Jump to content

25ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Όραση


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Πάντως αυτό το παραμύθι που κάποιος κερδίζει και μετά περνάει τη διοργάνωση σε άλλον πρέπει να σταματήσει. Δεν έχει πλάκα αν κερδίζουν συνέχεια οι ίδιοι. :)

 

+1 στο Σπύρο. Μην κερδίζετε αν δεν θέλετε να διοργανώνετε. :tease:

Καλά, την επόμενη φορά θα γράψω διήγημα που φτάνει μέχρι την πέμπτη θέση.

 

Απλώς ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕ. Παίξε δίκαια, πώς το λένε...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το παραμύθι που κάποιος κερδίζει και μετά περνάει τη διοργάνωση σε άλλον πρέπει να σταματήσει. Δεν έχει πλάκα αν κερδίζουν συνέχεια οι ίδιοι. :)

 

+1 στο Σπύρο. Μην κερδίζετε αν δεν θέλετε να διοργανώνετε. :tease:

Καλά, την επόμενη φορά θα γράψω διήγημα που φτάνει μέχρι την πέμπτη θέση.

 

Απλώς ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕ. Παίξε δίκαια, πώς το λένε...

Εντάξει, βάλατε τον Ντίνο στο στόχαστρο επειδή έτυχε η περίπτωση :) Μην ξεχνάτε, όμως, πως ο Ντίνος διοργάνωσε τον προηγούμενο διαγωνισμό Τρόμου, χωρίς να είναι δική του «ευθύνη». Είναι κάτι που έχει ξανασυμβεί.

 

Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορούμε να αναγκάσουμε κάποιον να αναλάβει τη διοργάνωση ενός διαγωνισμού με το ζόρι. Κάποιοι, για δικούς τους λόγους, δεν θέλουν ή δεν μπορούν να αναλάβουν τη διοργάνωση, κάτι που είναι απόλυτα σεβαστό. Αυτό που δίνεται από το φόρουμ είναι η ευκαιρία και η ευθύνη, να αναλάβει ο προηγούμενος νικητής (ή οι δύο επόμενοι, αν αυτός δεν το επιθυμεί) το νέο διαγωνισμό. Και ας μην ξεχνάμε ότι οι διαγωνισμοί γίνονται περισσότερο για να διαβάζουμε νέες ιστορίες. Η διάκριση έχει φυσικά σημασία, αλλά όλοι «μάχονται» με ίσους όρους και με τους ίδιους κριτές.

 

Αν έχει κάποιος καμιά καλή ιδέα για το πώς αλλιώς θα μπορούσε να γίνει η διοργάνωση, θα θέλαμε να την ακούσουμε. Θα βοηθούσε κι εμάς. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Αν έχει κάποιος καμιά καλή ιδέα για το πώς αλλιώς θα μπορούσε να γίνει η διοργάνωση, θα θέλαμε να την ακούσουμε. Θα βοηθούσε κι εμάς. :)

 

 

Ποιοι είστε οι "εσείς" ;; :)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποιος καμιά καλή ιδέα για το πώς αλλιώς θα μπορούσε να γίνει η διοργάνωση, θα θέλαμε να την ακούσουμε. Θα βοηθούσε κι εμάς. :)

 

 

Ποιοι είστε οι "εσείς" ;; :)

Το φόρουμ. Αποτελείται από πολλά μέλη, γι' αυτό και ο πληθυντικός... στα αγγλικά πρότυπα :)

Link to comment
Share on other sites

Απλώς ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕ. Παίξε δίκαια, πώς το λένε...

Θα το διοργάνωνα, είχα και καλό θέμα, δεν απείχα όμως για να μπορέσω και καλά να γράψω, αν αυτό νόμισες.

 

Δεν ήθελα να ξαναπεράσω το λούκι του μετρήματος των ψήφων με χαρτί και μολύβι. Η wordsmith μπορούσε να αναλάβει την ψηφοφορία, αλλά όποιος και να αναλάμβανε την ψηφοφορία για μένα, δεν το θεώρησα δίκαιο να τον φορτώσω μόνο με την αγγαρεία. Όταν μου παραχώρησαν την διοργάνωση του Τρόμου, μου έδωσαν και την επιλογή θέματος μαζί με τα άλλα. Κάνοντας λοιπόν κι εγώ το αντίστοιχο, έδωσα στην Κέλλυ όλο το πακέτο για να παίξει. (Δεν φανταζόμουν βέβαια ότι όλη της η χαρά θα ήταν να βάλει το θέμα και μετά να λακίσει για πουρνάρια.)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο Ντίνος καταπάτησε κανέναν κανόνα ετσιθελικά, ούτε εγώ στον προηγούμενο. Αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα με αυτό που ζητήσαμε, θα μας το είχε ήδη πει ο υπεύθυνος moderator ή o admin του φόρουμ. Οι διαγωνισμοί είναι ανοιχτοί για όλους, για ΟΛΟΥΣ. Δε λέει πουθενά ότι προηγούμενος νικητής απαγορεύται να ξαναπαίξει. Λέει ότι του δίνεται σαν ΒΡΑΒΕΙΟ η δυνατότητα να τρέξει τον επόμενο. Δεν είναι υποχρέωση.

Αν εγώ είχα χρόνο στον τρόμου ΜΟΝΟ για να γράψω όσο έτρεχε (που μου πήρε μια μέρα) και όχι όλα τα τρεξίματα που χρειάζεται μια διοργάνωση (τα οποία μετα βίας έβγαλα εις πέρας στον τελευταίο), θέμα δικό μου. Το ίδιο και για τον Ντίνο. Ποια η πιθανότητα να κερδίσει ο ίδιος; Αυτό είναι το θέμα άλλωστε;

Αν αυτό σε ενοχλεί Σπύρο, να το πεις στους υπεύθυνους και να ζητήσεις να αλλάξει ο κανόνας για να είναι πιο δίκαιο το παιχνίδι. Δεν νομίζω να μην ακούσουν τη γνώμη σου. Και η ψήφος είναι δική σου, ξέρεις τι να κάνεις.

 

ΥΓ :-)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ :-)

 

Υπάρχουν γραμμένοι κανόνες και άγραφοι εξυπνάκια :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει ένα point σε αυτό που λέει ο Σπύρος και μην το περνάτε στο ντούκου...

Μπορεί να μην υπάρχει κανονας που απαγορεύει στον προηγούμενο νικητη να πάρει μέρος στον επόμενο διαγωνισμό, αλλά μηπως θα έπρεπε να υπάρχει;

 

Δεν λέω για αυτόν που τρέχει τώρα, αλλά ας το βλέπαμε απο τον επόμενο διαγωνισμό μηπως οι κανόνες χρειάζονται κάποιο ξεσκόνισμα.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς, υπάρχουν άτομα που έχουν διοργανώσει πολλές φορές διαγωνισμό και λογικό είναι να μη θέλουν κάποια στιγμή.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Και το βαθύτερο πρόβλημα με έναν "νικητή" ποιο είναι; Είναι guarantee αξεπέραστος; Ελάτε βρε παιδιά, και μετά λέτε ότι εγώ πετώ τις κοτσάνες για τα... μεγέθη! :tease:

Link to comment
Share on other sites

1. Αμάν πια, κε Τουίτι μας! Τι θέλεις να κάνω, δηλαδή; Να προγκάω όλη την ώρα τον κόσμο "ΓΡΑΦΤΕ γιατί θα σας δώσω στο Χατζηγιώργη να σας φάει"; Μερικοί αγχώνονται έτσι, ξέρεις. Κι εγώ απ' αυτούς θα ήμουν.

2. Βάσω μου, μέχρι να διαβάσω αυτό σου το ποστ, είχα πιστέψει ότι τελικά δε θα γράψεις, αλλά τώρα νομίζω ότι θα τα καταφέρεις! FORZA! :yahoo:

 

3. Το διήγημα του ΑΛΚΕΤΑ νομίζω ότι είναι εφ και πρέπει να το αποκλείσω λόγω είδους, αλλά περιμένω πρώτα να μου απαντήσει στο πμ που του έστειλα.

 

4. Ας τελειώσουμε με αυτό το διαγωνισμό σύμφωνα με τους κανόνες με τους οποίους άρχισε και μετά θα δούμε αν στον επόμενο θέλουμε να γίνουν αλλαγές... (Ευκαιρία ψάχνετε να τσακωθείτε μερικοί, μου φαίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς, υπάρχουν άτομα που έχουν διοργανώσει πολλές φορές διαγωνισμό και λογικό είναι να μη θέλουν κάποια στιγμή.

 

Ναι, καλώς ή κακώς έχουμε κάποια άτομα που είναι μια κλάση πάνω από τους υπόλοιπους...

Link to comment
Share on other sites

Ας τους λιθοβολήσουμε, λοιπόν, για να μάθουν να είναι καλοί συγγραφείς! Ορίστε μας! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ας τους λιθοβολήσουμε, λοιπόν, για να μάθουν να είναι καλοί συγγραφείς! Ορίστε μας! :Ρ

 

Inserts stoning video from Life of Brian (if he had access to YouTube at work).

Link to comment
Share on other sites

Αμάν πια, κε Τουίτι μας! Τι θέλεις να κάνω, δηλαδή;

post-1004-0-38196500-1305903794_thumb.jpg

"Αναστεναγμός."

- Μόνο από οwθογwαφία καταλαβαίνει η wowdsmith μας...

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Αμάν πια, κε Τουίτι μας! Τι θέλεις να κάνω, δηλαδή;

post-1004-0-38196500-1305903794_thumb.jpg

"Αναστεναγμός."

- Μόνο από οwθογwαφία καταλαβαίνει η wowdsmith μας...

 

wowdthmith μας*

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το παραμύθι που κάποιος κερδίζει και μετά περνάει τη διοργάνωση σε άλλον πρέπει να σταματήσει. Δεν έχει πλάκα αν κερδίζουν συνέχεια οι ίδιοι. :)

 

+1 στο Σπύρο. Μην κερδίζετε αν δεν θέλετε να διοργανώνετε. :tease:

Καλά, την επόμενη φορά θα γράψω διήγημα που φτάνει μέχρι την πέμπτη θέση.

 

+1 και έτσι και το πετύχεις ακριβώς στην πέμπτη σε κερνάω και McDonalds :tease:

Link to comment
Share on other sites

σ' όσους βλέπουν μόνο ό,τι θέλουν να δουν. :devil2:

 

Και φούμα φούμα στα βοτσαλάκια

αγίους έβλεπα και αγγελάκια :angel:

...

Link to comment
Share on other sites

σ' όσους βλέπουν μόνο ό,τι θέλουν να δουν. :devil2:

 

Και φούμα φούμα στα βοτσαλάκια

αγίους έβλεπα και αγγελάκια :angel:

...

 

Kαι φούμα φούμα στη Φρεατίδα, ότι μ'αγάπαγες άπιστη (Βάσω) είδα....... ;-)

Link to comment
Share on other sites

1. Αμάν πια, κε Τουίτι μας! Τι θέλεις να κάνω, δηλαδή; Να προγκάω όλη την ώρα τον κόσμο "ΓΡΑΦΤΕ γιατί θα σας δώσω στο Χατζηγιώργη να σας φάει"; Μερικοί αγχώνονται έτσι, ξέρεις. Κι εγώ απ' αυτούς θα ήμουν.

2. Βάσω μου, μέχρι να διαβάσω αυτό σου το ποστ, είχα πιστέψει ότι τελικά δε θα γράψεις, αλλά τώρα νομίζω ότι θα τα καταφέρεις! FORZA! :yahoo:

 

3. Το διήγημα του ΑΛΚΕΤΑ νομίζω ότι είναι εφ και πρέπει να το αποκλείσω λόγω είδους, αλλά περιμένω πρώτα να μου απαντήσει στο πμ που του έστειλα.

 

4. Ας τελειώσουμε με αυτό το διαγωνισμό σύμφωνα με τους κανόνες με τους οποίους άρχισε και μετά θα δούμε αν στον επόμενο θέλουμε να γίνουν αλλαγές... (Ευκαιρία ψάχνετε να τσακωθείτε μερικοί, μου φαίνεται)

 

Αν και δεν έχω διαβάσει το διήγημα του ΑΛΚΕΤΑ, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Δηλαδή οι άνθρωποι με μάτια που κόβουν υπερβολικά, ή με όραση υπέρυθρη ή υπεριώδης (όλα αυτά απευθείας από το ποστ με το θέμα του διαγωνισμού) δεν θεωρούνται ΕΦ; Γιατί αν όχι, τότε ίσως και να μπορώ να συμμετάσχω τελικά!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω διαβάσει το διήγημα του ΑΛΚΕΤΑ, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Δηλαδή οι άνθρωποι με μάτια που κόβουν υπερβολικά, ή με όραση υπέρυθρη ή υπεριώδης (όλα αυτά απευθείας από το ποστ με το θέμα του διαγωνισμού) δεν θεωρούνται ΕΦ; Γιατί αν όχι, τότε ίσως και να μπορώ να συμμετάσχω τελικά!

Εξαρτάται από το πώς απέκτησαν αυτήν την ικανότητα... :p

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω διαβάσει το διήγημα του ΑΛΚΕΤΑ, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Δηλαδή οι άνθρωποι με μάτια που κόβουν υπερβολικά, ή με όραση υπέρυθρη ή υπεριώδης (όλα αυτά απευθείας από το ποστ με το θέμα του διαγωνισμού) δεν θεωρούνται ΕΦ; Γιατί αν όχι, τότε ίσως και να μπορώ να συμμετάσχω τελικά!

Εξαρτάται από το πώς απέκτησαν αυτήν την ικανότητα... :p

 

 

Είναι ανάγκη να εξηγείται; Γιατί μπορεί η ιστορία -λέμε τώρα- να επικεντρώνεται στις επιπτώσεις της ικανότητας αυτής ;-)

Edited by Howard Crease
Link to comment
Share on other sites

Ε κάνε μια νύξη κι εσύ, βρε παιδί μου, χάθηκαν τόσα ξόρκια :tease:

Link to comment
Share on other sites

Αα, να 'το, η πιο μισητή λέξη από όλες: ξόρκια. Επιβάλλεται να υπάρχει μαγεία, ε;

Link to comment
Share on other sites

(Αχ, το ήξερα ότι κάποιος κάποτε θα το πρόσεχε αυτό:chinese:) Ναι, Howard, έχεις δίκιο, αν ένα διήγημα έχει ΜΟΝΟ τέτοια, αν τα υπερφυσικά χαρακτηριστικά της όρασης κάποιου (υποτίθεται ότι) μπορούν να εξηγηθούν επιστημονικά, τότε είναι εφ. Αλλά μπορεί να έχει τέτοια και να τους δίνει μια εξήγηση fantasy, π.χ. η υπέρυθρη όραση του (μη βαράτε) Drizzt Do Urden, η οποία δε γίνεται καμιά απόπειρα να εξηγηθεί επιστημονικά, αλλά, αντίθετα, αποδίδεται στο γεγονός ότι ο εν λόγω χαρακτήρας είναι ξωτικό του σκότους. Απλώς από τα γνωστά επιστημονικά δεδομένα που αναφέρω παραπάνω σχετικά με τα είδη όρασης ή τις παθήσεις μπορείτε να πάρετε μια ιδέα. Αλλά αν υπονοήσετε ότι για όλα αυτά υπάρχει επιστημονική εξήγηση, το κείμενό σας γίνεται εφ. Ελπίζω αυτό να αποτελεί αρκετά σαφή διαχωρισμό των δύο αυτών ειδών για να μην ξαναρχίσετε τον καβγά μέχρι πού φτάνουν τα όρια της εφ και πού ξεκινάει το φάντασυ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..