Jump to content

25ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Όραση


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Τέτοια προπαγάνδα ούτε ο Γκέμπελς, δηλαδή ήμαρτον! Άμα βάλετε και για έπαθλο κανένα τσουρέκι με γέμιση

αγριογούρουνο

, μπορεί να ψηθώ κι εγώ.

Τι θέλει ο τσουρεκάς στο καλλιγραφείο; Ας τον στείλει κάποιος στην κουζίνα παρακαλώ. :bow_arrow:

Link to comment
Share on other sites

«Το Γεράκι» … «Εμένα, εσένα, για την Αλμυρή;» … «Ο Δράκος και το Άστρο» … «Έχεις μόνο μία ευκαιρία» … «Το Τραγούδι από το Σακούλι» … «Εξιλέωση» … «Ο Κύβος και η Ζυγαριά» …

 

Επτά τίτλοι … επτά διηγήματα fantasy που κέρδισαν μια θέση στην mman’s SFF.gr List of Fame και άρα στη φορουμική Ιστορία!

 

Θα μπορούσες να είσαι εσύ ο συγγραφέας του επόμενου κειμένου που θα χτυπήσει Τατουάζ ο Μιχάλης Μανωλιός!

 

Αντιροσωπευτική φώτο της λίστας του Mman

 

post-2544-0-30529400-1305217747_thumb.jpeg

 

Extra Bonus: Αν το διήγημά σου βγεί μέσα στις τρείς πρώτες θέσεις θα χτυπήσει τατουάζ με το όνομά σου στην πλάτη του ο Ντίνος Χατζηγιώργης!

 

Ακολουθεί αντιπροσωευτική φώτο του Ντίνου.

 

 

post-2544-0-30391100-1305217728_thumb.jpg

 

ΓΡΑΦΕ!

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Κι αν βάλεις και τις 2 μέρες παράτασης που θα μπούνε (όπως πάντα)... Σε 12 μέρες βγάζεις 20,000 νανοριμολέξεις! Σαν να λέμε 6,7 διηγήματα στο νερό. Απλά πράγματα dirol.gif. (Εκτός αν είσαι όπως ο Nihilio, οπότε σβήσε το 1 από το 12 ;-) )

Οι 20 το τελευταίο 48-ωρο δε σε χάλασαν όμως, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κι αν βάλεις και τις 2 μέρες παράτασης που θα μπούνε (όπως πάντα)... Σε 12 μέρες βγάζεις 20,000 νανοριμολέξεις! Σαν να λέμε 6,7 διηγήματα στο νερό. Απλά πράγματα dirol.gif. (Εκτός αν είσαι όπως ο Nihilio, οπότε σβήσε το 1 από το 12 ;-) )

Οι 20 το τελευταίο 48-ωρο δε σε χάλασαν όμως, έτσι δεν είναι;

 

That's exactly what I'm sayin'. drinks.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι αν βάλεις και τις 2 μέρες παράτασης που θα μπούνε (όπως πάντα)... Σε 12 μέρες βγάζεις 20,000 νανοριμολέξεις! Σαν να λέμε 6,7 διηγήματα στο νερό. Απλά πράγματα dirol.gif. (Εκτός αν είσαι όπως ο Nihilio, οπότε σβήσε το 1 από το 12 ;-) )

Οι 20 το τελευταίο 48-ωρο δε σε χάλασαν όμως, έτσι δεν είναι;

 

That's exactly what I'm sayin'. drinks.gif

Γράφω με το Ελληνικό μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα κι εγώ την πρώτη γραφή pleasantry.gif. Πάμε τώρα στο ζουμί.

Link to comment
Share on other sites

Come on.... δεν είναι κόμικ (ακόμα) είναι διήγημα. :book:

Είναι και Παρασκευή και 13 σήμερα.... :devil2:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

...και η guest διοργανώτρια βαριά επί το έργον.

post-1004-0-60844400-1305312807_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δηλώνω ρητά: δεν ξανασυμμετέχω σε διαγωνισμό που ΔΕΝ διοργανώνει ο Χατζηγιώργης.

Link to comment
Share on other sites

...και η guest διοργανώτρια βαριά επί το έργον.

post-1004-0-60844400-1305312807_thumb.jpg

 

Διαμαρτύρομαι για συκοφαντική δυσφήμιση! Τι θέλεις να κάνω, δηλαδή; Αφού και με κανιβαλισμό τους απείλησα στο στάτους για να γράψουν και δεν πτοήθηκαν. Δε με αφήνετε να ξεκουραστώ, μια που δε μπορώ να συμμετάσχω εγώ η ίδια; Αφήνω στο πόδι μου (κράκ! το κόκαλο:p) τον κο Τουίτι μας, ο οποίος προλαβαίνει να γράφει ο ίδιος και να προγκάει και τους υπόλοιπους.

post-2372-0-74774200-1305318173_thumb.jpg

 

 

Διεκδικώ τα εξής:

1)Όσκαρ (sic)διαγωνισμού όπου γέμισαν 3 σελίδες σχόλια ΠΡΙΝ ανακοινωθεί το θέμα (ελέω τριγλυκεριδίων και λοιπών εικασιών περί του θέματος):lol:!

2)Όσκαρ διαγωνισμού φάντασυ στον οποίο συμμετέχουν χορροράδες βαμμένοι, ονόματα nicknames δε λέμε:). Το παίρνω ως κομπλιμάν για το θέμα, αγαπητοί.

3)Όσκαρ διαγωνισμού με τα λιγότερα teaser για το διήγημα του Χατζηγιώργη, με την εξαίρεση των διαγωνισμών που έχει διοργανώσει ο ίδιος, εννοείται (από την πολλή πρόγκα στους άλλους, το ξέχασε:doh:).

 

Και τώρα

 

ΓΡΑΦΤΕ!:whip:

 

αλλιώς θα σας μαγειρέψω και θα πω του κου Τουίτι μας ότι είσθε χοιρινά λουκάνικα, σαν αυτά που δεν τον αφήνει να φάει η deadend στη Βύνη κάθε φορά...

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα

 

ΓΡΑΦΤΕ!:whip:

 

αλλιώς θα σας μαγειρέψω και θα πω του κου Τουίτι μας ότι είσθε χοιρινά λουκάνικα, σαν αυτά που δεν τον αφήνει να φάει η deadend στη Βύνη κάθε φορά...

 

Ουπς! Δε μ'άρεσε αυτό! Γι'αυτό... Τρέχω τρέχω :obsession: (να φύγει όλο το λίπος, για να μοιάζω πιο πολύ με :animal_rooster: παρά με :awacko: -μεταλλαγμένο χοιρινό, that is!) και γράφω γράφω, μήπως και γλιτώσω εντελώς από την άνω δυσάρεστη διαδικασία...

 

Όμως! Αν μαζευτεί λαός, δε θα έχω το χρόνο να διαβάσω όλες τις ιστορίες κι έτσι θα ανεβάσω την ιστορία μου εκτός συναγωνισμού... Any problem with that? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Αν μαζευτεί λαός, δε θα έχω το χρόνο να διαβάσω όλες τις ιστορίες κι έτσι θα ανεβάσω την ιστορία μου εκτός συναγωνισμού... Any problem with that?

Θα σου πω... Πόσες μέρες τώρα, η Ευγενία έχει ανεβάσει την ιστορία της, "Rainbow Eyes". Την έχεις διαβάσει; Αν όχι, σου χρειάζεται βρεγμένη σανίδα. Γιατί έτσι, κι εγώ, και κανείς, δεν θα προλάβαινε να διαβάσει 15+ διηγήματα. Δηλαδή τι χρειάζεσαι; Ειδική πρόσκληση; Εεε Λαίδη μου; Θες πάνω από μία ωρίτσα για να διαβάσεις ένα τόσο δα διηγηματάκι; Είναι τόσο δύσκολο μετά να συμπεράνεις αν σου άρεσε ή όχι;

 

Αλλιώς το ξέρω και εγώ αυτό το σύστημα: Περιμένω να μπουν όλα τα διηγήματα. Περιμένω κι άλλο... Περιμένω... Περιμένω... (μα τι περιμένω; ) και δύο μέρες πριν την λήξη της ψηφοφορίας αναφωνώ "πω-πω, που να προλάβω τώρα να διαβάσω και να σχολιάσω όλα αυτά!"

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Αν μαζευτεί λαός, δε θα έχω το χρόνο να διαβάσω όλες τις ιστορίες κι έτσι θα ανεβάσω την ιστορία μου εκτός συναγωνισμού... Any problem with that?

Θα σου πω... Πόσες μέρες τώρα, η Ευγενία έχει ανεβάσει την ιστορία της, "Rainbow Eyes". Την έχεις διαβάσει; Αν όχι, σου χρειάζεται βρεγμένη σανίδα. Γιατί έτσι, κι εγώ, και κανείς, δεν θα προλάβαινε να διαβάσει 15+ διηγήματα. Δηλαδή τι χρειάζεσαι; Ειδική πρόσκληση; Εεε Λαίδη μου; Θες πάνω από μία ωρίτσα για να διαβάσεις ένα τόσο δα διηγηματάκι; Είναι τόσο δύσκολο μετά να συμπεράνεις αν σου άρεσε ή όχι;

 

Αλλιώς το ξέρω και εγώ αυτό το σύστημα: Περιμένω να μπουν όλα τα διηγήματα. Περιμένω κι άλλο... Περιμένω... Περιμένω... (μα τι περιμένω; ) και δύο μέρες πριν την λήξη της ψηφοφορίας αναφωνώ "πω-πω, που να προλάβω τώρα να διαβάσω και να σχολιάσω όλα αυτά!"

 

Έχεις και τα δίκια σου, όμως από την άλλη άμα γράφεις φαντάζομαι θες πρώτα να τελειώσεις το γράψιμο και μετά ν' αρχίσεις το διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μαζευτεί λαός, δε θα έχω το χρόνο να διαβάσω όλες τις ιστορίες κι έτσι θα ανεβάσω την ιστορία μου εκτός συναγωνισμού... Any problem with that?

Θα σου πω... Πόσες μέρες τώρα, η Ευγενία έχει ανεβάσει την ιστορία της, "Rainbow Eyes". Την έχεις διαβάσει; Αν όχι, σου χρειάζεται βρεγμένη σανίδα. Γιατί έτσι, κι εγώ, και κανείς, δεν θα προλάβαινε να διαβάσει 15+ διηγήματα. Δηλαδή τι χρειάζεσαι; Ειδική πρόσκληση; Εεε Λαίδη μου; Θες πάνω από μία ωρίτσα για να διαβάσεις ένα τόσο δα διηγηματάκι; Είναι τόσο δύσκολο μετά να συμπεράνεις αν σου άρεσε ή όχι;

 

Αλλιώς το ξέρω και εγώ αυτό το σύστημα: Περιμένω να μπουν όλα τα διηγήματα. Περιμένω κι άλλο... Περιμένω... Περιμένω... (μα τι περιμένω; ) και δύο μέρες πριν την λήξη της ψηφοφορίας αναφωνώ "πω-πω, που να προλάβω τώρα να διαβάσω και να σχολιάσω όλα αυτά!"

 

Ρεεεε τι τραβάω με τις σανίδες τελευταία... Ναι, συμφωνώ πως μπορώ να τις διαβάζω μόλις ανεβαίνουν... Μα αν ανέβουν -όπως το υποψιάζομαι- καμιά δεκαριά την τελευταία στιγμή, τότε θα τραβάω τα μαλλιά της κεφαλής μου! Έχουμε και εξεταστική που κοντοζυγώνει!!

 

Καλά τότε, θα ανεβάσω διλεκτικά και τριλεκτικά σχόλια... :p Αλλά μετά μη μου πείτε τίποτα! :p

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και τα δίκια σου, όμως από την άλλη άμα γράφεις φαντάζομαι θες πρώτα να τελειώσεις το γράψιμο και μετά ν' αρχίσεις το διάβασμα.

Δεκτό. Ίσως ο καθένας έχει την μέθοδο του. Στις παύσεις που κάνω εγώ όταν γράφω, είναι να γαργαλώ τα εγκεφαλικά μου κύτταρα με ανάγνωση. Δεν με χαλάει δηλαδή, αντίθετα μου φορτίζει τις μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν πω ότι την τέλειωσα την ιστορία... Ότι μου μένουν μόνο οι διορθώσεις... Θα πάψετε τότε να γκρινιάζετε;

:p

 

Σύντομα θα μπορέσετε να βυθιστείτε στου Δαμάσκηνου το Μυστικό! (Είτε εντός, είτε εκτός συναγωνισμού...)

damson.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Εγώ πάντως, σε κάθε διαγωνισμό όπου συμμετέχω με δική μου ιστορία, δεν διαβάζω τίποτα αν δεν τελειώσω πρώτα το γράψιμο. Για να μην επηρεαστώ.

 

2) Λαίδη Νίνα, οι ιστορίες που ανεβαίνουν ταυτόχρονα με τους διαγωνισμούς δεν έχουν πολλές αναγνώσεις, κακά τα ψέματα. Ιδίως αν ο διαγωνισμός έχει αρκετές.

 

3) Εγώ δεν θυμάμαι να έχω δυσκολευτεί τόσο με άλλο θέμα σε διαγωνισμό. Αλλά θα τα καταφέρω!

O.T.

(Σήμερα ξύπνησα από ένα όνειρο όπου, λέει, ήμουν σε μια μάχη με ζόμπι - καθόλου τρομακτικά - σε κάτι διαδρόμους, και μου τελείωσαν τα μαγικά και έπρεπε να κοιμηθώ για να μπορέσω να ξαναρίξω ένα death ray βρε αδερφέ, και είχα μόνο ένα ξύλινο ρόπαλο. Τι να κάνεις μ' ένα ξύλινο ρόπαλο; Και πολέμησα σκληρά, και τραυμάτισα το πόδι μου, αλλά νίκησα. Πήρα τον αρχηγό τους -άνθρωπος ζωντανός- με το μέρος μου στο τέλος! Τελικά αποδείχτηκε ότι είχα πλακώσει άσχημα το πόδι μου και πονούσε, γι' αυτό και ξύπνησα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα: το θέμα είναι πως

 

α) θα πάρω τον αρχηγό των ζόμπι με το μέρος μου!

β) Την άλλη φορά σπαθί, σίγουρα σπαθί. Ποτέ ρόπαλα και αηδίες. ) dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

1) Κι εγώ το ίδιο κάνω! Γι'αυτό και πλακώθηκα και την τέλειωσα την ιστορία... Για να διαβάσω τις (πολλές :rolleyes: ) ιστορίες που έχουν ανέβει και να μη με πλακώσει ο Ντίνος! :p

 

2) Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Θυμάμαι στον 3ο Διαγωνισμό Επιστημονικής Φαντασίας, που ο Mr Big είχε ανεβάσει παράλληλα και μια άλλη ιστορία του. Μια χαρά σχόλια είχε μαζέψει, αν δεν απατώμαι!

 

3)Καλή τύχη σου εύχομαι! :) Για να πω την αλήθεια, εμένα το θέμα μού έκατσε κουτί, γιατί είχα ήδη αρχίσει να γράφω μια ιστορία πολύ σχετική. :D

 

O.T.

Άσχετο με το δικό σου off topic, αλλά σου έχω πει ότι πολύ μ'αρέσει το καραβάκι σου μέσα στη θάλασσα;
Link to comment
Share on other sites

 

 

Βασιλιάς

Δροντοφούς

 

 

 

 

Διάβασα, έγραψα το σχόλιό μου, περιμένω.... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μερικές ωραίες εικόνες και είπα να κάνω ακόμη ένα μικρό προμόσιον...

 

Ο πατέρας του κάθισε στην άκρη του κρεβατιού, τον σκέπασε ως το λαιμό και χαμογέλασε.

«Πριν από πολύ καιρό, οι άνθρωποι πίστευαν ότι ο κόσμος είναι επίπεδος».

Έσκυψε πιο κοντά και του ψιθύρισε συνωμοτικά: «Κάποιοι το πιστεύουν ακόμα...»

post-2199-0-38482100-1305395054_thumb.jpg

 

«Κι ο σκοπός αυτών των μεγάλων ταξιδιών μέσα στις θάλασσες είναι για να φτάσουμε στην άκρη του κόσμου...;»

post-2199-0-35724200-1305395077_thumb.jpg

 

Θα το μάθετε σύντομα... στη Βιβλιοθήκη Φαντασίας

Link to comment
Share on other sites

Βασιλιάς

Δροντοφούς

Διάβασα, έγραψα το σχόλιό μου, περιμένω.... ;-)

Παρομοίως... Τα παραπάνω ισχύουν και για τις δύο ιστορίες... ;-) :p

Edited by Lady Nina
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..