Jump to content

33ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Στοίχειωμα


Nienor
 Share

Recommended Posts

Προφανως και δεν μιλάω για το παιδί που έβαλε την ιστορία στην βιβλιοθήκη τρόμου.  Η τοποθέτηση σου όπως την διαβάζω απευθύνεται σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Να χαρείς, ρε μανάρι, όχι ΠΑΛΙ αυτή η κουβέντα, νομίζω ότι επ' αυτού έχουμε διαφωνήσει με κάθε πιθανό τρόπο εκτός από μαλλιοτράβηγμα και τις μπούκλες μου τις θέλω.

 

Η τοποθέτηση είναι λίγο πιο γενική, ναι, αλλά δεν απευθύνεται σε όλους.

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

Για να εξηγηθώ λιγουλάκι, όταν τελείωσα την ιστορία, κάτι που μου πήρε τέσσερις μέρες περίπου, διαπίστωσα ότι πάνω στη βιασύνη μου (και επειδή είχα πλάσει ήδη την ιστορία μου όπως ήθελα να είναι) δεν κατάλαβα αν η ιστορία μου ανήκει πράγματι στο φάντασυ κομμάτι. Ενημέρωσα την Nienor για να μου πει εαν έχει τα σωστά κριτήρια. Περιμένω την απάντηση της σήμερα, πιστεύω. Στην περίπτωση λοιπόν που δεν έχει τα κριτήρια, θα την δημοσιεύσω απλά στην αντίστοιχη βιβλιοθήκη χωρίς φυσικά να διαγωνίζεται η ιστορία. Δεν έγινε και τίποτα το σπουδαίο, απλά θα είμαι περισσότερο προσεχτικός σε ανάλογους διαγωνισμούς. Όλα καλά λοιπόν, καλή συνέχεια σε όλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι το θέμα ενός διαγωνισμού ΦΑΝΤΑΣΥ είναι Στοίχειωμα, να το θεωρήσω trolling?

Link to comment
Share on other sites

Τα φαντάσματα χωρίς να είναι τρομακτικά είναι Φανταζί έτσι; (έχω μια ιδέα)

Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα, οι ιστορίες του διαγωνισμού θα υπάρχουν συγκεντρωμένες στο τέλος του αρχικού ποστ, για να τις βρίσκετε πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Τα φαντάσματα χωρίς να είναι τρομακτικά είναι Φανταζί έτσι; (έχω μια ιδέα)

 

Σαφώς και είναι. Πρόχειρα μου έρχεται στο μυαλό "Το φάντασμα των Καντερβιλ"(του Όσκαρ Γουάιλντ), που είναι μια καθαρά Fantasy ιστορία στοιχειώματος.

Edited by John82
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα προλάβω και εγώ... 

 

Έρχεται...

 

 

841081evilshadow400.jpg
 
Ο Μαχητής της Σκιάς

 

Σύντομα στη βιβλιοθήκη των ιστοριών Φαντασίας!

Edited by Ad Noctum
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα προλάβω και εγώ... 

 

Έρχεται...

 
Ο Μαχητής της Σκιάς

 

Σύντομα στη βιβλιοθήκη των ιστοριών Φαντασίας!

Ώπα! Φλασ μπακ! (Μου θύμισες μια δική μου από παλαιότερο διαγωνισμό).

 

Εγώ έχω επισκέψεις από σήμερα το απόγευμα ως το Σάββατο πρωί. Με την ιστορία μου ασχολούμαι κάθε μέρα, αλλά πηγαίνει τόσο αργά, (δεν το έχω ξαναπάθει) που τις χρειαζόμουν όλες τις μέρες (αμάν, κάθε τόσο Χριστούγεννα ή Πάσχα είναι :glare: ).

Παράγραφο-παράγραφο το πάω, κουράζομαι εύκολα και χάνω τη συγκέντρωση. Αλλά θα προλάβω, θα γράψω και σήμερα όσο μπορώ μέχρι το μεσημέρι.

 

post-1837-0-18360400-1367480578.jpg

Link to comment
Share on other sites

:o Τι έγινε εδώ? Ο κύριος Γουρούνης έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο σε πρωτιές σε όλους τους τομείς και τώρα μας ανεβάζει την πρώτη επίσημη συμμετοχή στον Φάντασυ διαγωνισμό? Χαχα, αυτό πια είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό. :)

 

 

Για όσους σας στοιχειώνει το στοίχειωμα, θέλω να σας θυμίσω το θέμα που βρίσκεται και στο πρώτο ποστ:
 

 

Στοίχειωμα

Έμμονες ιδέες και μονομανίες, ανεκπλήρωτες υποσχέσεις και ανεκπλήρωτα όνειρα, μυστηριώδεις παρουσίες άυλες ή και υλικές, μνήμες, αναμνήσεις και θύμησες, φαντάσματα του παρελθόντος –ή και του μέλλοντος-, περίεργες ομίχλες, σκοτεινές επαύλεις, πλοία φαντάσματα, βάλτοι σκεπασμένοι πούσι και μούχλα, εγκαταλελειμμένα σπίτια, πνεύματα, αερικά, φαντάσματα βασιλιάδων και ξεχασμένα πλάσματα, και πάνω από όλα, η ιστορία του πλάσματος/μέρους/τόπου με τα στοιχειά – ρεαλιστικά ή αφηρημένα.
Στοιχειά του μυαλού, στοιχειά της γης και της φύσης ή στοιχειακά πνεύματα, στοιχειά που έχουν αφήσει πίσω τους πράγματα αγαπημένα ή ατελείωτα.

 

Θεωρήσαμε πως από δω ήτανε πολύ ξεκάθαρο το ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το στοίχειωμα με τη λογοτεχνική του μορφή. Για να είμαι ειλικρινής, ακόμη ξεκάθαρο μου φαίνεται. Αναμνήσεις και ενοχές αποτελούν αποδεκτά στοιχειώματα, και είναι πράγματα με τα οποία είθισται να ασχολείται η φάντασυ. Επίσης, φυσικά και ισχύει ότι ό,τι έχει φαντάσματα δεν είναι απαραίτητα τρόμος. Κι εδώ που τα λέμε δεν είναι κι ανάγκη να είσαι ο Ουάιλντ για να το κάνεις, το έχω κάνει κι εγώ έτσι :p

Φυσικά επίσης και μπορεί ακόμα και να σε τρομάζει κάπου κάπου, αλλά σίγουρα το ότι έχει φαντάσματα και το ότι μια ατάκα κάπου σε τρόμαξε δεν το κάνει να ανήκει στον τρόμο.

 

Όμως το διήγημα του Χρήστου είναι φτιαγμένο για να κάνει να τρομάξεις. Και δεν έχει τίποτα άλλο, ούτε έστω σέτινγκ του δηλαδή, που να πλησιάζει λίγο τη φάντασυ. Οπότε τον ευχαριστούμε πολύ για την προσπάθεια κι ελπίζουμε να κάνει άλλη μία :) Αν αυτό που είναι 3.000 λέξεις γράφτηκε σε 4 μέρες τότε μπορούμε να υποθέσουμε και να ελπίσουμε πως θα μας γράψει άλλο ένα γιατί φυσικά 4 μέρες υπάρχουνε ακόμα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να γράψω άλλο ένα. Πιστεύω να προλάβω. Θα δημοσιεύσω επίσης αυτό που έγραψα ήδη. Απολογίες, για τη λανθασμένη μου αντίληψη. Όλα έγιναν τόσο γρήγορα, καταλαβαίνετε. Εδώ είμαστε όμως και συνεχίζουμε δυνατά. Καλή συνέχεια σε όλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να δώσουμε μερικές ακόμα διευκρινήσεις, για να μην μπερδευτείτε όσοι γράφετε ακόμα :)

 

Καταρχάς, να θυμίσω ότι ο διαγωνισμός είναι φαντασίας, οπότε πρέπει είτε το σέτινγκ της ιστορίας σας να είναι ξεκάθαρα φάνταζυ είτε το φανταστικό στοιχείο ξεκάθαρο και κεντρικό. Ταυτόχρονα, κεντρική πρέπει να είναι και η ιδέα του θέματος - κι εκεί μάλλον φταίμε κι εμείς, αφού διαλέξαμε ένα τέτοιο θέμα, που είναι αρκετά εύκολο να γλιστρήσει προς άλλα είδη. Αλλά όπως λέει κι η Κιάρα πιο πάνω, μη μένετε απαραίτητα στην κλασική εικόνα του στοιχειώματος. Το ζητούμενο εδώ είναι ό,τι μπορεί να στοιχειώνει τους ήρωές σας, οι λόγοι για τους οποίους συμβαίνει αυτό, και το πού οδηγεί αυτό το στοίχειωμα τους ίδιους τους ήρωες. Αν έχετε αυτό υπόψη, νομίζω ότι και τα φαντάσματά σας ακόμα δε θα πέσουν στον τρόμο :)

 

Nα σας θυμίσω και το όριο των λέξεων, 3.000 το ανώτερο, όχι ότι πρέπει να φτάσετε εκεί απαραίτητα, φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν και η ιδέα που είχα στο κεφάλι μου με τυραννούσε αρκετό καιρό, τελικά ολοκληρώθηκε και σήμερα άρχισα σιγά-σιγά να την γράφω. Επειδή, όμως είμαι σε διακοπές αυτές τις μέρες, δεν μου μένει και πολύς χρόνος για συγγραφή, θα μου φαινόταν πολύ χρήσιμη η παράταση των δύο ημερών. Οπότε, αν την χρειάζονται κι άλλοι και οι φανταστικές διοργανώτριες μπορούν να μας τη δώσουν, θα μας εξυπηρετούσε υπερβολικά πολύ...  :flowers:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπλισμένος με θάρρος απο την πρόταση του mesmer, ανακατεύω τα μαντζούνια μου, μια πανάρχαια συνταγή ενός δρυίδη απο το ξεχασμένο βασίλειο του Κάμελοτ, για το μεθυστικό φίλτρο που θα κάνει τις φανταστικές διοργανώτριες να μας δώσουν αυτές τις δυο ημέρες. Βρίσκομαι ήδη στις εφτακόσιες λέξεις, ποιος ξέρει αν φτάσω στον στόχο μου...

Edited by Airbourne
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Βλέπω να τα κρατάτε τα μάτια σας για την ώρα ... (=δεν προλαβαίνω αλλά επιφυλάσσομαι για το μέλλον :p)

Link to comment
Share on other sites

 

Θεωρήσαμε πως από δω ήτανε πολύ ξεκάθαρο το ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το στοίχειωμα με τη λογοτεχνική του μορφή. Για να είμαι ειλικρινής, ακόμη ξεκάθαρο μου φαίνεται. Αναμνήσεις και ενοχές αποτελούν αποδεκτά στοιχειώματα, και είναι πράγματα με τα οποία είθισται να ασχολείται η φάντασυ. Επίσης, φυσικά και ισχύει ότι ό,τι έχει φαντάσματα δεν είναι απαραίτητα τρόμος. Κι εδώ που τα λέμε δεν είναι κι ανάγκη να είσαι ο Ουάιλντ για να το κάνεις, το έχω κάνει κι εγώ έτσι :p

 

Φυσικά επίσης και μπορεί ακόμα και να σε τρομάζει κάπου κάπου, αλλά σίγουρα το ότι έχει φαντάσματα και το ότι μια ατάκα κάπου σε τρόμαξε δεν το κάνει να ανήκει στον τρόμο.

 

Όμως το διήγημα του Χρήστου είναι φτιαγμένο για να κάνει να τρομάξεις. Και δεν έχει τίποτα άλλο, ούτε έστω σέτινγκ του δηλαδή, που να πλησιάζει λίγο τη φάντασυ. Οπότε τον ευχαριστούμε πολύ για την προσπάθεια κι ελπίζουμε να κάνει άλλη μία :) Αν αυτό που είναι 3.000 λέξεις γράφτηκε σε 4 μέρες τότε μπορούμε να υποθέσουμε και να ελπίσουμε πως θα μας γράψει άλλο ένα γιατί φυσικά 4 μέρες υπάρχουνε ακόμα :)

 

 

 

Να δώσουμε μερικές ακόμα διευκρινήσεις, για να μην μπερδευτείτε όσοι γράφετε ακόμα :)

 

Καταρχάς, να θυμίσω ότι ο διαγωνισμός είναι φαντασίας, οπότε πρέπει είτε το σέτινγκ της ιστορίας σας να είναι ξεκάθαρα φάνταζυ είτε το φανταστικό στοιχείο ξεκάθαρο και κεντρικό. Ταυτόχρονα, κεντρική πρέπει να είναι και η ιδέα του θέματος - κι εκεί μάλλον φταίμε κι εμείς, αφού διαλέξαμε ένα τέτοιο θέμα, που είναι αρκετά εύκολο να γλιστρήσει προς άλλα είδη. Αλλά όπως λέει κι η Κιάρα πιο πάνω, μη μένετε απαραίτητα στην κλασική εικόνα του στοιχειώματος. Το ζητούμενο εδώ είναι ό,τι μπορεί να στοιχειώνει τους ήρωές σας, οι λόγοι για τους οποίους συμβαίνει αυτό, και το πού οδηγεί αυτό το στοίχειωμα τους ίδιους τους ήρωες. Αν έχετε αυτό υπόψη, νομίζω ότι και τα φαντάσματά σας ακόμα δε θα πέσουν στον τρόμο :)

 

Nα σας θυμίσω και το όριο των λέξεων, 3.000 το ανώτερο, όχι ότι πρέπει να φτάσετε εκεί απαραίτητα, φυσικά.

 

Επειδή προφανώς και δεν είναι ξεκάθαρο (απο τα ποστ που διαβάζω), να προτείνω μια λύση για να  μην ζήσουμε για πολλοστή φορά το τι είναι και τι δεν είναι φάντασυ;

Όποιος έχει αμφιβολία για το αν αυτό που έγραψε είναι ή όχι μέσα στο είδος του φανταστικού να το στέλνει κοινοποιημένο και στις δύο διοργανώτριες. Αυτές θα το διαβάζουν, θα συσκέπτονται και θα δίνουν έγκριση τύπου. Απαξ και ένα διήγημα έχει λάβει έγκριση τύπου θα θεωρείται ότι είναι και μέσα στο είδος και μέσα στο θέμα και κανείς δεν θα μπορεί να προβάλει αντιρρήσεις ή να το ψηφίζει με διαφορετικά κριτήρια.

 

Fair enough?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ώρα είναι 03:25 έφτασα τις 2970 λέξεις και νομίζω ότι τα κατάφερα. Νοιώθω λίγη κούραση είναι η αλήθεια. Έγραψα μια νέα ιστορία για τον διαγωνισμό. Ελπίζω να σας αρέσει. Θα την ανεβάσω αύριο. Σίγουρα θέλει αρκετά περάσματα για να βγει το αποκρυσταλλωμένο κείμενο. Ταυτόχρονα, νοιώθω πολύ ωραία. Ευτυχώς, που είχα τον χρόνο να το κάνω. Καλή συνέχεια.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αν και η ιδέα που είχα στο κεφάλι μου με τυραννούσε αρκετό καιρό, τελικά ολοκληρώθηκε και σήμερα άρχισα σιγά-σιγά να την γράφω. Επειδή, όμως είμαι σε διακοπές αυτές τις μέρες, δεν μου μένει και πολύς χρόνος για συγγραφή, θα μου φαινόταν πολύ χρήσιμη η παράταση των δύο ημερών. Οπότε, αν την χρειάζονται κι άλλοι και οι φανταστικές διοργανώτριες μπορούν να μας τη δώσουν, θα μας εξυπηρετούσε υπερβολικά πολύ...  :flowers:

Θα μας εξυπηρετούσε, είναι αλήθεια! :blackfish:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αν και η ιδέα που είχα στο κεφάλι μου με τυραννούσε αρκετό καιρό, τελικά ολοκληρώθηκε και σήμερα άρχισα σιγά-σιγά να την γράφω. Επειδή, όμως είμαι σε διακοπές αυτές τις μέρες, δεν μου μένει και πολύς χρόνος για συγγραφή, θα μου φαινόταν πολύ χρήσιμη η παράταση των δύο ημερών. Οπότε, αν την χρειάζονται κι άλλοι και οι φανταστικές διοργανώτριες μπορούν να μας τη δώσουν, θα μας εξυπηρετούσε υπερβολικά πολύ...  :flowers:

Θα μας εξυπηρετούσε, είναι αλήθεια! :blackfish:

 

Και μένα, και μένα!

Link to comment
Share on other sites

Γιούπι κι εγώ πρόλαβα, χωρίς να τρέχω τελευταία στιγμή ευτυχώς :)
Θα ανεβάσω άυριο μετά τις τελευταίες διορθώσεις..

Θα είναι μια κλεφτή ματιά στη
battensolomanorig.jpg
Γαιαγερασμένη Πανταγητεμένη

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γράφω και γω κάτι. Αν θα καταφέρω να το τελειώσω μέχρι τη λήξη της προθεσμίας "remains to be seen". :p

 

Ωστόσο, να και οι τρεις κριτικές που έκανα σε τρεις ιστορίες:

 

 

http://community.sff.gr/topic/15044-the-fall/

 

http://community.sff.gr/topic/14976-ο-καρπός-της-γνώσης/

 

http://community.sff.gr/topic/15007-το-ξόρκι-της-πριγκίπισσας-των-ξωτικών/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γουέλ, όπως φυσικά ήδη ξέρετε, υπάρχει αυτή η πρόβλεψη. Επομένως τις έχουμε τις δυο μερούλες ακόμα (μια που αυτή τη φορά στις ημερομηνίες που μας δώθηκαν δεν υπήρχε μάλιστα και πρόβλεψη για το Πάσχα χαχα).

 

Οπότε μπορείτε να συνεχίσετε να γράφετε-διορθώνετε κτλ μέχρι την Τρίτη, 7 του Μάη, μεσάνυχτα ακριβώς. Ελπίζουμε να προλάβετε και να μη βαρεθείτε να διορθώσετε επειδή θα έχετε λίγη... βαρυστομαχιά :friends:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..