Jump to content

25ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Όραση


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Εχω διαβασει ολες τις ιστοριες και περιμενω και τις υπολοιπες που θα ανεβουν :)

 

Η ιστορια του Αλκετα, εχει σαν θεμα την επιστημονικη φαντασια και οπως ειδα υπαρχει ξεχωριστο υποφορουμ γι'αυτες.

 

Νομιζω πως θα μπορουσε να γινει πιο σαφες τι εννοουμε οταν λεμε φαντασια (σκετο) και τι βαζουμε στο υποφορουμ διαφορες ιστοριες (που λογικα θα εχει ολα τα υπολοιπα ειδη).

 

Επισης θα μπορουσαν να γινουν και αλλα υποφορουμ, με περισσοτερες κατηγοριες, μιας και οι ιστοριες ειναι ηδη αρκετες. Πχ θα μπορουσε να υπαρχει : φαντασιας μεσαιωνικου τυπου ή κατι τετοιο.

 

Λεω μια αποψη σαν αναγνωστρια.. ^_^

Edited by vinegrete
Link to comment
Share on other sites

( EDIT

Vinegrete, μην παρεξηγηθείς απ' το ύφος μου. το ποστ μου αφορά τις προηγούμενες σελίδες. )

 

1) Δεν ξέρω πού το είδατε γραμμένο αυτό με τα μεσαιωνικά settings και τους Γκάνταλφ και τα Ορκ. Κανείς δεν είπε ότι το fantasy είναι μόνο αυτά. (Αλλά ναι ρε γαμώτο, ΕΙΝΑΙ και αυτά, και μας αρέσουν, και δεν μπορώ να καταλάβω τη γκρίνια). Δεν σας αρέσουν; Γράψτε κάτι άλλο (αφού σας αρέσει γενικά το fantasy, και θέλετε να γράψετε στο διαγωνισμό).

 

2) Τέλος πάντων, όποιος παίρνει απόφαση να συμμετάσχει σε ένα διαγωνισμό ζαχαροπλαστικής δεν αποφασίζει να φτιάξει παστίτσιο και μετά αποκαλεί διοργανωτές και συμμετέχοντες φασίστες που το απορίψανε.

 

3) Και μια που η κουβέντα ήρθε στα φαγώσιμα... Stanley, ό,τι δεν είναι αλμυρό, δεν σημαίνει ότι είναι και γλυκό.

 

Ναρουάλις, σ' ευχαριστώ για όσα έγραψες. Μίλησες και για 'μένα. Τα παραπάνω γράφτηκαν πριν διαβάσω τα δικά σου).

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του διαγωνισμού δεν λέει "φαντασία". Λέει "ΦΑΝΤΑΣΥ". ΤΟ φάντασυ, που είναι υποκατηγορία της λογοτεχνίας φαντασίας. Το κουνούπι έβγαλε όσο πετρέλαιο είχε, έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Drake, νομίζω οτι κάπως πολύ στα σοβαρά παίρνουν κάποιοι το διαγωνισμό.

 

 

 

 

Προσωπικά θα περιμένω την κρίση της Wordsmith. Αν πει οτι είναι εκτός θέματος θα ζητήσω να αποσυρθεί, παρόλο που είναι προφανές οτι το θέμα του είναι ένα όραμα, και τα οράματα ονομάστηκαν ως ένα απο τα δυνατά θέματα για το διαγωνισμό. Τρόμου μια φορά δεν είναι, γράφω τρόμου και νομίζω οτι ξέρω τί είναι και τί δεν είναι κάτι τέτοιο.

 

 

 

 

Πάντως παρόλο που ήθελα μια συμμετοχή σε έναν διαγωνισμό, και ο επόμενος είναι επιστημονικής φαντασίας οπότε δε θα συμμετείχα έτσι κι αλλιώς, δε με πειράζει να κατέβει η ιστορία. Αν όμως κριθεί οτι είναι εντός θέματος θα ζητήσω να μη σχολιαστεί σα να είναι εκτός. Εικάζω οτι δε θα γίνει αυτό, αλλά δε χάνω τίποτα αναφέροντάς το. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του διαγωνισμού δεν λέει "φαντασία". Λέει "ΦΑΝΤΑΣΥ". ΤΟ φάντασυ, που είναι υποκατηγορία της λογοτεχνίας φαντασίας. Το κουνούπι έβγαλε όσο πετρέλαιο είχε, έλεος.

 

Ναι, αλλά η βιβλιοθήκη είναι φαντασίας, αυτό πού το πας;dazzled.gif

 

Κασσάνδρα, επίσης ότι λάμπει δεν είναι χρυσός κι ό,τι ανεβαίνει κατεβαίνει. Γιατί, ξέρεις, υπάρχει μια διαφορά στο παράδειγμα που έφερες: υπάρχουν έξι γεύσεις( προσφάτως ανακαλύφθηκε και μια καινούργια) ενώ υπάρχει μια διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στο ρεαλιστικό και στο μη ρεαλιστικό, όπως υπάρχει και στο έγκυος και στο μη έγκυος. Εσύ που είσαι και γυναίκα θα το ξέρεις καλύτερα αυτό, φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ας μην αρχίσουμε το παιχνίδι αυτό.

 

''Είναι μπλά γι' αυτό το έβαλα τελευταίο''.

 

Από εμένα τουλάχιστον θα ακούσετε παράπονα αν δω τέτοια, γιατί έχει γίνει στο παρελθόν και είναι άδικο για τους συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα περιμένω την κρίση της Wordsmith. Αν πει οτι είναι εκτός θέματος θα ζητήσω να αποσυρθεί, παρόλο που είναι προφανές οτι το θέμα του είναι ένα όραμα, και τα οράματα ονομάστηκαν ως ένα απο τα δυνατά θέματα για το διαγωνισμό. Τρόμου μια φορά δεν είναι, γράφω τρόμου και νομίζω οτι ξέρω τί είναι και τί δεν είναι κάτι τέτοιο.

Κυριάκο, γιατί τρώγεσαι με τα ρούχα σου; Κανείς δεν είπε τίποτα για το διήγημα σου. Άρα διαγωνίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα περιμένω την κρίση της Wordsmith. Αν πει οτι είναι εκτός θέματος θα ζητήσω να αποσυρθεί, παρόλο που είναι προφανές οτι το θέμα του είναι ένα όραμα, και τα οράματα ονομάστηκαν ως ένα απο τα δυνατά θέματα για το διαγωνισμό. Τρόμου μια φορά δεν είναι, γράφω τρόμου και νομίζω οτι ξέρω τί είναι και τί δεν είναι κάτι τέτοιο.

Κυριάκο, γιατί τρώγεσαι με τα ρούχα σου; Κανείς δεν είπε τίποτα για το διήγημα σου. Άρα διαγωνίζεσαι.

 

Ευχαριστώ, Ντίνο. Απλώς είχα την εντύπωση οτι το ζήτημα ήταν πως δεν ανήκει σε κάποια άλλη κατηγορία φάντασυ, όπως άλλα του διαγωνισμού. Εγώ το είχα δηλώσει εξ αρχής πως θα ήταν urban όμως.

Link to comment
Share on other sites

:)

Λυπάμαι που θα χάσω την έκφραση στο πρόσωπο της φευγάτης μας διοργανώτριας, που όταν επιστρέψει... από τον ύπνο; από την ντόλτσε βίτα; θα βρει το τόπικ πολύ πιο παχουλό απ' όσο το άφησε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή πολλά έχω διαβάσει εδώ, επιτρέψτε μου μια μικρή αναδρομή.

 

Οι διαγωνισμοί ξεκίνησαν με σκοπό να εμπλουτίσουν την (τότε) βιβλιοθήκη ιστοριών του SFF με περισσότερα κείμενα. Οι δύο πρώτοι διοργανώθηκαν από τον υποφαινόμενο (που είχε και την αρχική ιδέα) με 5-6 συμμετοχές έκαστος και με νικήτριες τις Trillian και Nienor. Στον τρίτο διαγωνισμό λοιπόν, μου είπαν: αντί να κάθεσαι να διοργανώνεις εσύ (και να μας κάνεις δώρα, γιατί με κάθε διαγωνισμό έδινα και ένα βιβλίο δώρο ταιριαστό με το θέμα) ας διοργανώσουμε εμείς οι δύο έναν και ας πάει έτσι, ας διοργανώνει ο νικητής (που ήταν και δίκαιο, επειδή δώρο δίνει αυτός που πήρε, ή τουλάχιστον έτσι το σκέφτηκα τότε).

Στον τρίτο διαγωνισμό λοιπόν καθιερώθηκε ότι τη διοργάνωση την κάνει ο εκάστοτε νικητής. Κάτι που "έσπασε" 3-4 διαγωνισμούς αργότερα, όταν ο Atrelegis δε μπορούσε να διοργανώσει τον δικό του και ανέλλαβε να το κάνει (τι έκπληξη) ο υποφαινόμενος σε θέμα που επέλεξε ο Atrelegis.

Οι πρώτοι διαγωνισμοί είχαν λίγες συμμετοχές, μετά βίας ξεπέρναγαν τη δεκάδα. Και ενώ υπήρχαν από τότε φωνές για θεματικούς διαγωνισμούς (επειδή το "κακό" φάνταζυ κυριαρχούσε και έπνιγε την ΕΦ και τον τρόμο, όπως έλεγαν τότε) δεν υπήρχε ο αριθμός συμμετεχόντων για να στηρίξει κάτι τέτοιο. Όμως, όσο πλησιάζαμε τον 20ο διαγωνισμό η συμμετοχή αυξανόταν και εκεί πάρθηκε η απόφαση να δοκιμάσουμε θεματικούς, με επιτυχία από ότι φάνηκε.

 

Για τους κανόνες τώρα: ξεκίνησαν από τον πρώτο διαγωνισμό και συνεχώς αναπροσαρμόζονται όποτε προκύψει η ανάγκη. Το ότι έχουν γραφεί επιτέλους κάπου το θεωρώ εξέλιξη σε σχέση με το εθιμικό δίκαιο που επικρατούσε ως τώρα.

 

 

Στη δική μου συμμετοχή, έχω αρχίσει μία ιστορία αλλά σήμερα μου ήρθε η έμπνευση να αναστήσω μια παλιά μου ιδέα για ένα μυθιστόρημα που δε νομίζω να γράψω ποτέ και που ίσως να δουλέψει σε 3500 λέξεις. Μάλλον θα τις δουλέψω και τις δύο και θα δω ποια θα μου βγεί καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Από τον ύπνο, κε εορτάζοντα Τουίτι μας... (Ω θεοί! Κάθε φορά που λείπω για κάμποσες ώρες γίνεται της κακομοίρας εδώ μέσα!:blink:)

Συμφωνώ με τις προλαλήσασες Naroualis, Cassandra Gotha και Sonya ότι ο διαγωνισμός έχει νόημα όταν ακολουθούνται κάποιοι κανόνες από όλους, για να δούμε πώς αποδίδουν όλοι οι συμμετέχοντες υπό τις ίδιες συνθήκες. Έννοια σας και, μόλις ξεμπερδέψουμε με αυτόν εδώ, θα ανοίξω τόπικ με τίτλο "Άλλα είδη διαγωνισμών", με ιδέες μου (που μπορείτε, βέβαια, να συμπληρώσετε/αλλάξετε κι εσείς) για να βρούμε κάτι που να αρέσει σε όλους...

Αλλά μην το ψειρίζετε τόσο πολύ και μην είστε έτοιμοι για καβγά μερικοί. Drake, η ίδια ιστορία μπορεί να είναι και τρόμου και φάντασυ, δεν υπάρχει λόγος να αποσύρεις τη δική σου συμμετοχή. Με όλα αυτά θα μείνουν τρεις κι ο κούκος οι συμμετοχές...:(

Απάντησα στον Iwannh ότι το διήγημά του είναι μεν στα όρια του εντός-εκτός θέματος, αλλά όχι αρκετά έξω ώστε να αποκλειστεί, οπότε παραμένει (αν και στη θέση του θα περίμενα το διαγωνισμό τρόμου).

Διαφωνώ με τον κο Τουίτι μας ως προς το ότι δεν ακούγεται κιχ στους γενικούς διαγωνισμούς: ΚΑΙ εκεί, όπως είδαμε πρόσφατα, υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να γράψουν ρεαλισμό, δηλαδή κάτι που να μην είναι ΟΥΤΕ εφ, ΟΥΤΕ φάντασυ, ΟΥΤΕ τρόμου και η διοργάνωση πλέον σηκώνει τα χέρια ψηλά...:o :blink: :shok:

Link to comment
Share on other sites

Drake, η ίδια ιστορία μπορεί να είναι και τρόμου και φάντασυ, δεν υπάρχει λόγος να αποσύρεις τη δική σου συμμετοχή.

 

Ευχαριστώ Κέλλυ μου, αλλά λέω να απέχω. Η υποψία και μονο οτι μπορεί η ιστορία μου να προκαλέσει νέο κύκλο αντιπαραθέσεων με χαλάει. Ασε που αν ο σχολιασμός κυμανθεί στα επίπεδα που διαβαζω παραπάνω σε κάποια ποστ, πέρα του ότι δεν πρόκειται να βελτιωθώ πουθενά (συγγραφικά εννοω) θα χαλαστώ κιόλας, και δεν το θέλω. Εξάλλου εγώ το βλέπω σαν παιχνίδι όλο αυτό αυτό και όχι επαγγελματικά. Ας συμμετάσχουν όσοι κάνουν πρωταθλητισμό.

 

 

Με όλα αυτά θα μείνουν τρεις κι ο κούκος οι συμμετοχές...:(

 

 

Μην ανησυχείς. Δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο. Αλλωστε είναι καλύτερα να υπάρχουν ποιοτικές ιστορίες μέσα στο στενό πλαίσιο του διαγωνισμου και ας είναι λίγες, παρά πολλές ιστορίες που απλά πατάνε πάνω στο θέμα αλλά έχουν και προεκτάσεις σε άλλα είδη. Η καθαρότητα του είδους πάνω απο όλα.Υπάρχουν και άλλοι διαγωνισμοί για όσους δεν χωράνε σε αυτόν άλλωστε.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον 2 φορές δημιούργησα αναστάτωση στο φόρουμ με τις προτάσεις μου, σωστές η λάθος δεν έχει σημασία όπως το αντιλαμβάνεται κανείς . Ήθελα να ρωτήσω σε σκηνές σεξ επιτρέπονται πιπεράτες λεπτομέρειες, πρόστυχες αναφορές, χυδαία τσοντάδικα πράγματα, πώς να το πω ,καταλαβαίνεται το τι εννοώ .

 

 

Και όταν λέω πρόστυχα εννοώ στο μέγιστο βαθμό, πώς λέμε τα πάντα όλα.

 

 

Edited by NIKANTHI
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον 2 φορές δημιούργησα αναστάτωση στο φόρουμ με τις προτάσεις μου, σωστές η λάθος δεν έχει σημασία όπως το αντιλαμβάνεται κανείς . Ήθελα να ρωτήσω σε σκηνές σεξ επιτρέπονται πιπεράτες λεπτομέρειες, πρόστυχες αναφορές, χυδαία τσοντάδικα πράγματα, πώς να το πω ,καταλαβαίνεται το τι εννοώ .

 

 

 

Διάβασε τα διηγήματα αυτού εδώ του διαγωνισμού, που είχε θέμα το σεξ, για να πάρεις μια ιδέα τι επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον 2 φορές δημιούργησα αναστάτωση στο φόρουμ με τις προτάσεις μου, σωστές η λάθος δεν έχει σημασία όπως το αντιλαμβάνεται κανείς . Ήθελα να ρωτήσω σε σκηνές σεξ επιτρέπονται πιπεράτες λεπτομέρειες, πρόστυχες αναφορές, χυδαία τσοντάδικα πράγματα, πώς να το πω ,καταλαβαίνεται το τι εννοώ .

 

 

Και όταν λέω πρόστυχα εννοώ στο μέγιστο βαθμό, πώς λέμε τα πάντα όλα.

Ναι, απλά βάλε την κατάλληλη προειδοποίηση στην σχετική ετικέτα.

Link to comment
Share on other sites

Η δημοκρατία είναι καλό πράγμα, αλλά δεν μπορεί αν εφαρμοστεί παντού. Και σε κάποιες περιπτώσεις δεν πρέπει να υπάρχει δημοκρατία. Σε μια επιχείρηση πρέπει να υπάρχουν πρόεδροι και διοικητικά συμβούλια. Σε έναν αγώνα πρέπει να υπάρχει διαιτητής.

 

Οι διαγωνισμοί του φόρουμ διεξάγονται σύμφωνα με συγκεκριμένους κανόνες. Αποφασίζοντας να παίξεις, τους αποδέχεσαι. Τελεία. Αλλιώς μην παίξεις καθόλου. Βλέπεις διαγωνισμό ΦΑΝΤΑΣΙ. Με θέμα την όραση. Αν βάλω εγώ ένα διήγημα ό,τι να 'ναι, απλά και μόνον για να υποχρεώσω κόσμο να το διαβάσει, απλά κάνω του κεφαλιού μου και εκμεταλλεύομαι το διαγωνισμό και καταστρατηγώ τους όρους του. Κι αν το κόλπο πιάσει κι αρχίσουν να το κάνουν κι άλλο, τότε καταλαβαίνετε τι θα γίνει.

 

Όλα αυτά δεν έχουν βεβαίως καμία σχέση με τον Αλκέτα, ο οποίος ούτε εκ του πονηρού σκέφτηκε και είναι και ο μόνος άμεσα ενδιαφερόμενος και δεν έχει μιλήσει καθόλου. Υπάρχει διαργανώτρια αρχή (το φόρουμ). Υπαρχει διαιτητής, ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε. Η Κέλλυ. Αυτοί αποφασίζουν κι εμείς, να θέλουμε να παίξουμε, το δεχόμαστε και τσιμουδιά. Ούτε λεφτά, ούτε δόξες, ούτε υποτροφίες, ούτε τίποτα δεν παίζεται εδώ. Απλά ένα ωραίο παιχνίδι που θέλουμε να παραμείνει ωραίο. Και για να παραμείνει ωραίο, πρέπει να παραμείνει εντός των ορίων των κανονισμών του.

 

Λίγη ψυχραιμία. Άλλοι μας τρώνε τα λεφτά και μας κοροϊδεύουν. Αν θέλετε να βγάλετε την οργή σας, στρέψτε τη προς τα κει που πρέπει. Εδώ υποτίθεται πως κάνουμε το κέφι μας. Κρατήστε τον επαναστάτη μέσα σας για εκεί που πραγματικά χρειάζεται.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Scanner. :good:

 

Και το αναφέρω αυτό, διότι είμαι κι εγώ παθών. Στον προηγούμενο διαγωνισμό ΕΦ ήμουν κι εγώ οριακά στο διήγημά μου (υπήρχε ζήτημα κατά πόσο ήταν διήγημα, αν θυμάστε, όσοι θυμάστε).

Γνώριζα εξ'αρχής τα πλαίσια, γι'αυτό και έθεσα στους τότε διαιτητές/οργανωτές (DinΜacXanthi και Nihilio) ότι δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να μην συμμετάσχω, αν χρειαζόταν.

Παρόλα αυτά, μακάρι να σας έκανα παρέα και σε αυτόν τον διαγωνισμό, αλλά και τις δύο φορές που το πάλεψα δεν έκατσε.

 

Respek ;-)

Link to comment
Share on other sites

Να πω εδώ, ότι δεν θα πάρω μέρος τελικά σε αυτόν το διαγωνισμό, για δύο λόγους.

 

1) Φυσικά και ξενέρωσα με αυτό το κλίμα.

 

2) Έχω πρόβλημα με τα αρχεία pdf τελευταία, και κάποιες ιστορίες δεν θα μπορέσω να τις διαβάσω, αφού είναι ανεβασμένες μόνο σε pdf (γιατί δεν κάνετε ένα copy-paste και στο τόπικ; Δεν θα το καταλάβω ποτέ αυτό).

 

Έτσι, ούτε θα γράψω ούτε, δυστυχώς, θα ψηφίσω σε αυτόν το διαγωνισμό. Θα διαβάσω, όμως, όσες μπορέσω ( Lady Nina, το είδα το word σου, και σ' ευχαριστώ πολύ ).

 

Καλή διασκέδαση!

Link to comment
Share on other sites

 

2) Έχω πρόβλημα με τα αρχεία pdf τελευταία, και κάποιες ιστορίες δεν θα μπορέσω να τις διαβάσω, αφού είναι ανεβασμένες μόνο σε pdf (γιατί δεν κάνετε ένα copy-paste και στο τόπικ; Δεν θα το καταλάβω ποτέ αυτό).

 

 

Εγώ προσπάθησα να ανεβάσω κανονικά στο τοπικ τις ιστορίες. Όμως έβγαιναν τα γράμματα και τα διαστήματα ότι να ναι, δεν έβγαινε νόημα και δεν τα καταφερνα και να το αλλάξω. Οπότε το ανέβασα σε word. Ελπίζω να μπορεί να διαβαστει γενικα. :book:

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς τον brower Opera τότε όντως δημιουργεί προβλήματα με τα γράμματα, καθώς και τα διαστήματα. Εγώ όποτε ανεβάζω κάτι το κάνω με τον Explorer ;-)

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς τον brower Opera τότε όντως δημιουργεί προβλήματα με τα γράμματα, καθώς και τα διαστήματα. Εγώ όποτε ανεβάζω κάτι το κάνω με τον Explorer ;-)

 

Λες ε, δεν το είχα σκεφτεί. :hmm: Την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω έτσι. Ευχαριστώ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

2) Έχω πρόβλημα με τα αρχεία pdf τελευταία, και κάποιες ιστορίες δεν θα μπορέσω να τις διαβάσω, αφού είναι ανεβασμένες μόνο σε pdf (γιατί δεν κάνετε ένα copy-paste και στο τόπικ; Δεν θα το καταλάβω ποτέ αυτό).

 

 

Δεν το είχα πάρει χαμπάρι! Αν είναι θα ανεβάζω και Word από εδώ και πέρα.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν ανεβάσουμε κι ένα Word όταν ξεκλειδωθεί το Topic, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν ανεβάσουμε κι ένα Word όταν ξεκλειδωθεί το Topic, έτσι;

 

Ίσως να υπάρχει. Όταν ανεβάζουμε ιστορίες για διαγωνισμό, μετά δεν μπορούμε να κάνουμε edit στο post. Δεν ξέρω, να σου πω την αλήθεια. Τέλος πάντων, δεν είναι θέμα ( "Α, ένα μέλος δεν μπορεί να διαβάζει pdf, πρέπει να το θυμάμαι!" ). Απλά, καλό είναι να κάνουμε και ένα cory-paste, για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..