Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Τελείωσα στις μέρες που μένω σιωπηλή, τις METALικές Ιστορίες Φαντασίας και Τρόμου, μια συλλογή διηγημάτων ελληνικού φανταστικού από τις εκδόσεις Αίολος. Οι ιστορίες γράφτηκαν για το διαγωνισμό του περιοδικού Metal Invader, που έγινε το 1996. Είναι ένα αρκετά καλό δείγμα (με την έννοια του δείγματος της δειγματοληψίας) του ελληνικού φανταστικού της νέας εποχής, περίπου στο τέλος των πέτρινων χρόνων. Δεν ήταν πολύ κακό, ούτε και πολύ καλό, αλλά ήταν αρκετά ελπιδοφόρο κι άφηνε υποσχέσεις για κινήσεις στο χώρο.

 

 

 

κυκλοφορεί ακόμα; Το είχα πάρει τότε και θυμάμαι και το διαγωνισμό στο περιοδηκό! Πλέον πρέπει να είναι συλλεκτικό κομμάτι!!:chinese:

Εμενα μου είχε φανεί αρκετά καλή η συλλογή με την τελευταία ιστορία να ξεχωρίζει καθώς και εκείνη

με το δωμάτιο του αλλου ορόφου που εψελναν ή κατι τέτοιο, δεν τηνε θυμάμαι καλά!!

. Νομίζω οτι θέλανε να το συνεχίσουνε αλλα δεν τα κατάφεραν. Κρίμα. Αλήθεια ξέρουμε αν κάποιος απο εκεί έγραψε κάτι άλλο;:book:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την ''Ονειρική Αναζήτηση της 'Αγνωστης Καντάθ'' του γίγαντα Λάβκραφτ. Τοποθετώ το συγκεκριμένο βιβλίο ανάμεσα στα πέντε καλύτερα που έχω διαβάσει ποτέ μου μαζί με τα: Stephen King: ''Καρδιές στην Ατλαντίδα'', August Derleth: ''Το Μονοπάτι του Κθούλου'', Robert Howard: ''Κόναν ο Κατακτητής'' και Αλέξανδρος Δουμάς: ''Κόμης Μόντε Κρίστο''. Δεν έχω διαβάσει ακόμη ένα Amber, ένα SoFaI, ένα Dune, ή μία Γαλαξιακή Αυτοκρατορία. Όταν συμβεί αυτό ίσως τα δεδομένα να αλλάξουν. Για μέχρι τώρα όμως που γράφω αυτές τις γραμμές έτσι έχουν τα πράγματα. Η ''Ονειρική Αναζήτηση'' είναι πραγματικά ένα απίστευτο αριστούργημα του φανταστικού, και όχι μόνο. Εδώ ο μεγάλος συγγραφέας μας προσφέρει την μαεστρία της πένας του σε όλο της το μεγαλείο. Θέλετε λίγο από ονειρικά διηγήματα; Λίγο από Μυθολογία Κθούλου; Μα πάνω απ' όλα μία υπέροχη ιστορία αναζήτησης για όλα εκείνα τα πράγματα που αγαπούσατε όταν ήσασταν μικροί; Αν ναι, τότε αυτό το βιβλίο είναι για εσάς. Ο Λάβκραφτ χρησιμοποιώντας τον Ράντολφ Κάρτερ, το alter ego του δηλαδή, κάνει στην ουσία μία κατάθεση ψυχής, αναπολώντας τις θύμησες της παιδικής του ηλικίας. Είναι πραγματικά πολύ έξυπνο που η χαμένη πόλη που ο Κάρτερ αναζητεί σε όλη την ιστορία, αποδεικνύεται τελικά ότι είναι....well, ξέρετε τι. Ας μην spoilerιάσω για όσους δεν το έχουν διαβάσει. Θα περιοριστώ μόνο να πω ότι η συζήτηση του Κάρτερ με τον Κουρέινς και με τον Νυαρλαθοτέπ, τον Αγγελιοφόρο των Μεγάλων Παλιών, το Έρπον Χάος, συνοψίζει το νόημα όλου του βιβλίου. Αποτελώντας παράλληλα και δύο από το ομορφότερα αποσπάσματα που έχω διαβάσει ποτέ μου σε βιβλία. Και επειδή τώρα πορώθηκα πολύ άσχημα, έπιασα και στο καπάκι το: ''Χ. Φ. Λάβκραφτ: Ταξίδι στη Μοναξιά του Χρόνου'', του Παντελή Γιαννουλάκη. Μία πολύ καλή βιογραφία για τον ερημίτη από το Πρόβιντενς, γεμάτη με πολλά άγνωστα στοιχεία κυρίως από την ζωή του, και δευτερευόντως από το έργο του. Έχει γύρω στη μία δεκαετία που το διάβασα, και τώρα θέλω να το ξαναθυμηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το "Οι γυναίκες με τα μαύρα" του Edward Lee (που το προτείνω) έπιασα το "Ring" του Koji Suzuki.

Link to comment
Share on other sites

έπιασα και στο καπάκι το: ''Χ. Φ. Λάβκραφτ: Ταξίδι στη Μοναξιά του Χρόνου'', του Παντελή Γιαννουλάκη. Μία πολύ καλή βιογραφία για τον ερημίτη από το Πρόβιντενς, γεμάτη με πολλά άγνωστα στοιχεία κυρίως από την ζωή του, και δευτερευόντως από το έργο του. Έχει γύρω στη μία δεκαετία που το διάβασα, και τώρα θέλω να το ξαναθυμηθώ.

 

ξέρει κανείς που μπορώ να το βρω; Έχει εξαντληθεί από τον εκδ. οίκο και όπου έχω ψάξει δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

 

ξέρει κανείς που μπορώ να το βρω; Έχει εξαντληθεί από τον εκδ. οίκο και όπου έχω ψάξει δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Θα ήμουν ευγνώμων.

 

Νομίζω ότι το είχα δει πριν από λίγο καιρό στην πλατεία Ναυαρίνου. Θα κοιτάξω άμα είναι και θα σε ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς που μπορώ να το βρω; Έχει εξαντληθεί από τον εκδ. οίκο και όπου έχω ψάξει δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Θα ήμουν ευγνώμων.

 

Νομίζω ότι το είχα δει πριν από λίγο καιρό στην πλατεία Ναυαρίνου. Θα κοιτάξω άμα είναι και θα σε ενημερώσω

 

Μια καλή ευκαιρία για να ανέβω Θεσσαλονίκη!

Ευχαριστώ Δημήτρη και ελπίζω να το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι υπαρχει αντιτυπο σε Βιβλιοβαρδια/Αγνωστη Κανταθ χωρις να παιρνω ορκο παντως.

Για την Κανταθ μπορει να μας πει ο ΚαρατασιοςΠα...

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Dead Until Dark - Charlaine Harris:

 

Το πρώτο βιβλίο στο οποίο βασίστηκε η σειρά True Blood (έχω δεί απλά τα πρώτα 2-3 επεισόδια της σειράς), και μέχρι περίπου την μέση που έχω φτάσει μου αρέσει αρκετά. Δεν μπορώ να συγκρίνω ακόμα την σειρά με το βιβλίο.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορεί ακόμα; Το είχα πάρει τότε και θυμάμαι και το διαγωνισμό στο περιοδηκό! Πλέον πρέπει να είναι συλλεκτικό κομμάτι!!:chinese:

Εμενα μου είχε φανεί αρκετά καλή η συλλογή με την τελευταία ιστορία να ξεχωρίζει καθώς και εκείνη

με το δωμάτιο του αλλου ορόφου που εψελναν ή κατι τέτοιο, δεν τηνε θυμάμαι καλά!!

. Νομίζω οτι θέλανε να το συνεχίσουνε αλλα δεν τα κατάφεραν. Κρίμα. Αλήθεια ξέρουμε αν κάποιος απο εκεί έγραψε κάτι άλλο;:book:

 

Μου το βρήκε ένα φίλος που τριγύριζε σε ύποπτα στέκια... Πιθανόν όμως να βρεις κάποιο ξεχασμένο αντίτυπο στο Comicon στη Σόλωνος. Όσο για την πορεία των συγγραφέων, αναγνωρίζω μόνο την Ειρήνη Μαντά που έγραψε το Genius Scribendi, το Δαιμόνιο της Γραφής, μια μυθιστορηματική βιογραφία τρόμου του Λάβκραφτ. Αναγνωρίζω ακόμη δυο ονόματα, Στέφανος Κόκκινος και Σταυρούλα Βεντούρι, αλλά δεν είμαι σε θέση να θυμάμαι αυτή τη στιγμή που τα έχω ξανασυναντήσει.

 

Πάντως η ιστορία π αναφέρεις δεν ήταν πολύ κακή, είχε μια επίφαση κλασσικού τρόμου, κθουλικού. Βασικά ολονών το πρόβλημα (ή μάλλον των περισσοτέρων) ήταν ότι ήταν τα πρώτα τους διηγήματα. Βλέπεις δηλαδή τη στόφα και τις δυνατότητες του καθενός, αλλά σαφώς δε μπορείς να κρίνεις από ένα πρωτόλειο κειμενάκι...

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα στις μέρες που μένω σιωπηλή, τις METALικές Ιστορίες Φαντασίας και Τρόμου, μια συλλογή διηγημάτων ελληνικού φανταστικού από τις εκδόσεις Αίολος. Οι ιστορίες γράφτηκαν για το διαγωνισμό του περιοδικού Metal Invader, που έγινε το 1996. Είναι ένα αρκετά καλό δείγμα (με την έννοια του δείγματος της δειγματοληψίας) του ελληνικού φανταστικού της νέας εποχής, περίπου στο τέλος των πέτρινων χρόνων. Δεν ήταν πολύ κακό, ούτε και πολύ καλό, αλλά ήταν αρκετά ελπιδοφόρο κι άφηνε υποσχέσεις για κινήσεις στο χώρο.

 

 

 

κυκλοφορεί ακόμα; Το είχα πάρει τότε και θυμάμαι και το διαγωνισμό στο περιοδηκό! Πλέον πρέπει να είναι συλλεκτικό κομμάτι!!chinese.gif

Εμενα μου είχε φανεί αρκετά καλή η συλλογή με την τελευταία ιστορία να ξεχωρίζει καθώς και εκείνη

με το δωμάτιο του αλλου ορόφου που εψελναν ή κατι τέτοιο, δεν τηνε θυμάμαι καλά!!

. Νομίζω οτι θέλανε να το συνεχίσουνε αλλα δεν τα κατάφεραν. Κρίμα. Αλήθεια ξέρουμε αν κάποιος απο εκεί έγραψε κάτι άλλο;book.gif

 

 

Στο Μετρόπολις της Ομόνοιας το έχουμε πάντως. Κι εγώ παλιότερα πίσετυα πως δεν κυκλοφορούσε μέχρι που το βρήκα στον Τσαμαντάκη ΄στον Πειραιά.

Και όντως αξίζει να διαβαστεί. Εκτός του ότι περιέχει κάποιες ωραίες ιστορίες, μπορείς να κάνεις μια σύγκριση για το πως έγραφαν φάνταζι πριν το 2000 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

 

ξέρει κανείς που μπορώ να το βρω; Έχει εξαντληθεί από τον εκδ. οίκο και όπου έχω ψάξει δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Θα ήμουν ευγνώμων.

 

Προσπάθησα να σου γράψω pm, αλλά για κάποιο λόγο δεν το στέλνει. Μάλλον επειδή είσαι τίγκα στα μηνύματα. Λοιπόν το πήρα το βιβλίο, στείλε μου σε pm την διεύθυνση σου να σου το στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, ο D' Ailleurs το ζητούσε.

 

Μα όχι, εγώ ήμουν, εγώ, εγώ!!!!!:lmao:

 

Αλήθεια λες τώρα Δημήτρη ή μου κάνεις πλάκα;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, ο D' Ailleurs το ζητούσε.

 

Δε νομίζω ρε Naroualis. Στο post 3557 ο Παρατηρητής βλέπω να το ζητάει. O D' Ailleurs πρέπει να αναφερόταν στην συλλογή που διάβασες εσύ. Και ναι Παρατηρητή το βρήκα και το πήρα. Στείλε μου την διευθύνση σου να σου το στείλω ταχυδρομικώς.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Small Gods - Terry Pratchett: έχω διαβάσει τις πρώτες σελίδες και μου αρέσει πολύ μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Small Gods - Terry Pratchett: έχω διαβάσει τις πρώτες σελίδες και μου αρέσει πολύ μέχρι στιγμής.

 

Σε ζηλεύω που το ξεκινάς μόλις τώρα. Καλό ταξίδι holiday.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά το καταπληκτικό Κόκο του Πήτερ Στράουμπ, άρχισα το Το ασήμι που ουρλιάζει του Αβραάμ Κάουα.

Link to comment
Share on other sites

Nick Hornby - A long way down

 

Ναι, είπα να αφήσω λίγο τα SFF στην άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Nick Hornby - A long way down

 

Ναι, είπα να αφήσω λίγο τα SFF στην άκρη.

 

απίστευτο, δεν εχει ξαναγίνει. Νιώθω σοκαρισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Λείπω από το σπίτι μου και δεν πήρα μαζί μου τη μεσαιωνική σαπουνόπερα που διαβάζω (World without end, του Kenn Follet). Βρήκα εδώ που είμαι το Αναζήτηση για την Άγνωστη Καντάθ, του Lovecraft, και διαβάζω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα εδώ που είμαι το Αναζήτηση για την Άγνωστη Καντάθ, του Lovecraft, και διαβάζω αυτό.

 

Θέλω όπωσδηποτε άποψη για αυτό όταν το τελειώσεις Cassandra Gotha. Εγώ το διάβασα πριν από λίγες μέρες και θεωρώ ότι είναι ένα αριστούργημα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα χθές το ...και το τέρας του Μιχ. Μανωλιού

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω το 3ο μέρος του "Millennium trilogy" και δεν απογοητεύει (είμαι στα μισά).

Επίσης το "Consciousness: an introduction", το οποίο είναι αρκετά "βαρύ" και το πάω αργά-αργά.

Τέλος, μια συλλογή θρύλων από διάφορες χώρες του κόσμου σε πολύ μικρά τευχό-βιλιά που βρήκα στην "Πρωτοπορία". Μέχρι στιγμής (Ιαπωνία) είναι καλό :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..