Jump to content

SFF-NoWriMo 2011


Sonya
 Share

Recommended Posts

Μιας και έχει μόλις ξεκινήσει η φάση του Οκτώβρη, και μιας κι εγώ πάντα ήμουν του αυτοσχεδιασμού, βρήκα μια καλή ευκαιρία να οργανωθώ. Τόσο για να γράψω, όσο και μήπως μάθω σιγά-σιγά να οργανώνομαι και σαν άνθρωπος (πονεμένη ιστορία).

 

Το γενικό πλαίσιο της ιστορίας το είχα ήδη στο νου μου, από ένα διήγημα που έχω γράψει και φώναζε μόνο του ότι ήθελε πολύ περισσότερο χώρο. Πήρα τις βασικές σκηνές του διηγήματος, τις ανακάτεψα και τις χώρισα σε κεφάλαια, ως ένα πρώτο σχέδιο. Από αυτό το σημείο, προσθέτω διάφορα ώστε να γεμίσουν, ώστε να αποκτήσει περισσότερα στοιχεία και να γίνει - ελπίζω - καλύτερο.

 

Γενικά, η λέξη "σχεδιάγραμμα" είναι άγνωστη για μένα - σε οτιδήποτε. Δείχνει όμως να είναι όντως σημαντικό κεφάλαιο για το χτίσιμο ενός μεγάλου κειμένου.

 

Το Νοέμβρη προσπαθώ να μην τον σκέφτομαι καν, ακόμα. Δεν τολμώ να το φανταστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    43

  • DinoHajiyorgi

    59

  • aScannerDarkly

    30

  • niceguy0973

    26

Σωστή κίνηση. Θα δεις ότι δε θα είναι και πολύ δύσκολο να φουσκώσουν οι σκηνές. Ίσως στην αρχή να κάθεσαι και να το κοιτάς και λές "ε, τα είπα όλα, τι άλλο να πω πια;" αλλά μετά θα είναι όλο και πιο εύκολο να βλέπεις πού χρειάζεται το πτι πιμάν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη φορά επιχειρώ μουλτικάρακτερ/μούλτιπλοτς για πρώτη φορά. Οι δύο ολοκληρωμένες νουβέλες (από νανόριμο και οι δύο) έχουν μία υπόθεση, τέσσερις-πέντε άμεσα συνδεδεμένους χαρακτήρες και πάνε μπρος και δεν τους μέλλει. Τούτη τη φορά υπάρχει μπακράου! Υπάρχει δολοπλοκία, ίντριγκα, πλάνα μέσα σε πλάνα κι αντικρουόμενα συμφέροντα απ' όλους, σχεδόν, τους χαρακτήρες. Οι ίδιοι οι βασικοί χαρακτήρες είναι πολλοί!

 

Είμαι σε φάση που "παίζω" τους χαρακτήρες. Τους φτιάχνω αυτό που στα rpg ονομάζεται χαρακτηρόσκατο (character sheet), τους φτιάχνω τις προσωπικές τους ιστορίες και τις ιδιαιτερότητές τους.

 

Θ' ακολουθήσει ο σκελετός κι η κεφαλαιοποίηση.

 

Συμπληρώνω τις σοφές συμβουλές της Ευθυμίας:

 

α) πράγματα που σας κάνουν να γράφετε άνετα φροντιζετε να μη σας λείπουν. Μα είναι τσιγάρα, καφέδες, μπισκότα, τα έχετε σε αφθονία για να μη σας πιάσει νευρική κρίση

β) αν δεν έχετε ξαναγράψει νανόριμο, προμηθευτείτε μια βαρβάτη κόλλα. Αν δείτε ότι σας πιάνει η τριζονοκωλίαση, στρώστε μια γερή δόση σε κάθε μάγουλο και καθίστε με δύναμη για μερικά δευτερόλεπτα. Όποιος το κάνει αυτό, να βγάλει και φωτογραφία.

γ) αν κολλήσετε κάπου, πάρτε μια βαθιά ανάσα και διαβάστε την σκηνή απ' την αρχή, πολύ πολύ αργά. Αν μετά την πέμπτη ανάγνωση είστε ακόμα κολλημένοι, σώστε τη σ' ένα δικό της αρχείο και πιάστε κάποια άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα πριν από λίγο στο σάιτ του Νανόριμο και είδα με μέγιστη χαρά ότι φέτος έχουν βάλει την Ελλάδα στα regions! Τι σημαίνει αυτό; Ότι αρχίσαμε να γινόμαστε πολλοί;

Link to comment
Share on other sites

ενημερώνουμε το κοινωνικό μας περιβάλλον για την απόλυτη ανάγκη να εξαφανισζόμστε κατά τις διάρκεια του Νοέμβρη και να μη μας πιέζουν

 

 

:rofl: :rofl: :rofl:

 

Ααααχ, νά 'σαι καλά, γελάσαμε και φέτος...

 

Παρ' όλ' αυτά, μέσα στην καλή χαζοχαρά εγώ, δηλώνω διατεθιμένη να το παλέψω. Κι ό,τι βρέξει ας κατεβάσει.

Έχω κάτι κοκαλάκια σκόρπια, που θα συναρμολογηθούν σε κάποια φάση από βδομάδα (έχουμε και κείνο το διαγωνισμό μυθοποιήματος, ωχ αμάν).

Link to comment
Share on other sites

Με ψήνετε και μένα με αυτά που γράφετε να δοκιμάσω. Αλλά 50.000 με την καμία. Με 10.000 θα είμαι κάτι παραπάνω από χαρούμενος. :p

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικάρια μου (όλοι, όχι μόνο ο Ζαρατόθης), αν ξεκινήσετε με το σκεπτικό "α, εγώ δε μπορώ, δεν έχω γράψει ποτέ πάνω από χ χιλιάδες λέξεις" τότε δεν θα τα καταφέρετε ποτέ. Ξεκινήστε με στόχο τις 50,000 κι αν δε σας βγει... ε, δε σας βγήκε, του χρόνου πάλι. Αλλά μην βάζετε όρια στους εαυτούς σας, γιατί έχετε αμέσως-αμέσως πεισθεί ότι έχετε όριο. Κι όποιος έχει όριο έχει την τάση να μην το ξεπερνάει. Κι όποιος δεν ξεπερνάει τα όριά του, δεν έχει και την πιθανότητα να γίνει καλύτερος. Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος. όμως είμαι η ζωντανή απόδειξη ότι μπορείτε. όλοι σας.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στην αρχη δεν πολυπίστευα πως θα έπιανα πάνω από 20.000

καθώς αναπτύσσω την πλοκή όμως βλέπω πως μπορεί να βγάλει αρκετό πράγμα

τώρα 30.000 θα ναι 40.000 100.000 δεν με νοιάζει

αλλά ξέρω πως είμαι ένα βήμα πιο κοντά στο να γράψω ένα μυθιστόρημα

και είμαι χαρούμενος(μέχρι να βγει πατάτα)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μάλλον κι εγώ θα δοκιμάσω.

 

Έχω μια ιδέα εδώ και αρκετό καιρό και η συμμετοχή μου θα με αναγκάσει να την υλοποιήσω επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα γράψει 50000 λέξεις σε ενάμιση χρόνο όταν ξεκίνησα το άθλημα. Στο πρώτο νανο έγραψα 20000 σε ένα μήνα. Στο δεύτερο κοντά 30. Στο τρίτο τέταρτο και έκτο από 50.000. Ο Northerain στο πρώτο του νομίζω έμεινε στις 10000. Στο δεύτερο του χτύπησε 50-άρα. Μπορεί να μην τα καταφέρετε με την πρώτη, αλλά θα μάθετε πολλά γράφοντας με το ρολόι να χτυπάει αλύπητα.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα μια μικρή περίληψη και τις βιογραφίες των τεσσάρων από τους έξι ήρωες που έχω. Μου μένουν οι άλλοι δύο, ο χωρισμός σε κεφάλαια και αρχές Νοέμβρη είμαι πανέτοιμος... :chinese: :chinese: :chinese:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ όχι! Πρέπει να είσαι έτοιμος πριν την 1η του Νοέμβρη :p

Ο συγκεκριμένος είναι γερή πένα από ότι έχω καταλάβει και παίζει να φάμε τη σκόνη του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τη φάω σίγουρα :p Παρ'όλα αυτά, θα κάνω ό,τι μπορώ για άλλη μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο ότι θα καταφέρω να ξεκινήσω. Ανυπέρβλητα προβλήματα πλοκής μάλλον θα με αναγκάσουν να (sigh) ξανααλλάξω ένα(άλλο) βασικό χαρακτηριστικό της ιδέας.

Αυτά.

Πάω να δω μήπως μπορώ να σώσω την εκκίνηση της 1ης Νοεμβρίου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χτες βράδυ κατόπιν ωρίμου μουσκέψεως, αποφάσισα να αφήσω το αραμπέσκ και να πιάσω το Πολυνησιακό. Μεγάλο το τσάλεντζ, καθώς έχω αρκετό διάβασμα για να μπορέσω να πιάσω το φίλινγκ. Αλλά πολύ... εχμ... πώς να το πω κομψά... πολύ ερεθιστική ιδέα, if you know what I mean.:devil2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

μικρή ενημέρωση

 

είμαι στο κεφάλαιο 17 στην 16 χειρόγραφη σελίδα που περιγράφω την πλοκή

αλλά πρέπει να κλείσω το cliffhanger του 16 ,το οποίο κατά 70% θα αλλάξει

 

 

μόλις μετέτρεψα τον πρωταγωνιστή μου σε βαμπιρ....

και εγώ συχαίνομαι τα βαμπιρ

Αντε τώρα να το αντιστρέψεις αυτό

 

 

καλή συνέχεια σε όλους !

Link to comment
Share on other sites

Εισαστε θεοτρελοι!!!!!

Εχω χασει τετοια επεισοδεια!!!???

Μου εχει σηκωθει η τριχα!!!

Οι περιγραφες του νιχιλιο ειναι ολα τα λεφτα!!!

Εγω δεν τολμαω να παρω μερος...δουλευω σαν τρελη... αλλα ψοφαω ψοφαω να δω σαματα και καλο χαμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω αποφασίσει τι θα γράψω και μάλλον και το πώς. Τώρα, είναι ένα μεγαλεπίβολο σχέδιο, στην πραγματικότητα θα συνδέσω δύο ιστορίες σε μία (τα νανορίμο '08 και '10 αν δεν κάνω λάθος) πράγμα που μου καλύπτει πάαααρα πολλές τρύπες που δεν ήξερα τι να τις κάνω. Μόλις καταφέρω να δω και τι θα κρατήσω ως έχει κι από που θα συνεχίσω θα σας πω και με πόσες λέξεις ξεκινάω. Το μεγαλεπίβολο του πράγματος έγκειται κυρίως στο ότι δεν πιστεύω πως αυτό το κείμενο που θα ξεκινήσω χωράει καν μέσα στις 50.000 λέξεις (που δεν τις έχω έτσι κι αλλιώς...)

 

Παρόλα αυτά εγώ θα το ξεκινήσω, που ξέρεις, μπορεί κάποτε να τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Μπείτε στη λίστα...

 

post-1004-0-75249700-1319016309_thumb.jpg

 

Το Μεγάλο Φαγοπότι ξεκινά 1 Νοεμβρίου!

 

 

Ταΐστε τις προσδοκίες σας!

 

Χορτάστε τα όρνεα, πρέπει να ζήσουν κι αυτά. :Ρ

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

12792_1.jpg

 

 

 

Τικ τοκ, τικ τοκ, τικ τοκ... ο Νοέμβριος πλησιάζει με πολυδιάστατα πρόσωπα....

 

 

Με βλέπεις έτσι; Καλύτερα... "Δες με, αλλιώς..."

Edited by niceguy0973
Link to comment
Share on other sites

Το SFFNoWriMo άνοιξε το νέο του "σπίτι" και σας περιμένει. Οι θαραλλέοι ζητήστε πρόσβαση με PM από τον Robin Hood (προσθέστε κι εμένα στους παραλήπτες) και διαβάστε το Q&A μόλις αποκτήσετε πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..