Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Ρόμπερτ Τσέιμπερς, Ο Βασιλιάς με τα Κίτρινα

Link to comment
Share on other sites

Κινγκ

Ο Μαύρος πύργος 6(άντε,κοντοζυγώνουμε...)

Το τραγούδι της Σουζάννα

 

Έχω διαβάσει περίπου το 25% και πιστεύω ότι είναι το χειρότερο βιβλίο της σειράς μέχρι τώρα.

Πως έκλεψε παπούτσια,πως μπήκε στο ξενοδοχείο,τώρα θα γεννήσει,μετά θα ασπρίσει...πφφ...και σε λίγο θα δούμε και καμέο εμφάνιση

...Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Ιστορίες με Τέρατα, Ωρόρα Νο14 και κάτι δε μου πάει καλά. Από όλα τα κείμενα μόνο ένα μπορώ να πω ότι έκανε πραγματικά να τρομάξω (η Αυτοψία του Μάικλ Ση) κι αυτό ήταν πολύ γεμάτο με ιατρική πληροφορία για να πω ότι το ευχαριστήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Ιστορίες με Τέρατα, Ωρόρα Νο14 και κάτι δε μου πάει καλά. Από όλα τα κείμενα μόνο ένα μπορώ να πω ότι έκανε πραγματικά να τρομάξω (η Αυτοψία του Μάικλ Ση) κι αυτό ήταν πολύ γεμάτο με ιατρική πληροφορία για να πω ότι το ευχαριστήθηκα.

 

Naroualis βλέποντας τα βιβλία της Ωρόρα που έχεις τελείωσει από την αρχή της χρονιάς και έχοντας διαβάσει όλη τη σειρά, θα πρέπει να σου πω πως τα 4-5 συγκεκριμένα που ανέφερες είναι ανάμεσα στα χειρότερα όλων. Δεν είναι όλα τόσο χάλια, συνέχισε να διαβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα να διαβάζω Ωρόρα πριν από 13 χρόνια (ουουου, πολλά ακούγονται...! :wacko: ) Εκείνη την εποχή, φοιτηταριό του αισχίστου είδους ούσα, δε μπορούσα να τα αγοράζω όλα, οπότε διάλεγα εκείνα που νομιζα ότι θα μου άρεσαν περισσότερο κι έτυχε εκείνα να είναι και τα καλύτερα της σειράς. Τώρα, με τη σειρά τελειωμένη, αποφάσισα να πάρω σβάρνα εκείνα που δεν είχα διαβάσει. Λογικό είναι να έχω φτάσει στον κατιμά... :tongue:

 

Σ' ευχαριστώ πάντως για την ενθάρρυνση. :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Με περνάς κατά ένα χρόνο. Ξεκίνησα να διαβάζω Ωρόρα στα 15 μου, πριν από 12 χρόνια. Καλό κουράγιο με τις φόλες..

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα να διαβάζω Ωρόρα πριν από 13 χρόνια (ουουου, πολλά ακούγονται...! :wacko: ) Εκείνη την εποχή, φοιτηταριό του αισχίστου είδους ούσα, δε μπορούσα να τα αγοράζω όλα, οπότε διάλεγα εκείνα που νομιζα ότι θα μου άρεσαν περισσότερο κι έτυχε εκείνα να είναι και τα καλύτερα της σειράς. Τώρα, με τη σειρά τελειωμένη, αποφάσισα να πάρω σβάρνα εκείνα που δεν είχα διαβάσει. Λογικό είναι να έχω φτάσει στον κατιμά... :tongue:

 

Σ' ευχαριστώ πάντως για την ενθάρρυνση. :flowers:

 

και εγώ περίπου τότε άρχησα να διαβάζω. Θυμάμαι που πήγαινα σινεμά και δεν έτρωγα μετα στα Goody's για να τσιμπήσω με 1.000 δρχ το βιβλιαράκια Ωρόρα. Επίσης τα έκριβα απο την μαμά μου. :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι εσέις με περνάτε παλικάρια μου. Πριν δεκατρία χρόνια, εγώ ήμουν εικοσιενός... :D :D

Link to comment
Share on other sites

Και που να διαβάσεις το 7ο...

 

Μαυρος Πύργος 7:

Μαυρος Πύργος

του Στιβεν Ντεσ...ε..Κινγκ

 

Πολύ τούβλο βιβλιο.Δεν με χάλασε ακόμη με περιττά πράματς και πιστεύω ότι θα κάνω υπομονή τώρα πια ως Πιστός Αναγνώστης μέχρι να ανέβω τα σκαλοπάτια με τον Ρόλαντ.(....)

Link to comment
Share on other sites

Μαυρος Πύργος 7:

Μαυρος Πύργος

του Στιβεν Ντεσ...ε..Κινγκ

 

Πολύ τούβλο βιβλιο.Δεν με χάλασε ακόμη με περιττά πράματς και πιστεύω ότι θα κάνω υπομονή τώρα πια ως Πιστός Αναγνώστης μέχρι να ανέβω τα σκαλοπάτια με τον Ρόλαντ.(....)

 

Έχει πλάκα στο τέλος που ο Κινγκ κάνει λόγο για το τέλος της εφταλογίας. Είναι να τον μουτζώνεις σε εκείνο το σημείο. Τουλάχιστον μετά έχει και το τραγούδι από το οποίο έκλεψε, συγνώμη, εμπνεύστηκε τον Μαύρο Πύργο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πλάκα στο τέλος που ο Κινγκ κάνει λόγο για το τέλος της εφταλογίας. Είναι να τον μουτζώνεις σε εκείνο το σημείο. Τουλάχιστον μετά έχει και το τραγούδι από το οποίο έκλεψε, συγνώμη, εμπνεύστηκε τον Μαύρο Πύργο.

Μην είσαι τόσο αυστηρός με το Βασιλιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τον Άρχοντα, το δεύτερο βιβλιο της Προφητείας των θεών της Κάθριν Φίσερ. Δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε περισσότεο από το πρώτο, αλλά είχε κι αυτό τις στιγμές του.

Link to comment
Share on other sites

Tώρα διαβάζω τα δύο βιβλία από Αmazon που πήρα σχετικά με τους Μάγια.

 

The Mayan Factor - Jose Arguelles

Galactic Alignment - John Major Jenkins.

 

Επίσης ξαναδιαβάζω το Nova του Samuel Delany. Από τους πιο καλούς συγγραφείς του νέου κύματος της ε.φ.

 

Μ'αρέσει να διαβάζω περιγραφές στα ρούχα, πάρα, πάρα πολύ. Και δεν είναι θέμα μόδας. Είναι θέμα characterization και δίνει τη δυνατότητα να καταλάβει ο αναγνώστης τόσο την μορφή των χαρακτήρων, όσο και τον κόσμο τους!

 

Dain me endiaferei para poly eidika to The Mayan Factor.

Den to vrisko pouthena na to katevaso.

Mporeis na to skanareis kai na to anevaseis se kapoio file server?

Se eyharisto prokatavolika.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τον Σκαραβαίο, το τρίτο βιβλιο της Προφητείας των θεών της Κάθριν Φίσερ. Ευχάριστο, θα έλεγα. με μια αρκετά μεγάλη κοιλιά από τη μέση του βιβλίου έως και λίγες στιγμές ως το τέλος. Για κάποιον λόγο, η μαγεία του κόσμου που υπήρχε στο πρώτο βιβλίο δεν αναδείχθηκε κατάληλα στα άλλα δύο (για την ακρίβεια στο δεύτερο λίγο και στο τρίτο ακόμη λιγότερο). Σε γενικές γραμμές όμως αξίζει τον κόπο να διαβασοτύν και τα τρία.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σπαστές αναγνώσεις, και κόντρα αναγνώσεις, γιατί έχανα το φίλινγκ, τελείωσα το δεύτερο τεύχος του περιοδικού Asimov's-Ελληνική Έκδοση. Αναλυτικά σχόλια εδώ, εδώ κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλούς μήνες (παράλληλης ανάγνωσης με άλλα βιβλία) τελείωσα τα 100 χρόνια μοναξιάς του Marquez. Έχω πολλά αντικρουόμενα συναισθήματα να περιγράψω από ένα πλούσιο και συχνά αλλοπρόσαλλο έπος. Ίσως όταν "καθήσουν" όλα όσα νιώθω, να μπορέσω να κάνω μια αξιοπρεπή περιγραφή. Τα μόνα που έχω να πω είναι: το τέλος του μου έκοψε την ανάσα και... Διαβάστε το! (όσοι δεν το έχετε κάνει ήδη)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλούς μήνες (παράλληλης ανάγνωσης με άλλα βιβλία) τελείωσα τα 100 χρόνια μοναξιάς του Marquez. Έχω πολλά αντικρουόμενα συναισθήματα να περιγράψω από ένα πλούσιο και συχνά αλλοπρόσαλλο έπος. Ίσως όταν "καθήσουν" όλα όσα νιώθω, να μπορέσω να κάνω μια αξιοπρεπή περιγραφή. Τα μόνα που έχω να πω είναι: το τέλος του μου έκοψε την ανάσα και... Διαβάστε το! (όσοι δεν το έχετε κάνει ήδη)

 

Όντως έτσι ένιωσα κι εγώ όταν το διάβασα... Ακόμα και τώρα μετά από πολύ καιρό δεν μπορώ να κάνω μία περιγραφή. Είναι τόσα πολλά που αγγίζει αυτό το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Ωρόρα, Ιστορίες με Κοσμικές Περιπέτειες

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το "H σκιά του βασανιστή" και τώρα τελειώνω το "Πετράδι του συμφιλιωτή" του Gene Wolfe. Ιδιαίτερα περίεργα βιβλία, που τα διάβαζα χωρίς να μπορώ να τα κατατάξω σε κάποιο είδος. Δεν ξέρω αν μου άρεσαν και αν θα τα πρότεινα αλλα σίγουρα θα διαβάσω και τα άλλα δύο όταν βγούν στα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι μεταφρασμένα αυτά τα βιβλία. Μάλλον χάνουν πάααρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι μεταφρασμένα αυτά τα βιβλία. Μάλλον χάνουν πάααρα πολυ.

Έχω διαβάσει το "Η σκιά του Βασανιστή" στα Ελληνικά και όχι στο πρωτότυπο. Το σίγουρο είναι ότι ο μεταφραστής Δημήτρης Αρβανίτης είναι αδιανόητα ψείρας. Επειδή τον ξέρω προσωπικά, γνωρίζω ότι μπορεί να παλεύει μια λέξη όσο καιρό χρειάζεται, οπότε (φαντάζομαι ότι) η μετάφραση θα χάνει όσο λιγότερο είναι δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει τα 2 πρώτα στα Ελληνικά και τα 2 τελευταία στα Αγγλικά να πω το εξής...

Οι μεταφράσεις είναι πολύ καλα δουλεμένες.Φυσικά η γλώσσα του Γουλφ είναι ιδιαιτερη οπότε καλό είναι να διαβάζεται στο πρωτότυπο.Πάντως όποιος προτιμά τα Ελληνικά δεν θα έχει πρόβλημα,είναι μια χαρά τα βιβλία του Τριτωνα.Μάλιστα και σαν υλικό είναι καλύτερο(χαρτί,γράμματα,εξώφυλλο) από παλια βιβλία Τριτων.

Όπως και να έχει πρόκειται για μια καταπληκτική τετραλογία!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..