Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Λοιπόν για να μη σε αφήσω με το παράπονο θα σου φτιάξω ένα πακετάκι με τις ιστορίες της Λώρα Πόκερ (θυμήσου το όνομα) που γράφω τώρα και θα το ανοίξεις κάτω από την ομπρέλα στην παραλία. Είναι γουέστερν και η πρωταγωνίστρια είναι sexy και ισοπεδωτική.

 

 

 

Διαβάζω Η περίπτωση του Τσάρλς Ντέξτερ Γουόρντ” Λάβκραφτ

Edited by kitsos
Link to comment
Share on other sites

:mf_trombone:

Mariposa, Melkiades

 

Διαβάσατε Pinol και δεν λέτε τίποτα!

Πτου σας!

 

Νομίζω πως το συγκεκριμένο είναι ελαφρώς κατώτερο του προηγούμενο και επαναλήψιμο, αλλά και πάλι δυνατό και φρέσκο.

Για λέγετε, το λοιπόν!

 

Κι εγω όπως η Mariposa δεν έχω διαβασει το Ψυχρο Δερμα. Παντος εμενα δεν μου αφησε απλα θετικες εντυπώσεις. Μου άρεσε πάρα πολύ ήταν πολυ παλιομοδιτικο και ταξιδιαρικο(καθώς γυρνουσα τις σελιδες περίμενα να βρω και ζωγραφιες, γκραβούρες κλπ) και εθιγε πολλά θέματα με πολύ όμορφο και όμως λεπτο τρόπο (όταν διαβαζεις το βιογραφικο του συγγραφεα και μαθαινεις ότι ειναι ανθρωπολογος όλα δενουν. Ο τρόπος που προσεγγιζει το διαφορετικο, τα σχολια πάνω στον πολιτισμο, η ευαισθησια του, όλη η οπτικη του).

Ούτε κι εγω θέλω να πώ πολλά για την υπόθεση αλλα να το διαβασεις. :D

 

Τι να πω όταν διαβασω το Ψυχρο δερμα μπορει αυτο να μου φανει επαναληψιμο, παλι δεν ειμαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω Ο Φάρος στην άκρη της λίμνης, Ερρίκου Καλύβα, από τις εκδόσεις ΙΑΜΒΟΣ.

Ξεφυλλίζοντάς το το καλοκαίρι, είχα αντιληφθεί ότι υπάρχουν ψήγματα φαντασίας μέσα του, αλλά βασικά το είχα αγοράσει με σκοπό κυρίως να συνδράμω τον οίκο μου, μην πέσει και με πλακώσει με την επερχόμενη κρίση :whistling:

Ξεκίνησα να το διαβάζω επειδή είχα βαρεθεί να το βλέπω στο κομοδίνο μου, αλλά το ξεπέταξα σχεδόν μέσα σε λίγες ώρες κι αν δεν ήταν εργάσιμη σήμερα, θα το είχα τελειώσει χτες το βράδυ.

Το έργο εξελίσσεται σε δυο επίπεδα, ένα στην καθημερινή μας εποχή, με λίγο αστυνομικό μυστήριο και ένα μέσα σε ένα παράξενο εκεταμένο παραμύθι που διαβάζει ο ήρωας στα ενδιάμεσα. Βρίσκομαι ελάχιστα πριν το τέλος κι έχω καταλάβει ότι οι ιστορίες θα ενωθούν. Καθόλου κακό, αν και δεν πρόλαβα να το τελειώσω. Αν κλείσει όλα τα θέματα που άνοιξε θα το θεωρήσω πολύ ικανοποιητικό ανάγνωσμα.

Link to comment
Share on other sites

Star Wars: Splinter of the Mind's Eye - Alan Dean Foster

 

Το πρώτο star wars novel ever, γραμμένο από τον Alan Dean Foster, πρωτοκυκλοφόρησε το 1978, ένα περίπου χρόνο μετά την πρώτη ταινία, και αρκετό καιρό πριν την δεύτερη. Για τα υπόλοιπα θα σας πώ όταν τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Star Wars: Splinter of the Mind's Eye - Alan Dean Foster

 

Το πρώτο star wars novel ever, γραμμένο από τον Alan Dean Foster, πρωτοκυκλοφόρησε το 1978, ένα περίπου χρόνο μετά την πρώτη ταινία, και αρκετό καιρό πριν την δεύτερη. Για τα υπόλοιπα θα σας πώ όταν τελειώσει.

 

post-1004-1234198666_thumb.jpg

 

Βούλα, θα περιμένω με μεγάλη αγωνία ανάλυση και κριτική. Τα χρόνια '78-'79, φρέσκα μετά την πρώτη ταινία, θυμάμαι όταν αγόραζα ξένα περιοδικά (Famous Monsters of Filmland), έβλεπα ο πεινασμένος στις τελευταίες σελίδες με τις διαφημίσεις την καταχώρηση γι αυτό το βιβλίο. Και με κατέτρωγε η περιέργεια. Τι είχε να μας πει (είχε και Vader όπως το εξώφυλλο;) τόσο πριν το Empire Strikes Back;

Link to comment
Share on other sites

ξαναδιαβάζω κάτι από LK Hamiton (όχι Ανίτα Μπλέικ) και έχω αρχίσει την συνέχεια ιστορίας λυκανθρόπων από McInerney (I think) αλλά αυτό που πρόσφατα απέκτησα και έλω να αρίσω μόλις επιστρέψω στα πάτρια εδάφη είναι τα 3 in 1 Books of Blood του Clive Barker....

Link to comment
Share on other sites

post-1004-1234198666_thumb.jpg

 

Βούλα, θα περιμένω με μεγάλη αγωνία ανάλυση και κριτική. Τα χρόνια '78-'79, φρέσκα μετά την πρώτη ταινία, θυμάμαι όταν αγόραζα ξένα περιοδικά (Famous Monsters of Filmland), έβλεπα ο πεινασμένος στις τελευταίες σελίδες με τις διαφημίσεις την καταχώρηση γι αυτό το βιβλίο. Και με κατέτρωγε η περιέργεια. Τι είχε να μας πει (είχε και Vader όπως το εξώφυλλο;) τόσο πριν το Empire Strikes Back;

 

Πήγαινε στο Subforum του Star Wars, και θα μάθεις περισσότερα για το βιβλίο. Προσπάθησα να μην κάνω spoilers.

 

Τώρα είμαι έτοιμη να πιάσω "Το Άρωμα" του Patrick Suskind.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Το Αυγό του Παλιατζή του Μάριου Βερέττα. Ένα παραμύθι για μικρά αλλά και λίγο μεγαλύτερα παδιά, ευχάριστο σαν παραμύθι και με τροφή για προβληματισμό και περαιτέρω συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το διήγημα Expendable (Αναλώσιμος - 1953) του philip k.dick δεν έχω λόγια να περιγράψω το πόσο λάτρεψα αυτή την ιστορία. Είναι φο-βε-ρή!

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Θίασο της Χίμαιρας, (υπότιτλος: ο θρύλος του κρυστάλλινου κρανίου), του Οδυσσέα Γκρέι. Περίμενα πολύ περισσότερα από αυτό το βιβλίο, σε σχεση με αυτά που είδα στο πρώτο βιβλίο του Οδυσσέα Γκρέι, το 13ο Κρανίο. Ναι, η γλώσσα παραμένει απλή και κατανοητή, ναι, η πλοκή είναι -σχετικά- ενδιαφέρουσα, αλλά οι χαρακτήρες πάσχουν σοβαρά. Εκτός από τον κεντρικό ήρωα, που υποτίθεται ότι είναι ο ίδιος ο Οδυσσέας Γκρέι και συγγραφέας του 13ου Κρανίου, όλοι οι υπόλοιποι χαρακτήρες έχουν ένα λούστρο ανωτερωτίτιδας και μυστηρίου, που καταντάει παιδιάστικο. Ο δε κεντρικός ήρωας παρουσιάζεται σαν ένας έξυπνος άνθρωπος και "ψημένος" στη ζωή, ο οποίος όμως αφήνεται να άγεται και να φέρεται από τους λουστραρισμένους με μυστήριο υπόλοιπους χαρακτήρες. Στο όλο σκηνικό μπορεί κανείς να προσθέσει ατελείωτους διαλόγους σχετικά με την πορεία και τα συνήθεια της ανθρωπότητας, οι οποίοι πέραν του ότι τραβούν σε μάκρος, γίνονται -ορισμένοι- σε παράξενες ώρες, στις οποίες ο καθείς θα προτιμούσε να κάνει (και να διαβάσει) κάτι άλλο.

 

Σε κάθε περίπτωση, ήταν ένα διασκεδαστικό βιβλίο, όμως πάσχει σοβαρά από αληθοφάνεια σε σχέση με την αποτύπωση και τα κίνητρα των χαρακτήρων του.

Link to comment
Share on other sites

Θάνος Κονδύλης - Τα μάτια του δράκοντα

Τον Ιανουάριο του 1447 ο δομινικανός μοναχός Τζοβάνι (Ζαν λε Κερ), κατά το ταξίδι του στην Ελλάδα, κι ενώ αναμένεται η επιστροφή των Τούρκων από μια επιδρομή τους στον Μοριά, θα οδηγηθεί στο κάστρο του Μαύρου Δράκοντα κοντά στην Αθήνα. Εκεί θα μπλεχτεί σε μια περίεργη υπόθεση: την κλοπή δύο σημαντικών διαμαντιών, τα οποία ονομάζονται "μάτια του δράκοντα" και ανήκουν στον Φράγκο άρχοντα Σαλβατόρε, ιδιοκτήτη του κάστρου. Με αυτά σκόπευε να πληρώσει τον εξάδελφό του, τον Αύγουστο, για να του διαθέσει στρατιωτική δύναμη, προκειμένου να αντιμετωπίσει την απειλή των Τούρκων. Ο Σαλβατόρε θα αναθέσει στον Ζαν τη διαλεύκανση της κλοπής. Πολύ σύντομα ο μοναχός θα διαπιστώσει ότι στην υπόθεση εμπλέκονται άτομα πέραν κάθε υποψίας. Επίσης, θα βρεθεί μπροστά σε ένα παλιό έγκλημα, σε μια συνωμοσία, αλλά και σε ένα μυστικό, που θα θέσουν σε κίνδυνο την ίδια του τη ζωή αλλά και την επιβίωση του κάστρου.

 

έχω διαβάσει σχεδόν το μίσο και αν και λίγο απλοικά γραμμένο είναι αρκετά ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, αυτό έχει διηγήματα μέσα; Γιατί το ψάχνω αρκετό καιρό και δεν το βρίσκω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, αυτό έχει διηγήματα μέσα; Γιατί το ψάχνω αρκετό καιρό και δεν το βρίσκω πουθενά.

 

Όχι είναι συνεντεύξεις που πήρε ο Μπαμπούρης, ο επιμελητής της Κόλασης από 10 συγγραφείς της σειράς. Θα βρεις την κάθεμια από αυτές σε κάποιο από τα βιβλία του εκάστοτε συγγραφέα (π.χ του Barker υπάρχει στο Καταραμένο Παιχνίδι, του R. Campbell στο Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει) αλλά αποσπασματικά. Ενώ στα Μυστικά υπάρχουν ολόκληρες. Σου το δανείζω αν ενδιαφέρεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :) Να σου πω την αλήθεια μου, αν ήταν διηγήματα, θα ζητούσα να μου το πουλήσεις, αλλά για συνεντεύξεις δεν πολυενδιαφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :) Να σου πω την αλήθεια μου, αν ήταν διηγήματα, θα ζητούσα να μου το πουλήσεις, αλλά για συνεντεύξεις δεν πολυενδιαφέρομαι.

 

 

οκ

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω μετα βουλιμίας τα μαυροπυργώτικα βιβλία του βασιλέως Στεφάνου...

 

Οι ρημαγμενοι τοποι

Link to comment
Share on other sites

A Clockwork Orange, του Anthony Burgess.

 

Τι να πω; Κλασικό βιβλίο. Ενδιαφέρον το τελευταίο κεφάλαιο που κόπηκε από την Αμερικάνικη έκδοση και την ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αυτές τις μέρες το "Παλιές Αμαρτίες" και το "Να έρχεσαι όποτε θες του Κώστα Λογαρά.

Επίσης από νέες κυκλοφορίες το "Και στη μέση θάλασσα" του Νίκου Αραπάκη.

Προχωράω στο "Μεταξύ συρμού και αποβάθρας" της Έλενας Μαρούτσου, για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από νέες κυκλοφορίες το "Και στη μέση θάλασσα" του Νίκου Αραπάκη.

 

 

Για αυτό τι έχεις να πεις; Περιμένω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..