Jump to content

Αγαπημενο βιβλιο-εκτος(?) φανταστικου


heiron
 Share

Recommended Posts

Εγώ ένα θα πω για την ώρα και θα επανέλθω δριμύτερος άλλη στιγμή, μιας και είναι πολλά αυτά που έχω υπόψην:

 

"Ο Μαιτρ και η Μαργαρίτα" του Μπουλκάκωφ. Είναι ότι πιο ευφάνταστο και καλογραμμένο έχω διαβάσει. Τρομερή πλοκή, ασύληπτη φαντασία, πολυεπίπεδη ανάπτυξη μέσα σε ένα μυθιστόρημα που συνδυάζει το φανταστικό με την σάτυρα. Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω τι ερεθίσματα μπορεί να είχε ένας άνθρωπος στην Ρωσία του '30 για να γράψει αυτό το βιβλίο.

Εάν μου έλεγαν πως έχω δικαίωμα να διαβάσω μόνο ένα βιβλίο για δεύτερη φορά, αυτό θα διάλεγα ασυζητητί.

 

Απο οπισθώφυλλο:

 

"Όταν ο διάβολος αποφασίζει να εμφανιστεί στη Μόσχα, με σάρκα και οστά, διαλέγει για την ακολουθία του δύο δαίμονες, μια γυμνή κοπέλα, και μια μεγάλη μαύρη γάτα που μιλάει, περπατάει στα πισινά της πόδια, καπνίζει μόνο πούρα, και καθαρίζει τους λογαριασμούς της μ' ένα αυτόματο. Σκοπός του είναι να αναστατώσει τα πάντα με τις αναρχικές φάρσες που σκαρώνει, ξυπνώντας μέσα στους ανθρώπους τον χειρότερο εαυτό τους. Στο πέρασμά του, τα φρενοκομεία γεμίζουν, οι δυνάμεις του νόμου και της τάξης παραλύουν, οι άνθρωποι εξευτελίζονται. Μέσα σ' αυτόν τον χαλασμό, μόνο δύο πλάσματα μένουν όρθια: ο Μαιτρ, που είναι ολόψυχα αφοσιωμένος στην αναζήτηση της αλήθειας, και η αγαπημένη του Μαργαρίτα."

 

"Σε τρία πλάνα αναπτύσσεται αυτό το μεγάλο σε συνθετική δύναμη, τολμηρή φαντασία και σατιρική ευστοχία μυθιστόρημα του Μιχαήλ Μπουλγκάκοφ: το ιστορικό-ψυχολογικό, μ' επίκεντρο τη μορφή του Πόντιου Πιλάτου - του Ανθρώπου, που δε βρίσκει το ψυχικό σθένος να ενεργήσει σύμφωνα με τη συνείδησή του· το σατιρικό, με στόχο τους ατάλαντους, καιροσκόπους και τυχάρπαστους από το λογοτεχνικό-παρακαλλιτεχνικό, κυρίως, περιβάλλον της σταλινικής Μόσχας· και το λυρικό-δραματικό, μ' έναν συγκλονιστικό στην παραφορά και την έξαρση έρωτα του Μαιτρ και της Μαργαρίτας."

 

 

Διαβάστε το!!!!

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Xμμμ... Το συγκεκριμένο είχε μείνει παραμελημένο στη βιβλιοθήκη των γονιών μου. Ίσως όμως πρέπει να του βρω ένα καινούριο σπιτικό ;)

Link to comment
Share on other sites

Trillian, το βιβλίο είναι απλά φανταστικό. Εκτός ορίων και λογοτεχνικών ειδών, αποτελεί ένα κλασικό και διαχρονικό έργο, όχι μόνο λόγω περιεχομένου αλλά και λόγω ύφους. Μεγάλο, πλούσιο, με φοβερή πλοκή και πολύ δυνατό τέλος.

Μην το σκέφτεσαι λεπτό. Όρμα του.

Link to comment
Share on other sites

Κίτσο σε πάω....

Τα μισά που αγαπώ τα έχεις βάλει και τα άλλα μισά είναι ανάμεσα σε αυτά που θέλω να διαβάσω!

 

Όμως 'Ο Τελευταίος Πειρασμός' είναι ίσως ότι καλύτερο έχω και θα έχω διαβάσει ποτέ. Με επηρρέασε τόσο που το είχα στο μυαλό μου για πάρα πολύ καιρό.

Θα επανέλθω κάποια μέρα με καθαρό μυαλό και για την δική μου λίστα. Αν και απο ότι βλέπω δεν παρεκκλίνουν πολύ, τα γούστα μας παιδιά. :thmbup:

Dopamine έχεις πολύ καλό γούστο. Στο διάβασμα αναφέρομαι έτσι; ;)

 

 

"Ο Μαιτρ και η Μαργαρίτα" του Μπουλκάκωφ εκδόσεις παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο Γράμματα, έχει βγει και από τις εκδόσεις Θεμέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρητή, θύμησε μου να μην ξανατσεκάρω λίνκ βιβλίου που έχεις δώσει.

Έχω βαλαντώσει στο κλάμα(αν και πέθανα στο γέλιο στο μισό κείμενο), και νιώθω σαν να με έχει πατήσει φορτηγό.

Μα πού το βρήκες;

(Κάτι μου λέει πάντως πως θα ανυπομονώ για τις Δευτέρες.)

Edited by Dopamine
Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα το έχω στα υπόψη μου! :D

Ο αδελφός μου το είχε. Δεν διαβάζει συχνά βιβλία (δύο-τρία το χρόνο) και ξάφνου βρίσκω αυτό στην κατοχή του. Ε, πρέπει να ήταν όντως καλό, σκέφτηκα. Και ήταν.

Link to comment
Share on other sites

χμ... θα λεγα ο μικρος πριγκιπας αλλα ειναι φανταζυ, θα λεγα το 20.000 λευγες αλλα ειναι sf...

 

μουμπλε μουμπλε...

 

οκ το εχω :p

 

ο ηλίθιος ( ντοστογιευσκι λεμε τωρα λες και δε θα το ξερατε :p )

ενα παιδι μετραει τα αστρα ( και τα βρίσκει σωστά :) )

η αρκουδα ( τσεχωφ )

η μαγισα του πορτομπελο ( πλακα κανω αυτο το βαλα μπας και ψαρωσει κανα γκομενακι :p :P :p :P )

η αρχαια τεχνη του πολεμου και το βιβλιο των πεντε δαχτυλιδιων ( αν και δε τα λες βιβλια ακριβως αλλα τεσπα εμενα μου αρεσουν )

Η ιστορία ενός σκύλου ( περκγο )

ο μικρος νικολας ( όλα με το μικρο νικολα αντε γιατι πολυ το σοβαρεψα... )

και ο φαουστ :p

Edited by Celestial
Link to comment
Share on other sites

Ο Μικρός Νικόλας μου άρεσε κι εμένα. Ένα από τα καλύτερα σημεία στο δεύτερο βιβλίο, είναι η πρώτη ιστορία με το γράμμα στον Άγιο Βασίλη...

Link to comment
Share on other sites

η μαγισα του πορτομπελο ( πλακα κανω αυτο το βαλα μπας και ψαρωσει κανα γκομενακι :p :P :p :P )

 

Ωραίος...

Καλά που μου το θύμισες.Να πάω να πάρω κάνα βιβλίο από αυτά που αρέσεουν στις κοπελίτσες για την παραλία.Δίνει καλύτερη εντύπωση από τη φανταστική λογοτεχνία κι επιπλέον γίνεται αφορμή για να σπάσει ο πάγος μερικές φορές. :flirt:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με προκαλέσατε.

 

Πίνο Κακούτσι, Σαν Ισίδρο Φουτμπόλ

Λουίς Σεπούλβεδα, Hot Line+Όνομα Ταυρομάχου+Αν δεν έχεις πού να κλάψεις+Το Ημερολόγιο ενός ευαίσθητου Killer

Βιτσέντζος Κορνάρος, Ερωτόκριτος (λατρεία, ήξερα ολόκληρα κατεβατά απ' έξω)

Δημήτρης Ψαθάς, Μαντάμ Σουσού

Γιάροσλαβ Χάσεκ, ο Καλός στρατιώτης Σβέικ

Λένος Χρηστίδης, Ο Μυστικός Αριθμός του Δόκτορος Μπου

Μάρω Βαμβουνάκη, Ο κύκνος κι αυτός

Νίκος Τσιφόρος, Ελληνική Μυθολογία+Βιβλικά χαμόγελα+Σταυροφορίες+Εμείς και οι Φράγκοι+Τα Ρεμάλια Ήρωες+η ιστορία της Αθήνας

Μαρσέλ Σβόμπ, Φανταστικοί Βίοι +Η σταυροφορία των Παιδιών

Αλμπέρ Καμύ, Η πανούκλα

Ίταλο Καλβίνο, οι αόρατες πόλεις (βιβλίο-σταθμός για το πώς νόμιζα ότι γράφονται τα βιβλία...)

Αρτούρο Πέρεθ-Ρεβέρτε, Η βασίλισσα του Νότου+ο δάσκαλος της Ξιφασκίας

Ζορζ Σιμενόν, ο Κίτρινος σκύλος+ο τρελός της Μπερζεράκ+Η νύχτα στο σταυροδρόμι

Αργυρώ Μαντόγλου, Bodyland-Χωρασωμάτων

Βοκάκιος, Δεκάμερον

Τομ Σαρπ, Γουίλτ

Άμπροουζ Μπίρς, το μεδούλι της ζωής+το Αλφαβητάρι του διαβόλου

Κάρλος Μαρια Ντομίνγκες, το χάρτινο σπίτι

Ανρί Τρουαγιά, η αράχνη (κορυφαίο)+ο νεκρός αρπάζει το ζωντανό

Γιασουνάρι Καβαμπάτα, η χορεύτρια από το Ιζού

και έτσι για ξενέρωμα, Simon & Schuster's Guide to Rocks And Minerals...

 

edit:ορθογραφικά...

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με προκαλέσατε.

 

Πίνο Κακούτσι, Σαν Ισίδρο Φουτμπόλ

Λουίς Σεπούλβεδα, Hot Line+Όνομα Ταυρομάχου+Αν δεν έχεις πού να κλάψεις+Το Ημερολόγιο ενός ευαίσθητου Killer

Βιτσέντζος Κορνάρος, Ερωτόκριτος (λατρεία, ήξερα ολόκληρα κατεβατά απ' έξω)

Δημήτρης Ψαθάς, Μαντάμ Σουσού

Γιάροσλαβ Χάσεκ, ο Καλός στρατιώτης Σβέικ

Λένος Χρηστίδης, Ο Μυστικός Αριθμός του Δόκτορος Μπου

Μάρω Βαμβουνάκη, Ο κύκνος κι αυτός

Νίκος Τσιφόρος, Ελληνική Μυθολογία+Βιβλικά χαμόγελα+Σταυροφορίες+Εμείς και οι Φράγκοι+Τα Ρεμάλια Ήρωες+η ιστορία της Αθήνας

Μαρσέλ Σβόμπ, Φανταστικοί Βίοι +Η σταυροφορία των Παιδιών

Αλμπέρ Καμύ, Η πανούκλα

Ίταλο Καλβίνο, οι αόρατες πόλεις (βιβλίο-σταθμός για το πώς νόμιζα ότι γράφονται τα βιβλία...)

Αρτούρο Πέρεθ-Ρεβέρτε, Η βασίλισσα του Νότου+ο δάσκαλος της Ξιφασκίας

Ζορζ Σιμενόν, ο Κίτρινος σκύλος+ο τρελός της Μπερζεράκ+Η νύχτα στο σταυροδρόμι

Αργυρώ Μαντόγλου, Bodyland-Χωρασωμάτων

Βοκάκιος, Δεκάμερον

Τομ Σαρπ, Γουίλτ

Άμπροουζ Μπίρς, το μεδούλι της ζωής+το Αλφαβητάρι του διαβόλου

Κάρλος Μαρια Ντομίνγκες, το χάρτινο σπίτι

Ανρί Τρουαγιά, η αράχνη (κορυφαίο)+ο νεκρός αρπάζει το ζωντανό

Γιασουνάρι Καβαμπάτα, η χορεύτρια από το Ιζού

και έτσι για ξενέρωμα, Simon & Schuster's Guide to Rocks And Minerals...

 

edit:ορθογραφικά...

 

Ενας ακόμα που δηλώνει φάν του Σιμενόν (έχω διαβάσει αρκετά δικά του με Μαιγκρέ και χωρίς) αλλα και του Αρτούρο Περέθ Ρεβέρτε (καλος ο Αλατρίστε αλλα ο "Δάσκαλος της ξιφασκίας" είναι καλύτερος)!

Link to comment
Share on other sites

Italo Calvino από τους λατρεμένους συγγραφείς, και το "Οι Αόρατες Πόλεις" (Le citta invisibili) έχω διαβάσει 2 φορές, και έχω διαβάσει αρκετά από τα βιβλία του.

Άλλος αγαπημένος ο Umberto Eco, αν και δεν μου πολυάρεσε "Το Νησί της Προηγούμενης Ημέρας" (L'isola del giorno prima), προτιμώ το Εκκρεμές του Φουκώ (Il Pendolo di Foucault) και το Όνομα του Ρόδου (Il Nome della Rosa).

Link to comment
Share on other sites

Στον καιρό του Βουλγαροκτόνου- Παραμύθι χωρίς Όνομα - ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΔΕΛΤΑ(και τώρα διαβάζονται αυτά, σας τα προτείνω)

Ο τελευταίος πειρασμός - ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Ο ευτυχισμένος πρίγκιπας και άλλα παραμύθια - ΟΣΚΑΡ ΓΟΥΑΙΛΝΤ

Το όνομα του ρόδου – ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Οι πύλες της φωτιάς - ΠΡΕΣΣΦΙΛΝΤ (το τελειότερο ιστορικό μυθιστόρημα)

 

Θα επιστρέψω και για άλλα

Link to comment
Share on other sites

Χχμμμ!! Δύσκολη ερώτηση!!

Λοιπόν,

Emily Bronte - Ανεμοδαρμένα ύψη

Somoza Jose Carlos - Το σπήλαιο των ιδεών

Irvin Yalom - Στο ντιβάνι

Φατούρος Νίκος - Ο δήμιος

 

Και πολλά πολλά ..... αστυνομικά! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τώρα μάλιστα....

 

Το όνομα του Ρόδου - Ουμπέρτο Έκο

Ο Αλχημιστής, Το 5ο Βουνο, Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει, Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα Κάθισα και έκλαψα, - P. Coelho (τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πώ οτί με ενθουσίασαν.)

Σεισάχθεια, Μοιράιδα - Ε. Ομηρόλη

Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται, Ο τελευταίος Πειρασμός - Καζαντζάκης

Ο Δρόμος για το Νότο - Γιοβάννα

Ο δρόμος του φεγγαριού - Ο. Αβραμίδης (δεν είμαι απόλυτα σίγουρη για τον τίτλο πάει καιρός που το έχω διαβάσει.)

και κάποια ιστορικά - Πριγκιπέσσα Ιζάμπω - που δεν θυμάμαι τον συγγραφέα με τίποτα όμως....

The Burning Times - Jeanne Kalogridis

The Diaries of the Family Dracul - J. Kalogridis Αν και ίσως πιάνονται για φαντασία....

 

αυτή την στιγμή δεν μου έρχεται κάτι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ω,ωωω, πάαααααρα πολλά.

 

Πριγκιπέσσα Ιζαμπώ, του Άγγελου Τερζάκη (φίλε Μονόκερε...)

Οι Άθλιοι, Βίκτωρ Ουγκώ

Η Παναγία Των Παρισίων, Βίκτωρ Ουγκώ

Αδελφοί Καραμάζωβ, Φίοντορ Ντοστογιέφσκι

Το όνομα του Ρόδου, Ουμπέρτο Έκο

Ο Άγγελός Μου Ήταν Έκπτωτος, Κατερίνα Καριζώνη

Η Φόνισσα, Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Το Άρωμα του Ονείρου, Τομ Ρόμπινς

1984, Τζωρτζ Όργουελ

Η πάπισσα Ιωάννα, Εμμανουήλ Ροϊδης

Τζέην Έυρ, Σάρλοτ Μπροντέ

Ανεμοδαρμένα Ύψη, Έμιλυ Μπροντέ

Όλος ο Μίχαελ Έντε, αν και μάλλον πάει προς τα φαντασίας...

Ο Χριστός ξανασταυρώνεται, Νίκος Καζαντζάκης

Ο τελευταίος πειρασμός, Νίκος Καζαντζάκης

Ο φτωχούλης του Θεού, Νίκος Καζαντζάκης

Ο καπετάν-Μιχάλης, Νίκος Καζαντζάκης...

...επανέρχομαι με περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένο εκτός φανταστικού και τα συναφή...Χμμ.

 

Μια ενδεικτική 5αδα κι από μένα. Βιβλία που διάβασα ξανά και ξανά και ξανά.

 

Science of Discworld των Pratchett,Steward & Cohen.(Κάποια κομμάτια του είναι φανταστικά, αλλά διαβάζω κυρίως τα επιστημονικά οπότε πιάνεται.)

Το Χρονικο του Χρόνου του Hawking

Fight Club του Palahniuk

If on a Winter's night a Traveller του Calvino

On Writing του Στιβεν Κινγκ (η αλήθεια είναι οτι προτιμώ να διαβάζω αυτό, από τα άλλα βιβλία του)

Link to comment
Share on other sites

Ενας ακόμα που δηλώνει φάν του Σιμενόν (έχω διαβάσει αρκετά δικά του με Μαιγκρέ και χωρίς) αλλα και του Αρτούρο Περέθ Ρεβέρτε (καλος ο Αλατρίστε αλλα ο "Δάσκαλος της ξιφασκίας" είναι καλύτερος)!

 

 

Για μένα το κορυφαίο έργο του Ρεβέρτε είναι η Βασίλισσα του Νότου. Είναι τόσο πραγματικό που πονάει όταν το διαβάζω. Από την άλλη ο Σιμενόν ποτέ δεν στρέβλωσε τις υποθέσεις του για να εντυπωσιάσει, όπως δεν στρεβλώνει ποτέ και τους χαρακτήρες των ηρώων του για να τους χωρέσει στις υποθέσεις του. Τα δε ψυχογραφήματά του, ειδικά στην Ωραία Έμμα και στη Νύχτα στο Σταυροδρόμι είναι εκπληκτικά. Απόδειξη ότι είναι καλό συγγραφέας είναι ότι την Ωραία Έμμα την έχω διαβάσει τρεις φορές, αλλά το Έγκλημα στο Νείλο μια και ταχύτατη...

Link to comment
Share on other sites

Το Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέη (ασυγχώρητη που σε ξέχασα κύριε Γουάιλντ...)

Ταξίδι με Τον Έσπερο του Άγγελου Τερζάκη

Η Γυφτοπούλα και κάπως λιγότερο Οι Έμποροι των Εθνών, του Παπαδιαμάντη.

Link to comment
Share on other sites

Η Γυφτοπούλα και κάπως λιγότερο Οι Έμποροι των Εθνών, του Παπαδιαμάντη.

 

Με την αντίστροφη σειρά, αλλά και πάλι :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα θα πω για την ώρα και θα επανέλθω δριμύτερος άλλη στιγμή, μιας και είναι πολλά αυτά που έχω υπόψην:

 

"Ο Μαιτρ και η Μαργαρίτα" του Μπουλκάκωφ. Είναι ότι πιο ευφάνταστο και καλογραμμένο έχω διαβάσει. Τρομερή πλοκή, ασύληπτη φαντασία, πολυεπίπεδη ανάπτυξη μέσα σε ένα μυθιστόρημα που συνδυάζει το φανταστικό με την σάτυρα. Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω τι ερεθίσματα μπορεί να είχε ένας άνθρωπος στην Ρωσία του '30 για να γράψει αυτό το βιβλίο.

 

θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες (ή μήπως προγράφοντες..) σχετικά με αυτό το βιβλίο. Έχω διαβάσει μόλις τα δύο πρώτα κεφάλαια, γιατί αυτή την περίοδο δεν μου επιτρέπεται να το ολοκληρώσω <_< . Το έχω κατατάξει όμως από τα πρώτα ανάμεσα σε αυτά που θα διαβάσω το συντομότερο δυνατό.

 

Βλέπω πως πολλοί έχετε δηλώσει και τον Καζαντζάκη :) (τρομερά αγαπημένος των εφηβικών χρόνων...)

 

Από τα εκτός φαντασίας, θυμάμαι πως μου άρεσε πολύ ''Ο Φιλαράκος'' του Μωπασάν (εξαρτάται βέβαια και σε ποια μετάφραση θα το βρεις...).

Link to comment
Share on other sites

"Ο Μαιτρ και η Μαργαρίτα" του Μπουλκάκωφ.

 

Ω, πόσο απαράδεκτη ήμουν που το ξέχασα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα προσθέσω και τα :

 

The God Delusion - Richard Dawkins (στα ελληνικά έχει κυκλοφορήσει ως "Η Περί Θεού Αυταπάτη")

Letter to a Christian Nation - Sam Harris

God is Not Great - Christopher Hitchens

 

Ιδίως το The God Delusion θα έπρεπε να το διαβάσουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..