Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Εγώ διάβασα το "Σύγκρουση βασιλέων" του Μάρτιν και το "Ο τρόμος" του Μάχεν

 

Τώρα ξεκίνησα το "Μικρός Καίσαρ" του Γουίλιαμ Μπερνέτ και ένα ιστορικό βιβλίο με διάφορες μάχες μέχρι την Ρωμαική Αυτοκρατορία.

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνιδι του Έντερ εχει προγραμματιστει για αναγνωση αύριο το πρωι! Αναλόγως με το πώς θα μου φανει λοιπον, σε κανα δυο μερες θα έχετε σχολια ;)

Το Folk of the fringe να το προτεινω, το σκεφτηκα, αλλά δε νομιζω οτι το έχει διαβάσει κανεις άλλος...Αλλά τελοσπάντων, ποτε δεν ξέρεις. Και μου άρεσε όντως, οποτε παω να το προτεινω ;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το "Σύγκρουση βασιλέων" του G.R.R.Martin και θα αρχίσω το "Ο Aλχημιστής" του Paulo Coelho.

Link to comment
Share on other sites

Μήν το κάνεις.

Μιλάμε για την μεγαλήτερη αιδία που τυπόθηκε ποτέ σε χαρτί μαζί με τα βιβλία της Σαιεντολογίας. Εδώ που τα λέμε παίζει να έχουν μια αμυδρή σχέση. Το χειρότερο βιβλίο των τελευταίων 125 ετών. Άν ο Πάολο Κοέλο είχε ένα ίχνος αξιοπρέπειας θα αυτοκτονούσε. Διάβασε καλύτερα Κάθυ Κέλλη. Πιο καλό βιβλίο θα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Μήν το κάνεις.

Μιλάμε για την μεγαλήτερη αιδία που τυπόθηκε ποτέ σε χαρτί μαζί με τα βιβλία της Σαιεντολογίας. Εδώ που τα λέμε παίζει να έχουν μια αμυδρή σχέση. Το χειρότερο βιβλίο των τελευταίων 125 ετών. Άν ο Πάολο Κοέλο είχε ένα ίχνος αξιοπρέπειας θα αυτοκτονούσε. Διάβασε καλύτερα Κάθυ Κέλλη. Πιο καλό βιβλίο θα είναι...

 

Λέω να το διαβάσω επειδή με παρακίνησε ένας φίλος μου, λέγοντάς μου ότι είναι πάρα πολύ καλό βιβλίο.Θα το διαβάσω μόνο και μόνο για να δω αν έχει δίκιο,αν και με αυτά που μου λες λίγο δύσκολο το βλέπω... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Οκ το κάνεις με δική σου ευθύνη. Εγώ πάντος θα σου πρότεινα να το χαρίσεις σε κάποιο άτομο που μισείς ελπίζοντας βέβαια οτι θα το διαβάσει...

Link to comment
Share on other sites

Οκ το κάνεις με δική σου ευθύνη. Εγώ πάντος θα σου πρότεινα να το χαρίσεις σε κάποιο άτομο που μισείς ελπίζοντας βέβαια οτι θα το διαβάσει...

 

Ε τότε θα το διαβάσω πρώτα για να έχω μια μετατραυματική εμπειρία και μετά θα το χαρίσω για να ξεκάνω κανέναν. :hitler:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου άρεσε "Ο Αλχημιστής" του Coelho και γενικά μου αρέσουν τα βιβλία του.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου άρεσε πάρα πολύ ο Αλχημιστής. Τον είχα διαβάσει πριν γίνει πανικός με αυτό το βιβλίο. Μετά του έκανε μεγάλη ζημιά νομίζω όλος αυτός ο ντόρος που έγινε και που ξαφνικά ο κάθε άσχετος πέταγε την ατάκα για το σύμπαν.

Έχω διαβάσει άλλο ένα του Κοέλο το οποίο δεν μου άρεσε τόσο. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι για πέταμα. Έχω διαβάσει πολύ χειρότερα βιβλία.

Εγώ τον Αλχημιστή θα τον πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

Φοβος και Παρανοια στο Λας Βεγκας>>> τελειωσε προχθες. Υπεροχο, απολαυστικα ευκολοδιαβαστο και πολυ βαθυ ως μελετη πανω στο "αμερικανικο ονειρο". Σημερα τελειωσα τον πρωτο τομο του Isaak the Pirate του Blain. Εξαιρετικο γαλλικο κομικ. Απλα. αυτες τις μερες τελειωνει το διαλλειμα απο την ΕΦ και μαλλον θα αρχισω το Dr. Adder του Jetter. Βλεπουμε.

Edited by I robot
Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο του Κοέλιο είναι σαν τους Άθλιους από την άποψη ότι, αν δε βάλεις λίγο νερό στο κρασί σου, δε διαβάζονται σαν έργα. Κι αυτό επειδή, κατ' εμέ, δε σου λένε: «Έτσι έπρεπε να είναι ο κόσμος - κάντε αυτό κι εκείνο και τ' άλλο!» αν και τα θεωρεί ως «τέλειες πράξεις.»

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ββλία του Πάουλου Κουέλιου (ναι αυτή είναι η σωστή προφορά του ονόματος :tongue: ) διαβαστούν σαν μυθιστορήματα φαντασίας έχει χαθεί το παιχνίδι, γιατί απλά ΔΕΝ είναι μυθιστορήματα φαντασίας, είναι μεταφυσικές αλληγορίες. Είναι γεμάτα συμβολισμούς που μπορεί κάποιος να αντιληφθεί τη σημασία τους κάτω και πέρα από την όποια "φανταστικολογοτεχνική" επιφάνεια. Αναφέρομαι ειδικά στον Αλχημιστή, το Ημερολόγιο ενός Μάγου, το Εγχειρίδιο του Πολεμιστή του Φωτός και το Valkyries που δεν έχει μεταφραστεί ακόμα στα Ελληνικά από όσο ξέρω.

Άλλα βιβλία του όπως το Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθισα και έκλαψα ή το Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει είναι πολύ διαφορετικά από τα πρώτα που ανέφερα, παρά έναν κάποιο συμβολισμό που περιέχουν.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το σιχάθηκα όσο λίγα πράγματα. Το θεωρώ τελείως ελεινό όταν υπάρχει τόση δυστιχία στον κόσμο να περιμένεις την θεά τύχη και την κοσμική κωλοφαρδία να σε βοηθήσει επειδή έχεις ισχυρή θέληση. Τέσπα δέν θα ασχοληθώ άλλο με αυτόν τον χίππη. Για την ιστορία τελείωσα τον "Μικρό Καίσαρ" και ξεκίνησα το "Ο εχθρός" του Lee Child (εκδόσεις Bell)

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο παράξενο να αποκαλεί κάποιος έναν συγγραφέα που ουδεμία σχέση έχει με hippies ή σχετικές νοοτροπίες, χίπυ - πράγμα που δεν το θεωρώ καθόλου βρισιά - ειδικά μάλιστα αφού αρκετά βιβλία του έχουν αρκετά κλασσικές απόψεις. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια, αλλά φοβάμαι πως έχεις παρερμηνεύσει κάτι πάρα πολύ. Τα περί "κοσμικής τύχης" ή πιο επακριβώς το οτι το σύμπαν συνομοτεί για να βοηθήσει, αν ισχύει, ισχύει για όλους και όχι μόνο για όσους έχουν ισχυρή θέληση. :tongue: (Το αν τα καταφέρνει ή όχι είναι άλλο καπέλο βέβαια).

 

Ο συγκεκριμμένος "χίπυ" πάντως έγραψε την πιο έξυπνη και καυστική απάντηση στον Μπους για τον πόλεμο στο Ιράκ, η οποία κυκλοφόρησε ανά το Νετ με ταχύτητα αστραπής.

 

Κρίμα που δεν έχουν κυκλοφορήσει όλα τα βιβλία του στα Ελληνικά, όπως το Valkyries και το Brujas. Το πρώτο ασχολείται με τους αγγέλους και πως μπορεί να εμφανίζονται πέρα από πεπατημένες μορφές, ενώ το δεύτερο ασχολείται με τις Μάγισσες, υποθέτω από μια Wiccan οπτική, αλλά δεν το έχω διαβάσει αφού - για άγνωστο λόγο - δεν μπορώ να το βρω ούτε στα Αγγλικά.

 

Έχει διαβάσει κανείς το χμμμ, μου διαφεύγει ο ακριβής τίτλος τώρα. Νομίζω είναι "Ο Διάβολος και η Δεσποινίς Πιμ" ή κάπως έτσι. Αν ναι, τι λεει? Σκεφτόμουν να το πάρω.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Τα περί "κοσμικής τύχης" ή πιο επακριβώς το οτι το σύμπαν συνομοτεί για να βοηθήσει, αν ισχύει, ισχύει για όλους και όχι μόνο για όσους έχουν ισχυρή θέληση. :tongue: (Το αν τα καταφέρνει ή όχι είναι άλλο καπέλο βέβαια).

 

Αυτό δέν θέλω να το σκέυτομαι γιατι άν ισχύει τοτε το σύμπαν είναι ο μεγαλύτερος μπάσταρδος του σύμπαντος. :juggle:

Link to comment
Share on other sites

Για να μη σπαμάρουμε στο τόπικ, σου απάντησα σε PM, φίλε D'Ailleurs. ;)

 

Αυτές τις μέρες διαβάζω τα:

 

The Book of Atrix Wolfe - Patricia McKillip. Aυτοτελές βιβλίο φαντασίας από τη συγγραφέα του Riddlemaster. Παραμυθένιο και πανέμορφο, λίγο σκοτεινό, όπως τα περισσότερα βιβλία της. Η ιστορία αφορά έναν μάγο που μεταμορφώνεται σε λύκο, έναν πρίγκηπα που πρέπει να βρει το μάγο και τη Βασίλισσα του Δάσους, faerie queen εμφανώς, η οποία ξέρει πολλά και γι'αυτό επιθυμεί να μάθει περισσότερα μέσα από την αναζήτηση για το μάγο.

 

(Dissolution) War of the Spider Queen, Bιβλίο 1 - R.A. Salvatore/Richard Lee Byers. O πρώτος τόμος της γνωστής εξαλογίας από τις εκδόσεις Anubis.

 

The "I Love Lucy Book" - Bart Andrews . Βιβλίο και οδηγός επεισοδίων για την παλιά και αγαπημένη σειρά με την αξεπέραστη Λουσίλ Μπολ.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή την περίοδο διαβάζω το "το κατά Ιησούν Ευαγγέλιον" του Ζοζέ Σαραμάγκου. Η ζωή του Χριστού με βάση της κοινοπολιτικές συνθήκες της τότε εποχής. Δύσκολο βιβλίο για πολλούς λόγους. Τόσο λόγω της ιδιόρυθμης γραφής του συγγραφέα όσο και για την πληθώρα των πληροφοριών.

 

Σχετικά με τα βιβλία του Κοέλο είναι μεταφρασμένα όλα στα ελληνικά από τις εκδόσεις λιβάνη. Η γνώμη για αυτόν είναι ότι αποτελεί ένα κακέκτυπο του Έρμαν Έσσε. Όποιος έχει διαβάσει τον Σιντάρτα του Ερμαν Έσσε θα δει την κακή αντιγραφή.

 

Χάρηκα που σας βρήκα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς Corto! :D Πώς είσαι; :)

 

Όσον αφορά τον Έσερ, απλά :worshippy: σαν αναγνωστικό υλικό, δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στον Έσσε κάποιος μπορεί να διακρίνει μια απλότητα στη γραφή και μια ποιητικότητα. Κάθε πρόταση έχει σημασία. Όμως έχει και κάτι ακόμα μαγικό. Δεν σου κάνει προσηλυτισμό, κάτι που το νοιώθω έντονα σε κάθε βιβλίο του Κοέλο. Ο Έσσε σου δημιουργεί ερωτήματα και σου ανοίγει μονοπάτια. Ποτέ όμως δεν σου λέει τι θα κάνεις και ποια είναι η λύση.

Αν ήταν να τους χαρακτηρίσω θα έλεγα ότι ο Έσσε είναι φιλόσοφος ενώ ο Κοέλο δάσκαλος σε κατηχητικό.

B)

 

:nerd: Χωρίς παρεξήγηση ο Έσερ ήταν χαράκτης ενώ ο Έσσε συγγραφέας.

 

 

Καλά είμαι κι είμαι χαρούμενος που σας βρήκα. Έχετε απίστευτο υλικό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δίκιο έχεις, απλά το έγραψα λάθος (και οι δύο μου είναι αρεστοί, btw).

Link to comment
Share on other sites

Tελείωσα το "Ο Αλχημιστής" και μάλλον θα ξεκινήσω να διαβάζω ... για την εξεταστική γιατί δεν έχω ανοίξει βιβλίο από την άρχη του εξαμήνου. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Δε μας ειπες ομως σχόλια για τον Αλχημιστη - τέτοιο debate έγινε :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαμε να ανοίξουμε ένα ξεχωριστό τόπικ για τον Coelho.

 

Πάντως επιτρέψτε μου να κάνω ένα μικρό σπαμ εδώ. Το προηγούμενο ποστ της Τριλλιαν ήταν το χιλιοστό ποστ του τόπικ, και το τόπικ αυτό είναι το πρώτο του φόρουμ που φτάνει τις 1000 απαντήσεις! Να τα δεκαχιλιάσουμε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε μας ειπες ομως σχόλια για τον Αλχημιστη - τέτοιο debate έγινε :tongue:

 

;) Τhanks που μου το θύμησες.Σαν βιβλίο διαβαζόταν εύκολα αλλά δεν νομίζω ότι θα μου μείνει κάποιο μήνυμα από αυτά που θέλει να περάσει ο συγγραφέας.Πάντως το συνιστώ να το διαβάσει όποιος δεν το έχει κάνει ήδη για να αποφασίσει μόνος/η του/της αν αξίζει την συζήτηση που έχει γίνει γύρω από το όνομά του. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..