Jump to content

41ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Χρέος


Nirgal
 Share

Recommended Posts

Δεν στέλνει όποιος θέλει ή πρέπει να δηλώσουμε κάπου συμμετοχή;

 

Όχι, δεν χρειάζεται να δηλώσεις συμμετοχή. Απλά να ανεβάσεις την ιστορία σου εντός προθεσμίας και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος η μάχη για την πέμπτη θέση, θα την αφήσω στην Ιρμάντα, θα πάρω την έκτη εγώ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω ιδέα που μου αρέσει κιόλας. Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδεά από hard-sf και μάλλον αυτό πρόκειται να γράψω. Οπότε θέλει διάβασμα. Αν θα προλάβω το διαγωνισμό δεν ξέρω, πάντως αυτό είναι το επόμενο project. :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ξεκινά να σχηματίζεται στο μυαλό μου. Δεν υπόσχομαι γιατί μετά θα λέτε πως το χρωστάω.

 

Τώρα είναι αργά...

Link to comment
Share on other sites

 

Κάτι ξεκινά να σχηματίζεται στο μυαλό μου. Δεν υπόσχομαι γιατί μετά θα λέτε πως το χρωστάω.

Τώρα είναι αργά...

Πώς; Γιατί; Λυπηθείτεεεεεε μεεεεεε!!!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ έχω το χρέος και τον αδυσώπητο εισπράκτορα

 

 

Ναι, καταλαβαίνω την πίεση που εξασκεί αλλά νομίζω ότι είναι υπερβολικός χαρακτηρισμός για τον Nigral :shock:

Ιδέα για κάποιον που ψάχνεται: Ο διαγωνισμός έχει σπόνσορα τράπεζα, κερδίζει αυτός που αποδεικνύει τι καλός που είναι ο σπόνσορας και έπαθλο είναι η διαγραφή μέρους του χρέους του. (Βρείτε τώρα τι ΕΦ στοιχείο μπορείτε να βάλετε σ’ αυτήν την ρεαλιστική ιστορία -εκτός του ότι η τράπεζα θα διαγράψει χρέος-…)

Ας πει κάποιος στον πρωτάρη τι και πότε πρέπει να κάνει σας παρακαλώ. Η ιστορία μπαίνει στο τόπικ των ιστοριών; Σαν attachment; doc ή docx; Από πότε μέχρι πότε; Μπαίνει και ποστ εδώ με link στην ιστορία; Και αν ναι, πως μπαίνει το link; Ευχαριστώ για την υπομονή σας…

 

 

Old Man, μιας και με υπερασπίζεσαι, σου δίνω μια περίοδο χάριτος (λέμε τώρα...).

 

Προτείνω να ανεβάσετε τις ιστορίες σας την επόμενη Κυριακή (δηλαδή στο τέλος της διορίας). Αν ζητηθεί λίγος χρόνος ακόμα για να προλάβουν όλοι να ανεβάσουν τις ιστορίες τους, το συζητάμε εδώ και βλέπουμε.

 

Οπότε, Old Man, αν έχεις κλείσει την ιστορία σου, έχεις μια εβδομάδα καιρό για λίγο ακόμα χτένισμα και σουλούπωμα.

 

 

Λοιπόν, έχω ιδέα που μου αρέσει κιόλας. Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδεά από hard-sf και μάλλον αυτό πρόκειται να γράψω. Οπότε θέλει διάβασμα. Αν θα προλάβω το διαγωνισμό δεν ξέρω, πάντως αυτό είναι το επόμενο project. :)

 

Τι σημαίνει "αν θα προλάβω το διαγωνισμό, δεν ξέρω";

Μας πετάς έτσι ξερά θα γράψω "hard--sf", και ότι "μου αρέσει κιόλας", και μετά "δεν ξέρω";

Απλώς απαράδεκτο!

Εδώ περίμενα άλλους κι άλλους να συμμετέχουν, και ξαφνικά σου κατεβαίνει ιδέα για hard-sf διήγημα με θέμα το Χρέος(!), και δεν ξέρεις αν θα την ανεβάσεις στα πλαίσια του διαγωνισμού;

...

 

 

 

 

Κάτι ξεκινά να σχηματίζεται στο μυαλό μου. Δεν υπόσχομαι γιατί μετά θα λέτε πως το χρωστάω.

Τώρα είναι αργά...

Πώς; Γιατί; Λυπηθείτεεεεεε μεεεεεε!!!!!

 

 

Ξέρεις κάποιον τοκογλύφο με καλή καρδιά;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χε χε... Στο μεταξύ για να κινείται κάτι:  :devil2:

 

 

 

Μα την ξέρουν μόνο οι τρελοί! Μήπως αυτό εννοείς ο ποιητής με το χρωστάει της Μιχαλούς; :mf_sherlock:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα και το RSVP μου για να πιεστώ να το τελειώσω και σύντομα θα επανέλθω και με teaser (αυτά είναι η μισή χαρά του παιχνιδιού :p).

Που σημαίνει ότι θα συμμετέχω, για όσους δυσκολεύονται να διαβάσουν ανάμεσα από τις γραμμές (είπε κανείς "αγγλισμός";).

Τα καλά νέα: Αν κι είχα αρχίσει να γράφω την πρώτη ιδέα, μου ήρθε και 2η μες στο ΠΣΚ που την έχω ξεκινήσει. Αυτή με έψηνε και με ψήνει ελαφρώς περισσότερο.

Τα κακά νέα: Σε σχεδόν όλους τους τομείς (εκτός από έναν) η πρώτη ιδέα παίζει να ήταν καλύτερη και καταλληλότερη από τη 2η (που τελικά διάλεξα). Αλάνθαστο το ένστικτό μου, ως συνήθως :p

 

Αυτό το διήγημα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί μέχρι αύριο. Χρέος σου (@Nirgal) να μην με αφήσεις να διαγωνιστώ αν μέχρι αύριο βράδυ δεν έχω δηλώσει ότι ολοκληρώθηκε - ναι, δεν θα χρωστάμε μόνο εμείς, ποιος είπε, δηλαδή, ότι το θέμα θα αφήσει άθικτο τον διοργανωτή;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωχ πάει και η έκτη θέση, πιο χαμηλά με βλέπω.

Αν χωρέσει η ιστορία βέβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γουίλ, πες όχι στον πεσιμισμό. (Και γενικά μην το αφήσεις πάλι για τελευταία μέρα και τρέχεις και δεν φτάνεις).

 

Το διήγημα κουτσά στραβά ολοκληρώθηκε - ούτε που χρειάστηκε η πίεση του Nirgal.

 

Ακολουθεί τίζερ, από σχόλια αναγνωστών (ναι, ακόμη δεν τελείωσε και τη διάβασε μισή ντουζίνα κόσμος)

 

Teaser Το Κριτικόν

Εξαιρετικό! Και αποκαλυπτικό, τολμώ να πω. […] Ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει μετά τον Αλχημιστή…

Ι.Μ.

 

Το καλύτερο είδος διηγήματος είναι εκείνο που σε προβληματίζει. Κι αυτό κατάφερε και το συγκεκριμένο. Έμεινα μαλάκας όταν συνειδητοποίησα ότι τα χρέη δεν είναι απαραίτητα καλό πράγμα και, κυρίως, ότι δεν τα έχουν μόνο οι ωραίοι.

Σ’ ευχαριστώ, Μορφέα.

Π. Μ.

 

Το αγάπησα. Οι φανς του Κυνόδοντα και του gossip girl μην διανοηθείτε να το προσπεράσετε!

Δ.Ε.

 

Ό,τι και να πω είναι λίγο. Ταξίδεψα, πόνεσα τους ήρωες, έκλαψα στον τέλος. Γιατί να τον σκοτώσεις; Τέσπα, δεν θα κάνω σπόιλερ. Ήταν καλό, και το λέω εγώ που μόνο στο Όνομα του Ρόδου έχω βάλει πάνω από 3 αστεράκια στο Goodreads (4 δηλαδή).

Σ.Φ.

 

Κι επειδή δεν θέλω να βάλω μόνο τα καλά λόγια, προσθέτω (σε σπόιλερ, μέσα σε σπόιλερ) και λίγες αρνητικές, για να είμαι πιο αντικειμενικός.

 

 

 

Προσοχή: κάποιοι κακεντρεχείς μάλλον δεν διάβασαν το δικό μου διήγημα, γιατί τα σχόλιά τους ουδεμία σχέση έχουν με το πόνημά μου, αλλά δημοσιεύω τις κριτικές τους για να μην πούνε ότι τους λογοκρίνω.

 

 

Πόσες ανατροπές χωράνε μέσα σε ένα διήγημα 3,000 λέξεων; Πόσοι χαρακτήρες που δεν είναι παρά εργαλεία της πλοκής; Πόσες φορές θα ξαναδιαβάσω τη φράση «Του/Της το χρωστούσε» ή οποιοδήποτε παράγωγο της λέξης «χρέος»; Και, τέλος, πραγματικά δεν θέλω να ξέρω –ΔΕΝ ΘΕΛΩ, λέμε!– πώς οι ήρωες του διηγήματος κάνουν «σεξ μες στα χρέη τους».

Α.Β.

 

Ήταν καλό. Για μιάμιση παράγραφο. Μετά απλώς περίμενα να τελειώσει το μπλα μπλα και οι ακατανόητοι έρωτες και τα ερωτικά τρίγωνα (πόσο πρωτότυπο!) και τα ποιανού είναι του παιδί; Πραγματικά, με νοιάζει; Απάντηση: όχι. I’ll pass.

Δ. (δεν ήθελε να μου δώσει επώνυμο)

 

Γενικά, ωραίο δεν λέω (αν και κάπως μελό για τα γούστα μου), αλλά δυστυχώς δεν είναι scifi – αν βγάλεις το εφ στοιχείο στέκεται μια χαρά ως έχει. Και θέλει πολύ καλή διάθεση για να το θεωρήσω και εντός θέματος: το χρέος είναι μια απλή αφορμή. Και για να κλείσω με και κάτι θετικό: έχει σωστή ορθογραφία, αυτό του το αναγνωρίζω.

Ε.Α.

 

 

 

 

Ίσως να επανέλθω (εφόσον δηλαδή θεωρήσει κανείς ότι δεν φτάνουν οι παραπάνω κριτικές για να βγάλει άκρη) και με άλλες, αφού πρώτα οι υπόλοιποι beta readers μου ολοκληρώσουν την ανάγνωση.

Edited by Morfeas
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το διήγημα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί μέχρι αύριο. Χρέος σου (@Nirgal) να μην με αφήσεις να διαγωνιστώ αν μέχρι αύριο βράδυ δεν έχω δηλώσει ότι ολοκληρώθηκε - ναι, δεν θα χρωστάμε μόνο εμείς, ποιος είπε, δηλαδή, ότι το θέμα θα αφήσει άθικτο τον διοργανωτή;

 

Και ποιος σου είπε πως οι τοκογλύφοι έχουν ιερό και όσιο; Είτε θα έγραφες το διήγημα, είτε τσιμεντάρισμα και μπλουμ. Εγώ να χρώσταγα, αποκλείεται.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Και ποιος σου είπε πως οι τοκογλύφοι έχουν ιερό και όσιο;

 

Και όμως έχουν και  άγιο (αγία) και μάλιστα υπάρχει σε κάθε εκκλησία: Η αγία ΤΡΑΠΕΖΑ

 

http://users.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/tributes/leitoyrgika/altar.jpg

Edited by Old man & SiFi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία ολοκληρώθηκε. Σε ξέφρενους ρυθμούς και σε ολονύχτιες με ποτό καταστάσεις. Τώρα σουλουπώνω. Σβήνω. Ξαναγράφω. Στο τέλος θα το κάνω καινούργιο. Ή θα γράψω δύο.
Ή μπορεί και κανένα. 
Αφήστε με στον πόνο μου.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω. Μπορεί να μην προφτάσω. Οπότε θα το σκάσω από τη χώρα. Γυαλίζει το μάτι σας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Την δική μου κριτική δεν την βλέπω μέσα στις αρνητικές. Αυτό αντίκειται στην ελευθερία του λόγου...

Edited by Eugenia Rose
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω. Μπορεί να μην προφτάσω. Οπότε θα το σκάσω από τη χώρα. Γυαλίζει το μάτι σας.

 

Είτε παραδίδετε διηγήματα την Κυριακή, είτε δε θα σας χωράει ο πλανήτης...

 

 

Την δική μου κριτική δεν την βλέπω μέσα στις αρνητικές. Αυτό αντίκειται στην ελευθερία του λόγου...

 

Έχεις χρόνο για κριτικές;

 

Την Κυριακή περιμένουμε hard-sf!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωχ... Ειρήνη δώσε μου terminal πού θα 'σαι Σάββατο βράδυ και φύγαμε. Μόνο ένα πράγμα πες μου, χειμωνιάτικα να πακετάρω για καλοκαιρινά;

Edited by Eugenia Rose
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημοψήφισμα για "Ναι" ή "Όχι" να κάναμε, τόσοι δεν θα ετοίμαζαν βαλίτσες για να εγκαταλείψουν τη χώρα...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωχ... Ειρήνη δώσε μου terminal πού θα 'σαι Σάββατο βράδυ και φύγαμε. Μόνο ένα πράγμα πες μου, χειμωνιάτικα να πακετάρω για καλοκαιρινά;

Προορισμός αποστέλλεται κωδικοποιημένος όβερ- φρόντισε για απόθεμα οξυγόνου...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν το θέμα που έβαλα σας κάνει να τρέχετε επειδή είναι ξενέρωτο, δύσκολο ή επειδή θυμίζει δεινά.

 

Πάντως, αν τελικά δεν παραδώσετε πόνημα (ενώ έχετε κάνει δηλώσεις για το αντίθετο), δεν σας σώζει ούτε ο Luke Skywalker :starwars: .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε θα παραδώσουμε, το θέμα είναι τι ψυχή/πόνημα θα παραδώσουμε.
Θα γίνω κουραστικός ξανά.
Όταν το έχουμε έτοιμο, το ανεβάζουμε στην βιβλιοθήκη, στο section ΕΦ και ποστάρουμε το link εδώ; Το χω; :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε καλέ εγώ θα την γράψω την ιδέα μου, τον διαγωνισμό δεν προλαβαίνω. Έχει και διαφορετικά είδη χρεών μέσα, εκτός από το οικονομικό :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν το θέμα που έβαλα σας κάνει να τρέχετε επειδή είναι ξενέρωτο, δύσκολο ή επειδή θυμίζει δεινά.

 

Πάντως, αν τελικά δεν παραδώσετε πόνημα (ενώ έχετε κάνει δηλώσεις για το αντίθετο), δεν σας σώζει ούτε ο Luke Skywalker :starwars: .

Επειδή ίσως δεν προφτάσουμε. Γουέλ. Μην μας εκφοβίζεις!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..