Jump to content

FFL #15 (Ballerond vs Elli Sketo vs kkets vs Nienor vs Silvertooth vs jjohn vs Rhialto vs WILLIAM vs Γιώργος77 vs Διγέλαδος vs Natasha vs Ιρμάντα)


elgalla
 Share

15ος Διαγωνισμός Flash Fiction Live (FFL)  

28 members have voted

  1. 1. Tα διηγήματα που μου άρεσαν περισσότερο ήταν (4 ψήφοι):

    • Δεν Ξέρω - jjohn
      0
    • Ο Τερατόγατος - Ballerond
    • O Αιώνιος Φύλακας - kkets
    • Ανώνυμο - Nienor
    • Πρεζόνι - Γιώργος77
    • Το Δείπνο - Rhialto
      0
    • Άνθρωπος - William
    • Σποράκι 2.21 - Elli Sketo
    • Η Σκιά - Διγέλαδος
    • Ανώνυμο - Silvertooth
    • O Σπόρος στην Καρδιά - Ιρμάντα
    • Ψαλίδι - Natasha

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Μόλις έδωσε το θέμα η Πυργοδέσποινα κατάλαβα το 3 του αρχικού ποστ αλλά το είχα πάρει πιο κυριολεκτικά και το μυαλό μου είχε πάει αλλού!

 

Και τώρα αρχίζουμε το διάβασμα... Τελείως διαφορετικά πράγματα βλέπω. Τώνη ποιος θα πάει κάτω κάτω; 

Εγώ ρε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι να πω, είμαι ολίγον μουδιασμένη.

 

( :help: )

 

 

Πάντως, καλύτερα το γραφείν, παρά το μη γραφείν. Αν το δούμε έτσι όλοι είμαστε ήρωες  :thmbup:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έδωσε το θέμα η Πυργοδέσποινα κατάλαβα το 3 

 

Και εγω κατάλαβα  κάτι. Τώρα αν ήταν το  τρία ή τα τρία   δεν έχει σημασία :p

Edited by jjohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είστε 12, είστε υπέροχοι, σας αγαπώ και σας ευχαριστώ που γράψατε, ήδη έχω αρχίσει την ανάγνωση. Ψηφίζετε υποχρεωτικά 4 ιστορίες και έχετε μία εβδομάδα, δηλαδή μέχρι τα μεσάνυχτα της επόμενης Τετάρτης (08/03).

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη παιδί μου, πως εκφράζεσαι έτσι μπροστά σε τόσες κυρίες; Πιπέρι.

 

Και να ξέρεις ότι ποτέ δε λέμε όχι σε μια συγγραφική πρό(σ)κληση. 

 

Και τώρα γυρίζουμε στη μάχη.

Edited by WILLIAM
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα ήταν εύκολα, για όποιον είχε διαβάσει. :o

 

Που λένε και στις Πανελλήνιες...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αταλάντη δεν πρόλαβα να βάλω τίτλο στο δικό μου. Να τον βάλω τώρα; Θα το αλλάξεις στο poll;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα δε μου βγήκε. Βασάνισα λίγο μια ιδέα, δε μου άρεσε, έψαχνα κάτι άλλο, αλλά δεν μπορούσα να ξεκολλήσω το κεφάλι μου από την προηγούμενη. Κάποια στιγμή ίσως ενεργοποιηθώ κι εγώ! Καλή επιτυχία σε όλους!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πες μπρε. Είμαι καλή, μετά το θέμα που σας έβαλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό ήταν για απόψε.

Καληνυχτώ την αγαπητή παρέα, δεν είχα ξαναγράψει παρέα με τόσο κόσμο.

Είναι ομολογουμένως μια υπέροχη αίσθηση.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πέρασα,  ένα πρώτο διάβασμα το έχω ρίξει, θα περιμένω τα εμβάσματά σας (στον γνωστό τραπεζικό λογαριασμό) για να αποφασίσω (αντικειμενικά πάντα) ποιούς θα ψηφίσω.
Μπράβο σε όλους, σκίσατε! Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα κάποια ιστορία που μου άρεσε περισσότερο, ούτε όμως και κάποια που να μην μου άρεσε!
Αρχηγού απόντος (της αφεντιάς μου δηλαδή), θα γίνει σφαγή για την τελευταία θέση.
Ιδιαίτερα συγχαρητήρια  αξίζουν στην Natasha που κράτησε ανοιχτό το κομμωτήριο για το τελευταίο χτένισμα που ήθελε η Ιρμάντα.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, σας διάβασα όλους και μπορώ να πω ήδη ότι θα με δυσκολέψετε ιδιαίτερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για πάμε λοιπόν να πάρουμε μπρος! Είμαι ο πρώτος, Μορφέα φάε την σκόνη μου! (:p)
 

Δε ξέρω - jjhon:

 

Τίτλος που ταιριάζει στην ιστορία. Δεν ξέρω τι θα γράψω αλλά έγραψα κάτι :p Χαριτωμένο αν και η "horror" κστάληξη του φαίνεται από την αρχή. Για συμμετοχή των λίγων λεπτών πάντως αξιοπρεπές.

 

 

Ο Αιώνιος Φύλακας - kkets

 

Ωραία φάντασυ ιστοριούλα, απλά δοσμένη και με απλή γραφή. Σϊγουρα της έλειπε κάτι για να την ντύσει λίγο διαφορετικά καθώς τελειώνει όσο απλά ξεκίνησε. Περίμενα να γίνει κάτι διαφορετικό στο τέλος της βιβλιοθήκης. Κάτι σαν την Αλεξάνδρεια μου θύμισε ;)

 

 

Ανώνυμο - Nienor

 

Ξεχωριστή γραφή, ξεχωριστό λεξιλόγιο που άλλοτε με κέρδιζε κι άλλοτε με ξένιζε. Σε κάποια σημεία έχανα λίγο την ροή του κειμένου οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα απόλυτα τι έγινε (δυστυχώς ακόμα δεν έχω διαβάσει τις Λουάνες σου). Σίγουρα έχεις ιδιαίτερο στυλ και ξέρεις πώς να το χρησιμοποιείς, αλλά εδώ ίσως χρειαζόταν παραπάνω λέξεις και πιο αραιωμένη χρήση συγκεκριμέων λέξεων.

 

 

Πρεζόνι - Γιώργος77

 

Προσκυνώ. Η καλύτερη σου ιστορία που έχω διαβάσει φίλε Γιώργο και από τις καλύτερες του παιχνιδιού. Πολύ ωραία γραμμένο, προσεγμένο, δυνατό, αποστομωτικό και λυτρωτικό. Έγινα το παλικάρι. Το ένιωσα. Μπράβο. +1 ψήφος από εμένα

 

 

Το δείπνο - Rhialto

 

Αυτό μου μοιάζει σαν κάτι μικρό από κάτι μεγαλύτερο. Δύσκολα στέκεται μόνο του. Χρησιμοποίησες έξυπνα το θέμα, αλλά όλη η διαδικασία του δείπνου έπιασε χώρο και η τελική εικόνα με τον χαλίφη και τον γέρο κράτησε ελάχιστα. Σίγουρα ήθελε κι άλλη ανάπτυξη και δεν ξέρω αν ήταν καλή ιδέα για ffl. Καλή προσπάθεια πάντως ;)

 

 

Άνθρωπος - WILLIAM

 

Συμπαθητικό αρκετά φίλε William. Καλυτερη γραφή από άλλα κείμενα σου, σίγουρα ήθελε ακόμα λίγη ανάπττυξη αλλά στο δεδομένο χρόνο το καταλαβαίνω. Η εξήγηση της στειρότητας δεν με έπεισε απόλυτα, αλλά μου άρεσε το τέλος. Ίσως λίγο μελό, αλλά μου έδωσε μία όμορφη και αισιόδοξη εικόνα. Μπράβο και συνέχισε έτσι ;)

 

 

Ανώνυμο - Elli sketo

 

Φορτωμένο, post apocalyptic σκηνικό που έχει αρκετή ένταση και δύναμη. Το κομμάτι με τον Σπόρο δεν τον κατάλαβα πολύ καλά και δεν ξέρω αν τους αριθμούς από το 1 έως το 5 τους έβαλες εμβόλιμα για κάποιον λόγο ή σου ξέφυγαν. Οι σκηνές πάντως εναλλάσονται γρήγορα, η γραφή είναι καλά δουλεμένη αλλά ένιωσα κάτι να μου λείπει.

 

 

Η Σκιά - Διγέλαδος

 

Ωραίο, χορτάτο, καλοδουλεμένο φλασάκι τρόμου! Με έπεισε απόλυτα, μου άρεσε η αγωνιά και ο τρόμος του τύπου. Γενικά τις σκιές τις φοβάμαι οπότε χτύπησες διάνα ;) Πολύ καλύτερο από άλλα κείμενα σου που έχω δει, πιο στρωτό, πιο δυνατό. +1 ψήφος φίλε μου!

 

 

Ανώνυμο - Silvertooth

 

ΕΕ!! Που είναι η συνέχεια;; Αυτό μου άρεσε! Κακοτάτη! Βογιοκλάκη! Έλιωσα! Αλλά που είναι η συνέχεια; Θέλω να δω την συνέχειαααα... Δεν ξέρω, αν ήθελςε να το τελειώσεις ή δεν πρόλαβες πάντως σίγουρα θα έβγαινε κάτι ΠΟΛΥ καλό εκεί μέσα. Με καλό ΘΕΜΑ. Κρίμας γμτ :/

 

 

Ο σπόρος στην καρδιά - Irmanta

 

Ε τι να σου πω τώρα ρε... τι να σου πω!!! Ευτυχώς που έγραψες επιτέλους!! Άντε χέσε μας, με έκανες και συγκινήθηκα. Το αγάπησα, το λάτρεψα, με πόρωσες, θέλω να ξαναδω όλες τις ταινίες ΤΩΡΑ! Αγαπάμε Έραγκ.
Μπράβο ρε Ειρήνη, μπράβο. Δηλώνω φανμποι σου. Που θα μου υπογράψεις;; +1 ψήφος προφανώς

 

 

Το ψαλίδι - Νατασα

 

Α ρε Νατασάκι, στην κόψη του ξυραφιού ανέβασες κι εσύ και μας αποτελείωσες. Πολύ καλογραμμένη ιστορία, στο έχω ξαναπει και νομίζω ότι πας από το καλό στο καλύτερο. Η σκηνή με την μαυρίλα με ανατρίχιασε μιλάμε κι ας μην μπορώ να το νιώσω απόλυτα. Μόνο το τέλος δεν μου έκανε την κορύφωση που ήθελα, αλλά ήταν τόσο δυνατό το υπόλοιπο που δεν με ένοιαξε. Για τόσο λίγη ώρα, πολύ καλή δουλειά. Ελπίζω να μην είχες τέτοια άσχημη εμπειρία στην ζωή σου... +1 ψήφος!

 

 

Μπράβο σε όλους παιδιά!! Πολύ καλή δουλειά!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η Κιάρα με έβαλε σε τριπάκι γαλλικό:

Πωπω, ναι, θυμήθηκα τη σάλτσα που μου καιγότανε κι αυτό το ξέχασα τελείως :p Το τετράστιχο έπρεπε να λέει από κάτω Jacques Brel (προφανώς).

 

Εγώ δεν έχω διαβάσει ακόμα τίποτις και τώρα νυχτάζωάουμ. Το πρωί με καφεδάκι. Καληνύχτες :hideingbhindcurtian:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Τα Γαλλικά στην αρχή της ιστορίας σου τι σημαίνουν;

 

Καλημερούδια στην ομήγυριν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε και την Άννα, που έγραψε ότι θα είναι μαζί μας μεταξύ 9 και 9.15, αλλά και τη Lady Nina και τον Nihilio, νομίζω, που επίσης θέλουν να συμμετάσχουν. Ας δώσουμε ένα τεταρτάκι, αν συμφωνείτε όλοι, και αρχίζουμε.

Όχι ρε... Με περιμένατε; Συγγνώμη που δεν εμφανίστηκα. (Και το εννιά, εννιά και με τέταρτο ήταν αστείο επειδή δεν αποφασίζατε -μου φάνηκε- για την ώρα και λέγατε "μετά τις εννιά", "κατά τις εννιά" και τέτοια).

 

:flowers: Θα διαβάσω τις ιστορίες σας, όμως, να επανορθώσω.

 

edit: Για την ιστορία του Ballerond: «Ναι! Πιάσ' το το κωλόπαιδο!»

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Τα Γαλλικά στην αρχή της ιστορίας σου τι σημαίνουν;

 

Καλημερούδια στην ομήγυριν!

Σημαίνει: Θα σου διηγηθώ/ την ιστορία εκείνου του Βασιλιά/ που πέθανε επειδή/ δεν μπόρεσε να σε συναντήσει. Jaques Brel, το Ne me quitte pas. Πολύ κλάμα.

 

 

Καλημέρα σε όλους!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.

Ούτε εγώ ξέρω. Δεν το καλοκατάλαβα, βασικά. Αλλά βέβαια ήταν εντελώς μα εντελώς του μισάωρου κείμενο. Να πω ότι μπορείς και καλύτερα; Το ξέρεις. Να πω ότι κατάλαβα την εντελέχεια; Δεν ξέρω. Να πω ότι θα ξαναπλάσω κουλουράκια φέτος το Πάσχα; Δεν ξέρω.

 

Ο Τερατόγατος.

Φτου να μην ξέρω τη συνταγή όταν μου ψόφησε μία γατούλα κι ένα σκυλάκι που ακόμη το κλαίω. Γιάννη γέλασα με το διήγημα. Όσον αφορά στην Εντελέχεια, δεν ξέρω αν το πέτυχες. Πάντως το διήγημα ήταν φρέσκο και διασκεδαστικό. Τέτοια σου ταιριάζουν, τελικά. Χαίρομαι που το κωλόπαιδο έγινε μεζές. Αν και θα ήθελα να ξέρω την τελεθυταία σκέψη που γέννησε το άρρωστο μυαλό του.(Γιαννάκης το κωλόπαιδο, Γιαννάκης και συ ε; Τι μας λες χωρίς να μας το λες;)

 

Ο Αιώνιος Φύλακας.

ΟΚ, ναι. Καλό, χωρίς εξάρσεις. Τι μου θύμησε; Δεν ξέρω γιατί, αλλά τον outsider του Lovecraft. Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί. Κάτι παραπάνω θα το ήθελα όμως. Είχε κάτι το επίπεδο η ιστορία. Κάτι το μαρμάρινο, και που μάλλον με άφησε ασυγκίνητη εντέλει.

 

Παναγιά μου μια αρκούδα Ανώνυμο

Έχω διαβάσει και τις Λουάννες και όσο και αν ισχυριστώ πως μία εξοικείωση με το στυλ σου την έχω αποχτήσει, (τουλάχιστον Αλμυρή και Εσπερία είναι αναγνωρίσιμες έννοιες πια) πρέπει να ομολογήσω πως ο λυρισμός σου έχει κάτι το υπνωτιστικό που κάποιες φορές με εμποδίζει να παρακολουθήσω την ιστορία σου. Ωραία γλώσσα, ωστόσο. Περιέχει κάτι το βαθιά παραδοσιακό που με κάνει να αισθάνομαι άνετα όταν σε διαβάζω. Αν και κατάλαβα και την προμετωπίδα ακόμη (πέθανε πριν σε γνωρίσει) αυτό το αλλόκοτο χρονικό παράδοξο να το πω; ανακάτεμα χρονικών στιγμών λόγω μαγείας; ήθελε μερικές πινελιές σαφήνειας για να μας πει ορθά την ιστορία του.

 

Πρεζόνι.

Καλός είσαι εσύ. Μια χαρά γλώσσα, ιστορία, εντελέχεια στην ώρα της, βρισίδια όπως πρέπει και ρεαλισμός. Με συνεκίνησες. Έλα βρε να σε φιλήσω. Έλα μου....

Edited by Ιρμάντα
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πω ότι η αρρώστια είναι αρκετά δουλευμένη μιας και την είχα κατασκευάσει για το διαγωνισμό εφ αλλά δεν πρόλαβα να συμμετάσχω και δεν είχα χρόνο να τα γράψω όλα! Ήδη τόσες λέξεις είναι ρεκόρ για' μενα σε τόσο μικρό διάστημα.

Πάντως για 90 λεπτά βγήκαν όντως ωραία πράγματα και αφού η αγαπητή Πυργοδέσποινα μας πέταξε με άνεση στα βαθιά.

 

Κιάρα, για τα μάτια μου γράφω με bold, διαβάζονται πιο άνετα, αλλά θα τα αλλάζω πριν αναρτήσω για να μη χαλάσω τα ωραία δικά σας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #15 (Ballerond vs Elli Sketo vs kkets vs Nienor vs Silvertooth vs jjohn vs Rhialto vs WILLIAM vs Γιώργος77 vs Διγέλαδος vs Natasha vs Ιρμάντα)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..