Jump to content

41ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Χρέος


Nirgal
 Share

Recommended Posts

 

 λυπάμαι, αλλά αυτά έχουν συχνά τα χρέη: παράπλευρες απώλειες)

 

Αυτό δουλεύει και ανάποδα, ξέρεις :devil2: :devil2: :devil2: :devil2:

 

"ςειελώπα ςερυελπάραπ :ηέρχ ατ άνχυσ νουχέ άτυα άλλα ,ιαμάπυλ"   :hmm: 

  :p  :lol: 

 

Edited by MadnJim
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι, η ώρα πλησιάζει. Σε λιγότερο από μία ώρα η διορία κλείνει (ίσως και όχι - στο τέλος θα καταλάβετε).

 

Μέχρι τώρα έχουν παραδώσει πνευμ... γερή προκαταβολή του χρέους τους οι (με αλφαβητική σειρά): Ballerond, MadnJim, Man from Earth, Old man, Tiessa και tzaspy.

 

Νομίζω πως έχουμε τον WILLIAM στα σίγουρα και ο Morfeas έχει υποσχεθεί να ανεβάσει διήγημα (ασχέτως μορφής, ορθογραφίας, στίξης, δομής, χαρακτήρων, κοσμοπλασίας, κλπ) μέχρι τις δώδεκα..

 

Η Ιρμάντα το παλεύει ακόμα (θεωρητικά), ενώ η elgalla μας θυσίασε στο βωμό κάποιου RPG (αλήθεια, ποιου;)

 

Θα ήθελα, πριν κλείσουμε τα μεσάνυχτα τις συμμετοχές, να μας πούνε οι τελευταίοι, αν θα αλλάξει κάτι στην περίπτωση που τεντώσουμε για χάρη τους τη διορία (δεν ξέρω αν επιτρέπεται, αλλά θέτω το ερώτημα).

 

Και κάτι τελευταίο.

Ο υποφαινόμενος βρίσκεται δύο ώρες πίσω (είμαι σε νησί μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα δυτικά). Σύμφωνα με το δικό μου χρονόμετρο, η διορία θα μπορούσε να λήγει και σε τρεις ώρες από τώρα. Έχει "νομική" βάση αυτό; Και έχει κάποια σημασία;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα και τις προάλλες, αν τα παιδιά που είναι οριακά να προλάβουν θέλουν λίγες ώρες από εμένα κανένα πρόβλημα. Αν είναι όμως να μην τελειώσουν ούτε αύριο π.χ. δεν ξέρω αν έχει νόημα.
Εγώ θέλω περισσότερες συμμετοχές για μεγαλύτερο τζέρτζελο ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο.

Ο υποφαινόμενος βρίσκεται δύο ώρες πίσω (είμαι σε νησί μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα δυτικά). Σύμφωνα με το δικό μου χρονόμετρο, η διορία θα μπορούσε να λήγει και σε τρεις ώρες από τώρα. Έχει "νομική" βάση αυτό; Και έχει κάποια σημασία;

 

Αν κάποιος έχει κανονίσει το συγγραφικό του πρόγραμμα με ώρα Γκρίνουιτς, και χρειάζεται αυτές τις δύο παραπάνω ώρες, τότε κάτι μπορεί να γίνει... εδώ, μεταξύ μας και άτυπα, μη μας δει κανένας από τους κακούς μοδεράτορες.  :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω 40 λεπτά για να αφαιρέσω 2 λέξεις και να βρω τίτλο. Το πρώτο εύκολο, το 2ο θα το κρίνετε στις 12 :p

Εγώ λογικά θα είμαι εντός προθεσμίας, αλλά εννοείται ότι συμφωνώ με την παράταση (@will, κάνε τα κουμάντα σου, @Ιρμάντα το ίδιο).

Υ.Γ.: Η διορία μπορεί να τεντωθεί (στον προηγούμενο διαγωνισμό ήταν μέχρι νωρίς το πρωί/πρακτικά πολύ αργά το βράδυ), εφόσον το θελήσουν άτομα. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι "οικανόνεςυπάρχουνμόνογιανασπάνε" τύπος, οπότε δεν έχω καμία αντίρρηση σε παράταση της παράτασης, όση κι αν είναι. Ειδικά αν έτσι θα έχω ελπίδες να διαβάσω πάλι ιστορίες από τις Ειρήνη και Αταλάντη. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο καταλαβαίνω, ο WILLIAM και η Ιρμάντα έχουν βάλει φωτιά στα πληκτρολόγια και δεν έχουν δει όσα συζητάμε εδώ.

 

Οπότε περιμένουμε και βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά την ανακοίνωση του θέματος του διαγωνισμού πολλές ιστορίες γυρόφερναν στο μυαλό μου. Στο τέλος αποφάσισα να ακολουθήσω την προτροπή του διοργανωτή και να αποτίσω φόρο τιμής στον θρυλικό κόσμο των πολέμων των άστρων.

 

Επειδή όμως οι παλιές συνήθειες δεν κόβονται και επειδή όπως λένε “Go big or go home” δεν θα μπορούσα να γράψω κάτι λιγότερο από ένα καινούριο επεισόδιο.

 

Αυτό που θα ήθελα από εσάς είναι να κρίνετε την ιστορία μου γι’ αυτό που είναι και έπρεπε να είναι και όχι γι’ αυτό που δεν είναι. Άλλωστε, τρία είναι τα βασικά συστατικά όλων των προηγούμενων επεισοδίων της σειράς: δράση, δράση και ... δράση. Ξέρω ότι αυτό μπορεί αν δυσαρεστήσει πολλούς αλλά να θυμάστε ότι ο θυμός οδηγεί στην σκοτεινή πλευρά :)

 

Την ιστορία μου θα τη βρείτε στην βιβλιοθήκη του Fan Fiction με τίτλο:

 

Επεισόδιο VII - Η Νέα Απειλή

Edited by Disco_Volante
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε συμμετοχή έκπληξη λίγο πριν το νήμα;

 

Και τι συμμετοχή! Άνοιξα το pdf και το σαγόνι μου έφτασε στο πάτωμα! Respect!... :hi:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Έχουμε συμμετοχή έκπληξη λίγο πριν το νήμα;

 

Και τι συμμετοχή! Άνοιξα το pdf και το σαγόνι μου έφτασε στο πάτωμα! Respect!... :hi:

 

 

ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ!

 

Τα ρέστα μου κι από μένα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οι ιστορίες έχουν ξεκλειδωθεί και είναι έτοιμες να δεχτούν τα σχόλιά σας. Αν υπάρχει κανένας αργοπορημένος, ας ανεβάσει εντός των επόμενων 2 ωρών, το πολύ 3, άντε 4... βαριά-βαριά 5.

 

Για την ψηφοφορία θα υπάρξει σχετικό, ενημερωτικό ποστ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Άντε καλή τύχη σε όλους και εύχομαι να κερδίσει ο τελευτ...εεεε...ο καλύτερος :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι...από το παραθυράκι με βλέπεις...το μαντήλι που σας κουνώ και η ξανθή κουρούπα που ανεμίζει... Εγώ είμαι....δεν πρόλαβα...δεν βγαίνει με τίποτα! Σαλπάρατε χωρίς εμένα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ναι, κάποιοι ξεκίνησαν να σχολιάζουν (άλλη elgalla μας βρήκε :p)

 

Εγώ τώρα είδα τους τίτλους των ιστοριών (πέρα από τις 2-3 πρώτες), το ενδιαφέρον μου έχει κεντριστεί. Και δεν έχω δει τα τίζερς ακόμη.

 

Καλή επιτυχία, παιδιά! Να έχουμε έναν χορταστικότατο διαγωνισμό! :)

 

Υ.Γ.:Τον will τον πήρε ο ύπνος; :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τις είχα διαβάσει ήδη και πήρα σβάρνα όσες προλαβαίνω χαχαχαχαχα ;)
Τις υπόλοιπες αύριο γιατί είμαι κομμάτια :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι...από το παραθυράκι με βλέπεις...το μαντήλι που σας κουνώ και η ξανθή κουρούπα που ανεμίζει... Εγώ είμαι....δεν πρόλαβα...δεν βγαίνει με τίποτα! Σαλπάρατε χωρίς εμένα...

 

Κρίμα... Αν γίνει κάποιο θαύμα και τα καταφέρεις εντός λίγων ωρών, πιστεύω πως δεν θα έχει κάποιος πρόβλημα να προστεθεί κι η δική σου ιστορία στις συμμετοχές.

 

 

Υ.Γ.:Τον will τον πήρε ο ύπνος; :p

 

Τι γίνεται αν ξεχάστηκε και θέλει να ανεβάσει την ιστορία του αύριο νωρίς;

 

 

Προς όλους:

 

Θεωρητικά (πρακτικά ελπίζω πως όχι) οι συμμετοχές έκλεισαν. Ξεκινάει η διαδικασία ανάγνωσης, σχολιασμού και ψήφισης των ιστοριών.

 

Υπενθυμίζω πως:

 

α) Η ψηφοφορία θα διαρκέσει τρεις εβδομάδες. Λήξη ψηφοφορίας τα μεσάνυχτα της 16ης Φεβρουαρίου (αυτού του έτους :p )

 

β) Η ψήφος θα αποτελείται από τη λίστα των συμμετεχόντων διηγημάτων, με πρώτο αυτό που θεωρείτε καλύτερο και τελευταίο το λιγότερο καλύτερο κατά την κρίση και τα γούστα σας.

 

γ) Για να είναι ευκολότερη η καταμέτρηση, στην ψήφο σας να αναφέρετε και τον τίτλο του διηγήματος και το συγγραφέα.

 

δ) Η ψήφος θα αποστέλλεται με pm σ' εμένα. Σας υπενθυμίζω πως η ψηφοφορία είναι μυστική. Προς το παρόν δεν υπάρχει βοηθός, αλλά αν υπάρχει κάποιος που έχει διάθεση να βοηθήσει, εδώ είμαστε.

 

ε) Οι συγγραφείς είναι υποχρεωμένοι να ψηφίσουν, βάζοντας την ιστορία τους τελευταία στη λίστα ψηφοφορίας.

 

στ) Πολύ σημαντικό! Σχολιάστε εποικοδομητικά τις ιστορίες. Σκοπός του παιχνιδιού δεν είναι μονάχα η διασκέδαση μέσω της συμμετοχής ή η πρωτιά, αλλά και η βελτίωση των συγγραφικών μας ικανοτήτων.

 

Τέλος, καλό είναι οι συγγραφείς να μη απαντήσουν στα σχόλια των αναγνωστών/ψηφοφόρων πριν τη λήξη της ψηφοφορίας. Ας κάνουν λίγη υπομονή. Μετά το διαγωνισμό θα έχουν όσο χρόνο θέλουν για να απαντήσουν και να συζητήσουν την ιστορία τους.

 

 

Αυτά προς το παρόν.

 

Καλή επιτυχία σε όλους και καλή διασκέδαση κατά την ανάγνωση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τις έχω διαβάσει όλες, από ένα μεγάλο μπράβο σε κάθε συμπαίκτη/τρια-συνδιαγωνιζόμενο/η. Θα τις διαβάσω μία ακόμα φορά προκειμένου να τις σχολιάσω, κι όσο για την λίστα προτίμησής μου νομίζω πως έχω ήδη -αν μη τι άλλο- την πρώτη τριάδα μου.

 

Καλή επιτυχία συμπαίκτες!  :drinks:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι πολυβόλα είστε εσείς;

(Εγώ αυτή τη στιγμή αισθάνομαι ότι δεν θέλω να δω ξανά γραμμένη λέξη - για να καταλάβετε γράφω στα τυφλά για να μην δω τα γράμματα στην οθόνη :p)

 

Ναι, φαντάζομαι ότι αν ο will νωρίς το πρωί δεν έχει δώσει σημάδια συμμετοχής, μάλλον θα απέχει (είχε βάλει και teaser ή είναι η ιδέα μου;).

Πάντως είμαι υπέρ του αν κανείς (γκουχ Ιρμάντα γκουχ Πυργοδέσποινα γκουχ will γκουχ Μέσμερ ξέρω γω :p) μέχρι νωρίς το πρωί έχει προλάβει να γράψει, να είναι κανονικά μέσα (π.χ. κάπως έτσι ήταν και στο περσινό (του '14) φάντασυ). Σαφώς αυτό είναι στην κρίση του τοκογλύφου μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας αγαπω αλλα οχι απλα δεν προλαβαινω, με εχει πιασει απο χτες το βραδυ φρικτος πονος στο δεξι χερι και ειμαι ημικουλη. Οσο για το rpg που με κερδισε, ηταν victorian ages mortals.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά Αταλάντη!

 

Προσωπικά, κατά το μεσημεράκι να περιμένετε να σκάσει η πρώτη κριτική....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας αγαπω αλλα οχι απλα δεν προλαβαινω, με εχει πιασει απο χτες το βραδυ φρικτος πονος στο δεξι χερι και ειμαι ημικουλη. Οσο για το rpg που με κερδισε, ηταν victorian ages mortals.

 

Περαστικά Αταλάντη! :rose:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα προς τους συμμετέχοντες και μη. 

Πράγματι είχα βάλει και κομματάκι για ορεκτικό αλλά οι τελευταίες μέρες πήγαν πολύ στραβά με τη δουλέιά και έτσι τελικά έμεινα εκτός προθεσμίας. Θα ανέβει και η ιστορία με την πρώτη ευκαιρία.

Τώρα διαγωνισμός στο φθινοπωρινό της φαντασίας γιατί με τον τρόμο δεν τα καταφέρνω. Αλλά θα παίξω στο write off που ψήνεται!

Αταλάντη περαστικά, παίρνεις τίποτα για να αντιμετωπιστεί ή απλώς το ξεκουράζεις;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..