Jump to content

Αγαπημενο βιβλιο-εκτος(?) φανταστικου


heiron
 Share

Recommended Posts

Η πανούκλα του Καμύ

Fight Club, Survivor του Palahniuk

Δίκη του Κάφκα

Ο άρχοντας των Κεραυνών του Κώστα Δερβένη

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες (ή μήπως προγράφοντες..) σχετικά με αυτό το βιβλίο. Έχω διαβάσει μόλις τα δύο πρώτα κεφάλαια, γιατί αυτή την περίοδο δεν μου επιτρέπεται να το ολοκληρώσω <_< . Το έχω κατατάξει όμως από τα πρώτα ανάμεσα σε αυτά που θα διαβάσω το συντομότερο δυνατό.

 

Συμπτωματικά, κι εγώ αυτό διαβάζω τελευταί. Εϊμαι στη μέση, αλλά δεν προχωρώ τόσο γρήγορα όσο θα ήθελα. Δεν είναι μόνο που δεν έχω χρόνο. Είναι και το ίδιο το κείμενο, που παρουσιάζει σημαντικά σκαμπανεβάσματα σε ποιότητα γραφής (ο Μπουλγκάκωφ χρειάστηκε σχεδόν δυο δεκαετίες για να το τελειώσει και εξελισσόταν ως συγγραφέας καθοδόν)

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκίνησα κι εγώ! (Το Μαιτρ και τη Μαργαρίτα δηλαδή). Και χμ... δεν το έχω τελείωσει... (κι αυτό για μένα λέει πολλά :tongue:)

 

Νομίζω όμως ότι φταίει η έκδοση που έχω, η οποία είναι πάρα πολύ παλιά, και η αλήθεια έιναι ότι η γλώσσα της μετάφρασης με κουράζει. Χάνονται πολλά από το κείμενο - κυρίως από ροή κειμένου, και μόνο σε μερικά σημεία κατάφερε να με απορροφήσει μέχρι στιγμής. Γι' αυτό και έμεινα κάπου στη μέση -- λίγο μετά αφότου η Μαργαρίτα πετάει έξω στη νύχτα σα δαιμονισσα (το οποιο ομολογουμένως ήταν απίστευτη σκηνή).

Link to comment
Share on other sites

My top-10

Το σπιτι των πνευματων-Αλιεντε

Ινες, ψυχη μου-της ιδιας

Τα μαυρα φεγγαρια του ερωτα-Μπρυκνερ

Οι ανωνυμοι δρακοι (ειναι λιγο ΣΦΦ)-του ιδιου

Ο τελευταιος πειρασμος-Καζαντζακης

Μια εποχη στην κολαση-Ρεμπω

Κεκλεισμενων των θυρων-Σαρτρ

Η σταυρωμενη βασιλισσα-Σινουε

Ματωμενα χωματα-Σωτηριου

Αιχμηρα αντικειμενα-Τζιλιαν Φλιν

Link to comment
Share on other sites

[...]

Οι ανωνυμοι δρακοι (ειναι λιγο ΣΦΦ)-του ιδιου

οι ανώνυμοι δράκοι είναι κορυφαίο βιβλιαράκι! :stars: αλλά όντως ελαφρώς σφφ ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και τα δικά μου πλέον αγαπημένα (με τυχαία σειρά).

- Θάνατος στη Βενετία, Thomas Mann

- Η δίκη, Franz Kafka

- Έγκλημα και τιμωρία, Fedor Mihajlovic Dostoevskij

- Η πτώση, Albert Camus

- Το ανθρώπινο στίγμα, Philip Roth

- Το όνομα του ρόδου, Umberto Eco

- Ο μικρός πρίγκηπας, Antoine de Saint - Exupery

- Ο τελευταίος πειρασμός, Νίκος Καζαντζάκης

- Η μεγάλη χίμαιρα, Μ. Καραγάτσης

- Η Φόνισσα, Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Link to comment
Share on other sites

Αιχμηρα αντικειμενα-Τζιλιαν Φλιν

 

καινούριο βιβλίο αλλα φοριέται πολύ τον τελευταίο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

καινούριο βιβλίο αλλα φοριέται πολύ τον τελευταίο καιρό.

 

 

Μου το προτεινε ο προμηθευτης μου λιγο καιρο πριν αρχισει να φοριεται. Καιρο ειχα να απολαυσω αστυνομικο θριλερ (ιδιως η μικρη τ@@@λα ειναι ολα τα λεφτα!)

Link to comment
Share on other sites

οι ανώνυμοι δράκοι είναι κορυφαίο βιβλιαράκι! :stars: αλλά όντως ελαφρώς σφφ ;)

 

Σε συνδυασμο με το αιχμηρο χιουμορ του Μπρυκνερ ειναι απιστευτο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Φάτε μόνοι

Σαν νερό για ζεστή σοκολάτα

Κάτω απτην καρδιά της

Οι 100 αποχρώσεις του άσπρου

Στη σκιά του Αυγούστου

Η γέφυρα της Ανατολής

Η καλύτερη του κόσμου

Ο κανόνας των τεσσάρων

 

και πολλά άλλα.. :lol: :lol:

Edited by elaiza
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι απόψεις ενός κλόουν-Χάινριχ Μπελ

Ο τελευταίος πειρασμός-Καζαντζάκης

100 χρόνια μοναξιά-Μάρκες

Το άρωμα του ονείρου-Ρόμπινς

Ο μικρός πρίγκηπας-Εξυπερί

1984 Ο μεγάλος αδελφός-Όργουελ

Λύκοι σας παρακαλώ μην κλαίτε-Φάρλευ Μόατ

 

Είναι βιλία που με σημάδεψαν, το καθένα για διαφορετικούς λόγους. Τον κλόουν του Μπελ, το διάβαζα για χρόνια ανάμεσα σε άλλα βιβλία, ήταν αυτό που με ξεκούραζε, το άνοιγα για να το ξεφυλίσω και κατέληγα να το διαβάζω πάλι ολόκληρο. Διάβασα πρώτη φορά τον τελευταίο πειρασμό στα 15 μου και δεν μπορούσα να το κλείσω ούτε για...τις βασικές μου ανάγκες! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Άννα, νομίζω ότι το Άρωμα του Ονείρου μπορεί αρκετά άνετα να θεωρηθεί έργο φαντασίας. Δηλαδή, παίζει μέσα ο Πάνας, ένα ζευγάρι το οποίο για 1000 χρόνια δεν μεγαλώνει, ένας ειρηνιστής μ' ένα καπέλο από ζωντανές μέλισσες που παίρνουν εκδίκηση μετά τον θάνατό του, δηλαδή πόσο μεγαλύτερη φαντασία χρειάζεσαι; :Ρ Γενικά το έργο του Ρόμπινς έχει πολλές φανταστικές πινελιές. Και στο Μισοκοιμισμένοι μέσα στις βατραχοπιτζάμες μας έχουμε την Κιου-Τζο με την χαρτομαντεία και την μυστηριώδη εξαφάνιση, καθώς κι ένα κλύσμα με ρύζι που καταπολεμά τον καρκίνο του εντέρου! Στον Τρυποκάρυδο το όλο τζέρτζελο με το φεγγάρι και την ζωντανή γραφομηχανή, στην Αμάντα το παιδί με τα ηλεκτρικά μάτια, στον Χορό των Εφτά Πέπλων τον μαζικό υπνωτισμό του χορού και τα ζωντανά αντικείμενα που κάνουν ταξίδι (καρδούλες στην παλιά κάλτσα...), στις Καουμπόισσες τον Ινδιάνο με τα μαγικά του, δηλαδή πώς μπορείς να χαρακτηρίσεις μέινστριμ αυτόν τον συγγραφέα; Πραγματικά με δυσκολεύει κι είναι ο αγαπημένος μου στο είδος του που μόνο σαν φανταστικό ρεαλισμό μπορώ να περιγράψω.

Link to comment
Share on other sites

Άννα, νομίζω ότι το Άρωμα του Ονείρου μπορεί αρκετά άνετα να θεωρηθεί έργο φαντασίας. Δηλαδή, παίζει μέσα ο Πάνας, ένα ζευγάρι το οποίο για 1000 χρόνια δεν μεγαλώνει, ένας ειρηνιστής μ' ένα καπέλο από ζωντανές μέλισσες που παίρνουν εκδίκηση μετά τον θάνατό του...

... δηλαδή πώς μπορείς να χαρακτηρίσεις μέινστριμ αυτόν τον συγγραφέα; Πραγματικά με δυσκολεύει κι είναι ο αγαπημένος μου στο είδος του που μόνο σαν φανταστικό ρεαλισμό μπορώ να περιγράψω.

:doh:

Δηλαδή, έλεος, πόσο mainstream είναι ο τύπος; :lol:

 

 

Εχ, έχω ένα προβληματάκι τώρα που το σκέφτομαι. Και το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Οι απόψεις ενός κλόουν-Χάινριχ Μπελ (ο τύπος καταλάβαινε μυρωδιές απ' το τηλέφωνο!)

Ο τελευταίος πειρασμός-Καζαντζάκης (Εμ, ναι)

100 χρόνια μοναξιά-Μάρκες (μην αρχίσω)

Το άρωμα του ονείρου-Ρόμπινς (ναι, φανταστικό)

Ο μικρός πρίγκηπας-Εξυπερί (ε, ναι)

1984 Ο μεγάλος αδελφός-Όργουελ (Επιστημονική Φαντασία, έτσι δεν είναι;)

Λύκοι σας παρακαλώ μην κλαίτε-Φάρλευ Μόατ (Ναι, ΝΑΙ!!!! Ένα βιβλίο απ' τη λίστα μου που δεν έχει καθόλου το φανταστικό στοιχείο! ) :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά κάτι θα έχω διαβάσει εκτός φανταστικού αλλά το μόνο που μου έρχεται ως αγαπημένο είναι Οι Άθλιοι. Μακράν.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η τριλογία Λωξάνδρα - Διακοπές στον Καύκασο - Σαν τα Τρελά Πουλιά της Μαρίας Ιορδανίδου. Μεγάλη, βαθειά, μακροχρόνια αγάπη.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα τα ατιμα, αλλα αν θα πρεπει να ξεχωρισω μονο ενα, αυτο το ενα ειναι το "Norwegian Wood" του Haruki Murakami! Πραγματικα δεν ηθελα να τελειωσει ποτε αυτο το βιβλιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest old#2065

Χωρις σειρά αξιολόγησης

 

Οι αόρατες πόλεις Π.Καλβίνο

 

Ο Μαιτρ και η Μαργαρίτα Μιχ.Μπουλγκάκωφ

 

Η ιστορία του ματιού Μπατάιγ

 

Η χαμένη άνοιξη Στρ.Τσίρκας

 

Η φόνισσα Α.Παπαδιαμάντης

 

Ο Μεγάλος Ανατολικός Α.Εμπειρείκος

 

Ο Προμυθέας Δεσμώτης Αισχύλος

 

Απο τη συλλογή 'Τα καημένα' του Μ.Κουμανταρέα το 2ο διήγημα (που όμως δεν θυμάμαι τον τίτλο)

 

Το άρωμα Ζύσκιντ

 

Τα μαύρα φεγγάρια του έρωτα Π.Μπρύκνερ

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Άγγελος Της Πείνας της Χέρτα Μύλερ

 

Εμείς Οι Ζωντανοί της Άυν Ραντ

 

Κοντά Στον Ουρανό της Άυν Ραντ

 

Απαγωγή της Λούσυ Κρίστοφερ

Link to comment
Share on other sites

 

Ο Μαιτρ και η Μαργαρίτα Μιχ.Μπουλγκάκωφ

 

 

Αυτό δεν είναι του φανταστικού; To έχει και αυτή η λίστα. Εν πάση περιπτώσει, θα με ενδιέφερε να το διαβάσω ή τουλάχιστον να προσπαθήσω. Μου το δανείζεις μεθαύριο στο τιτανοτεράστιο; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Ο Μαιτρ και η Μαργαρίτα Μιχ.Μπουλγκάκωφ

 

 

Αυτό δεν είναι του φανταστικού; To έχει και αυτή η λίστα. Εν πάση περιπτώσει, θα με ενδιέφερε να το διαβάσω ή τουλάχιστον να προσπαθήσω. Μου το δανείζεις μεθαύριο στο τιτανοτεράστιο; Ευχαριστώ.

Θα στο φέρω.:D

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Θα τα γράφω λίγα λίγα γιατί τώρα δεν μπορώ να τα θυμηθώ όλα.

 

Όχι με σειρά προτεραιότητας. Τυχαία.

 

1)Ελληνικός Θάνατος - Γιάννης Κακουλίδης. (Αν τρέξετε στην Πρωτοπορία αυτές τις μέρες το έχει με 1,5€

2)Αγαπητέ Θεέ - Ερίκ Εμανουέλ Σμιτ (Υπάρχει εδώ Δωρεάν

3)Το Εκκρεμές του Φουκώ - Ουμπέρτο Έκο.

4)Γελοίοι Έρωτες - Μίλαν Κούντερα

5)Έγκλημα και Τιμωρία - Ντοστογιέφσκι

...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στα αγαπημένα μου που μου σήκωσαν την τρίχα από την τελειότητα τους ειναι:

1) Πύλες της Φωτιάς, Στιβεν Πρέσφιλντ

2) Οι Άθλιοι, με την καλύτερη σκηνή δράσης που έχει υπάρξει ποτέ, όταν οι ληστές αιχμαλωτίζουν τον Γιάννη Αγιάννη και σκέφτονται τι βασανιστήρια θα του κάνουν. Όσοι το έχουν διαβάσει θα καταλάβουν τι εννοώ. Προσκυνώ στο Βίκτωρ Ουγκό.

3) Σκοτώστε τον Ρόμελ, Στίβεν Πρέσφιλντ

4) Η ιστορία του Έντγκαρ Σωτέλ, Ντέϊβιντ Ρομπλέφσκι

5) Ματωμένος Μεσημβρινός, ένα από τα πιο βίαια και πιο ρεαλιστικά βιβλία που έχω διαβάσει ποτέ..Και όταν λέω βίαιο το εννοώ καθώς έχω διαβάσει κάμποσες χιλιάδες σελίδες βίας στην ζωή μου, του Κόρμακ Μακάρθυ.

6) Στάσου πλάϊ μου του αξεπέραστου Στίβεν Κίνγκ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αξιολογική σειρά ξεχωρίζω από αυτά που διάβασα την τρέχουσα χρονιά:

 

* Το παιχνίδι των κρυφών ευχών - Π.Ρέντμοντ

 

*Το καταραμένο παιχνίδι - Κ.Μπάρκερ

 

* Η σκιά του ανέμου - Κάρλος Λουίζ Ζαφόν

 

*Ο Χρησμός - Βαλέριο Μάσιμο Μανφρέντι

 

* Η λέσχη Δουμάς- Αρτούρο Πέρεθ Ρεβέρτε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..