Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Το Λαξευτή των Στοιχείων, Βάσω Tiessa Χρήστου, Ίαμβος :)

Το οποίο το βρήκα στο Σελεφάις, Ερμούπολη Σύρος :) -κάπου δε λέγαμε κάτι για τη διανομή... τσκ τσκ τσκ

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα την ¨Επιχείρηση Αφροδίτη" και "The Ugly Little Boy" (Isaac Asimov) και ξεκίνησα την "Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 2", είμαι σε Asimov mode αυτό τον καιρό :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

τελειωσα τα : Αγαπητε θεε - Ε.Ε. Σμιτ (χαριτωμενο βιβλιαρακι. αξιζει τον [ελαχιστο] κοπο).

Εξω απο την πορτα - vincent delecroix (αν κ μικρο, με κουρασε λιγο. Ωστοσο αξιζε κ αυτο)

Παραξενες ιστοριες , εκδ.γραμματα - ανθολογια (αρκετα εως πολυ καλη συλλογη)

Ο επιζων - Τ. Παλανιουκ (παραξενο αλλα απολαυστικο βιβλιο)

 

Τωρα διαβαζω 'ο βιβλιοφαγος' του Κλαας Χουιτσινγκ. κ αυτο ενα ιδιομορφο μικρο βιβλιο που με πηρε μαζι του χωρις να το καταλαβω. Στην αρχη ελεγα να το αφησω για αλλη στιγμη, αλλα δε τα καταφερα. Επισης απαιτει την προσοχη κ συμμετοχη(?) του αναγνωστη -ο συγγραφεας ανοιγει κατι σαν διαλογο-. Αυτα τα ολιγα κ παμε για αλλα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα την Ανθολογία ''Ιστορίες Διαστημικού Τρόμου'' ν. 6 στη σειρά της Ωρόρα. Το συγκεκριμένο βιβλίο το διάβασα στην ηλικία των 15 χρόνων και ήταν στην ουσία αυτό που με εισήγαγε στον κόσμο της φανταστικής λογοτεχνείας. Έχει λοιπόν ιδιαίτερη σημασία για 'μένα. Δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο πολύ είχα τρομάξει διαβάζοντας το. Σκεφτείτε μόνο το εξής: Να είστε στην ηλικία που προανέφερα, να έχετε διαβάσει ως τότε μονάχα Enid Blyton και Ι. Βερν και να πιάνετε το συγκεκριμένο για να ''περάσετε λίγο την ώρα σας''. Είναι μετά να μην νιώσεις κάπως έτσι; death.gif cold.gif Θα αναφέρω μόνο ότι περιέχει μία ιστορία που ακούει στο όνομα ''Το Κάλεσμα του Κθούλου''. Δεν σχολιάζω καθόλου πάνω σ΄αυτήν, δεν χρειάζεται άλλωστε. Έχει επίσης τον ''Κάτοικο της Αβύσσου'' του μεγάλου Κλαρκ Άστον Σμιθ. Τοποθετώ την συγκεκριμένη αν όχι ως την καλύτερη, τότε οπωσδήποτε ανάμεσα στις πέντε καλύτερες του Κλαρκ Ας-Τον. Αλλά και το ''Ένα Σπίτι Κελεπούρι'' του Ρίτσαρντ Μάθεσον ήταν τρομερό. Οι υπόλοιπες τρεις ήταν έτσι και έτσι.

 

Τώρα ελέω Ευρωμπάσκετ με βλέπω να κατεβάζω ρυθμούς. Μάλλον θα την βγάλω με Ωρόρα μέχρι τις 20 του μήνα οπότε και τελειώνει η διοργάνωση, έτσι ώστε να μπορώ να διαβάζω και ανάμεσα στα ημίχροναbiggrin.gif. Μετά όμως από αυτό θα έρθει η ώρα για το πρώτο τούβλο της χρονιάς το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ''Το Όνομα του Ρόδου''. Τελειώσα επίσης και την συλλογή '' Ο Ντρέιντιν ερωτευμενος και Άλλα Διηγήματα'' του Jeff VanderMeer. Σχόλια για αυτό στο αντίστοιχο topic.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού τέλειωσα το Heart-Shaped Box του Joe Hill, έπιασα το Zombie Survival Guide του Max Brooks. Πραγματικά απίστευτο... Είχα διαβάσει και το World War Z, και αφού και κάποια άλλα άτομα εδώ πέρα το πρότειναν, είπα να πάρω και το Zombie Survival Guide. Και μέχρι στιγμής είναι πραγματικά απολαυστικό (αν και έχω διαβάσει τις πρώτες 30-40 σελίδες μόνο, είμαι στο κεφάλαιο με τα όπλα!)

 

Ξεκινάς να το διαβάζεις για πλάκα και μετά από λίγο λες "Χμμμ, μήπως πρέπει να πάω να αγοράσω μια ματσέτα για παν ενδεχόμενο;" :unsure: :lol:

 

Ακριβώς!

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα από play.com του Garth Nix to "Sabriel" και "Mister Monday". Έκανα καλή αρχή? Δεν έχω διαβάσει τίποτα άλλο δικό του.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τέλειωσα το Heart-Shaped Box του Joe Hill, έπιασα το Zombie Survival Guide του Max Brooks. Πραγματικά απίστευτο... Είχα διαβάσει και το World War Z, και αφού και κάποια άλλα άτομα εδώ πέρα το πρότειναν, είπα να πάρω και το Zombie Survival Guide. Και μέχρι στιγμής είναι πραγματικά απολαυστικό (αν και έχω διαβάσει τις πρώτες 30-40 σελίδες μόνο, είμαι στο κεφάλαιο με τα όπλα!)

 

 

 

Ακριβώς!

 

Το Heart-Shaped Box του Joe Hill ήταν καλό? Το βρήκα σήμερα σε ένα βιβλιοπωλείο και έλεγα να το αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

Το ασήμι που ουρλιάζει του Αβραάμ Καουά, δώρο αποχώρησης από έναν καλό φίλο. :thmbup: Το ξεκίνησα στην πτήση, διάβασα κάπου το 25% του, θα το συνεχίσω απόψε.

Link to comment
Share on other sites

Το Heart-Shaped Box του Joe Hill ήταν καλό? Το βρήκα σήμερα σε ένα βιβλιοπωλείο και έλεγα να το αγοράσω.

 

Δεν είναι κακό. Βασικά καλό είναι, γιατί διαφέρει λίγο από τα περισσότερα και είναι μια νέα ''φωνή'' στον χώρο του τρόμου, οπότε και έχει μια φρεσκάδα. Δεν θα χάσεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου άρεσε το συγκεκριμένο. Όντως είχε κάτι διαφορετικό να πεί, είχε μία φρεσκάδα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Αποκάλυψη από τους 15 συγγραφείς-νικητές του διαγωνισμού του cube. Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα λίγο από την ποιότητα των διηγημάτων. Ήταν σε σειρά κατάταξης (από το πρώτο μέχρι το δέκατο πέμπτο) με μια αναμενόμενη σταδιακή πτώση της ποιότητας, όσο συνέχιζα την ανάγνωση.

 

Χάρηκα που αναγνώρισα τρία τουλάχιστον κείμενα από "δικούς" μας συγγραφείς (του sff, εννοώ) που, γιατί να το κρύψομεν άλλωστε, ήταν κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερα της ανθολογίας, ανεξαρτήτως κατάταξης.

 

Όμως...

-μερικά διηγήματα δεν είχαν ουσιαστική σχέση με τον τίτλο-θέμα της αποκάλυψης

-άλλα ήταν κακογραμμένα ή είχαν μεγάλα νοηματικά κενά (ενδεικτικά και ανώνυμα να πω για μια ηρωΐδα που "συνειδητοποίησε πως δεν ήξερε πώς θα φτάσει στη βιβλιοθήκη. [...] Κατάλαβε που έπρεπε να πάει αλλά τα πόδια της έτρεμαν" για να φανεί στο τέλος ότι αυτή είχε ενορχηστρώσει το όλο plot και ότι ο χώρος (με τη βιβλιοθήκη κτλ) ήταν δικός της)

-και ένα το είχα "διαβάσει" από τουλάχιστον δύο άλλους συγγραφείς (πριν από 20 χρόνια την πρώτη φορά, πριν από 10 την άλλη), τόσο "ίδιο" ήταν (for the record εικονική πραγματικότητα και κάποιος ξυπνάει).

 

Συνολικά χαίρομαι για την ύπαρξη της ανθολογίας και για ορισμένα διαμαντάκια μέσα της αλλά νομίζω ότι είμαι λίγο απογοητευμένος (ή ίσως λίγο απαιτητικός).

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Αποκάλυψη από τους 15 συγγραφείς-νικητές του διαγωνισμού του cube. Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα λίγο από την ποιότητα των διηγημάτων. Ήταν σε σειρά κατάταξης (από το πρώτο μέχρι το δέκατο πέμπτο) με μια αναμενόμενη σταδιακή πτώση της ποιότητας, όσο συνέχιζα την ανάγνωση.

 

Χάρηκα που αναγνώρισα τρία τουλάχιστον κείμενα από "δικούς" μας συγγραφείς (του sff, εννοώ) που, γιατί να το κρύψομεν άλλωστε, ήταν κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερα της ανθολογίας, ανεξαρτήτως κατάταξης.

 

Όμως...

-μερικά διηγήματα δεν είχαν ουσιαστική σχέση με τον τίτλο-θέμα της αποκάλυψης

-άλλα ήταν κακογραμμένα ή είχαν μεγάλα νοηματικά κενά (ενδεικτικά και ανώνυμα να πω για μια ηρωΐδα που "συνειδητοποίησε πως δεν ήξερε πώς θα φτάσει στη βιβλιοθήκη. [...] Κατάλαβε που έπρεπε να πάει αλλά τα πόδια της έτρεμαν" για να φανεί στο τέλος ότι αυτή είχε ενορχηστρώσει το όλο plot και ότι ο χώρος (με τη βιβλιοθήκη κτλ) ήταν δικός της)

-και ένα το είχα "διαβάσει" από τουλάχιστον δύο άλλους συγγραφείς (πριν από 20 χρόνια την πρώτη φορά, πριν από 10 την άλλη), τόσο "ίδιο" ήταν (for the record εικονική πραγματικότητα και κάποιος ξυπνάει).

 

Συνολικά χαίρομαι για την ύπαρξη της ανθολογίας και για ορισμένα διαμαντάκια μέσα της αλλά νομίζω ότι είμαι λίγο απογοητευμένος (ή ίσως λίγο απαιτητικός).

Κι εγώ παρόμοια εντύπωση έχω. Συν την ανύπαρκτη επιμέλεια που δεν τιμάει τα κείμενα. Είχε όμως μερικές καλές, αν και αγυάλιστες ιστορίες μέσα, και φυσικά είναι ευτυχές που έχουμε σουφουφίτες μέσα στη συλλογή.

 

Για το Fall of Atlanta τώρα που το τελείωσα σήμερα, το φόρματ δεν ήταν ότι το καλύτερο μεν αφού χτυπαγαν περίεργα οι εναλλαγές ανάμεσα στις νουβέλες, αλλά, πέρα από την πολύ άθλια clan novel: Toreador, οι Tzimisce, οι Giovani και, κυρίως, οι Setites (από συγγραφέα που ήταν στο team του Mage: the Ascension δεν περιμένω κάτι λιγότερο σε τελική) αποζημειώνουν. Μάλλον θα πιάσω και τον δεύτερο τόμο, το Eye of Gehenna, αλλιώς είτε το Let the Right one in ή το Lords and Ladies από Terry Pratchett.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Αποκάλυψη από τους 15 συγγραφείς-νικητές του διαγωνισμού του cube. Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα λίγο από την ποιότητα των διηγημάτων. Ήταν σε σειρά κατάταξης (από το πρώτο μέχρι το δέκατο πέμπτο) με μια αναμενόμενη σταδιακή πτώση της ποιότητας, όσο συνέχιζα την ανάγνωση.

 

Χάρηκα που αναγνώρισα τρία τουλάχιστον κείμενα από "δικούς" μας συγγραφείς (του sff, εννοώ) που, γιατί να το κρύψομεν άλλωστε, ήταν κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερα της ανθολογίας, ανεξαρτήτως κατάταξης.

 

Όμως...

-μερικά διηγήματα δεν είχαν ουσιαστική σχέση με τον τίτλο-θέμα της αποκάλυψης

-άλλα ήταν κακογραμμένα ή είχαν μεγάλα νοηματικά κενά (ενδεικτικά και ανώνυμα να πω για μια ηρωΐδα που "συνειδητοποίησε πως δεν ήξερε πώς θα φτάσει στη βιβλιοθήκη. [...] Κατάλαβε που έπρεπε να πάει αλλά τα πόδια της έτρεμαν" για να φανεί στο τέλος ότι αυτή είχε ενορχηστρώσει το όλο plot και ότι ο χώρος (με τη βιβλιοθήκη κτλ) ήταν δικός της)

-και ένα το είχα "διαβάσει" από τουλάχιστον δύο άλλους συγγραφείς (πριν από 20 χρόνια την πρώτη φορά, πριν από 10 την άλλη), τόσο "ίδιο" ήταν (for the record εικονική πραγματικότητα και κάποιος ξυπνάει).

 

Συνολικά χαίρομαι για την ύπαρξη της ανθολογίας και για ορισμένα διαμαντάκια μέσα της αλλά νομίζω ότι είμαι λίγο απογοητευμένος (ή ίσως λίγο απαιτητικός).

 

Μιας και εγώ ήμουν στο τέλος να το πάρω προσωπικά? :D

Link to comment
Share on other sites

Northe, το δικό σου το είχα ήδη διαβάσει από το forum και (αν θυμάμαι καλά) έγραψα καλά σχόλια. Εξάλλου:

Χάρηκα που αναγνώρισα τρία τουλάχιστον κείμενα από "δικούς" μας συγγραφείς (του sff, εννοώ) που, γιατί να το κρύψομεν άλλωστε, ήταν κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερα της ανθολογίας, ανεξαρτήτως κατάταξης.

 

Τα... κακά σχόλια, σου τα λέω και ιδιωτικά :p

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το The White Rose, του Glen Cook. Σχόλια εδώ.

 

εντιτ: ορθογραφικό

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Οριζόντιο Ύψος και άλλες αφύσικες ιστορίες του Αργύρη Χιόνη. Μικρά παραμυθάκια που παίζουν με το σουρεάλ και την ποίηση, χωρίς όμως να χάνουν το βηματιμό τους. Για μεγάλα και λίγο μικρότερα παιδιά. Όχι γιατί τα μικρά-μικρά δε θα τα ευχαριστηθούν, αλλά καλό είναι να προστατεύουμε την παδιική ηλικία από την άμεση απαισιοδοξία.

Link to comment
Share on other sites

τελειωσα το Αγωνες Πεινας της Σουζαν Κολινς..Μου αρεσε πολυ αλλα ξενερωσα γιατι δεν ειχα καταλαβει οτι προκειται για τριλογια, παρα μονο οταν εφτασα στην τελευταια σελιδα!!!...τεσπα..υπομονη μεχρι το νοεμβρη για το δευτερο...

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Κρυστάλλινος Κόσμος, του J.G. Ballard, εκδόσεις Ars Nocturna, και λυπάμαι που το λέω, αλλά σχεδόν πίεσα τον εαυτό μου να φτάσει μέχρι εδώ, και κατέληξα πως απλώς δεν είναι του γούστου μου. Μου φάνηκε κάπως αργό και χωρίς νεύρο, λες και γυρόφερε πολύ γύρω απ' το θέμα του και το 'καψε. Δε λέω πως δεν αξίζει να το διαβάσει κανείς, ούτε μπορώ να πω πως δεν είναι καλογραμμένο ή πως οι χαρακτήρες είναι επίπεδοι. Το πιο πιθανό είναι αυτά που ξένισαν εμένα να ξετρελάνουν κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μανστρεντιν έχεις διαβάσει το άλλο του Μπάλλαρντ με τα νερά("Η πλημμύρα");Αν είναι παρόμοιο να το πάρω αν είναι χειρότερο έστω και λίγο θα το προσπεράσω.

Εγώ διαβάζω Asimov's το προηγούμενο τεύχος με τον Αστρονάυτη.Περισσότερα σχόλια στο αντιστοιχο τοπικιον.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αδερφε του γιωργου παπαπαναγιωτου τρελλο γελιο, τρελλες αληθειες

Link to comment
Share on other sites

Μανστρεντιν έχεις διαβάσει το άλλο του Μπάλλαρντ με τα νερά("Η πλημμύρα");Αν είναι παρόμοιο να το πάρω αν είναι χειρότερο έστω και λίγο θα το προσπεράσω.

Εγώ διαβάζω Asimov's το προηγούμενο τεύχος με τον Αστρονάυτη.Περισσότερα σχόλια στο αντιστοιχο τοπικιον.

 

 

ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕ ΤΗΝ ΠΛΗΜΜΥΡΑ - ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕ ΤΗΝ ΠΛΗΜΜΥΡΑ - ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕ ΤΗΝ ΠΛΗΜΜΥΡΑ

 

(οκ... εμένα τουλάχιστον δε μου άρεσε)

Link to comment
Share on other sites

Ενας ψήφος υπέρ της Πλημμύρας από μένα, όμως. Είναι σχεδόν τρομακτικά αποπνυκτικό

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αδερφε του γιωργου παπαπαναγιωτου τρελλο γελιο, τρελλες αληθειες

 

καλωςηρθες. Τι ειναι αυτο ακριβως? Για τι μιλαει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..