Jump to content

Οι εκδόσεις μας


Nihilio
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Guest Minerboh

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσω οτι κάτι καινούργιο μόλις ξεκίνησε....

Υπέγραψα με εκδοτικό οίκο και πολύ σύντομα θα ξεκινήσουν οι διαδικασίες αυτοέκδοσης του μυθιστορήματος Ο Πλανήτης Του Χαμένου Παραδείσου-Πράξη Πρώτη.

 

 

Ο Πλανήτης Του Χαμένου Παραδείσου...σύντομα κοντά μας απο την Andy's Publishers!

 

Λεπτομέρειες πολύ σύντομα!

Edited by Minerboh
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Minerboh

13697144_1628604497429527_13612975934361

 

Ο Πλανήτης Του Χαμένου Παραδείσου, ενα μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας-διαστημικής όπερας θα βρίσκεται σε πολύ λίγο καίρό κοντά μας. Απο τις εκδόσεις Andy's Publishers.

 

 

 Στη πρώτη πράξη αυτής της ιστορίας, στον μακρινό και όχι και τόσο ξένο, κόσμο του πλανήτη Δέλτα Πρωτεύοντα, συναντάμε τον Ντάσερ Χολσόι και τον επιστήθιο φίλο του, Γκορ Τανάν. Κατά τη διάρκεια των φοιτητικών του χρόνων στην Ακαδημία Επιστημών, γίνεται μάρτυρας όταν ένα μυστηριώδες και επιβλητικό τεχνούργημα καταφτάνει από μια άγνωστη γωνιά του διαστήματος.

 Στα χρόνια που ακολουθούν, και καθώς η επιστημονική κοινότητα του Δέλτα Πρωτεύοντα προετοιμάζεται για την αυγή της πρώτης εποχής της εξερεύνησης του διαστήματος, ο ενήλικας πια Ντάσερ Χολσόι καλείται να βοηθήσει όχι μόνο στην αφύπνιση ενός πλάσματος που έχει άμεση σχέση με το επιβλητικό αντικείμενο που σημάδεψε τα νεανικά του χρόνια αλλά και στην τελειοποίηση μιας συσκευής η οποία θα βοηθήσει στην πραγματοποίηση του βασικού, υπεύθυνου προγράμματος με σκοπό την εξερεύνηση του διαστήματος.

 Εν τω μεταξύ, μια σειρά γεγονότων θα φέρει τον ρεαλιστή επιστήμονα αντιμέτωπο με τα ίδια του τα πιστεύω ενώ η κοινωνία του Δέλτα Πρωτεύοντα θα έρθει αντιμέτωπη με μια τρομακτική πραγματικότητα.

 Τόσο ο Ντάσερ και οι νέοι του σύντροφοι θα κληθούν να βιώσουν καταστάσεις που θα αλλάξουν τις ζωές τους με ριζοσπαστικό και τρομακτικό τρόπο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το νέο μου βιβλίο κυκλοφορεί στις 28 Ιουλίου από τις εκδόσεις Nightread.  

 

31183578.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Guest Minerboh

Είμαι ιδιαίτερα συγκινημένος να σας ανακοινώσω οτι το βιβλίο μου, Ο Πλανήτης Του Χαμένου Παραδείσου κυκλοφόρησε και είναι πια διαθέσιμο για αγορά. Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να το αποκτήσει απο το κάτωθι σύνδεσμο.

 

Είστε έτοιμοι για ενα ταξίδι στο Δέλτα Πρωτεύοντα;

 

http://andyspublishers.com/index.php?route=product/product&product_id=246

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Macht durch Wissen über die Zukunft [διήγημα]. Στο Rund um die Welt in mehr als 80 SF-Geschichten / Erik Schreiber (ed.). Bickenbach [Hesse, Germany]: Saphir im Stahl, 2016.

Όταν παγώνει ο χρόνος [διήγημα]. Στο Θρύλοι του σύμπαντος V: ανθολογία ελληνικού διηγήματος φανταστικής λογοτεχνίας. Θεσσαλονίκη: Συμπαντικές Διαδρομές, 2016.

Επιχείρηση «Δευκαλίων» [διήγημα]. Στο post apocalyptic αφιέρωμα «Καταραμένη γη: ιστορίες αποκάλυψης»του περιοδικού Συμπαντικές Διαδρομές, τχ. 21.

Οσμή καμένης σάρκας [ποίημα] και Ρε Αλέξης [ποίημα]. Στο Άνευ: Άνευ: περιοδικό λόγου, τέχνης και προβληματισμού, τχ. 58, Άνοιξη 2016.

Όλοι οι Έλληνες είμαστε Τρώες [διήγημα]. Στο Ραγισμένος χρόνος: μύθοι εναλλακτικής ιστορίας / Γιώργος Σωτήρχος (ανθολόγηση). Θεσσαλονίκη: Συμπαντικές Διαδρομές, 2016.

Ισχύς δια της Γνώσεως του Μέλλοντος = Power through Knowledge of the Future [διήγημα]. In Around the World in more than 80 SF-Stories [e-book] / Erik Schreiber (ed.). Bickenbach [Hesse, Germany]: Saphir im Stahl, 2016.

Edited by Andkand
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καπανδρέου, Ανδρέας. Ο μυστικός σύντροφος του Ρήγα: η άγνωστη μαρτυρία του Ιωάννη Καρατζά. Αθήνα: Συμπαντικές Διαδρομές, 2016.
 
Διαστάσεις: 21x14 Δέσιμο, 262 σελ., μαλακό εξώφυλλο

Λιανική Τιμή: 12,50 ευρώ
Κατηγορία: Λογοτεχνία του φανταστικού, επιστημονική φαντασία, ιστορικό μυθιστόρημα 
ISBN: 978-960-607-032-7

 

%25CE%259F%2B%25CE%25BC%25CF%2585%25CF%2

 

- Ιστορικό Μυθιστόρημα Επιστημονικής Φαντασίας -

 

Ο Ιωάννης Καρατζάς ήταν λόγιος, σύντροφος του Ρήγα (Φεραίου) Βελεστινλή και  καταγόταν από τη Λευκωσία της Κύπρου. Τα ιστορικά στοιχεία που υπάρχουν για τον Καρατζά ξεκινούν το 1790 στη Βιέννη, όταν αυτός ήταν ήδη 23 ετών. Για την προηγούμενη του ζωή οι ιστορικοί ερευνητές δεν έχουν καταφέρει να εντοπίσουν το παραμικρό. Λες και εμφανίστηκε από το πουθενά…
Η ιστορία θέλει τον Ιωάννη Καρατζά να εκτελείται από τους Τούρκους, μαζί με τον Ρήγα και έξι άλλους επαναστάτες, το 1798, στον πύργο Νεμπόιζα στο Βελιγράδι. Μόνο που τα γεγονότα, ίσως, να μην συνέβησαν έτσι ακριβώς … 
Ας αφήσουμε, όμως, τον ίδιο τον Καρατζά να μας αφηγηθεί, μέσα από το άγνωστο αυτοβιογραφικό του κείμενο, αυτή την απίστευτη ιστορία που ξεκινά από το μέλλον και τελειώνει στο παρελθόν. 
 
(Σημείωση: Το κείμενο που ακολουθεί αποτελεί πιστό αντίγραφο χειρόγραφου που ανακαλύφτηκε πρόσφατα, σε κρύπτη σκήτης στο Άγιο Όρος. Οι περίεργοι ισχυρισμοί του εξετάζονται από ομάδα επιστημόνων διαφόρων ειδικοτήτων, η οποία αποτελείται από ιστορικούς, γραφολόγους και κβαντικούς φυσικούς).    
 

Το κείμενο το Ιωάννη Καρατζά αρχίζει ως εξής:
 

«Όταν κάποτε, κάποιος, ανακαλύψει και διαβάσει αυτό το κείμενο, ίσως θεωρήσει την ιστορία μου εξωπραγματική, παράλογη και τρελή. Δεν θα τον αδικήσω. Το ίδιο θα έκανα κι εγώ στη θέση του. Όμως, αυτά που καταγράφω είναι η δική μου πραγματικότητα, η δική μου μαρτυρία για τα όσα βίωσα. Πιο κάτω θα διαβάσετε για τη σχέση μου με τον Ρήγα Βελεστινλή και για την άγνωστη ιστορία της Ελλάδας, η οποία σήμερα θα ήταν πολύ διαφορετική αν δεν συνέβαιναν όλα αυτά που διηγούμαι. Όσο κι αν ακούγεται εξωπραγματικό και απίστευτο, τα γεγονότα στα οποία αναφέρομαι ακολουθούν ανάποδη χρονολογική φορά. Πρώτα συνέβησαν αυτά που διαδραματίστηκαν μετά και ακολούθως αυτά που έγιναν πριν. Είναι τόσα πολλά και αλλόκοτα αυτά που έζησα, που μου είναι δύσκολο, μετά από τόσα χρόνια, να τα αποτυπώσω με ακρίβεια στο χαρτί. …» 
 
Ιωάννης Καρατζάς
 
 
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Φάντασμα changed the title to Οι εκδόσεις μας
  • Ιρμάντα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..