Jump to content

41ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Χρέος


Nirgal
 Share

Recommended Posts

Σας αγαπω αλλα οχι απλα δεν προλαβαινω, με εχει πιασει απο χτες το βραδυ φρικτος πονος στο δεξι χερι και ειμαι ημικουλη. Οσο για το rpg που με κερδισε, ηταν victorian ages mortals.

Μας γλωσσοφάγανε σαν δεν ντρέπονται....Περαστικά φιλενάδα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πλέον όλες τις ιστορίες  και συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες. Κάτι  ή δυσκολία του θέματος ίσως, κάτι θέματα κακοτυχίας(μας άφησες με την όρεξη Will... :(  ) ή άλλων προβλημάτων ( περαστικά Αταλάντη) κράτησαν χαμηλά σχετικά τον αριθμό των συμμετοχών. (Συγκριτικά με τους δύο τελευταίους που έχω παρακολουθήσει) Αλλά επειδή ουδέν κακό αμιγές καλού, ο μικρός σχετικά αριθμός των ιστοριών, ίσως προτρέψει μεγαλύτερο μέρος της κοινότητας να διαβάσει, σχολιάσει και να ψηφίσει. Εγώ πάντως από τώρα ψήνομαι για τον τρομοδιαγωνισμό, ανάλογα και με το θέμα που θα πέσει φυσικά, αλλά έχουμε καιρό μέχρι τότε, καλά νά `μαστε! :)

Edited by SymphonyX13
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Α μπορεί να μην πρόλαβα τον διαγωνισμό αλλά την ιστορία θα την ολοκληρώσω και θα την δεις φίλε μου.

Φαίνεται να το έχει η μοίρα μου με το διαγωνισμό επιστημονικής φαντασίας!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας αγαπω αλλα οχι απλα δεν προλαβαινω, με εχει πιασει απο χτες το βραδυ φρικτος πονος στο δεξι χερι και ειμαι ημικουλη. Οσο για το rpg που με κερδισε, ηταν victorian ages mortals.

 

Περαστικά, Αταλάντη! :rose:

Ελπίζουμε να ανακάμψεις για τους επόμενους γύρους (παιχνίδια, διαγωνισμούς κλπ).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Κρίμα... Αν γίνει κάποιο θαύμα και τα καταφέρεις εντός λίγων ωρών, πιστεύω πως δεν θα έχει κάποιος πρόβλημα να προστεθεί κι η δική σου ιστορία στις συμμετοχές.

 

 

 

 

1. Θεωρητικά (πρακτικά ελπίζω πως όχι) οι συμμετοχές έκλεισαν.

Ξεκινάει η διαδικασία ανάγνωσης, σχολιασμού και ψήφισης των ιστοριών.

 

2. Προς το παρόν δεν υπάρχει βοηθός, αλλά αν υπάρχει κάποιος που έχει διάθεση να βοηθήσει, εδώ είμαστε.

 

 

 

 

1. Μπορούμε να τις έχουμε κάπου μαζεμένες (μια λίστα) μην μας ξεφύγει καμία;

2. Φαντάζομαι ότι δεν θα μπορεί να αναλάβει χρέη (κι άλλα χρέη;) βοηθού κάποιος από τους συμμετέχοντες. Αν κάνω λάθος προσφέρομαι.

S.O.S. ! ! ! ! Πώς να γράψω κριτική και να αξιολογήσω επεισόδιο Star Wars όταν δεν έχω δει ούτε ένα; Δώστε μια ιδέα…

Edited by Old man & SiFi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Κρίμα... Αν γίνει κάποιο θαύμα και τα καταφέρεις εντός λίγων ωρών, πιστεύω πως δεν θα έχει κάποιος πρόβλημα να προστεθεί κι η δική σου ιστορία στις συμμετοχές.

 

 

 

 

1. Θεωρητικά (πρακτικά ελπίζω πως όχι) οι συμμετοχές έκλεισαν.

Ξεκινάει η διαδικασία ανάγνωσης, σχολιασμού και ψήφισης των ιστοριών.

 

2. Προς το παρόν δεν υπάρχει βοηθός, αλλά αν υπάρχει κάποιος που έχει διάθεση να βοηθήσει, εδώ είμαστε.

 

 

 

 

1. Μπορούμε να τις έχουμε κάπου μαζεμένες (μια λίστα) μην μας ξεφύγει καμία;

2. Φαντάζομαι ότι δεν θα μπορεί να αναλάβει χρέη (κι άλλα χρέη;) βοηθού κάποιος από τους συμμετέχοντες. Αν κάνω λάθος προσφέρομαι.

S.O.S. ! ! ! ! Πώς να γράψω κριτική και να αξιολογήσω επεισόδιο Star Wars όταν δεν έχω δει ούτε ένα; Δώστε μια ιδέα…

 

1. Υπάρχουν με λίνκ στο πρώτο ποστ αυτού του τόπικ.

 

Περιμένω να δω πότε θα αρχίσετε τα ποστ "διάβασα, σχολίασα, ψήφισα", λες και περιμένατε πάνω από το πληκτρολόγιο σαν τα κοράκια να ανοίξουν τα διηγήματα. Θα προσπαθήσω να σας διαβασοψηφίσω κι εγώ, μια που είναι λίγες οι συμμετοχές.

Edited by wordsmith
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1. Μπορούμε να τις έχουμε κάπου μαζεμένες (μια λίστα) μην μας ξεφύγει καμία;

2. Φαντάζομαι ότι δεν θα μπορεί να αναλάβει χρέη (κι άλλα χρέη;) βοηθού κάποιος από τους συμμετέχοντες. Αν κάνω λάθος προσφέρομαι.

S.O.S. ! ! ! ! Πώς να γράψω κριτική και να αξιολογήσω επεισόδιο Star Wars όταν δεν έχω δει ούτε ένα; Δώστε μια ιδέα…

 

1. Υπάρχει στο 1ο ποστ, με τη σειρά που ανέβηκαν. Ακριβώς πάνω από το 2ο ποστ :p (το λινκ σε πάει στο 2ο επειδή το 1ο ποστ είναι κομματάκι τεράστιο)

2. Όχι, συνήθως είναι κάποιος μοντ. Γενικά "φαντάζομαι" ότι έχει βρεθεί κι απλώς μας κρατάνε σε αγωνία μέχρι την ανακοίνωση.

SOS. Δεν μπορώ να βοηθήσω σ' αυτό. Αλλά με αφορμή την απορία σου, ρωτάω το εξής: Το διήγημα του Πετούμενου_Δίσκου περιέχει σπόιλερ για το αντίστοιχο επεισόδιο; Ή γράφτηκε σαν να μην είχε γίνει εκείνο ποτέ;

 

Επίσης λέω να σας διαβάσω αυτή τη φορά ανάποδα, για να μην μείνουν παραπονεμένοι όσοι παρέδωσαν γραπτό τελευταίοι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Τώνυ,  και εγώ το ίδιο θέμα με εσένα έχω.  Το πιο κοντινό βίντεο σε star wars που έχω δει είναι αυτό:

https://www.youtube.com/watch?v=vWCLRYz7Lb8

Θα δούμε πάντως...

 

Εξάλλου: Φοβούνται ωρέ τα παλικάρια;

 

@Νικόλαε, τέκνον μου, ο  Disco_Volante είπε ότι  γράφει ότι δεν έχει δει ακόμα το  επεισόδιο, οπότε μάλλον δεν έχει  spoiler μέσα.

Edited by jjohn
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Περιμένω να δω πότε θα αρχίσετε τα ποστ "διάβασα, σχολίασα, ψήφισα", λες και περιμένατε πάνω από το πληκτρολόγιο σαν τα κοράκια να ανοίξουν τα διηγήματα. Θα προσπαθήσω να σας διαβασοψηφίσω κι εγώ, μια που είναι λίγες οι συμμετοχές.

 

Για να μην σε τρώει και  η αγωνία (εκτός από τα κουνούπια). Ότι ανέβαινε το διάβαζα και κάτι έγραφα, οπότε σήμερα τελείωσα διάβασμα και κριτικές. Μου έχει μείνει μόνο το Star Wars που ακόμα δεν διάβασα. Λέω να διαβάσω καμιά περίληψη της σειράς πριν το πιάσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

1. Μπορούμε να τις έχουμε κάπου μαζεμένες (μια λίστα) μην μας ξεφύγει καμία;

2. Φαντάζομαι ότι δεν θα μπορεί να αναλάβει χρέη (κι άλλα χρέη;) βοηθού κάποιος από τους συμμετέχοντες. Αν κάνω λάθος προσφέρομαι.

S.O.S. ! ! ! ! Πώς να γράψω κριτική και να αξιολογήσω επεισόδιο Star Wars όταν δεν έχω δει ούτε ένα; Δώστε μια ιδέα…

 

1. Υπάρχει στο 1ο ποστ, με τη σειρά που ανέβηκαν. Ακριβώς πάνω από το 2ο ποστ :p (το λινκ σε πάει στο 2ο επειδή το 1ο ποστ είναι κομματάκι τεράστιο)

2. Όχι, συνήθως είναι κάποιος μοντ. Γενικά "φαντάζομαι" ότι έχει βρεθεί κι απλώς μας κρατάνε σε αγωνία μέχρι την ανακοίνωση.

SOS. Δεν μπορώ να βοηθήσω σ' αυτό. Αλλά με αφορμή την απορία σου, ρωτάω το εξής: Το διήγημα του Πετούμενου_Δίσκου περιέχει σπόιλερ για το αντίστοιχο επεισόδιο; Ή γράφτηκε σαν να μην είχε γίνει εκείνο ποτέ;

 

Επίσης λέω να σας διαβάσω αυτή τη φορά ανάποδα, για να μην μείνουν παραπονεμένοι όσοι παρέδωσαν γραπτό τελευταίοι.

 

 

Φίλε Morfea δεν έχω δει ακόμα την ταινία του Jar Jar και έτσι το δικό μου επεισόδιο 7 ακολουθεί το 6.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο χαβαλές καλά κρατεί και οι απαντήσεις στις ερωτήσεις σας εμφανίζονται γρήγορα και χωρίς εμένα.

 

Όσο για τον βοηθό, όπως ήδη αναφέρθηκε συνηθίζεται να είναι κάποιος από τους mod. Αυτή τη φορά αναλαμβάνει χρέη (σιγά μη γλίτωνε) o Nihilio.

Αυτό σημαίνει πως η ψήφος σας θα πρέπει να κοινοποιηθεί και στον Nihilio.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κάτι μιας κι είμαι νεούδι και ψάρακας σε τέτοιον διαγωνισμό.
Έχω ενθουσιαστεί γιατί επιτέλους πετυχαίνω αυτό που ήθελα  από τότε που ξεκίνησα να στέλνω κείμενα για κριτική σε άλλο κόσμο. Να λαμβάνω σωστό feedback!

Σας ευχαριστώ όλους ανεξαιρέτως που ασχοληθήκατε με την ιστορία μου και ειδικά με την κριτική της. Είμαι καινούργιος στον χώρο (ας πούμε ασχολούμε κάπως πιο σοβαρά από Οκτώβριο) και έχω να μαθώ αρκετά πράγματα. Με βοηθάνε πολύ τα σχόλια σας.
Κατάλαβα τι σας άρεσε και έχω σκοπό να το κρατήσω και να το βελτιώσω.
Κατάλαβα τι δεν σας άρεσε και συμφωνώ στα περισσότερα. Θα προσπαθήσω να τα φτιάξω στις επόμενες ιστορίες.

Δε θα επεκταθώ παραπάνω, θα απαντήσω όταν έρθει η ώρα σε όλους στο αντίστοιχο topic, αλλά ως τότε σας ευχαριστώ και πάλι γιατί οι συμβουλές από κάποιους πιο έμπειρους στο θέμα με βοηθάνε πάρα πολύ ;)

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Οκέυ, περίμενα σαν κοράκι πάνω από το πληκτρολόγιο να ανοίξουν τα διηγήματα ( :p ), διάβασα (από δύο φορές μάλιστα την κάθε ιστορία), σχολίασα (όσο καλύτερα μπορούσα), ψήφισα (έχοντας σώας τα φρένας), και τώρα θα απολαμβάνω ήσυχος το υπόλοιπο τριβδόμαδο περιμένοντας τα αποτελέσματα. :)

 

Καλή επιτυχία για ακόμα μια φορά σε όλους! :)

Edited by MadnJim
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@Τώνυ,  και εγώ το ίδιο θέμα με εσένα έχω.  Το πιο κοντινό βίντεο σε star wars που έχω δει είναι αυτό:

https://www.youtube.com/watch?v=vWCLRYz7Lb8

Θα δούμε πάντως...

 

Δεν πρέπει να συμπαθείς τον Disco_Volante γιατί μετά από αυτό το βίντεο μάλλον θα πέσει θάψιμο. Μπα, άσε να δω/διαβάσω και τίποτα άλλο πριν εκφέρω γνώμη… :) :) :)

Edited by Old man & SiFi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ πολύ χαρούμενος που δεν πήρα μέρος σε αυτό τον τον διαγωνισμό ^_^

 

Νομίζω τον σώσατε τον τυπά!

 

Τέσσερις ιστορίες μου έχουν μείνει ακόμα.  Δύο αύριο και δύο μεθαύριο.  Μακάρι να είναι εξίσου καλές :)

 

Μπράβο ξανά!

Edited by jjohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Τώνυ,  και εγώ το ίδιο θέμα με εσένα έχω.  Το πιο κοντινό βίντεο σε star wars που έχω δει είναι αυτό:

https://www.youtube.com/watch?v=vWCLRYz7Lb8

Θα δούμε πάντως...

 

Τι τρελό ήταν αυτό; Κάθισα και το είδα όλο, και γέλαγα συνέχεια σαν να μου ρίξανε αμπούλα γέλιου! :rofl: Αλήθεια είναι έτσι τα Star Wars; :rofl: :rofl: Οι δύο τύποι πάντως που το σχολιάζανε ήταν φοβεροί!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

@Τώνυ, και εγώ το ίδιο θέμα με εσένα έχω. Το πιο κοντινό βίντεο σε star wars που έχω δει είναι αυτό:

https://www.youtube.com/watch?v=vWCLRYz7Lb8

Θα δούμε πάντως...

Τι τρελό ήταν αυτό; Κάθισα και το είδα όλο, και γέλαγα συνέχεια σαν να μου ρίξανε αμπούλα γέλιου! :rofl: Αλήθεια είναι έτσι τα Star Wars; :rofl: :rofl: Οι δύο τύποι πάντως που το σχολιάζανε ήταν φοβεροί!

Σοβαρά τώρα, περιμένετε τον Mikeus και τον τυπα που μαγειρεύει με τον iliosporos για να μαθετε τι είναι starwars;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

@Τώνυ, και εγώ το ίδιο θέμα με εσένα έχω. Το πιο κοντινό βίντεο σε star wars που έχω δει είναι αυτό:

 

Τι τρελό ήταν αυτό; Κάθισα και το είδα όλο, και γέλαγα συνέχεια σαν να μου ρίξανε αμπούλα γέλιου! :rofl: Αλήθεια είναι έτσι τα Star Wars; :rofl: :rofl: Οι δύο τύποι πάντως που το σχολιάζανε ήταν φοβεροί!

Σοβαρά τώρα, περιμένετε τον Mikeus και τον τυπα που μαγειρεύει με τον iliosporos για να μαθετε τι είναι starwars;

 

 

Εγώ πάντως είδα αυτό:

Edited by Old man & SiFi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε, εντάξει, έχουμε παίξει και  Kotor I &  II  (και θα έπαιζα και ένα τρίτο με ευχαρίστηση) . Απλά δεν μας έκανε το κλικ μωρέ  ^_^  

 

Να το θέσω διαφορετικά:

Πως θα το παίζαμε εναλλακτικοί άμα  τα βλέπαμε; :p

 

EDIT:  Ίσως σήμερα να μην σχολιάσω τίποτα γιατί είμαι  λίγο κουρασμένος και δεν θέλω να αδικήσω κανέναν.   Προς το παρών, ξεκουράζομαι και βλέπουμε για αργότερα :)

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να μάθω κάτι για τα Star Wars, δοκίμασα να δω μία από τις πιο καινούριες ταινίες, εκείνη με τον Λίαμ Νίσον, και βαρέθηκα τη ζωή μου, την παράτησα στη μέση. Κάθισα και είδα το παραπάνω βίντεο ελπίζοντας ότι θα είναι διασκεδαστικό, και ήταν ξεκαρδιστικό, οι δύο τύποι ήταν όσο κάφροι χρειάζεται να είναι για να με κάνουν να γελάω μέχρι δακρύων. :)

Edited by MadnJim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να μάθω κάτι για τα Star Wars, δοκίμασα να δω μία από τις πιο καινούριες ταινίες, εκείνη με τον Λίαμ Νίσον, και βαρέθηκα τη ζωή μου, την παράτησα στη μέση. Κάθισα και είδα το παραπάνω βίντεο ελπίζοντας ότι θα είναι διασκεδαστικό, και ήταν ξεκαρδιστικό, οι δύο τύποι ήταν όσο κάφροι χρειάζεται να είναι για να με κάνουν να γελάω μέχρι δακρύων. :)

Χμ.... Είχε μερικές καλές ατάκες (πχ ο κάγκουρας με την κοτσίδα και τα τρικάβαλα με έκαναν να λιώσω στο γέλιο) αλλά ήταν πολύ εύκολο το κράξιμο - και δεν ήταν αρκετό.

 

Από Star Wars βλέπουμε μόνο τα τρία πιο παλιά και το τελευταίο, τα prequel δε βλέπονται (στη δουλειά πχ μας έλεγε μία κοπέλα ότι είχε κάνει μαραθώνιο για να μην κακοκαρδίσειτο αγόρι της και τα prequel και της λέγαμε ότι ήταν πολύ ερωτευμένη για πείραγμα)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ήταν μωρέ. Από τα λίγα πράματα  που βγάζουν γέλιο στο Ελληνιό διαδίκτυο.  Εγώ πέθανα εκεί με την Αλεξίου και την βέσπα του   Christopher Lee

 

Ontopic,   ειμαι έτοιμος να συνεχίσω με αναγνώσεις, κριτικές!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι προτάσεις για την... σωστή χρήση της δύναμης, δεν σας έκαναν να γελάσετε; Εγώ άλλαξα νεφρά σ' εκείνα τα σημεία! :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουφ. Τέλος!

Συνήθως έχω έτοιμη την βαθμολογία με το που τελειώνω τις αναγνώσεις, αλλά αυτή τη φορά  θέλω να κάτσω να το  σκεφτώ λίγο παραπάνω. Η πρώτη θέση μάλλον θα παιχτεί στα ζάρια ( ή ...στο λάδωμα).  

 

Από τους καλύτερους διαγωνισμούς που έχω παρακολουθήσει!

 

Μπράβο παιδιά!

 

edit:  Κάτι που ξέχασα:

Έκρινα  κάθε ιστορία  όον αφορά το  περιεχόμενο  της μοναχά και δεν ενδιαφέρθηκα για το κατά πόσο ήταν εντός ή εκτός θέματος.

Κάποιες ιστορίες   ένιωσα πως  είχαν μία χλιαρούτσικη σχέση με το θέμα του 'Χρέους' .  Αυτό -ξεκαθαρίζω- δεν θα με επηρεάσει στην βαθμολόγηση αφού το ζητούμενο ήταν να διαβάσω καλές ιστορίες και  ευτυχώς διάβασα μπόλικες από δαύτες.

Edited by jjohn
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πω πω! 'Ετσι που διαβάζετε, σχολιάζετε, ψηφίζετε με τέτοια ταχύτητα, πέρασε από το μυαλό μου ότι η προθεσμία ήταν στις τρεις μέρες αντί για τρεις εβδομάδες κι εγώ το είχα ξεχάσει. :heat:

Το τελικό μου ξεχρέωμα το βλέπω να ξεκινάει Κυριακή εμένα. Στο μεταξύ, χαίρομαι που περνάμε όλοι τόσο καλά εδώ πέρα :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..