Jump to content

44ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ε.φ, Θέμα: Ο κόσμος που γνωρίζαμε, άλλαξε για πάντα


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Αυτό βλεπω κι εγώ. Εννιά ανεβασμένα. Άντε, παλεύουμε να φτάσουμε στο διψήφιο! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλησπέρα. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να ανεβάσω την ιστορία μου, γιατί προσπαθώ μισή ώρα και δεν τα καταφέρνω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να την ανεβάσεις σε αυτό το θρεντ, Σπύρο, και θα τη μεταφέρουμε στη βιβλιοθήκη. Στα δικά μας, εδώ η ιστορία:

 

Μπλε Ζέρσεϊ

 

Και εδώ τρεις κριτικές:

 

http://community.sff.gr/topic/16972-άστραψε-και-δεν-βρόντηξε/?p=303250

 

http://community.sff.gr/topic/17023-οι-επισκέπτες/?p=304874

 

http://community.sff.gr/topic/17025-ο-γυρισμός/?p=304946

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλησπέρα. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να ανεβάσω την ιστορία μου, γιατί προσπαθώ μισή ώρα και δεν τα καταφέρνω.

 

Γιατί; Τι συμβαίνει;

Αν πας στο subforum Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίας και κάνεις Start New Topic δεν ανοίγει;

Όπως και να έχει, φαντάζομαι μπορούμε να δώσουμε λίγα λεπτά χρόνο στον Σπύρο να ανεβάσει με κάποιον τρόπο την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το λινκ βγάζει στην αρχική σελίδα του φόρουμ. Εννοείται μπορούμε. :)

Πάω κι εγώ να ανανεώσω το αρχικό ποστ με λινκς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://community.sff.gr/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=26377

 

Τώρα πιστεύω πως το ανέβασα, τουλάχιστον εδώ. Συγγνώμη για την ταλαιπωρία, αλλά συνεχίζω να μην έχω εξοικείωση με το forum.  

Edited by tzaspy
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο μου, κάνε σε παρακαλώ ένα ποστ όπως θα έκανες κανονικά για την ιστορία σου, με όλα τα στοιχεία κτλ. Αν έχεις πρόβλημα με το attachment δεν πειράζει, απλά αντέγραψε το κείμενο στο post όπως έχουν κάνει και άλλοι συμμετέχοντες (δες π.χ. Solonor, Man_from_Earth)

Link to comment
Share on other sites

OK. Νομίζω είμαστε εντάξει.

Λάβαμε και το ενδέκατο.

 

Καλή ανάγνωση σε όλους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιάνονται αυτές, είναι από τον προηγούμενο διαγωνισμό, όπου ήσουν συμμετέχων. Τσέκαρε τους κανονισμούς. Πρέπει να κάνεις καινούριες. Αν θες και δεν έχουν αντίρρηση οι άλλοι συμμετέχοντες, μπορούμε να δώσουμε κάποιες ώρες για τις κριτικές, έχει ξαναγίνει, απ' όσο θυμάμαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παίδες για τις συμμετοχές! Δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου, έμεινα σε εκείνη την πρώτη παράγραφο. Πάντως τώρα έχουμε πολύ υλικό για διάβασμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, παιδιά, που γράψατε και ανεβάσατε! Λογικά από απόψε ξεκινάω το διάβασμα. Καλή επιτυχία!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εκ μέρους της διαχειριστικής ομάδας του sff.gr, θα ήθελα να ενημερώσω ότι η συμμετοχή του Disco_Volante ακυρώνεται από τον διαγωνισμό, λόγω υπέρβασης του ορίου λέξεων. Η συγκεκριμένη ιστορία είναι μεγαλύτερη από 4.500 λέξεις και, καθότι οι κανονισμοί ΄των διαγωνισμών είναι σαφείς, με λύπη μας είμαστε αναγκασμένοι να την αποκλείσουμε.

Edited by elgalla
typo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και διάβασα αρκετά διεξοδικά τους όρους συμμετοχής δεν βρήκα πουθενά κάποιον συγκεκριμένο ορισμό της λέξης. Και όχι, το word count στο MS Word δεν είναι πάντοτε σωστό, αφού μετράει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ανάμεσα από δύο κενά (ακόμα και τελείες) ως λέξη!

 

Τελικά τι είναι λέξη; Σύμφωνα με αυτό το άρθρο θα δείτε πως υπάρχουν πολλές ερμηνείες. Για άλλους η λέξη είναι οτιδήποτε ανάμεσα από δύο κενά, για άλλους μια λέξη θα πρέπει να έχει τουλάχιστον πέντε με έξι συνεχόμενους χαρακτήρες, ενώ υπάρχουν και κάποιοι που υποστηρίζουν πως γενικώς τα άρθρα δεν μετρούν ως λέξεις. Απ’ όσο ξέρω, στις εκδόσεις ένα άρθρο ενός χαρακτήρα δεν μετράει ως ξεχωριστή λέξη.   

 

Θεωρώ, πως από τη στιγμή που στους κανόνες δεν αναφέρεται ρητά τι μετράει ως λέξη ο καθένας μπορεί να ακολουθήσει τη δική του ερμηνεία. Εγώ προσωπικά έγραψα την ιστορία μη προσμετρώντας ως λέξεις οτιδήποτε ανάμεσα από κενά με λιγότερους από 4 συνεχόμενους χαρακτήρες.

 

Για εμένα είναι πολύ εύκολο να αφαιρέσω τις απαιτούμενες λέξεις από την ιστορία αφού πρώτα όμως όλοι συμφωνήσουν σε έναν κοινά αποδεκτό ορισμό της λέξης... 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα μην κάνουμε την τρίχα τριχιά, η λέξη είναι αυτονόητη έννοια και καλώς ή κακώς έχουμε συνηθίσει να μετράμε ως λέξεις και τα άρθρα. Αν δεν εμπιστεύεσαι το word κάνε μια διασταύρωση με τις ιδιότητες του αρχείου, εκεί έχει επίσης καταμέτρηση των λέξεων. Δεν θα έχεις απόκλιση πιστεύω.

Μεταξύ μας, αν οι λέξεις σε στενεύουν απλά ανέβασέ την εκτός διαγωνισμού, αυτό έκανα εγώ δύο χρόνια πριν και ήταν και οι 3500 το όριο όχι οι 4500. Αν μη τι άλλο είναι πιο τίμιο από το να παίζεις με ορισμούς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πότε αρχίζουμε το θάψιμο τις κριτικές;
Εγώ τις έχω έτοιμες, μένει απλά να διαβάσω τις ιστορίες για να δω ποια θα δώσω σε κάθε μία. :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πότε αρχίζουμε το θάψιμο τις κριτικές;

 

 

Οι ιστορίες έχουν ξεκλειδωθεί, πράγμα που σημαίνει ότι ο σχολιασμός μπορεί να ξεκινήσει.

 

Οδηγίες για την αποστολή της ψήφου, θα δοθούν σε επόμενη ανακοίνωση, μόλις συνεννοηθούμε ποιος mod θα είναι ο δεύτερος αποδέκτης και συγκαταμετρητής των ψήφων.

 

Στο μεταξύ, ισχύουν όσα ξέρουμε πάντα για τον σχολιασμό: Θα είναι καλό να σχολιαστούν όλες οι ιστορίες με ειλικρίνεια και ευγένεια.

Για να λάβει ο συγγραφέας τη μέγιστη βοήθεια από τους σχολιαστές, είναι χρήσιμο να υπάρχει μια όσο το δυνατόν πιο συγκροτημένη παρουσίαση τόσο των θετικών όσο και των αρνητικών σημείων, λαμβάνοντας πάντα υπόψη ότι τα γούστα διαφέρουν. Αν δεν διέφεραν, δεν θα είχαμε και τόσες διαφορετικές ιστορίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι ο διάολος κρύβεται στις λεπτομέρειες! Για το αν υπάρχουν γκρίζες ζώνες και ασάφειες κάπου φταίει αυτός που τις βρήκε και θα πρέπει να τιμωρηθεί κιόλας;!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..