Jump to content

25ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Όραση


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Σε τέτοιες περιπτώσεις τη διαφορά την κάνει το συναίσθημα που βγαίνει από το κείμενο.

 

Συμφωνώ. Νομίζω ότι αν κάποιος θέλει να γράψει μια τρομαχτική ιστορία φαντασίας με θέμα την όραση, τότε η ιστορία αυτή θα πρέπει να θεωρηθεί ιστορία τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις τη διαφορά την κάνει το συναίσθημα που βγαίνει από το κείμενο.

 

Συμφωνώ. Νομίζω ότι αν κάποιος θέλει να γράψει μια τρομαχτική ιστορία φαντασίας με θέμα την όραση, τότε η ιστορία αυτή θα πρέπει να θεωρηθεί ιστορία τρόμου.

 

Δηλάδή αν σε κάποιο σημείο της η ιστορία σε τρομάξει, αν πχ. λέει για μια φρικιαστική μάγισσα που έχει καταραστεί ένα βασίλειο? Τότε είναι τρόμου πάει και τελείωσε?

Link to comment
Share on other sites

 

Ερώτηση

 

Αν γράφαμε για ένα δαίμονα που αντί να σε τρόμαζε στο σκοτάδι, πήγαινε και έπαιζε γκολφ και έκανε καντάδες κάτω από της αγαπημένης του το μπαλκόνι; Εφόσον δεν θα σε τρόμαζε θα ήταν δεκτό ως κείμενο στο να μην παρέκλινε από την γενική ιδέα του διαγωνισμού;

 

 

Και ναι, αυτό θα ήθελα να το είχα γράψει εγώ!rofl.gif

 

Πείτε τα,κι άμα παίζει και τρόμος να γράψω κι εγώlaugh.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, αυτό θα ήθελα να το είχα γράψει εγώ!rofl.gif

 

Πείτε τα,κι άμα παίζει και τρόμος να γράψω κι εγώlaugh.gif

 

 

 

Stanley ο τερατογράφος! Πως είναι ο Ποε; Καμία σχέση! :tease:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Και ναι, αυτό θα ήθελα να το είχα γράψει εγώ!rofl.gif

 

Πείτε τα,κι άμα παίζει και τρόμος να γράψω κι εγώlaugh.gif

 

 

Stanley ο τερατογράφος! Πως είναι ο Ποε; Καμία σχέση! :tease:

 

Τερατοφάγος,να λες.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, αυτό θα ήθελα να το είχα γράψει εγώ!rofl.gif

 

Πείτε τα,κι άμα παίζει και τρόμος να γράψω κι εγώlaugh.gif

 

 

Stanley ο τερατογράφος! Πως είναι ο Ποε; Καμία σχέση! :tease:

 

Τερατοφάγος,να λες.

 

Τερατογένεση! :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Ανοίξτε την κατηγορία Cine & TV : Fantasy, που είναι ξεχωριστή απο την κατηγορία Cine & TV: Horror

Μέσα σε αυτήν την κατηγορία διαβάζω για σειρές και ταινίες όπως:

-Supernatural

-True Blood

-Sanctuary

-Wolfman

-Dorian Grey

 

...και άλλες που όχι απλώς πατάνε σε άλλα είδη, αλλά κάποιες θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν αμιγώς τρόμου και κάποιες αμιγώς sci fi.

Κι ομως, ακόμη και σε υπερώτηση στην βουλή του φόρουμ (κάποιων απο εμάς) για τον συγκεκριμένο διαχωρισμό των θεμάτων και την τοποθέτηση σε αυτήν την κατηγορία, πήραμε την απάντηση οτι τα παραπάνω είναι Fantasy.

+1, είμαι μαζί σου σε αυτό το πικρό κεφάλαιο, Drake. Κάποιοι έχουν το πάθος με το τσιμπιδάκι και την ηδονή να στήνουν ράφια για κάθε πιθανό υπο-είδος. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ πιο απλά. Ακόμα και οι αμερικάνοι λένε Τrue Blood αντιλαμβάνοντας το ως horror (ως μη ειδικοί βεβαίως).

 

Το έκανα θέμα στη βουλή και μου την πέσανε οι κοτσαμπάσιδες να με φάνε, αλλά δεν με πήραν από τα μούτρα μόνο επειδή είχα άδικο, αλλά κι επειδή ήμουν ο Ντίνος, ο φασαριατζής, που όλοι εδώ μέσα με χαϊδεύουν ενώ οι τσιμπιδάκιδες μου έδειξαν who is the boss. Καλώς.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις τη διαφορά την κάνει το συναίσθημα που βγαίνει από το κείμενο.

 

Συμφωνώ. Νομίζω ότι αν κάποιος θέλει να γράψει μια τρομαχτική ιστορία φαντασίας με θέμα την όραση, τότε η ιστορία αυτή θα πρέπει να θεωρηθεί ιστορία τρόμου.

 

Δηλάδή αν σε κάποιο σημείο της η ιστορία σε τρομάξει, αν πχ. λέει για μια φρικιαστική μάγισσα που έχει καταραστεί ένα βασίλειο? Τότε είναι τρόμου πάει και τελείωσε?

 

Ε, δεν θα το έλεγα. Μιλούσα για το γενικό/συνολικό συναίσθημα της ιστορίας (φαντάζομαι ότι κι ο Νιχ αυτό εννοούσε). Χώρια από αυτά όμως, νομίζω πως αν έχεις μπροστα σου μια ιστορία που γράφτηκε για να είναι τρομαχτική, το ψιλοκαταλαβαίνεις, το νιώθεις (ε Σταν; laugh.giflaugh.gif ).

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις τη διαφορά την κάνει το συναίσθημα που βγαίνει από το κείμενο.

 

Συμφωνώ. Νομίζω ότι αν κάποιος θέλει να γράψει μια τρομαχτική ιστορία φαντασίας με θέμα την όραση, τότε η ιστορία αυτή θα πρέπει να θεωρηθεί ιστορία τρόμου.

 

Δηλάδή αν σε κάποιο σημείο της η ιστορία σε τρομάξει, αν πχ. λέει για μια φρικιαστική μάγισσα που έχει καταραστεί ένα βασίλειο? Τότε είναι τρόμου πάει και τελείωσε?

Όχι φυσικά.

Ο οποιοσδήποτε έχει διαβάσει από 10 βιβλία φαντασίας και 10 βιβλία τρόμου μπορεί να καταλάβει τη διαφορά και τα υπόλοιπα είναι κουβέντα για την κουβέντα.

Και για να γίνω λίγο κακός, αν δεν ξέρετε τι διαφορά fantasy, sci-fi και horror μήπως να ξανασκεφτόσασταν το αν πρέπει να γράφετε στους ειδικούς διαγωνισμούς;

 

ΥΓ: Και μιας και έγινα μια φορά κακός ας συνεχίσω: αν θέλετε να κερδίσετε αποφύγετε να γράψετε για σπαθιά, πολεμιστές, μάγους και γενικά οτιδήποτε ίσως να θυμίζει καθαρόαιμο φάνταζυ, είναι ο γρηγορότερος δρόμος για να χάσετε την πρώτη θέση.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν ξέραμε ότι θέλαμε πιστοποιητικό ΕΦΦΤ φρονήματος για να γράψουμε :) :) :)

 

Δηλάδή αν σε κάποιο σημείο της η ιστορία σε τρομάξει, αν πχ. λέει για μια φρικιαστική μάγισσα που έχει καταραστεί ένα βασίλειο? Τότε είναι τρόμου πάει και τελείωσε?

Όχι φυσικά.

Ο οποιοσδήποτε έχει διαβάσει από 10 βιβλία φαντασίας και 10 βιβλία τρόμου μπορεί να καταλάβει τη διαφορά και τα υπόλοιπα είναι κουβέντα για την κουβέντα.

Και για να γίνω λίγο κακός, αν δεν ξέρετε τι διαφορά fantasy, sci-fi και horror μήπως να ξανασκεφτόσασταν το αν πρέπει να γράφετε στους ειδικούς διαγωνισμούς;

 

ΥΓ: Και μιας και έγινα μια φορά κακός ας συνεχίσω: αν θέλετε να κερδίσετε αποφύγετε να γράψετε για σπαθιά, πολεμιστές, μάγους και γενικά οτιδήποτε ίσως να θυμίζει καθαρόαιμο φάνταζυ, είναι ο γρηγορότερος δρόμος για να χάσετε την πρώτη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν ξέραμε ότι θέλαμε πιστοποιητικό ΕΦΦΤ φρονήματος για να γράψουμε :) :) :)

Όχι ακόμα, αλλά μη μας βάζεις ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Και μιας και έγινα μια φορά κακός ας συνεχίσω: αν θέλετε να κερδίσετε αποφύγετε να γράψετε για σπαθιά, πολεμιστές, μάγους και γενικά οτιδήποτε ίσως να θυμίζει καθαρόαιμο φάνταζυ, είναι ο γρηγορότερος δρόμος για να χάσετε την πρώτη θέση.

 

 

Με γρίφους μιλάς μάγε...

Αν δεν γράψει κάποιος για σπαθια , πολεμιστες και μάγους, κάστρα και βασίλεια και νεράιδες και ξωτικά και τρολ...τι να γράψει;

Και η απορία μου είναι ειλικρινής, γιατί τώρα μπερδευτηκα με το παραπάνω.

Πες οτι θέλω να πάρω μέρος στον διαγωνισμό και δεν πρέπει να γραψω κάτι που να θυμίζει καθαρόαιμο φάντασυ. Τι μπορώ να γράψω ωστε να είμαι στο κλίμα του διαγωνισμου; Αν μπορείς δώσε μου κάποιο παράδειγμα απο τηλεοπτική σειρά ή γνωστό βιβλίο (και στους μη-φαντασαδες) για να καταλάβω.

 

Και για να γίνω λίγο κακός, αν δεν ξέρετε τι διαφορά fantasy, sci-fi και horror μήπως να ξανασκεφτόσασταν το αν πρέπει να γράφετε στους ειδικούς διαγωνισμούς;

 

 

 

Αυτό πάλι εμένα δεν με πειράζει καθόλου. Κάπως έτσι γεννιούνται καινούρια υποείδη στην λογοτεχνία και πολλές φορές τα αποτελέσματα είναι παρα πολύ καλά. Εγω πάλι χωρίς να θέλω να γίνω κακός θα το παραφράσω και θα πω:

 

...αν δεν ξέρετε τι διαφορά fantasy, sci-fi και horror μήπως να ξανασκεφτόσασταν το αν πρέπει να σχολιάζετε στους ειδικούς διαγωνισμούς;

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Και μιας και έγινα μια φορά κακός ας συνεχίσω: αν θέλετε να κερδίσετε αποφύγετε να γράψετε για σπαθιά, πολεμιστές, μάγους και γενικά οτιδήποτε ίσως να θυμίζει καθαρόαιμο φάνταζυ, είναι ο γρηγορότερος δρόμος για να χάσετε την πρώτη θέση.

"Ξασμαράκ!" ... Εχμ, συγνώμη, ξερόβηχας... :tease:

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Και μιας και έγινα μια φορά κακός ας συνεχίσω: αν θέλετε να κερδίσετε αποφύγετε να γράψετε για σπαθιά, πολεμιστές, μάγους και γενικά οτιδήποτε ίσως να θυμίζει καθαρόαιμο φάνταζυ, είναι ο γρηγορότερος δρόμος για να χάσετε την πρώτη θέση.

"Ξασμαράκ!" ... Εχμ, συγνώμη, ξερόβηχας... :tease:

 

O νονός, ο νονός! :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Μ' όλα αυτά που διαβάζω, αποφάσισα να μην πάρω μέρος στο διαγωνισμό τελικά. Δε μου αρέσει να λέω "αυτό που έγραψα είναι ένα διήγημα φάντασυ". Δε μου αρέσει να κατατάσσω τα πράγματα. Και σίγουρα δεν έχω διαβάσει ούτε ένα βιβλίο φάντασυ επειδή ακόμα κι αν το διάβασα δεν το διάβασα λέγοντας ότι θα διαβάσω ένα βιβλίο φάντασυ. Εγώ ξέρω ότι μια ιστορία θέλει να περάσει κάποιο μύνημα και ότι υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να το κάνεις αυτό. Αυτό σημαίνει "είδος" για μένα. Η λογοτεχνία είναι το μύνημα, το είδος της λογοτεχνίας είναι το μέσο. Το μέσο είναι δύσκολο να ερμηνευτεί. Ίσως λοιπόν εγώ να έχω το πρόβλημα αλλά ποτέ δεν κατάφερα να καταλάβω τι σημαίνει φάντασυ και με ποιον τρόπο το εννοείτε.

 

Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον Drake Ramore. Θα ήθελα κάποιος να μου φέρει ένα παράδειγμα του τι εννοείτε με τον όρο φάντασυ. Nihilio, αν έχεις την καλοσύνη...;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γράψει κάποιος για σπαθια , πολεμιστες και μάγους, κάστρα και βασίλεια και νεράιδες και ξωτικά και τρολ...τι να γράψει;

Και η απορία μου είναι ειλικρινής, γιατί τώρα μπερδευτηκα με το παραπάνω.

Πες οτι θέλω να πάρω μέρος στον διαγωνισμό και δεν πρέπει να γραψω κάτι που να θυμίζει καθαρόαιμο φάντασυ. Τι μπορώ να γράψω ωστε να είμαι στο κλίμα του διαγωνισμου;

 

 

Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον Drake Ramore. Θα ήθελα κάποιος να μου φέρει ένα παράδειγμα του τι εννοείτε με τον όρο φάντασυ. Nihilio, αν έχεις την καλοσύνη...;

 

 

Εγώ προσωπικά χωρίζω το φάντασι σε δύο παρακλάδια και τέρμα. Στο ένα βάζω μάγους, δράκους, παζάρια, φίλτρα κλπ. Στο άλλο βάζω το ούρμπαν φάντασι δλδ οποιαδήποτε ιστορία διαδραματίζεται στο παρόν (ή τέλος πάντων στον πραγματικό κόσμο) κι έχει υπερφυσικές προεκτάσεις χωρίς να είναι τρομαχτική ή ΕΦ.

 

The Sea Is Burned, για δες εδώ:

 

http://community.sff.gr/topic/13128-%CE%B7-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD/page__st__40

Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρέσει να λέω "αυτό που έγραψα είναι ένα διήγημα φάντασυ". Δε μου αρέσει να κατατάσσω τα πράγματα.

 

Θα ήθελα κάποιος να μου φέρει ένα παράδειγμα του τι εννοείτε με τον όρο φάντασυ. Nihilio, αν έχεις την καλοσύνη...;

Με αυτή τη λογική ο διαγωνισμός δεν θα έπρεπε να έχει ούτε θέμα. Θα έρχονταν τότε κάποιοι και θα λέγανε, "γιατί και καλά 'όραση'; Εμένα μου βγαίνει μια ιστορία με...'καρδιά'. Πως τολμάτε να με περιορίζετε στο τι θα γράψω και τι όχι;"

 

Σε αυτό το φόρουμ, ο καθένας είναι ελεύθερος να γράψει ό,τι διήγημα θέλει, σε οποιοδήποτε είδος του βγει η ιστορία του, με οποιοδήποτε θέμα γουστάρει. Μετά το ποστάρει στη μία από τις 4 Βιβλιοθήκες που έχει το sff.

 

Κάποιοι από μας, στενόμυαλοι γαρ, στήνουμε κατά σειρά αυτά τα πανηγυράκια διαγωνισμούς, χωρισμένα κατά είδος, Φάνταζυ, Τρόμου, Επιστημονικής Φαντασίας, έχουμε και έναν που είναι τουρλού, και όποιος θέλει, έρχεται και παίζει μαζί μας, ακολουθώντας βέβαια τους κανονισμούς της διοργάνωσης. Δεν υποχρεώνουμε κανέναν να συμμετάσχει, και ναι, τσινάμε όταν κάποιος έρχεται και θέλει ντε και καλά να μας χαλάσει το φεστιβάλ. Σαν τους σοβαρούς εκείνους μουσικούς που κριτικάρουν το τσιχλοφεστιβάλ Γιουροβίζιον, επιμένοντας στην ποιότητα. Τι θέλετε ρε παιδιά; Αφήστε τους εντόπιους τσιχλοπαραγωγούς να χαρούν την μέρα τους. Σας στέρησε κανένας εσάς την Επίδαυρο, το Μέγαρο, το Εθνικό Θέατρο;

 

Έτσι έχουν οι διαγωνισμοί, διαβάστε αυτούς που προηγήθηκαν όσοι είστε καινούργιοι να καταλάβετε γιατί περνάμε καλά. Και υπενθυμίζω, οι Βιβλιοθήκες ανοιχτές για τα έργα όλων.

 

Και μια μικρή εικόνα τι εστί Φάντασυ, από κλασσικής άπόψεως:

 

post-1004-0-23606100-1304689843_thumb.jpg

post-1004-0-95591000-1304689853_thumb.jpg

post-1004-0-50142200-1304689870_thumb.jpg

post-1004-0-76733000-1304689889_thumb.jpg

post-1004-0-87977400-1304689906_thumb.jpg

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Ντίνο. Αν κάποιος αισθάνεται ότι περιορίζεται με οποιονδήποτε τρόπο, ας γράψει αυτό που θέλει να γράψει εκτός διαγωνισμού.

 

+1 από εμένα στον Ντίνο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ, όποιος δε γουστάρει να είναι μαζί μας, ας είναι εναντίον μας... χαχαχαχααχ

 

Μα μιλάμε σοβαρά τώρα;;

 

Οι διαγωνισμοί δεν είναι ανάγκη να είναι κάτι στέρεο και αμετάβλητο. Ας εξελίσσονται κιόλας. Έχει έρθει νέο αίμα, ίσως έχουν ιδέες για την αναδιοργάνωσή τους. Να, κι έτσι όπως είναι τώρα τα ίδια 30 άτομα συμμετέχουμε ξανά και ξανά. Γιατί δηλαδή να αποκλείσουμε άλλο κόσμο;;;

Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρέσει να λέω "αυτό που έγραψα είναι ένα διήγημα φάντασυ". Δε μου αρέσει να κατατάσσω τα πράγματα.

 

Θα ήθελα κάποιος να μου φέρει ένα παράδειγμα του τι εννοείτε με τον όρο φάντασυ. Nihilio, αν έχεις την καλοσύνη...;

Με αυτή τη λογική ο διαγωνισμός δεν θα έπρεπε να έχει ούτε θέμα. Θα έρχονταν τότε κάποιοι και θα λέγανε, "γιατί και καλά 'όραση'; Εμένα μου βγαίνει μια ιστορία με...'καρδιά'. Πως τολμάτε να με περιορίζετε στο τι θα γράψω και τι όχι;"

 

Σε αυτό το φόρουμ, ο καθένας είναι ελεύθερος να γράψει ό,τι διήγημα θέλει, σε οποιοδήποτε είδος του βγει η ιστορία του, με οποιοδήποτε θέμα γουστάρει. Μετά το ποστάρει στη μία από τις 4 Βιβλιοθήκες που έχει το sff.

 

Κάποιοι από μας, στενόμυαλοι γαρ, στήνουμε κατά σειρά αυτά τα πανηγυράκια διαγωνισμούς, χωρισμένα κατά είδος, Φάνταζυ, Τρόμου, Επιστημονικής Φαντασίας, έχουμε και έναν που είναι τουρλού, και όποιος θέλει, έρχεται και παίζει μαζί μας, ακολουθώντας βέβαια τους κανονισμούς της διοργάνωσης. Δεν υποχρεώνουμε κανέναν να συμμετάσχει, και ναι, τσινάμε όταν κάποιος έρχεται και θέλει ντε και καλά να μας χαλάσει το φεστιβάλ. Σαν τους σοβαρούς εκείνους μουσικούς που κριτικάρουν το τσιχλοφεστιβάλ Γιουροβίζιον, επιμένοντας στην ποιότητα. Τι θέλετε ρε παιδιά; Αφήστε τους εντόπιους τσιχλοπαραγωγούς να χαρούν την μέρα τους. Σας στέρησε κανένας εσάς την Επίδαυρο, το Μέγαρο, το Εθνικό Θέατρο;

 

Έτσι έχουν οι διαγωνισμοί, διαβάστε αυτούς που προηγήθηκαν όσοι είστε καινούργιοι να καταλάβετε γιατί περνάμε καλά. Και υπενθυμίζω, οι Βιβλιοθήκες ανοιχτές για τα έργα όλων.

 

Και μια μικρή εικόνα τι εστί Φάντασυ, από κλασσικής άπόψεως:

 

post-1004-0-23606100-1304689843_thumb.jpg

post-1004-0-95591000-1304689853_thumb.jpg

post-1004-0-50142200-1304689870_thumb.jpg

post-1004-0-76733000-1304689889_thumb.jpg

post-1004-0-87977400-1304689906_thumb.jpg

 

Μη σας χαλάσω το πανηγύρι, λοιπόν. (Παρεπιπτόντως, οι εικόνες σου είναι αυτό ακριβώς που έχω στο μυαλό μου για το φάντασυ και αυτό ακριβώς που λέει ο nihilio να μη γράψουμε... Πού ακριβώς διαφωνούμε....;)

Link to comment
Share on other sites

Μα μιλάμε σοβαρά τώρα;;

 

Οι διαγωνισμοί δεν είναι ανάγκη να είναι κάτι στέρεο και αμετάβλητο. Ας εξελίσσονται κιόλας. Έχει έρθει νέο αίμα, ίσως έχουν ιδέες για την αναδιοργάνωσή τους. Να, κι έτσι όπως είναι τώρα τα ίδια 30 άτομα συμμετέχουμε ξανά και ξανά. Γιατί δηλαδή να αποκλείσουμε άλλο κόσμο;;;

Δηλαδή Σπύρο; Για πες μας γι αυτό το νέο είδος διαγωνισμού, γιατί εγώ ο βλάκας δεν το έπιασα. Είπαμε, διαγωνισμός στον οποίο συμμετέχουν όλα τα είδη έχουμε. Μάλιστα, μόλις τέλειωσε ένας, με θέμα "Η Πόλις", τον θυμάσαι;

 

Ποια είναι λοιπόν η νέα τάση; Ποιος είναι αυτός ο φρέσκος αέρας της αλλαγής; Το ένα είδος διαγωνισμού δηλαδή που τα περιλαμβάνει όλα; Και όσοι γουστάρουμε να δούμε πως μετρούν τα δόντια μας σε συγκεκρημένο είδος - τι να κάνουμε; Να πάμε να βρούμε άλλο φόρουμ να παίξουμε; Πράγματι όπως είπες, σίγουρα δεν μιλάμε σοβαρά κάποιοι.

Link to comment
Share on other sites

Μα μιλάμε σοβαρά τώρα;;

 

Οι διαγωνισμοί δεν είναι ανάγκη να είναι κάτι στέρεο και αμετάβλητο. Ας εξελίσσονται κιόλας. Έχει έρθει νέο αίμα, ίσως έχουν ιδέες για την αναδιοργάνωσή τους. Να, κι έτσι όπως είναι τώρα τα ίδια 30 άτομα συμμετέχουμε ξανά και ξανά. Γιατί δηλαδή να αποκλείσουμε άλλο κόσμο;;;

Δηλαδή Σπύρο; Για πες μας γι αυτό το νέο είδος διαγωνισμού, γιατί εγώ ο βλάκας δεν το έπιασα. Είπαμε, διαγωνισμός στον οποίο συμμετέχουν όλα τα είδη έχουμε. Μάλιστα, μόλις τέλειωσε ένας, με θέμα "Η Πόλις", τον θυμάσαι;

 

Ποια είναι λοιπόν η νέα τάση; Ποιος είναι αυτός ο φρέσκος αέρας της αλλαγής; Το ένα είδος διαγωνισμού δηλαδή που τα περιλαμβάνει όλα; Και όσοι γουστάρουμε να δούμε πως μετρούν τα δόντια μας σε συγκεκρημένο είδος - τι να κάνουμε; Να πάμε να βρούμε άλλο φόρουμ να παίξουμε; Πράγματι όπως είπες, σίγουρα δεν μιλάμε σοβαρά κάποιοι.

 

Εγώ απλά λέω ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ: "ας μη μένουμε κολλημένοι στα παλιά (σαν Φ), αλλά ας έχουμε ανοιχτό μυαλό στο καινούριο (σαν ΕΦ)" :) :)

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, οι εικόνες σου είναι αυτό ακριβώς που έχω στο μυαλό μου για το φάντασυ και αυτό ακριβώς που λέει ο nihilio να μη γράψουμε... Πού ακριβώς διαφωνούμε....;

Μαζί σου διαφώνισα μόνο σε αυτό που είπες γιατί να γίνονται οι διαγωνισμοί χωρισμένοι σε είδος.

 

Όσο για τον Nihilio, εκείνος έδωσε μια συμβουλή επειδή πιστεύει ότι το Φάνταζυ έχει πλέον ανάγκη πρωτοτυπίας. Εγώ από την άλλη δεν χολοσκάω και τόσο επ'αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω γιατί τα πήρα τώρα. Αμα είναι να διαφωνίσετε για της υποκατηγορίες του Φάνταζυ, εγώ δεν είμαι ειδική να της αναλύσω. Αλλα μην αποθαρρύνετε την Σάντυ να γραψει αυτό που έχει στο μυαλό της, ενώ η κοπέλα έχει μια στοιχειώδη εικόνα του τί είναι φάνταζυ.

Γράψε κοπέλα μου αυτό που ξέρεις ως Φάνταζυ, γράψε για νεράιδες, δράκους, βασιλειάδες, πολεμιστές, μάγισσες, πριγκήπισσες και ότι δείχνουν οι εικόνες του Χατζιγιώργη και ότι γραφει το wikipedia που μου έδειξες πριν για το Φάνταζυ. Γράψε εσύ όπως γράφεις καλά και άσε τους παλιούς να λύσουν μόνοι τους τις διαφωνίες τους. :tease: Άντε γατί πολύ τεστοστερόνη γεμίσαμε εδω μέσα. :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά λέω ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ: "ας μη μένουμε κολλημένοι στα παλιά (σαν Φ), αλλά ας έχουμε ανοιχτό μυαλό στο καινούριο (σαν ΕΦ)" :) :)

Sorry, εξακολουθώ να παραμένω ηλίθιος με τις απορίες μου.

 

This is ο 4ος (25ος) Διαγωνισμός Διηγήματος Φάντασυ. Βγήκαν στα άγρια μεσάνυχτα κάποιοι, την ώρα που ο διοργανωτής κοιμόταν, και είπαν "τι θα γίνει δηλαδή αν το διήγημα δεν είναι φάντασυ; Τι πειράζει;"

 

Ε δεν ξέρω πια. Τι πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..