Jump to content

Project 13: 13 συγγραφείς τρόμου μέχρι το τέλος του 2013


Nihilio
 Share

Recommended Posts

- Stephen King: Ντούμα Κη

- Richard Laymon: The Woods are Dark (πρώτη επαφή)

- Dean Koontz: Ο Εφιάλτης Παραφυλάει

- H. P. Lovecraft: Στα Βουνά της Τρέλας

- Robert Bloch: Ψυχώ

- Αnn Rice: Συνέντευξη με ένα Βρυκόλακα (πρώτη επαφή)

- M. R. James: Ιστορίες Φαντασμάτων ενός Αρχαιοδίφη (πρώτη επαφή)

- Peter Straub: Κόκο

- Clive Barker: Hellraiser

- Graham Masterton: Ο Παρίας

- Arthur Machen: Η Νουβέλα της Μαύρης Σφραγίδας

- Simon Clark: Δίψα για Αίμα (πρώτη επαφή)

- William Hope Hodgson: Οι Βάρκες του Γκλεν Κάριγκ

 

Τελείωσα και το ''Ο Εφιάλτης Παραφυλάει'' του Dean Koontz, καλό ήταν. Δεν είχα και το καλύτερο δυνατό προαίσθημα, αλλά τελικά μου άρεσε. Το βιβλίο ξεκινάει με τρεις παράλληλες ιστορίες. Ο Τράβις Κορνέλ είναι ένας παραιτημένος άνθρωπος από την ζωή, λίγο πριν από την μέση ηλικία. Σε μία εξόρμηση του σ' ένα δάσος που σύχναζε μικρός, συναντά έναν σκύλο που φέρεται πολύ περίεργα. Ο σκύλος με την συμπεριφορά του, του δίνει να καταλάβει ότι κάπου κοντά τους παραμονεύει ένα κακό άγνωστης φύσης. Όντας πρώην πεζοναύτης, ο Κορνέλ καταλαβαίνει ότι όντως κάτι δεν πάει καλά. Και ύστερα από μία αγωνιώδη καταδίωξη, σκύλος και άνθρωπος καταφέρνουν να δραπετεύσουν και να φύγουν μαζί. Τα λέω λίγο αναλυτικά, γιατί όλα αυτά συνιστούν ένα πραγματικά εκπληκτικό πρώτο κεφάλαιο, η αγωνία μου είχε φτάσει στο κατακόρυφο. Από τα πολύ καλά ξεκινήματα που έχω συναντήσει σε βιβλίο.

 

Η δεύτερη ιστορία έχει να κάνει με τον αξιάγαπητο κύριο Βίνσεντ Νάσκο και το ιδιαίτερο επάγγελμα του. Το οποίο και τον θέλει να ''αποσύρει'' διάφορες επιφανείς προσωπικότητες. Ενώ όμως υπάρχει ένας άγραφος νόμος σύμφωνα με τον οποίο δεν ρωτάει ποτέ από τους εργοδότες του τα τι και τα πως της δουλειάς, μία διεστραμμένη αίσθηση μεγαλείου που τον διακατέχει, τον κάνει να αρχίσει να ερευνά τα κοινά στοιχεία που συνδέουν τα θύματα του. Και τέλος υπάρχει και η Νόρα Ντέβον μία εξαιρετικά ανασφαλής νέα γυναίκα, η οποία ένα χρόνο μετά από τον θάνατο της θείας της, προσπαθεί ακόμη να απαλαχθεί από την καταστροφική επιρροή που είχε πάνω της, όσο ακόμη ζούσε. Η μοίρα των τριών θα μπλεχτεί μεταξύ τους μέσα από μία σειρά από γεγονότα.

 

Τι ακριβώς έχει συμβεί; Σ' ένα εργαστήριο που καταπιάνεται με πειράματα γενετικής, έχουν δημιουργηθεί δύο πειραματόζωα, αποτελέσματα από πετυχημένα πειράματα και τα δύο. Ένας σκύλος με νοημοσύνη ίση με του ανθρώπου, και ένα πλάσμα βγαλμένο από τον πιο φρικτό εφιάλτη, το ίδιο έξυπνο. Αλλά πολύ μοχθηρό, είναι μία πραγματική μηχανή θανάτου. Καταφέρνουν να δραπετεύσουν και τα δύο, και από εκεί και πέρα ξεκινά μία ανελέητη καταδίωξη. Το τέρας μισεί και θέλει να σκοτώσει τον σκύλο. Κάπου εκεί μπλέκουν και οι τρεις από πάνω, με τον καθένα τους να παίζει τον δικό του ρόλο στην υπόθεση.

 

Κάποια στιγμή φοβήθηκα μήπως το βιβλίο γίνει υπερβολικά ''πνευματικό'' με τηλεπάθειες και τέτοια, αλλά ευτυχώς αυτό δεν συνέβη. Υπάρχει φυσικά αυτό το στοιχείο, αλλά δεν είναι έντονο. Κατα διαστήματα γίνεται και λίγο αφελές, άλλα ok, από την φύση του δεν μπορούσε να μην είναι τέτοιο και γι' αυτό δεν με κούρασε. Επίσης ήταν καλογραμμένο με υπόθεση που μου άρεσε, και είχε και αγωνία. Και σίγουρα μου άρεσε περισσότερο από τον Παρία του Μάστερτον, το οποίο ήταν το προηγούμενο τρόμου που διάβασα ;-)

 

Όπως είπα στην αρχή, δεν είχα και το καλύτερο δυνατό προαίσθημα όταν ξεκινούσα. Αφενός γιατί ο συγγραφέας έχει στολιστεί κατά καιρούς με ουκ ολίγα γλυκόλογα στο forum, και αφετέρου γιατί έχω διαβάσει και το ''Φωνή απ' το Σκοτάδι'' που έγραψε ως Leigh Nichols. Το οποίο και είχε ένα απίστευτα ηλίθιο τέλος. Τέλος όμως καλά όλα καλά, πέρασα ευχάριστα διαβάζοντας το. Έχω γύρω στους 10- 15 Koontz αδιάβαστους (αρκετά είναι εξαντλημένα) και ελπίζω να είναι όλα στο ίδιο ή και καλύτερο επίπεδο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχω γύρω στους 10- 15 Koontz αδιάβαστους (αρκετά είναι εξαντλημένα) και ελπίζω να είναι όλα στο ίδιο ή και καλύτερο επίπεδο.

Από τους 4 Koontz που έχω διαβάσει, μάλλον αντίθετη άποψη έχω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γύρω στους 10- 15 Koontz αδιάβαστους (αρκετά είναι εξαντλημένα) και ελπίζω να είναι όλα στο ίδιο ή και καλύτερο επίπεδο.

Από τους 4 Koontz που έχω διαβάσει, μάλλον αντίθετη άποψη έχω.

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά κάτι μου λέει ότι οι φόλες του πρέπει να είναι τα μεγάλα σε μέγεθος βιβλία του. Από το ''Ψίθυροι στο Σκοτάδι'' δηλαδή και μετά. Ως εκεί πάνω- κάτω τα πήρα όλα εξαιτίας των τρομερών υποθέσεων τους. Το πως θα μου φανεί η εκτέλεση φυσικά, είναι ένα άλλο θέμα. Ενώ από εκεί και πέρα τα πήρα γιατί προτού ακόμη κατασταλάξω στα γούστα μου, ήθελα να έχω όλα τα βιβλία ενός συγγραφέα με τον οποίο καταπιανόμουν. Θα δούμε λοιπόν τι παίζει, μπορεί να διαβάσω ακόμη ένα πριν από το τέλος του χρόνου. Και άσχετο, αλλά πριν από μερικά χρόνια του είχα στείλει γράμμα και μου απάντησε :8):

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

8) Η βίβλος του διαβόλου – Richard Dubell (πρώτη επαφή)

Στις διακοπές διάβασα τη "Βίβλο του διαβόλου" του R.Dubell.

Το βιβλίο ασχολείται με την ιστορία του codex gigas, της βίβλου που λέγεται ότι έγραψε ένας μοναχός, "χτισμένος" ζωντανός στο κελί του σαν τιμωρία, με τη βοήθεια του σατανά, και που υποτίθεται ότι περιλαμβάνει όλη τη γνώση του κόσμου.

Το βιβλίο αυτό υπάρχει πραγματικά, και έχει αρκετά ενδιαφέρουσα ιστορία από ότι διαβάσει και έχω δει σε σχετικά ντοκιμαντερ.

Κατά τα άλλα, μπαίνει -φυσικά- και το λογοτεχνικό στοιχείο πέρα από το ιστορικό, και παρουσιάζει την ιστορία μίας ομάδας ατόμων που αρχικά δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους, και που στη συνέχεια οι μοίρες τους εμπλέκονται μέσω της αναζήτησης του codex gigas.

Γενικότερα πολύ καλή γραφή, οι 600κάτι σελίδες παραδόξως δε κουράζουν, και η αποτύπωση της συγκεκριμένης εποχής γίνεται με πολύ προσεγμένο και ωραίο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

01. Στίβεν Κινγκ - Νεκρή Ζώνη ή Μίζερι

02. Γουίλιαμ Πίτερ Μπλέιτι - Ο εξορκιστής (πρώτη επαφή)

03. Σκοτ Σμιθ - Τα ερείπια (πρώτη επαφή)

04. Ντένις Γουίτλεϊ - Η επέλαση του σατανά (πρώτη επαφή)

05. Ρίτσαρντ Λέιμον - Παλούκι στην καρδιά

06. Έντουαρντ Λι - Τραμ 1852

07. Τζέι Άνσον - Τρόμος στην Αμίτιβιλ (πρώτη επαφή)

08. Ντιν Κουντζ - Ένα από αυτά: Νύχτες τρόμου, Φαντάσματα, Αστραπή, Το κρησφύγετο, Ο εφιάλτης παραφυλάει

09. Ντελ Τόρο/Χόγκαν - Το ίχνος (πρώτη επαφή)

10. Γκράχαμ Μάστερτον - Ο άρχοντας του ψεύδους

11. Άμπρααμ Μέριτ - Οι κούκλες της μαντάμ Μάντιλιπ

12. Φριτς Λέιμπερ - Η κυρά του σκοταδιού (πρώτη επαφή)

13. Μπράιαν Λάμλεϊ - Νεκροσκόπος (πρώτη επαφή)

 

Αν αλλάξω γνώμη για κάποια από τα βιβλία, θα κάνω νέο ποστ με την ανανεωμένη λίστα.

 

Έκανα κάποιες αλλαγές σε σχέση με την αρχική λίστα.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

01. Στίβεν Κινγκ - Νεκρή Ζώνη ή Μίζερι

02. Γουίλιαμ Πίτερ Μπλέιτι - Ο εξορκιστής (πρώτη επαφή)

03. Σκοτ Σμιθ - Τα ερείπια (πρώτη επαφή)

04. Ντένις Γουίτλεϊ - Η επέλαση του σατανά (πρώτη επαφή)

05. Ρίτσαρντ Λέιμον - Παλούκι στην καρδιά

06. Έντουαρντ Λι - Τραμ 1852

07. Τζέι Άνσον - Τρόμος στην Αμίτιβιλ (πρώτη επαφή)

08. Ντιν Κουντζ - Ένα από αυτά: Νύχτες τρόμου, Φαντάσματα, Αστραπή, Το κρησφύγετο, Ο εφιάλτης παραφυλάει

09. Ντελ Τόρο/Χόγκαν - Το ίχνος (πρώτη επαφή)

10. Γκράχαμ Μάστερτον - Ο άρχοντας του ψεύδους

11. Άμπρααμ Μέριτ - Οι κούκλες της μαντάμ Μάντιλιπ

12. Φριτς Λέιμπερ - Η κυρά του σκοταδιού (πρώτη επαφή)

13. Μπράιαν Λάμλεϊ - Νεκροσκόπος (πρώτη επαφή)

 

Οι κούκλες της μαντάμ Μάντιλιπ. Ο δόκτωρ Λόουελ είναι ένας από τους καλύτερους γιατρούς της Νέας Υόρκης, ένας υποδειγματικός επιστήμονας που πιστεύει μόνο στους νόμους της επιστήμης και της λογικής και όχι σε μαγικά και μαγγανείες. Όμως θα μπλέξει σε μια υπόθεση που θα τον κάνει, ίσως, να αναθεωρήσει κάποια πράγματα. Μια μέρα, κάποιοι γκάνγκστερ καταφτάνουν στο νοσοκομείο του, κρατώντας έναν άντρα που κατά τα φαινόμενα ήταν άρρωστος. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι το πρόσωπο του άρρωστου άντρα είχε μια έκφραση φρίκης και ανείπωτου τρόμου, κάτι που αναστάτωσε τόσο τον γιατρό Λόουελ όσο και όλους όσους βρίσκονταν εκεί γύρω. Τελικά ο άντρας πεθαίνει, με ανεξήγητο τρόπο, και ο Ρικόρι, ο αρχιγκάνγκστερ, θέλει να βρει ποιοι ευθύνονται για τον θάνατο του φίλου του. Στο μεταξύ, ο γιατρός Λόουελ ανακαλύπτει και άλλους παρόμοιους θανάτους... Έτσι, ο Λόουελ, ο βοηθός και φίλος του, καθώς και η συμμορία των γκάνγκστερς, θα ερευνήσουν όλα τα παρόμοια περιστατικά. Οι έρευνές τους θα τους οδηγήσουν σε κάτι όμορφες αλλά περίεργες κούκλες και σε μια παράξενη γυναίκα, την μαντάμ Μάντιλιπ. Το βιβλίο πρωτοδημοσιεύτηκε το 1932 και δείχνει λίγο τα χρονάκια του. Πρόκειται για ένα κλασικό παλπ μυθιστόρημα τρόμου, κάργα ατμοσφαιρικό, κάπως σκοτεινό, με κάποιες τρομακτικές και λίγο creepy σκηνές. Οι χαρακτήρες βέβαια δεν έχουν τόσο πολύ βάθος, αλλά δεν έχει και τόση σημασία. Γενικά το βιβλιαράκι αυτό έχει μπόλικα ωραία και ενδιαφέροντα πραγματάκια, μια αρκετά πρωτότυπη ιδέα για την εποχή εκείνη, αλλά νομίζω ότι η εξέλιξη της πλοκής είναι λίγο - πολύ αναμενόμενη. Το σίγουρο είναι ότι διαβάζεται γρήγορα και με ενδιαφέρον.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

01. Στίβεν Κινγκ - Νεκρή Ζώνη ή Μίζερι

02. Γουίλιαμ Πίτερ Μπλέιτι - Ο εξορκιστής (πρώτη επαφή)

03. Σκοτ Σμιθ - Τα ερείπια (πρώτη επαφή)

04. Ντένις Γουίτλεϊ - Η επέλαση του σατανά (πρώτη επαφή)

05. Ρίτσαρντ Λέιμον - Παλούκι στην καρδιά

06. Έντουαρντ Λι - Τραμ 1852

07. Τζέι Άνσον - Τρόμος στην Αμίτιβιλ (πρώτη επαφή)

08. Ντιν Κουντζ - Ένα από αυτά: Νύχτες τρόμου, Φαντάσματα, Αστραπή, Το κρησφύγετο, Ο εφιάλτης παραφυλάει

09. Ντελ Τόρο/Χόγκαν - Το ίχνος (πρώτη επαφή)

10. Γκράχαμ Μάστερτον - Ο άρχοντας του ψεύδους

11. Άμπρααμ Μέριτ - Οι κούκλες της μαντάμ Μάντιλιπ

12. Φριτς Λέιμπερ - Η κυρά του σκοταδιού (πρώτη επαφή)

13. Μπράιαν Λάμλεϊ - Νεκροσκόπος (πρώτη επαφή)

 

 

 

Bladerunner, αυτο το βρηκες προσφατα?

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα τον Ιανουάριο σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο στο Μοναστηράκι (κλασικά!). Από τότε δεν το έχω ξαναπετύχει.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα τον Ιανουάριο σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο στο Μοναστηράκι (κλασικά!). Από τότε δεν το έχω ξαναπετύχει.

 

Δεν ξερεις ποσο σε ζηλευω :-)

Μαλλον θα το παραγγειλω πρωτοτυπο απο Book Depository

Link to comment
Share on other sites

-Mark Danielewski (το τιτανοτεράστιο House of Leaves που διαβάζω τώρα, θέλει άλλες 500+ σελίδες)

-Αντώνης Κρύσιλας - Το Στόμα του Διαβόλου

Τζίλιαν Φλιν - Σκοτεινός Τόπος

Edward Lee - Οι Γυναίκες με τα Μαύρα

-Αβραάμ Κάουα (Note to self: "Αγόρασε επιτέλους το Νεκρό Δέρμα"

-Michael Marshall Smith - The Straw Men

-Peter Straub (δεν έχω διαβάσει μυθιστόρημά του, αλλά έχω και το Ghost Story και το Talisman)

-Scott Smith (το The Ruins βρίσκεται στη βιβλιοθήκη μου)

-Stephen King (θέλω να βγάλω το Misery τουλάχιστον, με κάβα τα The Shining και Full Dark, No Stars)

-Brom (Ο Εκριζωτής δεν με ξετρέλανε σαν ιστορία, όμως λατρεύω χρόνια τώρα τα σχέδια του, και η Μαρίνα-Eroviana μού είχε προτείνει το Child Thief, το οποίο περιμένει στη βιβλιοθήκη)

-Clive Barker (κάτι εκτός books of blood)

-Jack Ketchum (Δικαίωμα στη ζωή ή The Lost)

+1

 

Επειτα από 3-4 φανταστικά του διηγήματα σε διάφορες ανθολογίες του χώρου, διάβασα το πρώτο μου μυθιστόρημα από Michael Marshall Smith. (Για την ακρίβεια, τα μη-ΕΦ βιβλία του τα υπογράφει ως Michael Marshall)

Το "The Straw Men" είναι ένα θρίλερ δράσης που πλέκει τις ιστορίες 2 διαφορετικών ηρώων (τα κεφάλαια του ενός γράφονται σε 1ο πρόσωπο, και του άλλου σε 3ο). Ο Ward Hopkins είναι ένας πρώην-CIA που ερευνά τον θάνατο των γονιών του, ενώ ο John Zandt είναι ένας μπάτσος που δυο χρόνια νωρίτερα απέτυχε να πιάσει έναν κατα-συρροήν απαγωγέα-δολοφόνο νεαρών κοριτσιών. Tώρα, ο δολοφόνος φαίνεται πως επιστρέφει στο προσκήνιο, και ο Zandt συνεχίζει το κυνηγητό.

Ο Marshall ξέρει να γράφει πολύ-πολύ καλά, έχει όλο το πακέτο "γλώσσα-διήγηση-γνώση" για την ιστορία που υφαίνει και συγχρόνως έχει μια εύκολη, εμπορική γραφή που δεν βαριέσαι. Το βιβλίο είναι σχεδόν 500 σελίδες αλλά σπάνια θα κουράσει. Οι διάλογοι είναι πετυχημένοι, ενώ για βιβλίο δράσης έχει μεγάλη εμβάθυνση στους διάφορους χαρακτήρες.

Και ο τρόμος; Λοιπόν, δεν είναι βιβλίο που θα τρομάξει τον αναγνώστη. Αλλά δεν του λείπουν οι ιδιαίτερα σκληρές σκηνές. Και ο Marshall ξέρει να "σκηνοθετεί" πολύ καλά.

Δυστυχώς, υπάρχει ένα συγγραφικό faux pas στα 4/5 του βιβλίου

όπου ο συγγραφέας μοιάζει να δυσκολεύεται να δώσει τι πραγματικά συνέβη στους γονείς του Ward και καταλήγει με έναν άσχετο χαρακτήρα να δίνει το ενδελεχές backstory των γονιών του Ward. Προσπαθεί να σώσει τα προσχήματα σε κάποια φάση του κεφαλαίου, αλλά είναι ένα ξεκάθαρο "ορίστε τι τους συνέβη για να μην σας αφήσω ξεκρέμαστους" από πλευράς του Smith.

Με χάλασε εκείνο το σημείο, αλλά ultimately δεν καταστρέφει την τελική θετική εικόνα του βιβλίου.

Το βιβλίο στέκεται και ως αυτοτελές θρίλερ, όμως είναι το πρώτο μέρος τριλογίας βιβλίων. (Δεν το 'ξερα πριν το διαβάσω). Τα επόμενα 2 θα βρούνε το δρόμο τους για τη βιβλιοθήκη μου σύντομα.

 

Επόμενο στη σειρά για το Project 13: The Ruins ενός άλλου Smith, του Scott Smith.

Edited by DinMacXanthi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

[1)Stephen King - Το πρόσωπο του φόβου το αλλάζω με το Νεκροταφίο ζώων

2)Dean Koontz - Μοχθηρό φεγγάρι(πρώτη επαφή)

3)Clive Barker - Καμπάλ(πρώτη επαφή)

4)Jack Ketchum - Νεκρή Σαιζόν

5)H.P. Lovecraft - Δεν έχω αποφασίσει ακόμα(πρώτη επαφή)

6)Joe Hill - όποιο βρω(πρώτη επαφή)

7)E.A. Poe - Το πηγάδι και το εκρεμμές (να αποφασίσω να το τελειώσω)

8)Graham Masterton - Ο άρχοντας του ψεύδους, πιθανότατα(πρώτη επαφή)

9)Graham Joyce - H νεράιδα των δοντιών(πρώτη επαφή)

10)Richard Matheson -Ζωντανός Θρύλος ή το Στοίχειωμα(πρώτη επαφή)

11)Bram Stoker - Δράκουλας(πρώτη επαφή)

12)Αβραάμ Καούα -Το ασήμι που ουρλιάζει. (πρώτη επαφή)

13)Peter Straub - Στο σκοτεινό δωμάτιο

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον project. Αυτά που μπορώ να σκεφτώ είναι τα εξής:

 

1) Δράκουλας - Bram Stoker

2) Nocturary - Thomas Ligotti (είναι να βγει καινούργια έκδοση μέσα στο καλοκαίρι και μάλλον θα το παραγγείλω)

3) Το καταραμένο παιχνίδι - Clive Barker

4) Τις δύο συλλογές με τι ιστορίες τρόμου του Karl Edward Wagner που περιμένω να παραλάβω μέσα στις επόμενες μέρες

5) Τhe throne of bones - Brian McNaughton (αυτό παίζει να είναι και αρκετά fantasy)

6) The howling man - Charles Beaumont (αυτό το έχω φτάσει κάπου στη μέση, δεν είναι ακριβώς τρόμου αλλά στο στυλ των ιστοριών του Twilighz Zone)

7) Κάποια συλλογή με τις πρώτες ιστορίες τρόμου του Ramsey Campbell (μάλλον αυτό)

 

Χρωστάω έξι ακόμα.

 

(Κοιτα τι πηγα και ξεθαψα)

 

http://www.bookdepository.co.uk/Noctuary-Thomas-Ligotti/9781596064706

 

9781596064706.jpg

 

 

 

Φαρμακι €32... αλλα με σκληρο εξωφυλλο. Το πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον project. Αυτά που μπορώ να σκεφτώ είναι τα εξής:

 

1) Δράκουλας - Bram Stoker

2) Nocturary - Thomas Ligotti (είναι να βγει καινούργια έκδοση μέσα στο καλοκαίρι και μάλλον θα το παραγγείλω)

3) Το καταραμένο παιχνίδι - Clive Barker

4) Τις δύο συλλογές με τι ιστορίες τρόμου του Karl Edward Wagner που περιμένω να παραλάβω μέσα στις επόμενες μέρες

5) Τhe throne of bones - Brian McNaughton (αυτό παίζει να είναι και αρκετά fantasy)

6) The howling man - Charles Beaumont (αυτό το έχω φτάσει κάπου στη μέση, δεν είναι ακριβώς τρόμου αλλά στο στυλ των ιστοριών του Twilighz Zone)

7) Κάποια συλλογή με τις πρώτες ιστορίες τρόμου του Ramsey Campbell (μάλλον αυτό)

 

Χρωστάω έξι ακόμα.

 

(Κοιτα τι πηγα και ξεθαψα)

 

http://www.bookdepos...i/9781596064706

 

9781596064706.jpg

 

 

 

Φαρμακι €32... αλλα με σκληρο εξωφυλλο. Το πηρες?

 

Χθες πήγα και έβαλα λεφτά στην prepaid κάρτα. Προς το παρόν το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώνω την λίστα μου:

 

1) Δράκουλας - Bram Stoker

2) Nocturary - Thomas Ligotti

3) Το καταραμένο παιχνίδι - Clive Barker

4) Where the summer ends - Karl Edward Wagner

5) Τhe throne of bones - Brian McNaughton

6) The howling man - Charles Beaumont

7) Demons by daylight - Ramsey Campbell

8) Necromancies and netherworlds - Darrell Schweitzer

9) Νυχτερινή βάρδια - Stephen King

10) From the heart of darkness - David Drake

11) Night terrors - E. F. Benson

 

Χρωστάω άλλα δύο και πρέπει να γράψω και μερικά πράγματα για τα τρία που διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες δικές μου προβλέψεις:

  1. Ο Εφιάλτης Παραμονεύει (The Watchers) - Dean Koontz
  2. Φάμπιαν (Possession) - Peter James (πρώτη επαφή)
  3. The Xothic Legend Cycle - Lin Carter (σχεδόν πρώτη επαφή, είχα διαβάσει κάποια rewrites του στο King Kull του R.E.Howard)
  4. Σκοτεινοί Άγγελοι - S.P. Somtow
  5. The song of Kali - Dan Simons
  6. The Hellfire club - Peter Straub
  7. Δίψα για αίμα (Blood Crazy) - Simon Clark (πρώτη επαφή)
  8. Οι Άλλοι (the Others) - Herbert James
  9. Νεκρή Ζώνη (The Dead Zone) - Stephen King
  10. Frankenstein - Mary Shelley (πρώτη επαφή)
  11. The Historian - Elizabeth Kostova (πρώτη επαφή)
  12. Swansong - Roger McCammon
  13. The Horror in the Museum - H.P. Lovecraft

5. The Song of Kali - Dan Simmons

Και μόνο η εισαγωγή, με τον ήρωα να ονειρεύεται πυρινικά μανιτάρια πάνω από την Καλκούτα, δημιουργεί δέος για τα όσα θα ακολουθήσουν. Και η αίσθηση αυτή του δέους παραμένει και για τις επόμενες 150 σελίδες.

Αμερικάνος ποιητής ταξιδεύει στην Καλκούτα για να ανακαλύψει αν ένα χειρόγραφο ενός Ινδού ποιητή που θεωρείται νεκρός για χρόνια είναι αυθεντικό. Πέφτει όμως σε μία μυστηριώδη αίρεση λατρευτών της θεάς Κάλι.

Το βιβλίο είναι ένα καταπληκτικό βιβλίο μυστηρίου, γεμάτο με ένταση και αγωνία. Αποδίδει τέλεια την ξένη κουλτούρα της Ινδίας, έχει κάποιες καταπληκτικές σκηνές (πχ εκεί που οι ήρωες της αφήγησης προσπαθούν να βρουν πτώματα) και η γραφή είναι σε υψηλά επίπεδα.

Πάντως, μου φάνηκε ότι στις τελευταίες 100 σελίδες μέρος της αρχικής έντασης μειώνεται, καθώς κομμάτια του μυστηρίου λύνονται, και επιστρέφει σε ορισμένες μόνο στιγμές.

Συνολικά πάντως είναι πολύ δυνατό βιβλίο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η κατάληξη της σκηνής στο αεροδρόμιο (με το ζευγάρι των Ινδών που πάνε να φύγουν και τους πιάνουν), περίπου στα 3/4 του βιβλίου είναι ένα από τα μεγαλύτερα "όχι ρε μλκ!" που έχω αναφωνήσει ποτέ, διαβάζοντας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η κατάληξη της σκηνής στο αεροδρόμιο (με το ζευγάρι των Ινδών που πάνε να φύγουν και τους πιάνουν), περίπου στα 3/4 του βιβλίου είναι ένα από τα μεγαλύτερα "όχι ρε μλκ!" που έχω αναφωνήσει ποτέ, διαβάζοντας.

Προσωπικά περίμενα ότι δε θα ήταν τόσο απλό και δεν με σόκαρε, αλλά ήταν πολύ έξυπνο το εύρημα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στη θέση του "Σκοτεινού ημερολογίου" από G. Joyce, θα βάλω τον Peter Straub και το βιβλίο του "Στο σκοτεινό δωμάτιο", το οποίο και τελείωσα σήμερα.

Η υπόθεση μου άρεσε αρκετά, αλλά περίμενα το βιβλίο περισσότερο τρομακτικό.

Όσοι έχετε δει τη ταινία "Stranger than fiction", το βιβλίο θα σας τη θυμίσει αρκετά, σε πιο δραματοποιημένη εκδοχή και βέβαια με κάποια μεταφυσικά στοιχεία.

Οι χαρακτήρες είναι καλά στημένοι και βρήκα το γράψιμο ευκολοδιάβαστο και αρκετά ευχάριστο.

Θα ήθελα ένα twist στο τέλος - νομίζω πως υπήρχε η δυνατότητα να γίνει κάτι τέτοιο - κάτι που δεν υπήρχε.

 

Χάνω κάτι που δεν έχω διαβάσει το "Χαμένο αγόρι, χαμένο κορίτσι"; Υπήρχαν περισσότερα μεταφυσικά στοιχεία σε εκείνο;

Link to comment
Share on other sites

Χάνω κάτι που δεν έχω διαβάσει το "Χαμένο αγόρι, χαμένο κορίτσι"; Υπήρχαν περισσότερα μεταφυσικά στοιχεία σε εκείνο;

Χάνεις αρκετά. Γενικά, το "Στο Σκοτεινό Δωμάτιο" είναι το 5ο μέρος μίας ημιεπίσημης πενταλογίας που αρχίζει με το Κοκο (το πρώτο Underhill βιβλίο) και είναι άμεση συνέχεια του "Χαμένο Αγόρι, Χαμένο Κορίτσι". Και ακόμα λιγότερο τρόμου και περισσότερο literary από αυτό. Γενικά ο Straub είναι βαρύς και επιμένει πολύ σε literary γράψιμο, ορισμένες φορές και σε βάρος του υπόλοιπου βιβλίου του ή δημιουργώντας ακραίες αντιδράσεις στους αναγνώστες του genre (βλ πχ το "Η νύχτα του Κακού" και τις διαμετρικά αντίθετες κριτικές που μάζεψε).

Γενικότερα, η καλύτερη εισαγωγή στον Straub είναι, κατά τη γνώμη μου, το Κόκο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο 25% του "The Ruins" και αναρωτιέμαι, κανένας δεν ενδιαφέρθηκε να πει στον Smith, εν έτει 2008, "ξέρεις κάτι, Scott, δεν υπάρχει Έλληνας in his twenties που να μην μιλάει έστω και λέξη Αγγλικά ή Ισπανικά, (πόσο μάλλον να πήγαν και διακοπές στην Αμερική). Κι εσύ έβαλες τρεις τέτοιους".

Ο χαρακτήρας του Pablo (πέρα από άχρηστος, που είναι θεμιτό) είναι τόσο μα τόσο κακογραμμένος, (ένας χαζοχαρούμενος που ανα πάσα στιγμή αγκαλιάζει έναν-έναν τους υπόλοιπους πέντε, σαν να ρίχνει 20πλευρο που λέει "6 και πάνω: αγκάλιασέ τους όλους") που ειλικρινά αναρωτιέμαι πώς του ήρθε να τον δημιουργήσει.

Τέλος πάντων, μέχρι τη σελίδα 125 η μόνη δυνατή εικόνα που έχει το βιβλίο είναι τα τσιμπούρια στο σώμα του σκύλου. Άντε να δούμε παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει Έλληνας in his twenties που να μην μιλάει έστω και λέξη Αγγλικά ή Ισπανικά

 

Χμμμ, μπορεί και να έχεις δίκιο, αλλά μου έχουν τύχει Έλληνες in their twenties σχεδόν αναλφάβητοι σαν να τους κατέβασαν μόλις από τα κατσάβραχα και έχω την εντύπωση ότι είναι ακόμα αρκετά ψηλά το ποσοστό αναλφαβητισμού στην Ελλάδα(24% είχα διαβάσει κάποτε, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα). Για το αν τέτοιοι τύποι θα πήγαιναν και ταξίδι στην Αμερική έχεις απόλυτο δίκιο και ενδεχομένως και για τα υπόλοιπα γνωρίσματα του χαρακτήρα τους - αν είσαι στουρνάρι δε φαίνεται μόνο από το αν ξέρεις αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

[ot][/ot] Έχει κανείς καμιά ιδέα για το πού θα βρω το Ματωμένο Φεγγάρι του Somptow; Το έχω ζητήσει από βιβλιοπωλεία και μου είπαν πως οι αντιπρόσωποί τους δεν συνεργάζονται με τις εκδόσεις οξύ. :S

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..