Jump to content

25ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Όραση


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Ε, τι να πω τώρα. Από τις είκοσι ιστορίες έχω διαβάσειτουλάχιστον πέντε που θέλω να τις πάρω αγκαλιά και να της κοιμίζω πλάι μου γιατο υπόλοιπο της ζωής μου. Μπράβο σας, παιδιά μου. Μπορεί να μην διάβασα γιαπολλούς μάγους και πολεμιστές, αλλά η μαγεία είναι κάτι παραπάνω από τσουκάλιακαι ξόρκια.

 

 

Πάω τώρα να ψηφίσω και να έρθω στα συγκαλά μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τελείωσα το διάβασμα και ελπίζω να προλάβω να μυρηκάσω και να ψηφίσω. Μπράβο σε όλους, σε ούτε μία δεν είπα "μπλιαχχχχχχχχ".

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τα μισά διηγήματα και δηλώνω εντυπωσιασμένος. :D

Εύγε και στην διοργανώτρια/διαιτητή που δεν "μάσησε" από τα όρια/ορισμούς του fantasy (η γνωστή ατελείωτη κουβέντα) και έσωσε από την αφάνεια μερικά -ας πούμε "εκτός είδους"- απίστευτα κείμενα. ;-)

Θα τα πιούμε στην ψηφοφορία και το σχολιασμό.

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ψήφισα κι εγώ. Δύσκολο ήταν. Το σχετικό επίπεδο των ιστοριών ήταν καλό.

 

Τώρα που πλησιάζει και το τέλος (και πιθανώς να πέσουν ψήφοι μαζεμένοι) δεν βάζετε στο τοπ ποστ τις πληροφορίες που παίζουν εδώ;

http://community.sff...post__p__183303

 

ίσως βοηθήσουν (εγώ πχ έψαχνα να βρω σε ποιον άλλο πρέπει να στείλω το πμ).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόνννν... 14 έχουν ψηφίσει μέχρι τώρα, 11 εξ αυτών συγγραφείς. Ένα διήγημα έχει ξεχωρίσει για τα καλά προς τα πάνω και άλλο ένα για τα ακόμη πιο καλά προς τα κάτω. Δύο διηγήματα σκαμπανεβαζουν ανάμεσα στην 2η και στην 3η θέση. Ισοβαθμία στην 5η θέση, αλλά ακόμα έχουν να πέσουν σχεδόν άλλες τόσες ψήφοι, οπότε τίποτα δεν είναι σίγουρο. Ξαναγράφω ότι η ψηφοφορία λήγει την Πέμπτη 9 Ιουνίου, τα μεσάνυχτα προς Παρασκευή. ΔημήτρηΧ, ευχαριστώ για την εύφημο μνεία, αλλά δεν είμαι σίγουρη τι εννοείς. Ρίξε την ψήφο σου μήπως διαφωτιστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία ανεβαίνει, η αγωνία κορυφώνεται...

Άντε, δυο μερούλες έμειναν ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία ανεβαίνει, η αγωνία κορυφώνεται...

Άντε, δυο μερούλες έμειναν ακόμη...

 

Για ποιο πράγμα; :lol:

:rofl:

 

Να σοβαρευτώ;

'Εχω ακόμα τρεις ιστορίες να διαβάσω-σχολιάσω. Η κατάταξη έχει ήδη γίνει, φυσικά. Έχω ένα πολύπλοκο σύστημα που ακολουθώ πάντα, βάσει του οποίου οι ιστορίες μπαίνουν σε μια σειρά από μόνες τους, χωρίς να χρειαστεί να σπαζοκεφαλιάσω για το ποια είναι η καλύτερη. Για να πάρετε μια ιδέα, φανταστείτε πως λαμβάνω υπόψη την αλφαβητική σειρά των ονομάτων των συγγραφέων και των τίτλων των διηγημάτων, την ημερομηνία γέννησης του εκάστοτε συγγραφέα, και όπου αυτό δεν είναι εφικτό, την ημερομηνία εγγραφής του στο σφφ (γιατί τότε ξαναγεννήθηκε), οπότε, μπορείτε πολύ εύκολα να συμπεράνετε ότι χρειάζονται γνώσεις αστρολογίας, βεβαίως-βεβαίως. Μετά έρχεται η μαγειρική. Ανάλογα με το αποτέλεσμα των προηγούμενων εργασιών, που τυπώνεται σε χαρτί, θα χρησιμοποιήσω φούρνο, μαγκάλι ή χύτρα δρυίδη.

Αλάνθαστη διαδικασία, με έχει βγάλει ασπροπρόσωπη δυο χρόνια στους διαγωνισμούς.

 

(Όταν ξυπνάει κανείς με πονοκέφαλο στη μέση της νύχτας, γίνεται και πολύ μαουάκας. Το πρωί θα ντρέπομαι, το ξέρω :dazzled:).

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ώριμη σκέψη, έδειξα κι εγώ την ψήφο μου! Καλή επιτυχία σε όλους μας! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

ΔημήτρηΧ, ευχαριστώ για την εύφημο μνεία, αλλά δεν είμαι σίγουρη τι εννοείς. Ρίξε την ψήφο σου μήπως διαφωτιστώ.

 

Εννοώ ότι ορθώς έκανες δεκτά (μετά από το όλο σούσουρο) και διηγήματα που δεν ανήκουν στο fantasy, τα οποία αξίζουν τον κόπο και με το παραπάνω όχι μόνο να συμμετάσχουν, αλλά και να διακριθούν. ;-)

Ακόμα τέσσερα έχουν μείνει αδιάβαστα και μετά θα στείλω προτιμήσεις.

Πέμπη προς Παρασκευή, έτσι; :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι ορθώς έκανες δεκτά (μετά από το όλο σούσουρο) και διηγήματα που δεν ανήκουν στο fantasy, τα οποία αξίζουν τον κόπο και με το παραπάνω όχι μόνο να συμμετάσχουν, αλλά και να διακριθούν.

ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΛΕΕΙ;!! WORDSMITH!!! YOU HAVE SOME EXPLAINING TO DO!!!

 

 

 

:p

Link to comment
Share on other sites

:devil2: Ζήτω η ελευθερία γραφής!!! Έξω τα δόγματα από το Φανταστικό!!! :rofl:

 

 

Υ.Γ.

Λέτε να ξανα-διοργανώσει η Κέλυ Σου-Φου-Φο Διαγωνισμό; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα έχω βρε παιδιά.

Ως άβγαλτος με τους διαγωνισμούς, διάβασα τους κανονισμούς του Mesmer, και ως έτοιμος να ψηφίσω, ανέτρεξα στο σημείο όπου αναφέρεται η διαδικασία. Η ερώτηση είναι η εξής: Αρκεί μόνο ένα pm στον διοργανωτή του διαγωνισμού; Τι ακριβώς θέλει να πει ο ποιητής με το "με ταυτόχρονη κοινοποίηση στο βοηθό του";

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί ένα πμ. Βάζεις το όνομα του συνδιοργανωτή (που δεν το ξέρω) στο κουτάκι που γράφει Other recipients, στο πμ που ετοιμάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Deus Misereatur είναι ο μοδεράτορας στον οποίο στέλνεις ταυτόχρονα την ψήφο σου.

Link to comment
Share on other sites

Η ψήφος ερρίφθη και από εμένα. Δεν θα έλεγα τη διαδικασία δύσκολη. Δίστασα ελάχιστα. Ειδικά για την πρώτη θέση, νομίζω πως όλοι ήδη ξέρουμε ποια ιστορία την έχει στο τσεπάκι. ;)

Η πρώτη μου αυτή εμπειρία όσον αφορά σουφουφίτικους διαγωνισμούς (δεύτερη, αν μετρήσουμε και το write-off) μου άφησε πολύ ευχάριστη γεύση. Άντε, κάντε και κανέναν μέσα στο καλοκαίρι, να συμμετάσχω όπως-όπως, γατί μετά, με τις πανελλαδικές, μην τον είδατε τον Howard :p

Καλή επιτυχία σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται...

...αλλά είναι θηλυκή υπόθεση!

 

post-1004-0-77527000-1307565027_thumb.jpg

 

Μόνο 3

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλείται κάποιος να διακόψει επιτέλους την χειμερία νάρκη της guest διοργανώτριας!

post-1004-0-89598400-1305836372_thumb.jpg

 

:)

Λυπάμαι που θα χάσω την έκφραση στο πρόσωπο της φευγάτης μας διοργανώτριας, που όταν επιστρέψει... από τον ύπνο; από την ντόλτσε βίτα; θα βρει το τόπικ πολύ πιο παχουλό απ' όσο το άφησε.

 

Οι ασημόγκριζες φλόγες των ματιών του Ναρνενκέμεν πέταξαν απειλητικές λάμψεις προς το μέρος του Ξασμαράκ. Η υπόκωφη κελαρυστή του φωνή γέμισε το μέρος με μια αύρα μυστηρίου:

 

"Αν με ξαναενοχλήσεις, θα σου τα κόψω!"

 

Καπνός μαζί με ειρωνεία τύλιξε τα λόγια του δράκου:

 

"Τι θα μου κόψεις;"

 

Ο θεός με το ιριδιστό δέρμα κούνησε ανεπαίσθητα τις φτερούγες του, σαν ταχυδακτυλουργός που ανοίγει το σακάκι, και αμέσως ένα όραμα εμφανίστηκε στον αέρα ανάμεσά τους.

 

"Αυτά!"

 

post-2372-0-14709300-1307608917_thumb.jpg

 

 

:rofl:

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, πρόλαβα να ψηφίσω κι εγώ.

 

Ευχαριστούμε όλους που κοπίασαν για να μας δώσουν τις ωραίες τους, απολαυστικές ιστορίες! Πάντα τέτοια!

Μερικοί ανεβάζουν τον προσωπικό τους πήχυ συνέχεια και να δούμε πού θα τον φτάσουν!

 

 

Να πω ότι τρεις-τέσσερεις μέρες πριν τη λήξη έφαγα φλασιά κι έγραψα κάτι που συνδίαζε τον προηγούμενο με τον τωρινό διαγωνισμό (Κχίολα, η πόλη που Βλέπει :ΡΡΡΡΡΡΡΡ) και ενδέχεται σε κάποια κατάλληλη στιγμή στο μέλλον (άκα "ποτέ") να την ξαναπιάσω και σουλουπώσω... αλλά, ρεαλιστικά, μάλλον όχι.

 

 

Σε αναμονή αποτελεσμάτων λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ! Συγνώμη αν σου έβγαλα την ψυχή, φανταστική μας διοργανώτρια. :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ! Συγνώμη αν σου έβγαλα την ψυχή, φανταστική μας διοργανώτρια. :flowers:

 

Παρακαλώ! Μα τι λέτε! Καμία ενόχλησις!

Άααντε και μένουν άλλοι 3 συγγραφείς να ψηφίσουν (Innerspaceman, northerain + SpirosK). Εγώ έχω excel και δε θα φάει κανείς βρισιές και κατάρες αν δεν ψηφίσει. Απλώς θα αποκλειστεί...:devil2:

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Κατατέθηκαν και οι δικές μου προτιμήσεις.

Συγχαρητήρια σε όλους. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..