Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Α οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές, τόσο από το βιβλίο, όσο και από τον εκδοτικό του οίκο (Ν&Σ Μπατσιούλας- ρίξτε αν θέλετε μια ματιά στη σελίδα τους, δέχονται και βιβλία προς αξιολόγηση μέσω mail νομίζω).

Αναλυτικά η κριτική μου μαζί με τη συνέντευξη που μου παραχώρησε ο συγγραφέας, στη "Μπρίζα" αυτής της Πέμπτης και σε λίγες μέρες και στο ιστολόγιό μου.

Πάντως το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Με τον Νίκο (Αραπάκη) βρεθήκαμε συμαθητές στο σεμινάριο του ΕΚΕΒΙ. Τον θυμάμαι απο τότε να μου λέει για αυτό το βιβλίο, το πρώτο του μυθιστόρημα. Ψευδοιστορικό μυθιστόρημα σε μοτίβο τουρκοκρατίας και ελληνικής επανάστασης. Θα μπορούσαμε να το πούμε φάνταζι αλλά ο Νίκος δεν ήξερε ότι υπήρχε και ανάλογο είδος λογοτεχνίας.

Πάντως και από άλλες δουλειές του που είχα διαβάσει έχω να πω ότι ο Νίκος είναι πολύ καλός συγγραφέας και ως γνώρισμα έχει την κηνιματογραφική γραφή και την πληθώρα χαρακτήρων. Χάρηκα όταν έμαθα ότι τελικά εκδώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Nine princes in Amber - Roger Zelanzy

 

Καταπληκτικό! Πες εντυπώσεις όταν τελειώσεις.

 

Τώρα διαβάζω το Empress από τη σειρά Godspeaker της Karen Miller. Πρωτότυπο σενάριο και κόσμος. Θρησκευτικό fantasy να το πω; Ίσως..

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Urth of the new Sun, 5ο και τελευταίο βιβλίο της σειράς The Book of the new sun του τρομερού και φοβερού Gene Wolfe.

Εντάξει, ότι και να πω θα είναι λίγο. Απλά, όσοι έχουν διαβάσει τα 4 προηγούμενα ΠΡΕΠΕΙ να διαβάσουν και αυτό. Η πλοκή εκτοξεύεται σε άλλες σφαίρες και δίνονται απαντήσεις, πάντα, βέβαια με τον τρόπο αυτού του τόσο ιδιαίτερου συγγραφέα, που απαιτεί απο τον αναγνώστη υπομονή, προσοχή και προσήλωση, αλλά στο τέλος τον ανταμοίβει.

 

Συνεχίζω με το Nightside the Long Sun απο την σειρά The Book of the Long Sun.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι πάρα πολύ καλό, ίσως και το καλύτερο του Brown (επιτέλους έρχεται σε λίγο καιρό το "Κλειδί του Σολομώντα"). Και όσοι γνωστοί μου το διάβασαν, που δεν είχαν καμία επαφή με φανταστικό/επιστημονική φαντασία, τους άρεσε εξίσου.

Link to comment
Share on other sites

εγω διαβαζω τον αρκτικο κυκλο. Πως το βρισκετε;

 

Το είχα διαβάσει μέσα σε κάτι ελάχιστες ώρες.

Από μένα παίρνει τα ίδια +/- με όλα τα βιβλία του ίδιου συγγραφέα. Με τράβηξε πολύ, το διάβασα σχεδόν χωρίς ανάσα, αλλά στο τέλος με άφησε λίγο ανικανοποίητη, σαν κάποια πράγματα να μου φάνηκαν πολύ τραβηγμένα.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει μέσα σε κάτι ελάχιστες ώρες.

 

Καλά αυτό δεν το συζητώ. Μέσα σε μια μέρα το διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γαλλος εκτελεστης, ιστορικο μυθυστοριμα αρκετα καλο....Και φυσικα την ελληνικη εκδοση του Asimov's

Link to comment
Share on other sites

The Amazing Maurice and His Educated Rodents, του Terry Pratchett.

 

Θεωρητικά είναι για νεαρότερους αναγνώστες αλλά αν εξαιρέσουμε ότι το στυλ γραψίματος είναι κάπως πιο απλοϊκό, χωρίς πολλά λογοπαίγνια και inside-jokes, είναι ένα νορμάλ Discworld βιβλίο, με αρκετά "τρομακτικά" σημεία μάλιστα.

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Με τον Νίκο (Αραπάκη) βρεθήκαμε συμαθητές στο σεμινάριο του ΕΚΕΒΙ. Τον θυμάμαι απο τότε να μου λέει για αυτό το βιβλίο, το πρώτο του μυθιστόρημα. Ψευδοιστορικό μυθιστόρημα σε μοτίβο τουρκοκρατίας και ελληνικής επανάστασης. Θα μπορούσαμε να το πούμε φάνταζι αλλά ο Νίκος δεν ήξερε ότι υπήρχε και ανάλογο είδος λογοτεχνίας.

Πάντως και από άλλες δουλειές του που είχα διαβάσει έχω να πω ότι ο Νίκος είναι πολύ καλός συγγραφέας και ως γνώρισμα έχει την κηνιματογραφική γραφή και την πληθώρα χαρακτήρων. Χάρηκα όταν έμαθα ότι τελικά εκδώθηκε.

 

Και αναλυτικά η παρουσίαση του "Και στη μέση θάλασσα", μαζί με τη συνέντευξη που μου παραχώρησε: http://www.stinbriza.gr/?tab=stiles&id...&stili=1425

Είναι πράγματι πολύ καλός συγγραφέας.

Link to comment
Share on other sites

Montanari Richard - Τα Κορίτσια του Ροζάριου Κάπου στην πόλη της Φιλαδέλφειας μια καθολική έφηβη γράφει στο ημερολόγιό της. Μια άλλη ανοίγει την καρδιά της σ’ ένα φίλο, μια τρίτη προσεύχεται. Και κάπου αλλού, ένας μοχθηρός άνθρωπος ετοιμάζεται να ζήσει τη νοσηρή του φαντασίωση. Και να οδηγήσει αυτά τα κορίτσια –και μια ολόκληρη πόλη– στην άβυσσο.

 

Ο βετεράνος αστυνομικός Κέβιν Μπερν βρίσκεται ήδη στο χείλος αυτής της αβύσσου. Η προσωπική του ζωή καταρρέει και όλο και πιο συχνά κυριεύεται από μια τυφλή οργή που δεν μπορεί να ελέγξει.

 

Είναι έτοιμος να παραβεί όλους τους κανόνες, όταν μαζί με την αρχάρια συνεργάτιδά του, Τζέσικα Μπαλζάνο, αναλαμβάνουν την υπόθεση της ζωής τους: κάποιος σκοτώνει τη μία μετά την άλλη μαθήτριες καθολικών σχολείων, καρφώνοντας τα χέρια τους σε στάση προσευχής και βεβηλώνοντας τα νεανικά σώματά τους.

 

Κυνηγώντας το δολοφόνο, ο Μπερν και η Μπαλζάνο παγιδεύονται στο μεθοδικό σχέδιό του. Οι φόνοι πληθαίνουν, το ίδιο και οι ύποπτοι, αλλά η έρευνα πέφτει από πλάνη σε πλάνη χωρίς να οδηγεί πουθενά. Στο μεταξύ, πλησιάζει το Πάσχα. Η ώρα του μαρτυρίου. Κι άλλες χάντρες θα μετρηθούν στο αιματοβαμμένο ροζάριο του σφαγέα. Κι άλλα κορίτσια θα πεθάνουν. Εκτός αν κάποιος σταματήσει το φρικτό έργο του πριν να είναι πολύ αργά…

Link to comment
Share on other sites

Bγήκε στα Ελληνικά το EL ETERNAUTA (Ο κοσμοναύτης του απείρου).

Μην το χάσετε, είναι αριστούργημα..!

 

Αντιγράφω: "Δημιούργημα των Έκτορ Έστερχελντ και Φρανσίσκο Σολάνο Λόπες, το El Eternauta παραμένει σήμερα (μισό αιώνα από τη δημιουργία του) ένα από τα σημαντικότερα έργα επιστημονικής φαντασίας, αλλά κι ένα από τα λαμπρότερα δείγματα γραφής της ένατης τέχνης. Κλειστοφοβικό, αγωνιώδες και περιπετειώδες, αλλά συνάμα συναισθηματικό, γεμάτο συμβολισμούς και πολιτική αλληγορία, είναι ένα έργο απαιτητικό και πολυεπίπεδο που σίγουρα δεν μπορεί να αφήσει κανένα αναγνώστη αδιάφορο.

 

Όλα ξεκινούν με μια παράξενη χιονόπτωση..."

 

post-1610-1235214776_thumb.jpgpost-1610-1235214785_thumb.jpg

post-1610-1235214836_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To "Ολα βαινουν καλως, εναντιον μας" του Σκαμπαρδωνη. Αφορα στον Μαρκο Βαμβακαρη και τον παθιασμενο ερωτα του για την πρωτη του γυνακα (την θρυλικη Ζιγκοαλα)

Για τους λατρεις του αρχοντορεμπετη, κι οχι μονο...

Link to comment
Share on other sites

Ασμόλ του κυρίου Βανέλλη. Ιστοριούλες. Είναι το δεύτερο βιβλίο του που διαβάζω και είμαι ενθουσιασμένη μαζί του. Ναι αυτή είναι η σωστή λέξη: ενθουσιασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το "Ο Καρβάλιο στην Κουζίνα", της Κιμ Αράνδα, μια επιλογή από σκηνές των μυθιστορημάτων με τον Πέπε Καρβάλιο, σχετικές με το φαγητό και το Πολιτικώς ορθότερα παραμύθια, του James Finn Garner, μια σάτυρα των παιδικών παραμυθιών ειπωμένων απαλείφωντας ότι δεν είναι "πολιτικώς ορθόν". Το βιβλίο είναι το δεύτερο με παρόμοιο τίτλο, το πρώτο, "Πολιτκώς Ορθά Παραμύθια" δεν έχω καταφέρει να το βρω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... έχω καιρό να ποστάρω σ' αυτό το topic.

Χτες το βράδυ τελείωσα το Infinite in all directions του Freeman Dyson.

Είναι μια σειρά από διαλέξεις που έγιναν από τον ομώνυμο συγγραφέα στα πλαίσια του θεσμού των Gifford lectures και περιλαμβάνει πολλά επιστημονικά αλλά και ΕΦ θέματα. Και, αν σας θυμίζει τίποτα το επίθετο του συγγραφέα, είναι σίγουρο ότι το έχετε ακούσει στο Star Trek: The Next Generation!

 

(για να δούμε, οι Τρεκκερς διαβάζουν αυτό το τόπικ; )

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την περίοδο (και λέγοντας περίοδο εννοώ τις τελευταίες 12 μέρες) διάβασα

 

1) Dark Alchemy : Magical tales from Masters of Fantasy

 

2) The Chronicles of Blarnia - Michael Gerber

 

3) Σχέδιο Τρόμου - Αντάμης Γιάννης

 

4) Ξαναδιάβασα το The Melancholy Death Of Oyster Boy & Other Stories

 

5) Ουτε μια Ωρα στο στρατό: Το πως και το γιατί της άρνησης στράτευσης στην Ελλάδα - Σύνδεσμος Αντιρρησίων Συνείδησης (υπόψιν οτι πήγα ήδη στρατό)

Link to comment
Share on other sites

Obsidian Butterfly, της Laurell K. Hamilton.

 

9ο βιβλίο στη σειρά της Anita Blake, αρκετά καλό, χωρίς σεξ, με τέρατα από την Αζτέκικη μυθολογία, με ενδιαφέρουσα ματιά στον χαρακτήρα του Edward και μια πολύ φρικιαστική σκηνή που λαμβάνει μέρος σε ένα μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Obsidian Butterfly, της Laurell K. Hamilton.

 

9ο βιβλίο στη σειρά της Anita Blake, αρκετά καλό, χωρίς σεξ, με τέρατα από την Αζτέκικη μυθολογία, με ενδιαφέρουσα ματιά στον χαρακτήρα του Edward και μια πολύ φρικιαστική σκηνή που λαμβάνει μέρος σε ένα μαιευτήριο.

Σχεδόν με πείθεις να ξαναπιάσω τη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβαίνω τι λες, θυμίζει αρκετά τα πρώτα της σειράς, κυρίως λόγω της έλλειψης υπερβολικού σεξ.

Link to comment
Share on other sites

Όποτε πάω να διαβάσω τα βιβλία της, ρίχνω μια ματιά στην περίληψη και εκεί που λέει ''...μα η Ανιτα δεν μπορει να συγκρατησει τον ποθο της για τον Τζακ, τον μισο-αλογο, μισο-καλικάντζαρο βρυκόλακα λυκάνθρωπο...'' ξερνάω και το αφήνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το πρώτο βιβλιαράκι από τις ανθολογίες ΕΦ της Ωρορα.

"Ιστορίες από παράξενους κόσμους" μου φαίνεται λέγεται.Είδα Κλαρκ,Ασίμοφ,Ντικ και σια στα διηγήματα και δεν κρατήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα κι εγώ μια Ωρόρα, το 37, Ιστορίες με γίγαντες. Μέτριο και τίποτε παραπάνω. Όλα του τα διηγήματα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..