Jump to content

25ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Όραση


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Αα, να 'το, η πιο μισητή λέξη από όλες: ξόρκια. Επιβάλλεται να υπάρχει μαγεία, ε;

Η «μαγεία» είναι κάτι σχετικό... μπορείς το πεις υπερφυσικό, αν προτιμάς. Αλλά αν το αφήσεις ανοιχτό, τότε είναι πολύ πιθανό να θεωρηθεί σαν μια ικανότητα που πχ εξελίχθηκε γενετικά... και να θεωρηθεί ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, ΟΚ, νομίζω πως αρχίζω να πιάνω σιγά-σιγά το νόημα. Μια και άνοιξα τη συζήτηση όμως, θέλω -αν γίνεται- μια απάντηση, σαφή, κατά προτίμηση, στο εξής ερώτημα, για να αποφασίσω κι εγώ τί θα κάνω τελικά.

Πρέπει ένα διήγημα φάντασυ να έχει μέσα, ντε και καλά, μάγους, ιππότες, δράκους, ξόρκια, σπαθιά, πριγκίπισσες, πανδοχεία, και κόσμους τύπου Μέση-Γη, ή έστω ένα από αυτά;

Υπάρχει περίπτωση κάτι που να μην έχει ΤΙΠΟΤΑ από τα παραπάνω να θεωρηθεί φάντασυ, μόνο και μόνο επειδή ο πρωταγωνιστής έχει μια υπερφυσική ιδιότητα -με τα μάτια του, καλή ώρα- η προέλευση της οποίας όμως δεν εξηγείται;

Link to comment
Share on other sites

Παίξε αγόρι μου μπάλα και άσε τους pure genre guardians να λενε...

 

Εγω προτείνω να μεινει και του Αλκέτα μεσα. Αυτη είναι η συμμετοχή του, αφηστε το κοινό να κρίνει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση κάτι που να μην έχει ΤΙΠΟΤΑ από τα παραπάνω να θεωρηθεί φάντασυ, μόνο και μόνο επειδή ο πρωταγωνιστής έχει μια υπερφυσική ιδιότητα -με τα μάτια του, καλή ώρα- η προέλευση της οποίας όμως δεν εξηγείται;

 

Ναι. Αν και νομίζω ότι αυτά λέγονται "slipstream" - αυτά, δηλαδή, που διαδραματίζονται στο δικό μας κόσμο, έστω σε άλλη εποχή, αλλά υπάρχει και κάποιος/κάποιοι που έχουν μια "μαγική" ικανότητα. Απλώς να το κάνεις σαφές ότι αυτή η ικανότητα ΔΕΝ εξηγείται - η επιστήμη δεν ξέρει τι να πει γι' αυτήν. Λαμπρό παράδειγμα ακροβασίας στα όρια αυτά είναι η ιστορία αυτή.

 

edit: Οκ, η ιστορία του ΑΛΚΕΤΑ αφαιρέθηκε από τις συμμετοχές στο διαγωνισμό, πα να πει δεν την ψηφίζετε μεν, αλλά είναι ξεκλείδωτη και μπορείτε να τη σχολιάζετε.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ. Είστε μεγάλα αλάνια, και επιτέλους μου λύσατε τα χέρια! I'm in, και από τώρα δηλώνω πως έτσι και πιάσω καλή θέση, χρωστάω μπυρίτσα στον Drake για το "παίξε αγόρι μου μπάλα" :D

WOOHOO!

Edited by Howard Crease
Link to comment
Share on other sites

Ο επόμενος διαγωνισμός τρόμου πότε είναι; Γιατί λέω να πάρω μέρος με μια αισθηματική κωμωδία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο επόμενος διαγωνισμός τρόμου πότε είναι; Γιατί λέω να πάρω μέρος με μια αισθηματική κωμωδία.

 

Πολύ καλή η ιδέα σου. Θα σε ψηφίσω top-of-the-list όταν έρθει η ώρα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ως βατόμουρο holder θα ήθελα να πω ότι είναι άκομψο να αποκλειστεί η συμμετοχή του Αλκέτα. Το ότι πιθανόν να μην συμβαδίζει η συμμετοχή του με το πνεύμα του συγκεκριμένου διαγωνισμού σύμφωνα με τον διοργανωτή ,δεν έχει την παραμικρή σημασία. Ας κρίνει το αναγνωστικό κοινό.

 

 

Αλλιώς ας ορίζει ο διοργανωτής και μονό αυτός την βαθμολόγια του έκαστου διαγωνισμού που διοργανώνει, ποιος ο λόγος να συμμετέχουμε στην ψηφοφορία εφόσον δεν ρώτα την γνώμη μας και αποφασίζει αυτόβουλος κατευθύνοντας κατά κάποιον τρόπο και τα αποτελέσματα του.Η που δεν σέβεται άλλες άποψης μελών του φόρουμ.

 

 

Παίξε αγόρι μου μπάλα και άσε τους pure genre guardians να λενε...

 

Εγω προτείνω να μεινει και του Αλκέτα μεσα. Αυτη είναι η συμμετοχή του, αφηστε το κοινό να κρίνει.

 

Σημασία έχει η προσπάθεια του, ο χρόνος που κατανάλωσε ώστε να μας τιμήσει συμμετέχοντας στον συγκεκριμένο διαγωνισμό. Θεωρώ ότι δεν κάνουμε πρωταθλητισμό μέσα από τους διαγωνισμούς που διοργανώνονται στο σφφ,. είναι ένα κίνητρο το να γραφτούν ιστορίες και έμμεσος όλη μας κατά κάποιο τρόπο να γνωριστούμε αναμεταξύ μας

 

Αν είναι εκτός κλίματος η συμμετοχή του ας βγει τελευταίος. Αλλά να αποκλειστεί τον αποθαρρύνουμε στο να ξανά ασχοληθεί με το έλλογο σίτε. Εγώ τουλάχιστον δεν θα ξανά ασχολιόμουνα…

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διαβάσει την ιστορία του Αλκέτα, ένα σχόλιο. Κάποιος λόγος υπάρχει που κάποιοι διαγωνισμοί είναι ΘΕΜΑΤΙΚΟΙ. Δηλαδή αν ο άλλος σε διαγωνισμό φάνταζυ του καπνίσει και γράψει το νέο Σταρ Τρεκ, πρέπει η συμμετοχή του να γίνει δεκτή ενώ είναι καραμπινάτο sci-fi; Δεν είναι αναγκαίο να γράψει για ξωτικά, μάγους κλπ αλλά τουλάχιστον ας σεβαστεί τα "άτυπα" όρια του είδους (μη τρόμος, μη τεχνολογική εξήγηση φαινομένων όπως μαγεία)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εκτός κλίματος η συμμετοχή του ας βγει τελευταίος. Αλλά να αποκλειστεί τον αποθαρρύνουμε στο να ξανά ασχοληθεί με το έλλογο σίτε. Εγώ τουλάχιστον δεν θα ξανά ασχολιόμουνα…

 

 

 

Εμένα αυτό μου φαίνεται πιο άδικο και αποθαρρυντικό από το να αποσυρθεί η ιστορία από τον διαγωνισμό.

Είναι σίγουρο ότι όταν μια ιστορία είναι εκτός θέματος ή εκτός είδους, δέχεται πολλές χαμηλές ψήφους, πολλές φορές χωρίς αυτό να έχει και μεγάλη σχέση με την ποιότητα της γραφής ή της ιστορίας. Και αυτό είναι περισσότερο αποθαρρυντικό, γιατί αφενός δεν βοηθάει τον συγγράφεα να δεχτεί χρήσιμη κριτική, αφ' ετέρου ελάχιστα τού επιτρέπει να δει πόσο καλή θα μπορούσε να είναι η ιστορία του συγκρινόμενη με τα σωστά μέτρα και σταθμά.

Link to comment
Share on other sites

Τι σκατά παίζει μ' αυτό το διαγωνισμό, δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Είναι ασαφείς οι κανόνες (που ισχύουν εδώ και ν καιρό;)

Είναι ασαφές το θέμα (που το άλλαξε τα πετρέλαια στην επεξήγηση η Κέλλυ);

Είναι ασαφές το είδος φάντασι;

 

Τι πρόβλημα υπάρχει; Απαγόρεψε κανείς σε κανέναν να γράψει ό,τι ιστορία του κάνει κέφι; Υπάρχουν τέσσερις βιβλιοθήκες ΝΑ (μετά συγχωρήσεως) να βάλει το όποιο κείμενο θέλει ο καθένας που το γράφει. Αλλά, για όνομα, δηλαδή, οι κανόνες ενός διαγωνισμού υπάρχουν για κάποιον λόγο! ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟΥΣ και σεβαστείτε κι αυτούς που κάνουν μια προσπάθεια να γράψουν σ' αυτό το είδος έστω κι αν δεν έχουν ξαναγράψει, ή τους πάει καλύτερα κάποιο άλλο.

 

Έλεος, δηλαδή, δεν είναι υποχρεωτική η συμμετοχή στον διαγωνισμό με το στανιό! Αν δεν μπορείτε, δεν πειράζει. Θα βγουν κι άλλοι διγωνισμοί σε είδος που να σας βολεύει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εκτός κλίματος η συμμετοχή του ας βγει τελευταίος. Αλλά να αποκλειστεί τον αποθαρρύνουμε στο να ξανά ασχοληθεί με το έλλογο σίτε. Εγώ τουλάχιστον δεν θα ξανά ασχολιόμουνα…

Ο ίδιος ο Drake είχε γράψει ότι η δική του συμμετοχή, ή σχολιασμός/ψηφοφορία, θα εξαρτιόταν από τον αριθμό των διηγημάτων που θα συμμετείχαν. Αν δηλαδή ήταν πολλά, ίσως να μην είχε χρόνο να τα διαβάσει. Και τώρα θα έπρεπε όλοι να διαβάσουν άλλο ένα διήγημα, που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ανήκε σε αυτόν τον διαγωνισμό;

 

Λοιπόν, γμτ το στανιό μου, θα υπάρχει πάντα ένας ή δύο σε κάθε διαγωνισμό; Μα, ανήλικα είστε;! Ένα-ένα για να καταλαβενόμαστε:

 

Έχουμε διαγωνισμό Επιστημονικής Φαντασίας. Έχουμε διαγωνισμό Τρόμου. Έχουμε διαγωνισμό Φάντασυ. Έχουμε διαγωνισμό ΑΠ'ΟΛΑ! Ένας μήνας χωρίζει πάνω-κάτω την μία εκδήλωση από την άλλη. Όλα τα γούστα και τα χούγια έχουν την τιμητική τους.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν: Γίνεται διαγωνισμός Επιστημονικής Φαντασίας. Εμφανίζεται κάποιος "Έχω μια ιδέα που είναι Φάντασυυυυ. Να τη βάααααλωωωω;"

 

Γίνεται διαγωνισμός Φάντασυ. "Έχω μια ιδέα που είναι Τρόοοοομουουου. Να τη βάααααλωωωωω;"

 

Γίνεται διαγωνισμός Τρόμου. "Έχω μια ιδέα που είναι Επιστημονική Φαντασίααααα. Να τη βάαααλωωωω;"

 

Γίνεται διαγωνισμός Απ'Όλα και "..." Κιχ. Εξαφανίζονται όλοι. Τώρα κανείς. Σχεδόν αποτυχημένο το γενικό αποτέλεσμα.

 

Μα είμαστε καλά; Ακόμα ίσως η μαμά σας δεν σας λέει όχι στη δεύτερη τυρόπιτα και δεν σας χαλάει το χατηράκι σας, αλλά υπάρχουν και κανόνες σ'αυτή τη ζωή. Ε γμτ το σόι μου όλο, δεν σας πνίγουν πια αυτοί οι κανόνες. Όταν έχετε τον Διαγωνισμό της αρεσκείας σας, γράψτε εκεί. Σιχτίρ πια.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εκτός κλίματος η συμμετοχή του ας βγει τελευταίος. Αλλά να αποκλειστεί τον αποθαρρύνουμε στο να ξανά ασχοληθεί με το έλλογο σίτε. Εγώ τουλάχιστον δεν θα ξανά ασχολιόμουνα…

Ο ίδιος ο Drake είχε γράψει ότι η δική του συμμετοχή, ή σχολιασμός/ψηφοφορία, θα εξαρτιόταν από τον αριθμό των διηγημάτων που θα συμμετείχαν. Αν δηλαδή ήταν πολλά, ίσως να μην είχε χρόνο να τα διαβάσει. Και τώρα θα έπρεπε όλοι να διαβάσουν άλλο ένα διήγημα, που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ανήκε σε αυτόν τον διαγωνισμό;

 

Λοιπόν, γμτ το στανιό μου, θα υπάρχει πάντα ένας ή δύο σε κάθε διαγωνισμό; Μα, ανήλικα είστε;! Ένα-ένα για να καταλαβενόμαστε:

 

Έχουμε διαγωνισμό Επιστημονικής Φαντασίας. Έχουμε διαγωνισμό Τρόμου. Έχουμε διαγωνισμό Φάντασυ. Έχουμε διαγωνισμό ΑΠ'ΟΛΑ! Ένας μήνας χωρίζει πάνω-κάτω την μία εκδήλωση από την άλλη. Όλα τα γούστα και τα χούγια έχουν την τιμητική τους.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν: Γίνεται διαγωνισμός Επιστημονικής Φαντασίας. Εμφανίζεται κάποιος "Έχω μια ιδέα που είναι Φάντασυυυυ. Να τη βάααααλωωωω;"

 

Γίνεται διαγωνισμός Φάντασυ. "Έχω μια ιδέα που είναι Τρόοοοομουουου. Να τη βάααααλωωωωω;"

 

Γίνεται διαγωνισμός Τρόμου. "Έχω μια ιδέα που είναι Επιστημονική Φαντασίααααα. Να τη βάαααλωωωω;"

 

Γίνεται διαγωνισμός Απ'Όλα και "..." Κιχ. Εξαφανίζονται όλοι. Τώρα κανείς. Σχεδόν αποτυχημένο το γενικό αποτέλεσμα.

 

Μα είμαστε καλά; Ακόμα ίσως η μαμά σας δεν σας λέει όχι στη δεύτερη τυρόπιτα και δεν σας χαλάει το χατηράκι σας, αλλά υπάρχουν και κανόνες. Ε γμτ το σόι μου όλο, δεν σας πνίγουν πια αυτοί οι κανόνες. Όταν έχετε τον Διαγωνισμό της αρεσκείας σας, γράψτε εκεί. Σιχτίρ πια.

 

 

Σιχτίρ και στα μουτρα σου ρε!

Που θα σιχτιρίσεις όποιον έχει διαφορετική γνώμη!

 

Βασιλικότεροι του Βασιλέως γίναμε εδώ μέσα...κάποιοι το έχουν πάρει πολύ στα σοβαρά όλο το θέμα.

Καλή συνέχεια στον διαγωνισμό. Το δικό μου λέω οτι είναι φάντασυ, αλλά άτομο που το διάβασε μου είπε οτι είναι τρόμου και δεν έχω καμία διάθεση να μπω σε αυτήν την διαδικασία για να βάλω ταμπελάκι σε αυτό που έγραψα. Όπως είπε η Χριστινα, 4 βιβλιοθήκες ΝΑ...

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έστειλα μήνυμα για να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα με τη δική μου συμμετοχή. Είναι η πρώτη μου σε διαγωνισμό, και δε ξέρω αν προκάλεσε αντίδραση. Αν υπάρχει κάποιο ζήτημα θα προτιμήσω να την κατεβάσω, παρά να διαβάσω ατέλειωτα σχόλια με το ίδιο αρνητικό νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Σιχτίρ και στα μουτρα σου ρε!

Που θα σιχτιρίσεις όποιον έχει διαφορετική γνώμη!

Και ποια είναι η διαφορετική γνώμη; Για να καταλάβω, γιατί μάλλον κάτι μου διαφεύγει. Θέλετε να καταργηθούν οι θεματικοί διαγωνισμοί; Καλώς. Ας παρθεί μια τέτοια απόφαση αν αυτή είναι η νέα τάση των πραγμάτων.

 

Τώρα όμως, αυτός είναι διαγωνισμός Φάντασυ. Να επιτρέψουμε κι άλλα ήδη μέσα ως... διαμαρτυρία κατά του Θεματισμού; Και ως διαμαρτυρία/αντίσταση/χαβαλέ κάποιοι να ψηφίσουν το εφ, ή του τρόμου, για καλύτερο σε έναν διαγωνισμό που δεν ανήκει, βγάζοντας ηλίθιους τους υπόλοιπους; Τι να κάνουμε λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Και ποια είναι η διαφορετική γνώμη; Για να καταλάβω, γιατί μάλλον κάτι μου διαφεύγει. Θέλετε να καταργηθούν οι θεματικοί διαγωνισμοί; Καλώς. Ας παρθεί μια τέτοια απόφαση αν αυτή είναι η νέα τάση των πραγμάτων.

 

Τώρα όμως, αυτός είναι διαγωνισμός Φάντασυ. Να επιτρέψουμε κι άλλα ήδη μέσα ως... διαμαρτυρία κατά του Θεματισμού; Και ως διαμαρτυρία/αντίσταση/χαβαλέ κάποιοι να ψηφίσουν το εφ, ή του τρόμου, για καλύτερο σε έναν διαγωνισμό που δεν ανήκει, βγάζοντας ηλίθιους τους υπόλοιπους; Τι να κάνουμε λοιπόν;

Ρωτάς ή απαντάς; Για να καταλάβω.

 

 

 

 

 

Δεν λέω για αυτόν που τρέχει τώρα, αλλά ας το βλέπαμε απο τον επόμενο διαγωνισμό μηπως οι κανόνες χρειάζονται κάποιο ξεσκόνισμα.

 

Να κάνουμε αυτό που έγραψα κάποιες σελίδες πριν Ντίνο, και που έχει εφαρμογές σε πολλούς κανονισμούς των διαγωνισμών.

Απο το αν πρέπει ο νικητής να συμμετέχει στον επόμενο μέχρι το πως θα γίνει ο κάθε διαγωνισμός καλύτερος.

Οτι και να κάνουμε πάντως ή ότι και να μην κάνουμε δεν σου δίνει κανένας το δικαίωμα να σιχτιρίζεις όσους έχουν διαφορετική άποψη απο την δική σου.

 

Για αυτόν τον διαγωνισμό λοιπόν...

 

Ποιος λέει οτι το φάντασυ πρέπει σώνει και και καλά να έχει μάγους ξόρκια και σπαθιά μονο;

Ποιος λέει οτι το φάντασυ δεν μπορεί να διαδραματίζεται σε άλλον πλανήτη που στο φινάλε μπορεί να έχουν και αυτοκίνητα ή προηγμένες συσκευές; Πρέπει ντε και καλά να είναι σε ψευδομεσσαιωνικό σέττινγκ;

Ποιος λέει οτι το φάντασυ δεν μπορεί να περιέχει στοιχεία τρόμου; Η ίδια, η πραγματική μας ζωή, γίνεται τρομακτική κάποιες φορές. Γιατί δεν μπορεί να γίνει ο κόσμος ενός φάντασυ;

Το φάντασυ πιάνει το υπερφυσικό ή όχι; Εγω λέω ναι ας πούμε, αλλά βλέπω σχόλιο λίγα ποστ πιο πάνω που τα χώνει(έμμεσα, με μελλοντική απειλή συμμετοχής σε άλλον θεματικό διαγωνισμό) σε ιστορία γιατί την θεώρησε τρόμου. Ποιο είναι το "σωστό";

Επιστημονική φαντασία θεωρείται απο πολλούς μια ιστορία που αν της βγάλεις τον τεχνολογικό μανδύα απο πάνω δεν μπορεί να σταθεί μόνη της. Αυτό έχω διαβάσει. Μια ιστορία λοιπόν που δεν στηρίζεται στον τεχνολογικό της μανδύα, είναι φάντασυ ή όχι;Αν βγάζει νόημα βγάζοντας όλα τα τεχνομπλιμπλικια τι είναι;

 

Ναι πιστευω οτι πρέπει να ξαναδούμε τους κανόνες για τον πολύ απλό λόγο οτι βλέπω μέλη (όπως ο Ιωάννης πιο πάνω, όπως και εγώ για την δική μου ιστορία, όπως και μια ακόμη ιστορία που διάβασα και πατάει και εκείνη στον τρόμο) να προβληματίζονται για το τι είναι φάντασυ και τι όχι. Να τα βάλουμε κάτω να το ξεκαθαρίσουμε, για να ξέρουμε στο φινάλε αν θα πάρουμε μέρος σε έναν διαγωνισμό ή όχι.

 

 

 

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα σύμφωνος στο να συζητηθούν αυτά τα ζητήματα, να ξεκαθαριστούν τα θέματα.

 

Τους διαγωνισμούς και τους κανονισμούς τους δεν τους έφτιαξα εγώ, έτοιμους τους βρήκα, και ανάλογα τους ακολούθησα.

 

Όποιοι νέοι κανόνες ή αποφάσεις προκύψουν, αυτά και θα ακολουθήσω.

 

Πριν έρθω στο φόρουμ δεν είχα υπ'όψη το Φάνταζυ ως είδος. Εδώ το έμαθα. Άλλοι είναι πιο ειδικοί στο να μας κατατοπίσουν.

 

Αν το Carl Zeiss του ΑΛΚΕΤΑ δεν είναι εφ, τότε, για πρώτη φορά στη ζωή μου, δεν ξέρω ούτε τι είναι επιστημονική φαντασία. Μια χαρά διήγημα είναι, και εστιασμένος στον παρόν διαγωνισμό θα το έβαζα στο τέλος της κατάταξης μου, θα σχολίαζα σκέτα "Είναι επιστημονική φαντασία" (για να ασχοληθώ μαζί του αργότερα) και αυτό θα ήταν πολύ κρίμα.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Τα έλεγα, τα έλεγα, από την πρώτη στιγμή που πήρα μέρος σε διαγωνισμό. Και τα έχω ακούσει, κιόλας. Εδώ μου λέγανε για το Κιβούρι ότι δεν είναι φαντασίας οι μισοί, όλα τα άλλα περιττεύουν. Εγώ κατάλαβα, φυσικά, το νόημα: φαντασία εδώ μέσα είναι το φάνταζι, το οποίο, χωρίς να προϋποθέτει μάγους και ξόρκια, σίγουρα αποκλείει κάποια είδη του μη ρεαλιστικού. Γιατί μερικοί κάνετε σα να ανακαλύψατε μόλις την Αμερική;

 

εδιτ:τυπογραφικό

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Fantasy is a genre of fiction that uses magic and other supernatural phenomena as a primary element of plot, theme, or setting.

Many works within the genre take place in fictional worlds where magic is common. Fantasy is generally distinguished from science fiction and horror by the expectation that it steers clear of (pseudo-)scientific and macabre themes, respectively, though there is a great deal of overlap between the three (which are subgenres of speculative fiction).

Link to comment
Share on other sites

Ο Αλκέτας ήθελε να γράψει σε ένα διαγωνισμό,δεν ήθελε απλά να ποστάρει την ιστορία του στης 4 βιβλιοθήκες του σφφ. Οπότε, έκατσε έγραψε, κουράστηκε διόρθωσε και πόσταρε την ιστορία του και του λέτε εσείς, ξέρεις κάτι σε αποκλείουμε γιατί είσαι εκτόςείδους, τα λέμε στον επόμενο.

 

Σας αρέσει αυτό και αν είναι εκτός είδους και τι έγινε το ότι προσπάθησε δενμέτρα,δεν αξίζει, δηλαδή κρίνεται εκ του αποτελέσματος και όχι εκ της προσπάθειαςτου όχι η κατάταξη του αλλά η συμμετοχή του σε αυτόν τον διαγωνισμό και ποιος ξέρει μπορεί και να μην βγει και τελευταίος ,αν συμμετέχω και εγώ. αρχίζω να το σκέπτομαι η στην τελική το καλύτερο ή το χειρότερο από όλα τα ενδεχόμενα είναι ναισοβαθμήσουμε καθώς και η δυο θα αποκλειστούμε

 

Μου θυμίζει το όλο θέμα το σκηνικό με τον Κεντέρη και την Θάνου 2 μέρεςπριν την έναρξη τον ολυμπιακών αγόνων. Εφάμιλλης σημασίας έχει ένας διαδικτυακός διαγωνισμός με τότε γεγονός ;θεωρό πώς όχι .

Εσείς όμως το κάνετε μεγαλύτερης σπουδαιότηταςκαι αυτό είναι αν μη τη άλλο, κρίμα

Edited by NIKANTHI
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή κρίνεται εκ του αποτελέσματος και όχι εκ της προσπάθειας του όχι η κατάταξη του αλλά η συμμετοχή του σε αυτόν τον διαγωνισμό

 

 

 

 

 

 

 

 

Όποτε σε κάθε διαγωνισμό διαγωνίζεσαι 2 φορές. Μια το να είσαι εντός διαγωνισμού,ανάλογα το τι θα κρίνει ο διοργανωτής καιμια αν με το καλό προκριθείς, το να συμμετέχεις διαγωνιζόμενος και με τους υπόλοιπουςπροκριθέντες στην αρένα της μάχης .

Edited by NIKANTHI
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς, εδώ δε μετράει τίποτε άλλο παρεκτός από το λόγο του καθένα μας.Ερχόμαστε σε αυτό το φόρουμ για να κουβεντιάσουμε. Όμως μια συζήτηση δεν έχει νόημα αν δεν έχει κανόνες.

 

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει την ιστορία, δε μπορώ να φέρω γνώμη για το αν ανήκει σε αυτό ή το άλλο είδος. Όμως αν ο Αλκέτας (και ο κάθε Αλκέτας, δεν στοχεύω τον άνθρωπο) πήγαινε να δώσει Πανελλήνιες κι έγραφε βιολογία στο χαρτί της χημείας, θα τον κόβανε εν ριπεί οφθαλμού. Αν έπαιρνε μέρος σε άλλο διαγωνισμό, επίσημο, παραμυθιών και πήγαινε με διαστημόπλοια, πάλι θα τον κόβανε.

 

Σε τελική ανάλυση, αν ο κάθε ένας που έγραψε κάτι θέλει ντε και καλά να διαγωνιστεί, εγώ που θέλω να διαβάσω φάντασι και να ψηφίσω, γιατί να υποχρεωθώ να διαβάσω και να σχολιάσω κάτι που δεν είναι φάντασι; Είναι ωραίο να ενθαρρύνουμε και να υποστηρίζουμε όλους όσους γράφουν, αλλά δεν έχω δει κανέναν μα κανέναν εδώ μέσα να ενθαρρύνει κάποιον άλλο να ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙ. Και συγνώμη κιόλας για το απότομο της έκφρασης, αλλά εγώ εκβιασμούς, "σχολίασέ με, γιατί το ανέβασα στο διαγωνισμό" δε τους σηκώνω.

 

Λυπάμαι πού θα το θέσω έτσι, αλλά δεύτερη φορά μέσα σε έναν χρόνο, χάνω τον αγαπημένο μου διαγωνισμό. Έρχομαι εδώ, όπως είπα στην αρχή για να κουβεντιάσω πέντε πράγματα και αυτό που ειλικρινά ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ είναι να μπαίνω στη διαδικασία να διαβάζω ΕΙΚΟΣΙ σελίδες σχόλια και καυγά για το προφανές. Είναι ένας διαγωνισμός φαντασίας με συγκεκριμένους κανόνες και γίνονται δεκτές μόνο ιστορίες φαντασίας. Για μένα, όποιος εξακολουθεί αυτήν την κουβέντα, απλά δεν έχει καταλάβει πώς λειτουργεί μια συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, ντοπαρίστηκε ο ΑΛΚΕΤΑΣ?

Edited by northerain
Link to comment
Share on other sites

Και διορθώνω τον εαυτό μου. Έχω δει συγκεκριμένους ανθρώπους να ενθαρρύνουν τους άλλους να διαβάζουν και να σχολιάζουν, αλλά κάθε μα κάθε φορά είδα την προσπάθειά τους να πάει στο βρόντο, γιατί όλοι οι υπόλοιποι θέλουμε μόνο να μας διαβάζουν κι όχι να διαβάζουμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..