Jump to content

Αγαπημενο βιβλιο-εκτος(?) φανταστικου


heiron
 Share

Recommended Posts

Ποιο/α βιβλιο/α σας εχει κανει εντυπωση εξω απο το χωρο του φανταστικου?

Γιατι απο το συγκεκριμενο χωρο εχουν γινει διαφορα μπεστ-οφ..

Λατρεμενα μου

 

Εγκλημα και τιμωρια(με τον αιωνιο φοιτητη και απειρως χαμερπη Ρασκολνικοφ!)

Το αρωμα(νομιζα θα ηταν κανα χαζορομαντικο αλλα ηταν τελειο,ειδικα στο τελος οπου..)

Ντεμιαν(δε διαβασα αλλο απο Εσσε δυστυχως)

Το πορτρετο του Ντοριαν Γκρεη(ενα..οσκαρ για τον κυριο Γουαιλντ!)

 

Και καποια..δοκιμια

 

Σφαγη και πολιτισμος

Στοιχειωμενος κοσμος

Κοσμικη συνδεση

 

Και τωρα να εξηγησω το ερωτηματικο στον τιτλο.Εχω παρατηρησει οτι διαφορα βιβλια ασχετα και καλα με το φανταστικο εχουν εντονο αυτο το στοιχειο.Οπως το διαολεμενο πορτρετο που ανεφερα η ο τυπος στο "Αρωμα".Σκεφτειτε το λιγο και θα βρειτε πολλα-πειτε κι εσεις μερικα τετοια!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για το αρωμα!!Ηταν τέλειο!Επισης:

Η δεσποινις Σμιλλα διαβαζει το χιονι ( κ αυτο επισης ειχε λιγη επιστημινικη φαντασια)

Σαββατο βραδυ στην ακρη της πολης

Το εκκρεμες του Φουκω (all time classic)

Επισης, τα βιβλια του Τζοναθαν Κοου (Τι ωραιο πλιατσικο!, Το σπιτι του υπνου)

 

Α, και η τριλογια του Ζαν κλωντ Ιζζο (Το μαυρο τραγουδι της Μασσαλιας, Το τσουρμο, Solea)

 

Αμα θυμηθω κ αλλα θα επανελθω

Link to comment
Share on other sites

Ti va prwtopeic kiedw. Ac poume apo Bevezn, tn "Galnvn" kai to "31328", kiapo Kazavtzakn, to "Zormpa" h tov "Gkreko" (kiakomn dev exw diabasei ta alla klasika touc --- vai, vtrepomai). Episnc, to "Solo tou Figkaro", tou Skarimpa: lwlama apta liga.

 

3evoglwssa; O "Geroc kai n 8alassa" tou Xemingouei, ta "Agoura xrovia" tou Kroviv, to "Av8rwpoi kai povtikia" tou Staivmpek. Alla kai ta biblia tou Toueiv, "Tom Sogier" kai "Xak Fiv". Kai bebaia ta biblia tou Mpoukofski.

 

Plaka-plaka, exei ligotero apo xrovo (apo tote pour8a edw pavw dnladn) pou toxw gurisei pali stnv yeudopragmatikn logotexvia. :hmm:

 

Και τωρα να εξηγησω το ερωτηματικο στον τιτλο.Εχω παρατηρησει οτι διαφορα βιβλια ασχετα και καλα με το φανταστικο εχουν εντονο αυτο το στοιχειο.Οπως το διαολεμενο πορτρετο που ανεφερα η ο τυπος στο "Αρωμα".

Ma re heiron, eivai asteio va mnv evtasseic biblia opwc to "Arwma" (pavemorfn istoria*) kai tov "Ntoriav Gkrei" sto favtastiko. Av dev eivai auta 'favtastiko' tote ti eivai;

 

Auta ta pragmata, kata tn gvwmn mou, prepei evac suveidntopoinmevoc filoc tou favtastikou va taxei 3eperasei. Av oxi, paramevei paramu8iasmevoc apo tnv prokatalnyn ekeivwv twv pouritavwv stouc opoiouc ofeiletai kai n kataxrnsn orwv opwc "paralogotexvia".

 

_______________________

* Kai kata tn gvwmn mou, mia apo tic kataplnktikoterec periptwseic avtinrwa stn logotexvia tou favtastikou. Dev exw diabasei Mourkok kai dev mporw va sugkrivw. osoi pavtwc dev exete diabasei auto to biblio tou Ziskivt, speusate.

Edited by Vikar
Link to comment
Share on other sites

Πολλά και διάφορα. Για να θυμηθώ χμμμμ.....

 

Τα βιβλία του Coelho

Τα βιβλία της Pearl Buck, ειδικά το "Μανταμ Βου"

"Απομνημονεύματα μιας Γκέισας"

"Οι Ινδίες μου" και άλλα βιβλία της Κάτιας Αντωνοπούλου

"Η Ιστορία του Θεού" της Karen Armstrong που διαβάζω τώρα

"Στοιχειωμένος Κόσμος" του Καρλ Σαγκάν

Η "Ασκητική" του Καζαντζάκη

διάφορες αστυνομικές κωμωδίες με την Imogene MacCarthery του Charles Exbrayat :p

Η "Αυτοβιογραφία ενός Γιόγκι" του Paramhansa Yoganada

 

και άλλα πολυάριθμα και ποικίλλα.

Link to comment
Share on other sites

:book:

 

Τα βιβλία του Φρέντυ Γερμανού και ειδικά η "Εκτέλεση", η "Λαμπέτη", το "Ακριβή μου Σοφία" και "Γυναίκα από βελούδο"

 

Τα βιβλία της Πηνελόπης Δέλτα και το υπερ-αγαπημένο μου "Τον καιρό του Βουλγαροκτόνου"

 

Το "Ημερολόγιο της Άννας Φράνκ"

 

Ο "Μικρός Πρίγκηπας" του Antoine de Saint-Exupery που ήταν το αγαπημένο μου παιδικό βιβλίο και το πρώτο που διάβασα και που ξαναδιάβασα αρκετές φορές μεγαλύτερη γιατί δεν ήταν τόσο παιδικό τελικά!

 

Ο "Αλχημιστής" του Cohelo που ήταν το πρώτο βιβλίο που μου δάνεισαν και άρχισα ξανά να διαβάζω μετά από αρκετά χρόνια που είχα σταματήσει...

 

Αυτά ήταν τα βιβλία που για μένα ήταν σημαντικά και επέδρασαν άμεσα με τον τρόπο τους στην καθημερινότητά μου γι' αυτό και αξίζουν μια θέση στο προσωπικό μου hall of fame!

Link to comment
Share on other sites

Ουμπέρτο Έκο - Το Όνομα του Ρόδου

 

ΔενΘυμάμαιΤονΣυγγραφέα - Ο Θυμωμένος Άρθουρ

 

ΑντουάνΑπ'αυτόΕξυπερί - Ο Μικρός Πρίγκηπας

 

...και μια ιστορία που είχε φτιάξει η μητέρα μου και μου την έλεγε σε συνέχειες για να με πάρει ο ύπνος. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Ο χριστός ξανασταυρώνεται ήταν άξιο βιβλίο. Επίσης ''η ζωή του πί'' ήταν υπερβολικά γαμάτο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

1984

Αιολικη Γη

Τα μυστικα του βάλτου (ειχα τρελη πορωση...)

Ο εκκλησιαστης του Luther Blisset

Κ το Ζαφυρι του Θεου ήταν πολυ καλο

Link to comment
Share on other sites

πολύ χαίρομαι που έχουμε κοινές προτιμήσεις!

Στην πεντάδα μου τοποθετώ χωρίς σειρά προτίμησης τα:

-το όνομα του ρόδου, Έκο

-το σπίτι των πνευμάτων, Αλιέντε

-φωνές, Πόρτσια (για όσους δεν το ξέρουν, είναι μια παράθεση αφορισμών, μικρών φράσεων με απέραντα νοήματα, το προτείνω!)

-καλά εσύ σκοτώθηκες νωρίς, Μίσσιος

-το χρώμα του φεγγαριού, Παπαδάκη

 

και βέβαια ακόμη (η αναπληρωματική μου πεντάδα):

-ο μικρός πρίγκιπας

-ένα παιδί μετράει τ' άστρα, Λουντέμης

-η έξοδος, Βενέζης

-ιστορία των σεξουαλικών ηθών, Tannahil

-ιστορία, Ξενοφώντα

Link to comment
Share on other sites

Φάουστ, Γκαίτε

 

Ο Καλός Στρατιώτης Σβέικ , Γιάροσλαβ Χάσεκ

 

Μυστικές Εταιρίες, Σταυροφορίες, Τα Ρεμάλια Ήρωες , Νίκος Τσιφόρος

 

Ο Λύκος της Στέπας, Κάτω από τη Ρόδα, Χέρμαν Έσσε

 

Ο Νάνος, Πέρ Λάγκερκβιστ

 

Αδελφοί Καραμαζώφ, Ο Ηλίθιος, Ντοστογέφσκυ

 

Εριστική Διαλεκτική, Άρθουρ Σοπενχάουερ

 

Η Ανοιχτή Κοινωνία και οι Εχθροί της, Κάρλ Πόππερ

 

Η Καταστροφή των Ινδιάνων, Βαρθολομαίος ντέ Λας Κάζας

 

Ο Αλκοολικός, Το Κάλεσμα του Δάσους, Ο Πυγμάχος, Αγάπη για τη Ζωή, Μάικελ, το Σκυλί του Τσίρκου, Τζάκ Λόντον

 

 

Η Δίκη, Φράντζ Κάφκα

 

Περί Βλακείας, Ρόμπερτ Μούζιλ

 

Για ποιον χτυπά η καμπάνα;, Έρνεστ Χέμινγουέι

 

Το νούμερο 31328, Η. Βενέζης

 

Ταξίδι με τον Έσπερο, Α. Τερζάκης

 

Ώρα Πολέμου, Η. Βενέζης

 

Το Κόκκινο Βιβλίο, Η. Βενέζης

 

Ο Άγγελος στο Πηγάδι, Παντελής Πρεβελάκης

 

Αν Αυτό είναι ο Άνθρωπος, Πρίμο Λέβι

 

Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν, Μ. Καραγάτση

 

Διηγήματα, η Στέπα, Άντον Τσέχωφ

Link to comment
Share on other sites

Νικολάι Γκόγκολ-Ταράς Μπούλπμα

Βίκτωρ Ουγκό-Οι Άθλιοι

Αριστοφάνους Κωμωδίες

Ουμπέρτο Έκο-Δεύτερο Ελάχιστο Ημερολόγιο

Φύοντορ Ντοστογιέφσκι-Αδελφοί Καραμαζώφ

Link to comment
Share on other sites

Οι Αθλιοι-πως μπορεσα να το ξεχασω???

Ο ξενος του Albert Camus

O Αρχοντας των Μυγων

Παρασκευας ή στις μονες του Ατλαντικου

Φραουλες και Αιμα

Τα βιβλια του Tom Robbins :)

Link to comment
Share on other sites

Βικαρ,

Προφανως οταν λεω " βιβλια ασχετα και καλα με το φανταστικο " εννοω οτι δεν πουλιουνται στα ραφια με τα υπολοιπα βιβλια φανταστικου και οι συγγραφεις τους δεν παιρνουν την ταμπελα του συγγραφεα φανταστικου.Εγω ξερω οτι αφου εχουν στοιχεια φανταστικου,αρκει.Δε ειμαι δα και τοσο γκαου ουτε και "paramu8iasmevoc apo tnv prokatalnyn ekeivwv twv pouritavwv stouc opoiouc ofeiletai kai n kataxrnsn orwv opwc "paralogotexvia". " οπως υπονοεις.

:angry:

Να αναφερω και κατι σχετικο.Στο μητινγκ ελεγα σε καποιον(ας βγει να το επιβεβαιωσει) ενα περιστατικο με την αδερφη μου:

Διαβασε το "Οι τελευταιες αμαζονες" και το βρηκε καταπληκτικο.Τοτε της ειπα να διαβασει και λιγο φαντασυ αφου το συγκεκριμενο βιβλιο μοιαζει πολυ με fantasy.Ελα ομως που η μονακριβη αδερφη μου το απεχθανεται!Μου ειπε πως αυτο το βιβλιο ειναι ιστορικο μυθιστορημα και μπλα μπλα μπλα.. Ελα ομως που οι αμαζονες δεν ειναι ιστορικα αποδεδειγμενο οτι υπηρξαν,ποσο μαλλον ο Θησεας και οι λοιποι που αναφερονται.Και αν αντι για "αμαζονες" γραψεις "ξωτικα" εχει ενα καθαροαιμο φαντασυ.Δηλαδη ειναι απλα ενα παιχνιδι λεξεων και ορολογιων.

Εν παση περιπτωση εγω αναφερομουν σε ενα ειδος λογοτεχνιας που θα μπορουσε καποιος να ονομασει "φανταστικο υπο καλυψη" η "κρυπτοφαντασια"!!! :bleh:

Για παραδειγμα αναφερθηκαν ως μη φανταστικα τα 1984,Φαουστ,Μικρος πριγκηπας..Βιβλια καθαρα φανταστικα αλλα καθιερωμενα ακομη και σε μη λατρεις του φανταστικου.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Ας μην βάζουμε ταμπέλες, heiron. Αν και η δήλωση της αδερφής σου είναι ενδιαφέρουσα, καλό θα ήταν να πούμε ότι η λογοτεχνία είναι λογοτεχνία, άσχετα με τη θεματολογία της.

Δεν μπορούμε να θεωρήσουμε βιβλία που βασίζονται σε αποδεδειγμένα ιστορικά γεγονότα αλλά αφηγούνται επινοημένες ιστορίες φανταστικά, σωστά; Είανι λάθος μας να τα κατηγοριοποιούμε, επειδή τα βιβλία του φανταστικού βασίζονται σε ιστορικές αλήθειες του είδους μας!

Όπως και να έχει, δεν πιστεύω ότι η Φανταστική λογοτεχνία πρέπει να θεωρείται με κανέναν τρόπο παραλογοτεχνία. παραλογοτεχνία πρέπει να αποκαλούνται τα βιβλία που εξιστορούν ιστορίες χωρισμένων γυναικών, ειδύλλια, μεταφορές τηλεοπτικών σειρών και άλλες τέτοιες θου κύριε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εβαλα ταμπελες-προφανως αστειευομουν με ορους οπως "fantasy under cover"!

Απλα απαντουσα στο-ελαφρως ειρωνικο-σχολιο του Βικαρ.

Link to comment
Share on other sites

Oufff! Dev eixa skopo va se eirwveutw re heiron kai suggvwmn av me pnrec straba. Apla, n paratnrnsn sou oti

[...] διαφορα βιβλια ασχετα και καλα με το φανταστικο εχουν εντονο αυτο το στοιχειο.Οπως το διαολεμενο πορτρετο που ανεφερα η ο τυπος στο "Αρωμα"[...]

eivai kapwc "elementary", dev briskeic;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετά βιβλία εκτός sff που μου άρεσαν.

Κατ'αρχήν τα βιβλία του Italo Calvino, αν και αρκετά έχουν μία δόση sff μέσα. Οτιδήποτε από Umberto Eco αν και λάτρεψα το Όνομα του Ρόδου και το Εκκρεμές του Φουκώ.

Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκέζ - 100 χρόνια μοναξιάς

Paulo Coelho - Ο Αλχημιστής, Στον Ποταμό Πιέδρα Κάθισα και Έκλαψα, Ο διάβολος και η Δεσποινίδα Πριμ

Γιοβάννα - Ο δρόμος προς τον Νότο

 

Κάτια Κισσονέρη - Βοήθεια Γειτόνοι! (το οποίο είναι χιουμοριστικό και από τα λίγα βιβλία με τα οποία γέλασα πραγματικά).

 

Όταν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας πώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας κάποια παλιότερα SFF είχαν ελάχιστη λογοτεχνική αξία. Είχαν τη φάση τους, αλλά να λέμε και τα σύκα σύκα και την πίτα χορτάτη. Και ήταν παραλογοτεχνία.

Τα κλασσικά έργα που άπτονται του φανταστικού είναι βαθιά συμβολικά και τέλοσπάντων εγώ μια φορά θα βάλω την ταμπέλα για ότι ίσχυε τότε. Και δεν θα κατέτασα αυτά τα βιβλία στο SFF.

 

Όσο για αγαπημένα ας μη γράψω και εγώ μια λίστα. Απλά να πω ότι αγαπημένο βιβλίο από το χώρο του SFF για μένα δεν υπάρχει. Όχι ακόμα τουλάχιστον.

 

 

Συγνώμη που βγάινω απ το θέμα, αλλα μου φάνηκε ενδιαφέρον αυτο. Παλιοτερα τα σφφ ηταν παραλογοτεχνια? Πότε δηλαδή? Λόρδος Ντανσανυ, Ποε κτλ σου φαίνονται παραλογοτεχνια? Χμου. Ωραίο θέμα είναι, ας πούμε δυο κουβέντες.

Link to comment
Share on other sites

Ouden neotero apo to Ditiko metopo

Don Nero Korleone:mia gatoistoria

I pagida ton Aidonion

Sto Dromo

Mikros Prigkipas

O glaros Ionathan

kai apo Ellines siggrafeis:

Osa exo diavasei mexri tora tis Sotis Triantafilou( Ftoxi Margko, to Ergostasio ton Molivion).De mou erxetai kati allo tora.

 

(ti akrivos ennooume otan leme paralogotexnia?as me diafotisei kapoios giati d eimai kai poli sxetiki)

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ ΕΙΝΑΙ SFF!

 

:p :p :p

Τέλος πάντων.

 

Εννοείται πως όλα τα βιβλία του Ουμπέρτο Έκο είναι στη λίστα (όσα έχω διαβάσει τουλ.)

 

-Κόσμος της Σοφίας (η πρώτη - και η τελευταία :p - επαφή μου με τη φιλοσοφία)

-Σκιά του Ανέμου

-1984

-Οι Άθλιοι

-Ο γλάρος Ιωνάθαν...

...

...

... η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαβάσει και τόσο πολλά βιβλία :crybaby: :crybaby:

μπουχουχου

Edited by Throgos
Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα ρε Βικαρ,απλα ηθελα να επισημανω οτι απαντουσα σε σχολια που με αφορουσε και μπορουσε να οδηγησει σε παρεξηγησεις.

Παρεπιπτοντως δεν εχω προβλημα με την ειρωνια οντας (χ)ειρων!Ως γνωστο το h ειναι απλα η δασια που ειχαν καποιες λεξεις στα αρχαια ελληνικα,ε?Και το νικ μου ειναι με μικρα γραμματα-ενα λογοπαιγνιο μεταξυ Χείρων,είρων,χείρων(δηλαδη ο χειροτερος!) η και Χέηρον(που ακουγεται αρκετα scifi!).

Εξαλλου τις ταμπελες δεν τις βαζω εγω,τις βαζουν αλλοι.Γινεται μια ταξινομηση σε διαφορες κατηγοριες για ευκολια-εμπορικους λογους.Κι αυτη η ταξινομηση δεν ειναι απολυτη.Παραδειγματα..απειρα!

Το θεμα που θιξατε για "παραλογοτεχνια" ειναι πολυ ενδιαφερον αλλα ας γινει σε αλλο τοπικ-μην ξεφευγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιούγκερμαν του Καραγάτση.

Ο Ασπροδόντης του Τζακ Λόντον.

Η μυστηριώδης νήσος του Βερν.

Το Κάμα Σούτρα. (ιδιαίτερα χρήσιμο...)

Link to comment
Share on other sites

Το Κάμα Σούτρα. (ιδιαίτερα χρήσιμο...)

 

Πάντως αν το έχεις, θέλω να του ρίξω μια ματιά... :yeah:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά βιβλία που μου άρεσαν και βρίσκονται εκτός του χώρου sci-fi και fantasy που ίσως αναφέροντας μερικά να αδικήσω άλλα. Άσε που δε θυμάμαι με τίποτα εκδόσεις. Ο Έκο έχει ξεχωριστή θέση στις προτιμήσεις μου, αλλά και κλασσικοί όπως ο Ντοστογιέφσκι.

Τεσπα, θεωρώ πως στη λογοτεχνία, όπως και σε κάθε άλλη τέχνη, οι ταμπέλες είναι απαραίτητες μόνο για λόγους αρχειοθέτησης.

 

Θέλω όμως να επιστήσω την προσοχή σε ένα από τα αγαπημένα μου, από το χώρο της Ελλάδας:

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ο ΠΑΓΟΣ

ή πώς να απολαμβάνετε τα αγαθά του καπιταλισμού χωρίς να χάνετε από τα μάτια σας το στρατηγικό όραμα της αταξικής κοινωνίας

 

εκδόσεις Καστανιώτης, Αθήνα 1998 (α$ έκδ.: Φουρεούρογλου, Κάιρο 1883)

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Συγγραφέας είναι ο Λένος Χρηστίδης, αλλά το βιβλίο έχει ξυγραφτεί υπό τα ψευδόνυμα Ξ. Μάζαρης και Στρ. Μπουλαλάκης. :bag:

 

Είχα γράψει κάποτε σε ένα άλλο forum:

"Το βιβλίο είναι ένα επικό μυθιστόρημα με βιβλικές επιρροές. Μια ανάλυση και κριτική των μεγάλων οικονομικών και κοινωνικών συστημάτων, μια ουσιώδης, εκ βάθους επιστημονική ματιά στα μέγάλα ερωτήματα της ζωής και στις ανθρώπινες σχέσεις, ένα βιβλίο που δεν πρόκειται να αφήσει κανέναν ανεπηρέαστο, αλλά θα σημαδέψει τον εκάστοτε αναγνώστη βαθύτατα και για πάντα.

Χωρίς πλάκα.

Ο Πάγος είναι γραμμένος με τόση δόση τρέλας και σουρεαλισμού που αγγίζει τα όρια της ιδιοφοιούς γραφής! Επίσης διδάσκει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα, όπως για παράδειγμα ποιος ανακάλυψε τον "Λάκη Λαζόπουλο", το "Θέατρο (όχι ως τρόπο έκφρασης, αλλά ως χώρο)" ή τον "εκτοξευτή σκατού μέσου βεληνεκούς", τι είναι ο Άξωνας, ο Βάξωνας και ο Γάξωνας, τι ζητάει από τη ζωή του επιτέλους ο Νώε (μια καλημέρα βρε παιδιά) ή ποιο είναι το μεγάλο σχέδιο του Θεού για τον άνθρωπο."

 

 

Aγγίζοντας τα όρια του επικού fantasy αλλά και του εξωγήινου τρόμου (Chtulhu mythos) με προκάλεσε πολλές φορές να διαβάσω παραπάνω από μία φορά κάποιες σελίδες για να χωρέσει ο νους μου πως, ναι, διάβασα αυτό που διάβασα, αλλά και να αναρωτηθώ τι κάπνιζε εκείνη την ώρα ο Χρηστίδης.

Link to comment
Share on other sites

Το ανταλάσσεις με κάποιο άλλο βιβλίο; Θέλω οπωσδήποτε να το διαβάσω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..