Jump to content

FFL #15 (Ballerond vs Elli Sketo vs kkets vs Nienor vs Silvertooth vs jjohn vs Rhialto vs WILLIAM vs Γιώργος77 vs Διγέλαδος vs Natasha vs Ιρμάντα)


elgalla
 Share

15ος Διαγωνισμός Flash Fiction Live (FFL)  

28 members have voted

  1. 1. Tα διηγήματα που μου άρεσαν περισσότερο ήταν (4 ψήφοι):

    • Δεν Ξέρω - jjohn
      0
    • Ο Τερατόγατος - Ballerond
    • O Αιώνιος Φύλακας - kkets
    • Ανώνυμο - Nienor
    • Πρεζόνι - Γιώργος77
    • Το Δείπνο - Rhialto
      0
    • Άνθρωπος - William
    • Σποράκι 2.21 - Elli Sketo
    • Η Σκιά - Διγέλαδος
    • Ανώνυμο - Silvertooth
    • O Σπόρος στην Καρδιά - Ιρμάντα
    • Ψαλίδι - Natasha

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Έβαλα τα κουκιά μου στα σωστά σακιά και περιμένω τα αποτελέσματα - ντέρμπι το κάνατε πάλι.

Μπράβο σε όλα τα παιδιά για τις ιστορίες, μα και στην πυργοδέσποινα που με μεγάλη ενδελέχεια σας πονοκεφάλιασε με τους αριστοτελικούς ορισμούς της ώστε να προκύψουν τόσες όμορφες ιστορίες.

 

Αναφερόμενος που δεν με ψήφισες...

 
Αύριο το πρωί στον διοικητη σου
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βγήκα από το παραβάν. Αντε και σε καλή μεριά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Έβαλα τα κουκιά μου στα σωστά σακιά και περιμένω τα αποτελέσματα - ντέρμπι το κάνατε πάλι.

Μπράβο σε όλα τα παιδιά για τις ιστορίες, μα και στην πυργοδέσποινα που με μεγάλη ενδελέχεια σας πονοκεφάλιασε με τους αριστοτελικούς ορισμούς της ώστε να προκύψουν τόσες όμορφες ιστορίες.

 

Αναφερόμενος που δεν με ψήφισες...

 
Αύριο το πρωί στον διοικητη σου

 

 

 

Ναι θα πάει και θα πει:

-Στρατιώτης Πεζικού Μορφέας παρουσιάζομαι στην πρωινή αναφορά του τάγματος κύριε διοικητά αναφερόμενος από τον Jjohn γιατί δεν ψήφισα στο ffl.

-Τι λες παιδί μου, θα πει ο διοικητής, νιώθεις καλά; Μήπως έκατσες πολύ στον ήλιο;

-Ε όχι κύριε διοικητά.

-Ε τι ffl μου τσαμπουνάς; Μήπως είσαι άρρωστος; Πάρε μια άδεια.

-ευχαριστώ κύριε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έριξα κι εγώ την ψήφο μου σε Γιώργο, Nienor, Ιρμάντα και Natasha. Μπράβο σε όλους όσους γράψατε, όμως, πραγματικά δυσκολεύτηκα πολύ να αποφασίσω. Και, βέβαια, να σχολιάσω, ότι όχι μόνο έγραψαν πολλοί, αλλά ψήφισαν και πολλοί, παρά τη γκρίνια για το Θέμα. Ορίστε, επειδή είμαι ταπεινή και έχω αυτογνωσία, γράφω μόνο το πρώτο γράμμα κεφαλαίο, υποδηλώνοντας πως δεν πλησιάζω καν το ΘΕΜΑ.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Σαν μεγάλη βεντέτα που είμαι ψηφίζω από τους τελευταίους :p...

 

Δεν ξέρω

 

 

 

Ένα ξέρω πως δεν ξέρω τι να σχολιάσω (έπρεπε να τηρήσω την παράδοση με το χαζό αστείο, σόρρυ δεν μπόρεσα να κρατηθώ). Το ποίημα έχει προοπτικές για να εξελιχθεί σε κάτι αρκετά σουρεαλιστικό με κωμικοτραγικές προεκτάσεις αλλά στην παρούσα του μορφή με έκανε να χαμογελάσω (μάλλον αυτό επιδίωξες)…

 

 

 

Ο τερατόγατος

 

 

Εκτιμώ ιδιαίτερα τις ιστορίες που συνδυάζουν επιτυχώς το χιούμορ με κάτι ιδιαίτερα σκοτεινό. Επειδή η ιστορία σου έχει μια ανάλαφρη ατμόσφαιρα, ο αναγνώστης εφησυχάζεται και το τέλος του έρχεται σαν κατραπακιά. Μου άρεσε επίσης το πώς έπαιξες με το θέμα.

 

 

Ο αιώνιος φύλακας

 

 

Μια άνιση περίπτωση. Το πρώτο μέρος είναι εξαιρετικό και δημιουργεί την περιέργεια να μάθουμε περισσότερα για το Ον, τον σοφό που το έφτιαξε και την βιβλιοθήκη. Επίσης θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε κάποιους από τους διαλόγους που ανέπτυξαν μεταξύ τους οι δύο χαρακτήρες. Το δεύτερο μέρος που αφορά στην ενδεχόμενη καταστροφή της βιβλιοθήκης εισχωρεί κάπως απότομα στην κύρια αφήγηση οδηγώντας την σε ένα πιο απότομο τέλος. Η ιστορία σου πάντως μου άρεσε και θεωρώ πως πρέπει να την συνεχίσεις.

 

 

Άτιτλο

 

 

Μια όμορφη τραγική ιστορία (διάβασα το κείμενο 3 φορές για να την καταλάβω, επειδή δεν είμαι εξοικειωμένος με τον κόσμο σου). Χρησιμοποιείς περίτεχνη γλώσσα και ονόματα τα οποία αναδύουν κάτι το νοσταλγικό. Κάτι που σαν να το ξέραμε κάπου κάποτε αλλά πλέον το έχουμε ξεχάσει. Τουλάχιστο αυτά τα συναισθήματα μου δημιούργησε το κείμενο σου διαβάζοντας το. Μια ερώτηση μονάχα (ίσως να μην θες να την απαντήσεις) το παλικάρι στο τέλος πέθανε; (έστω στην υπόσταση που μας τον παρουσιάζεις)

 

 

Πρεζόνι

 

 

Συνέδεσες αριστοτεχνικά παρελθόν, παρόν και κατάφερες να κάνεις ένα ρεαλιστικό ξέσπασμα χαρακτήρα που να μην καταντά κουραστικό ή μελοδραματικό. Μου άρεσε επίσης και η βασική ιδέα σου να χρησιμοποιήσεις την ηρωίνη σαν όπλο. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι: Η «δυνατότητα» του πρωταγωνιστή καθώς και το ξέσπασμα του μπορεί να ανήκουν αποκλειστικά στην φαντασία του και αυτό που διαβάζουμε εμείς είναι το παραλήρημα του ή εσύ σαν συγγραφέας ορίζεις πως αυτή είναι η αντικειμενική πραγματικότητα; In other words τα βγάζει όλα από το κεφάλι του ή στέκουν;

 

 

Άνθρωπος

 

 

Μου θύμισε συνδυασμό children of men με blade runner. Δεν μου αρέσει ο τρόπους που μας παραθέτεις τις πληροφορίες για το τι έχει συμβεί αλλά κατ τα άλλα σαν ιδέα είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Το τέλος δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα διότι δεν πρόλαβα να δεθώ με τον χαρακτήρα και την εσωτερική πάλη του…

 

 

Σποράκι 2.21

 

 

 

Αν βγάλεις ποτέ ολοκληρωμένη ιστορία σε αυτό τον κόσμο με αυτή την ιδέα να την ονομάσεις Σποράκι 2.22 (updated). Την ιστορία σου έπρεπε να την διαβάσω 2 φορές για να την καταλάβω. Μου θύμισε αποκαλυπτικές ερμηνείες (τσιπ στον καρπό που τα ελέγχει όλα κλπ) καθώς και 1984. Επέλεξες να μας δώσεις μια εικόνα από την βίαιη αντίδραση κάποιων ανθρώπων σε αυτή την (τρομαχτική είναι η αλήθεια) προοπτική του μέλλοντος. Το τέλος μας κάνει να αναρωτηθούμε τελικά ποιοι ήταν χειρότεροι οι ΝεοΧίπστερ που ήταν έτοιμοι να τα σπάσουν όλα, το σποράκι με την σατανική του δύναμη, ο Δημήτρης που μπροστά στα κοσμοϊστορικά γεγονότα επιλέγει την αδιαφορία; Δυνατή ιστορία η οποία δίνει τροφή για σκέψη…

 

 

 

Η σκιά

 

 

Το ένοιωσα αυτό. Απλό, λιτό και to the point

 

 

Χτυποξόρκια στο θρανίο

 

 

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ΠΟΥ είναι η συνέχεια;;;

 

 

Ο σπόρος στην καρδιά

 

 

Για να ξες, αυτό που έγραψες από δω και πέρα για μένα είναι canon, απλά ίσως ξενίσει κάποιον που δεν έχει ιδέα από τον συγκεκριμένο κόσμο…

 

 

Ψαλίδι

 

 

Χμμμ. Αρχικά έχουμε μια περιγραφή της σχέσης της κοπέλας με την μητέρα της καθώς και μερικές αναφορές στην αρρώστια της. Μετέπειτα το βάρος μεταφέρεται στην γλίτσα και στον τρόμο που ένοιωσε η κοπέλα. Προσωπικά δεν με ικανοποίησε διότι από τη μία δεν είδαμε αρκετά πράγματα για αυτή την σχέση ώστε να έχει αντίκτυπο ο θάνατος της μάνας και από την άλλη οι περιγραφές της γλίτσας αν και ήταν πολύ καλές με άφησαν με την απορία για το τι τελικά ήταν αυτό το πράγμα. Ίσως να το υπονόησες αλλά εγώ να μην το κατάλαβα

 

 

And the votes go to: Πρεζόνι, Σκιά, Σποράκι 2.21 και... Αιώνιο φύλακα

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθούν μηνύματα προς τους συγγραφείς:

 

jjohn -  Τα πράγματα είναι σοβαρά κι εσύ τρολλάρεις...

 

Ballerond - Κι εσύ τρολλάρεις, αλλά τουλάχιστον έχεις αίσθηση της σοβαρότητας της καταστάσεως. Το γκροτέσκο χιούμορ κι εμένα μου αρέσει.

 

kkets - Καλωσήρθες λοιπόν! Αν έχεις όρεξη και συνεχίσεις να γράφεις στο σάιτ, θα μάθεις πολλά πράγματα. Όπως κι εγώ, που συμμετείχα σε διαγωνισμό ffl πρώτη φορά πριν 2 χρόνια. Να γράφεις ξέρεις, περιμένω να δω πώς θα αναπτύξεις το θέμα και σε πιο "μεγάλους" διαγωνισμούς.

 

Nienor - γραφή παραμυθένια. Ο δαίμονας, όμως, δεν μου βγάζει κακία και δεν ματοκυλάει το σύμπαν με γραφική λεπτομέρεια. Είμαι λιγάκι κάφρος, τι να κάνουμε...

 

Rhialto: Αραβικό παραμύθι, αλλά το τέλος μου φάνηκε κάπως τετριμμένο. Άλλαξέ το στο μέλλον.

 

William: όλος ο Φίλιπ Κ. Ντικ σε 850 λέξεις. Μ' έφτιαξες, δικέ μου... (ψήφος)

 

ellisketo: πολύ όμορφο, κυνικό κι απαίσο πολιτικό μήνυμα. Άκου εκεί ΝεοΧίπστερ... (ψήφος)

 

Διγέλαδος: η καλύτερη του διαγωνισμού, για μένα. Παίρνει μια στρεσογόνα, καθημερινή κατάσταση και την κάνει ακόμα χειρότερη. (ψήφος)

 

Silvertooth: μεγάλη ζημιά μάς έχει κάνει ο μικρός μάγος με τα γυαλάκια. Ανεπανόρθωτη.

 

Ιρμάντα: δυστυχώς δεν μπορούσα να ψηφίσω πέντε. Άψογη εκτέλεση, σωστό μήνυμα, αλλά η στυλ Τόλκιν φάνταζυ δεν με τρελαίνει.

 

Natasha: το φτυάρι - το ψαλίδι - να δούμε πώς θα κλείσει η τριλογία! Συνεχίζεις τις σκοτεινές οικογενειακές ιστορίες, μα νομίζω ότι πρέπει να κάνεις και τις ενδοοικογενειακές σχέσεις των πρωταγωνιστών πιο σκοτεινές. Με σκιές. (ψήφος)

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Γγιάννη - Δεν ξέρω

Χαριτωμένο το φλασάκι - για το χρόνο που το έγραψες. Καταλήγει και creepy... Το ποίημα θα το σιάξεις τελικά;

 

Ballerond - Ο Τερατόγατος

Βρε τον τερατόγατο, τους ξέκανε όλους τελικά. Το ύφος ήταν ευχάριστο και η γραφή στρωτή. Μου άρεσε η εικόνα που το ψήσαν στο φούρνο.

 

kkets - Ο αιώνιος φύλακας

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα αρχή, το να έχει κάποιος συναίσθηση την ώρα που γεννιέται. Γενικά όλη η περιγραφή αυτή μου άρεσε πολύ. Η ιδέα αυτή καθαυτή έχει ζουμί, αλλά θέλει και αρκετή δουλειά. Συνέχισε λοιπόν την προσπάθεια!

 

Nienor

Όταν το πρωτοδιάβασα δεν το κατάλαβα ιδιαίτερα - ήμουν και κομμάτι κουρασμένη - όμως με τη δεύτερη θαρρώ ότι κάτι έπιασα. Ωραία ιστορία, με ενδιαφέροντα πρωταγωνιστή κι ας μην τον βλέπουμε λάιβ. Ο κόσμος δείχνει ότι έχει πολύ πράμα για εξερεύνηση και δείχνει καλοστημένος. Η γραφή πάντως αποσυντονίζει λίγο. Αλλά σα σύνολο έχει όμορφο αποτέλεσμα.

 

Γιώργος77 - Πρεζόνι

Ήταν πετυχημένη η τελική ατάκα με το φιλί στο Μάνθο. Ο ήρωας γενικά πείθει για πλήρως αντιπαθητικός/self-righteous άτομο και έτσι δένει καλά η μετάβασή του στο τέλος.

 

Rhialto - Το δείπνο

Ήμουν από αυτούς που δεν ήξεραν το φιλόσοφο, οπότε έχασα αρκετά από αυτά που ήθελε να πει το διήγημα. Η ιστορία βέβαια ήταν καλά δομημένη και είχε αρκετή πληροφορία. Ένα καλό άπλωμα θα το αναδείξει :)

 

William 

Σου πάει το πρώτο πρόσωπο. Γενικά μ' άρεσε το πώς έδειξες την απελπισία του χαρακτήρα σου σε αυτό το φλασάκι, ήταν ιδιαίτερα πειστικό. Συνέχισε έτσι!

 

Elli Sketo - Σποράκι 2.21

Έχασα κάποια πράματα κάπου εκεί όταν έγινε ο χαμός, αλλά γενικά ήταν ωραία η περιγραφή της πόλης/κοινωνίας. Και φυσικά, το πώς κατέληξε. Το βρήκα ιδιαίτερα αληθοφανές.

 

Διγέλαδος - Η Σκιά

Πετυχημένο σαν ιδέα, καθώς και η μάχη με τη σκιά για το ποιος θα επικρατήσει τελικά. Ωραία δοσμένο.

 

Ιρμάντα - Ο σπόρος στην καρδιά

Και αυτό το φλασάκι άνηκε σε αυτά που έπρεπε να το ξαναδιαβάσω για να πω ότι το κατέχω. Κάποια πράματα τα έχασα γιατί δεν έχω διαβάσει Τόλκιν. Ωστόσο, η γραφή ήταν λυρική και όμορφη, και η ιστορία ενδιαφέρουσα.

 

Νατάσσα - Ψαλίδι

Όσες ιστορίες σου έχω διαβάσει πάντα ο κεντρικός χαρακτήρας καταφέρνει όχι μόνο να με πείσει, αλλά και να τον αγαπήσω. Τώρα θέλω να διαβάσω κι άλλα δικά σου. Το υπερφυσικό βέβαια, ήταν λίγο ξαφνικό και ίσως κάπως αταίριαστο στη συγκεκριμένη ιστορία, αλλά χαλάλι.

 

 

---------

 

Σχετικά με τα 'Χτυποξόρκια στο θρανίο' - ναι, και μένα μ' άρεσε ο τίτλος - θέλω να σας ευχαριστήσω για τα σχόλιά σας. Είναι ιστορία/φανφίκτιον αυτηνής εδώ της κυρίας και αποφάσισα να γράψω ένα περιστατικό/prequel της κανονικής ιστορίας.

Το μόνο θέμα είναι ότι προσπάθησα - λανθασμένα καταλαβαίνω τώρα - να το πάω για διήγημα σε διαγωνισμό με φλασάκια. Και οπότε, ούτε με φλασάκι κατέληξα, ούτε με διήγημα.

 

Οι ψήφοι μου είναι: Ψαλίδι, Τερατόγατος, Άτιτλο της Nienor και η Σκιά.

Edited by Silvertooth
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Σε θρίλερ έχει εξελιχθεί η ψηφοφορία αυτού του FFL. Λέτε να έχουμε καμιά ανατροπή;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ουφ! Σήμερα ήταν Τετάρτη, ε; :wind2:

Ίσα που πρόλαβα. Έριξα τις ψήφους μου, αλλά για σχόλια, εχμ... τέτοια ώρα, τέτοια λόγια.  :bag:

Ελπίζω να επανέλθω μέσα στις επόμενες μέρες.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπα δε νομίζω, άνοιξε η διαφορά.

Τελευταίος και καταιδρωμένος κατέφτασα και γω στο παραβάν και έκανα το καθήκον μου, κρίμα που δεν είχα παρά μόνο 4 επιλογές γιατί ήταν ωραία τα κείμενα. 

Πρέπει να σπάσαμε ρεκόρ σε συμμετοχές και ψηφοφόρους!

 

Την καληνύχτα μου σε όλους, κάνετε πραγματικά την απόλαυση της συγγραφής μεγαλύτερη!

 

(τα σχόλια αύριο γιατί τώρα είμαι επισήμως σε διάλυση)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eίχα διαβάσει όλες τις ιστορίες όταν γράφτηκαν και τις ξαναδιάβασα τώρα για να βρω την τέταρτη ψήφο, αφού οι τρεις είχαν ξεκαθαρίσει από την πρώτη κιόλας ανάγνωση....λοιπόν...

 

ΔΕ ΞΕΡΩ ...

 

...για εσένα Γιάννη, αλλά εγώ με δυο κόρες, έχω μάθει απέξω όλα τα Ζουζουνοτράγουδα! Αγαπημένο το "Τραμ" "...κι`ο οδηγός που τ`οδηγούσε, τα μουστάκια του τραβούσε...λα λα λα...". Αλλά και αυτό έχει την πλάκα του όπως και το φλασάκι σου! :)

 

Ο Τερατόγατος

 

Aπολαυστική ιστορία που απόλαυσα όπως και όλες τις καφρο-χιουμοριστικές ιστορίες που έχω διαβάσει από εσένα Γιάννη(αυτό δεν σημαίνει ότι οι σοβαρές σου ιστορίες μου αρέσουν λιγότερο φυσικά) Τώρα το ότι διαβάζοντας την, θυμήθηκα μετά από καιρό μια καρα-καλτ horror ταινία των 80ς, το "Re-animator" αυτό της δίνει άλλο ένα συν! Υ.Γ. Ξέρεις γιατί δεν πέτυχε η συνταγή έτσι; Ξέχασαν να βάλουν .. δάκρυα δράκοντα! :lol: Ψήφος!

 

Ο αιώνιος φύλακας

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ! Καλογραμμένη ιστορία, μου θύμισε το θέμα του Φρανκεστάιν, όμως από την οπτική του όντος που δημιουργείται, μετά πήγες σε πιο φάντασυ δρόμους. Και εγώ σαν περίληψη κάτι πολύ μεγαλύτερου το είδα. Θα σου πρότεινα να το δουλέψεις σίγουρα παραπάνω.

 

Ανώνυμο -Νienor

 

Παραμυθένια, λυρική γραφή σε μια ιστορία που όμως δέν με τράβηξε ιδιαίτερα, αφού δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα.

 

Πρεζόνι

 

Καλογραμμένη ιστορία με πολύ καλά σκιαγραφημένο, ολοζώντανο χαρακτήρα, ιδιαίτερα για μια ιστορία αυτού του μεγέθους.

 

Το δείπνο

 

Η γραφή είναι καλή, η ιστορία όμως δεν κατάφερε να με κερδίσει καθαρά λόγω προσωπικού γούστου. Πολύ φιλοσοφική για τα γούστα μου.

 

Άνθρωπος

 

Μια από τις καλύτερες ιστορίες του 15ου FFL για μένα και μια από τις καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει από εσένα φίλε William. Αν και σε αυτή την μορφή και σε αυτό το μέγεθος ήταν πληρέστατη και to the point, σίγουρα θα ήθελα να διάβαζα παραπάνω για τον Άνταμ και τον κόσμο του! Ψήφος!

 

Σποράκι 2.21

 

Δυνατή, καλογραμμένη, γρήγορη, δυστοπική ιστορία.

 

Η Σκια

 

Υπέροχο, ανατριχιαστικό φλασάκι τρόμου, που μου έφερε στο μυαλό το "Ιt follows"! Ψήφος

 

Ανώνυμο-Silvertooth

 

Τώρα πως κατάφερες να με κάνεις να νομίζω ότι διαβάζω ιστοριούλα του Χάρυ Πότερ, γραμμένη από τον Τριβιζά, ούτε εγώ δεν ξέρω! :)

 

Ο σπόρος στην καρδιά

 

Το πόσο μου αρέσει η γραφή σου Ειρήνη, νομίζω ότι το ξέρεις. Και αυτή η ιστορία δεν αποτελεί εξαίρεση. Απλά πανέμορφη! Ψήφος!

 

Ψαλίδι

 

Πολύ δυνατή ιστορία που μου άρεσε πολύ και με έκανε να θέλω να έχουμε πέντε ψήφους στην διάθεση μας! :( Ιδιαίτερα το τέλος της, έκανε το μυαλό μου να έχει μια από τις γνωστές του φλασιές, και θυμήθηκα τον "Γιο του σελιλόιντ" του Barker...

 

Πολλά μπράβο σε όλες και όλους!

Edited by SymphonyX13
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο άρχοντας του φλας? Ε, Άλεξ? Χαχα :D Άξιος, κύριος. Συγχαρητήρια :)

 

Αχ, ήτανε πολύ ωραία, να το ξανακάνουμε συντόμως please.

 

Υ.Γ. William, καταλαβαίνεις ότι τρουφάκια για σένα δεν έχει έτσι? :p Άντε με τον κύριο "δεν ξέρω" να τα μοιραστώ για να παρηγορηθεί (που δεν πρόλαβε να γράψει :p) αλλά εσύ (και οι 12!!! ψηφοφόροι σου την πρώτη φορά που έπαιξες το παιχνίδι) δεν χρειαζόσαστε καμία παρηγοριά. Δικαιοσύνη ρε, φυσικά και τα τρουφάκια ΔΕΝ είναι για όλους :p

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Διγέλαδε. Και εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία σου. Αναμένουμε τον επόμενο

 

Μπράβο γενικότερα βέβαια σε όλα τα παιδιά! Και στην Αταλάντη για το θέμα  και όλη την διοργάνωση γενικότερα(κι ας μου  υποσχέθηκε  ότι θα είναι τόσο δύσκολο  το θέμα που μόναχα εγώ θα έγραφα. Oh well,  Θα φροντίσω την επόμενη φορά να επενδύσω τα λεφτά μου καλύτερα π.χ σε κάναν ψηφοφόρο ) 

 

Νταξ, εγώ είπα να τρολλάρω λίγο, αλλά προφανώς δεν έπιασε.. Επίσης τι να πω.... Με φάγατε ρε κακοί άνθρωποι με τον τίτλο.  Βρείτε καλύτερο αν μπορείτε :p

 

Υ.Γ. William, καταλαβαίνεις ότι τρουφάκια για σένα δεν έχει έτσι? :p Άντε με τον κύριο "δεν ξέρω" να τα μοιραστώ για να παρηγορηθεί (που δεν πρόλαβε να γράψει :p

 

Ω σας μερσώ ωραιοτάτη δεσποσύνη!

Αν είναι έτσι να γράφω λιγότερο και να χάνω περισσότερο!

(Γουίλ   είπα να μιμηθώ το στυλ σου εδώ πέρα!)

 

Υ.Γ Και τα τρουφάκια με  ζύμη δεν φτιάχνονται;

Edited by jjohn
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Διγέλαδε! Αξια νίκη!

 

Συγχαρητήρια σε όλους μας! Εδώ να μαστε να σκαρώνουμε κι άλλα τέτοια!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Να συγχαρώ και γω το νικητή με τη σειρά μου, την διοργανώτρια για το θέμα που μας ανάγκασε να στύψουμε το μυαλό μας και τους συμμετέχοντες για την απολαυστική διοργάνωση.

Ομολογώ ότι δεν περίμενα να πάει τόσο καλά το κομμάτι μου! Θα το επιχειρήσω λοιπόν ξανά όταν έρθει το επόμενο παιχνίδι.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον Διγέλαδο για την άξια νίκη του! Μπράβο και στην elgalla για την άψογη διοργάνωση.

 

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τις ιστορίες τους. Σε αυτό τον διαγωνισμό διέκρινα και πρωτοτυπία, κάτι το πολύ ελπιδοφόρο και ενδιαφέρον  για τα μέλη του σάιτ.

 

Au revoir! :dance2:

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο Διγελαδο, μπράβο και στον Γιώργο77 και στην Ιρμαντα!

 

Πολυ χάρηκα που μαζεύτηκε τόσος κόσμος και ψήφισε :D

 

Απαντώ εδω στη βασική ερώτηση των σχολίων που έλαβα: ναι, είχα λόγο για την ιδέα της ιστορίας. Η μαμά είχε προγραμματισμένο ενα χειρουργείο απο αυτα που μπαίνεις και δεν ξέρεις αν θα ξαναβγείς. Δόξα τω θεω πήγαν ολα καλα, αλλα όλη αυτή η αγωνία κάπου έπρεπε να βγει και βγήκε εδω. Ευχαριστώ ιδιαίτερα αυτούς που το διάβασαν, το σχολίασαν και το ψήφισαν.

 

Υγεία πάνω από ολα! Και φυσικά και η λογοτεχνία, και τα τρουφακια ειναι επίσης πολυ ψηλά ^_^

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Απαντώ εδω στη βασική ερώτηση των σχολίων που έλαβα: ναι, είχα λόγο για την ιδέα της ιστορίας. Η μαμά είχε προγραμματισμένο ενα χειρουργείο απο αυτα που μπαίνεις και δεν ξέρεις αν θα ξαναβγείς. Δόξα τω θεω πήγαν ολα καλα, αλλα όλη αυτή η αγωνία κάπου έπρεπε να βγει και βγήκε εδω. Ευχαριστώ ιδιαίτερα αυτούς που το διάβασαν, το σχολίασαν και το ψήφισαν.

 

Περαστικά της!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να εκφράσω την ασίγαστη θλίψη μου που δε μπόρεσα να παίξω στο FFL αυτό με το καταπληκτικό Θέμα (καλή προσπάθεια αγαπητή elgala, χαίρομαι που έχω μιμητές στον αγώνα μου για τον ανεκπλήρωτο όραμα που καλύπτει πια τον ουρανό όλο... ΤΟ ΘΕΜΑ.) Συγχαρητήρια στους συγγραφείς και τις συγγραφείς για το υψηλό επίπεδο των ιστοριών και στον Διγέλαδο για τη νίκη του.

 

Δεν σας άφησα σχόλια και τα περισσότερα από όσα θα ήθελα να γράψω έχουν ήδη γραφτεί. Θα ήθελα μόνο να αφήσω ένα πολύ σύντομο σχόλιο προς το κάπως παραμελημένο για την αισθητική μου ανώνυμο διήγημα της Silvertooth. Το βρήκα μαγευτικό. Αυτό.

 

:witch:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είστε όλοι υπέροχοι σας ευχαριστώ πολύ. Δεν είναι και λίγο για μένα αυτό.

 

Όντως η ιστορία είχε δυο θέματα. Στη σειρά του διαλόγου, και στους χρόνους (που ήταν μπερδεμένοι). Το σουλούπωσα και το ανέβασα στη βιβλιοθήκη του τρόμου εδώ.

 

Το επίπεδο σίγουρα ήταν πολύ υψηλό και φάνηκε στο συνεχόμενο ντέρμπι κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας. Όλες οι συμμετοχές πιστεύω αξίζουν να αναφερθούν.

 

- jjohn: κάνεις ωραία παιχνίδια με τη γλώσσα μπράβο.

- Ballerond: έχεις τρομερή φαντασία και ευρηματικότητα στην πλοκή (ειδικά σε τόσο λίγο χρόνο).

- Kkets: μπράβο για το θάρρος σου που διάλεξες να πρωτοεμφανιστείς συμμετέχοντας σε αυτό το διαγωνισμό. Ακόμα θυμάμαι τις υποβλητικές εικόνες και την ατμόσφαιρα της ιστορίας σου. Θα σε ξαναδούμε;

- Νίενορ: για τον λυρισμό σου (μην τα ξαναλέμε).

- Γιώργο σου πάει πολύ το πρώτο πρόσωπο στη γραφή σου!

- Rhialto το έχεις φανερά με τη φιλοσοφία και πιστεύω ότι μπορείς να γράψεις ωραίες ιστορίες πάνω σε παρόμοιες ιδέες!

- William: Sci-fi for the win. Συναίσθημα σε sci-fi είναι ο αγαπημένος μου συνδυασμός και νομίζω ότι το έχεις!

- Elli Sketo: Τα έχουμε πει, μου αρέσει ο τρόπος που βάζεις τον σκληρό ρεαλισμό μέσα σε είτε τρελές και ανύποπτες σκηνές είτε τρομακτικές και φανταστικές.

- Silvertooth: Το έχεις με τον διάλογο και το φάνταζι! 

- Ιρμάντα: Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πω τίποτα. Υποκλίνομαι.  

- Natasha αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι ο λόγος σου, δηλαδή η γραφή σου, οι σκηνές, οι περιγραφές.

 

Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ και στην Elgalla για τη διοργάνωση κι ένα ευχαριστώ για όσους άλλους μας διαβάσατε και ψηφίσατε!

 

Υ.Γ. Πριν λίγους μήνες είχα γράψει μια μικρή fun-fiction μουρακαμική ιστορία. Η σκιά του Σακόρου Μακάτα (Ο τίτλος είναι συμπτωματικά ίδιος) Αλλά δεν την έχει σχολιάσει κανείς. Κάντε αν έχετε χρόνο την παλικαριά να τη διαβάσετε και να μου πείτε καμιά γνώμη.

Edited by Διγέλαδος
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Νατάσα περαστικά στη μητέρα σου, είναι από τις πιο δύσκολες εμπειρίες αυτή.

 

Λοιπόν μετά το ποστ στο χρονικό του θεσμού μπορώ να πω ότι έπεσα έξω στην δήλωση ότι ήταν η φορά με τις περισσότερες συμμετοχές και ψηφοφόρους, ήταν η δεύτερη σε ψηφοφόρους και από τις καλύτερες σε συμμετοχές.

 

επίσης συνειδητοποίησα ότι πήρα την πέμπτη θέση που είναι σαφώς η καλύτερη μου σε παιχνίδι/ διαγωνισμό. Και το κλίμα ήταν φοβερό. (ειδικά για εμένα που στο περιβάλλον μου δεν έχω κανέναν που να γράφει). Περιμένω το επόμενο FFL.

 

 Ως τότε έχω την προσωπική μονομαχία με τον Disco Volante.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #15 (Ballerond vs Elli Sketo vs kkets vs Nienor vs Silvertooth vs jjohn vs Rhialto vs WILLIAM vs Γιώργος77 vs Διγέλαδος vs Natasha vs Ιρμάντα)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..