Jump to content

Οι εκδόσεις μας


Nihilio
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

http://theatrodromou.blogspot.gr/2013/12/chocofant.html

 

Ένα σουρεάλ διήγημα. Αποτελεί συνέχεια ενός μικρότερου κατά πολύ (και ποιοτικά εδώ που τα λέμε) διηγήματος που έχει ανέβει και στη βιβλιοθήκη του φόρουμ, το serefreshion. Στο παρόν όμως έργο παρακολουθούμε έναν άλλο ήρωα ;)  :juggle:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με τεραστια χαρά και τιμή σας ενημερώνω ότι μόλις κυκλοφόρησε ΔΩΡΕΑΝ (πολύ σημαντική λέξη στις μέρες μας) απο τα 24 grammata και την σειρά ΕΝ ΚΑΙΝΩ το 1ο μου e book με τίτλο ¨Παραξενες Ιστορίες¨, το οποίο κι επιθυμώ να χαρίσω σε όλους εσάς που κάπου κάπως κάποτε διαβάσατε κάποια απο αυτές διαδικτυακά. http://www.24grammata.com/?p=43659

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

8 φετίχ director's cut: Μια λογοτεχνική συλλογή με κείμενα και διηγήματα βασισμένα στον δίσκο "8φετιχ". Μια δικια μου συμμετοχή με ένα διήγημα + συγγραφή της εισαγωγής του βιβλίου  http://theatrodromou.blogspot.gr/2013/12/8-directors-cut.html

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Στο τεύχος 50 (Χειμώνας 2014) το κυπριακό λογοτεχνικό περιοδικό  «Άνευ»,  φιλοξενεί, μεταξύ άλλων, 16σέλιδο αφιέρωμα για τη Λογοτεχνία του Φανταστικού, την οποία είχα την τιμή να επιμεληθώ.

 

Εκτός από εμένα στο αφιέρωμα γράφουν ακόμα 2 μέλη του φόρουμ, ο Ντίνος Χατζηγιώργης και ο Αντώνης Κατσαρός.

 

Συγκεκριμένα το αφιέρωμα  περιλαμβάνει δύο θεωρητικά κείμενα και τέσσερα μικρά, αλλά αντιπροσωπευτικά, διηγήματα της φανταστικής λογοτεχνίας:

 

·                     Η Λογοτεχνία του Φανταστικού ( [Εισαγωγή] – Η κατάταξη του Todorov – Ιστορική αναδρομή στην ελληνική φανταστική λογοτεχνία – Η φανταστική λογοτεχνία στην Κύπρο), του Ανδρέα Καπανδρέου

·                     Το παρόν και το μέλλον της ελληνικής λογοτεχνίας του φανταστικού, του Γιώργου Σωτήρχου

·                     Φεγγαρόκυκλος [διήγημα], του Ντίνου Χατζηγιώργη

·                     Μοιραίο Λάθος [διήγημα], του Μιχάλη Νικολάου

·                     Ο Αφανισμός [διήγημα], του Αντώνη Κατσαρού

·                     Όταν η ψυχή ματώνει [διήγημα], της Αμαλίας Πικρίδου Λουκά

·                     Ταξίδι στον χωροχρόνο [διήγημα], του Ανδρέα Καπανδρέου

 

http://andreaskandreou.blogspot.com/2014/02/blog-post_20.html

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με πολύ μεγάλη χαρά σας ενημερώνω πως και εγώ θα συμμετάσχω στην ανθολογία "Θρύλοι του Σύμπαντος ΙΙΙ" με το διήγημα 'Δεσμοί Αίματος'. :)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ , κι εγώ , με την "Επιλογή" :)

 

Με πολύ μεγάλη χαρά σας ενημερώνω πως και εγώ θα συμμετάσχω στην ανθολογία "Θρύλοι του Σύμπαντος ΙΙΙ" με το διήγημα 'Δεσμοί Αίματος'. :)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια διόρθωση να κάνω σε αυτά που είπα σε προηγούμενο ποστ.

Έσπασε το ρόδι και για μένα. Κατόπιν επικοινωνίας που είχα με τις "Συμπαντικές Διαδρομές" βεβαιώθηκα πέρα από κάθε αμφιβολία.

 

- Η νουβελέτα μου ονόματι "ο εσώτερος θεός" θα τιμηθεί με βραβείο Larry Niven και θα δημοσιευτεί στην ανθολογία των βραβείων του διαγωνισμού :first:

- Το διήγημά μου "Συσκότιση" θα δημοσιευτεί κι αυτό στην ανθολογία των βραβείων του διαγωνισμού.

 

Αμφότερα είναι τρόμου, εφόσον μόνο τρόμο γράφω.

 

Προσωπικά χαίρομαι γιατί μόνο αυτά τα δύο είχα στείλει στον διαγωνισμό και πιάσανε τόπο και τα δύο.

 

Ευχαριστώ όλους όσους συνέβαλαν σε αυτό το αποτέλεσμα με τα πολύ χρήσιμα σχόλιά τους στις ιστορίες που αναρτούσα στη βιβλιοθήκη. Με βοήθησαν να ανέβω επίπεδο και να γίνω καλύτερος. :give_rose:

 

Μιας και θα κατέβω στην Αθήνα για την βράβευση, θα χαρώ πολύ να συναντήσω από κοντά πολλούς από εσάς

Επομένως και οι δύο ιστορίες θα μπουν στην ΙΔΙΑ ανθολογία.

 

Το σαββατοκύριακο θα κατέβω Αθήνα για τις όψεις του φανταστικού, στα πλαίσια των οποίων θα γίνει η εκδήλωση. Θα έρθετε;

Edited by alien666
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Το σαββατοκύριακο θα κατέβω Αθήνα για τις όψεις του φανταστικού, στα πλαίσια των οποίων θα γίνει η εκδήλωση. Θα έρθετε;

Έχει Comicdom το ΣΚ αλλά θα το προσπαθήσω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση να κάνω σε αυτά που είπα σε προηγούμενο ποστ.

Έσπασε το ρόδι και για μένα. Κατόπιν επικοινωνίας που είχα με τις "Συμπαντικές Διαδρομές" βεβαιώθηκα πέρα από κάθε αμφιβολία.

 

- Η νουβελέτα μου ονόματι "ο εσώτερος θεός" θα τιμηθεί με βραβείο Larry Niven και θα δημοσιευτεί στην ανθολογία των βραβείων του διαγωνισμού :first:

- Το διήγημά μου "Συσκότιση" θα δημοσιευτεί κι αυτό στην ανθολογία των βραβείων του διαγωνισμού.

 

Αμφότερα είναι τρόμου, εφόσον μόνο τρόμο γράφω.

 

Προσωπικά χαίρομαι γιατί μόνο αυτά τα δύο είχα στείλει στον διαγωνισμό και πιάσανε τόπο και τα δύο.

 

Ευχαριστώ όλους όσους συνέβαλαν σε αυτό το αποτέλεσμα με τα πολύ χρήσιμα σχόλιά τους στις ιστορίες που αναρτούσα στη βιβλιοθήκη. Με βοήθησαν να ανέβω επίπεδο και να γίνω καλύτερος. :give_rose:

 

Μιας και θα κατέβω στην Αθήνα για την βράβευση, θα χαρώ πολύ να συναντήσω από κοντά πολλούς από εσάς

Επομένως και οι δύο ιστορίες θα μπουν στην ΙΔΙΑ ανθολογία.

 

Το σαββατοκύριακο θα κατέβω Αθήνα για τις όψεις του φανταστικού, στα πλαίσια των οποίων θα γίνει η εκδήλωση. Θα έρθετε;

Μακάρι να βόλευε, alien, αλλά μου πέφτει μακριά! Ελπίζω να πάω σε μια βιβλιοπαρουσίαση στη Θεσ/νίκη ή στη Λάρισα όμως! Περιμένουμε εντυπώσεις!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

άιντε να ευλογήσω και εγώ τα γένια μου. Στην Ανθολογία Θρύλοι του Σύμπαντος ΙΙΙ, βρίσκεται και το δικό μου διήγημα, με τον γοητευτικό (sic) τίτλο "Οργανικό Ψυχοσύνδρομο"

 

Το άλλο Σάββατο, στο Bat city ελάτε επειδή θα παίξει μεγάλο σκηνικό από παρουσιάσεις και γενικά τα πάντα όλα από Συμπαντικές Διαδρομές.

 

Και στη χειρότερη των περιπτώσεων... θα μας μείνουν οι μπύρες!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στην συλλογή ελληνικών παραμυθιών Κόκκινη Κλωστή Δεμένη με τρία κείμενα: Ο Φιορεντίνος, Οι Σαράντα Δρακόντοι και Οι Λουρίδες. (Εκδόσεις Συμπαντικές Διαδρομές)

Στην συλλογή από το διαγωνισμό Ars Nocturna και diavasame.gr με το κεντρικό θέμα Κλειστοί Χώροι και το διήγημα "Ξύλινα Μάτια" (Ars Nocturna)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα νεότερα: θα συμμετέχω στη συλλογή "Λόγω Τέχνης" από τις εκδόσεις Μεταίχμιο. Το δημοσίευσα και χτες αλλά μάλλον κάποιο πρόβλημα υπήρχε με τη σύνδεση. Είχα ξεχάσει εντελώς ότι είχα λάβει μέρος στον διαγωνισμό. Το διήγημα που τους έστειλα λέγεται "Ο Ρωμαίος Ψάχνει Στα Σκουπίδια" και με την καμία δεν το περίμενα. Οι συμμετοχές πρέπει να ήταν 1900 ή και παραπάνω. Μου τηλεφώνησαν να μου το πουν την Κυριακή, πασχαλιάτικος μποναμάς!

28/04/2014 Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, ώρα 19:30, ανακοίνωση επίσημη και φιέστα "λογοτεχνική" .

Edited by Ιρμάντα
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Φοβού τον Ονήσιλο [διήγημα ιστορικής φαντασίας]. Στο Θύελλα στον χρόνο: ανθολογία ελληνικού διηγήματος ιστορικής φαντασίας. Θεσσαλονίκη: Συμπαντικές Διαδρομές, 2014.

Από μια έκρηξη άρχισαν όλα [διήγημα επιστημονικής φαντασίας]. Στο Θρύλοι του σύμπαντος ΙΙΙ: ανθολογίας ελληνικού διηγήματος φανταστικής λογοτεχνίας. Θεσσαλονίκη: Συμπαντικές Διαδρομές, 2014.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Φάντασμα changed the title to Οι εκδόσεις μας
  • Ιρμάντα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..