Jump to content

25ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Όραση


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Επιτέλους, επανήλθε στις παλιές του δόξες ο θεσμός του διαγωνισμού... Για το τζέρτζελο μιλώ, φυσικά!

 

Και για να μείνω και εντός τόπικ, δεν ξέρω ακόμα αν θα λάβω μέρος στο διαγωνισμό. Τείνω προς το όχι, εκτός κι αν βρω μια ιδέα που να με ικανοποιεί, που να αξίζει τον κόπο και τον χρόνο που θα αφαιρέσω από το διάβασμα της σχολής και, πάνω απ'όλα, που να μην περιορίζεται από το όριο των λέξεων... Κάτι έμαθα, βλέπετε, από τον τελευταίο διαγωνισμό! ;-)

 

Έλα μωρέ γράψε κανένα τρόμου....

με υπερβολικά γλυκά χαριτωμένα σαλιγκάρια σε ονειρικά τοπία

:) :) Sorry, δε θα μπορέσω ποτέ να το ξεπεράσω αυτό :) :)

Link to comment
Share on other sites

...ότι και η Tiessa θα πάρει μέρος.

Πωωωω...κόλαση!

 

Να μην με νομίσετε αχάριστο... αλλά κοίτα τώρα, να έγραφε λέει κι ο Μανωλιός Φάνταζυ... Ράγκναροκ!!!

Link to comment
Share on other sites

...ότι και η Tiessa θα πάρει μέρος.

Πωωωω...κόλαση!

 

Να μην με νομίσετε αχάριστο... αλλά κοίτα τώρα, να έγραφε λέει κι ο Μανωλιός Φάνταζυ... Ράγκναροκ!!!

 

Το λυκόφως των θεών? Τι λες τον τρολλάρουμε να γράψει?

Link to comment
Share on other sites

Το λυκόφως των θεών? Τι λες τον τρολλάρουμε να γράψει?

Θα ήταν άθλος. Αλλά σε είδος που δεν του λέει; Θα το ψείριζε το διήγημα όντως μέχρι το λυκόφως των θεών.:(

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να το ανέβαζε την τελευταία μέρα της διορίας! Χεχεχεεεεε μου φαίνεται ξέρω τι αποστολή θα έχω αύριο! I will so buuuuuuuuug someone! It is my field of expertise after all!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κι εγώ να πάρω μέρος. (Έχω σκεφτεί ιστορία και έχω γράψει και την αρχή.)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κι εγώ να πάρω μέρος. (Έχω σκεφτεί ιστορία και έχω γράψει και την αρχή.)

Και είμαστε, το κατά δύναμιν... 11

Link to comment
Share on other sites

12, το κατά δύναμιν. Ήδη άρχισα να γράφω κάτι, ελπίζω να προλάβω να τελειώσω πριν αρχίσουν οι εξετάσεις.. Ανυπομονώ να διαβάσω και τις ιστορίες των υπολοίπων

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι εμένα δεν με πειράζει καθόλου. Κάπως έτσι γεννιούνται καινούρια υποείδη στην λογοτεχνία και πολλές φορές τα αποτελέσματα είναι παρα πολύ καλά.

 

Ούτε κι εμένα και μου αρέσει πολύ να τα ανακατεύω στα όσα γράφω αλλά και τα ανακατέματα που διαβάζω. Όταν όμως μιλάμε για έναν διαγωνισμό όπου μπαίνουν 2 περιορισμοί (θέμα και είδος) θέλω το αποτέλεσμα να εμπίπτει και στα δύο αυτά (και ας έχει ότι προεκτάσεις θέλει). Δε νομίζω ότι λέω κάτι παράλογο, ίσα ίσα στους περιορισμούς και στο πώς θα χρησιμοποιηθούν θα φανεί η τέχνη του συγγραφέα.

 

Εγω πάλι χωρίς να θέλω να γίνω κακός θα το παραφράσω και θα πω:

 

...αν δεν ξέρετε τι διαφορά fantasy, sci-fi και horror μήπως να ξανασκεφτόσασταν το αν πρέπει να σχολιάζετε στους ειδικούς διαγωνισμούς;

Αυτό κι αν είναι πικρή αλήθεια και την έχουμε δει όλοι μας.

 

ΥΓ: Και μιας και έγινα μια φορά κακός ας συνεχίσω: αν θέλετε να κερδίσετε αποφύγετε να γράψετε για σπαθιά, πολεμιστές, μάγους και γενικά οτιδήποτε ίσως να θυμίζει καθαρόαιμο φάνταζυ, είναι ο γρηγορότερος δρόμος για να χάσετε την πρώτη θέση.

"Ξασμαράκ!" ... Εχμ, συγνώμη, ξερόβηχας... :tease:

Για καθαρόαιμο φάνταζυ μιλησα, όπως λέμε Τόλκιν, Χάουαρντ, Μουρκοκ και Λιεμπερ. Αν πχ διαβάσεις τις ιστορίες του Solonor και της Lisbeth Covenant από τον προηγούμενο διαγωνισμό και ο λαιμός σου θα νιώσει καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Μαγεία θέλουμε. Όλα τ' άλλα λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει μαγεία δηλαδή, δεν είναι φάντασυ;spiteful.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει μαγεία δηλαδή, δεν είναι φάντασυ;spiteful.gif

Μπορεί και να είναι, αν γίνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

 

Κάπου πήρε το μάτι μου...

 

Έτσι κι αλλιώς, καλά θα κάνω να φροντίσω να τα διαβάσω σήμερα γιατί μου γνέφει και η wordsmith με την Όρασή της από (πίσω από) τη γωνία και μάλλον πρέπει να στρωθώ για γράψιμο τις επόμενες μέρες.

 

 

...ότι και η Tiessa θα πάρει μέρος.

 

Κάτι βλέπει η Τιέσσα στο βάθος του μυαλού της.

Αν η Όρασή της δει και λίγο χρόνο στον ορίζοντα, επειδή της έπεσε πολλή δουλειά μέσα στον Μάιο, μπορεί και να γράψει. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να αποδίδει η θεραπεία μου όποτε μάλλον δεν θα συμμετάσχω στον διαγωνισμό. Καλή επιτυχία σε όλους

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τυφλοί πράσινοι δράκοι πετάνε πάνω απο το Sff...2handed.gif

Είναι θέμα χρόνου να αρχίσουν να κουτουλάνε μεταξύ τους!

Link to comment
Share on other sites

Τυφλοί πράσινοι δράκοι πετάνε πάνω απο το Sff...2handed.gif

Είναι θέμα χρόνου να αρχίσουν να κουτουλάνε μεταξύ τους!

 

Μόλις τώρα μου ήρθε ένας στο κεφάλι! Ατιμη κενωνία! Που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις στα Τάρταρα! :catmad:

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου ιστορία δεν έχει δράκους, οπότε χρησιμοποιείστε όσους γουστάρετε ελεύθερα!laugh.gif

Επίσης ούτε μάγους, ξωτικά, νεράιδες και ιππότες...

 

Υ.Γ Πάντως τρόμου δεν είναι, και σίγουρα δεν είναι και επιστημονικής φαντασίας, αρα...πρέπει να είναι φάντασυ!dirol.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαδραματίζεται σε κά'ναν ψευτομεσαίωνα, μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάρω και εγώ μέρος στον διαγωνισμό (εκτός απροόπτου , λόγω χρόνου ή άλλων καταστάσεων ). Κάτι έχω ξεκινήσει να γράφω και έχει να κάνει με μάγους και μαγεία ! Ελπίζω να κάνω καλό ποδαρικό με την πρώτη μου συμμετοχή σε διαγωνισμό του sff. :blackcat: :badmood::mf_popeanim:

Link to comment
Share on other sites

Διαδραματίζεται σε κά'ναν ψευτομεσαίωνα, μήπως;

 

Τσουκ dirol.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ψευτοπροϊστορία; Ψευτοαναγέννηση; Ψευτογιαπωνία;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..