Jump to content
BladeRunner

Διάφοροι συγγραφείς θρίλερ

Recommended Posts

BladeRunner

Ντικ Φράνσις - Στόχος (The Edge, 1988)

Στη βιβλιοθήκη μου έχω πέντε βιβλία του Ντικ Φράνσις (εννοείται όλα αγορασμένα από παλαιοβιβλιοπωλεία μέσα στα προηγούμενα χρόνια), όμως είναι το πρώτο βιβλίο του συγγραφέα που διαβάζω. Ο Ντικ Φράνσις φημίζεται για τα θρίλερ μυστηρίου που διαδραματίζονται λίγο έως πολύ στον κόσμο των ιπποδρομιών, και το συγκεκριμένο μυθιστόρημα δεν αποτελεί εξαίρεση.

Ο Τζούλιους Απόλλο Φίλμερ αποτελεί το μαύρο πρόβατο των ιπποδρομιών, όντας ένας εγκληματίας που εκβιάζει και απειλεί ιδιοκτήτες αλόγων, εκπαιδευτές και ιππείς, με τους υπεύθυνους ασφαλείας του Τζόκεϊ Κλαμπ να προσπαθούν μάταια να τον πιάσουν στα πράσα. Ο Τορ Κέλσι είναι ένας μυστικός πράκτορας που θα κάνει τα πάντα για να πιάσει τον Φίλμερ τη στιγμή που κάνει ένα έγκλημα. Ίσως στο μεγάλο σιδηροδρομικό ταξίδι κατά πλάτος του Καναδά -ευκαιρία για διακοπές και ωραίους αγώνες ιπποδρομίας για αρκετούς πλούσιους (Καναδούς και μη)-, είναι ο στόχος του Φίλμερ. Ο Κέλσι θα βρεθεί ινκόγκνιτο στο τρένο (ως σερβιτόρος) για να παρακολουθεί τις κινήσεις του Φίλμερ και να αποτρέψει τυχόν δολιοφθορές...

Σαν θρίλερ δεν μπορώ να πω ότι με συγκλόνισε, μου φάνηκε ολίγον τι νερόβραστο και με ελάχιστες στιγμές αγωνίας ή έντασης. Σε αρκετά σημεία βαρέθηκα έως ένα βαθμό, αλλά η γραφή ήταν αν μη τι άλλο ξεκούραστη και ευκολοδιάβαστη, οπότε συνέχιζα την ανάγνωση δίχως τύψεις. Προς το τέλος κάπως ανέβηκαν οι σφυγμοί, αλλά μέχρι εκεί. Πάντως μου άρεσε πάρα πολύ το όλο σέτινγκ του τρένου και του ταξιδιού, καθώς και η ατμόσφαιρα, οπότε έστω και την τελευταία στιγμή θα τσιμπήσει το τέταρτο αστεράκι. Εντέλει, δεν πέρασα και άσχημα!

7.5/10

BladeRunner

1201611015_.jpg.469a53b6ab7206a75fce2f4c507a7aa7.jpg

Κάρεν Ντιόν - Η κόρη του βασιλιά του βάλτου (The Marsh King's Daughter, 2017)

Πρώτο βιβλίο της Κάρεν Ντιόν που μεταφράζεται στα ελληνικά, είναι φυσικά και το πρώτο της που διαβάζω. Το αγόρασα με το που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος τον περασμένο Μάιο, αλλά έπρεπε να περάσουν σχεδόν τέσσερις μήνες για να το διαβάσω τελικά. Πρόκειται για ένα καλογραμμένο και ενδιαφέρον περιπετειώδες θρίλερ με κοινωνικές προεκτάσεις, το οποίο κατάφερε να με κρατήσει σε μια κάποια αγωνία από την αρχή μέχρι το τέλος.

Το όλο κόνσεπτ είναι σίγουρα ιντριγκαδόρικο και ιδιαίτερο, ουσιαστικά αυτό ήταν που μου κίνησε την προσοχή: Πως μεγαλώνει ένα κορίτσι, που αποτελεί τον καρπό της ένωσης μιας έφηβης και του βιαστή απαγωγέα της, την οποία έσυρε σε μια απομονωμένη καλύβα στους βάλτους του Μίσιγκαν, κρατώντας την αιχμάλωτη επί δεκατέσσερα χρόνια; Οι αναγνώστες γίνονται μάρτυρες τόσο διαφόρων γεγονότων από το παρελθόν της αφηγήτριας (πως μεγάλωσε, πως έγινε εξπέρ στο κυνήγι και στη ζωή στη φύση, πως της φερόταν ο πατέρας της κλπ), όσο και από το παρόν, στο οποίο έχει κάνει οικογένεια, ενώ καλείται να αντιμετωπίσει εκ νέου τον πατέρα της, ο οποίος απέδρασε από τη φυλακή.

Η γραφή της Ντιόν με άφησε ως επί το πλείστον ικανοποιημένο, με τις περιγραφές της κατάφερε να με ταξιδέψει στους βάλτους του Μίσιγκαν, αλλά και να με κάνει να ενδιαφερθώ για την ξεχωριστή πρωταγωνίστρια. Φοβερά τοπία, σκηνές και εικόνες που μένουν στο μυαλό, η αλήθεια είναι ότι χώθηκα για τα καλά στον κόσμο της ιστορίας. Εννοείται πως δεν είναι τέλειο θρίλερ, μιας και όλο και κάποιες ευκολίες, υπερβολές και αδυναμίες θα συναντήσει κανείς στην πλοκή, αλλά γενικά έχει να προσφέρει δυνατές σκηνές, ωραίες εικόνες και αρκετή αγωνία, ενώ έχει και τη σωστή ατμόσφαιρα.

8.5/10

• Like 2

BladeRunner

1576823935_.jpg.9de0400e11a24b0674e036b28a6c823f.jpg

Μπιλ Κλίντον/Τζέιμς Πάτερσον - Ο πρόεδρος αγνοείται (The President Is Missing, 2018)

Απ'όσο βλέπω στις λίστες μου στο Goodreads, έχω διαβάσει ένα βιβλίο του Τζέιμς Πάτερσον, το "Οι γέφυρες του Λονδίνου", το πολύ μακρινό 2010. Δυο αστεράκια του έβαλα, οπότε πιθανότατα δεν μου άρεσε και πολύ... Και από τότε δεν έχω ασχοληθεί σαν αναγνώστης με τον συγγραφέα (αν και πρέπει να έχω δυο-τρία βιβλία του στην βιβλιοθήκη μου). Δεν ξέρω, από τότε μου έχει κολλήσει ότι είναι μάλλον μέτριος συγγραφέας, αλλά εξαιρετικός στην διαφήμιση και την προώθηση των έργων του. Τέλος πάντων, η συνεργασία του με τον Μπιλ Κλίντον, αλλά και το σενάριο, ήταν δυο λόγοι που με έπεισαν τελικά να αγοράσω το βιβλίο και να το διαβάσω στο πιτς φιτίλι. 

Λοιπόν, αν μη τι άλλο πρόκειται για ένα απίστευτα ευκολοδιάβαστο και ολίγον τι εθιστικό πολιτικό θρίλερ, με αμείωτη δράση και ένταση. Το βιβλίο χωρίζεται σε σχεδόν εκατόν τριάντα κεφάλαια και αυτό είναι κάτι που βοηθάει στην υπερβολικά γρήγορη ανάγνωση του βιβλίου. Επίσης η γραφή είναι πολύ απλή και λειτουργική, με τις απολύτως απαραίτητες πλην όμως ρεαλιστικές περιγραφές σκηνικών και καταστάσεων, αλλά και με κλισεδιαρισμένους διαλόγους. Το θέμα είναι ότι το σενάριο μπάζει σε ορισμένα σημεία, κάποια πράγματα τείνουν προς την υπερβολή, ενώ δεν λείπουν και οι κλασικές αμερικανιές, καθώς φυσικά και η πολιτική ορθότητα. Πρωταγωνιστής και αφηγητής της ιστορίας είναι ο πρόεδρος των ΗΠΑ (ο τίτλος είναι λιγάκι παραπλανητικός, μιας και γνωρίζουμε που είναι και τι κάνει ο πρόεδρος), ο οποίος έχει πολεμήσει και αιχμαλωτιστεί στο Ιράκ, οπότε ξέρει και να μάχεται, μεταξύ άλλων. Και φυσικά πολεμάει τις δυνάμεις του Κακού, που θέλουν το... κακό των Ηνωμένων Πολιτειών. Και φυσικά μέσα στους κακούς δεν μπορεί να μην είναι και οι Ρώσοι, έστω και εμμέσως. Κλασικά εικονογραφημένα. Ακόμα και η απειλή που δέχθηκε η χώρα δεν μου φάνηκε πειστική, πόσο μάλλον αυτοί που κρύβονταν από πίσω, αλλά και οι λόγοι που έκαναν ό,τι έκαναν. Είπαμε, πολλά κλισέ και μπόλικη πολιτική ορθότητα. 

Πάντως, δεν μπορώ να πω ότι πέρασα άσχημα. Κάποια πράγματα μου άρεσαν, ενώ οφείλω να παραδεχτώ ότι το βιβλίο με κράτησε στην τσίτα σε πολύ μεγάλο βαθμό. Ουσιαστικά, όλες κι όλες δυο μέρες κράτησε η ανάγνωσή του. Απλά τέτοιου είδους αμερικανιές αρχίζουν να με εκνευρίζουν λίγο, με βάση τις απόψεις και την οπτική που έχω για διάφορα θέματα. Θα μου πείτε τι περίμενα, από τη στιγμή που συμμετέχει και ο Μπιλ Κλίντον. Ε, εντάξει, δεν μπορούσα να αντισταθώ στον πειρασμό! Συνολικά, δεν είναι κακό βιβλίο, γι'αυτό θα του βάλω τρία αστεράκια. 

6.5/10

BladeRunner

1120875901_.jpg.5e70ca359d6672b27d451f78c9847a37.jpg

Χέιλεν Μπεκ - Εφιάλτης στην Αριζόνα (Here and Gone, 2017)

Το "Χέιλεν Μπεκ" είναι το ψευδώνυμο του Βόρειο-Ιρλανδού συγγραφέα πολιτικών/αστυνομικών θρίλερ Στιούαρτ Νέβιλ, που είναι γνωστός στην Ελλάδα για βιβλία όπως τα "Τα φαντάσματα του Μπέλφαστ" και "Συνωμοσία της φωτιάς" (μεταξύ άλλων, φυσικά), που ανήκουν σε μια σειρά μυθιστορημάτων με ήρωα τον Τζακ Λένον. Αυτό είναι γενικά το πρώτο βιβλίο του συγγραφέα που διαβάζω, η ιστορία του οποίου διαδραματίζεται στις Ηνωμένες Πολιτείες, και όχι στο πολύπαθο Μπέλφαστ της Βόρειας Ιρλανδίας.

Η Όντρα βρήκε επιτέλους το κουράγιο να εγκαταλείψει το κάθαρμα τον σύζυγό της, παίρνοντας μαζί της τα δυο της παιδιά, έχοντας ως στόχο να φτάσει στην Καλιφόρνια, για να κάνει μια νέα αρχή. Διασχίζει τη χώρα προσεκτικά και επιλέγοντας επαρχιακούς δρόμους, γιατί ξέρει ότι οι Αρχές μπορεί να την αναζητήσουν. Κάπου στην Αριζόνα, κοντά σε μια κωμόπολη που αργοπεθαίνει στη μέση της ερήμου, ένας σερίφης τη σταματά με αφορμή μια γελοία τροχαία παράβαση. Πάνω στην όλη έρευνα, ο σερίφης "βρίσκει" ένα σακουλάκι με ναρκωτικά, στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου. Κάπως έτσι θα αρχίσει ο εφιάλτης της Όντρα. Γιατί ο σερίφης "φύτεψε" τα ναρκωτικά στο αυτοκίνητο της; Αλλά το βασικότερο: Που πήγε τα παιδιά της η βοηθός του σερίφη;

Από την πρώτη μέχρι την τελευταία σελίδα, ο συγγραφέας κατάφερε να με κρατήσει στην τσίτα και να με κάνει να γυρνάω της σελίδες σαν μανιακός, για να δω τι θα γίνει παρακάτω. Μιλάμε για τον ορισμό του page turner θρίλερ, το οποίο διαθέτει μπόλικη αγωνία, σασπένς και δράση σε χορταστικά επίπεδα, με την όλη ατμόσφαιρα να είναι γενικά αρκετά κλειστοφοβική και το σέτινγκ αν μη τι άλλο πολύ ενδιαφέρον και ρεαλιστικά δοσμένο. Η γραφή είναι πολύ καλή, απλή μεν αλλά λειτουργική και εθιστική, με ωραίες περιγραφές τοπίων και καταστάσεων. Μπορεί σαν θρίλερ να μην κρύβει και πολλές εκπλήξεις ή ανατροπές, όμως έχει γοργούς ρυθμούς και είναι ικανό να καθηλώσει τον αναγνώστη για όσες ώρες χρειαστεί μέχρι να τελειώσει η ιστορία. Ήδη φαντάζομαι να γίνεται ταινία...

Υ.Γ. Θα μπορούσα να του βάλω και πέντε αστεράκια υπό προϋποθέσεις, αλλά είπα να μην γίνω υπερβολικός. Έτσι μπορεί να αδικούσα και άλλα βιβλία!

8.5/10

• Like 1

BladeRunner

548815615_.jpg.663689f27d3954491c209677d33bae59.jpg

Άντονι Κουίν - Οι φίλοι μας στο Βερολίνο (Our Friends In Berlin, 2018)

Για το βιβλίο δεν γνώριζα απολύτως τίποτα, μέχρι που πριν περίπου ένα μήνα έμαθα ότι θα κυκλοφορούσε στα ελληνικά από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος, έτσι το έψαξα και το έβαλα αμέσως στη λίστα με τα υπό έκδοση βιβλία που θα ήθελα να αγοράσω, μιας και η θεματολογία του με ιντρίγκαρε σε μεγάλο βαθμό και κάποιες κριτικές με έπεισαν για την ποιότητά του. Επίσης -δεν θα το κρύψω-, για κάποιο λόγο μου άρεσε πολύ το εξώφυλλο.

Πρόκειται για ένα πραγματικά πολύ καλογραμμένο και ιδιαίτερα καθηλωτικό μυθιστόρημα, κράμα ιστορικού και κατασκοπευτικού θρίλερ, με δραματικά και κοινωνικά στοιχεία. Η δράση του είναι σε λογικά πλαίσια, χωρίς υπερβολές, οπότε μην περιμένετε πολλά κυνηγητά, πίου-πίου και τα τοιαύτα, ούτε όμως και τίποτα φοβερές εκπλήξεις ή ανατροπές. Ουσιαστικά, βασικό προσόν του βιβλίου είναι η όλη αποτύπωση της εποχής (μεγάλο μέρος της πλοκής διαδραματίζεται το 1941, αλλά ο συγγραφέας μας πηγαίνει τόσο στο 1935, όσο και στο 1944, αλλά και το 1948) και της παράνοιας που επικρατούσε στο Λονδίνο τα χρόνια του πολέμου. Επίσης οι χαρακτήρες είναι αρκετά καλοδουλεμένοι και ενδιαφέροντες, προσωπικά ενδιαφέρθηκα πολύ για τους βασικούς πρωταγωνιστές. Και, φυσικά, η όλη ατμόσφαιρα είναι εξαιρετική (μου θύμισε το υπέροχο "Οι σκλάβοι της μοναξιάς", του Πάτρικ Χάμιλτον).

Άλλο ένα δυνατό σημείο του βιβλίου είναι η γραφή: Οξυδερκής και αρκετά διεισδυτική, συνάμα όμως ευκολοδιάβαστη και εθιστική, με φοβερά ρεαλιστικά περιγραφές σκηνικών και γεγονότων, οι οποίες με μετέφεραν από το σπίτι μου, στο Λονδίνο της δεκαετίας του '40, ανάμεσα σε κατασκόπους και πολίτες που έμπλεξαν στον βρώμικο κόσμο των Μυστικών Υπηρεσιών. Το βιβλίο μπορεί να έχει κάποια θεματάκια στη γενικότερη ιστορία (την πλοκή δεν την λες και σφιχτοδεμένη), όμως πραγματικά το κατευχαριστήθηκα. Οπότε δεν βλέπω το λόγο να μην του βάλω πέντε αστεράκια στο Goodreads. Και σίγουρα το προτείνω στους λάτρεις των μυθιστορημάτων γύρω από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.

9/10

• Like 1

Δημήτρης

Νέος Τζον Γκρίσαμ που περνάει στα διαβασμένα με το ''Η Ετυμηγορία''.

Ένα μαύρο κοριτσάκι θα πέσει θύμα ξυλοδαρμού και βιασμού δύο αποβρασμάτων. Λευκών. Ο πατέρας της δεν θα κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια και θα τους αποσύρει με συνοπτικές διαδικασίες. Μέσα στο δικαστήριο μάλιστα. Και όχι, δεν είναι spoiler, αναφέρεται στην περιγραφή στο οπισθόφυλλο. Παραπέμπεται σε δίκη όπου εξαιτίας του χρώματος του δέρματος του αντιμετωπίζει την θανατική καταδίκη. Αν ήταν λευκός και οι θύτες μαύροι θα αθωωνόταν. Τώρα όμως; 

Κατάσταση που αποτελεί πραγματική πρόκληση για τον φιλόδοξο δικηγόρο Τζέικ Μπρίγκανς που θα αναλάβει την υπεράσπιση του. Έχοντας επίγνωση ότι στο δικαστήριο μαίνεται ένα μόνο μέρος της δίκης με την Κου Κλουξ Κλαν να ετοιμάζεται να αναλάβει δράση έξω από αυτό, θα αγνοήσει τις απειλές για τον ίδιο και την οικογένεια του και θα προσπαθήσει να σώσει τον πελάτη του από τον θάλαμο των αερίων. Έχοντας απέναντι του έναν διεφθαρμένο εισαγγελέα. 

Καλούτσικο ήταν. Λίγο φλύαρο, θα μπορούσε να ήταν καμιά εκατό- διακόσιες σελίδες μικρότερο. Ιδίως στο πρώτο μέρος που αργεί να πάρει μπρος. Συνολικά όμως ωραίο, διαβάζεται ευχάριστα και γρήγορα. Έχει γίνει και ταινία με τους Μάθιου ΜακΚόναχι, Σάντρα Μπούλοκ, Σάμιουελ Τζάκσον, Κέβιν Σπέισι, Ντόναλντ και Κίφερ Σάδεραλντ. Καστ δυναμίτης, θα την δω μία από αυτές τις μέρες. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2