Jump to content

Δήλωση πρόθεσης συμμετοχής στα Παιχνίδια του SFF.gr


aScannerDarkly
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Write-off
Διαβάστε τους κανόνες του συγγραφικού παιχνιδιού εδώ.

 

Ρακόρ
Διαβάστε τους κανόνες του συγγραφικού παιχνιδιού εδώ.

 

Πλοτς!
Διαβάστε τους κανόνες του συγγραφικού παιχνιδιού εδώ.

 

Ατάκα/εικόνα κι επί τόπου
Διαβάστε τους κανόνες του συγγραφικού παιχνιδιού εδώ.

 

Flash Fiction Live (FFL)
Διαβάστε τους κανόνες του συγγραφικού παιχνιδιού εδώ.

Recommended Posts

Εχμ... χαίρετε. Ομολογώ ότι την τελευταία περίοδο δεν παρακολουθώ το σχετικό με τους διαγωνισμούς τόπικ, οπότε έχω σίγουρα μείνει πίσω στα οργανωτικά και τους κανόνες... Ενημερώνω ωστόσο, μετά από παρότρυνση του Σκάνερ ότι...

 

...ότι υπάρχει μια παλιά παράδοση στο φόρουμ, ήδη από το 1996: o ετήσιος διαγωνισμός συγγραφής ανάμεσα

α) σε μένα, δηλ. ένα άνθρωπο νέο & ζωηρό (αν και αποφεύγω να μιλώ για τον εαυτό μου) και

β) γνωστό υπερήλικα από τη Χαλκίδα (για τον οποίο δεν θα κάνω άλλο σχόλιο, πλην του ότι ο διαγωνισμός αυτός γίνεται ουσιαστικά για χατήρι του, για να νιώθει ακμαίος και χρήσιμος)

 

Η διαγωνιστική περίοδος διανθίζεται από προσπάθειες του υπέργηρου να μειώσει το έργο μου και να προκαλέσει τη συμπάθεια των κριτών (μάλλον αποτυχημένα, κρίνοντας από το ότι προηγούμαι 14-3 αυτά τα 17 έτη...)

 

Το τελευταίο διάστημα είχαμε απορροφηθεί από άλλες ασχολίες και αμελήσαμε την ετήσια αντιπαράθεση. Θέλετε να ξέρετε... Εντάξει... είχαμε βουλιάξει σε καναπέ έχοντας ανάμεσά μας νεαρά φορουμίτισσα, απολαμβάνοντας οι τρεις μας... εχ... κάποια επεισόδια... που λάμβαναν χώρα... εμμ... κυρίως μπροστά μας... τέλος πάντων, μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό... «εφτά στις εννιά» φορές η ικανοποίησή μας ήταν περιορισμένη και μόνο δύο στις εννιά η ολοκλήρωση μας άφηνε ευχάριστα αισθήματα.

 

Είμαστε όμως έτοιμοι να αναπληρώσουμε το κενό με τη συντροφιά της νεαράς (για πρώτη φορά στον καθιερωμένο μας διαγωνισμό). Τα πάντα χρειάζονται κάποια στιγμή ανανέωση.

 

Αποφασίσαμε λοιπόν να προχωρήσουμε στον ετήσιο διαγωνισμό συγγραφής οι τρεις μας, πάνω σε θέμα που θα μας δώσει η Τρίλιαν (άλλη νεαρά φορουμίτισσα). Τα διηγήματα που θα προκύψουν θα είναι εφ, ενώ επιθυμία μας είναι οι μέρες των σχολικών διακοπών Πάσχα να είναι ανάμεσα στις μέρες συγγραφής -εφόσον είναι εφικτό. Αυτά είναι όσα έχουμε μεταξύ μας συμφωνήσει και βλέπουμε - θα κρίνουμε από τις αντιδράσεις.

Edited by nikosal
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ΖΗΤΩΩΩΩ! Βίβα λος υπέργηρος φορουμίτας! Σας παρακολουθώ με αμείωτο ενδιαφέρον, αγκαλιά το ποπκόρν και παρά πόδα την πολεμική ιαχή ΧΑ-ΤΖΗ-ΓΙΩΡΓΗΗΗΗΣ! Για τους καινούριους, ορίστε τι έχει βγάλει άλλες φορές στο ένδοξο παρελθόν του αυτός ο υγιής ανταγωνισμός (γάτες Χατζηγιώργη να νιαουρίζουν σε ρυθμό πολεμικού εμβατηρίου εδώ ηχητικό εφέ).

Link to comment
Share on other sites

Εχμ... χαίρετε. Ομολογώ ότι την τελευταία περίοδο δεν παρακολουθώ το σχετικό με τους διαγωνισμούς τόπικ, οπότε έχω σίγουρα μείνει πίσω στα οργανωτικά και τους κανόνες... Ενημερώνω ωστόσο, μετά από παρότρυνση του Σκάνερ ότι...

 

...ότι υπάρχει μια παλιά παράδοση στο φόρουμ, ήδη από το 1996: o ετήσιος διαγωνισμός συγγραφής ανάμεσα

α) σε μένα, δηλ. ένα άνθρωπο νέο & ζωηρό (αν και αποφεύγω να μιλώ για τον εαυτό μου) και

β) γνωστό υπερήλικα από τη Χαλκίδα (για τον οποίο δεν θα κάνω άλλο σχόλιο, πλην του ότι ο διαγωνισμός αυτός γίνεται ουσιαστικά για χατήρι του, για να νιώθει ακμαίος και χρήσιμος)

 

Η διαγωνιστική περίοδος διανθίζεται από προσπάθειες του υπέργηρου να μειώσει το έργο μου και να προκαλέσει τη συμπάθεια των κριτών (μάλλον αποτυχημένα, κρίνοντας από το ότι προηγούμαι 14-3 αυτά τα 17 έτη...)

 

Το τελευταίο διάστημα είχαμε απορροφηθεί από άλλες ασχολίες και αμελήσαμε την ετήσια αντιπαράθεση. Θέλετε να ξέρετε... Εντάξει... είχαμε βουλιάξει σε καναπέ έχοντας ανάμεσά μας νεαρά φορουμίτισσα, απολαμβάνοντας οι τρεις μας... εχ... κάποια επεισόδια... που λάμβαναν χώρα... εμμ... κυρίως μπροστά μας... τέλος πάντων, μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό... «εφτά στις εννιά» φορές η ικανοποίησή μας ήταν περιορισμένη και μόνο δύο στις εννιά η ολοκλήρωση μας άφηνε ευχάριστα αισθήματα.

 

Είμαστε όμως έτοιμοι να αναπληρώσουμε το κενό με τη συντροφιά της νεαράς (για πρώτη φορά στον καθιερωμένο μας διαγωνισμό). Τα πάντα χρειάζονται κάποια στιγμή ανανέωση.

 

Αποφασίσαμε λοιπόν να προχωρήσουμε στον ετήσιο διαγωνισμό συγγραφής οι τρεις μας, πάνω σε θέμα που θα μας δώσει η Τρίλιαν (άλλη νεαρά φορουμίτισσα). Τα διηγήματα που θα προκύψουν θα είναι εφ, ενώ επιθυμία μας είναι οι μέρες των σχολικών διακοπών Πάσχα να είναι ανάμεσα στις μέρες συγγραφής -εφόσον είναι εφικτό. Αυτά είναι όσα έχουμε μεταξύ μας συμφωνήσει και βλέπουμε - θα κρίνουμε από τις αντιδράσεις.

Συγνώμη δηλαδή, εσείς βγάλατε νόημα από το ανωτέρω παραλήρημα; Πλην ορισμένων αθλίων και προσωπικών μπηχτών προς το άτομο μου, και γεγονότων που τα θυμάται όπως νομίζει ότι συνέβησαν, ο κατά φαντασίαν συγγραφεύς είναι ακατανόητος. Λυπάμαι κυρίως για την βιτριολική του διάθεση, που δείχνει ότι δεν σέβεται καν την παρουσία της τρίτης παίχτριας Tiessa, που μας τιμά με την συμμετοχή της, και εύχομαι να μην το μετανιώσει. Θα πρέπει να κάνω τα αδύνατα δυνατά να την προστατεύσω από την χωριάτικη συμπεριφορά του κυρίου Αλμπανόπουλου.

 

[Για να λέμε και καμιά αλήθεια… το write-off είναι βασικά ανάμεσα σε μένα και τη Βάσω. Είπαμε να τον παίξουμε κι εκείνον, από τη μια γιατί τον λυπηθήκαμε τον μπισμπίκι, συνοριζόμενοι επίσης «το μεγαλείο της πένας του» Φευ! Κάντε κι εσείς κουράγιο μαζί του.]

Edited by DinoHajiyorgi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες θρυλικές φορουμικές μονομαχίες αποτελούν παράδοση. Γεμίζουν τις κερκίδες (και τα ταμεία μας). Οι χορηγοί σκίζονται για ένα μικρούλι banner στο κέντρο της περιφέρειας της αρένας, για να φαίνεται καλά στις κάμερες. Όλοι έχουμε να κερδίσουμε κάτι απ' αυτό, γι' αυτό και θα βάλουμε τα δυνατά μας να σας βολέψουμε όσο καλύτερα μπορούμε.

 

Δυστυχώς, η περίοδος που ζήτησε ο Νίκος για την έναρξη του παιχνιδιού πέφτει ακριβώς στη μέση του προσεχή διαγωνισμού Τρόμου. Οπότε, προτείνω μία εκ των δύο λύσεων:

 

α. Ξεκινάτε τη συγγραφή στις αρχές Μαΐου και ανεβάζετε τις ιστορίες με τη λήξη του διαγωνισμού, που θα είναι περίπου 12 με 15 Μαΐου (ίσως και λιγάκι παραπάνω)

 

β. Αν θέλετε οπωσδήποτε να γράψετε μέσα στις διακοπές του Πάσχα, ορίστε την περίοδο συγγραφής, ανεβάστε τις ιστορίες σας, και θα δοθεί ένα χρονικό περιθώριο μετά το πέρας του διαγωνισμού για να την ψηφοφορία. Σ' αυτήν την περίπτωση ίσως να υπάρξει ένα μικρό πάγωμα του παιχνιδιού για κάποιες μέρες, λόγω του διαγωνισμού.

 

Αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη λύση, μπορούμε να τη συζητήσουμε.

 

Όσον αφορά τους Κανόνες του Παιχνιδιού: Απαγορεύονται τα χτυπήματα κάτω από τη μέση και οι αιματοχυσίες, μέχρι την έναρξη του Παιχνιδιού. Από εκεί και μετά, όλα επιτρέπονται. Κάθε είδους λεκτική υπονόμευση, άπλυτα που μπορούν να βγουν στη φόρα και προσωπικές αλληλοκατηγόριες, δύνανται να χρησιμοποιηθούν από τους Παίχτες για να μειώσουν τον εγωισμό των αντιπάλων τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, η νεαρή φορουμίτισσα -για μαρτύρα, Νίκο, πόσα σου έδωσα για να με αποκαλείς έτσι :)- δεν έχει αντίρρηση και μάλλον την βολεύει και το λίγο αργότερα, αλλά είδε τους δυο παλαίμαχους κυρίους εξαγριωμένους για αγώνα και φοβήθηκε πως αν δεν συμφωνήσει γρήγορα δεν θα την παίξουνε. Αλλά ας μιλήσουν και οι εμπνευστές και θα βάλει τα δυνατά της να γράψει όποτε αποφασίσουν.

Edited by Tiessa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΟΟΟΟΟΧΙ, μην το πάτε ένα μήνα μετάααα! Τώρα που ξύπνησαν οι Μεγάλοι Παλαιοί, θα τους ξανακοιμίσουμε επειδή είμαστε έξω από την τουριστική σεζόν; Μπισμπίκης vs Υπέργηρου, γύρος πρώτος (ΝΤΟΝΝΝΝΓΚ!). Ρίχτε!


Από εκεί και μετά, όλα επιτρέπονται. Κάθε είδους λεκτική υπονόμευση, άπλυτα που μπορούν να βγουν στη φόρα και προσωπικές αλληλοκατηγόριες, δύνανται να χρησιμοποιηθούν από τους Παίχτες για να μειώσουν τον εγωισμό των αντιπάλων τους.

...και εκσφενδονισμός γατιών Χαλκίδα-Ερμούπολη και τούμπαλιν, μέσω courier (τα έξοδα δικά μου).

Link to comment
Share on other sites

β. Αν θέλετε οπωσδήποτε να γράψετε μέσα στις διακοπές του Πάσχα, ορίστε την περίοδο συγγραφής, ανεβάστε τις ιστορίες σας, και θα δοθεί ένα χρονικό περιθώριο μετά το πέρας του διαγωνισμού για να την ψηφοφορία. Σ' αυτήν την περίπτωση ίσως να υπάρξει ένα μικρό πάγωμα του παιχνιδιού για κάποιες μέρες, λόγω του διαγωνισμού.

 

 

 
Aν κατάλαβα καλά, είναι εφικτό το ακόλουθο: Ξεκινάμε νωρίς (εξάλλου τον θέλουμε όλοι το χρόνο) μετά από μεταξύ μας συμφωνία. Μας λέτε πότε να ανεβάσουμε τις ιστορίες, μετά το τέλος του διαγωνισμού στον οποίο αναφέρεστε.
Edited by nikosal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

β. Αν θέλετε οπωσδήποτε να γράψετε μέσα στις διακοπές του Πάσχα, ορίστε την περίοδο συγγραφής, ανεβάστε τις ιστορίες σας, και θα δοθεί ένα χρονικό περιθώριο μετά το πέρας του διαγωνισμού για να την ψηφοφορία. Σ' αυτήν την περίπτωση ίσως να υπάρξει ένα μικρό πάγωμα του παιχνιδιού για κάποιες μέρες, λόγω του διαγωνισμού. 
 
Aν κατάλαβα καλά, είναι εφικτό το ακόλουθο: Ξεκινάμε νωρίς (εξάλλου τον θέλουμε όλοι το χρόνο) μετά από μεταξύ μας συμφωνία. Μας λέτε πότε να ανεβάσουμε τις ιστορίες, μετά το τέλος του διαγωνισμού στον οποίο αναφέρεστε.

 

Ναι, αυτό μπορεί να γίνει. Άλλωστε, ο επιπλέον χρόνος θα μετρήσει, σίγουρα, υπέρ της ποιότητας των ιστοριών. Οπότε, συμφωνήστε για το πότε θέλετε να ξεκινήσετε και ανεβάζετε τις ιστορίες με το που τελειώσει ο διαγωνισμός.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι παραπάνω από οκ να έχουμε το θέμα νωρίς-νωρίς, και να παραδώσουμε τα έργα, αργά-αργά. Καθώς κάποιοι σέρνουν το βήμα τους, μη τους χυθεί το χαμομηλάκι (όλοι κοιτούν προς Σύρο μεριά εδώ), και έταιροι γράφουν με κάποια, πως να το κάνουμε, ποιότητα, εχμ. Οπότε να μην αγχώνουμε το κορίτσι μας (οι γάτες μου σε ευχαριστούν για τις κροκέτες Βάσω), όλοι θα καθίσουμε και θα γράαααφουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι παραπάνω από οκ να έχουμε το θέμα νωρίς-νωρίς, και να παραδώσουμε τα έργα, αργά-αργά.

 

Μου φαίνεται ότι αυτό είναι και το πιο βολικό σενάριο.

Αν καταλαβαίνω καλά, έχουμε ένα deadline περίπου μέχρι τις 15 Μαΐου από τη στιγμή που θα δοθεί το θέμα, για να μην πέσουμε πάνω στον διαγωνισμό του τρόμου. Οπότε, το γοργόν και χάριν έχει με την ανακοίνωση του θέματος. :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, λοιπόν, το μόνο που μένει είναι να δώσει η Trilian το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα, άσχετα με την προθεσμία υποβολής των διηγημάτων, να επιτραπεί στους παλαίμαχους να αλληλοτσιγκλίζονται ηλεκτρονικώς, να σπάμε και πλάκα οι υπόλοιποι, καθότι έχουν επιδείξει μεγίστη εφευρετικότητα στο πείραγμα. Και οι εισπράξεις των εισιτηρίων να διατεθούν σε κροκέτες για τις γάτες.

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΧΕΤΑΙ...

 

ΤΟ ΤΡΙΠΛΟ WRITE-OFF

...που θα σπάσει τα νεύρα όλων!

 

Τρεις μονομάχοι

nikosal - DinoHajiyorgi - Tiessa

 

post-1004-0-17032300-1396556760.jpgpost-1004-0-71975600-1396556783.jpgpost-1004-0-81702300-1396556716.jpg

 

post-1004-0-12217500-1396556804.jpg

 

Θέμα sci-fi

 

Ένας νικητής!

Δύο στον πάτο!

 

ΣΥΝΤΟΜΑ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και, για όσους δεν κατάλαβαν, το ως άνω ποστ σημαίνει ότι η μασκότ μας έχει πλέον ξανά ίντερνετ κανονικό! Βίβα λος Τουίτηδες! Να εορταστεί το γεγονός με εβδομηνταδύο κανονιοβολισμούς από το Λυκαβηττό!

 

post-2372-0-87765400-1396558122.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και ήθελα και εγώ να συμμετάσχω...

Δεν πειράζει. Την επόμενη φορά...

Περιμένω με αγωνία να διαβάσω....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν τελείωσε καλά καλά ο διαγωνισμός Τρόμου και ο υποφαινόμενος έχει όρεξη για νέες συγγραφικές δοκιμασίες. Και με τόσα ενδιαφέρονται παιχνίδια, τόσους πειρασμούς, δεν είναι κι εύκολο να αντισταθώ... Ήδη τρέχει ένα επετειακό, αλλά γιατί να μην αυξηθούνε;
Υπάρχουν άλλοι ενδιαφερόμενοι;

Και για να το κάνω πιο θελκτικό, κανονική διαφήμιση:

                 * * *

Ακολουθεί συγγραφική διαφήμιση.

Αν είσαι σε περίοδο δημιουργικής ξηρασίας και ψάχνεις τρόπο να ξυπνήσεις την έμπνευση στο σκονισμένο μυαλουδάκι σου...

Αν είσαι στα μέσα του 4ου βιβλίου της επικής δεκαλογίας σου και θες να δραπετεύσεις, να ξελαμπικάρεις για λίγο "λογοτεχνικα" βρε παιδί μου...

Αν έχεις άπλετο ελεύθερο χρόνο, δεν ξέρεις πώς να τον διαχειριστείς και σου αρέσει και το γράψιμο...

 

Έλα εδώ και δήλωσε συμμετοχή στο επόμενο τηλεπαιχνίδι συγγραφικής δημιουργίας.

 

Τέλος διαφήμισης.

                 * * *

Για τη συγκεκριμένη περίοδο νομίζω θα είχα περισσότερη όρεξη για write off ή ατάκα κι επί τόπου, για όσους ενδιαφέρονται. :) Αν βρεθεί βέβαια και άτομο να διοργανώσει...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έπαιξα πρόσφατα, αλλά μετά από μια προτροπή νέου φίλου προσφάτως ψήνομαι πάρα πολύ να παίξω κάτι σε τρόμο. Από ό,τι κατάλαβα από το διαγωνισμό είναι και το ατού σου. Με παίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται σε παίζω... :p
Δεν έχω θέμα με το είδος, δηλαδή και για φαντασία, επιστημονική φαντασία ή τρόμο θα είχα όρεξη, αλλά προφανώς ό,τι θέλεις κι εσύ (εντάξει αρκεί να μην είναι πολύ εξειδικευμένο (τύπου μυθολογία του κθούλου, που είμαι ολίγον τι άσχετος)).

Οπότε μένει να βρούμε άτομο για πρόλογο ή εικόνα... Έχεις κάποια προτίμηση σε παιχνίδι;

Edited by Morfeas
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα ψηνόμουν να παίξω, αν τρέξει κάτι στο είδος. Με παίζετε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ήθελα να παίξω, αλλά βλέπω μαζεύτηκε λαός! Να δώσω darkερή εικόνα τουλάχιστον;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ναι μαζεύτηκε! Βέβαια εγώ δεν έχω θέμα και να ανοίξει η παρέα...
Και για τη σκοτεινή εικόνα, εφόσον προς τρόμο βλέπω να πηγαίνει, είμαι μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θέλω να παίξω, αλλά ευχαρίστως σας δίνω εικόνα, ατάκα ή εισαγωγή. Θέλετε να γράψετε ρομαντική κομεντί αν κατάλαβα καλά ή όχι; :devil2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μέσα για τα πάντα. Τώρα για τον αριθμό των παικτών θα μας αναλάβει ένας μοντεράτορας σε κάποια φάση και θα μας πει, φαντάζομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα άπτεται των ενδιαφερόντων μου, I may indulge, too!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι μαζευτήκατε αρκετοί (4 για να γράψουν και 2 για να δώσουν πρόλογο ή ατάκα/εικόνα) οπότε θα σας αφήσω να διαλέξετε αν προτιμάτε να παίξετε όλοι μαζί ή σε ομάδες των 2. 

 

Μορφέα, Nienor, DinMacXanthi και Γιώργο διαλέξτε αν προτιμάτε να παίξετε σε ομάδες ή όλοι μαζί, τι παιχνίδι/α θα παίξετε και καθώς ο Adicto και ο Drake Remore έχουν προσφερθεί να δώσουν πρόλογο ή ατάκα/εικόνα αποφασίστε ποιος θα κάνει τι και ξεκινάμε.  :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..