Jump to content

46ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Κατάρα


elgalla
 Share

Recommended Posts

Έχω γράψει 3.800 λέξεις. 

 

Για ένα κωμικό τσοντο-φανφίκτιον που καμία σχέση δεν έχει με το διαγωνισμό. 

 

Και περνάω τέλεια.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Τι να γράψει για να κερδίσει τον δικό της διαγωνισμό; :p

 

Όχι αγαπητέ, αλλά αν γράφει πέρα από το διαγωνισμό που διοργανώνει. Όπως μας δηλώνει και η Μάγδα δεν γράφουμε μόνο για το διαγωνισμό. Γράφουμε για να περνάμε και καλά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι λίγο από τα σημερινά:

 

    Ένα τίναγμα του γρύπα συνοδευόμενο από μια κραυγή αγωνίας την επανάφερε στην πραγματικότητα. Κοίταξε πίσω και είδε με τρόμο ότι ένας σαυράνθρωπος είχε πλησιάσει τόσο ώστε να πηδήξει από τη ράχη του υποζυγίου του στη ράχη του δικού της και τώρα έμπηγε ξανά και ξανά τα νύχια του στη σάρκα του άτυχου γρύπα που ούρλιαζε από τον πόνο.

   Γύρισε και χτύπησε τον σαυράνθρωπο με τη γροθιά της στην κεράτινη προεξοχή πάνω από τα μάτια, το χτύπημα δεν ήταν δυνατό αλλά τον αιφνιδίασε και έχασε την ισορροπία του. Με μια κραυγή έπεσε στο χαμό του. Δεν είχε χρόνο να χαρεί τη νίκη της, με ένα τελευταίο βραχνό κράξιμο ο γρύπας ξεψύχησε και αφέθηκε σε ελεύθερη πτώση.

   Όλα τελείωσαν, σκέφθηκε απελπισμένη, έσφιξε πάνω της το θησαυρό που είχε κλέψει. Δεν είχε προλάβει να τον χρησιμοποιήσει για να σώσει εκείνον που τόσο αγαπούσε. Ήταν τόσο κρίμα.

   -Λυπάμαι αγάπη μου, ψιθύρισε.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να κάνω δηλώσεις που στο μέλλον θα μετάνιωνα, για αυτό και δεν μίλησα. Αλλά μάλλον θα με υποστείτε τελικά.

Σημείωση: Εντάξει, ήθελα πολύ να συμμετάσχω, γιατί συγγραφικά είμαι με το ένα πόδι στον τάφο και οι διαγωνισμοί, όπως και τα εργαστήρια της ΑΛΕΦ, φέρνουνε συχνά έμπνευση και όρεξη (και πριν, αλλά κυρίως κατά τη διάρκεια και μετά). Ακολουθεί ένα σύντομο χρονικό των προσπαθιών μου:

0)Μόνο εμένα το θέμα μου φαίνεται το συμπληρωματικό του περσινού; Και πώς ακριβώς μπορείς να αποφύγεις τα κλισέ με τις κατάρες (που πέραν της συμβουλής της πυργοδέσποινας, ούτως ή άλλως θα επιδίωκα γτ με πιάνουν αλλεργίες Σεπτεμβριάτικα με το πολύ κλασικό φάντασυ :p); Και για ποιον λόγο το πρώτο πράγμα που σου 'ρθε με το θέμα ήταν η Κατάρα του Μαύρου Μαργαριταριού; Είμαι ο μόνος; Ακούει κανείς;

1)Ιδέα, που μάλλον πάει προς slipstream, ψιλοενδιαφέρουσα. Πλοκή; Ουπς, πολλά μαζεύτηκαν, δεν νομίζω να χωράει στις λέξεις, θα μπορούσε να καταλήξει και young adult νουβέλα αν συνέχιζα. Και χωρίς ιδιαίτερο ενθουσιασμό. Στο σακούλι: καμιά 500αριά λέξεις.

2)Ιδέα, που αστικοφανταζοφέρνει. Κι εδώ slipstreamοφέρνει και η πλοκή δεν ξέρω αν καταλήγει πουθενά, άσε που δεν με ενθουσιάζει. Στην πυρά: 550 λέξεις.

3)Ωραία ιδέα, μάλιστα, αυτό είναι κάτι που μου κεντρίζει το ενδιαφέρον, αλλά πάλι δεν προβλέπω να φτάνουν οι λέξεις, χώρια που θα το προτιμούσαν αν ήταν σάι-φάι κι όχι φάντασυ. Το κρατάω στο τεφτέρι των ορφανών ιδεών. (Ευχαριστώ, αγαπημένη μου, την έκανες τη δουλειά σου)

...

100204)Κάτι γίνεται, και λογικά δεν θα χρειαστεί πολύ κόψιμο για να χωρέσει στα όρια. Έχω και teaser (κι ας μείνω κι εγώ κι εσείς με την όρεξη)

 

 

shutter-island-b1.jpg

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ο σύζυγος έκανε την εμφάνισή του στιγμιαία και εξαφανίστηκε με ζωηρά πηδηματάκια πριν προλάβω να τον βουτήξω.

Εγώ, αν γράφω; Όχι, δεν γράφω, αλλά σε αυτή τη φάση μου αρκεί που γράφετε εσείς :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ανασκουμπωθείς λίγο αγαπητή πυργοδέσποινα. Μη στερείς το κοινό από τις ιστορίες σου!

Καλώς τον ονειραφέντη! Αυτό το προβληματάκι με τις λέξεις και το ωπ που πας θα σου βγει μυθιστόρημα έτσι! το έχω και εγώ.

Edited by WILLIAM
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά δεν κατάλαβα αν θα γράψει ή όχι για τον διαγωνισμό ο Μορφέας :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά δεν κατάλαβα αν θα γράψει ή όχι για τον διαγωνισμό ο Μορφέας :p

Εγώ δεν κατάλαβα αν θα γράψει ή όχι η Ιρμάντα :fool: :fool: :fool:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:beach:

...Πως τα πάμε παίδες..; Γράφουμε, γράφουμε;

 

 

Υγ1: Χι,χι..! 

Υγ2: Ε, ο Νικόλας έχει 100204 ιδέες' όλο και κάποια απ' αυτές θα αποκτήσει αυθόρμητα ορμή μέσα από το λίκνο της συνείδησης του..!  :p 

Υγ3: :holiday: Αταλάντη, μήπως να χρησιμοποιούσεις ένα απο τα παρακάτω emoticons για να κάνεις πλήρως κατανοητές τις προθέσεις σου απέναντι στην Ειρήνη; :bruce_h4h:  :hitler:  :evil:  

Υγ4: Άντε, πέρα από την πλάκα τώρα, γράψτε όλοι για να έχει χαβαλέ και να διαβάσουμε καμιά ωραία ιστορία, οκ; 

Edited by Mournblade
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και τις κριτικές μου για να 'μαι σινιαρισμένος για τον διαγωνισμό. Ίσως και να έσπασα την κατάρα του στρατού: Έγραψα, τελείωσα, θα το ξαναδώ (για να χωρέσει και κανονικά στα όρια), μου ψιλοαρέσει κιόλας, αν και παραδέχομαι ότι οι προσδοκίες μου ήταν χαμηλά. Έκανα και το rsvp μου, τι άλλο θέλετε πια από μένα; :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μην πυροβολείτε τον μεσάζοντα.

Ευχάριστα όνειρα, το αποψινό ήταν τελείως ακαταλαβίστικό!

Και στην τελική τόσες δουλειές σας έχω ανοίξει: καζαμίες, ονειροκρίτες, μέντιουμ, ψυχολόγους, ψυχιάτρους, κλέφτες θα γίνουν όλοι αυτοί;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα δίκια του έχει ο σύζυγος, ως πυργοδέσποινα-ψυχολόγος, συμφωνώ και επαυξάνω. Και έτσι, για την έμπνευση, σας βάζω να ακούσετε την υπέροχη συγκάτοικό μου:

 

https://www.youtube.com/watch?v=TKY4KT4Om3M

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ονειραφέντη δεν έχω πρόβλημα συνήθως, είναι φοβερά για ιδέες και έμπνευση τα όνειρά μου, αλλά το σημερινό ήταν άθλιο.

 

Αλλά βέβαια αν είναι να προωθήσεις τη δουλειά τόσου κόσμου να μην γκρινιάζω!

 

Αγαπητή Πυργοδέσποινα δεν ήξερα ότι είσαι ψυχολόγος. Βοηθάει στη συγγραφή αυτή σου η ιδιότητα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ψυχολόγος, όντως. Δεν ξέρω αν με έχει βοηθήσει στη συγγραφή, αλλά δεν το αποκλείω. Σίγουρα όχι συνειδητά, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα βλέπεις πιο εύκολα από άλλους τις διαφορές στους χαρακτήρες και τα μικρά εκείνα πράγματα που τις κάνουν και αυτό λογικά βοηθάει στο να φτιάχνεις καλύτερα τους δικούς σου.

Link to comment
Share on other sites

1700 λέξεις, κάτι Βρετανούς αποικιοκράτες σφάζω και σύντομα πάμε στο ζουμί!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Μπορεί να τον κακολογήσει!

 

Η δική μου κατάρα πάντως προχωρεί. Πιστεύω θα είναι έτοιμη στην ώρα της.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..