Jump to content

41ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Χρέος


Nirgal
 Share

Recommended Posts

Θα το επιχειρήσω.
Θα το τολμήσω.
Θα...καλά πάω να ξεκινήσω πρώτα :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω μία ιδέα, η οποία μου αρέσει, αλλά δεν ξέρω αν θα φτάσουν οι λέξεις. Βέβαια, αυτό που με ανησυχεί περισσότερο κι από τις λέξεις είναι ότι πρόκειται περί space opera.

 

Συμφωνώ με τον alkinem. Γιατί να υπάρχει λόγος ανησυχίας; Κι ο Iain M. Banks space opera έγραφε (Culture novels), αλλά αυτό αποτελούσε απλώς το περιτύλιγμα. Στην ουσία ήταν σκληρή πολιτική ΕΦ.

Απολαυστικότατος.

 

 

 

 

Ιδέα υπάρχει από την πρώτη μέρα. Διάθεση όμως υπό του μηδενός. Το πιθανότερο είναι τελικά να μην πάρω μέρος.

Κόβω τον Ίζαλ στο χωνευτήρι...

 

 

Μας έβαλες ευθύς εξαρχής σε ατμόσφαιρα Star Wars. Δεν είναι όλα όπως φαίνονται...

 

 

Παίξτε λοιπόν με αυτό το σύμπαν. Και τι έγινε; Fan fiction!

 

 

Τέτχοιο πράγμα ε;

 

Καλά, δεν ξέρω. Εγώ έτσι κι αλλιώς δεν έχω ξαναματαγράψει κανονικό σκίφι. Οπότε αν γράψω, ή την τύχη του αρχάριου, ή το αίσχος του πανάσχετου.

 

Η τύχη του αρχάριου έχει συνήθως το πάνω χέρι.

 

 

Κι εμένα μου αρέσει η ιδέα μου και δεν ξέρω αν φτάνουν οι λέξεις (που έχω γράψει όμως) για να αποδοθεί σωστά…

Τέτχοιο και τχειρότερο...

 

Το πολύ-πολύ να μας χρωστάς λέξεις...

 

 

Θα το επιχειρήσω.

Θα το τολμήσω.

Θα...καλά πάω να ξεκινήσω πρώτα :p

 

That's the spirit!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Κι εμένα μου αρέσει η ιδέα μου και δεν ξέρω αν φτάνουν οι λέξεις (που έχω γράψει όμως) για να αποδοθεί σωστά…

Τέτχοιο και τχειρότερο...

 

Το πολύ-πολύ να μας χρωστάς λέξεις...

Δηλαδή να γράψω για το χρέος και να βρεθώ στο τέλος να χρωστάω (έστω και λέξεις); Δεν μου τα λες καλά... :shout:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεκινήσει κανείς;

 

Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω πιάσει επισήμως πληκτρολόγιο.

Δυστυχώς έχω μια ιδέα που μου ήρθε από την πρώτη νομίζω μέρα. Και λέω δυστυχώς γιατί α)δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη ιστορία που να αξιοποιεί καλύτερα το θέμα (κι άρα στην ουσία το brainstorming μου είναι λειψό, αφού όλες οι επόμενες ιδέες καίγονται στην πυρά πριν σχηματιστούν), β)χωράει στις λέξεις της, μάλλον (που είναι γενικώς πρόβλημά μου, άρα άλλος ένας λόγος που την κρατώ σφιχτά να μην φύγει) και γ)δεν με ενθουσιάζει όσο θα ήθελα ακόμα κι είναι σε ένα υποείδος της εφ που δεν φανταζόμουν μέχρι πρότινος ότι θα άγγιζα.

[/κλάψα_μόουντ]

 

Ελπίζω είτε να μου έρθει κάποια καλύτερη είτε να στρωθώ να γράψω αυτή τουλάχιστον. Αν δεν έχετε νέα μου μέχρι το ΣΚ, θα σας κουνήσω το μαντήλι και θα βρω μια θέση στις κερκίδες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μην καταθέτουμε τα όπλα. Υπάρχει ακόμη χρόνος.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγραψα την παρακάτω γραμμή για το κείμενο που γράφω και σκέφτηκα τον διαγωνισμό:

 

“Είχα την υποχρέωση να σώσω τον γάμο μου” είπε. Τα χρέη, οι υποχρεώσεις και όλες αυτές οι μαλακίες είχαν οδηγήσει πολύ κόσμο στις κρεμάλες σκέφτηκα από μέσα μου.

 

Το περνάμε από ένα SF φίλτρο και voila

 

“Είχα την υποχρέωση να σώσω το σύμφωνο συμβίωσης μου” είπε. Τα χρέη, οι υποχρεώσεις και όλες αυτές οι μαλακίες είχαν οδηγήσει πολύ κόσμο στα δωμάτια αποσύνθεσης σκέφτηκα από μέσα μου.

 

Η συμμετοχή μου για τον διαγωνισμό!

 

Ενημερωτικά: Το είπα και το ξαναλέω δεν θα γράψω

Το παραπάνω είναι motivation post !

---

Για τους υπόλοιπους: Γράφετε! Θέλω να σας διαβάσω :)

Edited by jjohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γράφε!

Έχεις χρέος να γράψεις για το χρέος.

Γράφε αλλιώς θα παρέμβω στην άλλη ιστορία και θα βάλω τη Τζάβα να σε δαγκώσει!

Edited by WILLIAM
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γράφε!

Έχεις χρέος να γράψεις για το χρέος.

Γράφε αλλιώς θα παρέμβω στην άλλη ιστορία και θα βάλω τη Τζάβα να σε δαγκώσει!

Συμφωνώ. Γιατί να αυξήσετε τα χρέη; Γιατί να χρωστάτε και διηγήματα;

Τι είναι ένα διήγημα μπροστά στις τύψεις που θα νιώθετε, αν δεν κάνετε το χρέος σας απέναντι στο διαγωνισμό;

Δεν νιώθετε μια υποχρέωση απέναντι στο συγγραφικό σας καθήκον;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποιες αποτυχημένες ιδέες είχα επιτέλους μια που μου αρέσει. Δεν έχω γράψει λέξη αλλά θα ρισκάρω να υποσχεθώ τη συμμετοχή μου από τώρα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το χρέος και τον αδυσώπητο εισπράκτορα, αλλά δεν ξέρω αν θα χωρέσει η ιδέα.

Θα το προσπαθήσω πάντως.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το χρέος και τον αδυσώπητο εισπράκτορα, αλλά δεν ξέρω αν θα χωρέσει η ιδέα.

Θα το προσπαθήσω πάντως.

 

Χε χε! Δηλαδή, δε φτάνει που έχεις χρέος, είναι και μεγάλο! :p

Edited by Tiessa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο, λες να καταλήξω σαν τον Σόλο σε κανένα κρυοστατικό θάλαμο;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ξεκινά να σχηματίζεται στο μυαλό μου. Δεν υπόσχομαι γιατί μετά θα λέτε πως το χρωστάω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το χρέος και τον αδυσώπητο εισπράκτορα

 

 

Ναι, καταλαβαίνω την πίεση που εξασκεί αλλά νομίζω ότι είναι υπερβολικός χαρακτηρισμός για τον Nigral :shock:

Ιδέα για κάποιον που ψάχνεται: Ο διαγωνισμός έχει σπόνσορα τράπεζα, κερδίζει αυτός που αποδεικνύει τι καλός που είναι ο σπόνσορας και έπαθλο είναι η διαγραφή μέρους του χρέους του. (Βρείτε τώρα τι ΕΦ στοιχείο μπορείτε να βάλετε σ’ αυτήν την ρεαλιστική ιστορία -εκτός του ότι η τράπεζα θα διαγράψει χρέος-…)

Ας πει κάποιος στον πρωτάρη τι και πότε πρέπει να κάνει σας παρακαλώ. Η ιστορία μπαίνει στο τόπικ των ιστοριών; Σαν attachment; doc ή docx; Από πότε μέχρι πότε; Μπαίνει και ποστ εδώ με link στην ιστορία; Και αν ναι, πως μπαίνει το link; Ευχαριστώ για την υπομονή σας…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ας πει κάποιος στον πρωτάρη τι και πότε πρέπει να κάνει σας παρακαλώ. Η ιστορία μπαίνει στο τόπικ των ιστοριών; Σαν attachment; doc ή docx; Από πότε μέχρι πότε; Μπαίνει και ποστ εδώ με link στην ιστορία; Και αν ναι, πως μπαίνει το link; Ευχαριστώ για την υπομονή σας…

 

 

Η ιστορία ανεβαίνει στη βιβλιοθήκη ε.φ. Καλύτερα σαν attachment .doc γιατί κυκλοφορούν και παλαιολιθικά office μεταξύ μας. :-)

Μετά κάνεις ένα ποστ και στο τόπικ του διαγωνισμού με link στην ιστορία σου. Για να κάνεις link, ο πιο απλός τρόπος είναι να έχεις κάνει copy τη διεύθυνση της ιστορίας από τον browser και να την κάνεις paste στο κουτάκι που θα σου βγάλει πατώντας το εικονίδιο με την αλυσιδίτσα που είναι δίπλα στα υπόλοιπα κουμπάκια της μορφοποίησης στη μπάρα.

Συνήθως οι ιστορίες ανεβαίνουν τις τελευταίες μέρες, αλλά γι' αυτό μπορεί να πρέπει να σου απαντήσει πιο έγκυρα ο φοροεισπράκτορας. :-)

 

 

Και τώρα επανέρχομαι στη σκληρή εργασία μου μπας και ξεχρεώσω...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ναι, καταλαβαίνω την πίεση που εξασκεί αλλά νομίζω ότι είναι υπερβολικός χαρακτηρισμός για τον Nigral :shock:

Ιδέα για κάποιον που ψάχνεται: Ο διαγωνισμός έχει σπόνσορα τράπεζα, κερδίζει αυτός που αποδεικνύει τι καλός που είναι ο σπόνσορας και έπαθλο είναι η διαγραφή μέρους του χρέους του. (Βρείτε τώρα τι ΕΦ στοιχείο μπορείτε να βάλετε σ’ αυτήν την ρεαλιστική ιστορία -εκτός του ότι η τράπεζα θα διαγράψει χρέος-…)

 

 

Αυτό όχι μόνο είναι πολύ εύκολο, αλλά έχει ήδη γραφτεί: στην ταινία "The day after tomorrow", όπου ένα κύμα θανατηφόρου ψύχους καταλαμβάνει τη βόρεια Αμερική, οι Αμερικάνοι τρέχουν να σωθούν στο Μεξικό και σε αντάλλαγμα για το άνοιγμα των συνόρων, ο πρόεδρος της Αμερικής υπόσχεται τη διαγραφή του χρέους του Μεξικού προς τις ΗΠΑ! Μπορεί να κάνω λάθος ως προς την ταινία, αλλά αυτή τη λεπτομέρεια τη θυμάμαι, γιατί είχε πολλή πλάκα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Τα ψέματα τελείωσαν. Η στρώνομαι να ξεκινήσω μες στο ΣΚ ή θα σας κουνήσω κι εγώ το μαντήλι. Ελπίζω τα δυο παιδάκια μου (μικρό και μεγάλο) να με αφήσουν να συγκεντρωθώ. Τι χρωστάω πια η γυναίκα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα οι συμμετέχοντες είναι επί του παρόντος Μan From Earth, Old Man, Ιρμάντα, Τiessa και ο υποφαινόμενος;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πενήντα- πενήντα. Πάντως έχει τα θετικά του αυτό. Εννοώ, οι λίγες συμμετοχές. Και τελευταίοι να 'ρθούμε, το πολύ-πολύ να είμαστε πέμπτοι. Αλλιώς χτυπάει από, ξέρω'γω, στην δωδέκατη θέση. Χα!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό!

Αλλά μην ανησυχείς η πέμπτη είναι δική μου.

Χμ, χμ. Είμαι κι εγώ η άσχετη με σκίφι...
Link to comment
Share on other sites

Αλλά μην ανησυχείς η πέμπτη είναι δική μου.

 

 

 

Χμ, χμ. Είμαι κι εγώ η άσχετη με σκίφι...

 

 

Δεν θα καταδεχτώ να συμμετάσχω στον καυγά σας. Μπορείτε να πάρετε όποια θέση θέλετε. Εμένα μου αρκεί που είμαι σίγουρος ότι η τελευταία είναι δικά μου και μόνον!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι τόσο μεγαλόψυχος, μπορείτε να πάρετε την 5η θέση απο μένα εάν θέλετε!:p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν στέλνει όποιος θέλει ή πρέπει να δηλώσουμε κάπου συμμετοχή;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..