Jump to content

46ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Κατάρα


elgalla
 Share

Recommended Posts

 

Εμένα με έπιασανε οι μαύρες και τα καταθλιπτικά μου πάλι...

 

Δεν ξέρω με την καμία αν θα την παλέψω να γράψω. Προσπαθώ πάντως και είχα μια ιδέα για φιλοσοφικέ φαντασί που πρέπει να αναπτυχθεί. Αλλά με τα ποστ ντεπρεσσίον μπλουζ μου δεν βγάζουμε άκρη...

O Σεπτέμβρης είναι ο πιο μαμημένος μήνας όλου του έτους. Μπορεί να σε ρίξει στα τάρταρα της ψυχολογίας ή να σε βγάλει από την απόλυτη σαπίλα του καλοκαιριού και να σου δώσει στόχους και εμπνεύσεις. Για πολλά χρόνια βρισκόμουν στην πρώτη κατηγορία, πέρσι και φέτος βρίσκομαι - ευτυχώς - στη δεύτερη.

Κουράγιο μπρο. Ίσως κάποια μέρα ξυπνήσεις πιο κεφάτος και μπεις στο mood που πρέπει ;)

 

 

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση συνονόματε.

Δεν κάνω ότι μπορώ για να μου φτιάξω το κέφι, αλλά πρέπει...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γγιάννη μας, εσύ να είσαι καλά και οι διαγωνισμοί είναι σε δεύτερη μοίρα. Θα χαρούμε να σε έχουμε και σαν αναγνώστη, μην καταπιεστείς, όπως νιώθεις κι όπως σου βγει. Γενικά, η συμμετοχή στους διαγωνισμούς έχει διάφορες μορφές, κάποιοι γράφουν και σχολιάζουν, άλλοι μόνο σχολιάζουν - κάθε σχόλιο είναι πολύτιμο, όμως, και αγαπάμε τους σχολιαστές εξίσου με τους συγγραφείς. Καρδούλες, αγκαλιές, λουλούδια να σου φτιάξουν το κέφι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι πολύ πιεσμένος χρονικά θα προσπαθήσω να διαβάσω/σχολιάσω/ψηφίσω

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Παίδες κ εγω μετά από πολύ καιρό θα κάνω το comeback με μια ιστοριούλα που σκέφτηκα να γράψω. Αφιερωμένη στη μνήμη του αποθανόντα φίλου μας που ελπίζω να τις διαβάσει όλες από ψηλά, να καμαρώνει και να τις σχολιάζει με άλλους μεγάλους συγγραφείς εκεί.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο αρχίζει σιγά σιγά να παίρνει σάρκα και οστά... ιδέες ζυμώνονται, σκηνές πλάθονται, ατάκες σημειώνονται... :juggle:   ο χώρος εξακολουθεί να φαντάζει ασφυκτικά στενός, όπως και ο προσωπικός χρόνος :search:, αλλά θέλω να πιστεύω πως θα το παλέψω μέχρι τέλη Σεπτέμβρη! :sweatdrop:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες! Εγώ δυστυχώς δεν προλαβαίνω να συμμετέχω συγγραφικά στο διαγωνισμό, μιας και είμαι πιεσμένη άπό προετοιμασία εργασίας κι έχω και τις μαύρες μου.  Θα προσπαθήσω όμως να σχολιάσω τις ιστορίες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, εγώ πάντως νιώθω πάντα καλύτερα όταν γράφω.

 

Έχω ιδέα αλλά προσπαθώ να την στριμώξω στις λέξεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πώς πάμε αγαπητοί συγγραφούμενοι; Προχωράμε; Οδεύουμε προς ένα ακόμα δημιουργικό και φαντασμαγορικό έπος;
Εγώ, προσωπικά, μπορώ να πω ότι έχω κάνει ένα τεράστιο, τρισμέγιστο, απολυτότατο...

ΤΙΠΟΤΑ

 

Αλλά θα επανέλθω το ΣΚ ^^

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Φαντασμαγορικό έπος ακούω ότι ετοιμάζεις, Ballerond, και θέλω να μου λύσεις μια σημαντική απορία: εκρήξεις θα έχει; 

Edited by elgalla
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:aa_keyboard: Πάμε καλά... πολύ καλύτερα απ' οτι περίμενα..! :dance2:

 

Υγ: Έκρηξεις huh; Χμμμ..χμ... χμ, why not! :focus: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1ον: Μισώ αυτόν που έβαλε σαν κανόνα τις 3850 λέξεις. Yep. Είμαι πολύ θυμωμένος μαζί του. Εκρήγνυμαι, μπορώ να πω..! :shout:

2ον: Ορίστε ένα τιζεράκι:

 

 

Βαριανασαίνοντας, πήρε τα χέρια της μικρής στις παλάμες της, κι έπειτα άνοιξε τα βλέφαρα της. Χάλκινες ήταν οι κόρες των ματιών της, σε άσχημη κατάσταση τα άκρα της.
Η καρδιά της βούλιαξε.
Αίσθημα φλόγωσης. Ξεφλουδισμένα χέρια. Έτσι ξεκινά.
«Εσάς δεν σας ταλαιπωρεί συνηθισμένη κατάρα,» είπε.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρκετά ξεδιάντροπος ώστε να δηλώσω άσχετος, Μιλαίδη Αταλάντη..!  :8):

 

Υγ: Να 'ναι καλά ο αγαπητός κ.Γκούγκλης που με διαφώτισε! Χρήσιμος κύριος, σίγουρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει εκρήξεις, θα'ναι εφ ξεκάθαρα...

 

Αν δεν έχει όμως δεν είναι επουδενί εφ! Μην ξεχνάμε τους κανόνες μας!

Το ανάλογο θέσφατο για το φάντασι ποιο είναι; Να έχει μαγεία;

 

Έχω ιδέα, τώρα της εφαρμόζω ξόρκια συρρίκνωσης για να χωράει σε 3850 λέξεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να ομολογήσω πως ούτε γω έχω γράψει κάτι ακόμα, όμως έχω ιδέα την οποία θα αρχίσω να δουλεύω σιγά σιγά. Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι πάει προς τον τρόμο το πράμα και προσπαθώ να το αποφύγω...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να ομολογήσω πως ούτε γω έχω γράψει κάτι ακόμα, όμως έχω ιδέα την οποία θα αρχίσω να δουλεύω σιγά σιγά. Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι πάει προς τον τρόμο το πράμα και προσπαθώ να το αποφύγω...

Υποθέτω μπορείς να το ξεστρατίσεις προς dark fantasy?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Οφείλω να ομολογήσω πως ούτε γω έχω γράψει κάτι ακόμα, όμως έχω ιδέα την οποία θα αρχίσω να δουλεύω σιγά σιγά. Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι πάει προς τον τρόμο το πράμα και προσπαθώ να το αποφύγω...

Υποθέτω μπορείς να το ξεστρατίσεις προς dark fantasy?

 

Αυτό παλεύω να κάνω. Λογικά θα τα καταφέρω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...φιουξ, ανάσανα!

Πρώτο draft τέλος. Παρασύρθηκα - πάλι... :secret:

 

Θυσίασα ύπνο, πολύτιμο χρόνο από το αγοράκι μου ( :sorry: ), δεν πλήρωσα κάτι λογαριασμούς εκεί έξω, αμέλησα και κάποιες teeny - tiny υποχρεώσεις, στην δουλειά έγινα νίντζα :shuriken:μα ολόκληρωσα την ιστορία. Ελπίζω να σας αρέσει, σύντροφοι... Μέχρι στιγμής μπορώ να δηλώσω ικανοποιημένος, αν και ομολογώ, ο διπλάσιος χώρος για το κείμενο θα ήταν ο ιδανικός σύμφωνα με τα γούστα μου. Απομένει βέβαια η διόρθωση και η αποστασιοποίηση, μέχρι την τελική μορφή, όμως το δύσκολο έφυγε.

 

Υγ1: Σας είπα πως μισώ αυτόν που έχει βάλει τις 3.850 λέξεις ως όριο; Μμ, ναι, ακόμη μου τη δίνει! 

Υγ2: Μου άρεσε πως σε μερικά posts πιο πίσω έγραφα πως θα προσπαθήσω να την τελειώσω μέχρι τέλη Σεπτέμβρη... :pardon: 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Άρα έχουμε την πρώτη σίγουρη συμμετοχή, εύγε φίλε μου.

 

 

Πρώτο draft τέλος. Παρασύρθηκα - πάλι...

 

Α δεν είναι τίποτα, το παθαίνω και' γω. Τελευταία φορά ήταν μια ιστορία με εισαγωγή της Ιρμάντα, ξεκίνησα να γράφω και σταμάτησα μετά από σχεδόν δέκα χιλιάδες λέξεις!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμη δεν τολμώ να πω τίποτα. Αλλά το παλεύω. Και σας παρακολουθώ με καμάρι!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..