Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

melissoula, καλωσόρισες και από εδώ!

 

Nation του Terry Pratchett

Όμορφο, συγκινητικό, έξυπνο αλλά όχι διασκεδαστικό με τον τρόπο που μας έχει συνηθίσει ο συγγραφέας του.

Έχω την αίσθηση ότι το τέλος του βιβλίου προσϊδιάζει στην ψυχολογική κατάσταση που (πιθανολογώ ότι) βρίσκεται ο Pratchett τον τελευταίο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Ο Βασιλιάς με τα κίτρινα

του Ρομπερτ Τσειμπερς

 

γιατί είναι ωραίο να χουχουλιάζω το βράδυ κάτω από το πάπλωμα χειμωνιάτικα διαβάζοντας διηγήματα ανείπωτου τρόμου...

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τον Αμαρτοβόρο της E. Messie, ενδιαφέρον θρίλερ που φλερτάρει με το μεταφυσικό αλλά κυρίως ασχολείται με τις δισειδαιμονίες των κατοίκων μιας μικρής πόλης στην οποία ένας άνθρωπος, ο αμαρτοβόρος, έρχεται στις αγρυπνίες και τρώει τις αμαρτίες των νεκρών. Αρκετά συμπαθητικό.

 

Τώρα διαβάζω τη "μουσική του αίματος" του Greg Bear.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Illuminati (Angels and Demons) του γνωστού Dan Brown. Είχα ήδη διαβάσει το DaVinci Code και περίμενα ότι αυτό θα είναι καλύτερο (τουλάχιστον αυτό είχα ακούσει). Ε, δεν ενθουσιάστηκα.

 

Και, δυστυχώς, και στο βιβλίο ο πρωταγωνιστής είναι περισσότερο παρατηρητής παρά ενεργός (είναι όμως και τα δύο)

Link to comment
Share on other sites

Τεταρτε,δεν είναι σαν να διαβάζεις το ιδιο βιβλίο απλά κάπως χειρότερο;Εγώ το είχα βρει στη βιβλιοθήκη της μονάδας μου στη Λημνο,αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλύτερο, δεν έχει χειρότερο. Είναι ακριβώς το ίδιο :p Όπως και όλα τα οιπολοιπα βέβαια.

Άρχισα για πρώτη φορά πριν από 2 μέρες τον Κύριο του φωτός του Ζελάζνυ σε μετάφραση. Τι θα κάνω άραγε όταν τελειώσουν όλα τα sci-fi αριστουργήματα?

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω και 'γω τα 5-6 τελευταία βιβλία που διάβασα τις τελευταίες μέρες.

 

Φρέντερικ Πολ-Οι έμποροι του διαστήματος

Ένα πολύ καλό βιβλίο επιστημονικής φαντασίας,γύρω απο το κόσμο των διαφημιστικών εταιρειών κλπ.Με άριστα το 10,σύμφωνα με τα δικά μου γούστα,παίρνει κάτι παραπάνω απο 7.5.

 

Τσακ Πόλανικ-Ο Επιζών

Ο Πόλανικ είναι ένας απο τους αγαπημένους μου συγγραφείς.Ξεχωριστή γραφή και μπορώ να πω και ταλέντο,με τα αρνητικά του αλλά και τα πολλά θετικά που τον διακρίνουν.Πολύ καλό το βιβλίο.

 

Τσακ Πόλανικ-Πνιγμός

Το αγόρασα πριν 5-6 μέρες,το άρχισα προχθές και το τελείωσα χθες...Πολύ καλό βιβλίο,γέλασα αρκετές φορές,το ίδιο στιλ γραφής με το "Ο επιζών",κωμικές στιγμές με τις...πέτρες αλλά και τη δουλειά του Μανσίνι σαν έκθεμα σε μουσείο που απεικονίζει την αποικιακή Αμερική,και άλλα πολλά...Έχει γίνει και ταινία(καλή)και με soundtrack των αγαπημένων μου Radiohead.Τι άλλο θέλω;

 

Πάκο Ιγκνάσιο Τάϊμπο ΙΙ-Στην ίδια πόλη υπό βροχή

Ένα μικρό βιβλιαράκι(στο μέγεθός του),αλλά δεν με χάλασε καθόλου.Εμένα τουλάχιστον μου άρεσε πολύ.Πρώτη φορά διάβασα βιβλίο του συγκεκριμένου συγγραφέα,και με παρακίνησε να αγοράσω και άλλα(αργότερα όμως).Πολύ ωραία χιουμοριστική γραφή,καλή πλοκή αν και θα μπορούσε να 'ταν και βιβλίο 300 σελίδων χαλαρά,και αλλοπρόσαλλος πρωταγωνιστής,που τυγχάνει να είναι ντεντέκτιβ(και ψιλοαναρχικός που του αρέσει η κόκα κόλα).

 

Τώρα διαβάζω το κλασικό "Ο κατάσκοπος που γύρισε απο το κρύο" του Τζων Λε Καρρέ.Μέχρι στιγμής,απ'όσα έχω διαβάσει,μπορώ να καταλάβω γιατί είναι απο τις καλύτερες κατασκοπικές ιστορίες.Το προτείνω και ας μην το έχω τελειώσει ακόμα

 

Και απο Δευτέρα θα πάω στο κέντρο για να πάρω βιβλία(Χωρίς να κάνω διαφήμιση,στο Πολιτεία με -30% σε βιβλία απο το 2007 και πριν)και να ξοδέψω αρκετά λεφτά για να πάρω...Εσείς πείτε μου.Δεν έχω το "Σολάρις" του Λεμ,το "Ξένος σε ξένη χώρα" του Χάινλαϊν,θέλω να πάρω κάποιο βιβλίο του Τομ Ρόμπινς που έχω ακούσει ότι έχει ξεχωριστή γραφή(έχω κατασταλάξει στο "Αγριεμένοι ανάπηροι επιστρέφουν απο καυτά κλίματα"!!),σκέφτομαι να πάρω το "Ζυγός" του Ντον Ντελίλο και κανά του Τόμας Πύνσον αλλά και το "Ο δικός μας Γκράχαμ Γκρην στην Αβάνα" του Χουάν Πέδρο Γκουτιέρεζ που μου αρέσει σαν ιστορία και είναι μικρό και σχετικά φτηνό,ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.Ξέρετε,είμαι απ'αυτούς που μπαίνουν σε ένα βιβλιοπωλείο,βγαίνουν μετά απο αρκετές ωρες με ένα καρότσι βιβλία και είναι στεναχωρημένοι που δεν πήραν εκείνο το ωραίο κατασκοπικό βιβλίο ή το άλλο καινούργιο του τάδε συγγραφέα.Μόνο εμένα να 'χε πελάτη ένα βιβλιοπωλείο,δεν θα χρειαζόταν άλλους για να βγάλει κέρδος(υπερκέρδος ίσως).Off topic οι τελευταίες γραμμές,αλλά είμαι και καινούργιος στο forum αυτό,οπότε δικαιολογούμαι κατά κάποιον τρόπο.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

...θέλω να πάρω κάποιο βιβλίο του Τομ Ρόμπινς που έχω ακούσει ότι έχει ξεχωριστή γραφή(έχω κατασταλάξει στο "Αγριεμένοι ανάπηροι επιστρέφουν απο καυτά κλίματα"!!)

 

Όποιο και να πάρεις από Ρόμπινς, θά 'ναι ενδιαφέρον. Είναι ο μάστορης των παρομοιώσεων! Απίστευτος!

Προσωπικό μου αγαπημένο το "Άρωμα του Ονείρου", ίσως γιατί ήταν το πρώτο του που διάβασα.

(έχει ένα ψιλοκόλημα με το θέμα "μεγαλύτερος άντρας διδάσκει αθώα/άβγαλτη πιτσιρίκα, μα σε όλα του τα βιβλία, αλλά και ποιός άνθρωπος δεν έχει τα κολημματάκια του; )

 

Λοιπόν, αυτόν τον καιρό το παλεύω με μια τρομερή ντανμπραουνιά, που κυκλοφόρησε καμιά ντουζίνα χρόνια πριν να γίνει φίρμα ο Νταν Μπράουν.

Τίτλος the Assassini από κάποιον Thomas Gifford.

Ο πάπας ετοιμοθάνατος, μοναχές και άλλα καθολικά δολοφονούνται μυστηριωδώς, πρώην Ισουήτης εξιχνιάζει το μυστήριο, ενώ παίζει φάση με Ναζί, Όπους Ντέι, ποιος θα διαδεχτεί τον πάπα, οι συντηρητικοί; Ή μήπως οι προοδευτικοί (αυτοί που θα μπορούσαν ίσως να το σκέφτονταν πως δεν αποκλείεται να παραδεχτούν πως η Γη είναι στρόγγυλη);

Είμαι σελ 242 από 672, και μόλις τώρα αρχίζει κάτι κάπως να κινείται.

Ίδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

Καθ' οδόν για το τέλος της αναζήτησης του Μαύρου Πύργου (Στεφεν Κινγκ).. Είμαι απόλυτα συνεπαρμένος και ευτυχής που αποφάσισα επιτέλους να το ξεκινήσω πριν κάτι μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτόν τον καιρό το παλεύω με μια τρομερή ντανμπραουνιά, που κυκλοφόρησε καμιά ντουζίνα χρόνια πριν να γίνει φίρμα ο Νταν Μπράουν.

Τίτλος the Assassini από κάποιον Thomas Gifford.

Ο πάπας ετοιμοθάνατος, μοναχές και άλλα καθολικά δολοφονούνται μυστηριωδώς, πρώην Ισουήτης εξιχνιάζει το μυστήριο, ενώ παίζει φάση με Ναζί, Όπους Ντέι, ποιος θα διαδεχτεί τον πάπα, οι συντηρητικοί; Ή μήπως οι προοδευτικοί (αυτοί που θα μπορούσαν ίσως να το σκέφτονταν πως δεν αποκλείεται να παραδεχτούν πως η Γη είναι στρόγγυλη);

Είμαι σελ 242 από 672, και μόλις τώρα αρχίζει κάτι κάπως να κινείται.

Ίδωμεν..

 

 

ΝτανΜπραουνικά βιβλία πρίν τον Ντάν Μπράουν και την επιτυχία του Κώδικα ΝτοκΒίντζι, υπάρχουν σε ποσότητα που θα μπορούσαν να είχαν γεμίσει δύο βιβλιοθήκες. Απλά για κάποιο λόγο αυτό έγινε διάσημο...

Link to comment
Share on other sites

ΝτανΜπραουνικά βιβλία πρίν τον Ντάν Μπράουν και την επιτυχία του Κώδικα ΝτοκΒίντζι, υπάρχουν σε ποσότητα που θα μπορούσαν να είχαν γεμίσει δύο βιβλιοθήκες. Απλά για κάποιο λόγο αυτό έγινε διάσημο...

 

Πράγματι! Συνήθως (τί συνήθως, πάντα, η μπατίρω...) αγοράζω βιβλία από τα παλιατζήδικα, κι εκεί βρίσκει κανείς στοίβες τα ντανμπραουνίστικα! Υπήρχαν από πάντα!

Το συγκεκριμένο πάντως έχει αρχίσει να αποκτάει κάτι σαν ανθυποενδιαφέρον... χμ...

 

(πάντως δε με βλέπω να το τελειώνω φέτος)

Link to comment
Share on other sites

Τεταρτε,δεν είναι σαν να διαβάζεις το ιδιο βιβλίο απλά κάπως χειρότερο;Εγώ το είχα βρει στη βιβλιοθήκη της μονάδας μου στη Λημνο,αλλιώς...

Δεν ξέρω αν είναι χειρότερο (το δεύτερο που διαβάζεις είναι πάντα χειρότερο). Αλλά είχα ήδη διαβάσει τον αρκτικό κύκλο και το ψηφιακό οχυρό, οπότε ναι, ήταν κάπως αναμενόμενο...

 

Τώρα τελείωσα το Εικονικό φως (Virtual light) του William Gibson και μπορώ να πω ότι... πάλι απογοητεύτηκα!

Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει τον τελευταίο καιρό. Αλλά και αυτό το βιβλίο το βρήκα μια "επανάληψη" των Mona Lisa Overdrive, Count Zero κλπ κλπ του cyperpunk.

Σα να παίζεις το ίδιο παιχνίδι αλλά με διαφορετικούς φίλους.

 

Μάλλον θα πρέπει να διαβάσω κάτι πολύ διαφορετικό στη συνέχεια, για να μου επανέρθει η όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

Τελέιωσα το Βιβλίο της Δύναμης, πρώτο της σειράς Τα Μυστικά της Μαγείας, της Φέδρα Εγέα. Δεν είμαι ανορθόγραφη (τουλάχιστον όχι πολύ), το όνομά της είναι Ισπανικό, οπότε το έγραψα σωστά. Πρόκειται για ένα πολύ κομψό βιβλίο, από τςι εκδόσεις Κλειδάριθμος, σχεδόν τέλεια επιμελημένο (ούτε ένα τυπογραφικό δεν εντόπισα) με εντυπωσιακό οπισθόφυλλο, σχεδόν πιο εντυπωσιακό από το εξώφυλλο, και δέσιμο με χοντρό χαρτόνι.

 

Τώρα από περιεχόμενο... Τι να σας πω. Έχω διαβάσει πολύ χειρότερα βιβλία, αλλά έχω διαβάσει και πολύ καλύτερα. Γενικά ρέπει προς το young adult, θεωρώντας ότι young adult θα πει ένα παιδικό βιβλίο με σεξουαλικά υπονοούμενα. Πιστεύω ότι θα πρέπει λίγο-λίγο όσοι γράφουν young adult να το πάρουν απόφαση, ότι τα σημερινά παιδιά δεν είναι ηλίθια, απλά είναι παιδιά και να τους προσφέρουν καλύτερη λογοτεχνία. Τέλωσπάντων.

 

Από πλοκή ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα, απαιτούσε όμως περισσότερη ανάπτυξη σε κάποια σημεία και κάπως λιγότερη σε άλλα. Οι χαρακτήρες δε με ικανοποίησαν, ήταν πολύ tell και λίγο show. Η γλώσσα είναι απλή και ρέει. Η κοσμοπλασία είναι κάπως κλισε, κι αφήνει αρκετά πράγματα ανεξήγητα, όπως ας πούμε την αντίδραση κάποιου όταν βλέπει φάντασμα, το τι σχέση έχουν οι γάτες με τους Άγριους, το τι είμαι μια μαγική άμαξα και το γιατί τη μια στιγμή ο ήρωας που πετάει μπορεί να σηκώσει στα χέρια του την ηρωίδα και να πετάξει ενώ την άλλη δε μπορεί. Από την άλλη, όλα σχεδόν όσα αφορούν το ίδιο της Βιβλιο της Δύναμης, το πώς το βρίσκουν, το πώς εκείνο επηρεάζει τον περίγυρό του, παρ' όλο που είναι το McGaffin της υπόθεσης και εμφανίζεται μόνο στις τελευταίες σελίδες, είναι αρκετά καλά δεμένα και χωρίς πολλά λογικά κενά.

 

Εκείνο που μου έκανε εντύπωση στην αρχή και πίστεψα ότι θα ήταν ενδιαφέρον, αλλά τελικά δεν το εκμεταλλεύτηκε όσο ή με τον τρόπο που θα μου άρεσε, ήταν η εισαγωγή κάποιων "συγχρονων" στοιχείων, όπως τα ρολόγια, το μίστρον (ένα όπλο που μοιάζει πυροβόλο και το χρησημοποιούν μόνο οι μάγοι), τα συστήματα τηλεμεταφοράς που θέλουν συντεταγμένες και η... κρατική μηχανή, που μοιάζει με σημερινή κυβέρνηση και λειτουργεί όπως οι σύγχρονες δημόσιες υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα για πρώτη φορά πριν από 2 μέρες τον Κύριο του φωτός του Ζελάζνυ σε μετάφραση. Τι θα κάνω άραγε όταν τελειώσουν όλα τα sci-fi αριστουργήματα?

Αριστουργήματα ΕΦ συνεχίζουν να βγαίνουν...:book:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελείωσα χθες το βράδυ το "Ο κατάσκοπος που γύρισε απο το κρύο" του Τζων Λε Καρέ.Απο τις καλύτερες κατασκοπικές νουβέλες που έχουν γραφεί.Αρκετά βιβλία με περιμένουν στη βιβλιοθήκη μου,αλλά το επόμενο για διάβασμα θα είναι ένα απο τα 5-6 που θα αγοράσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Αριστουργήματα ΕΦ συνεχίζουν να βγαίνουν...:book:

 

Στο ίδιο επίπεδο με Ζελάζνυ? Σε εκλιπαρώ, ανέφερέ μου μερικά.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Veniss Underground του Jeff VanderΜeer. Η αρχή με ενθουσίασε, κι είχα καιρό να ενθουσιαστώ με βιβλίο. Εκπληκτική γλώσσα, γκροτέσκ εικόνες, ψυχεδέλεια και τροφή για σκέψη. Ένα αλλόκοτο βιβλίο που δεν είναι όμως ούτε ακατανόητο ούτε άστοχο, το αντίθετο. Μέχρι τώρα τουλάχιστον. Δεν έχω ξαναπιάσει άλλο βιβλίο του, και σκοπεύω να επανορθώσω άμεσα!:book:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρσα και ξεκίνησα το "...και το Τέρας" του mman. Ίδωμεν... :) το πρώτο διήγημα ήταν καλό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διάβαζω αυτές τις μέρες από λογοτεχνία το Ελεύθερη Ραδιοφωνία 'Αλμπεμουθ του Philip Dick και δύο πιο κλασσικά, Άμλετ του Σαίξπηρ και Ροβήρος ο Κατακτητής του Ιούλιου Βέρν.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Veniss Underground του Jeff VanderΜeer. Η αρχή με ενθουσίασε, κι είχα καιρό να ενθουσιαστώ με βιβλίο. Εκπληκτική γλώσσα, γκροτέσκ εικόνες, ψυχεδέλεια και τροφή για σκέψη. Ένα αλλόκοτο βιβλίο που δεν είναι όμως ούτε ακατανόητο ούτε άστοχο, το αντίθετο. Μέχρι τώρα τουλάχιστον. Δεν έχω ξαναπιάσει άλλο βιβλίο του, και σκοπεύω να επανορθώσω άμεσα!:book:

Με έχει εντυπωσιάσει το πως η αφήγηση είναι πρωτοπρόσωπη, δευτεροπρόσωπη και τριτοπρόσωπη όταν αλλάζουν οι χαρακτήρες. Γενικά πάντως δε μου είχε αφήσει πολλά στο τέλος, προτιμώ πολύ περισσότερο το The transformation of Martin Lake από το City of Saints and Madmen.

 

Και, ον τόπικ, τη Νύχτα της Λευκής Παπαρούνας του Κ. Μίσσιου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και πέρασαν τα Χριστούγεννα, ξεκίνησα το There's Probably No God - The Atheist's Guide to Christmas με 42 άθεους επώνυμους να γράφουνε για τα δικά τους Χριστούγεννα. Και ναι το 42 είναι συμβολικό, αναφορά στον Douglas Adams. Τα έσοδα από το βιβλίο, πάνε σε φιλανθρωπικό σκοπό, στο terrens higgins foundation for AIDS and sexual health.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Infernal City του Greg Keyes (Elder Scrolls novel#1) και συγχρόνως διαβάζω το Read Like A Writer της Francine Prose.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλειωσα το Πρωτοχρονιάτικο ανάγνωσμά μου, τον "Πρίγκηπα και Φτωχό" του Mark Twain.

Είναι εντυπωσιακό το πώς ένα "νεανικό" μυθιστόρημα εξυπηρετεί τους σκοπούς του συγγραφέα του, να καταδείξει την κοινωνική αδικία, τη διαφθορά του κρατικού μηχανισμού, την μεροληψία της δικαιοσύνης και γενικότερα όλα τα κοινωνικά στραβά της εποχής του (και της εποχής μας) και ταυτόχρονα διασκεδάζει με την πλοκή του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..