Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διαβάζω το βιβλίο Γεωμάντις του Ίαν Ιρβάιν.

Έχουν αναφερθεί κι άλλοι σ' αυτό και εν γένει συμφωνώ μαζί τους: Ενδιαφέρων κόσμος, πλούσιο υπόβαθρο -απ' ό,τι έχω καταλάβει είναι χαλαρή συνέχεια μιας άλλης τετραλογίας του συγγραφέα- παράξενοι χαρακτήρες και μάλλον αδύναμοι διάλογοι. Το είχα ξαναδιαβάσει, αλλά τώρα έχω business ahead με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι εκλεκτοί, Θωμάς Λάσκαρης. Κάτι σαν το Μόρταλ Κόμπατ, γραμμένο από ένα Ελληνόπουλο του σχολείου. Δε μπορώ να μιλήσω περισσότερο για το βιβλίο αυτό, διότι θα γίνω και πάλι κακιά με τους ανθρώπους που αποφάσισαν να υποβάλουν το παιδί σε τέτοιον εξευτελισμό και τους αναγνώστες σε τέτοιο μαρτύριο.

 

Χά, χά! Τὸ ἔχω κι ἐγὼ αὐτὸ τὸ βιβλίο στὴν βιβλιοθήκη μου κι ἔχω προσπαθήσει νὰ τὸ διαβάσω. (Τὸ ρῆμα "προσπαθήσει" νομίζω ὅτι δηλοῖ τὴν ἄποψή μου). Ἐκδόσεις Περίπλους, γιὰ ὅποιον ἐνδιαφέρεται, ἂν καὶ δὲν νομίζω νὰ κυκλοφορεῖ πιά, πρᾶγμα ποὺ τὸ κατατάσσει αὐτομάτως στὰ κὰλτ βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Πες κάτι παραπάνω για το βιβλίο.. ο όρος κάλτ δηλώνει πολλά... B)

Link to comment
Share on other sites

Νέστορα, μην κοιτάς εμένα. Δεν έχω το σθένος να μιλήσω περισσότερο γι' αυτό το βιβλίο... :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα-μετά από χρόνια που το σκεφτόμουν-τη σειρά "Μαυρος Πύργος" του Κινγκ.Χτες βραδυ διάβασα καμιά 60αριά σελίδες από το πρώτο βιβλίο.Σχόλια αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα-μετά από χρόνια που το σκεφτόμουν-τη σειρά "Μαυρος Πύργος" του Κινγκ.Χτες βραδυ διάβασα καμιά 60αριά σελίδες από το πρώτο βιβλίο.Σχόλια αργότερα.

 

 

Η σκέψη που με έχει βασανίσει όσο καμιά άλλη στην αναγνωστική μου ζωή είναι το πότε θα αρχίσω αυτή τη σειρά. Ενώ λατρεύω τον Κινγκ, συνεχώς αποφεύγω να δεσμευτώ αρχίζοντας μια πολύτομη σειρά. :mf_bookread: Διαβάζω σχετικά αργά και αυτό από μόνο του λειτουργεί αποτρεπτικά. Ελπίζω κάποια στιγμή να ξεπεράσω τον εαυτό μου γιατί υποψιάζομαι πως χάνω αρκετή απόλαυση. Θα περιμένω σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Τραγούδι της Σουζάνας - Μαύρος πύργος νο6. Μακράν από τα πιο κουραστικά βιβλία του. Προσωπική άποψη (μην βαράτε κοινώς),

το πρώτο ήταν μέτριο,

το δεύτερο και το τρίτο και κυλάνε και έχουν και πολύ ενδιαφέρον.

Το τέταρτο είναι κι αυτό κουραστικό (όχι στα επίπεδα του 6ου που τουλάχιστον στο 20% του σέρνεται),

το πέμπτο ξεκινάει με πολύ ενδιαφέρον αλλά συνεχίζει και γίνεται επίσης κουραστικό και σορρυ κιόλας αλλά ξενέρωτο όσο τελειώνει. Αντε να δούμε που θα πάει το έκτο και το έβδομο.

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο ήταν μέτριο,

το δεύτερο και το τρίτο και κυλάνε και έχουν και πολύ ενδιαφέρον.

 

Για μένα είχε λειτουργήσει εντελώς ανάποδα, μα εντελώς. Είχα βρει το πρώτο υπέροχο και το δεύτερο τόσο κουραστικό που δεν κατάφερα να το τελειώσω :p

Link to comment
Share on other sites

Το "Κουτί σε σχήμα καρδιάς" του Joe Hill, το οποίο μέχρι στιγμής φαίνεται πολύ, μα πολύ Στέφεν Κίνγκ....

Link to comment
Share on other sites

Το "Κουτί σε σχήμα καρδιάς" του Joe Hill, το οποίο μέχρι στιγμής φαίνεται πολύ, μα πολύ Στέφεν Κίνγκ....

Ο συγγραφέας είναι ο γιος του Στήβεν Κινγκ. Και το βιβλίο μου φάνηκε αρκετά καλό, αν και, ως πρώτο βιβλίο, έχει τις αδυναμίες του.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας. Ευχηθείτε μου καλό κουράγιο γιατί ξέρω πως θα το χρειαστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν τρελαθεί ο Αυτοκράτορας κι άλλα παραμύθια από τον Γαλαξία, Βίκτωρ Νέτας. Με ήρωες το Παιδί του Γαλξάι, το Μικρό Πρίγκηπα και τον Αντουάν Ντε Σαιντ-Εξυπερύ, ο συγγραφέας κάνει μια περιήγηση στα σημαντικά ιστορικά γεγονότα των ετών 1997-2004. Το κείμενο θα είχε πάρα πολλές προοπτικές, αν είχε αποφασίσει τι θα ήταν (παραμύθι ή δημοσιογραφική αναφορά), αν οι ήρωές του ήταν πρωτότυποι κι όχι οι ήρωες του Εξυπερύ κι αν απουσίαζαν κάθε δυο τρεις σελίδες αποσπάσματα από το άλλο βιβλίο του Εξυπερύ, τη "Γη των Ανθώπων".

Link to comment
Share on other sites

Θεέ μου... ίσως τελικά δεν είναι ανέφικτα τα 150 βιβλία το χρόνο για την Naroualis... :blink:

 

:spam:

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ειμαι στα μισα του τελευταιου της σειρα του King μαυρος πυργος με τιτλο Μαυρος πυργος....Για συνεχεια σχευτομαι Ιλιον κ Ολυμπος του Dan Simmons τα προτυνεται???

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Taltos την τέταρτη σε σειρά έκδοσης νουβέλα της σειράς Vlad the Assassin, του Steven Brust. Είναι η ουβέλα στην οπία μαθαίνουμε πώς ο Βλαντ έφτασε να γίνει επαγγελματίας δολοφόνος κι επίσης πώς γνώρισε το Μόρολλαν, την Αλίερα και τη Σέθρα Λάβοντε, τους Dragaerans που θεωρεί φίλους του.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Phoenix, του Steven Brust, πέπτο βιβλίο σε σειρά έκδοσης των νουβελών με ήρωα τον assassin Vlad Taltos. Είναι ένα παράξενο βιβλίο, που ενώ νομίζεις (εγώ τουλάχιστον) ότι μπορείς να προβλέψεις τι θα γίνει μετά, τελικά... δε μπορείς. Για την ακρίβεια πλάνταξα στο κλάμα χτες βράδυ κι ήταν και τρεις η ώρα τη νύχτα, γιατί δε μπορούσα να το αφήσω, ΕΠΡΕΠΕ να μάθω τι θα γίνει στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

To Ιλιον μου ψιλοάρεσε αλλά δεν τρελάθηκα.Έτσι πάνε 2 χρόνια φέτος που δεν δέησα να πάρω το Όλυμπος.

 

Τώρα διαβάζω το

Γκόλεμ 100

Εντάξει,καμιά σχέση με τα 2 αριστουργήματα του Μπέστερ αλλά είναι ένα καλό βιβλίο και το πιο παράξενο του Μπέστερ με τα σχέδια του Φαινόκοσκου κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο με αυτό το βιβλίο είναι ότι ο τίτλος του κανονικά πρέπει να διαβάζεται "Γκόλεμ στην εκατοστή". Αλλά όλοι το λέμε "Γκόλεμ εκατό". :huh:

Link to comment
Share on other sites

To Ιλιον μου ψιλοάρεσε αλλά δεν τρελάθηκα...

 

 

Δηλαδή? Μήπως έφταιξε ενδεχόμενη αστοχία στην μεταφορά στα ελληνικά? Ακούγονται πολύ καλά λόγια, γι'αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Μπα,στα Αγγλικά το διάβασα.Ίσως απλά απογοητεύτηκα γιατί είχα ενθουσιαστεί με την ιδέα και την περίληψη.Τελικά πολύ κοκό και από τηγανίτα λίγα πράγματα.Αλλαγές οπτικών γωνιών-υποπλοκών,τα ρομπότ φλυαρούσαν περι ανέμων και υδάτων,ο Οδυσσέας και η παρέα του περιπλανιόταν λίγο άκυρα,ο άσχετος αντισημιτισμός...γενικά πολύ μπερδεψούρα που χαλούσε τα καλά συστατικά του έργου.Λογικά φέτος θα πάρω το Όλυμπος να δω πως δένει και τελειώνει η ιστορία αλλά δεν "ανυπομονώ".

 

To 100 όντως αναφέρεται ως δύναμη στην εξισωση και στο ορίτζιναλ εξώφυλλο μοιάζει να είναι δύναμη.Αλλά ούτως ή άλλως αν το γράψεις Γκολεμ 100 είσαι εντάξει.Πού να παιδεύεσαι να βάζεις δυνάμεις τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Άφησα στην άκρη πάλι κάποια βιβλία που διάβαζα, αλλά κατάφερα να τελειώσω το Bororo του Λένου Χρηστίδη, το οποίο δεν με άφησε και με τις καλύτερες εντυπώσις. Έχει χιούμορ και είναι ευχάριστο, αλλά είναι και λιγάκι χαώδες (ή έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον).

 

Διάβασα και Το Κύμα του Todd Strasser, το οποίο πρόσφατα μεταφέρθηκε και στον κινηματογράφο. Η μυθιστορηματική αφήγηση ενός πραγματικού περιστατικού σε ένα σχολείο στο Πάλο Άλτο στην Καλιφόρνια, ο 1969. Καθηγητής ιστορίας στην προσπάθειά του να εξηγήσει την στάση των ανθρώπων στη ναζιστική Γερμανία, δημιουργεί ένα κίνημα, το Κύμα, μεταξύ των μαθητών του το οποίο βασίζεται στα ναζιστικά πρότυπα. Αν και γνώριζα τι γινόταν, και στην ουσία και το τέλος του βιβλίου αυτού, η κλιμάκωση και το αποκορύφωμα της υπόθεσης ήταν ανατριχιαστικό. Το βιβλίο αυτό καθεαυτό είχε καλή γραφή/απόδοση, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Παρόλα αυτά, δυνατό βιβλίο.

 

Ξεκίνησα τώρα να διαβάζω το Death and the Penguin του Andrey Kurkov. Να δούμε αν θα το τελειώσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..