Jump to content

41ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Χρέος


Nirgal
 Share

Recommended Posts

Μην απελπίζεσαι ρε συ!

Μπορείς να κάνεις τα σχόλια μέχρι να ανεβάσεις! :)

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μετά λύπης σας ανακοινώνω ότι η ιστορία μου επίσημα καταλαμβάνει την τελευταία (ανεπίσημη) θέση. Ο παντελώς άσχετος συγγραφέας της δεν είχε καταλάβει ότι δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής (λείπουν κριτικές). Όμως, και θα διαβάσω, και θα σχολιάσω, και θα ψηφίσω, και δεν θα την γλυτώσετε γιατί θα την ανεβάσω μετά το τέλος του διαγωνισμού.

Καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες και ειδικά σε αυτούς που προσδοκούν την τελευταία θέση!

 

Καλέ, προλαβαίνεις να διαβάασεις και να σχολιάσεις τρεις ιστορίες μέχρι αύριο το βράδυ!

Άσε που μπορεί να δοθεί και λίγη παράταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλέ! Άσε που νομίζω ότι πιάνονται όσες κριτικές έχεις κάνει από τον προηγούμενο διαγωνισμό και μετά. Μην το αφήσεις, είναι κρίμα να μη συμμετάσχεις αφού έχεις διήγημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι, καλησπέρα σας (ή καλημέρα σας)

 

Να με συγχωράτε που δεν ήμουν νωρίτερα εδώ, αλλά έτυχε αυτό το ΣΚ να πρέπει να εργαστώ.

 

Ελπίζω ο Old Man να μην επιτρέψει ένα μικρό χρέος τριών σχολιασμών να τον εμποδίσουν από το να ξεχρεώσει την οφειλή προς το διαγωνισμό. Τώνη, σκέψου τον κακόμοιρο τον Ίζαλ. Από εσάς περιμένει να εξαγοράσει ένα χρόνο ζωής ακόμα.

 

Μιας και έχει αναφερθεί το θέμα της παράτασης, θέτω ευθέως το ερώτημα:

Θέλετε να δώσουμε 1-2 ημέρες ακόμα; Αν είναι να σώσουμε τον Τώνη και ίσως και κάποιους ακόμα που έχουν λίγες εκκρεμότητες είτε προς την επιμέλεια της ιστορίας τους, είτε προς τον σχολιασμό των απαραίτητων διηγημάτων, δεν νομίζω πως θα δημιουργήσουμε μεγάλο πρόβλημα στη διεξαγωγή του διαγωνισμού, ή στη λειτουργία του φόρουμ γενικότερα.

 

Αν έστω και ένας χρειάζεται λίγο χρόνο ακόμα, προτείνω να δώσουμε λίγο περιθώριο. Τι λέτε;

 

ΥΓ. Επειδή εργάζομαι και αύριο και δεν ξέρω πότε θα έχω τη δυνατότητα να μπω στο φόρουμ, αν καταλήξετε πως χρειάζεται λίγος χρόνος ακόμα, μη με περιμένετε. Από εμένα δεν υπάρχει θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, σε περίπτωση που θέλει και κανείς άλλος -μα καλά μόνο εγώ τη χρειάζομαι φέτος; Μα κι εσείς βρήκατε διαγωνισμό να είστε συνεπείς :p- θα την ήθελα την παρατασούλα 2 ημερών. Όπως προείπα, μέχρι τις 26 το μεσημέρι θα είμαι κάπως πιεσμένος και δεν ξέρω αν θα βρω χρόνο να τη δω. Κι αν δεν τη δω (την ιστορία), είναι πιθανό να προσφύγω στη δικαιοσύνη για να βγάλω το χρέος μου επαχθές, αθέμιτο κι επονείδιστο, ώστε να μην πληρώσω καθόλου (άλλωστε από πού κι ως πού να μπω εγώ εγγυητής του Ίζαλ στα καλά του καθουμένου).

 

Αλλά σε κάθε περίπτωση, ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που τη θέλει. Αν δεν πάρει παράταση ο διαγωνισμός, ίσως να προσπαθήσω για Κυριακή βράδυ (όσο πάει), αλλά δεν υπόσχομαι πολλά.

 

Επίσης, ποιον άλλον περιμένουμε (πέρα από Γουίλ, Τιέσσα, μαν_φρομ_ερθ που έχουν δηλώσει);

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχει αναφερθεί το θέμα της παράτασης, θέτω ευθέως το ερώτημα:

Θέλετε να δώσουμε 1-2 ημέρες ακόμα;

 

Αν έστω και ένας χρειάζεται λίγο χρόνο ακόμα, προτείνω να δώσουμε λίγο περιθώριο. Τι λέτε;

 

 

 

Φυσικά και να δώσουμε παράταση και για τη λήξη και για τον σχολιασμό των ιστοριών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να δώσουμε παράταση, κανένα πρόβλημα από εμένα, αρκεί όντως τα παιδιά που την χρειάζονται να μπορούν να ανεβάσουν την ιστορία τους εντός 2-3 ημερών. 
Θέλω να πω, μην δώσουμε παράταση και δεν αλλάξει τίποτα :p Αν υπάρχουν παιδιά που θέλουν λίγες μέρες εννοείται!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους! Αν και θεωρώ “λίγο” παράτυπο τις κριτικές της τελευταίας στιγμής, στρώνομαι στο διάβασμα-γραψιμο κριτικών, με στόχο να είμαι εμπρόθεσμος. Δεν θα ήθελα να δοθεί παράταση για μένα μόνο, αλλά αν δοθεί καλοδεχούμενη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα τη δώσετε την παράταση, θα το παλέψω μπας και την τελειώσω κι εγώ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κανείς δεν είπε ποτέ όχι σε μια παράταση!

Αν είναι να διευκολύνουμε με τις κριτικές τον Old man και με την ιστορία την αξιάγαστη πυργοδέσποινα και τον ονειραφέντη. Εξάλλου και εγώ δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα οπότε δεν είναι καθόλου περιττή μια παράταση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με δυο μέρες ακόμη ίσως, λέω ίσως, να ανεβώ κι εγώ στο αστροσκάφος. Μόνο αν δεν έχουν πρόβλημα οι άλλοι, που μάλλον δεν έχουν από όσο έκοψα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ ανεβείτε αλλά προχωρήστε προς τις μπροστινές θέσεις, τις πίσω τις έχουμε πιάσει με τον Old man.

Edited by WILLIAM
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω δυσάρεστα νέα για όσους εποφθαλμιούν (εποφθαλμιούσαν) την τελευταία θέση. Οι κριτικές γράφτηκαν, η ιστορία θα συμμετάσχει οπότε  χάσατε…  Επειδή το απόγευμα θα έχουμε και ανάγνωση διηγήματος, ας ενημερώσει η διοργανώτρια αρχή μέχρι πότε πρέπει να ανεβούν οι ιστορίες (θα δοθεί παράταση, θα χτυπήσουμε penalty;) ή αν μπορώ να την ανεβάσω από τώρα να ξενοιάσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω δυσάρεστα νέα για όσους εποφθαλμιούν (εποφθαλμιούσαν) την τελευταία θέση. Οι κριτικές γράφτηκαν, η ιστορία θα συμμετάσχει οπότε  χάσατε…  Επειδή το απόγευμα θα έχουμε και ανάγνωση διηγήματος, ας ενημερώσει η διοργανώτρια αρχή μέχρι πότε πρέπει να ανεβούν οι ιστορίες (θα δοθεί παράταση, θα χτυπήσουμε penalty;) ή αν μπορώ να την ανεβάσω από τώρα να ξενοιάσω.

Εγώ πάντως τον εαυτό μου θα ψηφίσω τελευταίο. Έτσι για να μάθετε, χα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μοιράζουν μήπως τίποτα μπισκότα όρεο με γέμιση σοκολάτα στην τελευταία θέση και την θέλετε όλοι;;
Να δηλώσω κι εγώ τελευταίος αν είναι :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ πάντως τον εαυτό μου θα ψηφίσω τελευταίο. Έτσι για να μάθετε, χα!

Μην με προκαλείτε γιατί θα ψηφίσω την δική μου πρώτη, θα μηδενιστώ και θα πάρω –και τυπικά– την τελευταία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ας ενημερώσει η διοργανώτρια αρχή μέχρι πότε πρέπει να ανεβούν οι ιστορίες (θα δοθεί παράταση, θα χτυπήσουμε penalty;) ή αν μπορώ να την ανεβάσω από τώρα να ξενοιάσω.

 

Η καθιερωμένη (και συνταγματικά κατοχυρωμένη) παράταση είναι οι δύο ημέρες, που σημαίνει ότι μπορείτε να ανεβάσετε τις ιστορίες σας μέχρι τα μεσάνυχτα της Τρίτης 26/1.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Θα το παλέψω και αν δεν προφτάσω θα τρώω ήσυχα -ήσυχα τα όρεό μου εκτός αστροσκάφους. Χαίρομαι που εξυπηρετεί και άλλους πάντως και δεν καθυστερεί η απογείωση μονάχα για μένα....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ή καλησπέρα κι από μένα. Είχα νυχτέρι, κοιμήθηκα ξημερώματα και μόλις ξύπνησα, γι αυτό δεν συμμετείχα στις προτάσεις. Είδα με χαρά για την παράταση που δόθηκε και θα πρότεινα την Τετάρτη το βράδυ, μιας και πολλοί δεν δουλεύουν τετάρτη απόγευμα και ίσως τους χρειάζεται για ένα τελευταίο πέρασμα. Μια τελευταία προσπάθεια για να ανέβουν και οι 16 ιστορίες. Θα είναι πιο όμορφος και πιο ενδιαφέρων ο διαγωνισμός. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ή καλησπέρα κι από μένα. Είχα νυχτέρι, κοιμήθηκα ξημερώματα και μόλις ξύπνησα, γι αυτό δεν συμμετείχα στις προτάσεις. Είδα με χαρά για την παράταση που δόθηκε και θα πρότεινα την Τετάρτη το βράδυ, μιας και πολλοί δεν δουλεύουν τετάρτη απόγευμα και ίσως τους χρειάζεται για ένα τελευταίο πέρασμα. Μια τελευταία προσπάθεια για να ανέβουν και οι 16 ιστορίες. Θα είναι πιο όμορφος και πιο ενδιαφέρων ο διαγωνισμός.

Καλέ 16 μαζευτήκαμε; Σοβαρά;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν νομίζω όλοι όσοι έκαναν RSVP να συμμετάσχουν (άλλωστε μεταξύ αυτών είναι και ο τοκογλύφος Νιργαλίων). Πάντως τουλάχιστον μαζεύονται και κάμποσες ακόμη γυναίκες, για να μην νιώθει η Τιέσσα άβολα μοναχή της. :)

Και παιδιά, η ψηφοφορία είναι μυστική: δεν κάνει να λέτε ποιον θα ψηφίσετε τελευταίο (ή πρώτο στην περίπτωση του ολδ_μαν) :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, 2 μέρες μαρτύριο. Θα σκέφτομαι συνεχώς αλλαγές και βελτιώσεις..:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ή καλησπέρα κι από μένα. Είχα νυχτέρι, κοιμήθηκα ξημερώματα και μόλις ξύπνησα, γι αυτό δεν συμμετείχα στις προτάσεις. Είδα με χαρά για την παράταση που δόθηκε και θα πρότεινα την Τετάρτη το βράδυ, μιας και πολλοί δεν δουλεύουν τετάρτη απόγευμα και ίσως τους χρειάζεται για ένα τελευταίο πέρασμα. Μια τελευταία προσπάθεια για να ανέβουν και οι 16 ιστορίες. Θα είναι πιο όμορφος και πιο ενδιαφέρων ο διαγωνισμός. 

 

Οι θεσμοθετημένες μέρες παράτασης, με άρθρο 1§β των Κανονισμών, είναι, το μέγιστο, δύο. Αν τώρα, λόγω ανωτέρας βίας, κάποιος ζητήσει μερικές ώρες για να ανεβάσει την ιστορία του και άμα είναι πάρα πολύ καλός ο διοργανωτής (και με τη σύμφωνη, πάντα, γνώμη των συναγωνιστών), μπορεί να γίνει μία ατομική εξαίρεση.

 

 

 

Πολύ επίσημα πράματα.  :p

 

 

Edited by Mesmer
Απαράδεκτο ορθογραφικό
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..