Jump to content

25ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Όραση


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Εγώ έχω διαβάσει το συγκλονιστικό αριθμό του ενός (1) διηγήματος. Αν οι συμμετοχές παραμείνουν στις έξι, τότε θα σας τιμήσω στα σίγουρα με σχόλια και ψήφο. Μέχρι τις δέκα παίζεται αν θα σας τιμήσω, από έντεκα και πάνω τείνει προς το αποκλείεται. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα, τέλειωσα σήμερα την ιστορία και αύριο θα κάνω το απαραίτητο χτένισμα. Αν δε βρω κάποια κραυγαλέα αδυναμία, κάποια στιγμή το Σάββατο θα την ανεβάσω και θα αρχίσω επιτέλους να διαβάζω και τις υπόλοιπες συμμετοχές.Καθυστερημένα βέβαια, αλλά δεν ήθελα να με επηρρεάσει κάτι που θα διάβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλικάρια αποσύρομαι. Σόρρυ, αλλά κάπου στα ενδιάμεσα της διαδρομής, το σκάφος ξεφούσκωσε. Έχω ήδη διαβάσει 4 από τις ιστορίες όμως, και θα τιμήσω όσους είχαν τα κότσια που δεν είχα εγώ για να κάνουν μια ολοκληρωμένη προσπάθεια. Κύριε Χατζηgeorgie, χίλια συγνώμη που έπιασα χώρο στις ενθαρρυντικές, απολαυστικές ανακοινώσεις σας.

 

Υ.Γ. Το παρόν ποστ, δεν είναι αυτό που φαίνεται. Δεν πρόκειται να αυτοκτονήσω, or something :p Απλά απογοητεύτηκα που η ιστορία μου -ή εγώ- δεν άντεξε, και μ'έπιασε το δραματικό μου, νυχτιάτικα.

 

Buenas noches everyone!

Edited by Howard Crease
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω γράψει 1000 λέξεις, αλλά χλωμό το βλέπω να φτάνει το διήγημα στο επίπεδο που το θέλω εγκαίρως... παίζουν 3-4 μέρες παράταση;;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλείται κάποιος να διακόψει επιτέλους την χειμερία νάρκη της guest διοργανώτριας!

post-1004-0-89598400-1305836372_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα με αντικαθιστά τόοοοσο καλά ο κος post-2372-0-48349200-1305836528_thumb.gif μας που δε χρειάζεται να επέμβω... :pΚαι το λέει και μόνος του: quest διοργανώτρια, στη θέση τη δική του.

 

Ναι, σας δίνω μια παράταση 3 ημερών, ως το βράδυ της Τετάρτης 25 τρέχοντος. Με βολεύει κι εμένα να είναι μέση της βδομάδας αντί Κυριακή. Και βλέπουμε.

 

Επίσης παρατηρώ, σε κάμποσα από τα διηγήματα που έχω διαβάσει, μια τάση να βγαίνετε εκτός θέματος. Δεν πειράζει και τόσο, αλλά μην το παρακάνουμε, γιατί το νόημα ενός διαγωνισμού είναι να διαγωνιστούν όλοι κάτω από τις ίδιες συνθήκες πίεσης και θερμοκρασίας, όσο γίνεται.

 

Όραση

 

post-2372-0-52469200-1305837938_thumb.jpg

 

να μην ξεχνιόμαστε.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω κι εγώ κάμποσες ιστορίες στο συρτάρι μου. Να ανεβάσω καμία; Πιο εκτός θέματος από αυτήν που μόλις διάβασα δεν παίζει να είναιdevil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Νομίζω ότι έχω καταλάβει το σκοτεινό σχέδιο της wordsmith:

 

 

Θέλει να ξεπεράσει το θέμα του διαγωνισμού κάθε προηγούμενο σε σελίδες. Γι΄ αυτό έδωσε και παράταση μισή βδομάδα.

 

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ!! Πως μπορω να ανεβασω μια ιστορια για τον διαγωνισμο; ΑΛΚΕΤΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Αχιλλέα, καλωσόρισες στο φόρουμ!

Σου στέλνω αναλυτικές πληροφορίες σε pm για το πώς να ανεβάσεις την ιστορία σου :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ!! Πως μπορω να ανεβασω μια ιστορια για τον διαγωνισμο; ΑΛΚΕΤΑΣ

 

Καλώς τον κύριο Παναγούλια στο sfflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα με αντικαθιστά τόοοοσο καλά ο κος post-2372-0-48349200-1305836528_thumb.gif μας που δε χρειάζεται να επέμβω... :pΚαι το λέει και μόνος του: quest διοργανώτρια, στη θέση τη δική του.

 

Ναι, σας δίνω μια παράταση 3 ημερών, ως το βράδυ της Τετάρτης 25 τρέχοντος. Με βολεύει κι εμένα να είναι μέση της βδομάδας αντί Κυριακή. Και βλέπουμε.

 

Επίσης παρατηρώ, σε κάμποσα από τα διηγήματα που έχω διαβάσει, μια τάση να βγαίνετε εκτός θέματος. Δεν πειράζει και τόσο, αλλά μην το παρακάνουμε, γιατί το νόημα ενός διαγωνισμού είναι να διαγωνιστούν όλοι κάτω από τις ίδιες συνθήκες πίεσης και θερμοκρασίας, όσο γίνεται.

 

Όραση

 

να μην ξεχνιόμαστε.

OH YES!! ¨Αρα μπορώ να ανεβάσω κι εγώ ένα πόστερ με σιγουριά πλέον :)

 

 

post-473-0-40646900-1305840823_thumb.gif

 

 

ΥΓ: Μην άγχεστε για τα εκτός θέματος, λογικά στις ψήφους θα ληφθεί υπόψη.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει ολες τις ιστοριες που ανεβηκαν μεχρι στιγμης και περιμενω και τις επομενες :)

 

Υ.Γ. πληροφοριες και με τον τροπο που ψηφιζουμε please.. δημοσια, με πμ, αλλο κτλ

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. πληροφοριες και με τον τροπο που ψηφιζουμε please.. δημοσια, με πμ, αλλο κτλ

Ελίνα, κοίταξε το τόπικ «Κανονισμοί Διαγωνισμών» για τις λεπτομέρειες της ψηφοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του διαγωνισμού παρουσιάστηκε και περιφραστικά, και είναι το εξής:

 

 

 

 

"Τυφλοί, μύωπες, αλλά και μάτια που κόβουν υπερβολικά, άνθρωποι/μάγοι/ξωτικά που βλέπουν αυτά που δε φαίνονται, που διαβάζουν ψυχές και μυαλά, ενορατικοί, οράματα, θέα σε άλλους κόσμους και άλλες διαστάσεις, όραση σε άλλα φάσματα, υπέρυθρη ή υπεριώδης, βλέμμα της μύγας, που βλέπει μόνο το κόκκινο, κλπ κλπ"

 

 

 

 

Είναι η πρώτη φορά που παίρνω μέρος σε διαγωνισμό, δεν ξέρω αν ο Stanley αναφερόταν στο δικό μου κείμενο, όμως σίγουρα εκείνο έχει ως θέμα κάτι απο την παραπάνω πρόταση. :)

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, σας δίνω μια παράταση 3 ημερών, ως το βράδυ της Τετάρτης 25 τρέχοντος. Με βολεύει κι εμένα να είναι μέση της βδομάδας αντί Κυριακή. Και βλέπουμε.

 

 

Και βλέπουμε; :eek:

 

Αμάν, Κέλλυ, πώς μας το κάνεις αυτό;

Πάνω που είχα αποφασίσει ότι δεν προλαβαίνω και ήμουνα με τη συνείδηση ήσυχη, μας δίνεις τρεις μέρες παράταση; Τι δικαιολογία θα βρω τώρα; Μου λες;:tease:

 

 

Και πιο σοβαρά: Έχω διαβάσει τα έξι από τα εφτά και έχω ήδη κάνει μια πρόχειρη κατάταξη μεταξύ τους. Συνήθως δεν διαβάζω όταν γράφω, αλλά σ' αυτό το διαγωνισμό δεν ξέρω καν αν γράφω ή δε γράφω. Τέλεια.

Κάθε λίγο ανοίγω το αρχείο, προσθέτω πέντε γραμμές, σβήνω τρεις, καταλήγω ότι δεν έχουν κλείσει όλες οι τρύπες, το ξανακλείνω αποφασισμένη ότι δεν μου κάνει, και ω, του θαύματος, λίγες ώρες μετά το διαόλι μού γνέφει να συνεχίσω.

Πάντως, αν ανέβει τελικά διήγημα, το βλέπω με την εκπνοή της τελευταίας προθεσμίας.

Link to comment
Share on other sites

Και το λέει και μόνος του: quest διοργανώτρια, στη θέση τη δική του.

Το είδε τελικά πολύ, μα πολύ, guest η guest Diva διοργανώτρια μας. (Ή όντως νόμισε quest και τρέχει να βρει το άγιο δισκοπότηρο; :tease: )

post-1004-0-64883600-1305887759_thumb.jpg

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Για να προλάβω καμία μπόρα, να πω ότι το σχόλιο που έκανα παραπάνω ήταν περισσότερο χιουμοριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Και το λέει και μόνος του: quest διοργανώτρια, στη θέση τη δική του.

(Ή όντως νόμισε quest και τρέχει να βρει το άγιο δισκοπότηρο; :tease: )

 

χαχαχα Αυτό θα πει πληρωμή με το ίδιο νόμισμα! :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το παραμύθι που κάποιος κερδίζει και μετά περνάει τη διοργάνωση σε άλλον πρέπει να σταματήσει. Δεν έχει πλάκα αν κερδίζουν συνέχεια οι ίδιοι. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το παραμύθι που κάποιος κερδίζει και μετά περνάει τη διοργάνωση σε άλλον πρέπει να σταματήσει. Δεν έχει πλάκα αν κερδίζουν συνέχεια οι ίδιοι. :)

Ε, κερδίστε εσείς οι άλλοι τότε. :atongue:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το παραμύθι που κάποιος κερδίζει και μετά περνάει τη διοργάνωση σε άλλον πρέπει να σταματήσει. Δεν έχει πλάκα αν κερδίζουν συνέχεια οι ίδιοι. :)

 

+1 στο Σπύρο. Μην κερδίζετε αν δεν θέλετε να διοργανώνετε. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το παραμύθι που κάποιος κερδίζει και μετά περνάει τη διοργάνωση σε άλλον πρέπει να σταματήσει. Δεν έχει πλάκα αν κερδίζουν συνέχεια οι ίδιοι. :)

 

+1 στο Σπύρο. Μην κερδίζετε αν δεν θέλετε να διοργανώνετε. :tease:

Καλά, την επόμενη φορά θα γράψω διήγημα που φτάνει μέχρι την πέμπτη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..