Jump to content

Project 13: 13 συγγραφείς τρόμου μέχρι το τέλος του 2013


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν, παιδιά επειδή πιθανότατα δεν θα διαβάσω τη δαιμονισμένη ταξιαρχία του Masterton (το ξεκίνησα αλλά μάλλον δεν είναι του γούστου μου) έχει να μου προτείνει κανείς κάποιο βιβλίο τρόμου; (χωρίς πολλές σκηνές βίας αν γίνεται :p)

Αν δε θες σκηνές βίας, τότε να αποφύγεις και Barker, Ketchum και Ed Lee.

Προτείνεται άνετα ο Ramsey Cambell. Σε πολλούς από εδώ δεν αρέσει βέβαια, αλλά βία δεν πρόκεται να βρεις στα βιβλία του.

Lovecraft να διαβάσεις χθες. Από νουβέλες θα πρότεινα την Περίεργη υπόθεση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ, από συλλογές τον Τρόμο του Ντάνγουιτς και Τα Όνειρα στο σπίτι της Μάγισσας. Ο Τύμβος και η Άγνωστη Καντάθ είναι μόνο για επόμενες αναγνώσεις, το ίδιο και τα Βουνά της Τρέλας.

Επίσης, πιάσε Μάθεσον, αν σου αρέσει ο Κινγκ. Δεν έχει σπλαττεριά και ο Ζωντανός Θρύλος είναι αρχετυπικότατο βιβλίο. Το ίδιο και το Στοίχειωμα, αλλά δεν το βρίσκεις εύκολα.

Υπάρχει και η επιλογή του Γκράχαμ Τζόυς, που είναι πιο ψυχολογικός ο τρόμος του. Το φόρουμ υπεραγαπάει τη Νεράιδα των Δοντιών και προτείνει να αποφύγεις το Ίντιγκο. Να το πιστέψεις.

Αν δε σε πειράζουν κάποιες σκηνές βίας, που δεν είναι όμως υπεραναλυτικές, μπορείς να πιάσεις και το Ματωμένο Φεγγάρι του Somptow. Είναι με λυκανθρώπους στην Άγρια Δύση.

Το "Άσε το κακό να μπει" ενός Σουηδού που δε θυμάμαι πως λέγεται είναι επίσης καταπληκτικό βιβλίο, μου θύμισε πολύ King στα καλά του. Υπάρχουν κάποιες σκηνές βίας, αλλά τίποτα το υπερβολικό.

 

Ευχαριστώ πολύ, σίγουρα κάποια στιγμή θα τα διαβάσω αυτά. Ειδικά το βιβλίο με τους λυκανθρώπους θα το ψάξω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Το Ματωμένο Φεγγάρι είναι καλό. Οι Σκοτεινοί Άγγελοι ακόμα καλύτερο.

 

Αμερικάνικος εμφύλιος, Βουντού, Αιτή, ο Ουωλτ Ουιτμαν, ζόμπι, λατρεία των λεοπαρδάλεων, τρομερό βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

Όντως πρέπει να είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον βιβλίο. Το πήρα από το παζάρι όταν είχα πάει μαζί με τον Nihilio που μου το είχε πρότεινε με σιγουριά. Είναι τουβλάκι όμως και δεν ξέρω τι έχω πάθει τώρα τελευταία, αλλά διαβάζω όλο και λιγότερα τούβλα. Αλλά θα πιάσω κάποια τούβλα όταν γυρίσω στην Αθήνα...

Σιγά το τούβλο ρε Blade Runner, 539 σελίδες είναι μόνο, όχι κανένα Game of Thrones...

Link to comment
Share on other sites

539 πυκνογραμμένες σελίδες. Τώρα τελευταία έχω συνηθίσει τα βιβλία με 200 σελίδες πάνω κάτω και οι 539 μου φαίνονται κάπως... Αλλά, είπαμε, θα το διαβάσω φέτος, τις κρύες μέρες του χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

-Mark Danielewski (το τιτανοτεράστιο House of Leaves που διαβάζω τώρα, θέλει άλλες 500+ σελίδες)

-Peter Straub (δεν έχω διαβάσει μυθιστόρημά του, αλλά έχω και το Ghost Story και το Talisman)

-Scott Smith (το The Ruins βρίσκεται στη βιβλιοθήκη μου)

-Stephen King (θέλω να βγάλω το Misery τουλάχιστον, με κάβα τα The Shining και Full Dark, No Stars)

-Natsuo Kirino (έχω το Grotesque εδώ και χρόνια, αλλά δεν το έχω πιάσει, καθώς και το Real World)

-Michael Marshall Smith (έχω διαβάσει μόνο 2 διηγήματά του, αλλά και μόνο από εκείνα δηλώνω φαν, οπότε πρέπει να δω και τα novels του)

-Αβραάμ Κάουα (Note to self: "Αγόρασε επιτέλους το Νεκρό Δέρμα")

-Brom (Ο Εκριζωτής δεν με ξετρέλανε σαν ιστορία, όμως λατρεύω χρόνια τώρα τα σχέδια του, και η Μαρίνα-Eroviana μού είχε προτείνει το Child Thief, το οποίο περιμένει στη βιβλιοθήκη)

-Clive Barker (κάτι εκτός books of blood)

-Jack Ketchum (Δικαίωμα στη ζωή ή The Lost)

-Αντώνης Κρύσιλας - Το Στόμα του Διαβόλου

Τζίλιαν Φλιν - Σκοτεινός Τόπος

+1 μπαλαντέρ.

 

 

Έπιασα το "Σκοτεινός Τόπος" της Τζίλιαν Φλυνν.

 

Τέλος και ο "Σκοτεινός Τόπος" της Φλυνν. Μπορώ να πω πως το Αιχμηρά Αντικείμενα ήταν μάλλον αρκετά ποιοτικότερο. Η Φλυνν έχει την κακιά συνήθεια να χρησιμοποιεί χαρακτήρες που δεν έχουν ΕΝΑ, ούτε ένα θετικό χαρακτηριστικό, για δείγμα. Κι αυτό λειτουργεί καλά για τους "κακούς" της υπόθεσης, είναι καλό όταν διαβάζεις ένα βιβλίο και θα ήθελες να κοπανήσεις χαρακτήρες γι'αυτά που κάνουν. Σημαίνει πως η συγγραφέας κάνει καλά τη δουλειά της. Αλλά και τους "ήρωες"; Τέλος πάντων, το στήσιμο του βιβλίου ήταν καλό -ένα κεφάλαιο είναι τα γεγονότα του σήμερα όπου η ηρωίδα ψάχνει να λύσει το μυστήριο του ποιός σκότωσε τελικά την οικογένειά της, και το επόμενο κεφάλαιο είναι τα γεγονότα εκείνης της νύχτας, έτσι που όσο προχωράει το βιβλίο, τόσο προσεγγίζουμε στο τι τελικά συνέβη- για τους χαρακτήρες τα είπα, το τέλος ήταν μάλλον μέτριο.

Συνολικά, ένα βιβλίο που διαβάστηκε εύκολα, αλλά τίποτα φοβερό και τρομερό. Βιβλίο για καλοκαιράκι.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Ντιν, κοιτάω τη λίστα σου και βλέπω To House in Ruins (S.Smith). Είναι άλλο βιβλίο απο το The Ruins;

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα κι εγώ, πριν 1 ώρα. Ποιος ξέρει τι είχα πιει όταν το έγραφα laugh.gif Αλλά ναι, εννοούσα το The Ruins.

Link to comment
Share on other sites

King Stephen- Σάλεμς Λοτ

Peter Straub- Κόκο

Anne Rice- Δεν έχω αποφαίσει ακόμα

Graham Masterton- Δαιμονισμένη ταξιαρχία

H.P. Lovecraft- Τα βουνά της τρέλας

Mary Shelley- Frankenstein

Dean Koontz- Όσα ξέρει η νύχτα

Jack Ketchum- Red

Clive Barker- Το καταραμένο παιχνίδι

Poppy Z. Brite- Θεσπέσιο πτώμα

Peter James- Ο θάνατος σου πάει

Herbert James- Άλλοι

Brian Lumley- Νεκροσκόπος

 

Υ.Γ. Για όλους ισχύει η πρώτη επαφή εκτός του Stephen King

 

2) Δαιμονισμένη ταξιαρχία- Graham Masterton

 

Με πολύ επιφύλαξη αποφάσισα τελικά να διαβάσω το συγκεκριμένο βιβλίο. Είναι το πρώτο βιβλίο με περιγραφές σκηνών βίας που διαβάζω, για αυτό και στην αρχή δίστασα, γιατί νόμιζα ότι θα διάβαζα κάτι που δεν θα μου άρεσε. Τελικά διαπίστωσα ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις σκηνές βίας. Αντιθέτως, μου άρεσαν κιόλας. Μέχρι τη μέση το βιβλίο μου άρεσε πάρα πολύ -είχα ξετρελαθεί-. Έπειτα, όμως, όταν άρχισαν να μπλέκονται οι θρησκείες και συγκεκριμένα οι αιγύπτιοι θεοί απογοητεύτηκα κατά κάποιο τρόπο. Περίμενα μία καλύτερη εξέλιξη. Πάντως, κατά γενική ομολογία το βιβλίο το βρήκα καλό. Ήταν μάλιστα μερικές φορές που φοβήθηκα όσο δεν έχω φοβηθεί σε κανένα άλλο βιβλίο μέχρι τώρα. Ένα κεφάλαιο τολμώ να το χαρακτηρίσω ως το πιο ωραίο που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής. Θα ξαναδιαβάσω Masterton, ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για μένα.

Link to comment
Share on other sites

King Stephen- Σάλεμς Λοτ

Peter Straub- Κόκο

Anne Rice- Δεν έχω αποφαίσει ακόμα

Graham Masterton- Δαιμονισμένη ταξιαρχία

H.P. Lovecraft- Τα βουνά της τρέλας

Mary Shelley- Frankenstein

Dean Koontz- Όσα ξέρει η νύχτα

Jack Ketchum- Red

Clive Barker- Το καταραμένο παιχνίδι

Poppy Z. Brite- Θεσπέσιο πτώμα

Peter James- Ο θάνατος σου πάει

Herbert James- Άλλοι

Brian Lumley- Νεκροσκόπος

 

Υ.Γ. Για όλους ισχύει η πρώτη επαφή εκτός του Stephen King

 

2) Δαιμονισμένη ταξιαρχία- Graham Masterton

 

Με πολύ επιφύλαξη αποφάσισα τελικά να διαβάσω το συγκεκριμένο βιβλίο. Είναι το πρώτο βιβλίο με περιγραφές σκηνών βίας που διαβάζω, για αυτό και στην αρχή δίστασα, γιατί νόμιζα ότι θα διάβαζα κάτι που δεν θα μου άρεσε. Τελικά διαπίστωσα ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις σκηνές βίας. Αντιθέτως, μου άρεσαν κιόλας. Μέχρι τη μέση το βιβλίο μου άρεσε πάρα πολύ -είχα ξετρελαθεί-. Έπειτα, όμως, όταν άρχισαν να μπλέκονται οι θρησκείες και συγκεκριμένα οι αιγύπτιοι θεοί απογοητεύτηκα κατά κάποιο τρόπο. Περίμενα μία καλύτερη εξέλιξη. Πάντως, κατά γενική ομολογία το βιβλίο το βρήκα καλό. Ήταν μάλιστα μερικές φορές που φοβήθηκα όσο δεν έχω φοβηθεί σε κανένα άλλο βιβλίο μέχρι τώρα. Ένα κεφάλαιο τολμώ να το χαρακτηρίσω ως το πιο ωραίο που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής. Θα ξαναδιαβάσω Masterton, ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για μένα.

 

good.gif

 

Αυτος ειναι ο Μαστερτον.. Ποτε δεν απογοητευει..Εκτος ισως απο τη δευτερη φορα που τον διαβασεις και καταλαβεις πως γραφει το ιδιο πραγμα σε ολα του τα βιβλια. Αλλα απο την τριτη φορα και μετα ξερεις τι να περιμενεις για αυτο κανεις τον chinese.gif και απολαμβανεις τα βιβλια του. Εγγυηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

-Mark Danielewski (το τιτανοτεράστιο House of Leaves που διαβάζω τώρα, θέλει άλλες 500+ σελίδες)

-Peter Straub (δεν έχω διαβάσει μυθιστόρημά του, αλλά έχω και το Ghost Story και το Talisman)

-Scott Smith (το The Ruins βρίσκεται στη βιβλιοθήκη μου)

-Stephen King (θέλω να βγάλω το Misery τουλάχιστον, με κάβα τα The Shining και Full Dark, No Stars)

-Natsuo Kirino (έχω το Grotesque εδώ και χρόνια, αλλά δεν το έχω πιάσει, καθώς και το Real World)

-Michael Marshall Smith (έχω διαβάσει μόνο 2 διηγήματά του, αλλά και μόνο από εκείνα δηλώνω φαν, οπότε πρέπει να δω και τα novels του)

-Αβραάμ Κάουα (Note to self: "Αγόρασε επιτέλους το Νεκρό Δέρμα")

-Brom (Ο Εκριζωτής δεν με ξετρέλανε σαν ιστορία, όμως λατρεύω χρόνια τώρα τα σχέδια του, και η Μαρίνα-Eroviana μού είχε προτείνει το Child Thief, το οποίο περιμένει στη βιβλιοθήκη)

-Clive Barker (κάτι εκτός books of blood)

-Jack Ketchum (Δικαίωμα στη ζωή ή The Lost)

-Αντώνης Κρύσιλας - Το Στόμα του Διαβόλου

Τζίλιαν Φλιν - Σκοτεινός Τόπος

Edward Lee - Οι Γυναίκες με τα Μαύρα

 

Τέλειωσα τις Γυναίκες με τα μαύρα, το 5ο έργο του Lee που διαβάζω, (αν και το μίστερ Τόρσο με το ICU ήταν απλά νοβελέτες). Ένα ακραίο χαβαλεδο-σπλάτερ με γεναίες δόσεις b-movie τσόντας. Πάντως μπορεί να μου άρεσε λιγότερο από τα 5 του Lee που έχω διαβάσει ως τώρα, αλλά σίγουρα είχε τη φάση του. Ακραίο αλλά καλό.

 

Πολλά μπράβο στον Count μας για τη μετάφραση. Εκείνο το "του κόψανε τον γιακουμή" με ισοπέδωσε! Και έχει και πολλά άλλα τέτοια.

Φυσικά, πολλά μπράβο στον κ.Δημητρίου για το καλύτερο εξώφυλλο Ελληνικού βιβλίου που έχω δει ποτέ μου.

 

Μου ήρθε μια καινούργια καραβιά από βιβλία την περασμένη βδομάδα, οπότε θα δω με τι θα συνεχίσω.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό βιβλίο. Ακραίο δεν λες τίποτα. Είναι από τα λίγα βιβλία που σίγουρα θα ξαναδιαβάσω κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

- Stephen King: Ντούμα Κη

- Richard Laymon: The Woods are Dark (πρώτη επαφή)

- Dean Koontz: Ο Εφιάλτης Παραφυλάει

- H. P. Lovecraft: Στα Βουνά της Τρέλας

- Robert Bloch: Ψυχώ

- Αnn Rice: Συνέντευξη με ένα Βρυκόλακα (πρώτη επαφή)

- M. R. James: Ιστορίες Φαντασμάτων ενός Αρχαιοδίφη (πρώτη επαφή)

- Peter Straub: Κόκο

- Clive Barker: Hellraiser

- Graham Masterton: Ο Παρίας

- Arthur Machen: Η Νουβέλα της Μαύρης Σφραγίδας

- Simon Clark: Δίψα για Αίμα (πρώτη επαφή)

- William Hope Hodgson: Οι Βάρκες του Γκλεν Κάριγκ

 

Πάει και ο Μάστερτον με τον Παρία του. Δεν είμαι σίγουρος αν μου άρεσε ή όχι, αλλά αν έπρεπε να διαλέξω, μάλλον στο δεύτερο θα κατέληγα. Η ιστορία ακολουθεί το σύνηθες μοτίβο που χρησιμοποιεί ο συγγραφέας στα βιβλία του, μία ομάδα ανθρώπων δηλαδή, αντιμέτωποι μ' έναν αρχαίο δαίμονα. Η ιδέα μου αρέσει, αλλά στην προκειμένη δεν μου άρεσε η εκτέλεση. Το βιβλίο χωρίς να είναι κακό, θα έλεγα ότι με άφησε αδιάφορο, μου φάνηκε κάπως φλύαρο. Το να μάθω την ακριβή φύση του κακού μόλις στην 200 σελίδα, από ένα σύνολο 325, είναι κάτι το τραβηγμένο. Θα μπορούσαν να λείπουν άνετα γύρω στις 50 σελίδες χωρίς να χάσει κανείς τίποτα, κυρίως από την πολύ μεγάλη εισαγωγή. Τουλάχιστον όμως μου άρεσε το γράψιμο. Δεν ξετρελλάθηκα μ' αυτά που διάβασα, ούτε όμως και κουράστηκα. Επίσης κάτι που μου άρεσε ήταν το ότι υπήρχε έντονο το υγρό στοιχείο. Μου αρέσει οτιδήποτε έχει να κάνει με θάλασσες είτε πρόκειται για ντοκιμαντέρ, είτε για βιβλία έρευνα ή μυθιστόρημα. Αυτό λοιπόν ήταν ένα έξτρα πλεονέκτημα για 'μένα.

 

Μέτριος ''Ο Παρίας'' λοιπόν, αλλά δεν απογοητεύτηκα. Και αυτό γιατί απλούστατα, ήξερα τι να περιμένω. Ο Μάστερτον είναι καλός συγγραφέας, αρκεί να μην έχει κανείς πολύ μεγάλες προσδοκίες από αυτόν, να μην περιμένει να διαβάσει κάτι mind blowing. Και φυσικά επειδή τα βιβλία του μοιάζουν πολύ μεταξύ τους, πρέπει να διαβάζονται σε αραία χρονικά διαστήματα. Τουλάχιστον για αυτά που ξέρω εγώ. Συμφωνώ δηλαδή πάνω- κάτω με τον Mr. R. Carter. Από τα τρία του συνολικά που έχω διαβάσει, βάζω τον Παρία πιο πάνω σε ποιότητα από τους Παγιδευμένους, και πιο κάτω από τον Άρχοντα του Ψεύδους. Και έχω επίσης στα αδιάβαστα ''Έκσταση Θανάτου'', ''Σάρκα και Αίμα'' και ''Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται''. Δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω καλό ένστικτο μόνο για το τελευταίο.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες δικές μου προβλέψεις:

  1. Ο Εφιάλτης Παραμονεύει (The Watchers) - Dean Koontz
  2. Φάμπιαν (Possession) - Peter James (πρώτη επαφή)
  3. The Xothic Legend Cycle - Lin Carter (σχεδόν πρώτη επαφή, είχα διαβάσει κάποια rewrites του στο King Kull του R.E.Howard)
  4. Σκοτεινοί Άγγελοι - S.P. Somtow
  5. The Hellfire club - Peter Straub
  6. Δίψα για αίμα (Blood Crazy) - Simon Clark (πρώτη επαφή)
  7. Οι Άλλοι (the Others) - Herbert James
  8. Νεκρή Ζώνη (The Dead Zone) - Stephen King
  9. Frankenstein - Mary Shelley (πρώτη επαφή)
  10. The Historian - Elizabeth Kostova (πρώτη επαφή)
  11. Οι κούκλες της Μαντάμ Μαντιλιπ - Αμπρααμ Μέρριτ (πρώτη επαφή)
  12. Swansong - Roger McCammon
  13. The Horror in the Museum - H.P. Lovecraft

3. The Xothic Legend Cycle - Lin Carter

Συλλογή από ιστορίες του Lin Carter σχετικές με τα τρία παιδιά του Κθούλου, τον Gatanathoa, τον Ythogtha και τον Zoth-Omong. Όλες τους με τίτλους-παραφράσεις ιστοριών του Lovecraft και του Darleth (The Dweller of the Tomb, The Thing in the Pit, Out of the Ages, Strange manuscript found in the Vermont Woods κλπ)

Κάποιες από αυτές είχαν γραφτεί ως σπονδυλωτή νουβέλα και σχεδόν όλες εννόνονται σε έναν εννιαίαο κύκλο, καθώς χειρόγραφα από τις προηγούμενες μπλέκουν στις επόμενες. Αυτό μου άρεσε.

Δε μου άρεσαν όμως όλα τα υπόλοιπα... Η γραφή είναι μέτρια. Οι πλοκές... οι πλοκές είναι καρμπόν από τις ιστορίες του Λαβκραφτ ενώ κουράζει απίστευτα η συνεχής επανάληψη των αναγνώσεων των ίδιων και των ίδιων απόκρυφων τόμων και το συνεχές exposition για τα παιδιά του Κθούλου. 1-2 ιστορίες μου έκαναν αίσθηση, το Behind the mask και το The Strange Doom of Enos Harker (που είναι revision από τον editor της ανθολογίας Robert M. Price πάνω σε μία μισοτελειωμένη έκδοση μίας επανάληψης του "The Return of the Sorcerer")

 

Μόνο για φανατικούς.

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλω και εγώ την -αρκετά αλλαγμένη- λίστα μου..Έχουμε και λέμε, μέχρι στιγμής:

 

1) Poppy Z. Brite - Χαμένες ψυχές (πρώτη επαφή)

2) S. Le Fanu - Καρμίλλα (πρώτη επαφή)

3) Clive Barker - Hellraiser

4) Joe Hill - Κερασφόρος

5) Αβραάμ Κάουα - Νεκρό δέρμα

6) Αlgernon Blackwood - Οι Ιτιές

7) Graham Joyce - Σκοτεινό ημερολόγιο (πρώτη επαφή)

8) Η βίβλος του διαβόλου – Richard Dubell (πρώτη επαφή)

9) Lilith - George MacDonald (πρώτη επαφή)

10) Franz Kafka - Στην αποικία των τιμωρημένων

11) Stephen King - Χρήσιμα αντικείμενα

12) Arthur Machen - Η νουβέλα της μαύρης σφραγίδας

13) H.P. Lovecraft - Η κληρονομιά των Πήμποντυ

 

Σήμερα τελείωσα τη Λίλιθ του George McDonald, και δηλώνω γοητευμένη.. Η ιστορία του βιβλίου ξεκινά όταν ο ήρωας, με αφορμή μια παρουσία-φάντασμα που ανακαλύπτει στην πλούσια βιβλιοθήκη του σπιτιού του, περνά σε μια άλλη διάσταση. Εκεί περιπλανιέται σε αλλόκοτους κόσμους, γεμάτους περίεργα πλάσματα (τα «Μικρά» είναι πράγματι αξιολάτρευτα), και φανταστικές εικόνες. Η ιστορία ξετυλίγεται με έναν ευφάνταστο τρόπο, έτσι ώστε οι εκπληκτικές εικόνες να μένουν αξέχαστες. Τα τοπία πραγματικά με συνεπήραν και με ταξίδεψαν.

 

Στα συν, η πολύ ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη ιστορία/εκδοχή του συγγραφέα για τον Αδάμ και, κατά συνέπεια, τη Λίλιθ. Πολύ διαφορετική με όσα κυριαρχούν και όσα έχουμε χιλιοδιαβάσει στη φανταστική λογοτεχνία και στη λογοτεχνία τρόμου.

 

Επίσης, μου άρεσε ιδιαίτερα και ο πρόλογος του βιβλίου από τον Μ. Πανώριο, όπου αναφέρονται κάποια στοιχεία για το έργο και τηζωή του McDonald, με τον οποίο προσωπικά πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή. Κλείνω λοιπόν με κάποια λόγια από τον πρόλογο, που μετά την ανάγνωση της Λίλιθ, υποστηρίζω απόλυτα: «Ο ΜακΝτόναλντ δε διεκδικεί μια πρώτη θέση στην αγγλική λογοτεχνία, ωστόσο {…} το έργο του κατά ένα μαγικό τρόπο ενυπάρχει με τα σύμβολά του μέσω άλλων μέχρι σήμερα. Κι αυτό ίσως είναι η καλύτερη δικαίωση για ένα συγγραφέα».

Πράγματι, διαβάζοντας τη Λίλιθ, πολλά σημεία θα σας θυμίσουν Λαβκραφτ, Μπόρχες ή Κάφκα. Ελπίζω όσοι δεν έχουν διαβάσει βιβλίο του ΜακΝτόναλντ να παρακινηθούν να το κάνουν σύντομα.

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

King Stephen- Σάλεμς Λοτ

Peter Straub- Κόκο

Anne Rice- Δεν έχω αποφαίσει ακόμα

Graham Masterton- Δαιμονισμένη ταξιαρχία

H.P. Lovecraft- Τα βουνά της τρέλας

Mary Shelley- Frankenstein

Dean Koontz- Όσα ξέρει η νύχτα

Jack Ketchum- Red

Clive Barker- Το καταραμένο παιχνίδι

Poppy Z. Brite- Θεσπέσιο πτώμα

Peter James- Ο θάνατος σου πάει

Herbert James- Άλλοι

Brian Lumley- Νεκροσκόπος

 

 

3) Θεσπέσιο πτώμα- Poppz Z. Brite

 

 

Διάβασα το θεσπέσιο πτώμα, αλλά ξέχασα ότι ήταν στη λίστα μου. Η γνώμη μου στο topic σχετικά με το τι διαβάζουμε.

Edited by Spyrex
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες δικές μου προβλέψεις:

  1. Ο Εφιάλτης Παραμονεύει (The Watchers) - Dean Koontz
  2. Φάμπιαν (Possession) - Peter James (πρώτη επαφή)
  3. The Xothic Legend Cycle - Lin Carter (σχεδόν πρώτη επαφή, είχα διαβάσει κάποια rewrites του στο King Kull του R.E.Howard)
  4. Σκοτεινοί Άγγελοι - S.P. Somtow
  5. The Hellfire club - Peter Straub
  6. Δίψα για αίμα (Blood Crazy) - Simon Clark (πρώτη επαφή)
  7. Οι Άλλοι (the Others) - Herbert James
  8. Νεκρή Ζώνη (The Dead Zone) - Stephen King
  9. Frankenstein - Mary Shelley (πρώτη επαφή)
  10. The Historian - Elizabeth Kostova (πρώτη επαφή)
  11. Οι κούκλες της Μαντάμ Μαντιλιπ - Αμπρααμ Μέρριτ (πρώτη επαφή)
  12. Swansong - Roger McCammon
  13. The Horror in the Museum - H.P. Lovecraft

4. Σκοτεινοί Άγγελοι - S.P. Somtow

Βουντού και Αμερικάνικος Εμφύλιος μέσα από ενθυλακωμένες διηγήσεις. Μπλέκουν και προσωπικότητες όπως ο Αβρααμ Λινκον, ο Εντγκαρ Άλαν Πόε και ο Λόρδος Βύρωνας.

Χήρα ιεροκύρηκα ανακαλύπτει τα σκοτεινά μυστικά του συζύγου της και τις τελετουργίες βουντού στις οποίες είχε αναμειχθεί, σε μία επική ιστορία που πάει πίσω στο χρόνο. Δεν είναι σε καμία περίπτωση τόσο καλό όσο το Ματωμένο Φεγγάρι, κυρίως επειδή οι συνεχείς αναδρομές στο παρελθόν κάπου χαλάνε τη συνέχεια, αλλά έχει πολύ δυνατές σκηνές και ενδιαφέρουσα ιστορία.

Μεγάλο συν και η εξαιρετική μετάφραση του Νίκου Ρούσσου, με τα πολλά ιδιώματα που δίνει ιδιαίτερο χαρακτήρα στις αφηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κόμης το μτφ αυτό; Πολύ καλη δουλειά Νίκο! Θυμάμαι οτι το σκεφτόμουν όταν διάβαζα το βιβλίο. Νιχ σου άρεσε το Φεγγάρι πιο πολύ ε; Εμένα με κέρδισε η βουντίλα των Αγγέλων όπως και η καλή χρήση ιστορικών προσώπων. Αν θυμάμαι καλά εμφανίζεται και ο Ουωλτ Ουιτμαν (και σε κεντρικό ρόλο), σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά εμφανίζεται και ο Ουωλτ Ουιτμαν (και σε κεντρικό ρόλο), σωστά;

Ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι εξαντλημένο, ε;

Δεν ξέρω, το βρίσκεις πάντως σε παλιοβιβλιοπωλεία.

Link to comment
Share on other sites

-Mark Danielewski (το τιτανοτεράστιο House of Leaves που διαβάζω τώρα, θέλει άλλες 500+ σελίδες)

-Αντώνης Κρύσιλας - Το Στόμα του Διαβόλου

Τζίλιαν Φλιν - Σκοτεινός Τόπος

Edward Lee - Οι Γυναίκες με τα Μαύρα

-Αβραάμ Κάουα (Note to self: "Αγόρασε επιτέλους το Νεκρό Δέρμα")

-Peter Straub (δεν έχω διαβάσει μυθιστόρημά του, αλλά έχω και το Ghost Story και το Talisman)

-Scott Smith (το The Ruins βρίσκεται στη βιβλιοθήκη μου)

-Stephen King (θέλω να βγάλω το Misery τουλάχιστον, με κάβα τα The Shining και Full Dark, No Stars)

-Michael Marshall Smith (έχω διαβάσει μόνο 2 διηγήματά του, αλλά και μόνο από εκείνα δηλώνω φαν, οπότε πρέπει να δω και τα novels του)

-Brom (Ο Εκριζωτής δεν με ξετρέλανε σαν ιστορία, όμως λατρεύω χρόνια τώρα τα σχέδια του, και η Μαρίνα-Eroviana μού είχε προτείνει το Child Thief, το οποίο περιμένει στη βιβλιοθήκη)

-Clive Barker (κάτι εκτός books of blood)

-Jack Ketchum (Δικαίωμα στη ζωή ή The Lost)

+1

 

Έσβησα Νatsuo Kirino γιατί δεν μου άρεσε το θέμα του βιβλίου, και δεν με κράτησε.

Οπότε, έπειτα από ένα πολύ ευχάριστο διάλλειμα με την ανθολογία διηγημάτων "Stories" που συνέλλεξαν οι Gaiman και Sarrantonio, (και genre και ρεαλισμός), επιστρέφω στο Project 13 με το Shining του King.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

1) Το κορίτσι της διπλανής πόρτας - Jack Ketchum

2) Γουέντιγκο - Algernon Blackwood

3) Το ασήμι που ουρλιάζει - Αβραάμ Κάουα (πρώτη επαφή)

4) Μάτια - Jesus Ignacio Aldapuerta (πρώτη επαφή)

5) Η νεράιδα των δοντιών - Graham Joyce

 

Πάει και το Ασήμι Που Ουρλιάζει. Σχόλια εδώ

Link to comment
Share on other sites

[1)Stephen King - Το πρόσωπο του φόβου

2)Dean Koontz - Μοχθηρό φεγγάρι(πρώτη επαφή)

3)Clive Barker - Καμπάλ(πρώτη επαφή)

4)Jack Ketchum - Νεκρή Σαιζόν

5)H.P. Lovecraft - Δεν έχω αποφασίσει ακόμα(πρώτη επαφή)

6)Joe Hill - όποιο βρω(πρώτη επαφή)

7)E.A. Poe - Το πηγάδι και το εκρεμμές (να αποφασίσω να το τελειώσω)

8)Graham Masterton - Ο άρχοντας του ψεύδους, πιθανότατα(πρώτη επαφή)

9)Graham Joyce - H νεράιδα των δοντιών(πρώτη επαφή)

10)Richard Matheson -Ζωντανός Θρύλος ή το Στοίχειωμα(πρώτη επαφή)

11)Bram Stoker - Δράκουλας(πρώτη επαφή)

12)Αβραάμ Καούα -Το ασήμι που ουρλιάζει. (πρώτη επαφή)

13)Peter Straub - Στο σκοτεινό δωμάτιο

 

Τελείωσα σήμερα το Καμπάλ του Clive Barker και έχω ανάμεικτα συναισθήματα.Απο τη μία νιώθω γοητευμένος απο την γραφή του Barker, η οπόια είναι κορυφαία και χωρίς πολλά πολλά.Απο την άλλη όμως, νιώθω απογοήτευση, γιατι αυτό που διάβασα δεν ήταν τρόμου.Δεν φοβήθηκα ούτε στιγμή, ένιωσα άγχος για τη συνέχεια ελάχιστες φορές.

 

Η ιστορία ξεκινά με τον Μπουν, ένα ψυχικά διαταραγμένο άτομο, ο οποίος μαθαίνει για μια νεκρόπολη, τη Μηδία και ξεκινάει για να τη βρει.Εκεί ο Μπουν θα γνωρίσει να πλάσματα της Γενιάς της Νύχτας.Τα βηματά του όμως, ακολουθούν οι κοπέλα του, ο γιατρός του και η αστυνομία καθώς είναι ένοχος για μία σειρά δολοφονιών.

 

Πιο πολύ μου θύμησε love story σε στυλ Twilight, παρά βιβλίο τρόμου.Πάντως, δεν απογοητεύομαι.Σίγουρα θα διαβάσω και κάτι άλλο από Barker στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το Καμπαλ δεν ειναι Τρομου, αν εψαχνες Τρομου να επαιρνες το Hellraiser ( Hellbound Heart) ή το Damnation Game απο novels αλλιως τα Βιβλια του Αιματος απο Διηγηματα.

Link to comment
Share on other sites

Το Καμπαλ δεν ειναι Τρομου, αν εψαχνες Τρομου να επαιρνες το Hellraiser ( Hellbound Heart) ή το Damnation Game απο novels αλλιως τα Βιβλια του Αιματος απο Διηγηματα.

 

Τότε, η επιλογή του εξώφυλλου είναι τραγική, γιατί παραπέμπει σε τρόμο.

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..