Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Α, ΟΚ, μάλλον το φιλοξενώ ήδη το βιβλίο Pixie. Θα του ρίξω κάποια ματιά όταν μπορέσω.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Mια πρόταση D'Ailleurs. Δε θα ήταν καλό να γράφαμε μια δυο γραμμές για το τι είδους βιβλίο είναι αυτό που διαβάζουμε, περί τίνος πρόκειται ή έστω ένα *λινκάκι* προς κάποιο online βιβλιοπωλείο ή και review σχετικά με το βιβλίο αυτό? :) Yπάρχουν τόσα καλά και ενδιαφέροντα βιβλία που βλέπω να αναφέρονται στο τόπικ, και όχι μόνο sci-fi και fantasy.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Οκευ-Ντόκευ μαν!

Δίκιο έχεις αλλα το ξεχνάω η βαριέμαι. Πάντως επειδή έχω όρεξη γράψω κάτι για τα τελευταία βιβλία που διάβασα:

 

Ροζε Ντε Φλόρ: Η ζωή ένος τυχοδιόκτη Ιταλού την εποχή του Βυζαντίου ο οποίος ήταν ναίτης ιππότης, κουρσάρος, νάυαρχος της Σικελίας, Κάισερας της Ρώμης, εχθρός και σύμμαχος του Βυζαντίου. Αρκετά καλο μέχρι στιγμής...

Φάτε την σκόνη μου: Σατυρικό - διασκεδαστικό μυθυστόριμα με θέμα τις περιπέτειες ενος καθηγητή σε κατώτερο Τ.Ε.Ι. της Αγγλίας και τις προσπάθειες του να γίνει πανεπιστημιακός καθηγητής και να εκδοθεί το συγγραφικό του έργο και να ταίσει σκόνη όλους τους αντιπαθητικούς αντιπάλους του...

The gataway: Περιπέτεια του Τζίμ Τόμσον με θέμα την φυγή του παράνομου "'Ντόκ" Μακου και της γυναίκας του Κάρολ. Έχει γίνει και ταινία με τον Στήβ Μακουήν...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το American Tabloid του James Ellroy. Κλασσική ηλεκτρισμένη γραφή από τον Ellroy και μια Αμερική διεφθαρμένη μέχρι εκεί που δεν παίρνει. Διαφέρει από το L.A. Quartet (Black Dahlia κλπ) καθώς δεν υπάρχει ιδιαίτερη αστυνομική ίντριγκα και ουσιαστικά είναι ένα πολιτικό θρίλερ. Στα μείον του το ότι καθώς αναφέρεται σε πραγματικά γεγόνοτα (την άνοδο στην εξουσία του JFK) δεν υπάρχει ιδιαίτερη αγωνία καθώς όλοι ξέρουν που θα καταλήξει... επίσης οι 3 κεντρικοί πρωταγωνιστές είναι τα πιο αμοραλιστικά καθάρματα που έχουν δημιουργηθεί ποτέ από την πένα του Ellroy οπότε ούτε και για την δική τους μοίρα νοιάζεσαι ιδιαίτερα. Πάντως είναι must για τους fan του τρελόEllroy...

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα ξενόγλωσσα μη μεταφρασμένα στα ελληνικά βιβλία (όπως το book of skulls που αναφέρθηκε παραπάνω) εκτός από το ίντερνετ σε καλές τιμές, μπορείτε να τα βρείτε ή να τα παραγγείλετε και στο cube, το καινούργιο εφ βιβλιοπωλείο Μπενάκη 32. Από ό,τι είδα, για όλα τα τσέπης (paperback) στα αγγλικά δεν θα πληρώσετε πάνω από 12-15 ευρώ, ανάλογα με την έκδοση. Φυσικά θα τα βρείτε και σε άλλα βιβλιοπωλεία, όπως το solaris κλπ.

Παρεμπιπτόντως το cube από το οποίο πέρασα πρώτη φορά την περασμένη Παρασκευή το μεσημέρι έχει συγκεντρωμένα τα περισσότερα βιβλία εφ που έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά, με αλφαβητική σειρά συγγραφέα. Καλό να τα βρίσκεις όλα μαζί, εντόπισα περίπου 15 (!) που δεν είχα και τσίμπησα τα 5 από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Νίκο. Κάναμε ήδη μια παρουσίαση του Cube εδώ: http://community.sff.gr/index.php?showtopic=5187 και θα ακολουθήσουν κι άλλα διάφορα.

 

Συνεχίζω να διαβάζω τον Κατασκευαστή των Άστρων του Στάπλντον και άρχισα και την ανθολογία Phase Space του Stephen Baxter ενός γνωστού συγγραφέα ε.φ. από τον οποίο δεν είχα διαβάσει κάτι πιο πριν.

Η ανθολογία περιέχει 23 ιστορίες του που συνδεόνται χαλαρά και γενικά αναφέρονται στη σχέση του ανθρώπου με το σύμπαν μέσα από το πρίσμα πολλών διαφορετικών χαρακτήρων. Έχω διαβάσει μόνο την πρώτη ιστορία. Θα σας πω περισσότερα όταν το τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Χα,Νικο με εκπλησεις αρνητικα...νομιζα οτι ειχε διαβασειτ α απαντα της ΕΦ! :)

 

Οσο για σενα Dain,θελω να δω αν ειχα πεσει μεσα οταν σου εδωσα βιβλιο αβαταρ ενα βιβλιο του Μπαξτερ!Και αντε τελειωνε τον ΚτΑ!

 

Μολις τελειωσα το δευτερο μερος του Μαγου και ναι,πλεον μπορω να καταλαβω γιατι ακουγα τοσο καλα λογια για το Riftwar saga.Το πρωτο μου ειχε φανει καλουτσικο αλλα λιγο παιδιαριζον και κλισεδιαρικο.

Επισης μπορω να αφησω για λιγο τη σειρα αφου η ιστορια ως εδω ειναι μαλλον αυτοτελης.Θα διαβασω και τα υπολοιπα αλλα λεω τωρα να διαβασω το βιβλιο που ειχα αρχισει τις προαλλες.

 

The Sirens of Titan

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το Raft δεν το είχε στο Cube αλλιώς θα το είχα τσιμπήσει. Πάντως πήρα το Phase Space και γιατί μ'άρεσε βέβαια και το οτι ήταν ανθολογία (είναι καλός τρόπος να ξεκινήσεις με ένα συγγραφέα που δεν έχεις διαβάσει ποτέ) και γιατί είχες προτείνει βιβλίο του Μπάξτερ για βιβλίο-άβατάρ μου. ;)

 

Ton Kατασκευαστή θα το είχα τελειώσει κανονικά, αλλά βρέθηκα συχνά-πυκνά να αφήνω το βιβλίο κάτω και να σκέφτομαι, να αναλύω ή και να διαλογίζομαι πάνω σε διάφορες ιδέες που περιέχει!!

Link to comment
Share on other sites

Στα διαλείμματα από το American Tabloid διάβασα και τη συλλογή διηγημάτων του Philip K. Dick "The short happy life of the Brown Oxford" που περιέχει 25 διηγήματα από την αρχή της καρίερας του Dick (μέχρι περίπου το 1955). Είναι ένας πρώιμος Dick, που δεν ασχολείται καθόλου με οράματα επηρεασμένα από LSD αλλά κυρίως με ένα άλλο από τα αγαπημένα του θέματα, ότι τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται (το "Φύσις κρύπτεσθαι φιλεί" του Ηράκλειτου ήταν το αγαπημένο του φιλοσοφικό quote). Κατά την γνώμη μου ξεχωρίζουν ιδιαίτερα τα Roog, Beyond lies the Wub, The skull, The defenders, Expendable, The variable man, Meddler, Paycheck και Colony.

Link to comment
Share on other sites

χεχε heiron με παρεξήγησες

Και από αυτά που έχω, έχω διαβάσει πάνω κάτω τα μισά......... Το παλεύω, αλλά πού να προλάβω; Ειδικά άμα μπλέξεις με turtledove που διαβάζω τώρα και ο άνθρωπος γράφει... γράφει.... γράφει.... Θα σας πω για αυτό αργότερα, πολύ δύσκολα βλέπω να παίρνω τους επόμενους τρεις τόμους (world war, εναλλακτική εξέλιξη του 2ου παγκόσμιου πολέμου)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Camouflage του Joe Haldeman που κέρδισε το βραβείο Nebula για το 2005. Είναι μια ευχάριστη περιπέτεια που ο Michael Crichton θα σκότωνε για να την είχε γράψει αυτός. Αφορά 2 αθάνατους εξωγήινους (έναν "καλό" κι έναν "κακό") που έχουν την ικανότητα του shapeshifting (με διαφορετικό τρόπο ο καθένας) και βρίσκονται στην Γη για εκατομμύρια χρόνια, χωρίς να θυμούνται από που ή πως ήρθαν. Επίσης δεν γνωρίζουν ο καθένας την ύπαρξη του άλλου και η ανακάλυψη από μια επιστημονική ομάδα γήινων ενός εξωγήινου artifact που βρίσκεται στα βάθη του Ειρηνικού Ωκεανού και σχετίζεται με τον ένα από τους δύο γίνεται η αφορμή για να συναντηθούν. Είναι ένα ιδιαίτερα καλογραμμένο βιβλίο, με τον Haldeman να κλείνει το μάτι στον αναγνώστη πολλές φορές με έξυπνα σχόλια και παρατηρήσεις. Η πλοκή είναι πολύ σφικτή και διαβάζεται εύκολα καθώς περιέχει ελάχιστο technobabble και ακόμα κι αυτό το λίγο που έχει δεν είναι ανάγκη να το κατανοήσεις. Στα αρνητικά του το γεγονός ότι με εξαίρεση τον "καλό" εξωγήινο, οι υπόλοιποι χαρακτήρες δεν είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένοι. Οι γήινοι επιστήμονες είναι οι κλασικοί χαρακτήρες επιστημόνων που συναντάμε σε αντίστοιχα έργα ενώ ειδικά ο "κακός" εξωγήινος δεν αναπτύσεται σχεδόν καθόλου, βρίσκεται στο βιβλίο απλά για να παίξει τον ρόλο του κακού ανταγωνιστή. Επίσης, δεν υπάρχει κάποιο βάθος στο βιβλίο που να δικαιολογεί την νίκη του στα Nebula, υπό την έννοια ότι δεν μπορεί να συγκριθεί με άλλα βιβλία που έχουν κερδίσει όπως το Dune ή το Rama ή το Red Mars. Θα τολμούσα να το χαρακτηρίσω "ποπκορνοειδές" ή πιο σωστά "βιπεροειδές" αφού μιλάμε για βιβλία. Εν ολίγοις, είναι μια διασκεδαστική περιπέτεια ΕΦ χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Two thumps up! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Exalted: pillar of the sun

 

Αρπιτζονουβέλα που είχα σηκώσει στο τελευταίο παζάρι του FS. Οι πρώτες εκατό (από τις 290 πολύ μικρές σε μέγεθος) σελίδες του είναι σχεδόν εντελώς ανιαρές. Αλλά εντάξει, για ένα ευρώ που το πήρα πολλές απαιτήσεις έχω...

Link to comment
Share on other sites

Χθες τελείωσα την "Αρχή του Ταυτόσημου" αλλά δε μου άρεσε σχεδόν καθόλου.

 

Αρχίζω τον "Τελευταίο Πειρασμό" σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

To παιχνίδι του Έντερ, Ο.Σ. Καρντ

Νομίζω το ξέρετε όλοι τόσο καλά που δεν χρειάζεται να γράψω κάτι παραπάνω

 

Παράλληλα εξακολουθώ -μέχρι τελικής πτώσεως- το world war του Harry Turtledove. Σου βγάζει όμως λίγο την πίστη βρε παιδί μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαβάσω, επιτέλους, το τελευταίο μέρος του Μαθητευόμενου Εκτελεστή (Η Τελευταία Αποστολή), ενώ περιμένω από φίλους και άλλα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Αναπληρώνοντας το χαμένο χρόνο (όχι του Προυστ,αλλα του διαβάσματος :p)διάβασα τα εξης :

 

Ο Λόφος των ονείρων - Αρθουρ Μαχεν. Πωπω...πρέπει να σας πω ότι αυτο το βιβλιο με μάγεψε. Ενας απιστευτος λόγος, απιστευτες περιγραφές, συναισθημα, φρικη...ολα τα ειχε. Το συνιστω ανεπιφυλακτα! Ειναι επισης ενα βιβλιο must για συγγραφεις - το θέμα του είναι ενας νέος που παλεύει να γράψει, και βρήκα τοσες σκέψεις μου μέσα, που τρόμαξα απλά και μόνο γι αυτό ;)

 

Το μυστικό της γεφυρας - Θορντον Ουάιλντερ. Ειναι το βιβλιο πάνω στο οποιο βασίστηκε η ομόνυμη ταινία που είχε βγει πέρσι στο σινεμά. Είναι πολύ μικρούλι, αλλά πάρα πολύ καλό! Είχε μια απίστευτη ανάπτυξη χαρακτήρων και το ρούφηξα σε λιγες ώρες!

 

Η νεράιδα των δοντιών - Γκράχαμ Τζόυς. Είναι το δεύτερο που διαβάζω απ αυτον, και κάτι μου λέει ότι πρέπει να ασχοληθώ πιο διεξοδικά μαζί του. παίρνει το γνωστό μύθο και φτιάχνει ενα απίστευτο ψυχολογικό θρίλερ, που σε αναστατώνει, χωρίς να ξέρεις το πώς. Η απεικόνιση της νεράιδας σου προκαλεί πολλές ανατριχίλες κατα την αναγνωση. Σε καθηλώνει, παρότι υποτίθεται ότι ασχολείται με εφηβικά προβλήματα και φόβους, είναι ενα πολύ ενήλικο βιβλιο, και όταν τελείωσε με έβαλε σε σκέψεις. Αν το διάβαζα μικρή, νομιζω ότι σίγουρα θα έβλεπα εφιάλτες.

 

Αυτα μέχρι στιγμής. Έκανα και ένα ξεκαθάρισμα, και είδα ότι έχω γύρω στα 20 βιβλια αδιάβαστα :o. Ω ναι, έχω να αναπληρώσω πολύ χρόνο :p.

Link to comment
Share on other sites

To φάνταμα της Όπερας του Gaston Leroux. Μόλις τώρα το άνοιξα και δεν μπορώ να κρίνω πόσο καλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Νεράιδα των δοντιών ε? Είναι όντως τρομερό βιβλίο, το 'χω διαβάσει 2 φορές.

 

Εγώ διαβάζω τώρα το Book of Final Flesh(zombie fiction , ''All flesh must be eaten'' inspired.

Link to comment
Share on other sites

The laughing corpse, της Laurell K. Hamilton (δεν γράφω κάποια κριτική γιατί από ότι βλέπω όλοι ξέρουν τι παίζει στα Anita Blake novels)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το kindred της Octavia E Butler. Καθόλου όπως το περίμενα, μου άρεσε τόσο που δεν έχω πιάσει άλλο βιβλίο εδώ και 3 μέρες.

Ασχολείται με το ταξίδι στο χρόνο με έναν τελείως διαφορετικό τρόπο απ' ό,τι έχουμε συνηθίσει, χωρίς να τη νοιάζει το γιατί συμβαίνει αυτό, απλώς βρίσκοντας έτσι ένα τρόπο να ασχοληθείς με μια εποχή που έχει περάσει, τα προβλήματά της και την επιροή που μπορεί να έχει στο σήμερα.

Δείτε αν θέλετε λεπτομέρειες στις κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα: "Ένταση" του Κόντζ (αρκετά καλό και απλο θριλλέρακι)

 

Ξεκίνησα: "Ο άνθρωπος χωρίς πρόσωπο" του Henry De Vere Stacpoole (συγγραφέας του "Blue Lagoon")

Link to comment
Share on other sites

Conan Chronicles vol 2: the hour of the dragon

Είχα διαβάσει παλιότερα τις τρεις πρώτες ιστορίες (με τα Red nails και Beyond the black river να είναι δύο από τις καλύτερες s&s ιστορίες που έχω διαβάσει ποτέ μου) και τώρα έχω ξεκινήσει τον Μαύρο Ξένο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..