Jump to content

Συμβουλές προς όσους φιλοδοξούν να εκδοθούν


aScannerDarkly
 Share

Recommended Posts

Καλησπερα!!!

ηρθε η μεγαλη στιγμη και εχω ηδη τελειωμενο το πρωτο μου εργο! αυριο το στελνω συστημενο στον εαυτο μου στα ελτα και απο εκει και περα θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο αξιοπιστο και ισως και...δωρεαν σαιτ για αυτοεκδοση!!!

βρηκα το bookstars και σκεφτομαι να το στειλω εκει το βιβλιο, αλλα ζηταει ISBN....αυτο φανταζομαι δε μπορω να το εχω αν δεν εχει εκδοθει...ετσι δεν ειναι?

Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο καλο σαιτ>?

Επισης αν το εστελνα σε εκδοτικο οικο, πιστευετε θα αξιζε το κοπο?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 340
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arachnida

    18

  • odesseo

    16

  • georgezerv76

    17

  • Άστροφιλ

    21

Καλησπερα!!!

ηρθε η μεγαλη στιγμη και εχω ηδη τελειωμενο το πρωτο μου εργο! αυριο το στελνω συστημενο στον εαυτο μου στα ελτα και απο εκει και περα θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο αξιοπιστο και ισως και...δωρεαν σαιτ για αυτοεκδοση!!!

βρηκα το bookstars και σκεφτομαι να το στειλω εκει το βιβλιο, αλλα ζηταει ISBN....αυτο φανταζομαι δε μπορω να το εχω αν δεν εχει εκδοθει...ετσι δεν ειναι?

Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο καλο σαιτ>?

Επισης αν το εστελνα σε εκδοτικο οικο, πιστευετε θα αξιζε το κοπο?

 

Ευχαριστω!

Την ξέρεις την παροιμία που λέει: Μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα? Μία χαρά είναι η Bookstar! Θέλει ένα ποσό των 90 ευρώ αν δεν κάνω λάθος για την απόκτηση του isbn. αν δεν τα δώσεις και πάλι θα εκδοθεί αλλά θα μπορούν οι αναγνώστες σου να το παραγγέλνουν μονάχα από τη σελίδα τους. Αν πάρεις το isbn, θα μπορούν από όλα τα βιβλιοπωλεία. Για μένα αξίζει... Προσωπική μου άποψη και  μόνο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο αυτο ειδα και γω..... το σκεφτομαι μολις βρω το 90ρι να το κανω...αν και καπου ειδα οτι θελουν και 120 για το εξωφυλλο....

 

παντως ειδα και την myedition.gr που τους στελνεις και στο αξιολογουνε....

 

προς bookstar κλεινω μαλλον!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο αυτο ειδα και γω..... το σκεφτομαι μολις βρω το 90ρι να το κανω...αν και καπου ειδα οτι θελουν και 120 για το εξωφυλλο....

 

παντως ειδα και την myedition.gr που τους στελνεις και στο αξιολογουνε....

 

προς bookstar κλεινω μαλλον!

Και γιατί δεν φτιάχνεις μονάχος σου ένα εξώφυλλο? Αν δεν ξέρεις πώς, είμαι σίγουρος πως αν ζητήσεις κάποια βοήθεια αρκετοί θα θελήσουν να σε βοηθήσουν. Μέσα σε αυτούς κι εγώ. Εγώ έχω φτιάξει όλα μου τα εξώφυλλα μόνος. Μπορείς να θέλεις να δεις δείγμα της δουλειάς μου στην προσωπική μου σελίδα. Εκεί έχβ ανεβάσει μερικά διηγήματα τα οποία έχω φτιάξει εγώ τα εξώφυλλα. Ρίξε μια ματιά να μου πεις την γνώμη σου και μετά ξανασυζητάμε αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! θα χρειαστω σιγουρα τη βοηθεια σου για το εξωφυλλο, ωστε να το κανω μονος μου και να γλιτωσω τα 120..... θα μπω να δω στη σελιδα σου και αν θελεις πες μου πως να φτιαξω το εξωφυλλο....

Ειμαι πολυ σφιχτα οικονομικα αυτο το διαστημα καθως δεν πληρωνομαι απο τη δουλεια ου και ειμαι και σε αναγκαστικη αδεια οποτε και τα 90 για την bookstars τα σκεφτομαι... αλλα θα δω τι θα κανω! θελω τοσο πολύ να προσπαθησω να εκδοσω τη πρωτη μου δημιουργια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΛΟΙΠΟΟΟΟΝΝΝ...

 

ΟΠΩς ξερετε τελειωσα πριν λιγο καιρό την πρώτη  μου νουβέλα, "Η ΠΟΛΗ". Εστειλα το βιβλίο σε διάφορους αυτοεκδοτικούς οικους, οπως η bookstars , η myedition.gr, η mediterra books, και η easywriter.gr...

Επίσης έστειλα την περίληψη στις εκδόσεις Bell, μου απαντησαν ότι θελουν να τους στειλω το βιβλίο και έτσι το έστειλα και εκεί.

 

Προς το παρόν δεν έχω λάβει καμία απαάντηση από κανέναν οίκο, παρόλο που τους ενόχλησα ξανά, εκτός απο την easywriter.gr η οποια μου ανεβασε το βιβλιο σε μορφή ebook και δωρεάν διάθεση και ως τώρα έχω 30 downloads και πάνω απο 200 views...

 

εδώ είναι και το λινκ αν θέλει κανείς να το κατεβασει..

 

http://www.easywriter.gr/ebooks/item/582

 

 

Εκανα μια προσπάθεια  να το ανεβάσω για πριντ ον ντιμαντ στους δύο ξένους οικους lulu, createspace, αλλα αν και το ανεβασαν για να προχωρησουν σε διάθεσή του μου ζητάνε να αγοράσω το πρώτο αντίτυπο, πραγμα που δυστυχως δεν γινεται λογω των καπιταλ κοντρολ και το ότι δεν μετράνε οι prepaid καρτες στο εξωτερικο πλέον...

 

ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...

 

ΤΙ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ? ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΕΒΟΟΚ ΤΗΣ EASYWRITE ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΜΗΠΩς ΚΑΙ ΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΝΕΝΟς ΕΚΔΟΤΙΚΟΥ ΟΙΚΟΥ?

ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ?

ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ Η ...ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ?

 

ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι αφελής η ερώτηση και συγγνώμη, αλλά γιατί το έστειλες μόνο σε οίκους αυτοέκδοσης; Και από πού κι ως πού δε σου έχουν απαντήσει ούτε αυτοί, εφόσον είναι αυτοέκδοσης; Τι διαφορά έχει ένας οίκος αυτοέκδοσης από έναν κανονικό αν δεν απαντάει ούτε αυτός σε όλους;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και συνονόματε George, το πιθανότερο είναι ότι από τη στιγμή που οι εκδοτικοί που έστειλες το βιβλίο σου είναι του χώρου της αυτοέκδοσης, θα σου απαντήσουν όλοι. Σκέψου ότι επί της ουσίας εσύ είσαι που εκδίδεις. Αυτοί είναι απλώς οι μεσάζοντες, οι άνθρωποι που πληρώνονται για να σου παρέχουν συγκεκριμένες υπηρεσίες. Το ότι αργούν πάντως κάπως να σου απαντήσουν, ενδεχομένως να έχει να κάνει με τον μήνα. Ο Αύγουστος, παραδοσιακά, είναι ο μήνας που οι επιχειρήσεις αυτού του είδους κλείνουν για καλοκαιρινές διακοπές. (Τουλάχιστον μέχρι της Παναγίας).

 

Από εκεί και πέρα, μην περιμένεις να κινήσεις το ενδιαφέρον κάποιου άλλου, “κανονικού” εκδοτικού με αυτόν τον τρόπο. Κάτι τέτοιο είναι υπερσπάνιο. Παρακολουθώ τις εκδόσεις στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια σαν αναγνώστης, και έχω ακούσει μόλις μία τέτοια αντίστοιχη περίπτωση, ή σχεδόν τέτοια, με ένα βιβλίο που ονομάζεται   ΟΣΑ ΧΩΡΑΕΙ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ (Στέφανος Λιβός).

 

Κατά πάσα πιθανότητα δηλαδή, με αυτή σου την ενέργεια, σφραγίζεις ότι η πορεία του συγγράμματός σου θα είναι μέσω αυτοέκδοσης. Και αυτό οδηγεί και μένα στην ίδια, εύλογη απορία με την Κέλλυ:

Γιατί το έστειλες μόνο σε οίκους αυτοέκδοσης;

 

Τέλος, να σου πω ότι οι εκδόσεις BELL ασχολούνται ελάχιστα με Έλληνες.

 

Ότι δρόμο και να επιλέξεις πάντως, σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Με τα Bell με ξάφνιασες και' μενα γιατί ήξερα ότι εκδίδουν μόνο ξένα που έχουν ήδη κάνει επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... να έχεις υπόψιν σου οτι οι "άλλοι" εκδοτικοί οίκοι κάνουν έως και έξι μήνες για να σου απαντήσουν. Οι οίκοι αυτοέκδοσης σε εκδίδουν no matter what εφόσον πληρώνεις. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να τους δώσεις λίγο χρόνο καθώς η εποχή που διανύουμε είναι λίγο ιδιαίτερη. Από τις Bell μην περιμένεις ωστόσο. Όπως και να έχει το θέμα, σου εύχομαι καλοτάξιδο και σε καμία περίπτωση μην απογοητεύεσαι. Πάνω από όλα κάνουμε το κέφι μας. Ακόμη κι αν εκδιδόσουν από κανονικό εκδοτικό οίκο, κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα μπορούσες να ζήσεις από αυτό. Οπότε... απόλαυσε το "χόμπι" σου και  μην αγχώνεσαι...!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν ξέρω αν πρέπει να τη βάλω εδώ αυτή την ερώτηση, αλλά δεν είναι και εντελώς άσχετη με το τόπικ: ψάχνοντας στα site των εκδοτικών οίκων να δω μέσω ποιας διαδικασίας δέχονται έργα προς δημοσίευση, βρήκα ότι στο site των εκδόσεων Νεφέλη, μαζί με περίληψη, βιογραφικό κλπ, ζητάνε και αυτό, που δεν καταλαβαίνω τι είναι:

-σύντομη διευκρίνιση που αφορά την αναγκαιότητα της εν λόγω έκδοσης στην Ελλάδα και το αναγνωστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται (μέχρι 300 λέξεις)

 

Καταλαβαίνει κανείς σας τι πα να πει αυτό; Να στείλεις ένα κείμενο που να λέει τι; Γιατί θέλεις να το εκδώσεις; Προφανώς για να το διαβάσει κι άλλος κόσμος εκτός από τους διάφορους φίλους online και μη. Τι περιμένουν να γράψουμε σε ένα τέτοιο σημείωμα; Το αναγνωστικό κοινό οκ, αλλά κατά τα άλλα δεν καταλαβαίνω. Μήπως είναι σαν τις συνεντεύξεις για δουλειά που σε ρωτάνε "γιατί θέλετε να εργαστείτε μαζί μας;"; Τι λέτε οι εκδοθέντες;

 

 

 

Από εδώ:

http://www.nnet.gr/contact.htm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν τις ερωτήσεις που έκαναν κάποτε στα καλλιστεία: Γιατί να βγάλουμε εσάς και όχι τις άλλες. Έλεος. Ό,τι θέλει ο καθένας. Εγώ θα σου έλεγα να μην στείλεις καν ή να τους απαντήσεις πλήρως αποστομωτικά: Γιατί είμαι ο καλύτερος!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν τις ερωτήσεις που έκαναν κάποτε στα καλλιστεία: Γιατί να βγάλουμε εσάς και όχι τις άλλες. Έλεος. Ό,τι θέλει ο καθένας. Εγώ θα σου έλεγα να μην στείλεις καν ή να τους απαντήσεις πλήρως αποστομωτικά: Γιατί είμαι ο καλύτερος!!!

 

Αααα, αν είναι έτσι, θα τους φλομώσω στις σάλτσες, σαν να δίνω συνέντευξη! :first:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι θέλει να τους πεις το κοινό στο οποίο απευθύνεται.  Όχι χωρίς σάλτσες, βεβαίως-βεβαίως, αλλά κυρίως αυτό. Ότι σαν κι αυτό δεν έχει κυκλοφορήσει, αλλά και ότι απευθύνεται σε μια μεγάλη μερίδα του κοινού που είναι εξικοιωμένο με το σεξ και τη βία και τέτχοια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, Κέλλυ, μου θυμίζει τις ερωτήσεις που κάνουν στα viva των διδακτορικών ή στα επιστημονικά περιοδικά: ουσιαστικά πρέπει να πεις τι κρίνεις ότι προσφέρει το έργο σου στο χώρο των ελληνικών εκδόσεων, τι το κάνει να ξεχωρίζει από το σωρό και τι το μοναδικό πιστεύεις ότι έχει που δεν υπάρχει ήδη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να τη βάλω εδώ αυτή την ερώτηση, αλλά δεν είναι και εντελώς άσχετη με το τόπικ: ψάχνοντας στα site των εκδοτικών οίκων να δω μέσω ποιας διαδικασίας δέχονται έργα προς δημοσίευση, βρήκα ότι στο site των εκδόσεων Νεφέλη, μαζί με περίληψη, βιογραφικό κλπ, ζητάνε και αυτό, που δεν καταλαβαίνω τι είναι:

-σύντομη διευκρίνιση που αφορά την αναγκαιότητα της εν λόγω έκδοσης στην Ελλάδα και το αναγνωστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται (μέχρι 300 λέξεις)

 

Καταλαβαίνει κανείς σας τι πα να πει αυτό; Να στείλεις ένα κείμενο που να λέει τι; Γιατί θέλεις να το εκδώσεις; Προφανώς για να το διαβάσει κι άλλος κόσμος εκτός από τους διάφορους φίλους online και μη. Τι περιμένουν να γράψουμε σε ένα τέτοιο σημείωμα; Το αναγνωστικό κοινό οκ, αλλά κατά τα άλλα δεν καταλαβαίνω. Μήπως είναι σαν τις συνεντεύξεις για δουλειά που σε ρωτάνε "γιατί θέλετε να εργαστείτε μαζί μας;"; Τι λέτε οι εκδοθέντες;

 

 

 

Από εδώ:

http://www.nnet.gr/contact.htm

Προσωπικά, αν είχα εκδοτικό, αυτή θα ήταν η κύρια ερώτηση που θα έκανα σε έναν συγγραφέα για να δω αν θα δεχόμουν το βιβλίο του.

Αρχικά γιατί ξεχωρίζει την ίρα από το στάρι (ή αλλιώς αποκαλύπτει αν έχεις να κάνεις με έναν σοβαρό άνθρωπο που έχει εικόνα της αγοράς και αυτογνωσία/αυτοπεποίθηση από τα πολλά ψώνια που κυκλοφορούν εκεί έξω). Σίγουρα αυτό θα με κάνει να χάσω ίσως καλά βιβλία από πιο εσωστρεφείς χαρακτήρες που κολλάνε όταν πρέπει να πείσουν κάποιον ότι το έργο τους έχει αξία.

Επιπρόσθετα για να έχω μία εικόνα του πώς/αν μπορώ να το εντάξω σε σειρά.

 

Οπότε θα έλεγα να έγραφες μία παράγραφο με το είδος του βιβλίου (παραλληλίζοντάς το με κάποιο παρόμοιο πολύ γνωστό βιβλίο ή σειρά ή ταινία αν βολεύει καλύτερα, δηλαδή να δώσεις ομοιότητες/διαφορές) και μετά να αναφέρεις 2-3 κατηγορίες αναγνωστών (και όχι μόνο) που θα μπορούσε να ενδιαφέρει. Νομίζω αυτό, με την κατάλληλη διατύπωση* θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιο έργο.

 

*Όπου κξατάλληλη διατύπωση όλα εκείνα τα τρικ που αναφέρουν άρθρα για το πώς να γράψεις το βιογραφικό σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να τη βάλω εδώ αυτή την ερώτηση, αλλά δεν είναι και εντελώς άσχετη με το τόπικ: ψάχνοντας στα site των εκδοτικών οίκων να δω μέσω ποιας διαδικασίας δέχονται έργα προς δημοσίευση, βρήκα ότι στο site των εκδόσεων Νεφέλη, μαζί με περίληψη, βιογραφικό κλπ, ζητάνε και αυτό, που δεν καταλαβαίνω τι είναι:

-σύντομη διευκρίνιση που αφορά την αναγκαιότητα της εν λόγω έκδοσης στην Ελλάδα και το αναγνωστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται (μέχρι 300 λέξεις)

 

Καταλαβαίνει κανείς σας τι πα να πει αυτό; Να στείλεις ένα κείμενο που να λέει τι; Γιατί θέλεις να το εκδώσεις; Προφανώς για να το διαβάσει κι άλλος κόσμος εκτός από τους διάφορους φίλους online και μη. Τι περιμένουν να γράψουμε σε ένα τέτοιο σημείωμα; Το αναγνωστικό κοινό οκ, αλλά κατά τα άλλα δεν καταλαβαίνω. Μήπως είναι σαν τις συνεντεύξεις για δουλειά που σε ρωτάνε "γιατί θέλετε να εργαστείτε μαζί μας;"; Τι λέτε οι εκδοθέντες;

 

 

 

Από εδώ:

http://www.nnet.gr/contact.htm

Σε ποιους απευθύνεσαι δηλαδή, τάργκετ γκρουπ. Έχω γράψει ένα βιβλίο που λέγεται Το μάτι της γλαδιόλας, είναι θεμα αισθηματικό/ ιστορικό/ υστερικό (ενδεχομένως) θεωρώ ότι θα καλύψει αυτό το κοινό στην Ελλάδα, (άντρες ή/και γυναίκες αυτής της ηλικίας που διαβαζουν αισθηματικά ή/και ιστορικά, και είναι ένα βιβλίο που φέρνει στο νου το όνομα του τάδε συγγραφέα. Εδώ αναφέρεις ακάποιον από τους γνωστούς του εκδοτικού οίκου στον οποίο απευθύνεσαι.

Δείχνει ότι ξέρεις σε ποιους μιλάς, ότι έχεις ψάξει με τι ασχολούνται και δεν χτυπάς πόρτες στα τυφλά, κοντολογίς ότι έχεις κάνει το homework σου.

Είναι μία ταχτική που με βρίσκει άκρως σύμφωνη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ βρίσκω την ερώτηση παράλογη. Απεναντίας. 

 

Αυτό που δεν ήξερα, είναι ότι υπάρχουν ακόμα οι εκδόσεις Νεφέλη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, να στείλω εφ-mainstream στις εκδόσεις Νεφέλη; Αν το στείλω μόνο στους σχετικούς με το είδος εκδοτικούς, νομίζω ότι δε θα μείνουν και πολλοί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, να στείλω εφ-mainstream στις εκδόσεις Νεφέλη; Αν το στείλω μόνο στους σχετικούς με το είδος εκδοτικούς, νομίζω ότι δε θα μείνουν και πολλοί.

Βεβαίως και να στείλεις. Με τι θα το συγκρίνεις όμως; Εχουν αυτοί τέτοια εφ παραγωγή/κυκλοφορία; Επίσης αν θυμάμαι τους αρέσουν τα μεγάλα βιβλία. Για δες το και πες και σε μας. Και καλή σου επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη δεν ξέρω αν ενδιαφέρεται να εκδώσει φανταστικό. Κάποτε βέβαια, είχε βγάλει τα δυο πρώτα βιβλία του Μποζινάκη και το πρώτο του Αβραάμ Κάουα.

 

Προσωπικά, αμφιβάλλω αν έχει πλέον την οικονομική δυνατότητα να εκδώσει... γενικώς (εκτός κι αν μιλάμε για αυτοέκδοση)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, να στείλω εφ-mainstream στις εκδόσεις Νεφέλη; Αν το στείλω μόνο στους σχετικούς με το είδος εκδοτικούς, νομίζω ότι δε θα μείνουν και πολλοί.

 

Από τη στιγμή που θα το στείλεις μέσω e-mail, δηλαδή δίχως να πληρώσεις δέματατα-φωτοτυπίες και τα σχετικά, δε βρίσκω λόγο για να μην το κάνεις. 

Εδώ πραγματικά κολλάει το γνωστό: ''Η ερώτηση είναι δωρεάν''.

 

Ά, και καλή σου επιτυχία!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, αν το κάνεις, Κέλλυ, σου εύχομαι καλά νέα.

Αλλά θα ήθελα να πω και το εξής: όποιος στέλνει κείμενα σε εκδοτικούς οίκους είναι συγγραφέας, όχι έμπορος. Γιατί να ξέρει το τάργκετ γκρουπ και τα σχετικά; Δηλαδή πρέπει να έχουμε γνώσεις μάρκετινγκ; Αυτό δεν το αναλαμβάνει ο εκδοτικός, αφού έχει διαβάσει τη δουλειά μας;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, αν το κάνεις, Κέλλυ, σου εύχομαι καλά νέα.

Αλλά θα ήθελα να πω και το εξής: όποιος στέλνει κείμενα σε εκδοτικούς οίκους είναι συγγραφέας, όχι έμπορος. Γιατί να ξέρει το τάργκετ γκρουπ και τα σχετικά; Δηλαδή πρέπει να έχουμε γνώσεις μάρκετινγκ; Αυτό δεν το αναλαμβάνει ο εκδοτικός, αφού έχει διαβάσει τη δουλειά μας;

Σωστό, αλλά λάθος.

Όλο και περισσότεροι εκδοτικοί οίκοι ζητούν να έχουν με τους συγγραφείς τέτοιες συζητήσεις. Στο εξωτερικό αυτό συμβαίνει κατά κόρον. Δεν είναι γνώσεις μάρκετινγκ ακριβώς. Δεν περιμένει ο άλλος να του πεις πώς θα προωθηθεί το βιβλίο, πώς θα διαφημιστεί κ.λπ.. Το μάρκετινγκ είναι άλλη ιστορία. Περιμένει όμως να δει αν ξέρεις τι γράφεις και για ποιους. Αν ξέρεις, εντέλει, αν το είδος που υπηρετείς έχει κάποια έστω υποτυπώδη ανταπόκριση στο αναγνωστικό κοινό, αν έχεις επαφή με τα αναγνωστικά πράγματα.

Δηλαδή, πάω εγώ, εσύ, με μία ιστορία φάντασυ. Τι μας φέρετε εδώ κυρία Άννα μου και κυρία Ειρήνη μου, πείτε μας. Σε ποιους απευθύνεστε, τι είδος είναι αυτό, είναι φάντασυ, είναι ρομάντζο, είναι αστυνομικό; Ενδιαφέρει αναγνώστες αποκλειστικά της φάντασυ, ή και όλων των παραπάνω ειδών;

Δηλαδή είναι περισσότερο το να βεβαιωθούν ότι έχεις μία σαφή άποψη για το τι κάνεις ακριβώς και για ποιους. Επίσης τα πράγματα όλο και περισσότερο τείνουν να κατηγοριοποιούνται. Παντού συμβαίνει. Αυτό που εντάσσεται, αυτό που πάει, σε αυτό τι ταμπέλα να βάλουμε. Γενικότητες και ασάφειες τους φαίνονται αντιεπαγγελματικές.

Είναι ξένη πολιτική ξαναλέω. Βέβαια, μακάρι κοντά σε αυτήν την πολιτική να είχαμε και τα υπόλοιπα, μεγάλους εκδοτικούς οίκους που θα κάλυπταν το 100% των εξόδων μίας έκδοσης, αξιοκρατία, ενημερωμένο αναγνωστικό κοινό. 

Αυτά.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..