Jump to content

RIP «9»;


Recommended Posts

Λασπωμα ακουω και λασπωμα δε βλέπω.

Κι οι υπερμαχοι να κανουν quote τα best of λασπωματα ως τωρα γιατι δεν τα βρισκω.

 

Εντελώς επί του προσωπικού τώρα (κι ας μην σε ξέρω) πήγαινε καμάρι μου να δεις έναν οφθαλμίατρο...

Και γενικά κόφτε πια την παπαριά ότι υπάρχουν κάποιου είδους "κλίκες" που σας κλείνουν το δρόμο. Ορθάνοιχτος είναι, τραβηχτείτε να ανεβείτε στην κορφή του κόσμου και μην ανησυχείτε εμείς οι "υπέρμαχοι" θα είμαστε οι πρώτοι που θα σας χειροκροτήσουμε.

 

Εγώ δεν εξαπελυσα προσβολες,και δεν ανεχομαι να με προσβαλλεις.Τυχαινει να εχω και σοβαρο προβλημα με τα ματια μου και κατι τετοια σχολια δεν μου αρεσουν-για να μην εκφραστω χειροτερα(ουτε εκφρασεις οπως "παπαριές" που μου προσαπτεις μου πολυαρεσουν αλλα τελος παντων).Παρεπιπτοντως επειδη αυτο το ποστ ειναι ειδικα για εμενα που στο διαολο βγηκα να κλαφτω για τις κλικες που λες οτι σας κατηγορω;Και ποιο δρομο μου κλεινουν;Οσοι με ξερουν γνωριζουν οτι δεν πολυενδιαφερομαι για τη συγγραφη.Στο 9 δε θυμαμαι να εχω στειλει διηγημα,για να κλαφτω.Πανε μαλωσε με αλλον... δεν εχω ορεξη,πρεπει να κοιμηθω νωρις γιατι αυριο πρωι παω οφθαλμιατρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    12

  • heiron

    17

  • SpirosK

    12

  • PiKei

    11

Top Posters In This Topic

Ο PiKei ήταν ο υπεύθυνος επιλογής διηγημάτων δλδ;;

 

Αν είναι καινούριο ανέκδοτο αυτό να γελάσω...

Αν είναι συνέχεια του "λασπώματος", δεν το βλέπω να πέφτω τόσο χαμηλά που να το συζητήσω.

 

Καλέ μου άνθρωπε ΠΟΙΟ ΛΑΣΠΩΜΑ;;;

Δε βλέπεις σε ποιο context το έγραψα;;;

 

Στο ξαναγράφω γιατί χρειαζόμαστε μαζικά οφθαλμίατρο εδώ μέσα:

 

Έρχεται η miss wordsmith και λέει "ο Pikei μπλα μπλα".

Της απαντάω ότι "εμείς μιλάμε για αυτόν που επιλέγει τα διηγήματα"

Και μου απαντάει "δε διάβασες τι σχέση είχε ο Pikei με το περιοδικό"

Τι θα συμπέρανες εσύ από αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

PiKei, είσαι φάουλ. Καλό θα ήταν να αποφεύγουμε τα επί προσωπικού.

 

Αλλά, heiron, μην τα παίρνεις όλα πάνω σου. Τα περί κλίκας προφανώς αναφέρονταν στον

 

Εγώ χαιρομαι που κλείνει για να μάθουν να μήν εχουν κλίκες. chinese.gif

ελάχιστα ποστ πιο πριν. Ένας πολύ βαρύς χαρακτηρισμός που έλαβε μια πολύ ευγενική απάντηση, απλώς και μόνο επειδή φιλοξενούμαστε σε έναν τέτοιο χώρο.

 

Και μια φιλική συμβουλή.

Δεν θα πρέπει να σε εκπλήσουν τέτοιες παρεξηγήσεις όταν επανειλλημένως προσπαθείς να βάλεις στο στόμα άλλων λόγια που δεν έχουν πει:

 

Αλλα ξεχασα,απαγορευεται να κατακρινουμε το 9 επειδη δημοσιευε ενα διηγημα ΕΦ τη βδομαδα.

 

Να υποθεσω όμως ότι οι παλιοι του sff.gr πρεπει να σκυβουν το κεφαλι και να δεχονται μπηχτες περι ξινιλας και σνομπαρισματος ε;

 

Η μηπως να λεμε ολοι "ουαου,το 9 ηταν ονειρεμενο,τελειο".

 

Τελος παντων υποθετω μερικοι θελανε να βλέπουν copy paste απο ολους μας μονο κατι τετοια ως ποστ:

Ωω,ρε συ πολυ κριμα.sad.gifΤο 9 ηταν οροσημο για την ΕΦ στην Ελλαδα.Το πιο πετυχημενο περιοδικο...δε σχολιαζω αλλο...

ο Βασκο Ντα Γκαμα ηταν Ελληνας!

 

[...] μα αν ηταν τοσο υπεροχαπιθανο [...]

 

Κανείς δεν τα είπε αυτά και κανείς δεν τα απαίτησε από κανέναν.

 

Τέλος πάντων, οι δικές μου απόψεις για τα καλά και τα άσχημα του "9", για τα θέματα τουλάχιστον που έτυχε να γνωρίζω, αναλύονται (σοβαρά και με σεβασμό προς όλους) εδώ κι εδώ κι εδώ, όπου, μεταξύ άλλων, μάλλιασε η γλώσσα μου να εξηγώ τα προφανή. Θα χαρώ να συνεχίσω την συζήτηση με όποιον φέρει πραγματικά επιχειρήματα (δηλαδή κάτι περισσότερο από κάτι που άκουσε ο μπατζανάκης του φίλου της θειάς μου πάνω από έναν φραπέ).

Μέχρι τότε, άντε γεια.

 

Υ.Γ. Προς τους mod: Σ' αυτό το ποστ αυτολογοκρίθηκα. Άγρια.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα ένθετα μαγειρικής πάω στοίχημα ότι κάπου εκεί έξω θα υπάρχει ένα forum αδικημένων που θα κλαίγονται ότι τους κρατούν οι κλίκες των μεγαλομαγειρίων έξω από τ' αντίστοιχα περιοδικά και πως αυτά προωθούν μονάχα συγκεκριμένους σεφ. Επίσης κατ' αναλογία φαντάζομαι ότι το forum θα ονομάζεται κάτι σαν gsg.gr (greek souvlaki and gyros).

Και τα παράπονα χίλιων άλλων φίλων και γνωστών είτε είναι του Nihilio, είτε του Παρατηρητή, είτε της Μεγάλης Μελισσούλας, θεωρώ πως δεν έχουν καμία αξία ως αναφορές. Κι εγώ ξέρω άτομα που όταν έβγαινε το 9, έκανε η γλώσσα τους 9.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,μμαν αλλα εγω-οσο κι αν οντως ειπα 2 πραγματα παραπανω στην κουβεντα που δεν θα επρεπε- δεν χρησιμοποιησα απρεπεις εκφρασεις για αλλα μελη,ουτε απειλες.Με τον Pikei δεν παιζαμε σφαλιαρες στις αλανες για να του επιτρεπω να μου μιλαει ετσι.Φαντασου εσυ να ειχες καποιο προβλημα υγειας κι ο αλλος να σε κοροιδευε.Θα σου αρεσε;Κι αν εσενα σου αρεσε να πετανε μπηχτες για ενα σου προβλημα,επιτρεψε μου εγω να εχω ενα μικρο σχετικο κομπλεξ απο την εφηβεια.:blink:

 

Επιπλεον,για την ξινιλα στο φορουμ μιλησε ο νικοσαλ κι εγω απλα αντεδρασα.Υπερβολικα;Ισως,εξαλλου δε νομιζω να αναφεροταν σε εμενα(υπονοησα σε ποιον πρεπει να αναφεροταν αλλα ο νικοσαλ δεν με επιβεβαιωσε οποτε δεν ειμαι σιγουρος).Αλλοι "υπερμαχοι" απειλησαν με μπουνιες και βρισιματα in real life :tongue: !Τώρα αν τα δικα μου παραστρατηματα ειναι οτι πχ(επειδη το εκανες quote το λεω) αποκαλεσα μαλλον ειρωνικα το 9 "υπεροχαπιθανο",ε σορρυ αλλα αν θελω μπορω να πω οτι δεν μου αρεσε και καθολου(που μου αρεσε σε γενικες γραμμες,κανα 2 παραπονα ειχα μονο).

Με βαση τα quote θεωρω οτι το λαθος μου ηταν οτι θεωρησα πως "καποιοι δεν θελουν να κατακρινουμε το 9 και να λεμε μονο καλα λογια".Δηλαδη αυτο δεν ισχυει;Γιατι γινεται ολος αυτος ο χαμος τοτε;:huh:

 

Συμφωνω οτι ορισμενοι το παρακαναν,μιλησαν για κλικες κτλ.Αλλα δεν θα λογοδοτησω για τον καθεναν.Κι οσο για τις κλικες,ουτε ξερω αν υπηρξαν ουτε και με αφορα στην τελικη.Fine with me ακομη κι αν υπηρξαν αφου δεν με πειραξαν.B)

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Και τα παράπονα χίλιων άλλων φίλων και γνωστών είτε είναι του Nihilio, είτε του Παρατηρητή, είτε της Μεγάλης Μελισσούλας, θεωρώ πως δεν έχουν καμία αξία ως αναφορές.

 

Προφανώς και δεν έχουν.

Και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων ξεκαθαρίζω ότι προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο από το 9. Δεν έστειλα ποτέ διήγημα, δεν είμαι κομίστας, δεν ψάχτηκα για το τι συμβαίνει στα άδυτα της Ελευθεροτυπίας. Για μένα το 9 ήταν ένα ένθετο που αν τύχαινε να βρεθεί στα χέρια μου το διάβαζα και περνούσα ευχάριστα την ώρα μου. Ως εκεί. Δεν είχα ούτε καμιά παθολογική εξάρτιση από αυτό αλλά ούτε και το εχθρευόμουν.

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Με τον Pikei δεν παιζαμε σφαλιαρες στις αλανες για να του επιτρεπω να μου μιλαει ετσι.Φαντασου εσυ να ειχες καποιο προβλημα υγειας κι ο αλλος να σε κοροιδευε.Θα σου αρεσε;

coffee-reading.gif

 

PiKei, είσαι φάουλ. Καλό θα ήταν να αποφεύγουμε τα επί προσωπικού.

 

whistling.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έστειλα ποτέ διήγημα, δεν είμαι κομίστας, δεν ψάχτηκα για το τι συμβαίνει στα άδυτα της Ελευθεροτυπίας. Για μένα το 9 ήταν ένα ένθετο που αν τύχαινε να βρεθεί στα χέρια μου το διάβαζα και περνούσα ευχάριστα την ώρα μου. Ως εκεί. Δεν είχα ούτε καμιά παθολογική εξάρτιση από αυτό αλλά ούτε και το εχθρευόμουν.

Αυτο νομιζω εκφραζει σχεδον ολο το φορουμ(κι εμενα προφανως).Αλλα επειδη εγιναν 2-3 παραπονα πεσανε να μας φανε μερικοι.

Link to comment
Share on other sites

PiKei, είσαι φάουλ. Καλό θα ήταν να αποφεύγουμε τα επί προσωπικού.

 

Προφανώς και είμαι φάουλ. Σηκώνω το χέρι μου και το παραδέχομαι κι άμα πρέπει ρίξε μου και κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είμαι ακόμα νέος στο χώρο...

 

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ;

 

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Τυχαινει να εχω και σοβαρο προβλημα με τα ματια μου και κατι τετοια σχολια δεν μου αρεσουν

 

Επειδή πρέπει να λέγονται και τα αυτονόητα, αν το ήξερα θα χρησιμοποιούσα άλλη έκφραση.

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται πως δεν είναι ευγενικό να απαντάς σε ερώτηση με ερώτηση, όμως μερικά ερωτήματα νομίζω πως θα θέσουν το θέμα σε μια σαφέστερη βάση.

 

Τι θα γινόταν αν πήγαινε κάποιος στη Χ εφημερίδα κι έλεγε "Θέλω να σας φτιάξω ένα ένθετο για την επιστημονική φαντασία και το φανταστικό";

 

Έστω πως έπεφτε στον σούπερ ψωνισμένο υπεύθυνο και το δεχόταν. Πόσο ποσοστό της ύλης του θα κάλυπταν Έλληνες δημιουργοί; (Μιλάμε για το 2000, έτσι; ) Πόσοι θα το διάβαζαν; Πόσα φύλλα θα κέρδιζε η κυκλοφορία της εφημερίδας; Πόσο θα κρατούσε;

 

Τώρα κάποιος πήγε στην Ελευθεροτυπία και είπε "Θέλω να σας φτιάξω ένα ένθετο για τα κόμικς και την επιστημονική φαντασία". Κράτησε δέκα χρόνια. Η κυκλοφορία της εφημερίδας δεν είχε καμιά εντυπωσιακή αύξηση, όπως έδειξαν τα δελτία των πρακτορείων, ούτε οι σελίδες του περιοδικού γέμισαν διαφημίσεις. Άρα, και πολύ κράτησε. Ήταν θαύμα όταν έχασε απλώς το καλό εξώφυλλο και ένα 16σέλιδο αντί να κλείσει. Και, παρά τη μείωση της ύλης, το διήγημα ε.φ. παρέμεινε, έστω και μικρότερο.

 

Κρίνοντας από την εκδοτική παραγωγή, τις εκθέσεις, φεστιβάλ κλπ., μπορώ νομίζω να πω ότι το κοινό των κόμικς είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό της ε.φ., υποθέτω λοιπόν ότι οι αναγνώστες του 9 μάλλον αδιαφορούσαν για το διήγημα, και δυσανασχετούσαν που τους έτρωγε σελίδες από τα κόμικς. Το φόρουμ όμως είναι sff, οπότε ας μείνουμε σ’ αυτή την πλευρά της ύλης του 9 (παρότι υπάρχει εδώ τόπικ για τα κόμικς, ενώ η θεματολογία πολλών κόμικς του 9 ανήκε στον χώρο του φανταστικού).

 

Τώρα, δεν σ’ αρέσει η ε.φ.; Πολύ ωραία, μην ασχολείσαι. Διαμαρτυρήθηκε κανείς γιατί το Γκραν Γκινιόλ δημοσίευε μόνο τρόμο; Το κάθε περιοδικό διαλέγει τον χώρο του.

 

Σ’ αρέσει η ε.φ., αλλά δεν σ’ αρέσει το στυλ των διηγημάτων που επιλέγει; Τι να πω, είσαι στην ίδια θέση μ’ αυτόν που του αρέσουν τα κόμικς αλλά δεν γουστάρει αυτά που δημοσιεύει η Βαβέλ (συγνώμη, το Μόv). Κι αυτός δεν έχει άλλο περιοδικό να διαλέξει. Δεν ξέρω αν βρίζει την Τζούδα για τις προτιμήσεις της.

 

Πάμε παρακάτω.

 

Φτιάχνεις ένα περιοδικό, που μάλιστα πρέπει να κυκλοφορεί κάθε βδομάδα. Τι κάνεις; Συγκεντρώνεις μια ομάδα συνεργατών με παρόμοιες ιδέες και προτιμήσεις, και ξεκινάς. Το "Ζητούνται συνεργάτες" είναι από προαιρετικό έως περιττό. Και απ’ αυτή την άποψη, το ότι η σύνταξη "ήθελε να σπρώξει άτομα" είναι ίσως κακό, αλλά το "ήθελε να σπρώξει ιδέες" το βρίσκω προτέρημα.

 

Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν πάρα πολλοί ποιητές, συγγραφείς, κριτικοί κλπ που θα γκρινιάζουν γιατί το Δέντρο, η Λέξη, η Οδός Πανός — ή όποιο άλλο από αυτά τα περιοδικά κυκλοφορεί ακόμα — δημοσιεύει μόνο φίλους, γνωστούς ή άτομα του συγκεκριμένου κύκλου του, κι όταν κάνει αφιέρωμα στο Χ ή Υ θέμα αναθέτει στους ίδιους κάθε φορά να γράψουν την ύλη. Γι’ αυτό τα έφτιαξαν, όμως. Και μη μου πεις ότι αυτά δεν είναι ένθετα σε εφημερίδα, γιατί το ίδιο ισχύει και για τα αντίστοιχα του στυλ Βιβλιοθήκη, Container κ.ά. Θέλω να πω, το αμερόληπτο περιοδικό ανήκει στον χώρο του φάνταζυ.

 

Τελικά, πόσοι από τους αναγνώστες του 9 νομίζετε ότι ενδιαφέρονται αν ήταν ανοιχτό σε συνεργασίες, αν είχε διαφανείς διαδικασίες επιλογής κλπ.; Το 0,01%; Οι υπόλοιποι κρίνουν απλώς την ύλη.

 

Τι πρόσφερε το 9; Αρκετοί τα είπαν, κι αυτοί που δημοσίευσαν και κάποιοι που το διάβαζαν γιατί απλώς τους (ψιλο)άρεσε, κι ο νικοσαλ στο εισαγωγικό ποστ. Αλλά ξέχασα. Κι αυτός από συμφέρον μιλάει, γιατί το 9 προώθησε και στήριξε το φεστιβάλ της Σύρου που, εδώ που τα λέμε, πόσο διαφανείς διαδικασίες επιλογής είχε; Ντροπή, νικοσαλ, έπρεπε να δημοσίευες σε τουλάχιστον δύο εφημερίδες πανελλαδικής κυκλοφορίας προκήρυξη ενδιαφέροντος.

 

(συνεχίζεται)

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή, νικοσαλ, έπρεπε να δημοσίευες σε τουλάχιστον δύο εφημερίδες πανελλαδικής κυκλοφορίας προκήρυξη ενδιαφέροντος.

 

Είναι προφανές το αστείο, αλλά για κάποιον άσχετο να επισημάνω ότι είχε blog και είχε γραφτεί σε αρκετά site στο internet.

It doesn't get more "public" than that.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,Pikei δεκτο.Απλα καλο ειναι να ειμαστε πιο προσεκτικοι και να μην μας ξεφευγουν διαφορα πανω στα νευρα μας.Ποτε δεν ξερεις τι ευαισθητο νευρο θα χτυπησεις.

 

Για το οτι ειχε εναν κυκλο συνεργατων το 9 θεωρω οτι δεν ειναι κακο.Δηλαδη ελεος να ψαχνει καθε 3 και λιγο μεταφραστη αφου ο Πικεης εκανε καλη δουλεια με τη γυναικα του.

Στο 1 και μοναδικο περιοδικο που θυμαμαι στανταρ να εχω εκφρασει ενδιαφερον για εκδοση διηγηματος πηρα μια μεγαλοπρεπη απορριψη(και ξανακοιτωντας το δικαιολογημενα)κατι που ηταν μαλλον ασυνηθιστο για το συγκεκριμενο περιοδικο που εξεδιδε ισως πανω απο το 80% των ενδιαφερομενων.Μετα απο λιγο καιρο σε μια συναντηση μου εγινε προταση(χωρις να εχω ξανασχοληθει) να στειλω ενα συγκεκριμενο διηγημα που ψιλοαρεσε με ορισμενες διορθωσεις.Αυτο θα μπορουσε να το δει καποιος ασχετος σαν "α φιλε μαλιστα..γνωρισες τον εκδοτη και 1-2 συνεργατες και μπηκες στον κυκλο".Τελος παντων εγω βαρεθηκα(εδω παει το οτι δεν με πολυενδιαφερει) και δεν εστειλα τιποτα τελικα.:huh:

 

Απλα στην Ελλαδα ολοι γκρινιαζουν,ειναι το εθνικο μας σπορ ρε παιδι μου.Αν ο Μαστορακης ηθελε διηγηματα του ταδε/δεινα καλως τα ηθελε.Ιδιωτες ειναι,γουστο τους και καπελο τους.Το κυριως σχετικο παραπονο ηταν οτι δεν απαντουσαν στις απορριψεις τους,απολυτα λογικο παραπονο που δεν θεωρειται θαψιμο ή λασπωμα.

Αλλα αλλο το να λετε "παιδια,μην μας κουραζετε με κλικες και ιστοριες" κι αλλο να επιτιθεστε σε οποιον ασκει κριτικη στο 9,η δεν ασχολειται(οπως ειπε ο νικοσαλ για την κατασταση που βρηκε εδω τοτε).Νομιζω ολοι εδω το επαιρναν εστω περιστασιακα και το διαβαζαν.Ολοι ήταν λιγο ως πολυ φαν για ενα διαστημα.Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα παρα το γεγονος οτι δεν μου αρεσει η Ελευθεροτυπια πολιτικα ως εφημεριδα.

 

Κρίνοντας από την εκδοτική παραγωγή, τις εκθέσεις, φεστιβάλ κλπ., μπορώ νομίζω να πω ότι το κοινό των κόμικς είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό της ε.φ., υποθέτω λοιπόν ότι οι αναγνώστες του 9 μάλλον αδιαφορούσαν για το διήγημα, και δυσανασχετούσαν που τους έτρωγε σελίδες από τα κόμικς

Ακριβως.Και πιστευω το ηξεραν οι υπευθυνοι για αυτο προσπαθουσαν να δινουν λιγοτερη βαρυτητα στην ΕΦ(το διηγημα ουσιαστικα).Και αυτο οταν το ειπα παρεξηγηθηκα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι γινεται ολος αυτος ο χαμος τοτε;:huh:

 

Γιατί ψόφησε η κατσίκα του γείτονα. Έστησαν οι γειτόνοι χορό. Κι όσο κάποιος επιμένει να λέει έναν καλό λόγο, οι εορτάζοντες δίνουν παράταση στο πανηγύρι μπας και πιάσει το άχτι τους τόπο.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου τελικά (Χιροσίμα μπαχαλάκι) πρόλαβε να βγει;

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είμαι ακόμα νέος στο χώρο...

 

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ;

 

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω...

 

Η αλήθεια είναι adictο πως μάλλον αυτή είναι, αλλά μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα γιατί μπορεί να θυμίζει το Γαλατικό χώριο ("τώρα θα σου πω εγώ ποιος μυρίζει θάλασσα...") στους καυγάδες αλλά μπορεί όταν ξαστερώσει ο ουρανός να το θυμίζει και στο τσιμπούσι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ε,χωρις ιντριγκες και κοντρες θα ημασταν?!?Ξενερωμα...:mace:

Παντως αμα κρινω απο τα μυτηνκ και στα τσιμπουσια καλοι ειμαστε.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου τελικά (Χιροσίμα μπαχαλάκι) πρόλαβε να βγει;

Αύριο βγαίνει το τελευταίο. Δεν περιμένω να το βάλουν. Προηγούνταν άλλα διηγήματα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση Ντίνο οτι σε κυνηγάει ένα μαύρο συννεφάκι όπου και αν πας!

Τι γκαντεμιά είναι αυτή ρε γμτ!

Που θα πάει, θα φέξει μια και καλή και για σένα!wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου τελικά (Χιροσίμα μπαχαλάκι) πρόλαβε να βγει;

Ίσως το προγραμμάτιζαν για κάπου κοντά στις 6 Αυγούστου, επέτειο της ρίψης της ατομικής βόμβας. Τα έκανε κάτι τέτοια το "9". Οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το προγραμμάτιζαν για κάπου κοντά στις 6 Αυγούστου, επέτειο της ρίψης της ατομικής βόμβας. Τα έκανε κάτι τέτοια το "9". Οπότε...

 

6 Αυγούστου είναι τα γενέθλια μου. Τυχαίο; Δε νομίζω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αίσχος. Μόλις είδα τη φώτο του Pikei στο fb, τα μούτρα του Παρατηρητή σε κάτι φώτοζ, το επάγγελμα του Μμαν και τα βυζιά της... Δεν λέω.

 

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ;;;

 

Θα πάρω μόνο το τελευταίο νομίζω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..