Jump to content

27ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Εξέλιξη


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Παιδιά θέλω να απαντηθεί το ερώτημα του big fat. (ειδικά αν γίνεται από τη Τιέσσα)<br>

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 603
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    37

  • DinoHajiyorgi

    35

  • Tiessa

    81

  • Eugenia Rose

    40

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κε Γουρούνη, δεν πέφτω στην παγίδα.dirol.gif

 

Μεσιέ, μου προσάπτετε δόλο; Σας διαβεβαιώ: έχω τις αγνότερες των προθέσεων!

 

flowers.gif

 

diablo.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όλα όπως τα ξέρουμε, απλώς το 2050, φαντάζομαι πως όχι.

 

Κι όμως. Για σκέψου το. Σαράντα (ή τριάντα ή είκοσι ή και δέκα) χρόνια από τώρα και όλα είναι όπως τα ξέρουμε. Ο Τζεφ, ο Αντώνης, το ΔΝΤ, η ΕΚΤ, η Λιβύη, η Συρία, o Ομπάμα και η Χέλγκα. Το OSX Lion και τα Windows 9. H Google στα πρόθυρα της online κυριαρχίας.

 

Δεν είναι ΕΦ; Και μάλιστα μέσα στο θέμα.

 

 

Ε, η Google είναι ήδη στα πρόθυρα της online κυριαρχίας, Δεν είναι ΕΦ. :)

Γενικά δεν είναι ΕΦ το να είναι τα πράγματα όπως ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τώρα να δηλώσω 1400 λέξεις ή θα φάω ξύλο? :tease:

 

chair.gif

 

 

 

@SpirosK

Γιατί όχι; Αν ανοίξω ένα παράθυρο είκοσι χρόνια στο μέλλον τι περιμένω να δω; Ας πούμε ότι βλέπω ακριβώς (ή ακόμα και περίπου) τα ίδια πράγματα με σήμερα και γράφω μία ιστορία γι' αυτό. Η ιστορία μου τι είναι;

(Και ναι, για την Google αυτό ακριβώς λέω.)

Link to comment
Share on other sites

Εγω τώρα να δηλώσω 1400 λέξεις ή θα φάω ξύλο? :tease:

 

chair.gif

 

@SpirosK

Γιατί όχι; Αν ανοίξω ένα παράθυρο είκοσι χρόνια στο μέλλον τι περιμένω να δω; Ας πούμε ότι βλέπω ακριβώς (ή ακόμα και περίπου) τα ίδια πράγματα με σήμερα και γράφω μία ιστορία γι' αυτό. Η ιστορία μου τι είναι;

(Και ναι, για την Google αυτό ακριβώς λέω.)

 

 

Γιατί δε θα υπάρχει το Φ :) Θα είναι μόνο Ε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ακόμα στο σκελετό!!! Δύσκολη η Ε.Φ.... :dazzled:

 

 

 

Ευγενία έχεις φτάσει στις 1400 λέξεις ε; Και μετά λες εμένα φύτουλα!!!!!! :bangin:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να απαντηθεί το ερώτημα του big fat. (ειδικά αν γίνεται από τη Τιέσσα)<br>

 

Εννοείς, αυτό το ερώτημα:

Κι όμως. Για σκέψου το. Σαράντα (ή τριάντα ή είκοσι ή και δέκα) χρόνια από τώρα και όλα είναι όπως τα ξέρουμε. Ο Τζεφ, ο Αντώνης, το ΔΝΤ, η ΕΚΤ, η Λιβύη, η Συρία, o Ομπάμα και η Χέλγκα. Το OSX Lion και τα Windows 9. H Google στα πρόθυρα της online κυριαρχίας.

 

Δεν είναι ΕΦ; Και μάλιστα μέσα στο θέμα.

 

Δεν ξέρω αν έχει νόημα, Διγέλαδε, αλλά αφού ζητάς απάντηση από εμένα, να σου πω τι σκέφτομαι.

Και να τονίσω ότι αυτή η μόνο η προσωπική μου γνώμη και η δική μου οπτική γωνία ανάγνωσης.

 

Όλα τα είδη του φανταστικού έχουν κάποιο τουλάχιστον σημείο όπου ο συγγραφέας κάνει την υπέρβαση και θεωρεί σαν δεδομένο κάτι που δεν ισχύει (αυτή τη στιγμή) στον κόσμο μας. Αν υπάρχει ένας επιστημονικός ή επιστημονικοφανής τρόπος για να στηρίζει αυτή την υπέρβαση, τότε έχουμε Ε.Φ.

Η μετατόπιση της ιστορίας χρονικά στο μέλλον (έστω και στο κοντινό) μάς δίνει το περιθώριο να χρησιμοποιήσουμε με σχετική ασφάλεια τεχνολογίες και επιστήμες που δεν υπάρχουν ακόμα. Άρα μας επιτρέπει με ασφάλεια να κάνουμε τις υπερβάσεις μας για να γράψουμε την ιστορία. Τώρα αν δεν υπάρχει καμία αλλαγή κανενός είδους, η απάντηση πάει κατά περίπτωση και έχει να κάνει και με το τι πραγματεύεται η ιστορία και με το πώς.

Δεν ξέρω αν ήταν χρήσιμο ή αν σε μπέρδεψε, αλλά με τα στοιχεία που διάβασα παραπάνω, δεν έχω να πω τίποτα καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευγενία έχεις φτάσει στις 1400 λέξεις ε; Και μετά λες εμένα φύτουλα!!!!!! :bangin:

 

Εγώ δεν γράφω σε κ α θ ε διαγωνισμό - παινχίδι του φόρουμ, Ούτε γράφω μια ιστορία την μέρα! :tease: Απλά αμα έχω έμπνευση γράφω γρήγορα. :book:

Link to comment
Share on other sites

Εγω τώρα να δηλώσω 1400 λέξεις ή θα φάω ξύλο? :tease:

 

chair.gif

 

 

 

@SpirosK

Γιατί όχι; Αν ανοίξω ένα παράθυρο είκοσι χρόνια στο μέλλον τι περιμένω να δω; Ας πούμε ότι βλέπω ακριβώς (ή ακόμα και περίπου) τα ίδια πράγματα με σήμερα και γράφω μία ιστορία γι' αυτό. Η ιστορία μου τι είναι;

(Και ναι, για την Google αυτό ακριβώς λέω.)

Μόλις μου έδωσες ιδέα για hard cyberpunk (το ξέρω, οξύμωρο) αλλά θα δούμε πού θα με βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα είναι να γράψει κάποιος για έναν κόσμο σε είκοσι χρόνια από τώρα, όπου ΤΑ ΠΑΝΤΑ θα είναι όπως σήμερα: κανείς δεν θα έχει μεγαλώσει/ωριμάσει/γεράσει ούτε μέρα, κανένα φυτό και κανένα δέντρο, ούτε ζώο ούτε πουλί... το πιάσατε το νόημα. Θα συνεχίζουμε να ζούμε ίδιοι και απαράλαχτοι κάθε μέρα, ακόμη και οι έγκυες θα έχουν μείνει στην ίδια κατάσταση (όσες δεν το έχουν ρίξει) ! Κάτι σαν να πάγωσε ο χρόνος, αλλα΄δεν θα έχει παγώσει, οι μέρες και τα χρόνια θα περνάνε, η ανόργανη ύλη θα φθείρεται, οι καιρικές συνθήκες θα αλλάζουν αλλά δεν θα επηρεάζουν τους ζωντανούς οργανισμούς... :dazzled:

 

Τραβηγμένο; Επιστημονική Φαντασία... :arolleyes:

 

Και για όλα αυτά θα ευθύνεται τι; Μα ένα βακτήριο που θα έχει αλλάξει κάτι πολύ σημαντικό στο DNA όλων των ζωντανών οργανισμών, δεν ξέρω τι, οι βιολόγοι ας μιλήσουν.

 

Επειδή το ξέρω ότι είναι εντυπωσιακή η ιδέα μου :lol:, την παραχωρώ σε όποιον/όποια θελήσει να την αξιοποιήσει για αυτόν το διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα είναι να γράψει κάποιος για έναν κόσμο σε είκοσι χρόνια από τώρα, όπου ΤΑ ΠΑΝΤΑ θα είναι όπως σήμερα: κανείς δεν θα έχει μεγαλώσει/ωριμάσει/γεράσει ούτε μέρα, κανένα φυτό και κανένα δέντρο, ούτε ζώο ούτε πουλί... το πιάσατε το νόημα. Θα συνεχίζουμε να ζούμε ίδιοι και απαράλαχτοι κάθε μέρα, ακόμη και οι έγκυες θα έχουν μείνει στην ίδια κατάσταση (όσες δεν το έχουν ρίξει) ! Κάτι σαν να πάγωσε ο χρόνος, αλλα΄δεν θα έχει παγώσει, οι μέρες και τα χρόνια θα περνάνε, η ανόργανη ύλη θα φθείρεται, οι καιρικές συνθήκες θα αλλάζουν αλλά δεν θα επηρεάζουν τους ζωντανούς οργανισμούς... :dazzled:

 

Τραβηγμένο; Επιστημονική Φαντασία... :arolleyes:

 

Και για όλα αυτά θα ευθύνεται τι; Μα ένα βακτήριο που θα έχει αλλάξει κάτι πολύ σημαντικό στο DNA όλων των ζωντανών οργανισμών, δεν ξέρω τι, οι βιολόγοι ας μιλήσουν.

 

Επειδή το ξέρω ότι είναι εντυπωσιακή η ιδέα μου :lol:, την παραχωρώ σε όποιον/όποια θελήσει να την αξιοποιήσει για αυτόν το διαγωνισμό.

 

Εγώ τώρα που έμεινα χωρίς ιδέα γιατί την προδώσατε, δεσποινίς Άννα, ποιος με αποζημιώνει;; <_<

 

(Μη βαράτε αστειεύομαι!):p

 

Συμφωνώ βασικά μ' ό,τι είπε η Cassandra κι ουσιαστικά επιβεβαιώνει αυτό που έχει ήδη πει η Tiessa: Εξαρτάται απ' την ιστορία, όχι απ' το πόσα χρόνια πέρασαν. Ο Άρθουρ Κλαρκ στην οδύσσεια 2001 του διαστήματος, ξεκινά το βιβλίο παρουσιάζοντας ένα υποθετικό εξωγήινο μαραφέτι που έδωσε νόηση στον άνθρωπο. Και μιλάμε για αρκετά χιλιάδες χρόνια πΧ. Οπότε αν εσύ έχεις το κατάλληλο story, τι 10, τι 20 , τι ένα χρόνο;; Αρκεί να γράψεις κάτι που δεν αφορά το παρόν, που αυτή τη στιγμή δεν είναι στη ζωή μας αλλά μόνο στη φαντασία επιστημόνων ή κατακαημένων φανταζάδικων σαν εμάς!:wub:

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα είναι να γράψει κάποιος για έναν κόσμο σε είκοσι χρόνια από τώρα, όπου ΤΑ ΠΑΝΤΑ θα είναι όπως σήμερα: κανείς δεν θα έχει μεγαλώσει/ωριμάσει/γεράσει ούτε μέρα, κανένα φυτό και κανένα δέντρο, ούτε ζώο ούτε πουλί... το πιάσατε το νόημα. Θα συνεχίζουμε να ζούμε ίδιοι και απαράλαχτοι κάθε μέρα, ακόμη και οι έγκυες θα έχουν μείνει στην ίδια κατάσταση (όσες δεν το έχουν ρίξει) ! Κάτι σαν να πάγωσε ο χρόνος, αλλα΄δεν θα έχει παγώσει, οι μέρες και τα χρόνια θα περνάνε, η ανόργανη ύλη θα φθείρεται, οι καιρικές συνθήκες θα αλλάζουν αλλά δεν θα επηρεάζουν τους ζωντανούς οργανισμούς... :dazzled:

 

Τραβηγμένο; Επιστημονική Φαντασία... :arolleyes:

 

Και για όλα αυτά θα ευθύνεται τι; Μα ένα βακτήριο που θα έχει αλλάξει κάτι πολύ σημαντικό στο DNA όλων των ζωντανών οργανισμών, δεν ξέρω τι, οι βιολόγοι ας μιλήσουν.

 

Επειδή το ξέρω ότι είναι εντυπωσιακή η ιδέα μου :lol:, την παραχωρώ σε όποιον/όποια θελήσει να την αξιοποιήσει για αυτόν το διαγωνισμό.

 

Χα :) Αυτό το έχω γράψει, ή κάτι πολύ κοντά του :) Θα μπορούσα να παίξω και σε αυτό το διαγωνισμό με εκείνη την ιστορία ??? :p

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να παίξω και σε αυτό το διαγωνισμό με εκείνη την ιστορία??? :p

Γειά σου βρε Κιαρούλα μου, τι κάνεις; :girlchat: :whip:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να παίξω και σε αυτό το διαγωνισμό με εκείνη την ιστορία??? :p

Γειά σου βρε Κιαρούλα μου, τι κάνεις; :girlchat: :whip:

 

Χαχαχαχαχααααααααααα!!! BUSTEEEED! :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να παίξω και σε αυτό το διαγωνισμό με εκείνη την ιστορία??? :p

Γειά σου βρε Κιαρούλα μου, τι κάνεις; :girlchat: :whip:

 

Ouch! That hurts! :vava:

Έλα, βρε Ντίνο, μη βαράς. Δεν την έγραψε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να παίξω και σε αυτό το διαγωνισμό με εκείνη την ιστορία??? :p

Γειά σου βρε Κιαρούλα μου, τι κάνεις; :girlchat: :whip:

 

rofl.gifrofl.gifrofl.gif

 

Υποκλίνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Λέτε να το σκέφτεται να γράψει η Κιάρα επ. φαντασία;

Όπου δράκος= Ρομπότ

" μάγος= Εξωγήινος

" πρίγκηπας= Ταξιδιώτης(του χρόνου η του διαστήματος)

" κατάρα= Ηλεκτρομαγνητικό πεδίο

Τα βουνά της Φωτιάς=Τα βουνά της Φωτιάς

Piece of cake.

chinese.gif

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια, επεσα στο θεμα τυχαια και με ενδιαφερει, πειραζει να παρω μερος;

Εδώ θα γράψει η Ευγενία... :tease:

 

Αλλά για να σοβαρευτώ φυσικά και δεν πειράζει. Το αντίθετο. Κάθε συμμετοχή είναι ευπρόσδεκτη. Ειδικά από μέλη που δεν έχουν ξαναγράψει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια, επεσα στο θεμα τυχαια και με ενδιαφερει, πειραζει να παρω μερος;

 

Ναι, φυσικά και μπορείς, όπως ήδη απάντησε ο Mors Planc .

 

@Everybody: Μόλις συνειδητοποίησα ότι με τούτα και με κείνα, οι οδηγίες για τους συμμετέχοντες βρίσκονταν πολύ βαθιά θαμμένες στο spoiler tag του πρώτου ποστ.

Έκανα ένα edit το αρχικό ποστ και πρόσθεσα ξανά ένα link προς τις πλήρεις οδηγίες, που έχει ανεβάσει στη βιβλιοθήκη ο Mesmer γενικά για όλους τους διαγωνισμούς.

Υπάρχουν επίσης και μερικές συνοπτικές οδηγίες που αφορούν μόνο τον συγκεκριμένο διαγωνισμό.

Παρακαλώ, ρίξτε όλοι μια ματιά, για να είμαστε σίγουροι ότι έχουμε τα σωστά όρια λέξεων, προθεσμίες, διαδικασίες ψηφοφορίας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Επ, ξεκίνησε ο διαγωνισμός ΕΦ κι ακόμα δεν έκανα ποστ; :p

 

Πολύ καλό το θέμα, Βάσω!

Η ιστορία μου είναι ήδη έτοιμη.

 

Εντάξει, ας σοβαρευτούμε. Η ιστορία μου είναι ήδη έτοιμη. Στις 3.630 λέξεις (Σ' έφαγα, Ευγενία). Να 'ναι καλά οι μοναχικές νύχτες στο στρατό.

Νομίζω ότι το φλασάκι στο οποίο αποθήκευσα την ιστορία μου βρίσκεται αυτή τη στιγμή μέσα στο πλυντήριο. Αλλά το συγκεκριμένο φλασάκι έχει επιβιώσει κι άλλη φορά από πλύσιμο. Οπότε βλέπουμε. (Την έχω σωσμένη και αλλού, cool :8): )

Θα ακολουθήσει, βέβαια, η πολύ αργή διαδικασία των διορθώσεων, αλλά η ιστορία μου είναι αυτή που είναι, κι είναι έτοιμη. Ναι, το ξέρω, σας έπρηξα, αλλά άλλοι μου έβγαλαν το χαρακτηρισμό «γρήγορο πιστόλι».:p

 

Καλές εμπνεύσεις σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Χα :) Αυτό το έχω γράψει, ή κάτι πολύ κοντά του :) Θα μπορούσα να παίξω και σε αυτό το διαγωνισμό με εκείνη την ιστορία ??? :p

Ναι, όταν έκανα αυτό το ποστ θυμήθηκα Το Στιγμα Των Αθανάτων. Είναι πολύ κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..