Jump to content

Ιστορικά Μυθιστορήματα


Lord_Velkion
 Share

Recommended Posts

1054149355_.thumb.jpg.0c8d081169c8b8992e040656c46d780b.jpg

Ρόμπερτ Πεν Γουόρεν - Αγριότοπος (Wilderness: A Tale of the Civil War, 1961)

Τον Μάιο του 2022 διάβασα και απόλαυσα το πραγματικά καταπληκτικό και για μένα απόλυτο δεκάρι "Όλοι οι άνθρωποι του βασιλιά", έτσι περίμενα πώς και πώς να κυκλοφορήσουν και άλλα βιβλίο του Ρόμπερτ Πεν Γουόρεν στα ελληνικά. Με το που έσκασε μύτη το "Αγριότοπος" το αγόρασα φυσικά, αν και άργησα λίγους για να το διαβάσω τελικά. Λοιπόν, σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν το άλλο βιβλίο του, το magnus opus του, ούτε στο μέγεθος, ούτε στη θεματολογία, ούτε στο βάθος σε πλοκή, χαρακτήρες και ιδέες, όμως είναι ένα πολύ καλό, ιδιαίτερο, με τον τρόπο του δυνατό και συναρπαστικό μυθιστόρημα που ασχολείται με τον Αμερικάνικο εμφύλιο πόλεμο. Η γραφή είναι πολύ καλή ποιοτική, οξυδερκής, εγώ θα την έλεγα και καθηλωτική, με ορισμένες πολύ όμορφες και έντονες περιγραφές τοπίων και καταστάσεων, η ιστορία επίσης αρκετά δυνατή, ενώ δεν λείπουν και ορισμένες αναζητήσεις υπαρξιακής και φιλοσοφικής φύσης, κάποια ερωτήματα που τίθενται, κάποιοι προβληματισμοί που εγείρονται, χωρίς να υπάρχουν πάντα απαντήσεις. Αν κάποιος περιμένει ένα μυθιστόρημα ανάλογο με το "Όλοι οι άνθρωποι του βασιλιά" μάλλον θα απογοητευτεί, όμως αν απλώς θέλει να διαβάσει ένα εξαιρετικά καλογραμμένο, ενδιαφέρον και δυνατό μυθιστόρημα, τέλος πάντων ένα καλό μυθιστόρημα, τότε καλά θα κάνει και θα διαβάσει το συγκεκριμένο. Εμένα μου άρεσε πολύ και δεν βλέπω τον λόγο να μην του βάλω πέντε αστεράκια (τεσσεράμισι για την ακρίβεια).

9/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1728790046_.thumb.jpg.65508d6838c4e4632bab5601f648a2cc.jpg

Μάλκολμ Μπόσε - Μέρες οργής και πάθους (Stranger at the Gate, 1989)

Πέρυσι τον Ιανουάριο διάβασα και σε πολύ μεγάλο βαθμό απόλαυσα το "Οι πολέμαρχοι" του Μάλκολμ Μπόσε, οπότε ήταν αναμενόμενο για μένα να ψάξω να βρω, να αγοράσω και να διαβάσω το έτερο μυθιστόρημα του συγγραφέα που κυκλοφόρησε στα ελληνικά. Και τώρα που το σκέφτομαι, νιώθω ότι το αδίκησα εκείνο το βιβλίο με τα τέσσερα αστεράκια, μιας και ήταν εξαιρετικά ψυχαγωγικό, απλώς ίσως επειδή χρειάστηκε κάποιος χρόνος μέχρι να μπω στο κλίμα του και να συνηθίσω τα ονόματα και τα πέρα δώθε στην πλοκή, γι' αυτό και δεν του έβαλα πέμπτο. Τέλος πάντων! Θα βάλω σε αυτό εδώ πέντε αστεράκια (τεσσεράμισι για την ακρίβεια), μιας και το βρήκα ιδιαίτερα ψυχαγωγικό και απολαυστικό από την πρώτη μέχρι την τελευταία σελίδα. Πρόκειται για ένα επίσης πολυσέλιδο μυθιστόρημα (σχεδόν επτακόσιες σελίδες η ελληνική έκδοση), γεμάτο δράση, ίντριγκες, έρωτες, αγωνία, ένταση... ο κακός χαμός γίνεται. Τέτοια περιπετειώδη μυθιστορήματα που διαδραματίζονται σε παλιότερες δεκαετίες, σε μέρη εξωτικά και λιγάκι επικίνδυνα, πολύ μου αρέσουν. Εδώ η ιστορία διαδραματίζεται τη δεκαετία του '60 στην Ινδονησία, κατά την προεδρία του Σουκάρνο, με τα πράγματα να είναι εξαιρετικά τεταμένα και επικίνδυνα σε πολλά διαφορετικά επίπεδα. Ο συγγραφέας, με τον δικό του, γλαφυρό και ζωντανό τρόπο, μετέδωσε το τεταμένο κλίμα της Ινδονησίας εκείνων των χρόνων, με τις γλαφυρές περιγραφές του με μετέφερε στην πανέμορφη αυτή χώρα και με έκανε ένα με τους πρωταγωνιστές και όλα αυτά που έζησαν και σκέφτηκαν. Στο βιβλίο συμμετέχουν τόσο πραγματικά πρόσωπα, όσο και φανταστικά, και πιστεύω ότι ο συγγραφέας έκανε αρκετά καλή δουλειά με τους περισσότερους από δαύτους, ενώ μπορώ να πω ότι τελικά δέθηκα με τον χαρακτήρα της Μάγκι, για τον οποίο είχα τις αμφιβολίες μου στην αρχή. Εννοείται ότι δεν είναι για όλα τα γούστα το βιβλίο, σίγουρα έχει τα θέματά του εδώ κι εκεί, κάποιος πιο ψείρας και περίεργος από μένα θα μπορούσε να βρει πολλά και διάφορα που θα του ξινίζουν, όμως εγώ μια φορά πέρασα τέλεια την ώρα μου, ταξίδεψα, αγχώθηκα, ένιωσα ποικίλα συναισθήματα, "είδα" πολλές εικόνες, και για μένα αυτό μετράει πάνω απ' όλα. Υ.Γ. Τι κρίμα που οι εκδόσεις Bell δεν βγάζουν πια τέτοιου είδους μυθιστορήματα.

9/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκος Φαρούπος - Εφιάλτης: Η Απολογία (Εκδόσεις Κέδρος)
Πρώτη μου επαφή με τον συγκεκριμένο συγγραφέα και η αλήθεια είναι ότι οι εντυπώσεις μου είναι κάπως ανάμεικτες.
Από τη μία το βιβλίο είναι πολύ καλογραμμένο, έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα κεντρική ιδέα, κάποιες καλές στιγμές, έχει γίνει πολύ έρευνα από πίσω (και φαίνεται) και παρέχονται και διάφορες πληροφορίες τις οποίες αγνοούσα. Πολύ αξιόλογες είναι και οι διάφορες ιστορικές σημειώσεις και το παράρτημα του βιβλίου.
Από την άλλη υπάρχουν σαφέστατα θέματα με τον ρυθμό της ιστορίας, δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική κλιμάκωση, απλώς προς το τέλος ξεφουσκώνει, και υπάρχουν σημεία (ευτυχώς όχι πολλά) που φαίνεται ότι ενδιαφέρει τον συγγραφέα περισσότερο να αναδείξει τις γνώσεις του για την εποχή με την οποία ασχολείται παρά να πει μια ιστορία.
Συνολικά ήταν ευχάριστη η ανάγνωση του βιβλίου (και μου άνοιξε και την όρεξη να διαβάσω και άλλα μυθιστορήματα με βάση την αρχαία Ελλάδα, κάτι που είχα πολλά χρόνια να κάνω και δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο μου είχε λείψει), αλλά μου έδωσε την εντύπωση ότι θα μπορούσε να ήταν πολλά παραπάνω από αυτό που τελικά πήρα, γεγονός που με άφησε με μία αίσθηση ανικανοποίητου.
Πιθανώς θα δοκιμάσω να διαβάσω και κάποιο άλλο βιβλίο του συγγραφέα για να κρίνω αν τελικά ταιριάζει με τα γούστα μου ή όχι, γιατί με αυτό δεν σιγουρεύτηκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1422634961_.thumb.jpg.7d939b9a03fd8bc6b14777ed2768237e.jpg

Ματιάς Ενάρ - Μίλησε τους για μάχες, για ρηγάδες και για ελέφαντες (Parle-leur de batailles, de rois et d'éléphants, 2010)

Περίπου πεντέμισι χρόνια από την κυκλοφορία του στα ελληνικά και την αγορά του από μένα, επιτέλους έκατσα και διάβασα το μικρό αυτό βιβλίο, που αποτελεί και την πρώτη μου επαφή με το έργο του Ματιάς Ενάρ. Πρόκειται για ένα υπέροχα γραμμένο σύντομο ιστορικό μυθιστόρημα, για ένα παραμύθι που βασίζεται μεν σε αληθινά γεγονότα, αλλά τα περισσότερα στοιχεία της πλοκής είναι προϊόντα της (μεγάλης) φαντασίας του Ενάρ. Μέσα σε λίγες σελίδες ο συγγραφέας καταφέρνει να χτίσει μια καταπληκτική ατμόσφαιρα, να σκιαγραφήσει έναν χαρακτήρα του επιπέδου του Μικελάντζελο, να ανασυνθέσει μια ολόκληρη εποχή, με λίγα λόγια να ταξιδέψει τον αναγνώστη στον χρόνο και τον χώρο. Από την πρώτη κιόλας σελίδα κατάλαβα ότι θα διάβαζα ένα απολαυστικό μυθιστόρημα, και δεν έπεσα έξω. Σίγουρα δεν μπαίνει σε πολύ βάθος (άλλωστε δεν υπάρχει ο χώρος γι' αυτό), πιθανότατα στους λάτρεις των πολυσέλιδων ιστορικών μυθιστορημάτων θα φανεί κάπως ισχνό σαν περιεχόμενο, όμως εγώ μια φορά λάτρεψα το στιλ γραφής, την ατμόσφαιρα, τα σκηνικά, όλα αυτά. Με λίγα λόγια, με ταξίδεψε και με έκανε να ψάξω πολλά και διάφορα ενδιαφέροντα πράγματα, και πέρασα καταπληκτικά την ώρα μου διαβάζοντάς το.

9/10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..