Jump to content

Project 13: 13 συγγραφείς τρόμου μέχρι το τέλος του 2013


Nihilio
 Share

Recommended Posts

[1)Stephen King - Νεκροταφίο ζώων
2)Dean Koontz - Μοχθηρό φεγγάρι(πρώτη επαφή)
3)Clive Barker - Καμπάλ(πρώτη επαφή)

4)Jack Ketchum - Νεκρή Σαιζόν
5)H.P. Lovecraft - Ο Τρόμος του Ντανγουιτς(πρώτη επαφή)
6)Joe Hill - Ο Κερασφόρος
7)E.A. Poe - Το πηγάδι και το εκρεμμές (να αποφασίσω να το τελειώσω)
8)Graham Masterton - Ο άρχοντας του ψεύδους (πρώτη επαφή)
9)William Peter Blatty - Ο εξορκιστής (πρώτη επαφή)

10)Richard Matheson -Ζωντανός Θρύλος ή το Στοίχειωμα(πρώτη επαφή)
11)Δημήτρης Δραγούνης - Η έπαυλη (πρώτη επαφή)
12)Αβραάμ Καούα -Το ασήμι που ουρλιάζει. (πρώτη επαφή)

13)Peter Straub - Στο σκοτεινό δωμάτιο

 

To ασήμι που ουρλιάζει

 

Ένας συλλέκτης ταινιών τρόμου βρίσκεται δολοφονημένος, κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες.Το φόνο, εκτός απο την αστυνομία, ερευνά και η Πανδώρα Όρμοντ, η οποία σχετίζεται με τα παραφυσικά γεγονότα.Μετά το φόνο όμως, συμβαίνουν ορισμένοι μαζικοί θάνατοι, που μοιάζουν με αντιγραφή σκηνών από ταινίες τρόμου.

 

Εξαιρετικό βιβλίο, το οποίο συνδυάζει σχεδόν όλα τα τέρατα του κινηματογράφου με τέλειο τρόπο, χωρίς να το κάνει να φαίνεται βιατικό ή κάτι τέτοιο.Πολύ ευχάριστο ανάγνωσμά, ειδικά για τους φαν των ταινιών τρόμου, το οποίο θα μπορούσε άνετα να συγκριθεί με βιβλία αριστουργήματα του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω κάποια βιβλία, για τελευταία φορά ελπίζω:

 

01. Στίβεν Κινγκ - Μίζερι
02. Τζον Α. Λίντκβιστ - Άσε το κακό να μπει (πρώτη επαφή)
03. Σκοτ Σμιθ - Τα ερείπια (πρώτη επαφή)
04. Πίτερ Μπέντσλεϊ - Τα σαγόνια του καρχαρία (πρώτη επαφή)
05. Άλτζερνον Μπλάκγουντ - Οι Ιτιές (πρώτη επαφή)
06. Σάρα Λάνγκαν - Ο φύλακας (πρώτη επαφή)
07. Τζακ Κέτσαμ - Δικαίωμα στη ζωή
08. Στιβ Άλτεν - Μεγ (πρώτη επαφή)
09. Τζο Χιλ - Φαντάσμα του 20ου αιώνα (πρώτη επαφή)
10. Γκράχαμ Μάστερτον - Το Μανιτού
11. Άμπρααμ Μέριτ - Οι κούκλες της μαντάμ Μάντιλιπ
12. Ρέι Μπράντμπερι - Κάτι κολασμένο έρχεται προς τα δω
13. Τσακ Πόλανικ - Είμαστε όλοι στοιχειωμένοι
Link to comment
Share on other sites

01. Στίβεν Κινγκ - Μίζερι

02. Τζον Α. Λίντκβιστ - Άσε το κακό να μπει (πρώτη επαφή)

03. Σκοτ Σμιθ - Τα ερείπια (πρώτη επαφή)

04. Πίτερ Μπέντσλεϊ - Τα σαγόνια του καρχαρία (πρώτη επαφή)

05. Άλτζερνον Μπλάκγουντ - Οι Ιτιές (πρώτη επαφή)

06. Σάρα Λάνγκαν - Ο φύλακας (πρώτη επαφή)

07. Τζακ Κέτσαμ - Δικαίωμα στη ζωή

08. Στιβ Άλτεν - Μεγ (πρώτη επαφή)

09. Τζο Χιλ - Φαντάσμα του 20ου αιώνα (πρώτη επαφή)

10. Γκράχαμ Μάστερτον - Το Μανιτού

11. Άμπρααμ Μέριτ - Οι κούκλες της μαντάμ Μάντιλιπ

12. Ρέι Μπράντμπερι - Κάτι κολασμένο έρχεται προς τα δω

13. Τσακ Πόλανικ - Είμαστε όλοι στοιχειωμένοι

 

Τζακ Κέτσαμ - Δικαίωμα στη ζωή

 

Πρόκειται για μια μεγάλη σε μέγεθος νουβέλα και όχι για μυθιστόρημα, γι'αυτό και η ελληνική έκδοση έχει και δυο ιστορίες μπόνους στο τέλος, για να μείνει πιο χορτασμένος ο αναγνώστης. Είναι το πέμπτο βιβλίο του Τζακ Κέτσαμ που διαβάζω, μετά το Κορίτσι της διπλανής πόρτας, τη Νεκρή σαιζόν, το Red και το Κρυφτό, και πιάνει την τέταρτη θέση, μιας και σαφώς είναι πιο αδύναμο από τα τρία πρώτα αλλά λίγο καλύτερο από το Κρυφτό. Η ιστορία είναι απλή και βασίζεται σε αληθινά γεγονότα, ένα ζευγάρι απήγαγε έξω από μια κλινική εκτρώσεων την Σάρα Φόστερ, η οποία είχε ραντεβού με έναν γιατρό για να κάνει έκτρωση, μιας και έμεινε έγκυος χωρίς να το θέλει και μάλιστα σε μια παράνομη σχέση με έναν παντρεμένο. Στα χέρια των απαγωγέων, του σαδιστή και ανώμαλου Στίβεν και της Καθ, της υποταγμένης γυναίκας του, θα ζήσει πολύ δύσκολες στιγμές με βασανιστήρια και "πλύση εγκεφάλου" για μια Οργάνωση που θα την κυνηγάει παντού αν ξεφύγει... Εννοείται ότι υπάρχουν σκληρές, σπλάτερ σκηνές, αλλά όχι ιδιαίτερα πολλές, οι περιγραφές φυσικά δεν έχουν περικοπές και λογοκρισίες, αλλά δεν ένιωσα αυτό που ένιωσα με τα δυο κλασικά σπλάτερ του Κέτσαμ, δεν είχε βάθος στην ιστορία και τους χαρακτήρες, ώστε να ενδιαφερθώ τόσο πολύ. Επίσης το τέλος μου φάνηκε κάπως απότομο. Φυσικά η γραφή ήταν για ακόμα μια φορά πάρα πολύ καλή και η ατμόσφαιρα σκοτεινή. Οπωσδήποτε είναι ένα καλό βιβλίο που προτείνεται, αλλά αν έχεις διαβάσει Κορίτσι και Νεκρή σαιζόν, τότε όλα τα υπόλοιπα σου φαίνονται παραμύθια. Α, παραλίγο να το ξεχάσω, οι δυο ιστοριούλες στο τέλος, το Γενναίο κορίτσι και το Επιστρέφει, ήταν σύντομες και καλογραμμένες, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο όμως. Η ελληνική έκδοση σαφώς πολύ όμορφη, με καλό σχεδιασμό και πάρα πολύ καλή μετάφραση του Count Baltar και τα 7-7.5 ευρώ που θα δαπανήσει κανείς πλέον για να την αποκτήσει δεν είναι πολλά. 7/10

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι το πέμπτο βιβλίο του Τζακ Κέτσαμ που διαβάζω, μετά το Κορίτσι της διπλανής πόρτας, τη Νεκρή σαιζόν, το Red και το Κρυφτό, και πιάνει την τέταρτη θέση, μιας και σαφώς είναι πιο αδύναμο από τα τρία πρώτα αλλά λίγο καλύτερο από το Κρυφτό.

Δεν είναι καλό το Κρυφτό??

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι το πέμπτο βιβλίο του Τζακ Κέτσαμ που διαβάζω, μετά το Κορίτσι της διπλανής πόρτας, τη Νεκρή σαιζόν, το Red και το Κρυφτό, και πιάνει την τέταρτη θέση, μιας και σαφώς είναι πιο αδύναμο από τα τρία πρώτα αλλά λίγο καλύτερο από το Κρυφτό.

Δεν είναι καλό το Κρυφτό??

 

 

Σαν βιβλίο γενικά καλό είναι, αλλά σε σχέση με τα υπόλοιπα βιβλία του Κέτσαμ σαφώς και είναι κατώτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το κρυφτο εχει δυο καλα μισα που δεν κολλανε ομως καλα μεταξυ τους. Προσωπικα το πριτιμω απο το δικαιωμα στη ζωη, αλλα ειναι υποκειμενικο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Τζακ Κέτσαμ - Δικαίωμα στη ζωή

 

Πρόκειται για μια μεγάλη σε μέγεθος νουβέλα και όχι για μυθιστόρημα, γι'αυτό και η ελληνική έκδοση έχει και δυο ιστορίες μπόνους στο τέλος, για να μείνει πιο χορτασμένος ο αναγνώστης.

Αφού ευχαριστήσω για τα εύσημα, να πω ότι οι δύο ιστορίες δεν είναι μπόνους στην ελληνική έκδοση. Έγινε αναπαραγωγή της κανονικής αμερικανικής, η οποία επίσης τις περιλαμβάνει.

 

Τώρα σε θέματα γούστου, να πω ότι εμένα προσωπικά, το ψυχογράφημα που γίνεται μέχρι να φτάσουμε στην καθαυτό σκηνή της απαγωγής ανεβάζει κατά πολύ το βιβλίο, και με έκανε να μη θεωρώ ότι οι χαρακτήρες δεν είχαν βάθος. Κατ' εμέ, έχουν και παραέχουν. Αλλά είπα, γούστα.

 

Όπως γούστα είναι και ότι θεωρώ το "Επιστρέφει" ένα από τα καλύτερα διηγήματα που έχω διαβάσει. Είναι και σε τι φάση, βέβαια, σε βρίσκει το καθετί σαν το διαβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1) Stephen King- Σάλεμς Λοτ
2) Jonathan Carroll- Η φωνή της σκιάς μας
3) S.P.Somtow- Ματωμένο Φεγγάρι
4) Graham Masterton- Δαιμονισμένη Ταξιαρχία
5) H.P. Lovecraft- Ο τρόμος του Ντάνγουιτς

6) Richard Matheson- Ζωντανός θρύλος
7) Dean Koontz- Όσα ξέρει η νύχτα
8) Jack Ketchum- Κρυφτό
9) Clive Barker- Hellraiser
10) Poppy Z. Brite- Θεσπέσιο Πτώμα
11) Mary Shelley- Φρανκενστάιν
12) Herbert James- Άλλοι
13) Jay Anson- Τρόμος στην Αμίτιβιλ
 

Υ.Γ. Για όλους ισχύει η πρώτη επαφή εκτός του Stephen King.

 

11) Herbert James- Άλλοι (7/10)

Ενδιαφέρον βιβλίο που γνώμη μου είναι ότι δεν απογοητεύει αλλά και δεν εντυπωσιάζει. Η αλήθεια είναι πως το περίμενα λίγο πιο τρομακτικό, αλλά, οκ, ήταν αρκετές οι σκηνές τρόμου. Το γράψιμο του Herbert είναι μάλλον καλό. Περισσότερο απ' όλα απόλαυσα τις τελευταίες σελίδες, ειδικά εκείνο το flash back. Καλό βιβλίο, αλλά σίγουρα δεν πρόκειται για must read.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Δράκουλας - Bram Stoker
2) Nocturary - Thomas Ligotti
3) Το καταραμένο παιχνίδι - Clive Barker
4) Where the summer ends - Karl Edward Wagner
5) Τhe throne of bones - Brian McNaughton
6) The howling man - Charles Beaumont

7) Demons by daylight - Ramsey Campbell
8) Necromancies and netherworlds - Darrell Schweitzer
9) Νυχτερινή βάρδια - Stephen King
10) From the heart of darkness - David Drake
11) Night terrors - E. F. Benson

12) The wolf's hour - Robert McCammon

 

Το καταραμένο παιχνίδι - Clive Barker: ένας κατάδικος παίρνει αναστολή και προσλαμβάνεται ως σωματοφύλακας του εκατομμυριούχου Γουάιτχεντ που έχει κάνει ένα είδος συμφωνίας με ένα μυστηριώδες πλάσμα που ακούει στο όνομα Μαμούλιαν και διαθέτει υπερφυσικές δυνάμεις. Ο Μαμούλιαν θέλει να πάρει τον Γουάιτχεντ μαζί του στην Κόλαση αλλά ο τελευταίος δεν έχει καμία όρεξη να τον συνοδεύσει. Το βιβλίο έχει αρκετές δυνατές σκηνές -πχ η εναρκτήρια σκηνή στην Βαρσοβία- αλλά σε πολλά σημεία με κούρασε. Για παράδειγμα, οι διάλογοι μεταξύ του Μάρτι και της κόρης του Γουάιτχεντ με ταλαιπώρησαν αρκετά. Ο Μπάρκερ πάντως έχει χάρισμα στο να περιγράφει σκηνές αποσύνθεσης και αχρειότητας, ενώ ο χαρακτήρας του Ξυραφοφάγου είναι πραγματικά εφιαλτικός. Σε γενικές γραμμές ενδιαφέρον βιβλίο αλλά έχοντας διαβάσει τα Βιβλία του Αίματος είχα υψηλότερες απαιτήσεις που τελικά δεν ικανοποιήθηκαν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
1) Stephen King, Σάλεμ'ς Λοτ
2) Το ημερολόγιο της Έλινορ Ντρουζ.
3) Adam Roberts, I am Scrooge 
4) Paul Feval, η πόλη των Βαμπίρ
5) Peter Straub, Koko
6) Anne Rice, Μέμνοχ ο διάβολος
7) Brian Lumley Psychomech ή το Νεκροσκόπο
8) James Herbert , Οι Άλλοι
9) Bentley Little, Αποκάλυψη
10) Νικολάι Γκόγκολ, Οι πεθαμένες ψυχές.
11) Ramsey Campbell, Κραυγή από την κόλαση
12) Patric Somtow, το Ματωμένο Φεγγάρι
13) Αβραάμ Κάουα, Νεκρό Δέρμα

Και τέσσερα fill-up:

1) Trapped-Παγιδευμένοι, Αντώνης Τουμανίδης
2) Teatro Grotesco, Thomas Ligotti
3) Τραμ 1852, Edward Lee
4) Γένεσις 1:26, Lucas Marmaduke

Link to comment
Share on other sites

1. Το υφαντό του Βαμπίρ, Suzy McKee Charnas

2. Η πόλη των Βαμπίρ, Paul Feval

3. Ανάμεσα, Π.Μ. Ζερβός

4. Νεκρό δέρμα, Αβραάμ Κάουα

5. Angel o Darkness, Charles de Lint

6. Γκόλεμ, Γκούσταβ Μέιρινκ

7. Camera Obscura, Σταμάτης Λαδικός

8. ΕΛΟΣ, Πέτρος Τσαλπάτουρος

9. Απόκρημνος χρόνος, Περικλής Μποζινάκης

10. Σπίτι από φύλλα, Mark Danielewski

11.Κοκό, Peter Straub

12.Καμπάλ- η Γενιά της Νύχτας, Clive Barker

13. Άλλοι, James Herbert

 

και ένα ακόμη

Σκοτεινό φάσμα, Graham Masterton

 

Τελικά, μπορεί και να μου βγει αυτό το πρότζεκτ.

 

Μερικά σχόλια για τους Άλλους εδώ: http://community.sff.gr/topic/14894-50-βιβλία-για-το-2013/?p=250371

Link to comment
Share on other sites

1) Το κορίτσι της διπλανής πόρτας - Jack Ketchum

2) Γουέντιγκο - Algernon Blackwood
3) Το ασήμι που ουρλιάζει - Αβραάμ Κάουα (πρώτη επαφή)
4) Μάτια - Jesus Ignacio Aldapuerta (πρώτη επαφή)
5) Η νεράιδα των δοντιών - Graham Joyce
6) Αρμαγεδδών - Graham Masterton
7) Λάμψη - Stephen King

8)Ζόμπι στην Ισλανδία - Nana Arnadottir (πρώτη επαφή)
9)Το δαιμόνιο της γραφής - Ειρήνη Μαντά (πρώτη επαφή)

 

 

 Ζόμπι στην Ισλανδία – Νανά Αρναντόττιρ: Με στενοχώρησε αυτό το βιβλίο. Δεν μου άρεσε από διάφορες απόψεις.

-Αρχικά, η ίδια η ιστορία ήταν ένα τυπικό δείγμα επιβίωσης μιας ομάδας (νεαρών και έφηβων) ατόμων σε μια επιδημία ζόμπι, και τίποτα παραπάνω. Η πλοκή ήταν στοιχειώδης και, όπως μου φάνηκε, ήταν μάλλον υπερβολικά επηρεασμένη από το Night of the living dead και το Dawn of the dead (το τρομερό ριμέικ του Zack Snyder (2004), γιατί το άλλο, του θεού, έχω χρόνια να το δω).

-Γούστα είναι αυτά, αλλά για μένα η γραφή παρέμεινε καρφωμένη στη μετριότητα. Νομίζω ότι δεν υπήρξε κανένα σημείο στο κείμενο που να ξεπέρασε αυτό το επίπεδο. Είχε λίγες, γρήγορα δοσμένες εικόνες και μανιασμένη επανάληψη του ονόματος της κεντρικής ηρωίδας (που λέγεται Μπάρμπαρα και σε κάποια φάση μάλιστα ακούει και την γνωστή ατάκα).

-Ταχύτητα: Τουλάχιστον πήγε γρήγορα. Προφανώς έχει να κάνει με τους πολλούς διαλόγους και την απουσία περιγραφών.

-Τρόμος: Όχι. (για ένα μεγάλο διάστημα, όταν οχυρώνονται στο σπίτι, εκλείπει σχεδόν ολοκληρωτικά)

-Χαρακτήρες: Κι εδώ δεν υπήρξε κάτι που να με κερδίσει. Ιδιαίτερα αρνητική εντύπωση μου έκανε ο χαρακτήρας της 16χρονης αδερφής της ηρωίδας. Η συγγραφέας προσπαθεί να την κάνει να φαίνεται αλλοπρόσαλλο άτομο, αλλά τελικά καταλήγει να την κάνει να φαίνεται ψεύτικη.

-Κάπου στη μέση, για κανένα πεντασέλιδο, όταν βλέπουμε την εξάπλωση της επιδημίας μέσω αναρτήσεων στο fb, το βιβλίο κέρδισε την προσοχή μου, αλλά αμέσως μετά την ξαναέχασε. Γι’ αυτό το ατυχές συμβάν (εκτός φυσικά από τα προηγούμενα που ανέφερα) ευθύνεται και η συχνή αναφορά ισλανδικών λέξεων με κάνα-δυο φωνήεντα και άπειρα σύμφωνα, οι οποίες ήταν λες και βρίσκονταν εκεί για να με εμποδίζουν να μπαίνω στην ιστορία :) :) . Ωστόσο, υπήρχε όντως λόγος για τη χρήση των συγκεκριμένων λέξεων, αφού η συγγραφέας παρέχει (με μορφή υποσημειώσεων) γενικότερες πληροφορίες για την Ισλανδία (από ονόματα διαφόρων σπεσιαλιτέ και το ποια είναι η νόμιμη ηλικία για να πίνει κανείς αλκοόλ, μέχρι το ποια είναι η γνωστότερη καντίνα της χώρας). Ούτε εδώ όμως έμεινα ευχαριστημένος, για τον απλούστατο λόγο ότι εγώ ήθελα να διαβάσω μια ιστορία τρόμου κι όχι να μάθω πότε χτίστηκε το αεροδρόμιό της Ισλανδίας. Οπότε, οι υποσημειώσεις (σε συνδυασμό με τις δυσπρόφερτες ισλανδικές λέξεις) με πέταγαν έξω.

Κάνα-δυο τελευταία:

-Υποτίθεται ότι, εδώ και καιρό, η εικοσάχρονη ηρωίδα παίζει με τον πατέρα της ένα σενάριο επιβίωσης για την περίπτωση μιας φανταστικής ζομποεπιδημίας, πράγμα που σημαίνει ότι οι δυο τους μαζεύουν χωρίς λόγο τρόφιμα στο υπόγειο του σπιτιού (όπου έχουν εγκαταστήσει και μια γεννήτρια), εκπαιδεύονται στη χρήση όπλων και αθλούνται τακτικά(!), ώστε να είναι σε φόρμα. Και μετά ξεσπάει η πραγματική επιδημία. Οκ, δεν γινόταν να έρθουν τα πράγματα πιο βολικά. Άκου παίζουν ένα σενάριο επιβίωσης σε περίπτωση επιδημίας ζόμπι… δλδ μια κλασική πυρηνική καταστροφή τους χάλαγε;

-Η σεξουαλική σκηνή (και τα περί αυτής), μου φάνηκε εντελώς φυτεμένη, έτσι για να μπει και λίγο σεξ στη συνταγή.

-Εν κατακλείδι, για να αστειευτώ και λίγο, θα έπρεπε να τα καταλάβω όλα από τη φωτογραφία της συγγραφέως κι από το γεγονός ότι ένας από τους πρωταγωνιστές της ιστορίας φοράει μπλούζα HIM.   :lol:  :lol:  :lol:

 

Όπως το βλέπω, κι από τη στιγμή που μάλλον άγνωστη είναι η τύπισσα (επομένως υπάρχει έτσι κι αλλιώς αυξημένο ρίσκο στην συγκεκριμένη έκδοση), το βιβλίο της καταλαμβάνει εντελώς αναίτια τη θέση όπου θα μπορούσε να βρίσκεται η δουλειά ενός Έλληνα (ή και όχι) συγγραφέα ιστοριών τρόμου. Δεν θα ήταν καθόλου δύσκολο να βρεθεί κάτι καλύτερο.

Προσωπικές μου απόψεις πάντα.

 

 

 

 

Το Δαιμόνιο της γραφής – Ειρήνη Μαντά: Την άνοιξη είχα την τύχη να γνωρίσω από κοντά την Ειρήνη, μέσα από το σεμινάριο (για την γοτθική λογοτεχνία) της ars nocturna, με τον Περικλή Μποζινάκη. Η εντύπωση που σχημάτισα ήταν ότι πρόκειται για μια διαβασμένη συγγραφέα που δείχνει να έχει βρει το στυλ της, κι η οποία μπορεί να χειριστεί πολύ καλά τον λόγο, ώστε να μεταδώσει στον αναγνώστη τις ιδέες της (που, τουλάχιστον όπως παρουσιάστηκαν στο σεμινάριο, έμοιαζαν να κλίνουν προς ένα είδος σκοτεινού, έντονα παράδοξου φάντασι – αν και δεν το έχω και πολύ με το είδος, οπότε δεν ξέρω πόσο έγκυρο είναι το συμπέρασμά μου).

-Λοιπόν, το δαιμόνιο της γραφής ήταν για μένα η ευχάριστη έκπληξη του καλοκαιριού. Κατάφερε να με κρατήσει με την ίδια ένταση ως το τέλος, χωρίς να αισθανθώ σημεία στα οποία να χάνω το ενδιαφέρον μου.

-Πολύ καλογραμμένο. Ο λόγος με εντυπωσίασε, κι αυτό παρά το γεγονός ότι α)το στυλ της Ειρήνης δεν είναι η πρώτη μου προτίμηση και β)ότι λόγω του σεμιναρίου ήξερα από την αρχή ότι θα διαβάσω κάτι με καλό λόγο. Πολλά μπράβο γι’ αυτό.

-Η ιστορία είχε έναν ρυθμό που, αν και δεν ανέβαζε τρελές ταχύτητες, ούτε έφτανε σε εκρηκτικές κορυφώσεις, ωστόσο είχε μια εκπληκτική σταθερότητα που έκανε τις σελίδες να γυρνάνε από μόνες τους.

-Ο τρόμος ήταν πίσω κατά τη γνώμη μου. Από την άλλη, έμοιαζε σαν να μην ήταν αυτός ο βασικός σκοπός της ιστορίας. Η προσοχή έμοιαζε να είναι πολύ περισσότερο εστιασμένη στην ακραία διαταραγμένη σχέση που αναπτύσσεται ανάμεσα στη Σόνια Γκρην και τον Λάβκρατφτ, παρά στον υπερφυσικό παράγοντα (όπως και όπου αυτός παρουσιάζεται ή υπονοείται).

-Τελειώνοντας, να πω ότι αν και το Δαιμόνιο της Γραφής προσεγγίζει ένα χιλιοχρησιμοποιημένο θέμα, ωστόσο το κάνει αυτό κοιτάζοντας το έργο και τη ζωή του Λ από μια φρέσκια οπτική γωνία, που δίνει σίγουρα αρκετούς πόντους πρωτοτυπίας στο γνωστό και μη εξαιρετέο υλικό.

 

Σοβαρό βιβλίο. Μάλλον προτείνεται και σε μη χοροράδες που παρ’ όλ’ αυτά γνωρίζουν πέντε-δέκα πράγματα για τον Λάβκραφτ.

 

 

 

edit: ορθογραφικό

Edited by dagoncult
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή προσθήκη

 

1. Το υφαντό του Βαμπίρ, Suzy McKee Charnas

2. Η πόλη των Βαμπίρ, Paul Feval

3. Ανάμεσα, Π.Μ. Ζερβός

4. Νεκρό δέρμα, Αβραάμ Κάουα

5. Angel o Darkness, Charles de Lint

6. Γκόλεμ, Γκούσταβ Μέιρινκ

7. Camera Obscura, Σταμάτης Λαδικός

8. ΕΛΟΣ, Πέτρος Τσαλπάτουρος

9. Απόκρημνος χρόνος, Περικλής Μποζινάκης

10. Σπίτι από φύλλα, Mark Danielewski

11.Κοκό, Peter Straub

12.Καμπάλ- η Γενιά της Νύχτας, Clive Barker

13. Άλλοι, James Herbert

 

και δύο ακόμη (το ένα μου το θύμησε το ποστ του dagoncult)

Σκοτεινό φάσμα, Graham Masterton

Το δαιμόνιο της γραφής, Ειρήνη Μαντά

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας

 

Θα μπώ και εγώ στην τρομακτική παρέα σας με τα παρακάτω:

 

1) Κερασφόρος - Joe Hill

2) Το στοίχειωμα - Richard Matheson

3) Ρέκβιεμ - Graham Joyce 

4) Μίζερι - Stephen King

5) Ο υπηρέτης των οστών - Ann Rice

6) Λούντβιχ - Leslie Kenton

7) Ιμάντζικα - Clive Barker

8) Το διαμέρισμα της Οδού Πατησίων - Μάρω Τριανταφύλλου

9) Η κυρά του σκοταδιού - Fritz Leiber

10) Νεκρή Σαιζόν - Jack Ketchum

11) Αποκάλυψη - Bentley Little

12) Παλούκι στην καρδιά - Richard Laymon

13) Κραυγή από την κόλαση - Ramsey Campbell

Edited by Airbourne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

01. Στίβεν Κινγκ - Μίζερι

02. Τζον Α. Λίντκβιστ - Άσε το κακό να μπει (πρώτη επαφή)

03. Σκοτ Σμιθ - Τα ερείπια (πρώτη επαφή)

04. Πίτερ Μπέντσλεϊ - Τα σαγόνια του καρχαρία (πρώτη επαφή)

05. Άλτζερνον Μπλάκγουντ - Οι Ιτιές (πρώτη επαφή)

06. Σάρα Λάνγκαν - Ο φύλακας (πρώτη επαφή)

07. Τζακ Κέτσαμ - Δικαίωμα στη ζωή

08. Στιβ Άλτεν - Μεγ (πρώτη επαφή)

09. Τζο Χιλ - Φαντάσμα του 20ου αιώνα (πρώτη επαφή)

10. Γκράχαμ Μάστερτον - Το Μανιτού

11. Άμπρααμ Μέριτ - Οι κούκλες της μαντάμ Μάντιλιπ

12. Ρέι Μπράντμπερι - Κάτι κολασμένο έρχεται προς τα δω

13. Τσακ Πόλανικ - Είμαστε όλοι στοιχειωμένοι

 

Τζον Α. Λίντκβιστ - Άσε το κακό να μπει

 

Πρώτο σουηδικό και γενικά σκανδιναβικό βαμπιροβιβλίο που διαβάζω και πραγματικά έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Στο φόρουμ μόνο καλά λόγια έχω ακούσει για το βιβλίο αλλά και στις γνωστές βιβλιοφιλικές ιστοσελίδες που οι χρήστες βαθμολογούν με άριστα το πέντε, τα πηγαίνει πάρα πολύ καλά. Μιλάμε για ένα βιβλίο που έχει γίνει δυο φορές ταινία, μια στα σουηδικά και μια στα αμερικάνικα, και με τις δυο ταινίες να είναι ανάλογης ποιότητας με το βιβλίο. Και κάτι άλλο αξιοπρόσεκτο: Είναι το πρώτο βιβλίο του συγγραφέα, αν είναι δυνατόν! Όσον αφορά την ιστορία, τοπίο δράσης είναι ένα προάστιο της Στοκχόλμης, στο οποίο ζει ο δωδεκάχρονος Όσκαρ, ένα παιδί που δέχεται συχνές επιθέσεις (λεκτικές και σωματικές) από συγκεκριμένους συμμαθητές του στο σχολείο, χωρίς να αντιδρά ιδιαίτερα. Ζει με την μητέρα του σε ένα μουντό συγκρότημα πολυκατοικιών. Εκεί θα γνωριστεί με ένα παράξενο κορίτσι, την Έλι, που την βλέπει μόνο τα βράδια, καταλαβαίνοντας ότι κάτι τρέχει μ'αυτήν, μιας και φοράει ελαφριά ρούχα ενώ έξω κάνει ψόφο, μπορεί και πηδάει από αρκετά μεγάλο ύψος, μπορεί και βλέπει άνετα στο σκοτάδι και ούτω καθεξής. Αλλά φυσικά δεν σκέφτεται ότι το κορίτσι είναι βαμπίρ. Και συγκεκριμένα διακοσίων ετών! Ύστερα θ'αρχίσουν διάφοροι φρικιαστικοί φόνοι και ο Όσκαρ δεν θ'αργήσει να καταλάβει. Αλλά η Έλι είναι η καλύτερή του φίλη... Μου θύμισε έντονα Στίβεν Κινγκ στα καλύτερα του, πράγμα πολύ θετικό για μένα. Σε όσους δεν άρεσε και τόσο πολύ το βιβλίο, είναι επειδή ήθελαν να μάθουν περισσότερα πράγματα για την Έλι και το παρελθόν της και να δούνε περισσότερες σπλάτερ σκηνές, και όχι να βλέπουν τις ζωές χαρακτήρων που είχαν σχέση με την Έλι και τον Όσκαρ. Να σας πω την αλήθεια, εμένα οι σκηνές δράσης μου φάνηκαν αρκετές και ικανοποιητικές, άλλωστε δεν θα μου άρεσε να βλέπω μόνο αίμα και χυμένα εντόσθια, αλλά και λίγο βάθος στους χαρακτήρες και μουντή ατμόσφαιρα και μπόλικο σασπένς και αγωνία για την συνέχεια. Μου άρεσε πολύ έτσι όπως ήταν γραμμένη η ιστορία, οι χαρακτήρες στην πλειοψηφία τους μου φάνηκαν ενδιαφέροντες και συμπάθησα ιδιαίτερα τον μικρό Όσκαρ που είχε να αντιμετωπίσει κάτι κωλόπαιδα αλλά και την μοναξιά του. Η γραφή του Λίντκβιστ εξαιρετική, ευκολοδιάβαστη, καθημερινή, με ωραίες περιγραφές και πειστικούς διαλόγους. Το τέλος της ιστορίας, αν και κάπως γρήγορο, αρκετά δυνατό και μ'έκανε να αναφωνήσω "Άντε μπράβο!". Σίγουρα θα υπάρχουν και κάποιες ατέλειες, άλλωστε κανένα βιβλίο δεν είναι τέλειο, όμως δέθηκα τόσο πολύ με την ιστορία και τους χαρακτήρες, που δεν μπορώ παρά να του βάλω ένα δεκάρι. Προτείνεται σε όλους τους λάτρεις της καλής λογοτεχνίας τρόμου, που παράλληλα θέλουν να γνωρίσουν και μια άλλη χώρα πέραν των Ηνωμένων Πολιτειών και της Αγγλίας... Όσοι δεν το έχετε, μπορείτε να το αγοράσετε με λίγο παραπάνω από 7 ευρώ στην Πολιτεία. Πραγματικά, πολύ λίγα για την ευχαρίστηση που προσφέρει...

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο ταινιες ηταν μιεχ. Στην Αμερικανικη ελειπε παντελως η μεγαλη ανατροπη του τελους, στη Σουηδικη την εχανες αν ανοιγοκλεινες τα ματια σε λαθος σημειο (και λειπει ολοκληρο φλασμπακ γιατι ο σκηνοθετης δεν ηθελε να δειξει... τη σφαγη ενος γουρουνιου)

 

Επισης η Σουιδικη θεωρειται κορυφαια ταινια τρομου και σινεφιλ μαλλον επειδη εχει καταπληκτικα πλανα χιονιου, κακογυρισμενους φονους και τραγικες cgi γατες...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο ταινιες ηταν μιεχ. Στην Αμερικανικη ελειπε παντελως η μεγαλη ανατροπη του τελους, στη Σουηδικη την εχανες αν ανοιγοκλεινες τα ματια σε λαθος σημειο (και λειπει ολοκληρο φλασμπακ γιατι ο σκηνοθετης δεν ηθελε να δειξει... τη σφαγη ενος γουρουνιου)

 

Επισης η Σουιδικη θεωρειται κορυφαια ταινια τρομου και σινεφιλ μαλλον επειδη εχει καταπληκτικα πλανα χιονιου, κακογυρισμενους φονους και τραγικες cgi γατες...

 

Α... Το είπα γιατί είδα αρκετά θετικά σχόλια για τις δυο ταινίες, απ'αυτούς που διάβασαν το βιβλίο, γι'αυτό και το ανέφερα. Και παίρνουν και οι δυο καλές βαθμολογίες στο IMDb. Θα τις δω όπως και να 'χει...

Link to comment
Share on other sites

Την Αμερικάνικη δεν την έχω δει ακόμα, αλλά δε με ψήνει αφού έμαθα ότι η Eli

δεν δεν είναι κορίτσι

 

Link to comment
Share on other sites

- Stephen King: Ντούμα Κη
- Richard Laymon: The Woods are Dark (πρώτη επαφή)
- Dean Koontz: Ο Εφιάλτης Παραφυλάει
- H. P. Lovecraft: Στα Βουνά της Τρέλας
- Robert Bloch: Ψυχώ
- Αnn Rice: Συνέντευξη με έναν Βρυκόλακα (πρώτη επαφή)
- M. R. James: Ιστορίες Φαντασμάτων ενός Αρχαιοδίφη (πρώτη επαφή)
- Peter Straub: Κόκο
- Clive Barker: Hellraiser
- Graham Masterton: Ο Παρίας

- Arthur Machen: Η Νουβέλα της Μαύρης Σφραγίδας
- Simon Clark: Δίψα για Αίμα (πρώτη επαφή)
- William Hope Hodgson: Οι Βάρκες του Γκλεν Κάριγκ

 

Πάει και ο Πίτερ Στράουμπ με το ''Κόκο'' του. Έχω διαβάσει μία- δύο ιστορίες του και τις συνεργασίες του με τον Κινγκ, αλλά από δικό του μυθιστόρημα είναι το πρώτο. Και δεν μου άρεσε.

 

Οι Πουλ, Μπίβερς, Πούμο και Λινκλέιτερ είναι βετεράνοι του Βιετνάμ. Συμπολεμιστές στην ίδια μονάδα, προσπαθούν πλέον να αφήσουν πίσω τους την φρίκη του πολέμου. Τα πράγματα όμως δεν είναι καθόλου εύκολα. Μία σειρά αποτρόπαιων δολοφονιών που λαμβάνουν χώρα στην Νοτιοανατολική Ασία, θα τους φέρουν αντιμέτωπους με τα φαντάσματα του παρελθόντος. Ύστερα λοιπόν από πολλά χρόνια θα ξανασμίξουν και θα ταξιδέψουν εκεί για να εξιχνιάσουν τις δολοφονίες.

 

Δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα χωρίς να αποκαλύψω την πλοκή. Αν και ήταν καλογραμμένο και είχε (ελάχιστη πάντως) αγωνία, ήταν ωστόσο λίγο φλύαρο και με κούρασε. Θα μπορούσε άνετα να ήταν 50- 100 σελίδες μικρότερο χωρίς να χάσει πολλά. Επίσης με ξένισε κάπως ο τρόπος γραφής του Στράουμπ σε κάποια συγκεκριμένα κομμάτια. (Εκεί που έλεγε για τους ελέφαντες και άλλα τέτοια περίεργα). Απόλαυσα όμως τα φλας μπακ που έκανε στο Βιετνάμ και θα ήθελα περισσότερα τέτοια. Ενδείκνυνται με το όλο υπόβαθρο και θεωρώ ότι για την έκταση του βιβλίου ήταν ελάχιστα. Καλύτερο όλων αυτό του άχρηστου διοικητή που οδήγησε την ομάδα του σε ενέδρα.

 

Δεν θα πω ότι είναι κακό βιβλίο, κάθε άλλο. Και το προτείνω για διάβασμα. Είναι καλό, αλλά όχι για όλους. Και σίγουρα όχι για εμένα.

 

Έμεινε και ένα ακόμη το οποίο επίτηδες άφησα τελευταίο. Γιατί τα καλύτερα πρέπει να μένουν πάντα για το τέλος ;-) Θα το πιάσω κάποια στιγμή μέσα στον Οκτώβριο.

Edited by Δημήτρης
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μία σειρά αποτρόπαιων δολοφονιών [...] θα τους φέρουν αντιμέτωπους με τα φαντάσματα του παρελθόντος.

 

Φράση που νομίζω ότι την έχω ακούσει/διαβάσει πολλές φορές σε περιλήψεις ταινιών και οπισθόφυλλα βιβλίων.

Link to comment
Share on other sites

Την Αμερικάνικη δεν την έχω δει ακόμα, αλλά δε με ψήνει αφού έμαθα ότι η Eli

δεν δεν είναι κορίτσι

 

 

 

Μα και στο βιβλίο δεν είναι κορίτσι...

 

Link to comment
Share on other sites

1) Stephen King- Σάλεμς Λοτ
2) Jonathan Carroll- Η φωνή της σκιάς μας
3) S.P.Somtow- Ματωμένο Φεγγάρι
4) Graham Masterton- Δαιμονισμένη Ταξιαρχία
5) H.P. Lovecraft- Ο τρόμος του Ντάνγουιτς

6) Richard Matheson- Ζωντανός θρύλος
7) Dean Koontz- Όσα ξέρει η νύχτα
8) Jack Ketchum- Κρυφτό
9) Clive Barker- Hellraiser
10) Poppy Z. Brite- Θεσπέσιο Πτώμα
11) Mary Shelley- Φρανκενστάιν
12) Herbert James- Άλλοι
13) Jay Anson- Τρόμος στην Αμίτιβιλ
 

Υ.Γ. Για όλους ισχύει η πρώτη επαφή εκτός του Stephen King.

 

12) Jay Anson- Τρόμος στην Αμιτυβίλ

Δεν είναι κακό βιβλίο αλλά ούτε κάτι το ιδιαίτερο. Πρόκειται φυσικά για μια οικογένεια που αποφασίζει να αγοράσει ένα σπίτι. Βρήκε ένα σπίτι με πολύ λίγα χρήματα, τα οποία οφείλονται στο γεγονός ότι το σπίτι είναι στοιχειωμένο. Η οικογένεια όμως, δεν πιστεύει σε τέτοια πράγματα γι' αυτό και το αγοράζει. Δεν θα αργήσουν όμως να φανούν τα παράξενα φαινόμενα μέσα στο σπίτι, για τα οποία δεν μπορούν να βρουν εξήγηση.  Πριν το ξεκινήσω, είχα βέβαια υψηλές προσδοκίες οι οποίες διαψεύστηκαν. Στην αρχή το βιβλίο με ενθουσίασε με την πλοκή του και με τις σκηνές, (που δεν ήταν λίγες αυτές που με τρόμαξαν) αλλά θα έλεγα πως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Από κάποια στιγμή κι έπειτα (που δεν άργησε να έρθει αυτή η στιγμή) ήξερα ότι κάθε κεφάλαιο θα διαπραγματευόταν απλά ένα περίεργο φαινόμενο στο σπίτι, κάτι που με έκανε να βαρεθώ και να επιθυμώ να φτάσω γρήγορα στο τέλος. Το γράψιμο είναι μέτριο, δεν θα έλεγα καλό. Εν κατακλείδι, δεν είναι κακό βιβλίο αλλά δεν θα το χαρακτήριζα και must read. Προτείνεται δηλαδή μόνο για τους λάτρεις των στοιχειωμένων σπιτιών.

Είχα δει την ταινία από τη μέση περίπου μέχρι το τέλος και είναι αρκετά διαφορετική από το βιβλίο. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια αν θα την ξαναδώ.

Edited by Spyrex
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μία σειρά αποτρόπαιων δολοφονιών [...] θα τους φέρουν αντιμέτωπους με τα φαντάσματα του παρελθόντος.

 

Φράση που νομίζω ότι την έχω ακούσει/διαβάσει πολλές φορές σε περιλήψεις ταινιών και οπισθόφυλλα βιβλίων.

 

 

Εγώ δεν νομίζω απλώς ότι την έχω ακούσει/διαβάσει. Είμαι σίγουρος γι' αυτό :D Από κάπου εκεί εξάλλου την ξετρύπωσα και εγώ, δεν είναι δική μου.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Την Αμερικάνικη δεν την έχω δει ακόμα, αλλά δε με ψήνει αφού έμαθα ότι η Eli

δεν δεν είναι κορίτσι

 

 

 

Μα και στο βιβλίο δεν είναι κορίτσι...

 

 

Από ότι έχω μάθει όμως, είναι στην Αμερικάνικη ταινία (στη Σουηδική είναι όπως και το βιβλίο, αλλά λίγο να μην προσέξεις και το χάνεις)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..