Jump to content

41ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Χρέος


Nirgal
 Share

Recommended Posts

«Οχτώ ιστορίες, Ίζαλ» είπε η Σίβρα. «Υπήρξαν βράδια που άκουσα πολλές περισσότερες».

 

Ο Ίζαλ σήκωσε αργά το ποτήρι του και το έφερε στο στόμα του. Οι τελευταίες σταγόνες παρέσυραν τον αφρό και έτρεξαν μέχρι το στόμα του. Πριν λίγες ώρες, στα τελειώματα της τρίτης μπύρας, όταν είδε τη Σίβρα να χασμουριέται, του είχε φανεί για μια στιγμή πως το χέρι του έτρεμε. Τώρα, πέντε μπύρες και οκτώ ιστορίες μετά, και να ήθελε, δεν θα μπορούσε να κάνει το χέρι του να τρέμει. Αντί γι’ αυτό, έτρεμε το πάτωμα κάθε φορά που έστριβε το κεφάλι του απότομα.

 

«Μα όπως λέει και η παροιμία, ‘ένα κουάνλος τόσο δα, τον γαλαξία ολόκληρο χωρά’. Όλες καλές, και κάποιες εξαιρετικά ενδιαφέρουσες. Συμφωνείς;»

 

Ο Ίζαλ έγλυψε τον αφρό από τα χείλη του και άφησε το ποτήρι στον πάγκο. Τι έπρεπε να απαντήσει τώρα σ’ αυτό; Αντί για απάντηση, αναρωτήθηκε κάθε πότε τάιζε η Σίβρα το σαρλάκκ. Και κάθε πότε πεινούσε το σκουλήκι, αν χώνευε την τροφή του για χίλια χρόνια;

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πάω να αγοράσω πατατάκια για να προσδώσω το ανάλογο κύρος στην διοργάνωση.

Μην αρχίσετε χωρίς εμένα :p

---

Καλά αποτελέσματα!

 

 

EDIT: Μπορειτε να αρχίστε και κάντε γρήγορα γιατί δεν βλέπω να μου φτάσουν μέχρι την ανακοίνωση. Αυτά τα πράσινα pringles θα είναι  ο θάνατος μου.

Edited by jjohn
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα, αν δεν μας στείλει κάποιος τώρα ψήφο, έχουν επιβεβαιωθεί. Σύντομα ξεκινάμε.

 

Αν και δεν ήμουν πολύ ομιλητικός σε αυτόν τον διαγωνισμό, και όσο επικριτικός κι αν ήμουν στις κριτικές, θεωρώ ότι διαβάσαμε 8 ιστορίες που είχαν όλες τους κάτι ενδιαφέρον να μας δώσουν.

 

Το μικρόφωνο στον διοργανωτή

Edited by Nihilio
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και να που έφτασε η ώρα για τα αποτελέσματα του 41ου διαγωνισμού.

Για ακόμα μια φορά συγχαρητήρια σε όλους σας για τις ιστορίες που μας προσφέρατε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μικρόφονο στον διοργανωτή

Άραγε τυχαίο το λογοπαίγνιο; :p

Καλά αποτελέσματα να έχουμε! :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Το μικρόφονο στον διοργανωτή

Άραγε τυχαίο το λογοπαίγνιο; :p

Καλά αποτελέσματα να έχουμε! :)

 

Freudian slip

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα η στιγμή που όλοι περιμένατε. Ο νικητής.

Αλλά πρώτα ένα μύνημα από τους χορμουρφγχψρςσδνχ

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους μας που πήραμε μέρος και ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που μας ψήφισαν και διάβασαν τις ιστορίες ;)
Εμένα με τιμάει πολύ η θέση και μου δίνει το εναυσμα που θέλω για να συνεχίσω ;)
Και επειδή καίγομαι επιτέλους να απαντήσω στις κριτικές που μου κάνατε, πάω τώρα :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 Συγχαρητήρια στην Βάσω. Η ιστορία ήτανε εξαιρετική,  όπως έγραψα και στο τόπικ.

Μπράβο  όμως και σε Νικόλαο και Σπύρο που   συμπληρώνουν την τριάδα. Οι ιστορίες τους ήταν επίσης πολύ καλές

 

 

Για τελευταία φορά, πριν μας πάρουν τα σιρόπια, συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.  Χάρις τις ιστορίες σας, πέρασα ένα  πολύ ευχάριστο διήμερο :)

Edited by jjohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Βάσω! :first:

Η ιστορία σου δεν ήταν κατά τη γνώμη μου απλώς η καλύτερη ιστορία του διαγωνισμού, ήταν και μία από τις καλύτερες ιστορίες σου που έχω διαβάσει! :)

 

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος, στους αναγνώστες που διάβασαν και ψήφισαν, στους διοργανωτές, για την πολύ καλή διοργάνωση (μας πεθάνατε, να ξέρετε, μέχρι να τα ανακοινώσετε :p).

Ευχαριστώ παιδιά πάρα πολύ και για τη θέση, δεν την περίμενα δεδομένου του διχασμού που προκάλεσε η ιστορία. :) (και καρδούλες, που λέει μια ψυχή. Ξέρετε εσείς)

Άντε, ραντεβού στον επόμενο με το ίδιο κέφι!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, παιδιά.

Χαίρομαι που σας άρεσε :-). Χαίρομαι επίσης που περάσαμε καλά όσο γράφαμε. Συγχαρητήρκια σε όλους για το όμορφο παιχνίδι.

Σταμάτη, Μιχάλη, ευχαριστούμε για τη διοργανωση!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μια φορά αποδεικνύεται πως αυτοί διαγωνισμοί πάντα μας προσφέρουν εξαιρετικά αξιόλογα διηγήματα. Μπράβο σε όλους σας.

 

Ευχαριστώ τον Nihilio για τη βοήθειά του. Χωρίς αυτόν θα τα είχα λιγάκι χαμένα σε κάποιες στιγμές.

 

Τέλος, σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας και το ενδιαφέρον, συγγραφείς και αναγνώστες.

 

Ραντεβού σίγουρα στον επόμενο, και εννοείται εδώ γύρω, στη στέγη όλων αυτών, το sff.gr

 

Πάω να δω τι κάνει ο Ίζαλ...


Ο Ίζαλ κούνησε το κεφάλι πέρα-δώθε με απελπισία. Τι σκέψεις ήταν αυτές τέτοια ώρα;

«Ώστε δεν συμφωνείς» είπε η Σίβρα και ο Ίζαλ σήκωσε το κεφάλι του τόσο γρήγορα που κόντεψε να χάσει την ισορροπία του.

Ποια ήταν η ερώτηση; Ποια ήταν η ερώτηση;

«Μα και βέβαια συμφωνούμε, Σίβρα» βιάστηκε να διορθώσει. «Δεν έχει σημασία ο αριθμός».

Η Σίβρα τον κοίταξε ανέκφραστη. «Καμιά φορά όμως, έχει».

«Καμιά φορά» επανέλαβε ο Ίζαλ.

«Είμαστε πολλές ώρες εδώ μέσα. Θα ήθελα να ξεμουδιάσω. Εσύ;» είπε η Σίβρα και πλησίασε τον Ίζαλ. «Πάμε να φύγουμε. Θα σου πω τη γνώμη μου στο δρόμο». Τον αγκάλιασε και μαζί κινήθηκαν προς την έξοδο του Κχαλμούνς.

Ο μπέσαλισκ πίσω από το μπαρ, σήκωσε ένα ποτήρι και κοίταξε τις δύο φιγούρες μέσα από αυτό. «Κάρλακ σαρλάκκ, λάρο ιρ’μάν*» τραγούδησε ψιθυριστά καθώς χάνονταν στα σκαλοπάτια που οδηγούσαν έξω, στην έρημο.

 

*«Χορτάτο σαρλάκκ, με φτύνει απόψε» στίχος από τραγούδι του Τατούιν.


Καληνύχτα σε όλους!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες, στους νικητές του βάθρου, και φυσικά στην ίδια τη νικήτρια! 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Βάσω! Μπράβο Νικόλα! Μπράβο μου! Μπράβο σε κάθε συμμετέχοντα. :)

 

Πολλά ευχαριστήρια προς κάθε κατεύθυνση, σε όσους διάβασαν, σε όσους σχολίασαν, σε όσους ψήφισαν. Μπράβο και στον διοργανωτή Nirgal, με εκνεύρισε ομολογώ στην αρχή, αλλά νερό κάτω απ' τη γέφυρα που λένε και στο χωριό μου. :)

 

See ya all again next time, hopefully...  :hi:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλους και φυσικά στην τριάδα που άξιζαν τα μετάλλια - ήταν πράγματι πολύ όμορφες ιστορίες. Tα λέμε στον επόμενο!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στη Βάσω για την πρωτιά.

 

Ακόμη ένας διαγωνισμός που τέλειωσε και μας άφησε με πολύ όμορφες εντυπώσεις. Πολλά μπράβο, λοιπόν, σε όλες τις συμμετοχές που το κατόρθωσαν.

 

Ραντεβού στον επόμενο!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και η νικήτρια είναι γνωστή stat freak, θα σας δώσω σαν δωράκι μία αναάλυση της βαθμολογίας.

 

Ξεκινάμε από την κορυφή

Η Tiessa μάζεψε 133 βαθμούς από 20 ψηφοφόρους. Καλύτερη θέση που πήρε ήταν η πρώτη, 7 φορές. Η χειρότερη θέση που πήρε στην κατάταξη ήταν η 5η. Πιο συχνή θέση ήταν η δεύτερη (8 ψήφοι). (διακύμανση 3,081)

 

Ο Morfeas πήρε 118 ψήφους.Ψηφίστηκε 8 φορές πρώτος (η πιο συχνή θέση του στην κατάταξη). Η χειρότερη θέση που κατατάχθηκε η ιστορία ήταν η τελευταία (1 φορά) (διακύμανση 6,726)

 

Ο MadnJim πήρε 107 ψήφους. 3 φορές κατατάχθηκε πρώτος, χειρότερη κατάταξη ήταν η έβδομη και πιο συχνή θέση που πήρε ήταν η τρίτη (6 φορές) (διακύμανση 3,713)

 

Στέκι του έκανε και την 3η θέση ο Ballerond, πάλι με 6 ψήφους. Κατατάχθηκε μεταξύ δεύτερης και έβδομης θέσης μαζεύοντας 90 ψήφους (διακύμανση 3)

 

Ο Man_From_Earth (78 βαθμοί) κατατάχθηκε επίσης μεταξύ δεύτερης και έβδομης θέσης. Πιο συχνή κατάταξη ήταν η 5η (5 ψήφοι) (διακύμανση 2,726)

 

Ο Old Man & Sci-Fi κατατάχθηκε μεταξύ 2ης και της τελευταίας θέσης που επιθυμούσε (3 του την έδωσαν). Πιο συχνά κατέληξε στην 4η και 5η θέση (από 4 κατατάξεις) (διακύμανση 3,597)

 

Ο tzespy (63 βαθμοί) κατατάχθηκε μεταξύ 4ης και έβδομης θέσης, την οποία και του έδωσαν 7 ψηφοφόροι (η πιο συχνή του) (διακύμανση 1,713)

 

Ο DiscoVolante (55 βαθμοί) προκάλεσε επίσης ακράιες αντιδράσεις από το κοινό. Πήρε 2 πρωτιές και 8 φορές την τελευταία θέση (η πιο συχνή του κατάταξη) (διακύμανση 5,565)

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..