Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Dain:

ο Έλρου γράφει αστυνομικά μυθιστορήματα. Έχει γράψει και το Λος Άντζελες εμπιστευτικό. Η Μαύρη Ντάλια κινείται στον ίδιο χώρο. Είναι ένα αστυνομικό νουάρ, γύρω από το φόνο μιας γυναίκας με το παρατσούκλι αυτό.

D'Ailleurs:

Καλύτερη άποψη θα έχω όταν έχω τελειώσει το βιβλίο. Δεν έχω διαβάσει τίποτα άλλο δικό του πριν.

Ο Peter Hamilton είναι συγγραφέας ΕΦ. Έχει γράψει space operas (NIght's Dawn Trilogy, The Commonwealth Saga αυτά που έχω διαβάσει εγώ). Εξαιρετικά καλός, αλλά πολλή περιγραφή βρε παιδί μου!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η "Μαυρη Ντάλια" βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα και ο Έλρου έδωσε μια μυθυστοριματική απόδοση. Απλα πιστέυω οτι όσων αφορά το χώρο του noir, ο συγγραφέας δέν πρέπει να μένει ουδέτερος αλλα να φέρνει μπροστά την προσωπικότητα του κύριου χαρακτήρα και να δείχνει την ιστορία απο την δική του μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Ακράντι και Μπόρις Στρουγκάτσκι - "Η συνομωσία του σύμπαντος"

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα Το Iron Council και θα πιάσω τον Έρωτα στα χρόνια της χολέρας στο πρωτότυπο. Διάβασα μια συλλογή διηγημάτων του Μάρκες που λέγεται La Increible y Triste Historia de la Candida Erendira y su Abuela Desalmada το οποίο μου φάνηκε αρκετά εύκολο παρόλο που ήταν στο πρωτότυπο. Υπήρχε μέσα ένα διήγημα 4-5 σελίδες που δεν είχε ούτε μία τελεία, ήταν όλο μία πρόταση! Τρελός ο Μάρκες, τέλειες οι ιστορίες του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τελειώσει το Royal Assassin και αδημονώ να πιάσω στα χέρια μου το 3ο βιβλίο, αν και κάπου μ' έκανε να σκάσω! Επίσης πήρα το Χρυσό Σκαραβαίο με την Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, και μάλλον θα πάρω και το Σκυλί των Μπάσκερβιλ.

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα το "Εμεις οι Αρειανοι"...

Τρωγε,τρωγε...

 

Τωρα αρχισα το "Το πεπρωμενο μου ειναι τα αστρα"-αλλη μια περιεργη μεταφραση του The stars my destination/Tiger!Tiger!...

 

Α,διαβαζω παραλληλα κι ενα του Σπινραντ για να μην ειμαι ασχετος τωρα με τη συνεντευξη.Το "Ηe walked among us".

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Starship Troopers του Heinlein, που δεν έχει καμία σχέση με την ταινία, φυσικά.

Περίεργες ιδέες έχει αυτός ο άνθρωπος για τη σχέση του στρατού με την υπευθυνότητα- είναι που δεν είχε κυκλοφορήσει το Catch 22 τότε, γι' αυτό.

 

Συνεχίζω ακάθεκτη τον Ιουλιανό του Γκορ Βιντάλ.

Link to comment
Share on other sites

To "Starship troopers" είναι και γαμώ τοα βιβλία. Το είχα διαβάσει πρίν απο αιώνες στην Ελληνική βίπερ μετάφραση. Δέν ξέρω άν μπορεί να βρεθεί τώρα. Πάντως σε όσους αρέσει ο Heinlein, ας τσεκάρουν και τα "Παιδιά του Μαθουσάλα". Κρίμα που δέν κυκλοφορούν όλα τα βιβλία του στα Ελληνικά!

Link to comment
Share on other sites

Memories of Ice του S. Erikson. Ευτυχώς αυτή τη φορά δεν ξεκινάει ξανά σε άλλη ήπειρο με εντελώς άλλους χαρακτήρες...

Link to comment
Share on other sites

O Ιουλιανός του Βιντάλ είναι μια πολύ καλή -υποθετική- αυτοβιογραφία του ρωμαίου αυτοκράτορα. Εξάλλου ο ίδιος ήταν μια ενδιαφέρουσα προσωπικότητα, διανοούμενος και οραματιστής, ίσως ο πρώτος και ο τελευταίος του είδους στη μακρά σειρά των βυζαντινών αυτοκρατόρων, που οι χριστιανοί πάντως στη συνέχεια φρόντισαν να δυσφημίσουν όσο μπορούσαν. Μια από τις καλύτερες στιγμές του βιβλίου είναι όταν δέχεται ένα τσούρμο αξιωματούχους της εκκλησίας. Επίσης εκπληκτική στιγμή όταν ο Ι. παρακολουθεί έκπληκτος τον αδελφό του -αν θυμάμαι καλά- να επιδίδεται σε μια σεξουαλική πράξη. Δεν φανερώνω περισσότερα. Γενικά ένα πολύ καλό βιβλίο, ιστορικά ακριβές επίσης, με καλές δόσεις φαντασίας φυσικά, που "γράφει" πολύ καλά το ιστορικό κλίμα στα πρώτα στάδια της βυζαντινής αυτοκρατορίας.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το "Για να διαβάζεται το σούρουπο" του Ντίκενς.

 

Μια συλλογή με διηγηματάκια είναι, αρκετά συμπαθής..

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα την "Τερέζα" και τις "Υγρές Νύχτες" του Φρέντυ Γερμανού. Ήταν και τα δύο πολύ καλά, συστήνονται ανεπιφύλακτα.

 

Αύριο θα ξεκινήσω την "Εκτέλεση" του ίδιου, ελπίζω να είναι το ίδιο όμορφη με τα άλλα..

Edited by ismosax
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα στις διακοπές το Feast for Crows του G.R.R.Martin. Θεωρώ ότι είναι μια άξια συνέχεια στην εν λόγω σειρά ρεαλιστικής/αντί-επικής φαντασίας , αν και ομολογουμένως η απουσία ορισμένων αγαπημένων μου χαρακτήρων (Bran,Tyrion, Daenerys, Davos) άφησε κάποιο κενό. Αυτό ασφαλώς δε σημαίνει ότι άλλοι παλιοί συμπαθείς χαρακτήρες δε στάθηκαν στο ύψος τους (Arya,Jaime) και δεν εμφανίστηκαν καινούριοι ενδιαφέροντες (Brienne, Areo Hotah, Asha Greyjoy, Aeron Greyjoy) ώς PoV characters.

Ορισμένοι άλλοι πάντως θεωρώ ότι ήταν ατυχείς επιλογές/αποδόσεις(Victarion Greyjoy, Cersei, Arianne, Arys Oakheart).

 

Αναμένω τη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

¨Ο εγκέφαλος του Άρη" του Έντγκαρ Ράιζ Μπάροούζ.

 

Αλήθεια, έχει διαβάσει κανείς τις περιπέτειες του Τζών Κάρτερ απο τον Έντγκαρ Μπάροουζ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω διαβάσει John Carter, D'Ailleurs. Και τις βρίσκω γοητευτικότατες αυτές τις ιστορίες.

 

Τώρα διαβάζω το Fairy Godmother της Mercedes Lackey ένα παραμύθι πολύ όμορφο και θα ξεκινήσω και το The Drawing of the Three του Stephen King, τον 2ο τόμο από τη σειρά του Dark Tower.

Link to comment
Share on other sites

Διονύση... κι εγώ στο πρώτο, κι εγώ στο τελευταίο :)

 

είναι όντως γοητευτικότατες οι ιστορίες με τον Κάρτερ, και σήμερα θα ξεκινήσω το δεύτερο τόμο του Πύργου (όταν μου φέρει η Morgana τη βαλίτσα μου που έχει μέσα το βιβλίο της Αλεξάνδρας :p )

Link to comment
Share on other sites

Ξερεί τουλάχιστον κανένας που μπορώ να βρώ τα δύο πρώτα βιβλία της σειράς,

"Η πριγκίπισσα του Άρη" και "Οι θεοί του 'Αρη". Γαμώτη μου έχω τα υπόλοιπα και τα δύο πρώτα έχουν εξαντληθεί...

Link to comment
Share on other sites

:D Μας κόλλησε η Αλεξάνδρα και τους δυο με το Dark Tower. Λέει πολύ όμως και ομολογώ πως είχα ψιλοσνομπάρει τη σειρά. Γηράσκω αεί διδασκόμενος, που λένε. Ευτυχώς! :D

 

Μ'αρέσει πολύ ο Burroughs. Έχουν μια μαγεία οι ιστορίες του που συχνά λείπει από καινούργια βιβλία. Είναι μεν τυπική φαντασία, χωρίς να είναι απλοική, αλλά έχει.....κάτι!!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δέν έχω διαβάσει βιβλίο του King που να το έχει γράψει μετά το "Ντεσπιρέισον". Δέν ξέρω άν θα διαβάσω ποτέ τον Σκοτεινό Πύργο, μου φαίνεται ότι 7 βιβλία παραπάνε, όταν μόνο σε ένα τον βρίσκω υπερβολικό...

Link to comment
Share on other sites

D'Ailleurs, είναι αρκετά πιθανό να τα βρεις δεύτερο χέρι στα βιβλιοπωλεία στο Μοναστηράκι. Ειδικά εκείνα που βρίσκονται στην οδό Άστιγγος που είναι η συνέχεια του κεντρικού δρόμου δηλαδή της Ηφαίστου. Καλύτερες μέρες προς αναζήτηση, Σάββατο και Κυριακή *νωρίς*.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..