Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Βρήκα εδώ που είμαι το Αναζήτηση για την Άγνωστη Καντάθ, του Lovecraft, και διαβάζω αυτό.

 

Θέλω όπωσδηποτε άποψη για αυτό όταν το τελειώσεις Cassandra Gotha. Εγώ το διάβασα πριν από λίγες μέρες και θεωρώ ότι είναι ένα αριστούργημα.

 

 

Θα συμφωνήσω. Τόσο για την ομώνυμη ιστορία, που είναι από τις πιο καλές του νουβέλες, όσο και για τις υπόλοιπες ιστορίες του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Και αφού τελείωσα το Το ασήμι που ουρλιάζει του Αβραάμ Κάουα, συνεχίζω τη περιήγησή μου στο Λονδίνο(χμ, σε ένα πιο...πλημμυρισμένο Λονδίνο βέβαια), με το Η πλημμύρα του Τζέημς Γκράχαμ Μπάλαρντ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω για την Ονειρικη αναζητηση της Αγνωστης Κανταθ.Τιτανοαπιθανο εργο.

 

Τωρα διαβαζω

Φαντασματα

το 2ο βιβλιο με ηρωα τον Γκοντ απο το συμπαν του warhammer40k δια χειρος Νταν Αμπνετ.Πιου πιου και ξανα πιου πιου...

Link to comment
Share on other sites

Nick Hornby - A long way down

 

Ναι, είπα να αφήσω λίγο τα SFF στην άκρη.

 

απίστευτο, δεν εχει ξαναγίνει. Νιώθω σοκαρισμένος.

Και πού είσαι ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες τελειώνω το "Ο Νικητής Είναι Μόνος" Paulo Coelho φυσικά!:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα την συλλογή διηγημάτων Fragile Things του Neil Gaiman, και συνεχίζω με την ανθολογία Smoke & Mirrors από τον ίδιο συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Eon του Greg Bear. Παρόλο που είναι ξεπερασμένο το set-up του (το έγραψε το 1985 και έχει ένα πυρηνικό ολοκαύτωμα με Ρώσους και Αμερικάνους και όλα τα καλά εκείνης της εποχής), ο τύπος έχει μια εξαιρετική βασική ιδέα, τέτοια που δεν πειράζει καθόλου να διαβάζω για ανταλλαγές πυρών μεταξύ Σοβιετικών και ΝΑΤΟ, επειδή περιμένω σαν τρελή να δω τι θα γίνει στο καθαρά ε.φ. κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον Λέκγουελ το τρελό αγόρι. Μα πολύ τρελό όμως...!

 

Αφού τελείωσα το τρελό και ατελείωτο αγόρι Ο Λέκγουελ και οι Ξεχασμένοι Θεοί του Κ Μίσσιου (αναμένετε γνώμες σύντομα), συνεχίζω με greek fantasy και Το Βασίλειο της Αράχνης - βιβλίο 3 η Επιστροφή του Βασ... ε γκουχ, Τέχνασμα Δεμένο με Άλλο Τέχνασμα του Γ Πλιώτα.

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Αφού τελείωσα το τρελό και ατελείωτο αγόρι Ο Λέκγουελ και οι Ξεχασμένοι Θεοί του Κ Μίσσιου (αναμένετε γνώμες σύντομα), συνεχίζω με greek fantasy και Το Βασίλειο της Αράχνης - βιβλίο 3 η Επιστροφή του Βασ... ε γκουχ, Τέχνασμα Δεμένο με Άλλο Τέχνασμα του Γ Πλιώτα.

Κι εγώ το έπιασα δειλά-δειλά χθες, αν και δεν μπορώ (πλέον) να διαβάζω στο PC

Link to comment
Share on other sites

Αφού τελείωσα το τρελό και ατελείωτο αγόρι Ο Λέκγουελ και οι Ξεχασμένοι Θεοί του Κ Μίσσιου (αναμένετε γνώμες σύντομα), συνεχίζω με greek fantasy και Το Βασίλειο της Αράχνης - βιβλίο 3 η Επιστροφή του Βασ... ε γκουχ, Τέχνασμα Δεμένο με Άλλο Τέχνασμα του Γ Πλιώτα.

Κι εγώ το έπιασα δειλά-δειλά χθες, αν και δεν μπορώ (πλέον) να διαβάζω στο PC

 

Φωτοτυπίες. Μου το έδωσε ο Electroscribe στη Βύνη ενώ προοριζόταν για τη Naroualis η οποία όμως δεν ήρθε κι έτσι βρέθηκε στα χέρια μου.

Εν τω μεταξύ, όπως και στο πρώτο βιβλίο, έτσι και στο τρίτο, το πρώτο κεφάλαιο έχει δημοσιευτεί στο παρελθόν στις ΣΔ. Συγκεκριμένα είναι το Βέεμωθ από την Ανθολογία Θρύλοι του Σύμπαντος.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα χθές το ...και το τέρας του Μιχ. Μανωλιού

 

 

Μόλις το τελείωσα. Το αγαπημένο μου σίγουρα το ομότιτλο αλλά και τα "η Δεύτερη έξοδος ", "το χρώμα του αίματος" και το "καληνύχτα".

 

Τώρα θα ξεκινήσω τη Σκιά του Bασανιστή-Gene Wolfe (τόσο καιρό με τριγύριζε, μετά το τριγύριζα εγώ για άλλο τόσο και στο τέλος το πήρα).

 

Παραλληλα ξεκίνησα και το Μανιτού του Masterton που το εχω σε pdf και το διαβαζω στα διαλλειματα στη δουλεια.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε κυριος κυρια ...μετα απο κοτζαμ μμαν θα ξεπεσεις σε Γουλφ;Τστστσ...οποία καταντια!

Εγω μολις τελειωσα τα Φαντασματα.Χεχ,επιτελους ειδαμε και ιεροεξεταστες(οκ ειχε και στο πρωτο αλλα τεσπα),και επιλεκτες δυναμεις του χαους και ελνταρ.Σε μικρες δοσεις βεβαια.Μου τη σπαει το στυλ "κλεισιμο του ματιου" οπως το αποκαλω,η τσαχπινια και οι "εξυπναδες" επιπεδου δημοτικου του Αμπνετ αλλα αποζημιωνει με την καταιγιστικη δραση,και με το γεγονος οτι οσο μονοδιαστατοι κι αν ειναι οι χαρακτηρες του παραδοξως συμπασχω μαζι τους και θελω επιτελους να βρουνε ενα Νεο Τανιθ.

 

Τωρα για πειτε,να πιασω τον Υφαντοκοσμο;Δεν εχω διαβασει Μπαρκερ...:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για πειτε,να πιασω τον Υφαντοκοσμο;Δεν εχω διαβασει Μπαρκερ...:unsure:

Πιάσε το, είναι ίσως η κορυφή της συγγραφικής καριέρας του Μπάρκερ. Έντονη φαντασία, καταπληκτική γραφή, αλλά να ξέρεις ότι από εκεί και μετά ο Μπάρκερ έχει αρχίσει να βαράει 8-ρια στις πλοκές των βιβλίων του και σε σημεία κόβεις φλέβα...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ασταμάτητα το Millenium trilogy του Stieg Larsson και δεν αντέχω άλλο τα ξενύχτια! Με 30 σελίδες πριν το τέλος του 2ου βιβλίου, θα τα παίξω απ' την κούραση.

 

Καιρό είχα να πορωθώ τόσο με βιβλίο. Γαμώ! tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφού τελείωσα το τρελό και ατελείωτο αγόρι Ο Λέκγουελ και οι Ξεχασμένοι Θεοί του Κ Μίσσιου (αναμένετε γνώμες σύντομα), συνεχίζω με greek fantasy και Το Βασίλειο της Αράχνης - βιβλίο 3 η Επιστροφή του Βασ... ε γκουχ, Τέχνασμα Δεμένο με Άλλο Τέχνασμα του Γ Πλιώτα.

Κι εγώ το έπιασα δειλά-δειλά χθες, αν και δεν μπορώ (πλέον) να διαβάζω στο PC

 

Φωτοτυπίες. Μου το έδωσε ο Electroscribe στη Βύνη ενώ προοριζόταν για τη Naroualis η οποία όμως δεν ήρθε κι έτσι βρέθηκε στα χέρια μου.

Εν τω μεταξύ, όπως και στο πρώτο βιβλίο, έτσι και στο τρίτο, το πρώτο κεφάλαιο έχει δημοσιευτεί στο παρελθόν στις ΣΔ. Συγκεκριμένα είναι το Βέεμωθ από την Ανθολογία Θρύλοι του Σύμπαντος.

 

Ευχαριστώ! (και ειδικά Λευτέρη για την ανάγνωση - κριτική)

Εύχομαι να κάνουν ένα μεγάλο ταξίδι οι φωτοτυπίες και να γνωρίσουν πολλούς ταξιδιώτες.

 

Αφού διάβασα το "Λαμπρό Φεγγάρι" από τους Μύθους των Οτόρι, κάνω μία αναγνωστική παύση.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ασταμάτητα το Millenium trilogy του Stieg Larsson και δεν αντέχω άλλο τα ξενύχτια! Με 30 σελίδες πριν το τέλος του 2ου βιβλίου, θα τα παίξω απ' την κούραση.

 

Καιρό είχα να πορωθώ τόσο με βιβλίο. Γαμώ! tease.gif

 

 

Επιτέλους ένας ομοιοπαθής :)

Εγώ μόλις πέρασα το half-way point του τρίτου....

(Περισσότερα όταν το τελειώσω, γιατί το καθένα είανι ακόμα πιο μεγάλο από το προηγούμενο;; )

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ασταμάτητα το Millenium trilogy του Stieg Larsson και δεν αντέχω άλλο τα ξενύχτια! Με 30 σελίδες πριν το τέλος του 2ου βιβλίου, θα τα παίξω απ' την κούραση.

 

Καιρό είχα να πορωθώ τόσο με βιβλίο. Γαμώ! tease.gif

 

 

Επιτέλους ένας ομοιοπαθής smile.gif

Εγώ μόλις πέρασα το half-way point του τρίτου....

(Περισσότερα όταν το τελειώσω, γιατί το καθένα είανι ακόμα πιο μεγάλο από το προηγούμενο;; )

 

 

Το τρίτο δεν τα σπάει κανονικά; Όταν το διάβαζα, το πρώτο βιβλίο φάνταζε πια σαν μια απλή εισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ασταμάτητα το Millenium trilogy του Stieg Larsson και δεν αντέχω άλλο τα ξενύχτια! Με 30 σελίδες πριν το τέλος του 2ου βιβλίου, θα τα παίξω απ' την κούραση.

 

Καιρό είχα να πορωθώ τόσο με βιβλίο. Γαμώ! tease.gif

 

 

Επιτέλους ένας ομοιοπαθής smile.gif

Εγώ μόλις πέρασα το half-way point του τρίτου....

(Περισσότερα όταν το τελειώσω, γιατί το καθένα είανι ακόμα πιο μεγάλο από το προηγούμενο;; )

 

 

Το τρίτο δεν τα σπάει κανονικά; Όταν το διάβαζα, το πρώτο βιβλίο φάνταζε πια σαν μια απλή εισαγωγή.

 

Για τελειωστε να σας δω όταν θα αρχίσει το στερητικο...devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Χα χα. Καλά, δε μου λείπει και τόσο. Πήρα μια γενναία δόση Λάρσον με την τριλογία.

 

Ακούγεται, πάντως, πως υπάρχει κι άλλο υλικό για καινούρια μυθιστορήματά του. Κάποια χειρόγραφα που βρίσκονται στα χέρια της γυναίκας του. Νομίζω είχε γραφτεί και φόρουμ, σε κάποιο αντίστοιχο τόπικ.

 

εδιτ:

Υ.Γ. Να σε δω, όμως, εσένα, όταν θα τελειώσεις τη Σκιά του Βασανιστή και θα περιμένεις να μεταφραστούν και τα υπόλοιπα. Μιλάμε για πολλα-ααά βιβλία!

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Στη wikipedia γράφουν ότι το πήγαινε για δεκαλογία, αλλά έχουν μείνει μόνο τα χειρόγραφα για το 1/3-1/2 του 4ου, αν θυμάμαι καλά. Πάντως μου αρέσει που κάθε ένα ήταν διαφορετικό υπο-είδος του αστυνομικού.

 

Το 1ο πολιτικό/ψυχολογικό θρίλερ

Το 2ο αστυνομικό δράσης

Το 3ο δικαστικό... (κάπως έτσι πάνω κάτω)

 

ΥΓ: αλλά έλεος με τον 50αρη πρωταγωνιστή που τον θέλουν όλες , από 17-60 χρονών!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ στην ταινία έχουν 50η μπάζο πρωταγωνιστή για να το κάνουν και πιο πιστευτό.

 

Εντάξει πάντος έχοντας διαβάσει και τα 3 το τελικό μου συμπέρασμα είναι ότι είναι πολύ ωραία γραμμένα, με συνεχείς ανατροπές και εξέλιξη και μου αρέσει πολύ στα αστυνομικά που γράφουν βορειοευρωπαίοι και κυρίως σκανδιναβοι που σου δίνουν πολλά στοιχεία για την κοινωνία, την πολιτική κατάσταση κλπ για να μπείς στο κλίμα.

Απο την άλλη βέβαια το γράψιμό του είναι αρκετά δημοσιογραφικό νομίζω και στους χαρακτήρες το κάνει λίγο λύσσα τόσο που πολύ συχνάς λές "έλεος". Οι καλοί είναι πανέξυπνοι και πολυτάλαντοι και γοητευτικότατοι και κατα βάθος πολύ πολύ καλλοί και οι κακοί είναι πολύ κακοί και στο τέλος αποδεικνύονται και λίγο βλάκες.

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται, πάντως, πως υπάρχει κι άλλο υλικό για καινούρια μυθιστορήματά του. Κάποια χειρόγραφα που βρίσκονται στα χέρια της γυναίκας του. Νομίζω είχε γραφτεί και φόρουμ, σε κάποιο αντίστοιχο τόπικ.

 

 

εντελώς τυχαία, όμως ετσι;;;

 

 

---

 

 

 

scrable120x180.jpg

Σκραμπλ

Ένα νέο μεγάλο όνομα στην αστυνομική λογοτεχνία:

Μικέλε Τζιούταρι, ο αξιωματικός της αστυνομίας που ανακάλυψε την αλήθεια γύρω από το μυστήριο της πολύκροτης και φρικιαστικής υπόθεσης του «Τέρατος της Φλωρεντίας».

Ένας νέος μεγάλος ήρωας:

Μικέλε Φερράρα, ο επιθεωρητής της Φλωρεντίας που εμπλέκεται σε μια υπόθεση στην οποία είναι ταυτόχρονα θηρευτής και θήραμα.

Μια αλυσίδα άγριων φόνων κι ένας θανάσιμος γρίφος:

Τι κρύβουν τα γράμματα της αλφαβήτου που χαράσσει ο δολοφόνος πάνω στα θύματά του; Ποιοι είναι οι κανόνες του «παιχνιδιού» στο οποίο θέλει να παρασύρει ο ιδιοφυής εγκληματίας τον διώκτη του;

 

Η κυνική, μελαγχολική, σκοτεινή Φλωρεντία, μια πόλη που κρύβει καλά τα μυστικά της, συγκλονίζεται από μια σειρά άγριων, φαινομενικά ασύνδετων, φόνων. Ο επιθεωρητής Μικέλε Φερράρα, ένας αξιωματικός που με τις «αντισυμβατικές» μεθόδους του έριξε φως στα εγκλήματα που αποδίδονταν στον περίφημο κατά συρροή δολοφόνο γνωστό σαν «Τέρας της Φλωρεντίας», αρχίζει ξαφνικά να λαμβάνει αινιγματικές επιστολές που απειλούν τη ζωή του.

Ένας κληρικός κι ένας Αμερικανός δημοσιογράφος που έχουν κοινά το αμφιβόλου σεξουαλικότητας σωματικό κάλλος και την εμμονή τους σ' ένα παρελθόν που τους έχει σημαδέψει ανεξίτηλα, δύο κοπέλες που συνδέονται με φλογερό πάθος, η Αστυνομία της Τοσκάνης, με τις αντιπαλότητες, τις φιλίες και τα παιχνίδια εξουσίας, ο κόσμος της παράνομης διακίνησης έργων τέχνης στον οποίο εμπλέκεται άμεσα η μαφία, με την ομερτά και τους κώδικές της... Αυτό είναι το φόντο και μερικοί από τους πρωταγωνιστές τούτου του μυθιστορήματος που γνώρισε την ενθουσιώδη υποδοχή κοινού και κριτικής και που αποτελεί την πρώτη συγγραφική απόπειρα του Μικέλε Τζιούταρι, του ανθρώπου που ως διοικητής της Άμεσης Δράσης της Φλωρεντίας έδωσε αποφασιστική ώθηση στις έρευνες γύρω από τα εγκλήματα του επονομαζόμενου Τέρατος. Το Σκραμπλ είναι ένα μυθιστόρημα σκληρό και βίαιο, που βυθίζεται βαθιά στην ψυχολογία των ηρώων, φωτίζει τις πράξεις τους και αποκαλύπτει τα πλέον ανομολόγητα μυστικά τους. Πρόκειται για ένα πολύπλοκο και άρτιο παζλ που προκαλεί τη σκέψη, ένα μωσαϊκό στο οποίο κάθε ψηφίδα έχει τη μοναδική της θέση. Ένα συγκλονιστικό μυθιστόρημα, που σηματοδοτεί τη γέννηση ενός καινούριου ήρωα, προορισμένου να γίνει πρόσωπο οικείο στο ευρύ αναγνωστικό κοινό: του επιθεωρητή Μικέλε Φερράρα.

 

δεν ξερω αν εχει σημασιά αλλα στο πρώτο κεφάλαιο αναφέρεται και η λέξη Κθούλου.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω το RAIN GODS του James Lee Burke. Αστυνομικο θριλερ, που εκτυλισσεται σε καποια πολη του Τεξας. Αρκετα ενδιαφερον, αν και βρισκομαι ακομα στις πρωτες σελιδες. Παντως, ο συγγραφεας εχει παρει πολυ θετικες κριτικες για προηγουμενα εργα του και ετσι μου κεντρισε το ενδιαφερον... Στα + το τοπιο γουεστερν με τον παραδοσιακο σεριφη, που προσπαθει να λυσει το εγκλημα. επισης, υπαρχει αναφορα στο παρελθον των χαρακτηρων, κατι που προς το παρον τρεφει την περιεργεια και δεν εχει κουρασει..

Edited by Αλχημιστής
Link to comment
Share on other sites

Μ' έπιασε πάλι το ανάποδο κι ενώ είχα να διαβάσω καιρό, τσουπ! να, τέσσερα βιβλία στη σειρά.

--Carpe Jugulum, Terry Pratchett: Ούτε το καλύτερο, ούτε το χειρότερο της σειράς. Σαφώς εκείνο που έχει τις περισσότερες τρύπες. Η περιγραφή των βαμπίρων και της μητρότητας δε με έκανε να γελάω.

--Οι Φύλακες της Νύχτας, Σεργκέι Λουκιανένκο: Ένα βιβλίο που θες οπωσδήποτε να το τελειώσεις. Ενώ έχει σαφή κενά (ο συγγραφέας θεωρεί ότι οι αναγνώστες του είναι πολύ πιο έξυπνοι απ' ό,τι είναι στην πραγματικότηταtease.gif), και κάπου-κάπου γίνεται και φλύαρο (ειδικά όταν τον Άντον τον πιάνουν τα υπαρξιακά του), αλλά who cares? Έχει μια φαντασία που μου τίναξε τα μυαλά στον αέρα κι οι εικόνες του περιγράφει σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό. Μου θύμιζαν λίγο εκείνες στο πρώτο Black Company, του Glenn Cook. Στα μείον, γιατί το διάβασα στα ελληνικά, η κάκιστη μετάφραση και η ελλειπέστατη επιμέλεια.

--Αδημοσίευτο μυθιστόρημα φαντασίας γνωστής Ελληνίδας συγγραφέως, άνευ λοιπών σχολίων. Πιθανόν να το διαβάσω και τυπωμένο, αν όχι μέσα στο '10, τότε το '11.

--Τέχνασμα Δεμένο Με Άλλο Τέχνασμα, Το Βασίλειο της Αράχνης, βιβλίο 3, Γιάννης Πλιώτας: Σχόλια στο σχετικό τόπικ. chinese.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..