Jump to content
H συγγραφική περίοδος για τον 60ο Γενικό Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας λήγει σήμερα (υπάρχει διορία αποστολής των ιστοριών μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα). ×

41ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Χρέος


Nirgal
 Share

Recommended Posts

Το χρέος του σχολιασμού το ξεπλήρωσα εκπρόθεσμα.

 

Κατά τη γνώμη μου όλες οι ιστορίες ήταν εντός θέματος και αυτό είναι πολύ θετικό.

 

Τώρα μένει το χρέος της ψηφοφορίας. Μέχρι στιγμής είμαι σίγουρος για τις 3 πρώτες θέσεις και για τις δύο τελευταίες. Για τις υπόλοιπες ενδιάμεσες δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι το εξής: πώς μπορείς να κρίνεις με τα ίδια κριτήρια ιστορίες διαφορετικού είδους; Εννοώ ότι υπάρχουν ιστορίες ανθρωποκεντρικές και υπάρχουν και ιστορίες με πρωταγωνιστή την πλοκή και τη δράση τις οποίες απλά προωθούν οι ήρωες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά που μπορούν να σε βοηθήσουν:

Ποια σε έκανε να χαμογελάσεις

Ποια σε εντυπωσιάσε με την πλοκή

Ποια σου έδωσε τροφή για σκέψη

Ποιας η ιστορία η γραφή σε μάγεψε

Και άλλα πολλα

 

Καλώς ή κακώς, όλα μπορούμε να τα βσλουμε σε μία σειρά :)

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, η ΕΦ ως είδος είναι ικανή να προωθήσει πάρα πολλά υποείδη, όπως η πολιτική ΕΦ, η ανθρωπολογική ΕΦ, τεχνολογική, ρομποτική, κοινωνική, διαστημική, ουτοπική, δυστοπική, συνδυασμοί, and I'm only scratching the surface.

 

Το "σωστό" είναι οι ιστορίες να ζυγίζονται με βάση όσο πιο αντικειμενικά κριτήρια γίνεται (υπάρχει η δομή, τα τεχνικά χαρακτηριστικά, ο χειρισμός της γλώσσας που είναι κοινά για όλους, φερ' ειπείν). Ιδέα (πρωτότυπη ή όχι, καλοδουλεμένη ή όχι και τόσο, ικανοποιητικά ανεπτυγμένη, thought provoking κλπ), χαρακτήρες (καλοστημένοι ή όχι, διάλογοι, φυσικότητα, αληθοφάνεια, πειστικότητα, βάθος ή επιφάνεια), δράση (καλοσκηνοθετημένη ή όχι, αληθοφανής ή όχι, κατανοητή και δομημένη κλπ), ανάπτυξη (πού είναι η κορύφωση και πόσο καλά λειτουργεί, γεύση και επίγευση ιστορίας κλπ), γλώσσα (επιλογή λεξιλογίου, συχνές επαναλήψεις, ιδιώματα, γλώσσα ταιριαστή στην ιστορία ή όχι -νομίζω ότι το τρίγωνο ορθογραφία, στίξη, σύνταξη δεν χρειάζεται να το αναφέρω καν), είναι στοιχεία που μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει ως πιο "αντικειμενικά" για να κρίνει διαφορετικών ειδών και δομών ιστορίες.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Την έριξα κι εγώ την ψήφο μου. Ήταν από τους λίγους διαγωνισμούς που δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να αποφασίσω την σειρά προτίμησης.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μέρος του χρέους μου πληρώθηκε. Οι ψήφοι κατέληξαν στα χέρια του άπληστου τοκογλύφου και του μνησίκακου βοηθού του.

Τώρα μένει μόνο το λάδι, που θα σταλεί τελευταίες μέρες της ψηφοφορίας. Όχι κάτι μεγάλο, κάτι που απλά θα βοηθήσει να κινηθούν τα γρανάζια της διαφθοράς προς όφελός μου.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μένει μόνο το λάδι, που θα σταλεί τελευταίες μέρες της ψηφοφορίας. Όχι κάτι μεγάλο, κάτι που απλά θα βοηθήσει να κινηθούν τα γρανάζια της διαφθοράς προς όφελός μου.

 

Το "λάδι" με πόσα μηδενικά το γράφεις;

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα μένει μόνο το λάδι, που θα σταλεί τελευταίες μέρες της ψηφοφορίας. Όχι κάτι μεγάλο, κάτι που απλά θα βοηθήσει να κινηθούν τα γρανάζια της διαφθοράς προς όφελός μου.

Το "λάδι" με πόσα μηδενικά το γράφεις;

Old man, έγραψες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Ίζαλ πήρε το ποτήρι στα χέρια του και άδειασε στο στεγνό λαρύγγι του τη λίγη μπύρα που είχε μείνει. Κοίταξε τη Σίβρα και μετά το άδειο ποτήρι. Αν και είχαν περάσει τρεις ώρες, τέσσερις ιστορίες, και δύο μπύρες, τίποτα δεν μπορούσε να του μαρτυρήσει τι τον περίμενε το ξημέρωμα, όταν πλέον θα είχε αφηγηθεί και τον τελευταίο μύθο.

Αν είναι να μην έχει καλό τέλος αυτός ο ένας χρόνος συνεργασίας με αυτή τη σκύλα, τουλάχιστον ας συναντήσω το σαρλάακ με το στομάχι γεμάτο αλκοόλ. Ίσως με φτύσει, σκέφτηκε και χαμογέλασε. "Μια μπύρα ακόμα" φώναξε στον μπέσαλισκ σηκώνοντας το χέρι του.

"Χμ", έκανε σκεφτικός καθώς γύριζε ξανά προς τη Σίβρα. "Την επόμενη ιστορία την άκουσα εδώ, από έναν εκτιμητή σπάνιων λίθων. Θυμάσαι, εκείνη τη μετ-"

"Θυμάμαι" τον έκοψε η Σίβρα. Κανένας εκνευρισμός, καμία αδημονία. Απλώς διαδικαστική. Θέλω να ακούσω τις ιστορίες σου, Ίζαλ. Τίποτα άλλο.

Ο μπάρμαν άφησε ακόμα ένα ποτήρι μπύρας στον πάγκο δίπλα στον Ίζαλ και απομακρύνθηκε ξανά.

"Μια γουλιά να δροσιστώ". Ο πλούσιος αφρός χάιδεψε τον ουρανίσκο του και το λαρύγγι του δέχτηκε με ανακούφιση το παγωμένο υγρό.

"Ξέρεις τι λένε για το χρέος;" ρώτησε χωρίς να περιμένει απάντηση.

Μια ακόμα ιστορία, μια μπύρα και μια ώρα ακόμα.

Ο Ίζαλ είχε μπόλικο δρόμο μπροστά του, χωρίς να ξέρει που θα τον βγάλει.

"Λένε πως αν ποτέ εκλείψει από τον γαλαξία, θα..."

Edited by Nirgal
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πότε τελειώνει;

 

Η ψηφοφορία λήγει τα μεσάνυχτα της 16ης Φεβρουαρίου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Παιδιά πότε τελειώνει;

Η ψηφοφορία λήγει τα μεσάνυχτα της 16ης Φεβρουαρίου.

Ευχαριστώ! Χαίρομαι! Προφταίνω οπωσδήποτε!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχνιόμαστε, ας πούμε μερικά στατιστικά (χωρίς σπόιλερ):

  • Από τις 8 ιστορίες οι 4 εμπίπτουν στην κατηγορία του space opera, οι 2 μάλλον στη δυστοπία, 1 time travel και 1 αστυνομική εφ.
  • Γράψαμε 7 άνδρες και 1 γυναίκα. Η Tiessa και το αρσενικό χαρέμι της. :p
  • Όλες οι ιστορίες είχαν ως βασικό χαρακτήρα (δηλαδή εκείνος του οποίου την οπτική γωνία βλέπουμε) άνδρα. Και οι 8! Τι έχετε να πείτε γι’ αυτό, όσες συμφορουμίτισσες είστε φεμινίστριες του ριζοσπαστικού 2ου κύματος; Ε; Για να σας δω :p
    Όσες είστε του ισορροπιστικού πρώτου κύματος, πρέπει να μείνετε καλυμμένες, γιατί υπάρχουν και γυναικείοι χαρακτήρες (ναι, και καλογραμμένοι γυναικείοι χαρακτήρες υπάρχουν για εκείνους στο μεταίχμιο των 2 κυμάτων, τουλάχιστον εγώ διάβασα και τέτοιους).
  • Αυτό που παρατήρησα επίσης είναι ότι το θέμα δυσκόλεψε γενικώς. Αν και πολύ ενδιαφέρον, έκρυβε αρκετές παγίδες και ήταν δύσκολο (αυτό δεν το λέω για κακό, τα "δύσκολα μεν, εφικτά δε" θέματα μου αρέσουν ιδιαιτέρως). Από τις 7 ιστορίες που διάβασα, οι 2 χρησιμοποίησαν εξαιρετικά το θέμα, κάποιες αξιοπρεπώς, μα οι περισσότερες είχαν μικρή σχέση ή δεν ήταν καλά κεντραρισμένες ή το χρέος θα μπορούσε να γίνει κάτι άλλο κι η ιστορία να μην άλλαζε καθόλου.
  • Γενικά καλά πέρασα. Νομίζω ότι υπάρχουν ιστορίες για διαφορετικά γούστα, κάποιες περισσότερο καλογραμμένες, κάποιες λιγότερο μα με potential. Και χαίρομαι που έρχονται και νέα άτομα, με προοπτικές, κι ελπίζω να μείνουν. :)

Αυτά τα ολίγα.

Edited by Morfeas
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να πω ότι το θέμα ήταν αρκετά δύσκολο στο να κτιστεί γύρω του μία τέτοια ιστορία. Μπορούσες να γράψεις τα πάντα αλλά στο τέλος να καταλήξεις να αποδώσεις πολύ μικρή σύνδεση με το χρέος. Και το παρατήρησα αυτό απο τις επισημάνσεις που μου κάνατε.

Κοιτάω παλιούς διαγωνισμούς και πραγματικά ζηλεύω άπειρα που δεν κατάφερα να πάρω μέρος σε μερικούς μόνο και μόνο για το challenge...ειδικά αυτή η "Πείνα" δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο θα ήθελα να συμμετάσχω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχνιόμαστε, ας πούμε μερικά στατιστικά (χωρίς σπόιλερ):

  • Από τις 8 ιστορίες οι 4 εμπίπτουν στην κατηγορία του space opera, οι 2 μάλλον στη δυστοπία, 1 time travel και 1 αστυνομική εφ.
  • Γράψαμε 7 άνδρες και 1 γυναίκα. Η Tiessa και το αρσενικό χαρέμι της. :p
  • Όλες οι ιστορίες είχαν ως βασικό χαρακτήρα (δηλαδή εκείνος του οποίου την οπτική γωνία βλέπουμε) άνδρα. Και οι 8! Τι έχετε να πείτε γι’ αυτό, όσες συμφορουμίτισσες είστε φεμινίστριες του ριζοσπαστικού 2ου κύματος; Ε; Για να σας δω :p

    Όσες είστε του ισορροπιστικού πρώτου κύματος, πρέπει να μείνετε καλυμμένες, γιατί υπάρχουν και γυναικείοι χαρακτήρες (ναι, και καλογραμμένοι γυναικείοι χαρακτήρες υπάρχουν για εκείνους στο μεταίχμιο των 2 κυμάτων, τουλάχιστον εγώ διάβασα και τέτοιους).

  • Αυτό που παρατήρησα επίσης είναι ότι το θέμα δυσκόλεψε γενικώς. Αν και πολύ ενδιαφέρον, έκρυβε αρκετές παγίδες και ήταν δύσκολο (αυτό δεν το λέω για κακό, τα "δύσκολα μεν, εφικτά δε" θέματα μου αρέσουν ιδιαιτέρως). Από τις 7 ιστορίες που διάβασα, οι 2 χρησιμοποίησαν εξαιρετικά το θέμα, κάποιες αξιοπρεπώς, μα οι περισσότερες είχαν μικρή σχέση ή δεν ήταν καλά κεντραρισμένες ή το χρέος θα μπορούσε να γίνει κάτι άλλο κι η ιστορία να μην άλλαζε καθόλου.
  • Γενικά καλά πέρασα. Νομίζω ότι υπάρχουν ιστορίες για διαφορετικά γούστα, κάποιες περισσότερο καλογραμμένες, κάποιες λιγότερο μα με potential. Και χαίρομαι που έρχονται και νέα άτομα, με προοπτικές, κι ελπίζω να μείνουν. :)

Αυτά τα ολίγα.

 

Έχω ένα στατιστικό για σένα: Οι Σπύροι που έχουμε λάβει μέρος σε αυτόν τον διαγωνισμό είναι περισσότεροι και από τους Tσίν σε κινέζικο τηλεφωνικό κατάλογο:p

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα στατιστικό για σένα: Οι Σπύροι που έχουμε λάβει μέρος σε αυτόν τον διαγωνισμό είναι περισσότεροι και από τους Tσίν σε κινέζικο τηλεφωνικό κατάλογο :p

Άλλο πάλι και τούτο. Δίκιο έχεις, τραγική μου παράλειψη :p

Η Tiessa και το αρσενικό χαρέμι της. :p

Οπότε, για να είμαστε πιο σωστοί, θα έπρεπε να υπάρχει και υπότιτλος:

Αρσενικό χαρέμι: Σπύροι και ΣΙΑ

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή ο αγαπητός διοργανωτής δεν μας είπε ακόμα αν ο Ιζαλ γλίτωσε από τον οισοφάγο του μεγάλου σκουληκιού να καταθέσω την ιστορία μου και εγώ.

Μπας και γλιτώσει ο Ιζαλ και επειδή την είχα υποσχεθεί. Την τελείωσα στις 31 του μήνα ( πολύ έξω από την προθεσμία και με το ένα και το άλλο δεν είχα αξιωθεί να την ανεβάσω)

 

Ο Ίζαλ αποτελείωσε την μπύρα του μαζί με την ιστορία. Η Σίβρα τον κοίταξε ψυχρά και υπολογιστικά. Άραγε υπολόγιζε αν θα άξιζε να τον αφήσει να ζήσει για να ακούσει και πάλι σε ένα χρόνο νέες ιστορίες ή θεωρούσε ότι είχε εξαντλήσει τη χρησιμότητά του και το πρωί θα αντίκριζε το λάκκο του αδηφάγου σκουληκιού; Έστυψε το μυαλό του, ναι υπήρχε ακόμα μια ιστορία να πει:

-Κόλλησε στον τοίχο του στενού δρόμου, ξεκίνησε... Η συνέχεια εδώ:http://community.sff.gr/topic/16680-%CF%87%CF%81%CE%AD%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/ ( το κολπάκι με το λινκ δεν ξέρω πως γίνεται )

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εκτός από τον Νιργκάλ,  στον τιποτένιο στέλνουμε ψήφο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εκτός από τον Νιργκάλ,  στον τιποτένιο στέλνουμε ψήφο;

Ναι. Μέχρι αύριο σήμερα το βράδυ.

Να θυμίσω κιόλας (που μου 'χει μείνει άγχος από τους προηγούμενους διαγωνισμούς) ότι οι συγγραφείς πρέπει να ψηφίσουν, αλλιώς θα ακυρωθούν. Μην ξεχαστεί κανείς, ε;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωπ, είχα ξεχάσει ότι ήταν σήμερα, νόμιζα ότι είχα δυο μέρες καιρό ακόμα. Διάβασα λοιπόν τις τρεις που μου είχαν απομείνει, αν και δε σχολίασα (και μάλλον θα αργήσω και λίγο να σχολιάσω). Για την πρώτη ψήφο είχα δίλημμα οφείλω να ομολογήσω. 

 

Οι ιστορίες γενικώς ήταν ωραίες προσπάθειες - κάθε μία είχε κάτι να προσφέρει - συγχαρητήρια σε όλους τους διαγωνιζόμενους!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα με το σχολιασμό και την ψηφοφορία. Όπως καταλάβατε, είπα αυτή τη φορά να σας κρατήσω σε αγωνία και να μη σχολιάσω πρώτη-πρώτη. :p

 

To επίπεδο γενικά το βρήκα αρκετά καλό, υπήρχαν ενδιαφέρουσες ιδέες και στεναχωρέθηκα λίγο που δεν πρόλαβα να παίξω μαζί σας. Καλή επιτυχία σε όλους!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγότερο από δυο ωρίτσες ο Ίζαλ θα ακούσει την ετυμηγορία από τη Σίβρα. Αν κάποιοι χρωστάνε ακόμα τα ψηφαλάκια τους, καλά θα κάνουν να περάσουν από το ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..