Jump to content

25ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Όραση


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Πολύ πιασάρικο το θέμα, κολάζομαι να συμμετάσχω παρότι πνίγομαι!:balance:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το θέμα για εμένα :)

 

Κατά πάσα πιθανότητα θα έχω κάτι για το διαγωνισμό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πει από την αρχή πως δεν τον χάνω αυτό το διαγωνισμό, αλλά τώρα που μας έδωσε η wordsmith το θέμα, το ξαναλέω: (πού είναι το emoticon της γραφομηχανής ρε παιδιά; )

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιασάρικο το θέμα, κολάζομαι να συμμετάσχω παρότι πνίγομαι!:balance:

 

Κι εγώ το ίδιο :p

Link to comment
Share on other sites

Εσύ, μικρή σουρλουλού, να ξύσεις τα μολύβια σου και να στρωθείς να μας δώσεις ένα ακόμα διαμαντάκι. :D :p

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιασάρικο το θέμα, κολάζομαι να συμμετάσχω παρότι πνίγομαι!:balance:

 

Κι εγώ το ίδιο :p

 

Κι εγώ, κι εγώ. Αν και έρχονται οι εξετάσεις και θα είμαι κάπως έτσι :mf_bookread::selfcentered::book::albert::coffee-reading::lazy::mf_bookread::dazzled:, θα προσπαθήσω να συμμετέχω.

Link to comment
Share on other sites

Zόρικο το θέμα, και ευρύχωρο! Όλο και κάτι θα γράψω!

Link to comment
Share on other sites

Α δε θα είναι τα Τριγλυκερίδια τελικα;

 

Ουμφ. Κρίμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα κι εγώ το θέμα...:good:

 

Ό,τι ακριβώς χρειαζόμουν για μια ιστορία που είχα στο μυαλό μου. Θα τα πούμε στην αρένα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γράψεις για κάποιον που βλέπει τα τριγλυκερίδια!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να γράψω την συνέχεια του ''Hex'' ή κάτι καινούριο?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο θεμα.

δε νομιζω να προλαβω να γραψω αλλα θα το παρακολουθησω οπωσδηποτε!

Λοιπόοοον! Ο κος Τουίτι μας, νικητής του προηγούμενου διαγωνισμού, μου παραχωρεί την ευθύνη/το προνόμιο της διοργάνωσης.

Για τους κανονισμούς, ρίξτε μια ματιά εδώ (ευγενική χορηγία του Mesmer, για να μην τα ξαναγράφουμε). Μέχρι τα μεσάνυχτα της Κυριακής 22 Μαΐου μπορείτε να ανεβαζετε τα διηγήματά σας και από κει και ύστερα, μέχρι Κυριακή 5 Ιουνίου, ψηφίζουμε και σχολιάζουμε.

Ανοίγω το τόπικ τώρα, για να προετοιμαστείτε ψυχολογικά:lol:.

 

Λοιπόν, το θέμα είναι

 

Όραση

 

post-2372-0-71403500-1304370064_thumb.jpg

 

 

Τυφλοί, μύωπες, αλλά και μάτια που κόβουν υπερβολικά, άνθρωποι/μάγοι/ξωτικά που βλέπουν αυτά που δε φαίνονται, που διαβάζουν ψυχές και μυαλά, ενορατικοί, οράματα, θέα σε άλλους κόσμους και άλλες διαστάσεις, όραση σε άλλα φάσματα, υπέρυθρη ή υπεριώδης, βλέμμα της μύγας, που βλέπει μόνο το κόκκινο, κλπ κλπ. Αν θέλετε κλασική μυθολογία, έχουμε τον τυφλό πλην μάντη Τειρεσία και τη μέδουσα, που πέτρωνε όσους την αντίκριζαν. Από Παλαιά Διαθήκη θυμίζω τη γυναίκα του Λωτ. Από πιο σύγχρονα, μου έρχεται προχείρως στο μυαλό η γνωστή απόπειρα τύφλωσης του "Μιχαήλ Στρογκόφ" και το "Ταξίδι στο κέντρο της Γης" του Ιούλιου Βερν, με τα ψάρια που ζούσαν σε υπόγειες σπηλιές και γι' αυτό ήταν τυφλά... Και μην ξεχνάτε και τον αείμνηστο Σαραμάγκου με το "Περί Τυφλότητος".

Αλλά δε χρειάζεται η ίδια η όραση να έχει κάτι το περίεργο. Υπάρχουν και άθλοι, ξόρκια, ελιξήρια και θυσίες που έχουν σκοπό να βρει κάποιος το φως του ή, αντίθετα, κάποιος που παζαρεύει την όρασή του ως τίμημα για κάτι άλλο ή τη χάνει επειδή ορκίζεται σ' αυτήν ("Να στραβωθώ, ρε παιδιά!" που έλεγε και ο Γκιωνάκης στην "Αλίκη στο ναυτικό").

Να τονίσω ότι το θέμα ΔΕΝ είναι τα ίδια τα μάτια, αλλά η όραση, το να βλέπεις. Μία από τις πέντε αισθήσεις, αυτή που έχει επισκιάσει τις υπόλοιπες ως πιο σημαντική (και απ' αυτό μπορούν να βγουν ιδέες).

Το θέμα αφιερώνεται στον κο Χατζηγιώργη, για να με συγχωρήσει για τις επόμενες 1232 φορές που θα τον πω Τουίτι.

That's all. Τώρα, γράφτε!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πολύ δύσκολο, ίσως το πιο δύσκολο από όλα που έχουν αναρτηθεί σε διαγωνισμούς (δεν σας ξέρω καιρό αλλά έχω διαβάσει τα θέματα τον διαγωνισμών σας ) όποιος συμμετέχει κατά την γνώμη μου είναι ίδη νικητής. Καλή επιτυχία σε όλους .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μου χει βγει το όνομα -γρήγορα πιστόλια στο sffar west και τέτοια- ας ξεκινήσω μ' ένα μικρό προμόσιον... έτσι για να παίρνουν σιγά-σιγά φόρα και οι υπόλοιποι

 

post-2199-0-19372200-1304538131_thumb.jpg

 

Ακόμα δεν είμαι σίγουρος για τον τίτλο, αλλά η ιστορία είναι σχεδόν έτοιμη. Οι διορθώσεις θα γίνουν με το πάσο τους, βέβαια :p

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι στη μέση του γραψίματος, περίπου, και ευελπιστώ μέχρι το Σαββατόβραδο να έχω τελειώσει, και να ξεκινήσει το ανήλεο editing! Υπάρχει ήδη ανυπομονησία... WTF?! :p

Έεεεελα και το δικό μου teaser:

 

blurred-vision2.jpg

Edited by Howard Crease
Link to comment
Share on other sites

Ώστα έτσι ε? Καλά λοιπόν! Να και η δική μου ιστορία (πότε θα την τελειώσω είναι άλλο θέμα)

RAINBOW EYES

 

snow_white_by_pure_insomnia-d2r2i7w.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τσαντίζετε, το ξέρετε; Ο ένας έτοιμος (καλά, αυτός δεν πιάνεται, ας τον αφήσουμε στην άκρη :p ), ο άλλος στη μέση, η άλλη έχει ιστορία τουλάχιστον...

 

Δεν με... τέλος πάντων;

Ναι, κι εγώ έχω κάνει κάτι. Σκέφτομαι "Τι να γράψω; Τι να γράψω;", αλλά δεν βρήκα αφίσα γι' αυτό. :angry: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν με... τέλος πάντων;

:flowers:

Βασιλιάς Δροντοφούς

post-1004-0-54857500-1304590628_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και εγώ εικόνα για να αντιπροσωπεύσει το κείμενό μου, που το τελείωσα

 

 

 

 

kali.jpg

 

 

 

 

Δεν έχω ακόμα αποφασίσει τον τίτλο όμως :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολυήμερη θεραπεία στο κέντρο αποκατάστασης ρημαοτολογίας περνώ την δεύτερα εξοδοχάρτο για να συμμετέχω στον διαγωνισμό, το κατά πόσο θα παραμείνω στον έξω κόσμο εξαρτάται από τα αποτελέσματα της γραφής μου θα είμαι από συνεχή στενή παρακολουθήσει από τους γιατρούς αλλιώς …

 

Αν αποτύχω

 

 

 

 

 

%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BB%CF%8C%CF%82.jpg

Edited by NIKANTHI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..