Jump to content

Τέρι Πράτσετ (Terry Pratchett)


OxAp0d0
 Share

Recommended Posts

Πάντως αρκετά αστεία του Πράτσετ τα καταλάβαινα στις ελληνικές εκδόσεις, μεταφράζοντάς τα πίσω στα αγγλικά στο μυαλό μου. (έτσι έκανα και με τον Άνταμς)

Link to comment
Share on other sites

Δε με πειράζουν συνήθως οι μεταφράσεις. Και τι εννοείς, να ρωτήσω κάποιον άλλον αν θα μου αρέσει εμένα ένα βιβλίο;

ΟΚ, για λόγους Παρά Πέντε, θα το πάρω στα αγγλικά ό,τι άλλο διαβάσω του Πράτσετ.

Αν ρώταγες θα σου απαντούσε: "ΟΧΙΜΗΤΟΚΑΝΕΙΣΑΥΤΟΠΡΑΤΣΕΤΜΟΝΟΣΤΑΑΓΓΛΙΚΑ!!!!!!!" και τώρα θα ήσουν ευτυχισμένη.

 

Και ελπίζω τα υπόλοιπα να μην τα πάρεις με τα μαύρα εξώφυλλα...

 

Γιατί; dazzled.gifΕμένα μου αρέσουνε... διαβάζονται πολύ πιο εύκολα από τις άλλες πόκετ εκδόσεις, που πρέπει να τσακίσεις τη ράχη του βιβλίου (ααααα! bangin.gifτο παλούκι!death.gif τον αγιασμό! mf_popeanim.gifτα σκόρδα!focus.gif μακριά από τα δικά μου βιβλία!catmad.gif) για να το διαβάσεις με την άνεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα εδώ έναν οδηγό για τη σειρά ανάγνωσης του Δισκόκοσμου.

 

post-1523-127850149389_thumb.jpg

 

Ο οδηγός πρέπει να είναι του 2006 μιας που λείπουν τα making money και δώθε βιβλία. Πάντως δεν νομίζω όποιος έχει διαβάσει όλο τον πίνακα να έχει πρόβλημα σε ποια σειρά θα βάλει τα επόμενα.

 

Άποψη μου είναι οτι αν και η σειρά του Rincewind είναι η πιο αδύναμη δίνει πολλά εισαγωγικά στοιχεία που κάνουν το δισκόκοσμο κατανοητό και για τις άλλες σειρές. Προσωπικά, αγαπημένα μου είναι η σειρά με τις μάγισσες. Όχι τόσο το equal rites αλλά το βρίσκω απαραίτητο ανάγνωσμα για εισαγωγή. Τα επόμενα όμως σίγουρα έκαναν και τον Σακεσπύρο να γελάει από τον τάφο του.

 

Οι πυραμίδες είναι πολύ άνισο βιβλίο. Καταρχήν το διάβασα σαν pyramids και κατά δεύτερον, ενώ έχει μια από τις καλύτερες "εκκινήσεις" (με τον -soon-to-be-assassin- Tepic στην τελική δοκιμασία) το τέλος δεν μπορώ να πω πως με ικανοποίησε.

 

Αλλαγή θέματος. Υπάρχει μια ιστορία του Death που δεν διαδραματίζεται στο δισκόκοσμο γιαυτό και δεν εμφανίζεται σε αναζητήσεις του δισκόκοσμου αλλά μόνο στην βιβλιογραφία του Pratchett. Λέγεται the turntables of the night και υπάρχει στη συλλογή The Flying Sorcerers - More Comic Tales of Fantasy. Σύμφωνα με το οπισθόφυλλο είναι sequel του Wizards of Odd το οποίο δεν έχω υπόψη μου. Στη συλλογή αυτή γράφουν διάφοροι γνωστοί και άγνωστοι (σε μένα τουλάχιστον) αλλά εγώ ομολογώ το αγόρασα για τον Pratchett. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω οτι μου άρεσε όπως και καναδυό ακόμα ιστορίες που διάβασα από τους άλλους. Πάντως αυτό που περίμενα από βιβλίο που αποκαλείτε comic tales είναι να έβγαζε λίγο γέλιο και ως τώρα απέτυχε να μου δώσει ένα χαμόγελο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν έχετε αυτό υπόψη σας οι οπαδοί του Terry Pratchett.

Όχι, δεν το είχα, αλλά:

1) γιατί δεν είναι στο τόπικ για το δισκόκοσμο; διορθώθη

2) έχω πάρει στη σειρά τα βιβλία για παιδιά όλων των ηλικιών και δε σκοπεύω να πιάσω τα εφηβικά αν δεν τα τελειώσω πρώτα.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάποιες προσωπικές πληροφορίες που μαθαίνουμε.

 

1. Χρειάζεται να πηγαίνει σε ένα μικρό ναό (ήδη υπήρχε εκεί κάτι) αλλά τον ανασκεύασε για αυτή τη συγκεκριμένη δουλειά. (έτσι κανείς δεν τον ενοχλεί)

2. Το πρώτο βιβλίο που τον επηρέασε ήταν το "The Napoleon of Notting Hill" του G. K. Chesterton. Του το έδωσε η γιαγιά του. (χρησιμοποιεί πολλά παράδοξα)

3. Τώρα διαβάζει το "Feeding Nelson's Navy: The True Story of Food at Sea in the Georgian Era"

 

 

Ήδη ετοιμάζει καινούριο βιβλίο για τη σειρά του Δισκόκοσμου. "Snuff" Ο κεντρικός ήρωας είναι o διοικητής (Vimes) του Night Watch που πάει για διακοπές..

 

Όχι κι άσχημα για έναν ηλικιωμένο άνθρωπο που πάσχει από Αλτσχάιμερ.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες προσωπικές πληροφορίες που μαθαίνουμε.

 

1. Χρειάζεται να πηγαίνει σε ένα μικρό ναό (ήδη υπήρχε εκεί κάτι) αλλά τον ανασκεύασε για αυτή τη συγκεκριμένη δουλειά. (έτσι κανείς δεν τον ενοχλεί)

2. Το πρώτο βιβλίο που τον επηρέασε ήταν το "The Napoleon of Notting Hill" του G. K. Chesterton. Του το έδωσε η γιαγιά του. (χρησιμοποιεί πολλά παράδοξα)

3. Τώρα διαβάζει το "Feeding Nelson's Navy: The True Story of Food at Sea in the Georgian Era"

 

 

Ήδη ετοιμάζει καινούριο βιβλίο για τη σειρά του Δισκόκοσμου. "Snuff" Ο κεντρικός ήρωας είναι o διοικητής (Vimes) του Night Watch που πάει για διακοπές..

 

Όχι κι άσχημα για έναν ηλικιωμένο άνθρωπο που πάσχει από Αλτσχάιμερ.

 

WOOOOOT!!! :dazzled:

 

Sorry, είχα ένα μικρό nerdgasm.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Αυτόν,μωρέ,τον αμυντικό της Chelsea,πώς τον λένε!Που το επίθετό του θυμίζει κάτι άκομψο που δεν μου επιτρέπεται να πω γιατί θα μου κάνετε βουντού!tease.gifdevil2.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

To I Shall Wear Midnight ήταν ένα πολύ ωραίο τέλος στην ιστορία της Tiffany Aching. Εξαιρετικά απροσδόκητη αλλά σίγουρα ευπρόσδεκτη η cameo παρουσία χαρακτήρα που είδαμε στις αρχές μια φορά όλη κι όλη!

 

Γενικά οι ιστορίες με την Tiffany Aching μου άρεσαν πολύ, όπως γενικά όλο το Discworld τώρα που τελείωσε (ναι, σορρυ αλλά ο καημένος ο Πράτσετ είναι στα τελευταία του, δε τον βλέπω να καταφέρνει να τελειώσει το Snuff).

 

Το αγαπημένο μου έργο του Πράτσεττ πάντως παραμένει το Nation.

 

(Dark Side Of The Sun έμεινε και τα έχω διαβάσει όλα.)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

To Nation όντως είναι ένα έπος, ίσως το κύκνυο άσμα του αγαπημένου Pratchett. Είναι ένα από τα βιβλία που με έκαναν να νοιώσω καλύτερος άνθρωπος όταν το τέλειωσα.

Link to comment
Share on other sites

Λυπηρό αλλά όταν έχεις μία καταραμένη αρρώστια σαν το Altzheimer, καλύτερα αυτό που κάνει ο Pratchett (και ας μην κάνουμε εδώ συζήτηση για το assisted suicide):

 

Pratchett starts process to end his life

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό το ότι τελικά αυτό που τον κρατάει στη ζωή είναι να τελειώσει το βιβλίο του.

Το καλό είναι πως λέει ή είδηση ότι το 70% δεν προχωράνε τελικά στο να τελειώσουν τη ζωή τους οικιοθελώς. Λίγο ακόμα Τέρρυ..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το έχουμε πάρει λίγο στραβά.

Απ' όσα διάβασα εγώ χθες, κατάλαβα ότι απλά διερευνά τρόπους ευθανασίας, σε περίπτωση που πάρει μια τέτοια απόφαση. Απλά προνοεί, κατά κάποιον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Λατρεμένος συγγραφέας με πολυ χιούμορ και πολλές αναφορές στη σύγχρονη και όχι μόνο κουλτούρα.

Θεωρώ οτι και οι ταινίες που βασίζονται στο discworld ειναι εξαιρετικές.

Πραγματικά είναι λυπηρό που ενας τοσο ευθυής άνθρωπος πάσχει από αλτζχάιμερ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν έχω διαβάσει ποτέ Pratchett αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή. Με ποιο βιβλίο μου προτείνετε να ξεκινήσω;

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα με το πρώτο DIscworld: The Colour of Magic, και να τα πιάσεις με την σειρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...κρίμα, πολύ κρίμα για την κατάσταση στην οποία οδεύει ένα από τα πιο κοφτερά μυαλά της λογοτεχνίας.

Από Pratchett θα διάβαζα μέχρι και... τη λίστα για τα ψώνια του, είναι στο top 5 των αγαπημένων μου συγγραφέων. Κάποια στιγμή έπιασα και διάβασα σερί όλα τα βιβλία του δισκόκοσμου. Τελειώνοντας με το Unseen Academicals έπαθα μια μικρή στέρηση. Γι' αυτό και κράτησα "κάβα" 5-6 βιβλία του (η σειρά με τον Johnny, τα μισά "παιδιά" του δισκόκοσμου και το Nation) για να έχω σε δύσκολες στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει ποτέ Pratchett αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή. Με ποιο βιβλίο μου προτείνετε να ξεκινήσω;

 

ο ίδιος ο Πράτσετ προτείνει να ξεκινήσεις από το Μορτ γιατί τα πρώτα 3 είναι λίγο meh. (συμφωνώ με εξαίρεση το light fantastic που σπέρνει)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mπήκα να χαζέψω λίγο Amazon και είδα το Snuff διαθέσιμο :D

 

"According to the writer of the best-selling crime novel ever to have been published in the city of Ankh-Morpork, it is a truth universally acknowledged that a policeman taking a holiday would barely have had time to open his suitcase before he finds his first corpse. And Commander Sam Vimes of the Ankh-Morpork City Watch is on holiday in the pleasant and innocent countryside, but not for him a mere body in the wardrobe, but many, many bodies and an ancient crime more terrible than murder. He is out of his jurisdiction, out of his depth, out of bacon sandwiches, occasionally snookered and occasionally out of his mind, but not out of guile. Where there is a crime there must be a finding, there must be a chase and there must be a punishment. They say that in the end all sins are forgiven. But not quite all...

 

EDIT (κάποιες ώρες μετά):

 

Και είναι καθοδόν!

Edited by OxAp0d0
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τέρι Πράτσετ (Terry Pratchett)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..