Jump to content

Write off #90 (MadnJim vs Ballerond vs John Ernst)


elgalla
 Share

Write Off #90 poll  

11 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία από τις 3 παρακάτω ήταν η πιο κατεστραμμένη;

    • Αμερικάνικο Παραμύθι - John Ernst
    • Όταν Παγώσει η Κόλαση - MadnJim
    • Νύχτες στη Μύκονο, με τον Βελζεβούλη μαζί - Ballerond

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Μη μου στεναχωριέσαι, @jjohn , η ιστορία αυτή δε θα έχει καθόλου συναίσθημα, στο εγγυώμαι ?

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λατρεύω το συναίσθημα. Πολλάκις έχω δακρύσει με τον δολοφόνο στο κιντάιτσι και τα τραγικά κίνητρα που τον οδηγούν στην δολοφονία. Απλά δεν μπορώ έρωτες, αγάπες και τέτοια...

Η ένσταση μου στο παραπάνω απόσπασμα είναι ότι ακούστηκε πολύ κουλό

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jjohn said:

Η ένσταση μου στο παραπάνω απόσπασμα είναι ότι ακούστηκε πολύ κουλό

Σε αντίθεση με την εισαγωγή ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, elgalla said:

Σε αντίθεση με την εισαγωγή ?

Η εισαγωγή είναι καλτ 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να ξεκινήσετε και τώρα, Νίκο, και οι συγγραφείς μπορείτε επίσης να απαντάτε στα σχόλια που θα σας γίνουν (σε αντίθεση με τους διαγωνισμούς). 

Θα δώσω μια παρατασούλα μέχρι την Τρίτη, αφού ζητήθηκε. @Elli Sketoκαι @MadnJim πείτε μας πώς τα πάτε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις τελείωσα και κυριολεκτώ, μόλις πριν δέκα λεπτά τελείωσα. Ζορίστηκα πολύ πρέπει να πω και δεν της φαινόταν της εισαγωγής. Μόλις σήμερα το πρωί στρώθηκα και έγραψα, και θέλω να τη δω ακόμα μια φορά πριν την ανεβάσω. Αφού δόθηκε και παράταση μάλιστα όλα καλά, μέχρι αύριο -με δική σας ευθύνη και μακριά τα ανήλικα- θα διαβάζετε και το δικό μου κατόρθωμα. :)

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να μη συμμετέχω. Δεν έχω γράψει ούτε μία λέξη, είμαι πτώμα και δε θυμάμαι καν την εισαγωγή :(
Αν θέλετε να περιμένετε μέχρι την Τρίτη μπας και... αλλά πραγματικά δεν υπόσχομαι 

  • Sad 6
Link to comment
Share on other sites

Δε το'χω. Good luck χωρίς εμένα. Αν δώστε μπόλικο χρόνο για διάβασμα ίσως να ψηφίσω.
Φιλιά σε όλους

  • Sad 6
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MadnJim said:

Ορίστε και το δικό μου, "Όταν παγώσει η Κόλαση". Ελπίζω να σας αρέσει. Καλού κακού απομακρύνετε ανήλικους, υπερευαίσθητους, κλπ. :)  

Χαχ βαθιά κουρτίνα ε;

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Νταξ σας διάβασα.

Μπράβο για τις προσπάθειες σας, ευχαριστώ  πολύ για την παρέα.

Όπως είπα μπορεί να μην γέλασα, αλλά σίγουρα πέρασα καλά. Το πρώτο υπονοεί μεν το δεύτερο, αλλά το δεύτερο  δύναται να υπάρξει και χωρίς το πρώτο.

Ήταν  ίσως τέτοιο το  premise της ιστορίας που οδήγησε τα πράματα σε πιο over the top καταστάσεις  που σ'εμένα δεν έπιασαν. Θα ξαναπω λοιπόν  αυτό που έγραψα στην ιστορία του Σπύρου ότι ενώ ο πρόλογος είναι και γαμώ ίσως είναι λίγο δύσκολο να επεκταθεί σε μεγάλη ιστορία. 

Φτιάξτε γκάλοπ να κάνω το καθήκον μου.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, jjohn said:

Νταξ σας διάβασα.

Μπράβο για τις προσπάθειες σας, ευχαριστώ  πολύ για την παρέα.

Όπως είπα μπορεί να μην γέλασα, αλλά σίγουρα πέρασα καλά. Το πρώτο υπονοεί μεν το δεύτερο, αλλά το δεύτερο  δύναται να υπάρξει και χωρίς το πρώτο.

Ήταν  ίσως τέτοιο το  premise της ιστορίας που οδήγησε τα πράματα σε πιο over the top καταστάσεις  που σ'εμένα δεν έπιασαν. Θα ξαναπω λοιπόν  αυτό που έγραψα στην ιστορία του Σπύρου ότι ενώ ο πρόλογος είναι και γαμώ ίσως είναι λίγο δύσκολο να επεκταθεί σε μεγάλη ιστορία. 

Φτιάξτε γκάλοπ να κάνω το καθήκον μου.

 

 

Μα ήταν ξεκάθαρο από την αρχή πως η δοθείσα εισαγωγή μόνο σε ιστορίες παρωδίας μπορούσε να οδηγήσει. Και ακόμα δεν έχω καταλάβει το σκοπό της τόσο σουρεαλιστικής, έως κωμικής, εισαγωγής. Θυμάμαι πως κάποτε είχαν θέσει ως συγγραφικό άθλο σε κάποιον (δε θυμάμαι το όνομά του) να γράψει μια ιστορία που να συνδυάζει τους σταυροφόρους ιππότες και τα pokemon! 

Link to comment
Share on other sites

@Disco_Volante Είναι κρίμα που δεν έγραψα. Πιστεύω ότι θα σου άρεσε τουλάχιστον το δικό μου. Είχα ένα πρωταγωνιστή στο μυαλό μου φοβερό και τρομερό και θα ήταν και hard science fiction. Όχι φλωριές με ομιλούμενα app που υπάρχουν ήδη.
Είναι και εξάσκηση, ξες - να χρησιμοποιείς τη φαντασία σου για να γράφεις πράγματα που δε γράφεις συνήθως. Να το προσπαθήσεις κάποια στιγμή. Μόνο καλό μπορεί να σου κάνει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Disco_Volante said:

 

Μα ήταν ξεκάθαρο από την αρχή πως η δοθείσα εισαγωγή μόνο σε ιστορίες παρωδίας μπορούσε να οδηγήσει. Και ακόμα δεν έχω καταλάβει το σκοπό της τόσο σουρεαλιστικής, έως κωμικής, εισαγωγής. Θυμάμαι πως κάποτε είχαν θέσει ως συγγραφικό άθλο σε κάποιον (δε θυμάμαι το όνομά του) να γράψει μια ιστορία που να συνδυάζει τους σταυροφόρους ιππότες και τα pokemon! 

Συγκεκριμένα ήταν Πόκεμον και ρωμαϊκή λεγεώνα και ο συγγραφέας ήταν ο Jim Butcher. Τόπικ εδώ από τον Black sword.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγή εξυπηρέτησε το σκοπό της μια χαρά, κι ο σκοπός ήταν να χαλαρώσουμε λιγάκι γράφοντας κάτι πιο ανάλαφρο. Το πρόβλημα ήταν -για μένα τουλάχιστον- ότι έδινε πολύ συγκεκριμένο ύφος που έπρεπε να ακολουθηθεί (αν και το χειρότερο για μένα ήταν το πρώτο πρόσωπο, είπα αμάν μέχρι να γράψω τις σκηνές του φλερτ στα κλαμπ! :D ), κι αυτό εμένα με δυσκόλεψε πάρα πολύ γιατί δεν μπορούσα να το αποδώσω με το δικό μου χιούμορ που το έχω συνηθίσει και λίγο πολύ ξέρω τα πώς και τα πού του. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που λέει ο jjohn, ένιωθα σαν να το έσπρωχνα να πάει παρακάτω, σαν να λέω σε κάποιον ανέκδοτο και ταυτόχρονα να τον γαργαλάω για να γελάσει. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ήρεμα, την πλάκα μας ζήτησε να κάνουμε η Αταλάντη. δε θα ζητήσουμε και συγνώμη που δε δόθηκε η ποιότητα που περίμενε το κοινό. και πρέπει να διαχωρίζουμε τη μετριότητα από την παρωδία

ΥΓ αν ήθελα να γράψω μια ιστορία που να αρέσει σε όλους και να χαίρομαι για το πόσο γαμάτος είμαι δε θα την εξέδιδα στο SFF, αλλά στο Facebook. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, John Ernst said:

ήρεμα, την πλάκα μας ζήτησε να κάνουμε η Αταλάντη. δε θα ζητήσουμε και συγνώμη που δε δόθηκε η ποιότητα που περίμενε το κοινό. και πρέπει να διαχωρίζουμε τη μετριότητα από την παρωδία

ΥΓ αν ήθελα να γράψω μια ιστορία που να αρέσει σε όλους και να χαίρομαι για το πόσο γαμάτος είμαι δε θα την εξέδιδα στο SFF, αλλά στο Facebook. 

 

Η πιο σωστή κουβέντα εδώ μέσα.

Μάγκες, χαλαρώστε λίγο. Θέλαμε να γράψουμε κάτι χαλαρό κι αυτό κάναμε. Όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά, μην περιμένετε μόνιμα στη γωνία με το φακό του παντογνώστη στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, εγώ το είπα ότι οι ιστορίες είναι καλές και μου άρεσαν. Όπως βλέπετε αν δεν μου άρεσει κάτι, το λέω ( βλέπε τον τωρινό διαγωνισμό)

Απλώς είπα ότι το χιούμορ μου φάνηκε λίγο παρωχημένο. Μου θύμισε πώς περίπου καταλήγουν οι δικές μου προσπάθειες όταν ξεκίναω με σκοπό να γράψω αστεία περιπέτεια. Δεν το παίζω παντογνώστης, αλλά έχω αποτύχει πολύ σε αυτό τον τομέα και θέλοντας και μη έχω διαμορφώσει κάποια άποψη.

Φιλικά, σε εμένα δεν έπιασε το χιούμορ, σε άλλους μπορεί να πιάσει. Εμένα ας πούμε το πιο αστείο πράγμα που είδα χθες ήταν αυτό και για αυτό και το έβγαλα screenshot για να το μοιραστώ με κόσμο:

Screenshot_20180610-224043.thumb.png.b23cf4c49f57468cd9928c26cf482846.png

Link to comment
Share on other sites

@Disco_Volante

ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις. Η εισαγωγή είχε ως σκοπό να περάσουμε καλά και να γραφτούν ανάλαφρα και χαλαρά πράγματα, μετά τον διαγωνισμό τρόμου. Δεν ξέρω τι παραπάνω απ' αυτό πρέπει να καταλάβεις. A! Ψέματα, ξέρω! Θα σου πρότεινα να ρίξεις αρχικά μια ματιά εδώ για να μάθεις, έστω και μπακαλίστικα, τι ακριβώς είναι ο υπερρεαλισμός. Επίσης, μπορείς να ψάξεις δυο-τρία ονόματα, όπως, π.χ. Douglas Adams ή Terry Pratchett ή Jonathan L. Howard για να βεβαιωθείς ότι όχι απλώς υπήρξε και υπάρχει κόσμος που γράφει horror comedy/sf comedy/comic fantasy for a living, αλλά το έχει κάνει και με εξαιρετική επιτυχία.

Το χιούμορ, ο τρόμος και το erotica είναι τα δυσκολότερα πράγματα να γράψει κανείς. Μπορείς να φανταστείς γιατί; Διότι το κλειδί σε κάθε ένα από τα τρία δεν είναι μια ιδέα ή μια κοσμοπλασία ή μια πλοκή, αλλά το συναίσθημα που θα προσφέρουν στον αναγνώστη. Πετυχημένο χιούμορ είναι αυτό που θα σε κάνει να γελάσεις, πετυχημένος τρόμος αυτός που θα σε κάνει να τρομάξεις και πετυχημένο erotica αυτό που θα σε κάνει να... δεν το λέω, είμαστε και σε δημόσιο χώρο. Αυτό που προσθέτει επιπλέον δυσκολία, φυσικά, είναι ότι τα συναισθήματα είναι βαθιά ριζωμένα στο προσωπικό βίωμα και, συνεπώς, δεν έχουμε όλοι το ίδιο χιούμορ, δεν τρομάζουμε όλοι με τα ίδια πράγματα, δεν μας ερεθίζουν όλους τα ίδια πράγματα. Αυτόματα, λοιπόν, κάθε απόπειρα να γράψει κανείς οτιδήποτε από αυτά τα τρία (χιούμορ, τρόμο, erotica), είναι μια άσκηση υψηλής συγγραφικής δυσκολίας και, συνεπώς, μια δοκιμασία που αξίζει να βάζουμε πού και πού στον εαυτό μας ως συγγραφείς. Άμα περνάμε και καλά με τη διαδικτυακή μας παρέα κάνοντάς το, ακόμη καλύτερα. Ελπίζω να σου έλυσα τις απορίες. :)

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Jonathan L. Howard ακόμα κλαίω το 2 ευρώ που έδωσα. Αυτός κι αν τραβάει το πράγμα από τα μαλλιά. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, jjohn said:

Jonathan L. Howard ακόμα κλαίω το 2 ευρώ που έδωσα. Αυτός κι αν τραβάει το πράγμα από τα μαλλιά. 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Εγώ λατρεύω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι τέσσερις φορές το ξεκίνησα το βιβλίο του τέσσερις φορές το άφησα στην άκρη. Δεν το έχω με το κωμικό σαν είδος 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #90 (MadnJim vs Ballerond vs John Ernst)
  • Ballerond featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..